KUVV weer toegelaten tot cao-overleg Kritiek Amnesty International B In do Franse toerist verveelt zich rot en dan dit noq Minder doden in verkeer Rapport Nationale Ziekenhuisraad: het weer ■^Staat de postcode in een folder, gebruik die dan ook als u daarop reageert en vergeet ook uw eigen postcode niet op staatssecretaris Haars „Naakrecreatie alleen in Amsterdamse Bos” Ziekenhuisraad verliest geding pttpost In I „te 4 4 -u fi II o „Bir Mexico zou ook uranium van Urenco willen 2 BINNEN- EN BUITENLAND 197 8 AUGUSTUS DINSDAG 8 DIN WEERRAPPORTEN Mig geland Journalisten vrij Oudheidkundige vondst Eddie Calvert o o Hasselblad overleden Edward Stone rh MAfcU* Wit* (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Zowel zieken huis als kruisvereniging zouden in hun organisatie een functionaris moeten aanwijzen die speciaal verantwoordelijk is voor de on derlinge samenwerking. Een re gionale commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van onder ander huisartsen, specialisten, di rectieleden van ziekenhuizen, pro vinciale en plaatselijke kruisvere nigingen, en verpleegkundigen, zou hen moeten ondersteunen in hun pogingen deze samenwerking tot stand te brengen en te onder houden. Si? A w (Van D Export aardgas STL presid staat jarige aftred publie zignec gesprc gaan weekt partij, moest donde dat H; doodt: gewer als zij dere, steeds College B. en W.: Munitie ontploft Sf3 d - E F wijkverpleging verbeteren plaatsgenomen op het bordes van het Groningse stadhuis. (ADVERTENTIE) 2 18 0 «tfck Samenwerking ziekenhuis Een Mig-17 van de Afghaanse lucht macht is gisteren op Pakistaans gebied geland, zo is van officiële zijde bekendge maakt. De piloot, majoor Mohammed Ha kim, wordt ondervraagd. In Pakistan zijn 33 journalisten vrijgela ten, die sinds 19 juli werden vastgehouden wegens een hongerstaking voor de pers vrijheid. Hongerstaking wordt in Pakistan beschouwd als een politieke actie, die krachtens de staat van beleg verboden is. Ondanks de vrijlating van deze groep persvertegenwoordigers, zijn inmiddels in Karachi weer zes journalisten opgepakt. In de Noordchinese provincie Hopei is een steen gevonden van 3,6 miljard jaar oud. Geleerden hebben bij de bepaling van de ouderdom gebruik gemaakt van rubidi- um-strontiumisotopen. Stenen van een dergelijke ouderdom werden al eerder ge vonden, in de Verenigde Staten, de Sovjet unie, Swaziland, Groenland en Canada. ,De man met de gouden trompet”, Eddie 17 17 21 20 17 29 19 17 29 11 10 8 8 8 14 10 9 13 12 11 22 15 12 11 15 9 10 13 12 8 18 12 9 8 18 0 0.4 2 0.4 0 0 0 0 1 0 0.2 0 Er zijn in ons land al verschillende initia tieven ontwikkeld om de verpleegkundige voor- en nazorg van patiënten die in het ziekenhuis worden opgenomen, soepel en efficiënt te laten verlopen. Landelijk ge zien is de situatie echter lang niet ideaal. Problemen spitsen zich vooral toe rond een tijdige en gestructureerde overdracht van informatie. Indien een ziekenhuispa tiënt verpleegkundige nazorg nodig heeft, moet dat zo vroeg mogelijk bij de wijkver pleging worden gemeld. Dat geeft de wijk verpleegkundige de gelegenheid de nodige voorzieningen te treffen, huisgenoten te instrueren en eventueel andere hulpverle ners in te schakelen. Berichtgeving aan de kruisverenigingen kan het beste gebeuren met een gestan daardiseerd nazorgformulier, of, zo nodig, telefonisch. Nazorgberichten zouden bij een centraal meldingspunt kunnen wor den verzameld en vandaar doorgestuurd naar de wijkverpleegkundige die de na zorg zal uitvoeren. De contactpersoon van de kruisvereniging zal een functionaris zijn van de provinciale kruisvereniging. Amnesty International heeft zich niet aangesloten bij de solidaire organisaties rond de 182 Marokkanen, maar voelt zich wel heel nauw betrokken bij hun zaak door het risico dat deze mensen lopen in Marokko. In de brief aan de kamerleden wordt gesteld dat zelfs in de afwezigheid van juridisch harde „bewijzen” van een moge lijke vervolging de 182 toch het voordeel van