Winnaar hinderde Opnieuw remise in schaaktweekamp Haarlem oefende: 8-0 Tumultueus slot Derby sportpuntiq en foutloos Simon snel SPAARDEPOSITO’S Wereldrecord Vreugde en verdriet Tracy Wickham bij lichte roeiers veroorzaakte enorme chaos Is Noodweer op Silverstone Euwe weigert aan te blijven HYPOTHEKEN Renteverhoging bij de RPS per 7 augustus 1978. postgiro en rijkspostspaarbank I IW m BELEGGINGS BEWIJZEN ist Nederland sloeg goed figuur Concours Hippique Geesteren 3 jaar 4 jaar 5 jaar 8% 7% 7/% 8% 8% 8/% 8/2% 1% Meer informatie 1 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar Eerlijk is eerlijk: ook de hypotheekrente wordt aangepast. Nieuwe taneven per 7 augustus 1978: hypotheekrente tophypotheekrente afsluitprovisie blijft (was 7%) (was 7/%) (was 7%%) rente op aanvraag* (was 6%%) (was 7%) (was 7/%) (was 7%%) (was 7%%) 11 SPORT 19 7 8 AUGUSTUS MAANDAG 7 !0 VASTE RENTE 4 LOOPTIJD 7/4% 7/2% 7/2% U kunt bellen naar de rijkspostspaarbank m Amsterdam: (020) 591 21 73afd. Beleggingsbewijzen (020) 591 21 38afd. Spaardeposito's (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verkrijgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis). BAGUIO STAD (Reuter, AFP). Hoewel uitdager Victor Kortsnoi in de afgebroken stelling één pion meer bezat, is de negende partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken in Baguio Stad tegen kampioen Anatoli Karpov toch in remise geëindigd. Daardoor be hield Karpov de leiding met 1-0. De titelhouder boekte in de achtste partij de enige winstpartij tot nu toe. Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. LOOPTIJD *tel. (020) 5912137. De rentevergoeding op vóór 7 augustus 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. In aansluiting op de jongste ontwikkelingen op de kapitaalmarkt verhoogt de RPS per 7 augustus 1978 de rentetarieven voor nieuwe beleggingsbewijzen, spaardeposito’s en hypotheken. U kunt beleggingsbewijzen kopen van f 1.000,- en f 5.000,-. Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. VASTE RENTE De rentevergoeding op vóór 7 augustus 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Petra Pluspion van Kortsnoi kon niet tot winst leiden (Van onze sportredactie) Will; ■Cr Vreugde bij de Nederlandse-acht: zilver. a >’s en de in- sr Pe- ■elster e; ook l voor is Me- tiatige ikt en jk zal een zo or zou ,’oegen uel de m. De in de kwam na een :1de de De partij werd gisteren niet meer ver volgd. Karpov, die de zwarte stukken had, bood door tussenkomst van hoofdscheids rechter Lothar Schmid (Wdi) remise aan. Later maakte Kortsnoi aan de aanwezige journalisten bekend dat hij het aanbod had geaccepteerd. In de dubbel twee wisten Roel Michels en Ed Maan vlak achter de Noren te finis hen en dat was wel ongeveer volgens de verwachtingen. De ervaren Noren Pal Bornick en Arne Gilje, die ook al in Am sterdam in 1977 winnaars waren, beslisten de eindsprint in hun voordeel voor Neder land en de Amerikanen. Euwe is acht jaar preases geweest en zal tijdens het eerstvolgende congres, dat in november van dit jaar in Buenos Aires wordt gehouden, aftreden. On langs nog werd er opnieuw druk uitge oefend om zich toch weer kandidaat te willen stellen. Hugo Simon reed in Geesteren bijzonder overtuigend. In de barrage van de grote prijs dwong hij tenslotte ook de hardnek kigste concurrentie op de knieën. Concur rentie die bestond uit de Nederlanders Arno Neessen, Henk Nooren en Johan Heins, de Braziliaan Nelson Pessoa en de Brit Chris Parker. In die strijd om de grote prijs bracht in feite alleen Henk Nooren de snelle tijd die Simon in de barrage op de klokken had gebracht in gevaar. Nooren legde het parcours exact een seconde snel ler af dan zijn Oostenrijkse opponent die 44.8 seconde voor het parcours over zes loodzware hindernissen liet noteren. Pluco wierp evenwel in zijn