Thijs Chanowski na Toestanden nu met de film Camping Welzijnsbevordering wordt leeg begrip zonder geld Prom-concert van NPO met Louis van Dijk Antiekdiefstal uit Kamper kerk komende exposities wij ontvingen Parapsychologie leesbaar, overzichtelijk samengevat I 7* cmj JAARVERSLAG RAAD VOOR DE KUNST: Op 5 september in Haarlem Anne Frank-expositie in tien Japanse steden Lokatie Improvisatie e* 15 KUNST AUGUSTUS 19 7 8 MAAN DAG 7 GEEN ILLUSTRATIES IN HANDBOEK PAUL UCCUSIC (Van onze kunstredactie) I AMSTERDAM. De nieuwe Nederlandse speelfilm Camping, van Thijs Chanowski en het Werkteater, draait vanaf 17 au gustus in een groot aantal Neder landse bioscopen. Begin juli be leefde Camping zijn wereldpre mière in Londen, op een dag die gewijd was aan de Nederlandse film. Daartoe uitgenodigd heten functionarissen van CRM zes Ne derlandse speelfilms aan zich voorbij trekken en unaniem werd de Werkteaterfilm als de beste en meest representatieve gekozen. Ook de Britten hebben hun bijval getoond. Ze hebben gelachen en open doekjes gegeven dat het een lieve lust was. Camping is bedoeld als een parodie op het kampeerge- beuren en als amusante film voor het hele gezin. 4 I 1 hr x h*: W I bibliotheek Werkteater gaat de bioscoop in Werkfoto van de opnamen van de film Camping, die na half augustus in vijftien krant. (Van onze Haagse redactie) 1 of Je- Te- v. KEES KLAASSE mische Jeugd- A’s lijn Top-50. (Van onze kunstredactie) jlitiese- rie. LOUIS VAN DIJK en om t, zijn ise or- kshops nuziek In het Cultureel Centrum van Amstel veen wordt van 2 september tot 5 oktober de tentoonstelling Vijf jaar Publieksthea- ter gehouden. In de benedenfoyer is een expositie ingericht die een overzicht geeft van alle voorstellingen die het Publieks- theater in de afgelopen vijf jaar heeft gebracht. De tentoonstelling kwam tot stand onder produktie van Leon Schoffe len en bevat uitsluitend werk van foto graaf Kors van Bennekom. Het Cultureel Centrum is dagelijks geopend van 11 tot 24 uur. Toegang gratis. Het Rijksmuseum Boerhaave in Leiden heeft een tentoonstelling georganiseerd die tot 2 september wordt gehouden ter gelegenheid van het tweehonderdjarig be staan van het wiskundig genootschap „een onvermoeide arbeid komt alles te boven”. '-serie, igazine Onder de titel „De geheele wiskonst” worden oude en nieuwe boeken en voor werpen uitgestald. Te zien zijn onder ande re fraaie antieke instrumenten uit de eigen collectie van het museum, het leerboek van Abraham de Graaf „De geheele ma thesis of wiskonst, herstelt in zijn natuur lijke gedaante” uit de achttiende eeuw en „wiskunde voor ouders” over het tegen woordige wiskunde-onderwijs. Speelse kanten van de wiskunde worden ook belicht. Bijvoorbeeld het vierkleuren probleem of het zo zuinig mogelijk kleuren van een landkaart. Het probleem werd bijna 125 jaar geleden gesteld en opgelost, maar twee jaar geleden is pas bewezen dat vier kleuren voldoende zijn. In de Commanderie van de St. Jan in Nijmegen zijn van 28 oktober tot en met 3 december werken te zien van de in Den Haag overleden schilder Jan Toorop. Deze oefende ruim dertig jaar invloed uit op de Nederlandse moderne kunst. De tentoon stelling, waar tachtig schilderijen en teke ningen te zien zijn, laat de ontwikkeling van de zeer eigen expressionistische werk wijze van Toorop zien. „We huurden een afgelegen lokatie op het kroondomein bij Uddel, een weiland, een bos en een klein meertje. Daar konden we ongestoord werken. We trokken er met alle medewerkers en hun gezinnen naar toe en richtte er een echte camping in, die een dubbele functie had: om er gedurende de opnamen te wonen en als lokatie voor de film. Door de inzet van iedereen konden we vorig jaar juk de film binnen veertien dagen draaien. De scènes werden niet ge repeteerd. Als we begonnen, wisten