de twijfel gegund had kunnen worden Wandelend in het Sauerland of het Sie bengebirge, het lie de France of het Massif Central, ben je de meerderheid van de mensheid al kwijt zodra je een paar hon derd meter een bos in gelopen bent. En wat zich aanvankelijk voordeed als een volks verhuizing blijkt na tien minuten lopen ge reduceerd tot een eekhoorn en het gezang van een lijster. Een goed woord is hier op zijn plaats voor de Britten, die de ontbering niet schuwen en voor wie dwars door hun landschap het „public footpath” is aangelegd, zodat ze binnen de lijnen van het prikkeldraad en uit de verte geobserveerd door boze boeren toch veel verder in de natuur doordringen dan hun medemens op het continent. Italianen hebben een heel eigen opvatting van de natuur. Wanneer zij zich daarin begeven schieten ze eerst alle vogeltjes dood en barricaderen zich vervolgens achter bus- sen, blikken, papieren borden en lege fles sen. Ze laten die bij hun vertrek ook achter, omdat ze hebben geleerd eerbiedig tegeno ver ruïnes te staan. Terwijl Duitsers naar mijn mening in de den. Bij de kruisverenigingen zal een op lossing gevonden moeten worden voor de financiering van de provinciale (regionale) functionaris die belast is met het onder houden van de contacten tussen zieken huis en wijkverpleging. Vooral in de ont wikkelingsfase zal dat waarschijnlijk in tensieve aandacht vragen. Daarnaast zal een financiering gevonden moeten worden voor de administratieve kracht die het centrale meldingspunt van de kruisvereni ging beheert. Het is de bedoeling dat de aanbevelingen uit het rapport nu aan praktijksituaties zullen worden getoetst. Zowel vanuit de Nationale Kruisvereniging als vanuit de Nationale Ziekenhuisraad zal het rapport daarom op regionaal niveau in discussie worden gébracht. op grond waarvan zij dan een verblijf sver- gunnin'g hadden kunnen krijgen. De Marokkanen zijn reeds drie jaar in het nieuws na een hongerstaking van twee maanden in oktober 1975. Verschillende illegaal in ons land werkende groepjes Marokkanen hebben in kerken in Utrecht, Den Haag en Amsterdam op die manier geprobeerd een verblijfsvergunning te krijgen, nadat voor de illegale gastarbei ders een nieuwe regularisatieregeling van kracht werd. Wie in 1975 niet kon bewijzen dat hij al vóór november 1974 in Neder land verbleef, kwam niet voor regularisa- tie in aanmerking. Het juiste aantal hongerstakers in 1975 werd door het ministerie van Justitie op 182 geschat en men blijft de actievoeren de Marokkanen nog steeds zo aanduiden. Het is niet duidelijk om hoeveel het nu gaat. De Raad van State heeft onlangs het beroep van 77 Marokkanen tegen de afwij- grond van de zaak in het geheel niet weten wat met hun natuur aan te vangen de besten kunnen er enige meer dan 100 jaar oude gedichten over opzeggen of mee-neu- riën is voor de Fransman het voornaam ste nut van buiten-zijn dat men er het mid dagmaal (le déjeuner) op aangename ma nier kan aanrichten. Wie een Fransman in het wild tegenkomt kan er zeker van zijn dat hij bezig is met het aansnijden van een paté, het openen van een fles wijn of het kauwen op een koud stuk kip. En dan niet te ver gesitueerd van zijn Citroen, zodat hij nog zonder veel moeite nieuwe mondvoorraad kan laten aanrukken. Voor de meeste Westeuropeanen is de natuur even vreemd geworden als de pla neet Jupiter, en even beangstigend als ze in de middeleeuwen nog was. Paniek breekt uit wanneer een voorzichtige wandelaar on der het dichte lover van een euwenoud bos het spoor bijster raakt dat hem door schild jes van de plaatselijke VW gewezen was. In een van de Parijse ochtendbladen ver scheen dezer dagen een interview met mon sieur Jacques Lacarriere, die boeken over UTRECHT (ANP). De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) moet de Katholieke Unie van Verplegenden en Verzorgden (KUVV) weer toelaten tot het Centraal Overleg Arbeidsvoorwaarden Ziekeninrichtingen (COAZ). Voor elke dag dat de raad in gebreke blijft op dit