4 doden Beschietingen in Beiroet Bisschop Moezorewa noemt premier Smith Progressiviteit op maatschappelijk gebied PAUS PAULUS VI HIELD KERK BINNEN EEUWENOUDE GRENZEN Premier Begin toch tevreden Trijfel met vakantie Opnieuw PLO-kantoor overvallen racist” Demonstranten „verwelkomen’ VN-delegatie in Namibië Mi Interim van kardinaal Villot Sovjet-professor naar het Westen I MKWI 1 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 19 7 8 2 door Nico Scheepmaker! J eld Encyclieken (Van onze redactie buitenland) ROME. Binnen en buiten de rooms-katholieke wereld zal Paus Paulus VI vooral de geschiedenis ingaan als een man die, bij alle progressiviteit op maatschappe lijk gebied, met vaste hand de kerk binnen de eeuwenoude ethi sche grenzen hield. efd ilest- srtig i een •rein Met raste alen. een i bo- val ^en val is in ude- ron- aar- icht- litie- gen. ’toe niet Niet progressief ligd Eu- land gen zond wo- >om. i het plof- liten 1 een n. Nieuw incident in overgangsbewinu MAANDAG 7 ijft 3 f trijfel voor ■ir Cyrus Vance. Rome en de wereld. - Hij deed dit in een verklaring die in Salisbury werd uitgegeven, een dag nadat hij was teruggekeerd van een reis van verscheidene weken, waarbij hij o.a. de Verenigde Staten en Engeland heeft be zocht. Premier Smith heeft gesteld dat er aan de discriminatie o.a. op het gebied van de huisvesting, het middelbaar onderwijs en de staatsziekenhuizen niet ineens een eind kan worden gemaakt, omdat dan de ne gers, die nog in stamverband leven, in de knel zouden komen door toedoen van de blanken met een betere opleiding, die nu nog in eigen gebieden moeten blijven. p die nden Zevi- rdag g in i de s de i het liten yerd dat tetel dag- t die man aan ival- zo spoedig mogelijk onder ogen zien”. De Finse diplomaat werd door de Zuid afrikaanse administrateur generaal voor Zuidwest-Afrika rechter M. T. Steyn ver welkomd. Hij zal vanochtend de eerste gesprekken met de administrateur heb ben. Rechter Steyn, die zaterdag in Pretoria nog eens besprekingen voerde met de Zuidafrikaanse minister-president Vor- Athisaari verklaarde enkele minuten na aankomst tijdens een korte persconferen tie dat hij zich geen illusies maakt over de taak die hem te wachten staat, maar dat nu een nieuwe weg en een nieuw tijdperk voor Namibië is begonnen. „Ik ben van plan zo spoedig mogelijk met alle betrokken partijen te spreken, waarbij ik wil Opmerken dat Walvisbaai niet tot mijn „werkterrein” behoort. Ik zal kaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd. Dat is niet verwonderlijk want Amerika is van mening, dat ditmaal Egypte de schuldige is van het vastlopen van het vredesoverleg. Begin legde er dan ook de nadruk op dat de Amerikanen op geen enkele manier aan Israel verzocht hebben concessies te doen of haar politiek te wijzigen teneinde het vredesoverleg weer op gang te krijgen. President Sadat heeft zo’n Israëlische koerswijziging als een voorwaarde voor hernieuwde vredesbesprekingen gesteld. De suggestie is in de VS geopperd om president Sadat en premier Begin geza- ster en de minister van buitenlandse za ken, Pik Botha, zei daarna: „Het zal met zekerheid geen overeenkomst ten koste van alles worden”. Intussen is ook de Zuidafrikaanse minis ter van Defensie, P. W. Botha, in Windhoek aangekomen. Hij zal daar besprekingen voeren met de militaire staf van het Zuid afrikaanse leger in Namibië. Volgens een legercommuniqué bezoeken de ministers en verschillende hoge officieren Namibië om zich te informeren over de toenemende guerrilla-activiteiten in dit gebied. Zaterdag hebben guerrilleros opnieuw een belangrijke waterpijplijn in Ovambo- land vernield. Voor zijn vertrek had Athi- saari reeds in New York verklaard dat de overeenkomst van de westelijke landen met Zuid-Afrika en SWAPO zeker niet zal kunnen worden uitgevoerd indien er geen wapenstilstand heerst. Hiermede zullen dan zeker ook de problemen in Namibië beginnen. Pas toen hij bijna twintig jaar was, be sloot hij priester te worden. Op 29 mei 1920 werd hij priester