we niet hoe het zou eindigen. Alle acteurs De tentoonstelling geeft een indruk van het leven van Anne Frank, de moeilijkhe den van de onderduikperiode, de natio- naal-socialistische bezetting en de joden vervolging. Ook komt de rol van Japan in de Tweede Wereldoorlog aan de orde, al dus een mededeling van de Anne Frank stichting. Mevrouw Miep Gies opent de expositie. Samen met haar man behoorde zij tot degenen, die de onderduikers in het ach terhuis hebben geholpen. Het dagboek van Anne Frank is al jaren lang een van de meest verkochte boeken in Japan, aldus de stichting. speelden gewoon zichzelf, maar wel in een gespeelde situatie. Alle dialogen zijn ter plaatse geïmproviseerd. Dat is een kunst die niet alle acteurs beheersen, maar de acteurs van het Werkteater werken altijd zo. Zij zijn ware virtuozen in het improvi seren”. „Het beeld wat je krijgt te zien, is zeer levensecht. De techniek was helemaal on dergeschikt gemaakt aan hun wijze van werken. Dus geen hinderlijke geluidshen- gel boven de spelers, geen cameraman of regisseur die hen uit hun concentratie bracht. We werkten meestal met drie of vier camera’s, die tegelijk dezelfde scène vanuit verschillende gezichtspunten opna- HAARLEM. Voor de derde keer zul len dit jaar in vijftig plaatsen landelijk georganiseerde Prom-concerten plaats hebben. In totaal zeven provinciale sym- fonie-orkesten brengen tussen 19 augus tus en 1 oktober in hun regio een program ma met „herkenbare” populair-klassieke muziek, waaraan solisten en orkesten uit het „lichtere genre” hun medewerking verlenen. De dirigent Jan Stulen werd in 1942 in Amsterdam geboren. Hij studeerde piano aan het Conservatorium in Amsterdam en volgde daarnaast een dirigentencursus bij Peter Eros. Na zijn studie werkte hij als repetitor en kapelmeester bij het Stadsthe ater van Munster. In 1970 werd hij muzi kaal leider bij het Nederlands Balletor- kest. Voor het eerst zal dit jaar naar Engels voorbeeld ook een „Last night of the Proms” plaatshebben. Deze Promfinale zal ter afsluiting van de reeks concerten worden gehouden op zaterdag 11 novem ber in de „Rijnhal” in Arnhem. Per con- certplaats komen 50 bezoekers in aanmer king om deze Promfinale bij te wonen. Verder wordt een klein bedrag aan geld vermist, opbrengst van het openstellen van de Buitenkerk voor toeristen. Sporen in het kerkgebouw duiden er volgens de politie op dat de inbraak het werk van drie man kan zijn geweest Via het plaatsen van een rek in een bij het kerkgebouw gelegen steeg werd het glas uit een glas in loodraam gesloopt. De glasruitjes trof men zondagmorgen keurig epgestapeld bij de Buitenkerk aan. men. Verder had iedere acteur een klein bandrecordertje en een microfoontje in zijn kleding verborgen. Niemand hoefde op de microfoon te letten. Gevolg van deze wijze van werken is dat je als resultaat viermaal de scène op film hebt en vijf geluidsbanden. Daar gaat de regisseur mee naar huis”. „Daar begint pas het grote werk. Het mixen van het beste geluid en het beste beeld uit de onvoorstelbare hoeveelheid materiaal. Omdat ik tijdens de opnamen een lid van het collectief was met evenveel stemrecht als de anderen, kon ik pas ach teraf een draaibpek maken, gebaseerd op het materiaal. Dat geeft een veel grotere flexibiliteit bij de montage dan bij de tra ditionele manier van werken het geval is”. „De laatste jaren heb ik binnen Cha nowski Productions BV nog voor de NOS „De vloek van woestewolf” geregisseerd. Dat was een serie waarin acteurs met tekenfilm gemixt waren. Nadat ik twee jaar geleden de produktiemaatschappij verlaten had, was ik vast van plan iets nieuws te gaan doen. Het element van improvisatie had altijd al een rol gespeeld bij mijn tv-werk. Maar hoe voer je dat door bij speelfilms. Ik had het geluk met het Werkteater in contact