SPORTS DANSLES! REGERING VRAAGT UITLEVERING KAPER Busramp in Canada GROTE Groningers in hongerstaking voor Marokkanen drong door tot hofkringen ló wahi -TciumjjJi Lijk vlieger geborgen „GRIEK ÉIXHVSa KARDINAAL WILLEBRANDS GESCHOKT DOOR OVERLIJDENSBERICHT: het weer 500&RFW Late kermisganger vandaag: gewond door messetrekker Pseudo-baron Terug in de ellende Prachtig Huifkar Umuider Courant bezorgklachten WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN agenda pqqina Reacties Zaak voor Openbaar Ministerie in Amsterdam Verscherpte controle Af en toe regen Strandverwachting BAD EN STRAND MODE v.a. mt 36 t/m 82 Weer in buitenland 1 f (ADVERTENTIE) 68ste jaargang no. 23< 2 2-3 .4-5-6 I Inschrijving m.i.v. 15 aug. as., elke avond van 7-9 uur 14 8 9-10-11-13 6 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws-- Radio en televisie/Strips. Beurs Sport Gastenhoek MAANDAG 7 AUGUSTU IB"1" het woord is aan... John Buchan: pagina'! IJmuider Courant Paus Paulus voelde zich verbonden met ons land lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) 1 1 r 2 Een zelfs oppervlakkige kennis van le vensomstandigheden en regime in Marok ko is voldoende om te beseffen dat deze mensen zullen worden teruggestort in soci ale ellende en verpaupering. Dat wéét me vrouw Haars. Toch beweert zij dat zij zelfs aan een oud tramkaartje voldoende argu ment zou ontlenen om die Marokkanen toestemming te geven hier te blijven. Een oud tramkaartje is voor de staatssecreta ris méér waard dan de wetenschap die zij als ontwikkeld en met meer dan normale jtennis van landen en volken toegerust mens moet hebben over het lot, waartoe zij deze Marokkanen veroordeelt. „Ondanks alle verschillen van mening die er waren, is de verhouding tussen de paus en de Nederlandse bisschoppen on veranderd goed gebleven”, aldus de kardi naal, die volgens speculaties in het Vati- caan genoemd wordt als een van de belan grijkste kandidaten voor de opvolging van paus Paulus, als er geen Italiaan wordt gekozen. Paus Paulus VI overleed gisteravond om tien over half tien in zijn zomerverblijf Castel Gandolfo, op 25 kilometer van Ro me. De paus, die tachtig jaar is geworden, werd in de namiddag door een hartaanval getroffen, waarna zijn toestand snel ver slechterde als gevolg van een longoedeem. Even na 19.00 uur gisteravond kreeg de paus de laatste sacramenten. Op het mo ment van zijn dood was onder andere staatssecretaris kardinaal Jean Villot aan het bed van de paus. Hij zal, tot een opvol ger is gekozen, het dagelijks bestuur van de rooms-katholieke kerk waarnemen. Kerkvorst paus Paulus bekleedde zijn ambt vijftien jaar. De reacties op de dood van paus Paulus komen uit alle delen van de wereld. De Amerikaanse president Carter noemde de paus „een duidelijk moreel baken in een woelige wereld”. De paus is voor hem een „bron van grote morele inspiratie ge weest”. De primaat van de Anglicaanse kerk in Engeland, dr. Donald Coggan, meende dat de dood van de paus „een eind maakt aan een periode met grote moeilijkheden voor de leider van de rooms-katholieke kerk”. Bij zijn bezoek aan de paus vorig jaar was Coggan onder de indruk gekomen van het verlangen van de paus naar kerkelijke eenheid. Ook in de communistische landen is gereageerd op het overlijden van de paus. Het Russische persbureau Tass maakte met enige woorden melding van de dood van de roomse kerkvorst. In het overwegend roomse Spanje bete kende het heengaan van paus Paulus een grote schok. Radio en televisie wijzigden hun programma’s en zonden klassieke mu ziek uit. Diepe emoties maakte de dood van de paus los in Latijns-Amerika. Het overlijdensbericht gaf aanleiding tot talrij ke volksuitingen van diepe smart, terwijl de regeringen van