gewijd. Er is ter wereld stellig geen tweede geestelijke, die zo kort (ruim zes maanden), op de banken van een seminarie heeft gezeten. Toen hij zes jaar was, werd hij naar school gestuurd bij de Jezuieten. De latere paus heeft maar weinig op de schoolbanken gezeten, niet meer dan onge veer twee maanden. Hij was te zwak (in die tijd leed hij o.a. aan een hartkwaal, die later genas) en kreeg thuis les. In 1916 deed hij cum laude eindexamen gymnasium. Wie was Paulus VI? Op 26 september 1897 werd in het dorpje Condesio, niet ver van Brescia, geboren Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini, zoon van dr. Giorgio Montini en van Giuditta Alghi- si. De vader van de latere paus was advo caat, maar voor alles journalist, een krach tige persoonlijkheid en een strijdbaar ka tholiek. menlijk naar Washington uit te nodigen, maar premier Begin zei na afloop van de besprekingen dat dit idee niet ter sprake is gewjeest. Vance arriveerde zaterdagavond in Is rael, en sprak gisterochtend eerst twintig minuten lang met Begin onder vier ogen. Bij die gelegenheid overhandigde hij aan Begin een persoonlijke brief van president Carter waarvan de inhoud niet is bekend gemaakt. Vervolgens sprak Vance met de belangrijkste ministers van het Israëlische kabinet zowel 's morgens als ’s middags en lunchte met minister van Buitenlandse Za ken Dajan. Behalve de vredesbesprekingen met Egypte stond ook de situatie in Libanon op de agenda, alsmede bilaterale zaken tus sen Israel en Amerika. Over al die zaken zijn geen details bekendgemaakt. Wel heeft Israel de gelegenheid aangegrepen om Vance erop te wijzen dat Saoedi-Ara- bië, dat in Washington als „gematigd” wordt aangeprezen en derhalve de meest moderne gevechtsvliegtuigen krijgt van het type F-15, een uitermate negatieve rol speelt in dit stadium van de vredesonder handelingen. Een van de redenen waarom de Saoedi’s die gevechtsvliegtuigen kregen, zeer tegen Israels wil in, was dat Saoedi-Arabië ge acht werd Sadats vredesinitiatief te steu nen. Nu echter blijkt, zeggen de Israeli’s, De 55-jarige filosoof, zo is door vrienden van Zinovjev meegedeeld, vertrok naar Frankfort in gezelschap van zijn vrouw, Olga en hun zevenjarige dochtertje. Op 18 juli had prof. Zonovjev bericht gekregen dat hem een paspoort en een visum voor vertrek naar het buitenland zouden worden gegeven. Eerst was hem dit geweigerd. dat Sadat een stap terug doet juist onder Saoedische druk. Saoedi-Arabië heeft vo rige week aan Amerika laten weten geen heil meer te zien in Sadats vredesinitiatief. het Vaticaan werd als diplomatiek cen trum van het allergrootste belang. In oktober 1954 stierf kardinaal Schus ter van Milaan, en op 1 november werd mgr. Montini door de paus tot aartsbis schop van dat grootste bisdom van Italië benoemd. De man op wie zij het gemunt hadden, het hoofd van de PLO-vertegenwoordi- ging in Pakistan Joesoef Aboe Hantash, bleef ongedeerd. Hij verborg zich in zijn kantoor, terwijl de overvallers, luidkeels zijn naam roepend, door het gebouw trok ken. Hantash verklaarde later de Iraakse re gering verantwoordelijk te houden voor het bloedbad. In Beiroet gaf de PLO zater dag een verklaring uit waarin de overval eveneens werd toegeschreven aan Irak. Het communiqué werd verstrekt na een bijeenkomst van het uitvoerende Comité De doden zijn een Pakistaanse politie man en drie Palestijnen, onder wie een student. De overvallers wisten te ont snappen in een auto. Tot de belangrijkste daden van een paus behoort het opmaken van encyclieken. De eerste encycliek van Paulus VI kwam niet zoals gebruikelijk één of twee maanden na zijn kroning, doch eerst op 6 augustus 1964, dus na anderhalf jaar. De vertraging vindt natuurlijk zijn verklaring in de zeer drukke werkzaamheden, die het concilie meebracht. „Ecclesiam Suam” handelt over de Kerk in deze nieuwe tijden. Van zijn latere encyclieken hebben de meesten een zuiver kerkelijke inhoud, zo als de Mysterium Fedeit, handelend over de eucharistie (1965) en de Christi Matri over