te komen. Daar heb ik fijn mee gewerkt. Maar dit wil niet zeggen dat ik in de toekomst met dit expe riment zal doorgaan”. „Ik wil van de pluspunten gebruik ma ken bij een film waarin een echt verhaal zit- Het idpe heb ik al, maar daar wil ik liever nog niets over zeggen. Wel wil ik ruimte laten voor improvisatie van de ac teurs, maar zij moeten de dramatische lijn van een bestaand verhaal volgen”. „Camping heeft geen verhaal. Het is een situatiebeeld van echtparen op een cam ping. Verschillende echtparen, aanstaande echtparen, sleurechtparen, echtparen met veel, weinig en zonder kinderen, ontmoe ten elkaar toevallig op dezelfde camping. Of ze willen of niet, ze krijgen met elkaar te maken, want ze zijn slechts gescheiden door heel dunne wandjes. Dan krijgt een van de campingbewoners dreigbrieven. Daar krijgt iedereen mee te maken. Ik denk dat veel Nederlanders zichzelf her kennen in deze zomerse film”. KAMPEN (ANP). In de nacht van zater dag op zondag is uit de vitrines, die staan opgesteld in de rooms-katholieke Onze Lieve Vrouwe of Buitenkerk in Kampen een aantal religieuze antieke kunstvoor werpen ontvreemd, waaronder een cibo- riekelk en deksel, een vergulde ketting met medaillon en halve edelstenen uit de zeventiende eeuw, enkele kruisjes met edelstenen, een misboek uit 1864, een paar Berlijnse kanonborden uit 1904 en enkele relikwiekastjes. door Simon Zelen □rding. s. 7-serie en van nentai- NOS terna- iat op rehou- ijftien n ver- 12 au- lar op i voor >or-in- nieuw t deze ;nder- inter- et be- sn een le lan- het in j mid- ind in mber se ra- zijn 1 1, 2 oeten leNe- s een DEN HAAG. Volgens de voorzitter van de Raad voor de Kunst zal de verma- terialisering van het bestaan eerder toe- dan afnemen wanneer regering en parle ment niet meer geld beschikbaar stellen voor kunst en cultuur. De financiële groei dient gelijk op te gaan met de bevorde ring van het welzijn. (Buiten ruimte, materie en tijd”, door Paul Uccusic. Uitgeverij J. Gottmer-Haarlem. Prijs S 32,50. n- bioscopen gaat draaien. AMSTERDAM (ANP). Op initiatief van de Japanse krant Asahi Shimbun zal op 10 augustus in Tokio een tentoonstel ling over Anne Frank worden geopend. De tentoonstelling, die na Tokio nog in negen andere steden te zien zal zijn, wordt mede georganiseerd door de Anne Frank stichting in Amsterdam. 0 Opera 78. oumaal jramma m. 19.15 !0.15 Ac- i kijkers irogram insatzüi 30 Actu- iziekpro ■Igeno- :es uit d. On- Allis, 3, Bob □ackin detre- an van Cees ing i een trs de i mer- - m-iiwili-lrlim. ie Molly igdserie ek. 19.20 ilmserie uin, das speel- Actuali- ;e. 23.00 tret. 0.40 gsweg. s. het enige „nut” van wat ook de officiële wetenschap schuchter begint te accepte ren als „paranormale verschijnselen”, die terdege onderzocht moeten worden. Nu is de paranormale wetenschap, de studie van het onverklaarbare, het on doorgrondelijke, geen speelgoed. Dat is buiten kijf. Maar net zo vast staat, dat de mens mogelijk een heel reservoir van ongebruikte krachten ter beschikking staat. Meer kracht dan een paar spierbal len. Die krachten laten zich maar bijwij len zien. Bij sommigen iets vaker. Die maken er dan ook vaak meteen hun beroep van (Croiset, Hurkos), want in het land der blinden... De „modale” mens moet het doen met af en toe een glimpje: een voorspellende droom, een „groet” van een pas overledene of een flits van telepatisch contact. Het handboek van Uccusic geeft er een stevig overzicht van. Gedachtenover brenging (telepathie), helderziendheid in ruimte en tijd, het buigen van vorken en lepels zonder ze aan te raken (psychoki nese, Uri Geiler), en paranormale gene zing zijn tegenwoordig vaststaande ver schijnselen, zo concludeert de schrijver. Aan het woord komen beroemde na men als Edgar D. Mitchell, maanreiziger en onderzoeker, Cleve Backster