uit auto gesloopt Kassa gekraakt in rijwielzaak deze week Cassetterecorder Feestweek was groot succes zonder grote moeilijkheden feestweek santpoort plein 1945 R i; IMPOSANT SLUITSTUK SANTPOORSTE FEESTWEEK ORGANISATOREN TEVREDEN MET RESULTAAT Relschoppers hadden in Santpoort politie en publiek tegen zich Diefstal van schapen uit weiland in Velserbroekpolder Va kV 1 K Toiletten T Penning i k. 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 AUGUSTUS M A A N D A G 7 4 - (Van ëén onzer verslaggevers) SANTPOORT. De landelijke rijtuigentocht die zaterdag in het kader van de Santpoortse feest week werd georganiseerd was in veel opzichten een afspiegeling van eenzelfde evenement van ver leden jaar, dat net als toen gold als sluitstuk van een gevarieerde week vol festiviteiten. Veel fraaie aanspanningen, hoefgeklapper, zweepgeknal, ratelende wielen, historische snufjes, toiletten uit grootmoeders tijd en veel re gen. Maar het paardenvolk zou het paardenvolk niet zijn als het zich daardoor zou laten weerhou den uit te rijden. De koetsiers en hun equipages maakten er on danks het verre van zomerse weer een gezellige rondrit van door de Santpoortse dreven. U: - (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT „Wij als or ganisatie zijn bijzonder tevre den, in het algemeen genomen kan je toch wel zeggen dat de feestweek helemaal geslaagd is. Er zijn natuurlijk wel wat kleine probleempjes geweest, maar die hèb je met dit soort evenementen altijd, daar ontkom je niet aan. Maar echte moeilijkheden zijn uitgebleven, de totaalindruk is zonder meer positief”, aldus de 58-jarige Gerrit Schoo,, vice- voorzitter van de organiserende harddraverijvereniging Sant poort en omstreken. 4 moedige koetsiers en 9 Rijtuigendag met heel veel regen, lauw publiek i uit ook en Ine- ■oor ijna die npi- iter- igd- lan. ;rde ard ekt ote ks- •rs- sns een Het mocht de pret van het paardenvolk niet drukken. Na de sherry-stop maakten alle aanspanningen hun opwachting op de Bloemendaalsestraatweg. Daar kreeg het publiek de gelegenheid de glorie van wel eer aan zich voorbij te zien trekken en te De Postkoets anno 1871 van de heer Hilgers uit Breukelen was een imposante verschijning. Maar zeker niet minder in drukwekkend waren de kerkbrikken, de wagonettes, de jachtwagens en het speci fieke boerenrijspul. Bij de laatste catego rie werd de show wel gestolen door twee jeugdige knapen in blauwe kielen op een immitatie speelwagen bespannen met 2 pony’s. Zij kwamen in aanmerking voor de prijs voor de meest originele aanspanning. luisteren naar een toelichting over het soort rijtuig en daarop betrekking hebben de bijzonderheden. Zonder dat de deelnemers daar weet van hadden werden zij tal van malen terdege geobserveerd op de beoordeling van het „schoonste geheel”. Een door Prins Bernhard beschikbaar gestelde gouden gedenkpenning werd toegekend aan het echtpaar P. van Rooijen uit Noordwijk dat weer en wind trotserend onverwoestbaar overeind bleef op een Zwitserse boodschappenwagen. De feestweek wordt betaald uit de op brengst van de kermispacht, hoeveel de week gekost heeft is nu nog niet bekend. „Dat weten wij pas rond oktober, dan zijn alle rekeningen wel binnen”, aldus Schoo. „Wel staat vast dat het zo rond de 50 a 60 duizend gulden gaat kosten. Dat kan allemaal betaald worden uit de pacht, die is erg hoog. De kermisexploi tanten komen hier echter graag, het is hier acht dagen feest, de mensen komen van heinde en verre voor alle activiteiten en pikken dan ook de kermis nog even mee omdat zij goed kunnen verdienen. Voor zover ik weet zijn de exploitanten ook dit jaar weer enorm tevreden”. den, er zijn zoveel mensen bij elkaar, en er is zoveel drank gevloeid, dan moet er wel eens iets misgaan. En dan zijn er natuurlijk kleine groepjes opgeschoten jongelui die hierheen komen om rotzooi te schoppen maar die hebben toch weinig kansen gekregen door het politieoptre den en de houding van het publiek. Trou wens, ikzelf heb de indruk dat het vech ten tijdens de feestweek de afgelopen jaren eerder is afgenomen dan dat het erger is geworden." UMUIDEN. In een rijwielzaak aan de IJmuiden.se Zuiderkruisstraat werd za terdagmiddag de kassa gekraakt toen de eigenaar zijn winkel tijdens de openings uren een moment verlaten had. Na vernieling van het slot werd een bedrag van 1800 uit de kassa