Speliade-evenementen op tien plaatsen in gemeente Velsen Tuigage Catamaran op strand van IJmuiden aangespoeld s OPRECHTE VEILING HAARLEM BILDERDIJKSTRAAT la, Tel. 023-316486 GW»' t GROOT NIEUWS voor tekenaars ontwerpers architecten enz^ isfii „LATEN WE BLIJ ZIJN MET DE VRIJHEID WAARIN WE LEVEN' VAKANTIEFEEST MET KAMPDAG VAN START ZEILSCHOOL VERZWEEG ONGEVAL Langdurig zieken krijgen onderwijs Protestantse Begrafenisvereniging Gemeente Velsen stelt geriater aan I 4 5 VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG 5 AUGUSTUS 19 7 8 ’t ROODE HERT” (Van één onzer verslaggevers) 17e eeuwse herberg K. W. Bijl Wij zijn terug van vakantie op dinsdag 8 augustus, vanaf die datum weer geopend. Zuiderdorpstraat 15 Oud-Velsen. Tel. 025S0-15797 Portefeuille VERHUISLIFT Kleuters apart VELSEN. Als de meerderheid van de gemeenteraad op 5 septem ber geen bezwaren heeft zal in het college van burgemeester en wethouders de plaats van ing. H. van der Werff worden overgenomen door diens politieke geloofsgenoot Koenraad Willem Bijl. Deze 52- jarige chef van de afdeling Sociale Zaken, Volksgezondheid en Woonruimteverdeling zat in januari 1977 nog als chef op het Bureau Woonruimteverdeling. Een bliksemcarrière op latere leeftijd? „Ach, wat zal ik zeggen” reageert de immer goedlachse wethouder in-spé. „Het zijn de sterkste bomen die na de stormen overeind zijn geble ven.” Timmerman Vrijheid o F (ADVERTENTIE) stadhuisstoel dag Wil- idag ;ge- 177, iten. uur za- sen- (ADVERTENTIES) inde hip- m) 15 (ADVERTENTIE) cals. a.l. 19 (Van een onzer verslaggevers) Aan de hand van de gegevens op het zeil (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN - Hoofdambtenaar Koen Bijl wisselt zijn voor wethouderszetel /oort) ateur Haar- nden, Duin gdto- uin- geo- Ik weet dat veel politici een soort fobie hebben voor de pers. Angst voor kritiek. Ik geloof dat je bij je zelf te rade moet gaan als je er niet tegen kunt dat de krant over jou of je werk schrijft. Koen Bijl, geboren en getogen in het gereformeerde nest, is blij met het CDA. „Ik heb het 25 jaar geleden ai gezegd. We moeten op confessionele basis de politie ke handen ineen slaan. Dat is gebeurd. Ik ben er blij mee. Net zo blij als met de samenwerking met de PvdA.” Van diezelfde PvdA neemt de ambitieu ze Bijl de portefeuille Openbare Werken over. De deelnemers onder de 10 jaar werken aan een programma voor rond het kamp vuur dat ’s avonds de afsluiting vormt van een kampdag die wel heel sterk van goed weer afhankelijk is. De oudere kinderen maken een tocht door de tijd te beginnen in 8000 voor Christus bij onze Germaanse voorouders. de zaken moeten worden bijgesteld. Ik heb daar geen moeite mee. Dogma’s zijn hulp middelen. Neem de tien geboden. Het zijn er maar tien, maar je kunt er altijd op terug vallen. Ze dekken alles.” Wordt de Velserbroekpolder het absolu te hoofdstuk van Volkshuisvesting? „Ik geloof het niet. Of misschien is het juister te stellen dat ze niet bij voorbaat er van uit moeten gaan dat de Velserbroek- 02550 12348 12349 polder de allerlaatste mogelijkheid biedt voor woningbouw. Voor bouw op bepaal de plekken nabij de agglomeratie wil ik van te voren geen „ja” en geen „nee” zeggen. Wel de zaken opnieuw toetsen op wenselijkehid en haalbaarheid. En laten we wel zijn. We moeten gedreven worden om woningbouw te plegen voor alle gele dingen van de bevolking.” Wordt „Recreatie” de uitvoering van het plan Zeebad? en de mast kon worden vastgesteld dat het een mast was van een Catamaran. Via de importeur van het merk van het vaartuig kwam men er achter dat het toebehoorde aan zeilschool Mifune gevestigd op het strand van Bloemendaal. Daar wist men te vertellen dat de Catamaran gisteravond omstreeks half acht voor de kust in moei lijkheden was gekomen. De zeiler had zich VELSEN. De gemeente Velsen gaat samenwerken met de gemeente Haarlem om een school voor