met zijn gen. Toen eenmaal was vastgesteld dat het op een camping zou spelen, werden er in onderling overleg rollen verdeeld. Rense Rooyaards gaf bijvoorbeeld de wens te kennen dat hij de beheerder wilde spelen. Geen gewone beheerder, maar een die aan een rolstoel gekluisterd was. Shireen Strooker wilde een huishoudster spelen. Samen hebben ze verschillende camping- beheerders ondervraagd naar hun werk en de problemen die ze daarin tegenko men. Vervolgens heeft Rense Rooyaards drie dagen doorgebracht in een tehuis voor gehandicapten om de problemen van het leven in een rolstoel te leren kennen. Zo heeft iedereen van tevoren de achter gronden van zijn rol onderzocht”. „Er was een voorlopig scenario geschre ven. Tijdens de voorbereidingen werd dat steeds gewijzigd onder invloed van nieuwe ideeën, die in kleinere groepen werden ontwikkeld. Toen alle scènes in volgorde stonden, werden er opnieuw ingrijpende veranderingen aangebracht, en tenslotte werden er op de set nieuwe scènes uitge werkt”. In diverse plaatsen in Noord-Holland worden de Prom-concerten uitgevoerd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van de gastdirigent Jan Stulen. Solistische medewerking wordt verleend door Louis van Dijk, Lies- beth List en Ramses Shaffy. In Haarlem heeft het Prom-concert plaats op 5 septem ber in het Concertgebouw. *Op het pro gramma staan onder meer werken van Bizet, Mozart, Dvorak, Katsjatoerian, Brahms en Johann Strauss en samen met Louis van Dijk onder' meer Mozart, en Jean Baptiste Lully. Ramses Shaffy zal zingen „Ik laat jou niet door de poort, Marije, Soms en We zullen doorgaan. Lies- beth List: Sans toi j’ai peur, Zwanenzang, Laat me niet alleen en Amsterdam. Samen zullen zij brengen Fenix en Pastorale. ■A De vermaarde Israëliër Uri Geller, die de wereld verbaasd heeft doen staan over wat hij kon presteren. Zonder die aan te raken, puur door „geestelijke kracht’’, buigt hij sleutels krom en kan stilstaande en zelfs opzettelijk gesabo teerde klokken en horloges weer laten tikken. Ook in ons land, in 1975, is eens een tv-uitzending aan hem gewijd, die tal van reacties opriep. a. 18.55 19.05 Hu Medede- J oumaal komisch i bescha- •vecht in Pacific), „Participatie van de bevolking aan kunst en cultuur is een uitnemende zaak en het is de moeite waard dat velen er zich voor inzetten. Maar het is een leeg begrip, politieke humbug, wanneer de wil er niet is dit in financieel opzicht mogelijk te ma ken”. Voorzitter De Ruiter komt tot zijn uit spraak in het zojuist verschenen jaarver slag over 1976. Het verslag waardeert de, toenmalige, minister van CRM, Van Doorn. Hij heeft bewerkstelligd dat bezui niging voor de kunsten slechts stopzetting van verdere uitbouw betekende. Maar in absolute zin, in guldens uitgedrukt, bete kent dit toch een achteruitgang. De publi citeit die kunsten krijgen en de algemene belangstelling die ervoor bestaat, staat in geen verhouding tot de gelden die beschik baar zijn. De ontwikkeling van de kunsten begroting staat in geen enkele verhouding tot de groei van de bevolking. Er is reeds jaren sprake van een achterstelling. De voorzitter van de Raad voor de Kunst heeft ook kritiek op de kunstenaars. Ze geven te weinig tijd aan het meewerken van het adviseren van regering en parle ment, juist als deze nieuw beleid nastre ven. „Raakt men vermoeid en minder geïn teresseerd door de voortdurende onderlin ge twisten?” De voorzitter van het college, dat adviesinstantie is, maar ook geacht wordt de wereld van de kunsten te verte genwoordigen, ziet echter ook een andere reden voor de terugtrekkingsbeweging van de kunstenaar. „De harde werkelijk heid is dat er over de hele linie bezuinigd moet worden. Het is te begrijpen dat de animo om daaraan medeplichtig te wor den, niet toeneemt. Het is ook een onaan gename