rush naar de hoofd prijs een balk van een oxer en daardoor moest zijn berijder genoegen nemen met de derde plaats. Tussen Henk Nooren en winnaar Hugo Simon nestelde zich de Brit Chris Parker die met het paard Breckenhill zonder fou ten het parcours voltooide in 57.4 seconde. Europees kampioen Johan Heins eindigde in de grote prijs vlak achter Nelson Pessoa op de vijfde plaats. „Het concours in Gees teren is voor mij bijzonder zinvol geweest als voorbereiding op Aken”, vertelde Heins. „Weliswaar heb ik geen zege be haald maar toch heeft Pandur getoond goed in vorm te zijn”. Ook de overige leden sement met vijf punten voorsprong op de Australiër Greg Hansford. Een zware onweersbui veranderde de wedstrijd in de 500 cc klasse in een enorme chaos. Bij de start van de race was het circuit zo goed als droog, maar gaandeweg begon het te regenen en besloten verschillende rijders banden te wisselen in de pits. Dat maakte het beeld van de wedstrijd al onduidelijk, EDMONTON (Reuter). Tijdens de ge- menebestspelen in Edmonton heeft de Australische Tracey Wickham zaterdag het wereldrecord op de 800 meter vrije slag voor dames verbeterd. Wickham zwom een tijd van 8 minuten en 24,62 seconden. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem heeft zater dag ook de tweede wedstrijd van zijn oefencampagne in een ruime 8-0 over winning omgezet. In Hardenberg werd de zaterdag tweede-klasser HHC met 8-0 opzij gezet. Met de rust was de stand 4-0. Voor de totale produktie tekenden Martin Haar (2x), Piet van den Berg (2x), Dick Beek (2x), Douglas George en Frans Reuser. Van de A- selectie ontbraken Rob Boersma, (rug klachten), Eef Melchers (oogblessure) en Cees de Vries (vakantie). Verder werd in de tweede helft Duncan Pratt wegens een blessure vervangen door Rob de Kip. Vrijdagavond speelt Haarlem op een eigen veld een oefenwedstrijd tegen het Belgische FC Luik. Deze confron tatie begint om 19.00 uur. Woensdag komt de equipe van trainer Barry Hug hes in Oosterhout in actie tegen TSC. WASSENAAR. De 54e editie van de Derby voor 3-jarige dravers op Duindigt is gisteren na een spannende slotfase ge wonnen door Reinier met de 21-jarige Peter Zeegers op de sulky. Tweede werd favoriet Rogan van Echten met Wim van Buytene. De Derby verliep zeer tumultu eus. Oorspronkelijk werd Rogan van Ech ten op foto-finish met een half hoofdje voorsprong op Reinier tot winnaar uitge roepen, maar in tweede instantie werd Rogan van Echten naar de tweede plaats teruggesteld wegens hinderlijk naar bui ten lopen op het laatste rechte eind. Wim van Buytene werd hiervoor ook nog eens met 250 gulden beboet door het draverij- comité. Het uit het spoor raken is een bekend euvel van Rogan van Echten. In de Sweep stakes en bij de Derbyproef, die de 3-jarige hengst beide won, werd pikeur Van Buyte ne hiervoor ook al beboet. Rogan van Echten werd toen wel als winnaar gehand haafd omdat het geen hindernis opleverde voor de rest van het veld. gskan- as het >os. In beslis- nders) 'aarna Petra escho- en aan en. Op e Mal- k nog KOPENHAGEN (ANP) Bij de Neder landse lichte roeiers, die deelnamen aan de strijd om de wereldtitels op het Bags- vaerdmeer in Kopenhagen, heersten gis teren vreugde en teleurstelling. De feest stemming was op zijn plaats wegens het verrassend zilver van de Acht en het gehoopte zilver van de Dubbel Twee, te leurstelling was er bij de Vier zonder stuurman, die min of meer rekende op goud. Met driemaal zilver was Nederland overigens in de breedte de beste natie. ieim 5-3 >ten. nds- r de ti de H'era Am- (de- imin Olga Ni- Wera René -1-10- el/Pi- echt ames in de dit Zelf loop- taam- its (7- SCA) jhter- S be- g van strijd e met et de itvolle e niet ansen ole.In pende >or, na dkoop lenden ot 0-3, oorge- 18-30, J0, Gi- ïuropa (ESC A SILVERSTONE (ANP). De Zuid- afrikaan Kork Ballington