de madonna (1966). Maar van zeer groot belang is de Populorum Progressie van 1967, het meest progressieve docu ment over sociale vraagstukken gesteld. Dat is tevens de encycliek die het meest de aandacht trok buiten de katholieke we reld. SALISBURY (UPI). De gematigde Rhodesische zwarte leider bisschop Abel Moezorewa is gisteren van leer getrokken tegen zowel de blanke premier Ian Smith, die hij een „racist” noemde, als wat hij noemde „de tegenwerking van de oom Toms in ons midden”. en de Militaire Raad van de PLO. Gezegd werd dat de organisatie zich niet zal laten verleiden tot het vergelden van „dit soort provocaties”. Irak heeft gisteren tegengesproken dat het betrokken is geweest bij de overval. Een officiële Iraakse woordvoerder ver klaarde dat dit soort acties het werk is van „reactionaire commando’s die aanvallen hebben uitgevoerd op Iraakse missies in het buitenland”. De overval is de achtste in een serie aanslagen over en weer op Palestijnse en Iraakse persoonlijkheden. Zaterdag werd in Parijs een uitvaart dienst gehouden voor twee PLO-functio- narissen die donderdag werd vermoord bij een overval op hun kantoor in Parijs. De kisten werden na de dienst in een moskee, overgebracht naar het vliegveld Orly, van waar zij naar Damascus werden gevlogen. De vermoordden zijn Ezzedine Kalak, het hoofd van het Parijse PLO-kantoor en Adnan Hammed, een assistent. tand Bos, eden t. De k op r-viS- r de vrije serij men nden rden e na- >eten Ne- jrne- r zal rden VATICAANSTAD (ANP). Totdat er een opvolger voor de gisteren overle den paus Paulus VI is gekozen, worden de lopende zaken van de rooms-katholie ke kerk waargenomen door kardinaal Villot, staatssecretaris en kamerheer. Reeds in 1930 was Montini belast met het onderricht in geschiedenis van de pauselij ke diplomatie aan de kerkelijke academie (dat is de opleidingsschool voor Vaticaan se diplomaten). Hij gaf colleges totdat hij in 1937 plaatsvervangend staatssecretaris werd. Hij werkte zoals maar heel weinig mensen kunnen werken: gemiddeld acht tien uur per dag. Na de dood van Pius XI, 10 februari 1939, werd hij door de nieuwe paus Plus XII Pacelli in zijn ambt bevestigd. Al heel gauw brak de Tweede Wereldoorlog uit en MOSKOU (AP). Alexander Zinovjev, een hoogleraar in de logica die van zijn functie was ontheven en die men zijn academische titel had ontnomen wegens het publiceren van een allegorische ro man waarin kritiek werd geleverd op zijn land, mocht gisteren de Sovjet-Unie verla ten en is naar de Bondsrepubliek gegaan. Kardinaal Montini behoorde zeer beslist niet tot de zogenaamde „progressieven" tijdens de eerste zitting van het concilie. Reeds op Pinksterzondag in 1955 had hij in een preek in de Domkerk gezegd: „Het is mode te zeggen, dat wij de kerk moeten maken, alles vernielen en met deze onmee dogende kritische geest gaan wij zelfs zo ver, dat we de grondslagen zelf waarop de kerk berust, gaan uithollen. Men heeft geen begrip meer voor gezag: men wil niet meer toegeven, dat enig dogma, enige waarheid, voor altijd geldig kan zijn”. Op 3 juni 1963 stierf de merkwaardigste en belangrijkste paus die de Kerk sedert de middeleeuwen heeft gehad. Joannes XXIII. En kardinaal Montini heeft op 7 juni in de Domkerk van Milaan een bewo gen lijkrede uitgesproken. Op 19 juni kwam het conclaaf bijeen. Eigenlijk ver wachtte men vrij algemeen, dat reeds bij de eerste, of uiterlijk de tweede stemming kardinaal Montini zou zijn gekozen. Het duurde echter tot de vijfde stemming voor dat Montini werd gekozen. Op de vraag welke naam hij als paus denkt te voeren, was zijn antwoord: Pau lus. Dat wekte niet geringe verbazing. Vóór hem waren er vijf andere pausen van Ik zal en kan niet toestaan dat mijn partij misbruikt wordt voor reactionaire en zelfzuchtige doeleinden”. Intussen hebben de laatste dagen ver scheidene militante functionarissen in de UANC aanvallen op de bisschop gedaan, omdat hij gepleit heeft voor opheffing van de tegen Rhodesië afgekondigde handels- sancties. Obk is hem