toestand”. Op de rijksbegroting prijken de kunsten met slechts twee pro mille van het totale budget. „Noordeuropese mysteriën en him sporen tot heden” door F. E. Farwerck, uitgave Ankh-Hermes (tweede druk ƒ85,-). „Leven in relatie”, Edgar Cayce’s visie op contacten, omstandigheden, karma en reïncarnatie, door Gina Cerminara, uit gave Ankh-Hermes 29,50). „De toekomstmens”, een verbijste rend uitzicht op de verre toekomst, door Nico Baaijens, uitgave Ankh-Hermes (ƒ35,-). „Religiositeit en fantasie” door Arnold Uleyn, uitgave Ambo 12,50). „Magie in dienst van de mystiek”, door prof. H. van Praag, uitgave Meulenhoff. „Het Oosterse liefdesspel”, tantra, seks en erotiek, door Kamala Devi, uitga ve Omega Boek 24,50). „Ik heb iemand doodgeschoten”, poli tieroman door Ed McBain, uitgave Bru- na. „Intimiteit en ouder worden”, een boek over de beleving van seksualiteit op latere leeftijd, door Robert N. Butler en Myrna I. Lewis, uitgave Van Loghum Slaterus 19,50). „Medische raadgever voor hoge bloed- druk-patiënten, door prof. dr. K. D. Bock, uitgave Hollandia (derde druk 19,50). „Hengelsportgids van de Ardennen”, het ABC voor «die viswaters met 500 vis- plaatsen, door H. Balzat, A. Dussart en E. van Hecke, uitgave De Nederlandsche Boekhandel (ƒ29,50). „Over kruiden en veel meer” door Fik Seymus, uitgave De Nederlandsche Boekhandel 19,90). „Het kinder bomen en struiken boek” geschreven en getekend door Peter Kou- a. 20.00 je. 21.00 ire film- nter ver- rie. 22.40 i der Ge- lenzen com- vooral hand- dat niet meer pretendeert dan het is: een overzichtelijke samenvat ting van wat tot nu toe zéker is. Eenieder kent wel dat soort verhalen, dat meestal niet of weinig zeker is. Door gaans van horen zeggen; zoals van „Mijn grootvader, die op een stikdonkere nacht over een landweggetje naar huis liep. Toen zag hij plotseling...”. En wat de goede man dan gezien heeft, wordt met een ware hartstocht flink in de kippevel- lerige sfeer getrokken. Heerlijke vertel- voelende planten, Thelma Moss, specia- sels om bij te griezelen, want dat is vaak liste in de Kirlianfotografie, en de klas sieken van de parapsychologie zoals J. B. Rhine, Milan Ryzl, Karlis Osis. Parapsychologen verkeren in de posi tie van de „underdog”. De man die zich meer dan elke andere wetenschapper moet verdedigen tegen beschuldigingen van fraude en vals spel. Dat komt na tuurlijk door de op het eerste gezicht vaak volslagen ongeloofwaardige resul taten van hun onderzoekingen. Maar vervelend is, dat die underdog- positie zich manifesteert in een constante polemiek, waarbij tegenstanders van de „leer” met naam en toenaam telkens weer zonodig opgevoerd en om de oren geslagen moeten worden. Over de hoofd en van de geïnsteresseerde lezer heen. Ook Uccusic is daaraan niet ontkomen. Het boek is in ieder geval helder ge schreven, ook bedoeld voor leken, zeggen schrijver en uitgever zelf. Dat is zo, maar ronduit een misser is dan wel het volsla gen ontbreken - in de Nederlandse uitga ve - van foto’s en illustraties. Of het moeten de paar dorre straatjes zijn, die het vrij prijzige werk visueel gestalte moeten geven Camping is vorig jaar opgenomen op de warme julidagen die toen nog echt beston den. Een klein stukje werkkopie op video laat Peter Faber zien, mopperend bezig een enorme caravan in te parkeren, een karwei dat lang niet iedereen beheerst. Regisseur Thijs Chanowski heeft in alle stilte aan de rolprent gewerkt. Drukte- maken vooraf ligt hem niet. Hij is het type stille werker, dat graag de eer oogst die hij verdient, maar alles op z’n tijd en ieder zijn deel. Het zit hem nog steeds niet lekker dat zijn naam verbonden werd aan de Fabel tjeskrant, terwijl mensen als de schrijver Leen Valkenier en de regisseur Cocky Andreoli eigenlijk het werk deden. „Toen het eenmaal liep, heb