is de eerste wereldkampioen motorracen van dit jaar geworden. Ballington won giste ren de 350 cc-race op het circuit van Silverstone in Engeland en nam daar door zo’n grote voorsprong in het klas sement om het wereldkampioenschap dat hij in de drie resterende races niet meer kan worden ingehaald door zijn voornaamste belager, de Japanner Ta- kazumi Katayama. I-O-O-O :orps: kunnen worden, zo nam een ieder aan. Het pakte echter heel anders uit. Na 1500 me ter lag de Nederlandse combinatie ineens aan de leiding, vlak voor Engeland, Spanje en Australië. De Britten, ook vorig jaar al kampioen, gooiden er nog een schepje bovenop en wisten zelfs nog een lengte voorsprong te nemen. Nederland redde nog net het zilver voor Australië en Span je. In de skif greep de Spanjaard Montosa vrij verrassend het goud. De Nederlander Frans Goebel eindigde in de kleine finale als derde. BELGRADO. (AFP) Prof. Dr. Max Euwe heeft in een interview met Radio Belgrado verklaard zich niet meer kandidaat te willen stellen voor een volgend termijn van vier jaar als voor zitter van de Wereld Schaak Bond (FI DE). mpi- kon- ders □ede igus- mtie i ge- het nam ■ilige Cox agen leim met Igen- arna Hoe- kon- niet !rou- k en onk- zelfs :aw >tiek, i nog □eeld 10-2 tbra- Het nationale basketbalteam zegevierde op het nippertje tijdens de eerste ontmoe ting van het Achtlandentoernooi in Peking (China). Japan werd met 65-64 verslagen. Bij de rust stond Nederland voor met 34- 27. Het Nederlandse waterpoloteam ver sloeg in Dubrovnik (Joeg) tijdens het zes- landentoemooi het Westduitse team met 8-7. Na de vijfde ronde van het Reinbouw- schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap staat Frans Brom uit Am sterdam alleen op kop. Hans Böhm en de Joegoslaaf Nemet delen de tweede plaats met vier punten en een afgebroken partij. van de equipe die Nederland zal vertegen woordigen bij de wereldkampioenschap pen te Aken leverden gedegen prestaties. Dick Wieken en Anton Ebben bereikten in het sterke gezelschap dat streed om de grote prijs van Twente een gedeelde acht ste plaats. Op de voorlaatste dag van het internatio nale concours te Geesteren was de Brazili aanse Nelson Pessoa heer en meester. Niet alleen zegevierde Pessoa op de rug van Bunny in het jachtspringconcours, maar tevens greep de in Frankrijk woonachtige Braziliaan de triomf in het zware progres sieve springconcours. Overwinningen die hem in een tijdsbestek van luttele uren een slordige vijfduizend gulden rijker maak ten. GEESTEREN (ANP). De Oostenrij ker Hugo Simon heeft gistermiddag tij dens het internationale Concours Hippi que in Geesteren het hoofdnummer, het springconcours oni de grote prijs van Twente over twee manches, gewonnen. Hij bleef in de barrage, waarvoor zich zes combinaties hadden geplaatst, met Glad stone foutloos in 44,8 seconden. Tweede werd de Brit Chris Parker met Bracken hill en als derde eindigde Henk Nooren met Pluco. maar het zou nog veel erger worden toen de bui echt losbrak en een wolk breuk het circuit van Silversone onbe rijdbaar maakte. De Nederlandse deel nemers Wil Hartog en Boet van Duimen waren op dat moment al met motor- pech uitgeschakeld. Op het moment dat de onweersbui losbarstte stonden de twee voornaam ste kandidaten voor de wereldtitel, de Amerikaan Kenny Roberts en de Brit Barry Sheene, in de pits voor een ban denwissel. Verschillende coureurs wa ren op dat moment nog op de baan, maar waren gedwongen te stoppen om dat er niet meer te rijden viel. De wed- strijdcommissarissen maakten dan ook snel een einde aan de wedstrijd. Vreemd genoeg werd Kenny Roberts tot winnaar van de race uitgeroepen. Barry Sheene kreeg de derde plaats toegewezen. Dat deed de Brit in woede ontploffen. Hij diende dan ook een fel protest in tegen de uitslag. Ook andere coureurs protesteerden tegen deze „theoretische” uitslag. ferras- >onnen DSOV. >r doel- enigin- ferras- 2. Mor- t twee 3aters" aatsge- doen vervlakken, dat tot remise werd be sloten nadat bekend werd dat Karpov de juiste zet had afgegeven. WIT: KORTSNOI ZWART: KARPOV 1. c2-c4, Pg8-f6; Pbl-c3, e7-e6; 3. Pgl-f3, d7-d5; 4. d2-d4, Lf8-e7; 5. Lcl-f4, 0-0; 6. e2- e3, c7-c5; 7. d4xc5, Le7xc5; 8. Ddl-c2, Pb8-c6; Tal-dl, Dd8-a5; 10. a2-a3, Lc5-e7 11. Pf3-d2, e6-e5; 12. Lf4-g5, d5-d4; 13. Pd2- b3, Da5-d8; 14. Lf-e2 h7-h6. Spasski en Kuypers speelden hier Pg4, wat tot grote verwikkelingen leidde. 