I Ideeën voor Viswedstrijd en gekostumeerde optocht maakten veel goed magistraat van groot KLINKENDE SHOW ST. CAECILIA politienieuws van gemeente en van ten huifkar en appartotel h J „Met mr. Scholtens is formaat heengegaan” 1W I i Ti M 1 9» I Door Hinke Jongebloed Mr. P. J. Schipperus in herdenkingsrede: Geblokkeerd Appartotel Optocht Huifkar Voorheen HEEMSKERK. Het strand bereikbaar maken voor een huifkar, de bouw van een appartotel, het zijn ideeën die de heer W. P. M. Mudde uit de mouw schudt als we met hem een gesprek hebben over de noodlijdende VW in Heemskerk, die vijf jaren geleden voor het laatst een vergoeding van vijfhonderd gulden van de gemeente ontving. Daarna is er over die vergoeding alleen maar geredetwist en sindsdien is de VW een parasiet van het op het Burgemeester Nielenplein gevestigde reisbureau „Orion”. Stille strand - w wKS Dwangpositie Beschamend I 3e V f BEVERWIJK-HEEMSKERK i I X kï Parasiet-positie van de VW i onwaardig voor Heemskerk zomerevenementenreeks in HEEMSKERK. Drumband en fanfare van „St. Caecilia” stoorden zich zaterdag middag, net als het publiek, niet in het minst aan de neerdruilende regen, toen het muziekkorps na een korte rondgang Vele belangstellenden genoten van het optreden van het muziekgezelschap, dat daarmee haar steentje bijdroeg aan de door het centrum een show weg gaf op het Burgemeester Nielenplein. Zijn naaste concurrent, Bob Greevink uit Beverwijk, haalde 3150 gram vis uit het Noordzeewater op. Hij ging naar huis met een portable televisietoestel. Derde werd de heer Roemeling uit Beverwijk met 1561 gram vis, vierde de Haarlemmer J. van der Jagt met 420 gram en vijfde de Aalsmeer der Hoogervorst met 229 gram vis. De prijsuitreiking werd besloten met een spel letje bingo, waarbij ook de familieleden van de deelnemers zich niet onbetuigd lieten. Velen brachten na afloop een be zoek aan de braderie in Wijk aan Zee, waar door de kraamhouders goede zaken werden gedaan. ken nagelaten. Gedurende de oorlogsja ren, toen hij als gijzelaar in Haaren en St. Michielsgestel verbleef, legde hij de basis voor zijn nog altijd als standaardwerk geldende boek „Uit het verleden van Mid- den-Kennemerland Na de bevrijding vroegen de wederop bouw en het inhalen van de gedurende de oorlogsjaren opgelopen achterstand veel van de krachten van Beverwijks-burge- prijs incasseerde. Bij de kleinere groepen ging de tweeling met de eerste prijs strij ken, en was de tweede prijs voor de clowns. Bij de individuele deelnemers ver wierf de schelpenkoning de eerste prijs. De tweede prijs was voor de waterdraag- ster en de derde voor „Dusty”, de mooima- ker. meester, die aldus mr. Schipperus zich gedurende die periode vooral met de zorg voor de zuiverheid van het milieu heeft beziggehouden. De inspanningen gingen echter ten koste van zijn gezond heid, en op 61-jarige leeftijd legde hij zijn ambt neer. „Voor een ieder die in het land van de gemeentebesturen geen vreemde is, is het duidelijk dat rationeel denken en rationeel handelen, zonder aanzien des persoons, je ten lat lad ïge ten Aanhouding. Bij de afslag nabij de Velsertunnel heeft de politie Beverwijk zaterdagmorgen vroeg drie Amsterdam mers aangehouden, die even tevoren ge poogd hadden in te breken in een benzi nestation te Landsmeer. De knapen zijn voor verhoor overgedragen aan de politie Landsmeer. Aquarium weg. Uit een woning aan de Burgerhartstraat in Beverwijk, die in ver band met een verhuizing gedeeltelijk leeg staat, is een aquarium verdwenen met inhoud en al. Portemonnee. Terwijl ze op de platen afdeling van V D liep rond te neuzen. De