ont vreemd. De diefstal moet volgens de gedu peerde winkelier binnen een tijdsbestek van vijf minuten zijn gepleegd. SANTPOORT. Uit een personenauto die in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Wulverderlaan in Santpoort gepar keerd stond is snel en vakkundig een cassetterecorder losgeschroefd en meege nomen. Maar anderzijds een geste die in schrille tegenstelling stond tot de houding van het publiek. Het verzoek om de Bloemendaal sestraatweg autovrij te maken en te hou den werd genegeerd. De belangstelling was pover en de conciërge van de pedago gische akademie weigerde de deelnemers van de stoet gebruik te laten maken van de toiletten. Santpoort-Zuid, waar immer zo wordt geijverd voor het behoud van oud, leek er zaterdag weinig of helemaal niets van te begrijpen. Medewerking en gastvrijheid waren op een enkele uit zondering na ver te zoeken. SANTPOORT. De Santpoortse Feest week is door de jaren heen tot een regio naal evenement uitgegroeid en trekt daar door onvermijdelijk criminele elementen. Dit jaar deden zich tweemaal ongeregeld heden voor waarbij de Velsense politie zich angstvallig op de achtergrond hield. Met als gegeven vijf gewonden en aan zienlijke materiële schade (onder meer aan geparkeerde auto’s) blijft deze tak- tiek gehandhaafd. De eigenaar, die pas zaterdag van de vermissing aangifte deed, had de wagen voor zijn woning geparkeerd staan. Een tochtraampje was niet afgesloten waarvan bij de diefstal dankbaar gebruik is ge maakt. SANTPOORT. Uit een weiland aan de Oostlaan in Santpoort zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee volwassen schapen gestolen. De dieren zijn eigendom van een in Haarlem woonachtige veehouder. Ze ver tegenwoordigen een (vaarde van circa vijf honderd gulden. Het weiland waar de pas geschoren schapen graasden ligt in de Velserbroekpolder ver van de bebouwing. i elf den izen ten- k, 5. nor- Uit alle delen van het land waren ze komen opdagen. De vereniging van het aangespannen paard „In het Gareel” uit Rijnsburg had zich met de organisatie belast. Met bakken viel het water uit de lucht toen de eerste deelnemers omstreeks negen uur arriveerden op het weiland te genover ’t Vinkennest aan de Duin- en Kruid bergerweg. In de hoop dat het een beetje zou opklaren werden de paarden voorlopig in de wagens gelaten en ook de rijtuigen werden niet meteen uitgepakt. Toen de weergoden leken te begrijpen dat ze het bonte schouwspel toch niet konden tegenhouden klaarde de lucht zowaar op en werd het zelfs even droog. Direkt werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om de stoet te formeren. Paarden werden ge- toiletteerd en voor de koetsen en wagens aangespannen. De regenkleding maakte plaats voor de duffelse jassen en de hoge hoeden, de zijden gewaden en crinolines. Kindertjes werden met hun kanten muts jes plaatjes uit vergeelde prentenboeken. Slechts een half uurtje later dan aanvan kelijk gepland ging het rijk geschakeerde rollende tafereel van start. Een van de jaarlijks terugkerende kleine problemen is het weer; evenals vorig jaar regende het weer uitbundig tijdens een aantal festiviteiten. Maan dag bijvoorbeeld begonnen we te laat met de tractorenrace door de regen, en ook donderdag bij de harddraverij re gende het behoorlijk”, aldus Schoo. „En verder heb je nog de problemen met afzëttingen en het gebrek aan parkeer ruimte. Als je hier woont en elke dag komt iemand aan je vragen of je je auto ergens anders wilt parkeren wordt dat op den duur natuurlijk vervelend. Maar ik moet zeggen dat de medewerking van het publiek voortreffelijk is geweest” Het organiseren van de feestweek is het werk van zeven vrijwilligers die al het werk in hun vrije tijd doen. Dat kan oplopen, volgens Schoo stopt het dage lijks bestuur er ongeveer twee maanden aan tijd in per jaar. Schoo: „Dat is ook het gevolg van de uitbreiding, dertig jaar geleden was het nog twee dagen, nu acht. Het bestuur loopt bijvoorbeeld tientallen jaarmarkten af om mensen voor onze markt aan te trekken, dat kost erg veel Dit jaar was 4 a 5 man de normale bezetting tijdens de feestweek die achteraf toch wel roerig genoemd kan worden. Bij grote evenementen als de draverijmiddag, het ringsteken en de jaarmarkt werd dat aantal tot maximaal 14 man uitgebreid. Van massaal politieoptreden is afgezien ook toen de situatie in