15. Lg5xf6, Le7xf6; 16. 0-0, Lc8-e6; 17. Pb3-c5, Dd8-e7; Pc5xe6, De7xe6; 19. Pc3-d5, Ta8- d8; 20. Le2-d3, Pc6-e7; 21. Pd5xf6 (schaak), De6xf6; 22. e3xd4, e5xd4; 23. Tfl- el, Td8-d7; 24. Tel-e4, Pe7-c6; 25. Dc2-e2, g7-g6; 26. Tdl-el...Wit heeft nu de e-lijn definitief bezet. 26. Kg8-g7; 27. b2-b4...en bovendien een flexibele meerderheid op de dame- vleugel. 27....b7-b6 28. De2-g4, Tf8-d8. Een interessant moment. Zie 29. Te6-fe6: 30. Te6: en dit verovert zo de dame reikt eerst pion g6 met schaak en vervolgens het paard. Een afdoende verdediging voor zwart lijkt echter 29. Te7 (in plaats van fe6:) bijvoorbeeld 30. Tf6: Tel: schaak 31. Lfl-Kf6: 32. Df3 (schaak) Kg7; 33. Dc6: d3 en wit kan, hoewel hij een stuk voor is, de vrij pion niet meer stuiten. 29. h2-h4...Nu dreigt E6 wel, omdat wits koning naar h2 kan ontwijken. 29. h6-h5; 30. Dg4-g3, Df6-d6; 31. f2-f4, Td7-e7; 32. Te4xe7, Pc6xe7; 33. Tel-e5, a7- a5 De zwarte tegenactie. 34. Te5xh5 Overweging verdiende 34. c5 bijvoorbeeld: bc5: 35. bc5: Df6; 36. Th5: Pd5 met tegenspel. 34. a5xb4; 35. a3xb4, Dd6xb4; 36. Th5- b5, Db4-d2; 37. Kgl-h2, Dd2-e3; Tb5xb6, Td8-a8; 39. Dg3xe3, d4x3; 40. Tb6-b2, Ta8-a3; 41. Ld3-e4 afgebroken. En na de afgegeven zet Ta3-c3 remise gegeven. Wits Pluspion heeft nauwelijks betekenis. Een eerlijke puntendeling. Het verlies van de vier zonder stuur man, van Orca/Nereus deed pijn. Nadat de Nederlandse ploeg het gehele seizoen on geslagen was gebleven werd de laatste en belangrijkste wedstrijd verloren. Tot de 1500 meterlijn was alles nog prima gegaan. Toen nam Nederland namelijk resoluut de leiding over van de snel gestarte Austra liërs. Even later werd de op boei twee roeiende Nederlandse combinatie echter ernstig bedreigd door Zwitserland op boei zes. Het gevaar had best afgewend kunnen worden als Paul Paulssen, Richard Hel sloot, Willem Appeldoorn en Peter van Berkel geconcentreerd doorgeroeid had den. Er werd echter te veel opzij gekeken en dat veroorzaakte de laatste tientallen meters enkele vuile klappen, die juist het goud kostten. Na Kork Ballington werd de Italiaan Eugenio Lazzarini als tweede wereld kampioen gehuldigd op het circuit van Silverstone. Lazzarini had in de 125 cc- klasse aan een derde plaats voldoende om in het klassement om de wereldtitel onbereikbaar te worden. In de 250 cc^klasse is de beslissing over de wereldtitel nog lang niet geval len. Op Silverstone won de voor dat klassement onbetekende Duitser An ton Mang voor de Ier Tom Herron. Kork Ballington bleef leider in het klas treffer van Lubse, 2-0. Er waren 11.000 toeschouwers. Het internationale toernooi in Groen- lo is gewonnen door Standard Luik. De finale met RWDM eindigde voor 2500 toeschouwers onbeslist, 1-1In de ver lenging vielen geen doelpunten meer. Bij het nemen van strafschoppen schoot Standard iets beter. FC Twente behaalde in Groenlo de derde plaats. De Enschedese -formatie versloeg Go Ahead Eagles met 7-2. De uitslagen van de overige vriend schappelijke wedstrijden luiden: VFL Bochum-Feyenoord 4-1Everton- NAC 4-2; WageningenKortrijk 0-2; Eindhoven Berchem 1-1; FC DordrechtTerneu- zen 8-1; NECTrekvogels 3-1; Rijns- burgse BoysVolendam 0-5; SC Cam- buurAjax 1-2; VitesseSW 3-1; WKHPEC Zwolle 1-9; Excelsior Xerxes 2-0; FC Den Haag