heer Mudde is secretaris van de VW en directeur van het reisbureau. Die verwevenheid van funkties vertroe belt blijkbaar de sfeer waarin op zinnige wijze over het al of niet voortbestaan van de VW in Heemskerk en het al of niet toekennen van een subsidie of een ver goeding voor verleende diensten kan worden gepraat. „Overtuig ons nu eens van de nood zaak van een VW in Heemskerk”, heb ben wij aan de heer Mudde gevraagd. Ook hij is ervan overtuigd, dat er geen grootse taak voor een VW in Heems kerk is weggelegd en dat er geen bureau hoeft te komen met een directeur en informatrice(s), zoals in grotere toeristi sche plaatsen. werd uit de schoudertas van een 23-jarige studente uit Beverwijk haar portemonnee met een inhoud van 200 gestolen. Brandstichting. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag gepro beerd in het schuurtje van een woning aan de Zeecroft in Wijk aan Zee een bromfiets in brand te steken. Onder de bromfiets werd een kartonnen doos geplaatst, die met benzine werd doordrenkt en vervol gens in brand werd gestoken. Door de sterke rookontwikkeling werd het vuur echter in de kiem gesmoord. Slecht gevallen. De combinatie alco- Het volgende jaar werd op instigatie van de PvdA-fraktie in de gemeenteraad de vergoeding van 500,- geblokkeerd, hoewel de begroting werd goedgekeurd. Cumulatie van funkties was toen een strijdpunt voor de PvdA en er moest eerst maar eens onderzocht woeden of het reisbureau „Orion” misschien ver diende aan de VW. Dat is toen niet zo openlijk gesteld, maar daar kwam het toch wel op neer. Sindsdien is de over eengekomen vergoeding door de ge meente niet meer uitgekeerd, maar op basis van dezelfde overeenkomst is reis bureau „Orion” wel als VW-bureau blij ven fungeren. Het kan niet eens meer anders, want iedereen begeeft zich naar hol-slaapmiddelen is bij een 52-jarige Be- verwijker het afgelopen weekend slecht gevallen. Na een feestje had de man zon dagnacht moeite om in slaap te komen. Zijn vrouw gaf hem daarom een slaappil, maar toen ze hem enkele uren later wak ker wilde maken kreeg ze dat niet voor elkaar. Ter observatie is de man in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Valse sleutel. Met behulp van een valse sleutel verschaften inbrekers zich- toegang tot een garagebox aan de Beatrix de Rijkstraat in Beverwijk. Uit de in de box geparkeerde auto verdween een porte feuille met autopapieren en een paspoort. het Burg. Nielenplein om inlichtingen, verwijst gasten naar dat adres of belt op met de meest veelzijdige vragen. Een verwevenheid van funkties be staat er in zoverre wel, dat de informatri- ces van het reisbureau over het algemeen de gevraagde inlichtingen kunnen geven, mede omdat zij allerlei toeristische gege vens en bijzonderheden in een vademe cum bijhouden. Dat betekent, dat het reisbureau als VW-bureau uitstekend fungeert en iedereen daarover zeer tevre den is. Maar voor het reisbureau is het in feite allemaal liefdewerk-oud papier; er ger nog, het kost geld aan tijd, porti, telefoonkosten, ruimtebeslag, enzovoort. Daarom pleit de VVV al jaren voor de bouw van een soort appartementenho tel. Zelf heeft men daar de naam „appar totel” voor bedacht en het zou het eerste met die naam in Nederland zijn. Men denkt daarbij aan een combinatie van vrij te verhuren appartementen en een meer permanente bewoning door bij voorbeeld tijdelijk Hoogovenpersoneel en verpleegkundigen van het St. Jozef- ziekenhuis (het bestaande zusterhuis moet in 1985 worden gesloopt). Daarover zijn met betrokkenen al ge sprekken gevoerd en over garanties voor een bepaalde