langdurig zieke kinde ren op te richten. Tot deze samenwerking is besloten om zodoende aan een kernafde- ling van 24 leerlingen te komen, zodat alle kosten door het rijk vergoed worden. Hierdoor worden enkele langdurig zieke Velsenaartjes in staat gesteld onderwijs te volgen, indien de behandelend arts daar voor toestemming geeft. Inmiddels is al toestemming gevraagd aan de minister van onderwijs en wetenschappen. Begrafenissen, Crematies en Transporten Aanspr.: J. MEYER, Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost) - Telefoon 14576 ?rstr.) aand. enba- id. 15 Jaap uur: der- icht. vis- 21.30 rs en ivond Ge Idag Jatur- jeme- zond. 16 j. j- kruid fde in 15 u.: ,Nous u „At Dir. F. G de Weers Kijkdagen: heden, zondag en maandag van 10.00-16.00 uur. Velllngdagen: 8 t/m 11 augustus vanaf 10.00 uur ■ir Personeel van de gemeentepolitie in Velsen bergt de mast en tuigage van de Catamaran. vaart ?n. door imbel dag i en 5.00 erk- De k. ma. zoor t.m. oos- Ver- Geopend vanaf 17.00 uur. 's Maandags gesloten ’en- srk- en ien. 830 >nd. urg. een volledig assortiment normatone en architectone unieke telefoon post service kantoorcentrum Breestraat 52 Beverwijk tel 02510-27741 VELSEN. Het college van burgemees ter en wethouders heeft besloten in de gemeente Velsen een geriater aan te stel len, de arts zal zijn functie uitoefenen bij de sociaal-psychiatrische dienst, bij het verpleegtehuis en een halve dag per week bij de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids Dienst. Hiermee is een van de punten van de prioriteitenlijst van de gemeenteraad voor een deel afgehandeld. Een geriater is een arts met specialisatie in de ziekten van de oudere mens, zowel het lichamelijke als het geestelijke aspect daarvan. De taak van de arts zal bestaan uit het begeleiden van zowel bejaarden die nog thuis zijn als van hen die in een verzorgingstehuis wonen. Bovendien zal hij beoordelen of bejaarden voor opname in een verpleegtehuis of in een ander insti tuut voor gezondheidszorg in aanmerking komen. „Er bestaat geen plan Zeebad. Ik geloof trouwens dat we er naar moeten streven om te voorkomen dat het IJmuidense strand een mondaine zaak wordt. Niet Zandvoort gaan na-apen. Gewoon een plek waar iedereen zich happy kan voelen. Er is ruimte genoeg (lachend) en jullie hebben het van de week zelf geschreven. „borstjes bloot mag. Wat gebeurt er met de Voorhaven? „Duidelijke zaak”, reageert Bijl nu weer ernstig. We volgen de lijnen die zijn vastge legd in het collegeprogram. Daar bestaat geen enkele onduidelijkheid over. Dat laatste geldt eigenlijk voor alle zaken die zich aandienen. Wat dat betreft is het pro gram wel heel erg tot in details uitgewerkt. Of dat een voordeel is betwijfel ik. Overi gens vind ik dat Hans de Boer' in het concept-program zoals dat ter discussie werd gesteld veel zaken heeft verduide lijkt. Gewoon een stuk ervaring en bedre venheid in het besturen wat veel politici missen. „Openbare Werken” was in handen van wethouder Mr. J. W. Meijer. Die mag zich de komende periode van vier jaar vastbij ten jn de portefeuille Sociale Zaken. Gaat Bijl de „lijn Meijer” voortzetten? „Ik kan me daar nog geen juiste voor stelling van maken”, antwoordt Bijl voor zichtig. „Eerst krijgen we in de raad van 24 augustus bijvoorbeeld de vragen van Roosendaal en Visser over Oud IJmuiden. Daarna ga ik met Meijer over dat pro bleem, dat bij mij en het college, een absolute prioriteit heeft, eens rustig pra ten. Dan zal er snel een gesprek komen met het wijkcomité. Dit wil ik wel zeggen. De tijd van twijfelachtige alternatieven is voorbij. Over alle ^aken zal duidelijkheid moeten worden verschaft. Het is een kwes tie van „ja” of „nee” zeggen.” Tot Bijls portefeuille behoort het Grond bedrijf. Gaan zich daar spectaculaire za ken aandienen? „Nee, ik dacht het niet. De raad heeft zijn goedkeuring gegeven aan een grond- nota. Daar