Leicester City 0-4; FC GroningenBo hemians Praag 1-0. Berti Vogts, de Westduitse internati onal, heeft zaterdag tijdens een oefen wedstrijd van zijn club Borussia Mön- chengladbach in Rheydt tegen VFL Wuppertal een been gebroken. Borus sia won de wedstrijd met 4-2. De eerste ronde van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker heeft een verrassende uitslag opgeleverd. Armi nia Bieleveld, pas gepromoveerd naar de Bundesliga, schakelde Hamburger SV uit door een overwinning met 2-1. In de finale van de achten was Australië na de voorwedstrijden favoriet en Enge land en Spanje waren de andere medaille kandidaten. Nederland zou hooguit vierde AMSTERDAM (ANP). Het Neder landse damesteam voor de Schaakolympi ade in oktober in Buenos Aires is als volgt samengesteld: Alexandra van der Mije, Corrie Vreeken, Hanneke van Parreren en Ada van der Giessen. Reserves zijn: Erin Belle en Jeanette Mulder. vana in remise eindigde. Ree had een nieuwtje op de 23e zet uitgedokterd waar mee hij won. Aannemelijk is dat Kortsnoi wilde pro beren daarmee Karpov te verrassen. Maar Karpov - met zijn team van deskundigen achter zich - was blijkbaar op de hoogte. Hij week in ieder geval reeds op de 14e zet af, waarna de partij, een geweigerd dame- gambiet met Lf4, een eigen gezicht ver kreeg. Tegenover een krachtige batterij van torens en dame op de open e-lijn van Kortsnoj kon Karpov een vrijpion op d4 stellen, die onder omstandigheden gevaar lijk zou kunnen worden. Toch scheen wit aanvalskansen te krijgen, doch op dat mo ment toonde Karpov zijn grote verdedi gingskunst. Met een tegenactie op de da- mevleugel wist hij de stelling zodanig te De 16-jarige Jesse Vessallo heeft vrij dagavond in Woodlands het wereldrecord op de 400 meter wisselslag verbeterd. Tij dens de derde dag van de Amerikaanse zwemkampioenschappen won hij dat nummer in 4 min. 23,39 sec. Willy van der Kuylen en Tom Smits van PSV zijn nog niet geheel hersteld van een virusziekte, die gepaard ging met hoge koorts, maar ook zonder dit tweetal hield de landskampioen zater dagavond in Eindhoven Arsenal goed in bedwang (2-0). Opvallend was vooral de goede vorm, waarin het Argentinië- viertal René en Willy van de Kerkhof, Poortvliet en Brandts stak. In de 24e minuut rondde Deykers een door Hoy er en René van de Kerkhof opgezette aanval af en twintig minuten na de hervatting mondde een schitterende so lo van René van de Kerkhof uit in een Er werden tijdens de partij weer heftige discussies gevoerd over de aanwezigheid van de Russische parapsycholoog dr. Vla dimir Zoekar. Kortsnoi heeft al diverse malen de vrees uitgesproken dat Zoekar hem tracht te hypnotiseren. Na protesten verhuisde de expert in de psychologie van de eerste naar de tweede rij, vervolgens naar de vijfde rij en zaterdag werd hij zelfs naar de zevende rij verwezen. Volgens de afgevaardigden is Zoekar in de speelzaal aanwezig om studiemateriaal te verzame len. Tegelijk met zijn remise-aanbod, dat Kortsnoi overigens bereikte toen hij nog lag te slapen, diende Karpov een formeel protest in tegen het geharrewar rond de persoon Zoekar. Karpov trok daarbij de objectiviteit van hoofdscheidsrechter Schmid in twijfel. De jury heeft zich zes uur met de kwestie bezig gehouden. Met drie tegen twee stemmen en één onthou ding werd het protest van Karpov voorlo pig aangehouden. Wel werd Zoekar ge vraagd niet op een van de eerste zes rijen plaats te nemen. Onze schaakmedewerker, mr. E. Span jaard, tekent hierbij aan: Kortsnoi leest kennelijk het Nederland se Schaakbulletin. Het jongste nummer daarvan behelsde een analyse van de par tij Ree-Kuypers uit het laatste kampioen schap van Nederland, welke niet minder dan 22 zetten lang identiek was aan de partij Portisch-Spasski, die in 1966 te Ha-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11