ik er niets meer aan gedaan. De meeste afleveringen van de Fabeltjeskrant heb ik zelfs niet gezien. Aan iedere fabel werkten zo’n veertien mensen, maar ik eigenlijk nooit. Maar mijn naam kreeg er bekendheid door, al leen maar doordat Chanowski-producti- ons de Fabeltjeskrant maakte”. „Twee jaar geleden ben ik eruit gestapt, omdat ik er genoeg van had steeds maar dingen van anderen op de buis te brengen. Ik wilde zelf weer gaan filmen. Ik kwam in contact met het Werkteater en vroeg hun of ze ervoor voelden een film te maken. In eerste instantie weigerden ze, omdat ze bang waren dat hun wijze van spelen niet over zou komen als je er een camera op zette. Maar een jaar later zijn we tot elkaar gekomen. De acteurs zouden alle vrijheid krijgen. De techniek mocht geen hinder- paal zijn. Dat kon alleen door de techniek te vervolmaken”. „We maakten toen Toestanden. Dat was een leuke start. De film werd door veel landen op de televisie gedraaid. Toevallig deze week heeft de BBC hem vertoond. De mooiste waardering was de Prix RAI bij de Prix d’Italia, die wordt gegeven voor het opmerkelijkste programma. In het ju ryrapport werd ingegaan op de buitenge wone werkwijze van het Werkteater en de manier waarop de filmtechniek die heeft overgebracht. Die reacties hebben ons ge stimuleerd om samen nog een film te ma- ken”. „Het meeste werk zat in de voorbespre kingen, waar ideeën langzaam vorm kre- A. wenhoven, uitgave Luitingh 19,90). „De stolp te kijk” door J. J. Schilstra, L. Brandts Buys en C. de Jong, uitgave Martin Lammes in Wogmeer 25,-). „Botanie, een fascinerende weten schap” door David Bellamy, uitgave Hol landia 14,90). „De zingende draad”, zestiende strip album van de held Lucky Luke, uitgave Oberon 5,50). „Eens een adelaar” oorlogsroman door Anton Myrer, uitgave De Kern (ƒ37,50). In een co-produktie met de Ameri kaanse National Geographic Society heeft uitgeverij De Haan een nieuwe se rie op de boekenmarkt gebracht, waar van de titel „De indianen” als eerste is verschenen. De drie volgende delen zijn „Grote godsdiensten”, „Wonderbaarlijk diergedrag” en „Het avontuur van de zee”. Prijs per deel 47,-; bij intekening op de serie 51,-. „De andere wereld” Vinkenoog, uitgave Corrie 18,90). „Tot de zon sterft”, een blik op de toekomst van mens en kosmos, door Ro bert Jastrow, uitgave Bruna 16,90). „Wat doe ik met groente” kinderkook boek door Francoise Blanchet en Rinke Doornekamp, uitgave Bruna 8,90). „Lichaamstaal en menselijke rela ties”, het aan- en afleren van communi catief gedrag, door Albert en Alice Sche- flen, uitgave H. Nelissen 29,50). „Het speelse geweten”, theorie en me thode van sofrologie, door Richard van Egdom, uitgave H. Nelissen 15,95). „Gepensioneerd en dan?” uitgave van de Nederlandse Federatie voor Be jaardenbeleid in samenwerking met de stichting Economisch Huishoudelijk Be heer, Eisenhowerlaan 114 in Den Haag, prijs ƒ3,50, inclusief verzending ƒ5,-. „Italiaanse miniaturen uit de renais sance” door J. J. G. Alexander, uitgave Het Spectrum (ƒ54,50). „Het complete grafische werk van Wil liam Blake” door David Bindman, uitga ve Meulenhoff 145,-). Er is veel be hoefte aan orde ning in de bar stensvolle wereld van onverklaarba re en bovenna tuurlijke ver schijnselen, de pa rapsychologie. Veelal worden de meest uiteenlo pende en niet ter zake doende voor vallen slordig op één grote hoop ge gooid, rijkelijk ge lardeerd met alles wat maar uit de verte riekt naar spoken of duistere en magische krachten. En dat bij voorkeur door op snel succes be luste „populaire” schrijvers en schrijfsters. „Buiten ruimte, materie en tijd” van de Zwitserse natuur kundige- /journalist Paul Uccusic is een boek dat daar bo venuit stijgt. Een behoorlijk pleet en leesbaar boek, Al A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15