Brazilië, Ecuador, Ve nezuela en Chili een officiële rouwperiode van drie dagen hebben afgekondigd. De christenen in Beiroet, die gisteren in zeer hevige gevechten met Syriërs waren gewikkeld, lieten de kerkklokken luiden tijdens een korte pauze in de gevechten. Het Westduitse weekblad Der Spiegel heeft overigens gisteren bekendgemaakt dat Westduitse terroristen van plan zijn geweest om paus Paulus VI te ontvoeren, om hem uit de wisselen tegen gedetineerde RAF-leden. De Palestijnse guerrillaleider Wadie Haddad zou zijn veto over het plan hebben uitgesproken. (Zie verder pagina 3) De jongeman, die de kaping gisteren uitvoerde, is een psychiatrisch patiënt die het weekeinde enkele dagen verlof had. Het wapen dat de Nederlander gebruikte bleek een plastic speelgoedpistool te zijn. Volgens Kapitein F. J. Maurer, plaats vervangend commandant van de rijkspoli tie Dienst Luchtvaart op Schiphol, zijn de passagiers van het gekaapte KLM-toestel op de gebruikelijke manier op wapenbezit gecontroleerd. Dat betekent met behulp van een magnetometer en röntgenappara tuur. Plastic voorwerpen worden echter niet door deze apparatuur gesignaleerd. „Normaal gesproken kan niemand onge merkt een echt (metalen, red.) wapen mee nemen. Tenzij hij langs een andere ingang het toestel zou binnengaan, bijvoorbeeld via een dienstingang”, aldus kapitein Mau rer. „Theoretisch zou het ook mogelijk zijn dat iemand van het afhandelingspersoneel op de luchthaven het wapen voor een kaper aan boord brengt”. Direkt nadat de kaping van het KLM- toestel bekend werd, ging de rijkspolitie op Schiphol over tot verscherpte bewa king van alle Lufthansa-vliegtuigen. Dit gebeurde naar aanleiding van het verhaal van de kaper dat vrienden van hem een Westduits vliegtuig zouden dwingen naar Algiers te vliegen, dezelfde bestemming •vaar de Nederlandse kaper heen wilde. Volgens Kapitein Mauer heeft de ver scherpte controle geen enkele aanwijzing opgeleverd dat iemand van plan was een Lufthansa-toestel te kapen, noch op Schip hol, noch op andere luchthavens, waar ook een verscherpte controle van Westduitse toestellen werd uitgevoerd. GOUDA (ANP). Het stoffelijk over schot van de sinds vorige week woensdag vermiste Belgische Starfightervlieger, onderluitenant R. Smet uit Sint-Truiden, is zaterdag ten westen van Staveren op het Ijsselmeer geborgen. Rond vijf uur in de ochtend doolde hij als een van de laatste feestgangers op de Hoofdstraat rond en liep daar drie jongelui tegen het lijf die hem zonder enige aanleiding vastgrepen en met een mes in zijn richting uithaalden. Het bleef bij een vleeswond. Na behan deling in het IJmuidense Zeeweg Zie kenhuis kon hij weer terugkeren naar het adres in Velsen waar hij gedurende de feestweek logeerde. Het slachtoffer omschrijft de daders, die nog voort vluchtig zijn, als mensen met een zuide lijk voorkomen. Vaststaat alleen dat de man, die zich uitgaf voor de Franse psychiater baron David René James Rothschild, maar in werkelijkheid anders heet, op Konin ginnedag een pasje heeft weten te be machtigen, waarmee hij zich in de om geving van de koninklijke familie mocht ophouden. De man, een inwoner van Dinteloord, liep tegen de lamp, toen hij bij de Soester politie een vergunning aan vroeg om ten behoeve van het Wereld- natuurfonds een soiree te houden. (Van onze redactie binnenland) SOEST. Een man die door het voeren van een valse naam en valse titel probeerde door te dringen tot hofkringen in Soestdijk, is enige we ken geleden door de politie ontmas kerd, zo is vanmorgen bekend gewor den. EASTMAN (AP). Een autobus met een groep lichamelijk en geestelijk gehan dicapten is zaterdagochtend, terugko mend van een bezoek aan een theater, van de weg geraakt en in een meer terechtge