gaan we mee werken. Mis schien dat in de praktijk blijkt dat bepaal- peddelend naar de kustlijn begeven en kreeg halverwege zijn driftige pogingen assistentie van andere Catamaranzeilers. Om de berging van het scheepje, waarvan de mast was afgeknapt, niet onnodig te bemoeilijken liet men de hele bovenbouw over aan de golven in de hoop en veronder stelling dat het vanzelf op het strand zou worden geworpen. Men verzuimde het ge beurde echter door te geven aan de politie of kustwachtstations. Kort voordat de ont knoping over de herkomst van de mast met toebehoren bekend werd, werd nog overwogen een zoekactie op touw te zetten naar mogelijke schipbreukelingen. Dit bleek dankzij het speurwerk van de Vel- sense politie niet meer nodig. roort) jasten Dpen- Cwar- Op tien plaatsen in Velsen is voor jeugd tussen vier en twaalf jaar iets te doen tijdens de Speliade 1978 die tot 25 augus tus duurt. Centraal punt is voor Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid de IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan en Kleuterschool „De Kruidberg” aan het Dreefplantsoen. 1 SiB •V. Verhuisonderneming Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21Haarlem, tel. 023-326099/075-171700. g en 10.30 In IJmuiden-Oost is het jeugdgebouw De Spil (aan de Rembrandtlaan) en de Theo Thijsseschool (Lagersstraat 15) het zenuw centrum voor de Speliade-evenementen. Kinderen uit Velsen-Noord moeten voor deelname over het Noordzeekanaal naar laatstgenoemd adres. In Zeewijk wordt de jeugd vakantievermaak geboden in kleu terschool De Merels aan de Orionweg, „De Regenboog” aan de Schiplaan en de voor malige Duin en Denneschool aan de Den- nekoplaan. In Oud IJmuiden is buurthuis De Brulboei opvangadres en voor IJmui- den-West kleuterschool „De Klimop” aan de Venusstraat en De Eenhoornschool aan de Eenhoornstraat. In het Speliade-programma zitten dit jaar vier dagtochten. Naar de Flevohof in Lelystad op 15 en 21 augustus. Amsterdam wordt op 16 en 22 augustus bezocht, het Wassenaarse landgoed Duinrell op 18 en 24 augustus en op 17 en 23 augustus is het Harderwijkse Dolfinarium reisdoel. Santpoort-Zuid wordt niet als aparte wijk behandeld. In een gehouden enquête onder de bewoners van Velsens „blinde darm” werd daar door een meerderheid geen prijs op gesteld. Velsen-Noord werd vorig jaar al met „de rest van Velsen” op één höop geveegd. Voor de jeugd uit Sant- poOrt-Noord wordt alleen voor de filmoch- tenden in Santpoort-Noord (op 15,17,21 en 23 augustus) voor busvervoer gezorgd. Voor de rest van de Speliadeweek is het j advies: pak de trein van Zuid naar Noord 1 of neem deel aan de dagtochten wat even min vervoersproblemen oplevert. Voor de allerkleinsten wordt in alle wijken een aparte kleuterspeliade gehouden met aan gepaste programmapunten. Na het recen te optreden van het Jeugdtheater Conny Vink in de Santpoortse feestweek verzorgt dit gezelschap op 25 augustus het sloteve- nement van de Speliade in de Stads schouwburg in IJmuiden-Oost. Het Cultu reel Centrum aan het IJmuidense Moer- bergplantsoen en Reisbureau Europa aan de Hoofdstraat in Santpoort zijn voor dit onderdeel en de dagtochten in het pro gramma voorverkoopadres voor kaarten. De show „Ben je betoeterd” wordt in de Stadsschouwburg tweemaal (’s middags en ’s avonds) voor het voetlicht gebracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vrijdagochtend om streeks elf uur ontdekten wandelaars op het strand van het Zeebad in IJmuiden een 8 meter lange mast kompleet met zeil en tuigage. Aanvankelijk stonden politie en de instanties die zich met dit soort zaken bezig houden voor een raadsel om dat er geen melding van een ongeval op zee was binnengekomen. (Stokjbroodjes bakken van eigen deeg, vorig jaar een grote attractie voor de Speliade-deelnemers. Na de start op Beeckestijn met kampvuur aan het slot is de Speliade 1978 grotendeels een