bezettingsgraad valt ook wel te praten. Die plannen zijn min of meer in de ijskast beland, omdat het gemeentebestuur zei in onderhandeling te zijn met een gegadigde voor een derge- Voor de zaterdagavond had de VVV een gekostumeerde optocht met versierde voertuigen op het programma staan. On der aanvoering van het muziekkorps „Arion” maakte de vrolijke stoet een rondgang door het dorp, om zich voor de prijsuitreiking weer bij het VVV-ge- bouwtje op het Julianaplein te verzame len. lijk project. Het VW-idee was bespro ken met enkele plaatselijke onderne mers, de Hoogoven-directie en de zieken huisdirectie. De gemeente had het oog laten vallen op een plek in de omgeving van het Kerkplein, maar er is al geruime tijd niets meer over vernomen. om- r de be ten ord jna ter- /eg. de •iek che riek an. lere dat wel aos, nde ost- zal om- 'lin- nde uim >ij ie sn >u er at tn in ig et >n er de ris- em ite. ge- de eer Tas weg. Uit een hotel in Wijk aan Zee is het afgelopen weekeinde de handtas met daarin een portemonnee met 75 van een 63-jarige inwoonster van Zaandam ver dwenen. Hij denkt daarbij voor het hoogsei zoen bij voorbeeld aan een huifkar- dienst, aansluitend op de bussneldienst Alkmaar-Haarlem, die dan een stop plaats bij de Vivo-winkel zou moeten krijgen. Mensen zonder een fiets, dege nen die om welke reden dan ook niet fietsen kunnen, of voor wie de wande ling naar het strand te ver is, zouden dan met de huifkar toch een prachtige tocht door de duinen naar het strand kunnen maken, zonder milieubelasting. Maar bijna elk klein plaatsje in Neder land heeft wel een Wy-vestiging en daar wordt dan door de plaatselijke gemeen schappen en gemeenten geld voor op tafel gebracht. Er is dan een bestuur met een secreta ris en een adres waar de bekende WV- borden naar verwijzen. Vroeger was dat in Heemskerk een particulier adres. Nie mand kon het vinden en de serviceverle ning kon slechts zeer beperkt zijn. Toen was kamerbemiddeling, het verstrekken van pensionadressen, verwijzing naar hotels en dergelijke nog een enigszins belangrijke funktie, die thans nagenoeg is weggevallen. Een hotelaccommodatie heeft Heemskerk niet en het aantal parti culiere kamerverhuurders is de laatste jaren sterk teruggelopen. Daar kan de WV dus ook nauwelijks een bron van inkomsten aan ontlenen. Overigens wordt er niet meer rechtstreeks bemid deld. Jaren geleden ressorteerde de VW onder de Gemeenschapsraad. Wethou der Van Beek stelde destijds vast, dat het tamelijk onbekende en moeilijk te vin den adres niet funktioneerde. De VW zou centraler gevestigd moeten zijn en aan bureau „Orion” werd gevraagd als VW-bureau te gaan fungeren. De af spraak was, dat het reisbureau een etala ge voor de VW zou afstaan (hetgeen nog steeds gebeurt) en één van de reisbureau- assistentes zou de taak van VW-infor- matrice op zich nemen. Dat zou geen full time dagtaak zijn en het bestuur van de VW kwam op basis van een ingediende begroting met de gemeente tot overeen stemming over een vergoeding van 500,- per jaar; een belachelijk laag be drag, alleen mogelijk dankzij de combi natie reisbureau/VW-bureau, want elk zelfstandig gevestigd VW-bureau zou meer geld vergen aan verlichting, ver warming, huur of bouw, telefoonkosten enz. Die eerste 500,- zijn door de ge meente uitbetaald en voor dat geld werd een folder gedrukt naar eigen ontwerp die op grote schaal is verspreid en zijn funktie inmiddels heeft bewezen. Toer-In zomerevenementenreeks in Heemskerk. Met de muzikale presentatie bewees het korps weer eens, dat de fraaie resultaten die het de laatste tijd op con coursen behaalt, volkomen gerechtvaar digd zijn: de show klonk als een klok. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/MAASTRICHT. Een gemeentelijke deputatie heeft zaterdag in Maastricht de begrafenis bijgewoond van Beverwijks’ oud-burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. Van de deputatie maakten deel uit de momenteel als loco-burgemeester optredende wethouder F. Kaebisch jr., gemeentesecretaris J. Blok en de raadsleden mevrouw C. M. Ruurda-Dekker (CDA), mr. P. J. Schipperus (fractievoorzitter CDA), K. Vermeulen (fractievoorzitter PvdA) en C. J. Speets (VVD). W. P. M. Mudde achter de balie van reisbureau en VW nieuw worden bekeken”, aldus de heer Mudde, die het Heemskerkse strand toch wel iets toegankelijk zou willen maken. Een ander punt dat de aandacht van de VW heeft is de toegang naar het strand. Van het publiek zegt de ene stroming: „Ontsluiten voor autoverkeer”. Een an dere grote stroming zegt: „Juist niet, het stille strand is de grote trekpleister”. De mening van' de heer Mudde is, dat het strand zeker voorlopig niet moet worden ontsloten voor het autoverkeer en dat de strandexploitatie voorlopig zeer beschei den moet blijven. Het stille strand van Heemskerk heeft en krijgt nog meer een eigen aantrek kingskracht. Volgens de heer Mudde komt de zaak pas anders te liggen als Hoogovens toch zou gaan uitbreiden of voorhavenplannen beslag leggen op het IJmuidense strand, waardoor de stran- drecreatie zich naar het noorden zou moeten verplaatsen. „Dan moet die ont sluiting van het Heemskerkse strand op- '•sft xSSft- HUK AAN ZEE. De Stichting Toeris me Badplaats Wijk aan Zee en de evene mentencommissie van de VVV-Wijk aan Zee/Beverwijk hebben het afgelopen weekend voor flink wat leven in de bad- plaats-brouwerij gezorgd. Hoewel de voor zaterdagmiddag aangekondigde zeez- wemwedstrijden in verband met het slechte weer moesten worden afgelast, trokken de overige activiteiten zoveel pu bliek dat het in Wijk aan Zee toch een drukte van belang werd. Voor de grote zeehengelwedstrijd op de Noordpier meldden zich vrijdag circa tweehonderd sportvissers aan, afkomstig uit geheel Nederland. De twaalf contro leurs hadden volop werk aan het controle ren van de vangsten. Er werd vrij aardig gevangen. Naast al werd vooral veel har der (een roofvisje) boven water gehaald. Tegen elf uur, toen het begon te regenen, werden de hengels ingehaald en begaven de sportvissers zich naar hotel Kennemer Duin, waar de prijzen werden uitgereikt. De voorzitter van de jury, de heer C. Lauret, overhandigde de eerste prijs aan de heer R. de Boer uit de Oostzaanstraat in Heemskerk. Naast een zevendaagse reis naar Schotland werd hem een beker aan geboden. De heer De Boer had 3830 gram vis gevangen. aan zee en aan het strand te vertoeven. Door de Heemskerkers zelf worden aan het VW-bureau talloze vragen gesteld over evenementen in de buurt, uitgaans mogelijkheden, aanvangstijden, folder materiaal, routes, enzovoort, want men heeft meer vrije tijd gekregen. In de winter wordt er bij voorbeeld gevraagd wanneer de overdekte ijsbaan in Alk maar open is, geïnformeerd naar theater voorstellingen, en dergelijke. „Ha, denkt de slimmerik, „verdient het reisbureau dan misschien toch aan de kaartver koop”. Met uitzondering van theater Car ré (een oude gegroeide situatie) worden door „Orion” evenwel geen kaarten ver kocht voor theatervoorstellingen in de steden. Voor zover het VW-bestuur dat zou wensen zouden de baten toch in de VW-pot belanden op een gemakkelijk te controleren wijze. Het VW-bureau is zuiver serviceverle nend. Gemiddeld worden er per