komen. GRONINGEN. Zeven Groningers zijn sintjs gisteravond elf uur in honger staking. Zij zitten op het bordes van het Groninger stadhuis. De actie is bedoeld als blijk van solidariteit met de Marokka nen die het land dreigen te worden uitge zet en als protest tegen het regeringsbe leid. DEN HAAG, SCHIPHOL. De Neder landse regering zal bij de Spaanse autori teiten de uitlevering vragen van de 20- jarige Nederlander die gisteren een DC-9 van de KLM kaapte. Een verzoek tot voor lopige aanhouding van de man is gister avond al naar Madrid gegaan. Uitlevering van de kaper is mogelijk volgens het kapingsverdrag van Den Haag uit 1970, dat mede door Spanje en Nederland is ondertekend. Het Openbaar Ministerie in Amsterdam zal deze zaak verder behande len. Veel bewolking en af en toe regen. Matige, aan de kunst nu en dan krachti ge wind uit west tot noordwest. Mini mumtemperaturen circa 12 graden, maximumtemperaturen omstreeks 18 graden. Een depressie trekt langs de Wadden naar Denemarken. Morgen vrij slecht strandweer met enkele buien en een te krachtige west- tot noordwesten wind. Koel. Overdag 16 17 graden, zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: woens dag iets stabieler met opklaringen. Ofschoon bij een parlementaire neuzen- tellerij de meerderheid van onze volksver tegenwoordiging het beleid van staatsse cretaris Haars tot uitwijzing van de illega le Marokkanen zal blijken te steunen, wekt haar beslissing bij individuele parlements leden (en zeker niet alleen bij die van de oppositie) wrevel en afkeer. Mevrouw Haars heeft de gelegenheid gehad voor de televisie haar standpunt te argumenteren. Formeel was er tegen haar betoog weinig in te brengen. Wat zij zorg vuldig vermeed en dat wees erop dat zij geen echte menselijke belangstelling voor de betrokkenen had was, een beeld te geven van wat die Marokkanen in hun vaderland naar alle waarschijnlijkheid te wachten stond. Er was haar niets'gebleken van een mogelijk politieke vervolging of justitiële bestraffing van de terugkeren- den. Wat niet blijkt, kan er desondanks wel degelijk zijn. De heer Wiegel is ook niets gebleken van een Braziliaans voornemen om een atoombom te gaan maken. Met andere woorden: struisvogelpolitiek is in dergelijke hachelijke aangelegenheden formeel de beste taktiek. Maar zelfs een struisvogel zou kunnen zien dat de 182 Marokkanen om wie het gaat, hun land ontvlucht zijn uit pure ellende en niets liever zouden willen dan hier, in onze Ne derlandse samenleving, het menswaardige bestaan dat zij hebben leren kennen voort zetten. Zij vragen geen liefdadigheid, maar een kans om de meest ordinaire karweitjes op te knappen en het gevoel te blijven behouden hun eigen kost te verdie nen en een minimum aan menswaardig heid te veroveren. Die kans missen zij thuis. De Nederlandse atietiekkampioen- schappen, het afgelopen weekeinde in Groningen gehouden, werden beheerst door het ontslag van sprinttrainer Toine van de Goolberg. De KNAU wenste niet meer verder samen te werken met hem na uitlatingen van Van de Goolberg in een kranteartikel. „Toine had geen per soonlijke aanvallen moeten doen in de pers, maar zijn bezwaren moeten uiten in vergaderingen van de vakgroeptrai- ners', aldus KNAU-voorzitter Wim de Beer. Van de Goolberg: „De nieuwe structuur binnen de bond zou vernieuwd worden, maar ik merkte, dat we lang zaam maar zeker weer de oude kant opgingen. Achter de rug van de trainers werd er weer bedisseld over plaatsen in de landenploegen Zie verder onze bijlage SPORTIEF Pagina 1: Geen topprestaties bij NK atletiek door slecht weer. Pagina 2: Rooswijk startte goed in bekercompe- titie. Pagina 3: Opnieuw remise tussen Karpov en Kortsnoi. Pagina 4: Zandvoort Trophy slechts twee