binnengebeuren. Het is een gezegde dat eigenlijk uitste kend past bij de wat tengere bewegelijke man die in april 1950 het bureau Woon ruimteverdeling binnenstapte en het daar 27 jaar uithield. Maar dan een kwart eeuw bezig met woonruimteverdeling. Bejegend en bedreigd omdat zo velen altijd weer vonden dat hij „het” niet goed deed. Niet eerlijk. Vonden dat ze te lang moesten wachten en al lang aan de beurt hadden moeten zijn. Koen Bijl had een geheim telefoonnummer. Probeerde de beperkte koek zo oprecht mogelijk te verdelen. Luisterde naar de mensen die bij hem kwamen en hun hart uitstortten. Koen Bijl kreeg bezoekers die mopperden en huil den. Hij had altijd een gewillig oor. Soms gingen ze even ontevreden de deur bij hem uit als ze bij hem birmenstapten. Soms was er een spontane dankbare lach. Op 4 fe bruari van het vorig jaar verwisselde Bijl zijn kantoor boven het postkantoor in de Lange Nieuwstraat voor een ruimte in het I stadhuis. Het enige wat hij meenam was zijn bureau. Een stevig houten gevaarte op vier robuuste gedraaide poten. „Die gaat straks ook weer mee naar mijn wethou derskamer”, vertelt de komende man die zijn wethouderschap even vanzelfspre kend vindt als zijn onwankelbare geloof in het evangelie. üdge- dixie- „Ja hoor, politiek heeft altijd mijn be langstelling gehad. Ik weet dat het wethou derschap een zware baan is. Maar ik ben nu al 36 jaar ambtenaar en dacht een goede scholing te hebben gehad. Thuis hadden we het vroeger niet breed. Vader was timmerman net als de Heer”, voegt hij er een klein beetje trots aan toe. „Ik houd van mijn werk. Het enige wat ik nodig heb is iedere nacht 7'A uur slaap. Voor kritiek ben ik niet bang. Ik geloof dat we wel eens te snel kritiek hebben. Om met Paulus te spreken:” we kennen elkaar maar ten dele --- Hoe denkt Koen Bijl over een vijfde wethouder? „Laat ik dit eerst even zeggen. De manier waarop jullie dat gepubliceerd hebben in de vorm van een commentaar was zonder meer uitstekend. Een pleidooi voor een vijfde wethouder. Ik kan me daar misschien wel in vinden (aarzelend). maar eigenlijk nu nog niet. Kijk we heb ben een nogal tumultueuze peridoe achter de rug. Wisseling van wethouders en bur gemeesters. Ik zeg gebruik de komende tijd om alle zaken op een rijtje te zetten. Inventariseren. Ontknopen. Laat zaken tot rust komen. Ook de zittende wethouders die met hun mensen bergen werk hebben verzet. Dan pas krijg je een situatie van- waaruit je kunt zeggen die man moet er zo spoedig mogelijk komen ofmisschien kunnen we er nog een paar jaar mee wachten. De problematiek waarmee Vel sen worstelt is duidelijk. Daarom intern schoon schip maken en dan met elkaar het bestek opnieuw uitzetten. Ja, ik geloof dat het zo moet. Ik wil maar ik spreek helemaal voor mezelf in een later stadi um een definitief standpunt innemen over de noodzaak van een vijfde wethouder. Zou wethouder K. W. Bijl („ho, ho ik ben het nog niet, de raad moet nog ja zeggen”) van de gelegenheid gebruik willen maken iets te zeggen tot het volk van Velsen?” Koen Bijl kijkt naar buiten. Gaat staan om iets op te rapen. Laat zich weer in zijn stoel zakken en steunt de linkervuist in de rechterhand. „Ja laten we met elkaar blij zijn met de vrijheid waarin we le- - VELSEN. Een kampdag op Beecke stijn is op 14 augustus het opningsevene- ment voor de Speliade 1978 waar kinde ren uit zes wijken en woonkernen in Vel sen bij betrokken worden. Wethouder Scheeper van onderwijs en jeugdzaken opent het buiten gebeuren op Beeckestijn dat al bij voorbaat een knaller wordt genoemd in een veelzijdig Speliadepro- gramma. Voor drie leeftijdsgroepen (6-7 jaar, 8-9 jaar en jeugd boven 10 jaar) zitten afzonderlijke opdrachten in het dagprogramma waarin speurtochten, ver kleedpartijen, huizenbouw de belangrijk ste ingrediënten zijn. .v:«SsS:S, - J g 4) ur ir

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5