verweten dat hij „de vijand” in Zuid-Afrika heeft bezocht, terwijl hij er voorts van beticht is geen leiding te kun nen geven en niet over een strategie te beschikken. Ver- zibel isse- pen- n de Hij is echter geen „echte” interim-paus en kan geen belangrijke besluiten ne men. Kardinaal Villot, een Fransman, is 72 jaar oud. In 1930 werd hij priester gewijd en werd hij professor aan het seminarie te Clermont-Ferrand. In 1950 werd hij vice-rector van de Universiteit te Lyon. Van 1945 tot 1959 was Villot hulpbis schop van Parijs. In 1965, vier dagen nadat hij aartsbisschop van Lyon was geworden, benoemde de paus hem tot kardinaal. De paus maakte hem in april 1969 staatssecretaris in het kader van interna tionalisatie van de Curie, waarmee Villot de eerste niet-Italiaan in deze functie werd sinds 1914. De nieuwe paus zal worden gekozen door 119 kardinalen. Op het ogenblik telt het college van kardinalen 137 leden, van wie er echter 18 niet aan het conclaaf mogen deelnemen, omdat zij ouder zijn dan tachtig jaar. Paus Paulus heeft de leeftijdsgrens namelijk op 80 jaar ge steld. De pauskeuze geschiedt onder strenge voorschriften. Tijdens de keuze bestaat een volledige zwijgplicht en ook na een conclaaf moeten de deelnemers zich van alle commentaar onthouden. Aan het conclaaf nemen ook de Nederlandse kar dinalen Alfrink en Willebrands deel. Met de wijzigingen die paus Paulus heeft aangebracht in de manier van de pauskeuze, kwam hij echter niet tege moet aan de wens van een deel van het wereldepiscopaat om de bisschoppen uit de hele wereld meer zeggenschap bü de pauskeuze te Reven. De encycliek Humanae Vitae (1968) maakte resoluut een einde aan alle specu laties over een mogelijke versoepeling van de ban op geboorteregeling anders dan door middel van periodieke onthouding. Juist door „Humanae Vitae” en door zijn krachtige standpunt met betrekking tot de handhaving van het priestercelibaat zal voor sommigen Paulus VI voortleven als een conservatieve paus. Dan dreigt men echter voorbij te gaan aan het vele wat onder leiding van deze kerkvorst is tot stand gebracht op het terrein van de litur gische vernieuwing. Ook de toenadering tot de andere chris telijke kerken en de verbetering, na zoveel eeuwen, van de verhouding tussen de rooms-katholieke kerk en het jodendom, vonden plaats tijdens het vijftienjarig pon tificaat van kardinaal Montini, paus Pau lus VI, de vermeende tussenpaus die zich ontpopte als een energiek man van zijn tijd, die de eerste paus werd die zich door de lucht liet vervoeren (onder andere naar India en Zuid-Amerika), maar ook zeer regelmatig voor kortere helikoptertrips binnen Italië. ’EK) zang veer Vest- r een van l. De tien lijke uim- t be- ts-2. ssies Idho villa nlig- tota- ten. De komende twee weken zal de dage lijkse Trijfel-rubriek op pagina 3 ont breken. De schrijver is dan twee weken met vakantie. Om middernacht waren er vijf doden gevallen en meer dan 100 gewonden, vol gens rechtse zegslieden voornamelijk bur gers. Met raketten zou het radiostation van Pierre Gemayel’s Falangisten zijn uitge schakeld. De antennes en ook het gebouw zijn getroffen. De vuurgevechten en bombardementen waren in de nacht van zaterdag op zondag bijna ongekend hevig. In het westen van de stad was het mortiervuur duidelijk te horen, evenals het geluid van zogenaamde „Stalinorgels” van Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht. Volgens omwonenden schoten de chris tenen terug met mortieren en kleine ka nonnen. Ambulances en brandweerwa gens konden niet rijden wegens de scherp schutters. zowel de aspecten van een wapenstilstand als van de reeds bestaande kiezerslijsten De kritiek van Moezorewa betekent een nieuw incident binnen het overgangsbe- wind, waarin de blanken onder Smith sinds maart samenwerken met Moezorewa en de leiders van twee andere gematigde zwarte groeperingen Moezorewa staat overigens ook bloot aan kritiek binnen zijn Verenigde Afri kaanse Nationale Raad (UANC), die be schouwd wordt als de zwarte organisatie