twee kermisnachten explosief leek te worden. „Om provocatie te voorkomen”. Een woordvoerder van de Velsense politie omschrijft hard politie optreden met veel mankracht als maatre gel die relletjes juist in de hand werkt. „Een middel dat erger is dan de kwaal”, aldus de zegsman. „De aanwezigheid van uniformdragers werkt als een lap op een stier voor elementen van elders die op relletjes uit zijn. Terughoudendheid is dan een stelregel waaraan dit jaar, zij het soms met enige moeite, is vastgehouden. Bij de gewelddadigheden van donderdagnacht kreeg de politie onverwacht steun van volwassen kermisbezoekers. „Voor ons het bewijs dat wij met ons optreden op de goede golflengte zitten”, zo luidt het poli tiële commentaar. Alvorens een officiële presentatie plaatsvond aan het publiek werd via Mid- denduinerweg en Willem de Zwijgerlaan, Brederodelaan en Bloemendaalsestraat weg naar een sherry-stop gereden die was ingericht achter de pedagogische akade mie Da Costa. De verfrissingen en hapjes die hier werden geserveerd waren aange boden door de leden van het Winkelcen trum Santpoort-Zuid. Zonder meer een sympathieke geste. Een geste die werd onderstreept door het gebaar dat een bloe- menhandelaar aan de Bloemendaalse straatweg maakte, door alle dames in de passerende rijtuigen een rode roos aan te bieden. F Commissie algemene zaken. De raads commissie algemene zaken vergadert van avond gelijk met de commissies van socia le aangelegenheden en van personeelsza ken. Behandeld wordt een voorstel tot instelling van een centraal orgaan bejaar denbeleid (ex artikel 61). Ander punt is een beveiliging voor de Herenduinweg ter hoogte van het zwembad vooruitlopend op tunnelbuw ter plaatse. De gecombineerde vergadering begint om half acht in het Velsense stadhuis. Commissie sociale aangelegenheden. Het jaarverslag 1977 van de Velsense soci ale dienst komt ter sprake en ook over een coördinerend orgaan voor het Velsense bejaardenbeleid mogen de commissiele den maandagavond hun zegje doen. Commissie onderwijs. De commissie van bijstand van onderwijszaken verga dert dinsdagavond om half acht in het stadhuis. Hier komen onder meer ter spra ke het plan om de gemeentelijke opleiding voor handelsdiploma’s per 1 januari 1979 op te heffen. De toeloop van leerlingen is de laatste paar jaar zo af genomen dat deze opleiding geen bestaansrecht meer lijkt te hebben. Ook de inventarisaanschaffingen ten behoeve van de gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart wordt behan deld. Commissie voor sport en recreatie. De ze commissie vergadert woensdagavond om zeven uur ten stadhuize, de vergade ring zal voornamelijk gaan over het be schikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding van de kleedgelegenheid van de Kennemer Hockey Club Strawberries aan de Waterloolaan te Driehuis. ernstige ongelukken zijn er ook niet ge- ganiserende harddraverijvereniging tieschema, over veertien dagen beginnen beurd. Maar dit kan je ook niet tegenhou- Santpoort en omstreken. wij alweer aan de 220ste feestweek”. ■’v B’ u, De paar vechtpartijen, die helaas ook dit jaar weer plaatsvonden, rangschikte Schoo ook onder de kleine moeilijkhe- den. „Massaal is het nooit geworden en Gerrit Schee, vice-voorzitter van de or- tijd. Dat blijkt ook wel uit het organisa- Pure Friese adel voor de kerkbrik van P. Schouten uit Gouda kleppert over de keien van de Bloemendaalse straatweg. Na de presentatie op de Bloemendaalse straatweg werd de tocht via de Van Dalen laan, Middenduinerweg, Hagelingerweg en Van Lenneplaan voortgezet. Omstreeks vijf uur arriveerde men weer op het punt van vertrek. Nadat de paarden waren ver zorgd en het rollend materieel was inge pakt troffen de deelnemers elkaar in het gymnastieklokaal van ’t Vinkennest waar met elkaar werd genoten van een uitge breide barbecue die werd aangeboden door het bestuur'van de harddraverijvere niging. Mini broertjes met mini-boerenwagen bespannen door mini paardjes goed voor de prijs voor het origineelste geheel. De lucht klaart op. paarden worden „aangekleed" en rijtuigen netjes opgemaakt. met bijdragen van: Jan van Baarsel Udo J. Buys Piet Hoetjes Hans Maarsen Martin Siecker Eli Vlessing fotopersbureau De Boer, Haarlem A Schuilen tegen de regen, het begin van de rijtuigendag. s

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5