dag door tien tot vijftien Heemskerkers inlichtin gen ingewonnen en gemiddeld'door vier a vijf buitenlanders, ook ten behoeve van groepen. Heemskerk is met een beschrij ving opgenomen in de regionale folders van het VW-steunpunt Alkmaar. Dat levert heel veel reacties en verzoeken om inlichtingen op. Een overigens foutieve informatie in een bekend weekblad over een naaktstrand dat er in Heemskerk zou zijn (officieel is er geen) leverde het VW- bureau dagenlang een stroom van tele foontjes op. Steeds veelvuldiger worden ook de inlichtingen over logies- of hote laccommodatie, die er afgezien van het jeugdhotel „Assumburg” niet is in Heemskerk. Diefstal. Uit een schuurtje achter een woning aan de Verlengde Voorstraat in Wijk aan Zee zijn twee racefietsen met een gezamenlijke waarde van 1000 gestolen. Zou men weigeren om pure VW-in- lichtingen te verstrekken, dan zou dat de goede naam van het reisbureau ook nog in discrediet brengen, want degenen die om inlichtingen vragen zouden zich on heus behandeld voelen. Dat brengt het reisbureau in een dwangpositie, die voor gemeenschap en gemeente zeer voorde lig is, weshalve er waarschijnlijk ook weinig haast wordt gemaakt om die oude vergoedingsregeling eens te bespreken, te onderzoeken (hetgeen de PvdA wilde), eventueel bij te stellen en de ontstane schuld af te lossen of de VW op te heffen. Dat laatste is bijna onmogelijk, want al heeft de VW nauwelijks meer een taak in kamerbemiddeling, hotelverwijzing, etcetera, er zijn totaal andere taken ont staan, want Heemskerk blijkt naarmate er elders langs de kust minder ruimte is steeds meer toeristisch in trek te komen. Wilde men vroeger met de auto zo dicht mogelijk bij het strand komen, thans heeft Heemskerk een speciale aantrek kingskracht vanwege het alleen per fiets bereikbare stille strand. De mensen gaan weer meer fietsen, vinden het tochtje door de duinen prachtig om daarna even Tijdens dit hoogseizoen worden zeer vele malen per dag inlichtingen gevraagd bij het VW-bureau, dat zeker niet slech ter fungeert dan in vergelijkbare plaat sen in Nederland wat de serviceverlening betreft en dat ook talloze Heemskerkers ten dienste staat. De rekening(en) betaalt Willem P. M. Mudde en dat is voor een gemeente als Heemskerk toch een be schamende zaak. 1 Namens de Beverwijkse gemeenteraad werd tijdens de plechtigheid het woord gevoerd door mr. Schipperus. In zijn her denkingsrede karakteriseerde hij de oud- burgemeester als een magistraat van groot formaat: een man, aan wie Beverwijk veel dank verschuldigd is. Oud-burgemeester Scholtens voelde zich, aldus de heer Schipperus, geroepen tot en doordrongen van de ernst van het burgemeestersambt. Behalve zijn zeer ho ge opvatting van dat ambt heeft hij Bever wijk vooral een schat aan historische wer-\ niet altijd of beter nooit in dank wordt afgenomen”, aldus de heer Schipperus. „De zorgvuldigheid waarmee mr. Schol-^ tens zijn vele studies heeft verricht, geeft blijk van een instelling, waarmee hij in bepaalde opzichten zijn tijd vooruit was. Zijn heengaan is thans definitief. Hij heeft van u en van ons afscheid genomen. Maar er zullen in de geschiedenis weinig burge meesters zijn, die een zo grote schat heb ben nagelaten". Evenementencommissie-voorzitter F. Heinen toonde zich ingenomen met de grote belangstelling. De eerste prijs van de grote groepen werd in de wacht gesleept door de kinderen, die zich op een wagen presenteerden onder het motto „zomer 1978”. De tweede prijs was voor de huif kar, terwijl de boerenfamilie de derde et w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7