uur spannend. In Santpoort is de rust weergekeerd. De Feestweek is verleden tijd. Evenals voorgaande jaren vormden de paarden weer een belangrijk hoofddeel van het programma. Zaterdag daverde het in de straten van Santpoort-Zuid van wielge- ratel en hoefgeklepper. Fraaie koetsen, mooie vrouwen prachtige paarden. Drieënveertig mensen zijn verdronken bij deze ergste ramp met een autobus in de geschiedenis van Canada. Een overlevende heeft verteld dat de bus nog ongeveer 45 meter voortdreef, alvo rens in het ongeveer 20 meter diepe water te verdwijnen. De chauffeur en zes begeleiders konden de bus nog tijdig verlaten. Het staat vast dat de chauffeur te hard reed, toen hij een scherpe bocht naderde, vervolgens de macht over zijn voertuig verloor en recht doorreed, op het meer af. Het strand in Heemskerk is niet per auto bereikbaar. Een idee van de VVV is een pendeldienst per huifkar. Wegens het gebrek aan logiesaccommodatie in de noordelijke IJmond wordt ook ge dacht aan de bouw van een apparte mentenhotel of „appartotel". De VVV in Heemskerk kampt zelf met grote finan ciële moeilijkheden.(zie de plaatselijke pagina's) Foundation Lingerie Speciaalzaak WINKELCENTRUM CRONJÉ 52, Haartam-N., tel. 252329. Een andere kwestie is, dat zij de schuld vraag van deze complicatie niet durft stel len. Dat is toch wat al te diplomatiek. Want iedereen weet, dat de schuld bij de uitbui ters ligt, die de Marokkanen illegaal in dienst namen en de sociale lasten van deze mensen in hun eigen zakken heten ver dwijnen. En die nu heel slim van niets zeggen te weten, ofschoon zij in staat zou den zijn de Marokkanen door hun getuige nis te legaliseren. Als mevrouw Haars bij haar besluit blijft en de juriste valt bever dood dan een komma van de wet over het hoofd te zien zal haar niets te verwijten zijn. Aan Cicero danken wij de toestemming om desondanks te twijfelen aan haar gelijk: „Het hoogste recht is soms het grootste onrecht”. SANTPOORT. Een 19-jarige Rot terdammer moest zich zaterdagnacht voor een vleeswond aan een arm onder doktersbehandeling stellen na een steekpartij op het Santpoortse kermis terrein. De actie is een initiatief van het Comité Marokkaanse Arbeiders Noord-Neder- land. De hongerstaking zal in principe net zo lang duren totdat het probleem van de Marokkanen, die het land uit moeten, is opgelost. Een atheïst is iemand die geen onzichtbare middelen van be staan heeft. Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden, medegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur. Scandinavië: wisselend bewolkt, plaatselijk een bui, 15-20 graden. Britse eilanden: wisselvallig, enkele buien, 15-20 graden. Benelux, West-Dultsland en Noord-Frankrijk: half tot zwaar be wolkt, enkele buien, mogelijk onweer, 15-20 graden, in Zuid-Duitsland 20-25 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk en Noord-Duitsland: veel bewolking, af en toe regen of on weer, 20-25 graden. Spanje, Portugal en landen rond de Middellandse Zee: overwegend zon nig, 25-30 graden, plaatselijk 33-37 gra den. 0^ «g- ’baandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur Mterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 *oor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redaktie buitenland) ROME. Paus Paulus voelde zich op persoonlijke wijze met de kerk in Nederland verbonden door de historische rol van Nederland in de missie en door de specifieke interne organisatie van de kerk in ons land. Dat was gisteren de reactie van kardinaal Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, op het plotselinge overlijden van paus Paulus VI gisteravond. De dood van de kerkvorst heeft hem en vele anderen diep geschokt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1