met de meeste aanhang in Rhodesië. De zwarte bisschop sprak zich uit voor een onmiddellijke beëindiging van de ras sendiscriminatie in zijn land. Volgens hem hebben de regeringen en de grote partijen in Amerika en Engeland er grote bezwa ren tegen, dat deze discriminatie nog steeds voortduurt. Weinig hoopvol vooruitzicht Vance in Midden-Oosten (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. „Wij weten niet wat we op het ogenblik met het Midden-Oos ten aanmoeten”, heeft president Carter heel oprecht het afgelopen weekeinde ge zegd. Het ziet er niet naar uit dat de reis van minister van Buitenlandse Zaken Vance naar het Midden-Oosten tot een spoedige hervatting van het vredesoverleg zal lei den. Toch is premier Begin een tevreden man, zoals hij gisteren op een persconfe rentie zei. Hij noemde de gesprekken met Vance de beste die hij sinds lange tijd met de Ameri- (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) JOHANNESBURG. Met de aankomst van de Finse diplomaat Martti Athisaari en een vijftig man sterke delegatie van de Verenigde Naties in Windhoek is thans de laatste fase in het onafhankelijkheidsproces van de vroegere Duitse kolonie Zuidwest- Afrika begonnen. Duizenden demonstranten van de verschillende groeperingen in Namibië, waaronder SWAPO- en Tumhalle-aanhangers, waren naar het F. J. Strijdomvliegveld getrokken. Paus Paulus begroet kardinaal Alfrink op 14 november vorig jaar in het Nederlandse College in Rome. Zijn gezondheid liet toen al lang te wensen over. Het feit dat Engeland en de VS het zogenoemde „interne akkoord” tussen Smith en de gematigde zwarte leiders niet hebben erkend, was volgens Moezorewa te wijten aan Smith, tegen wiens Rhodesi sche front in de twee landen een „patholo gische en diepgewortelde haat” zou be staan, evenals trouwens tegen „het racis me zoals gesymboliseerd en verpersoon lijkt door Smith”. Moezorewa verklaarde dat er meer zichtbare voortgang moet worden ge maakt naar de voorbereidingen voor een zwart meerderheidsbewind. Doelend op zijn zwarte bondgenoten in het overgangs- bewind voegde hij hieraan toe: „Ik ben niet langer bereid de tegenwerking te tole reren van de oom Toms in ons midden. dat veertig kilometer van Windhoek af ligt. Het kwam echter tot geen enkel incident. libe- arle- een artij gen stel les, van eerd cott, aard is te latie rvan BEIROET (Reuter/AFP). De christe lijke wijk in Oost Beiroet is vannacht weer hevig bestookt met raketten, zware artillerie en tanks. Syrië wil blijkbaar proberen de rechtse militie op de knieën te dwingen. ISLAMABAD (UPITReuter/AFP). Twee mannen hebben zaterdag een kan toor van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) in het Pakistaanse Islama bad overvallen en vier mensen doodge schoten. die naam geweest en geen van hen heeft een goede faam achtergelaten. Op 29 september 1963 opende hij de tweede periode van het Vaticaans concilie en toen hij op 4 december die zitting sloot, kondigde hij tevens zijn voornemen aan het Heilig Land te bezoeken. Dit is het begin van de verzoening tussen de kerk van Rome en de orthodoxe kerken ge weest, waarbij een einde wordt gemaakt aan het oude schisma, dat optrad toen in het jaar 1054 katholieken en orthodoxen elkaar wederzijds door middel van de ban vloek als „valse kerken” hadden bestem peld. Vance zal vandaag zijn besprekingen met de Israëlische regering afronden en dan doorvliegen naar Alexandrië waar hem met president Sadat een bijzonder moeilijk gesprek wacht. Vance is met lege handen naar het Midden-Qosten gevlogen en gaat waarschijnlijk ook met lege han den weer terug. Er werd gezegd dat om die reden Vance zijn reis had willen afzeggen: hij wist na melijk niet wat hij in het Midden-Oosten zou moeten doen. Maar op uitdrukkelijk verzoek van president Carter is Vance toch maar gegaan. f ■tr Paus Paulus, zoals hij op eerste kerstdag 1974 vanaf de hoofdloggia van de Sint Pieters Basiliek de Urbi en Orbi zegen gaf aan WW» 8» WtQfS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3