punt is een boete gesteld van 5000 gulden. De raad sloot de unie dit voorjaar uit van overleg omdat de KUW als enige werkne mersorganisatie weigerde het cao-ak- koord voor 1978 te tekenen. De vereniging had grote bezwaren tegen een artikel in die cao over het geven van arbeidsovereen komsten voor onbepaalde tijd aan leerlin gen, omdat dit naar de mening van de „Bovendien hoefde zij nu niet te beslui ten. De Raad van State heeft beslist geen opdracht tot uitzegging gegeven, maar al leen verklaard dat de regularisatieregeling van de voormalige staatssecretaris van justitie, Zeevalking, door de beugel kan. We zitten nog steeds met de naweeën van het misschien wel goed bedoelde beleid van Boersma en Glastra van Loon”. De staatssecretaris van Justitie heeft eind vorige week besloten dat de 77 reeds afgewezen Marokkanen het land uit moe ten. Mr. Van Bennekom zegt: „Ik noem het onzorgvuldig bestuur dat de staatssecreta ris niet wilde wachten met haar beslissing tot uitzetting tot alle dossiers rond zijn.” zing van hun regularisatie verworpen, maar volgens een van de betrokken advo caten, mr. W. van Bennekom, moeten nog tientallen zaken door de Raad van State worden behandeld. De Zweedse miljonair Victor Hasselblad is op 72-jarige leeftijd overleden. Hij was onder andere de uitvinder van de beroem de Hasselblad-camera’s die beschouwd worden als ’s werelds beste fototoestellen en de Rolls Royces onder de foto-appara- ten worden genoemd. De Hasselblad-ca mera’s worden onder meer gebruikt bij Amerikaanse ruimtevluchten en door de luchtmachten van veel landen voor lucht fotografie. In 1967 verkocht Hasselblad zijn in Gotenburg gevestigde onderneming met 500 werknemers aan Eastman Kodak in de Verenigde Staten. Een van de voornaamste architecten ter wereld, Edward Durell Stone is op 76- jarige leeftijd in New York overleden. Sto ne ontwierp onder andere het New Yorks museum voor moderne kunst, de wolken krabber voor General Motors, het naar John F. Kennedy genoemde centrum voor uitvoerende kunsten, talrijke luxueuze ho tels in de gehele wereld en universiteitsge bouwen in Canada, Pakistan, Jamaica, Peru en vele andere landen. Gene behulp Eerder gehouc Sites sprong grote s en kw naar”, le waa De r bekent geeft) dat hij is gew Bondsi groot ger, die tie, wa< wordt DEN HAAG (ANP). In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn volgens de gegevens van het centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), minder mensen in het verkeer omgekomen dan in dezelfde peri ode van het vorige jaar. WOENSDAG 9 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 6.14 uur onder 21.16 uur Maan op 12.02 uur onder 23.01 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 3.31 uur en 15.45 uur Hoogwater 7.36 uur en 19.59 uur 18 18 18 18 19 18 18 18 18 18 14 33 89 0 0.1 7 0.1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Londen Luxemburg München Nice Parijs Stockholm Zürich Istanboel New York wnw w wnw w w wnw w w nw wzw nnw windst. n wzw wzw nw z nnw no w wnw wzw ono w nno zzw ono zw BEU ten in hoofds pen di strijd sche ti vredes len. Het gestut gezag sen, v door t (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) Vakantie vieren is een kunst die niet altijd met evenveel verve beoefend wordt. Fran sen onderscheiden zich weinig van Neder landers, Duitsers of Belgen, als ze proberen nog de eerste nacht de boot naar Brindisi te halen of als ze in eigen land blijven de kusten van Bretagne of de Atlantische Oce aan. Zo beginnen die paar weken weg-van- de-baas met een uitputtingsslag die nauwe lijks overwonnen is als de kantoordeuren weer opengaan na de tweede veldtocht op weg naar huis. Van werkelijk contact met de vrije natuur is in die korte tijd nauwe lijks sprake. Al tijdens een weekend buiten de vakan ties om is er weinig verschil tussen bijvoor beeld Fransen en Duitsers. Ondanks hun uitbundige en ruimschoots aanwezige na tuur blijven Fransen en Duitsers zielige bermtoeristen, die er al tevreden mee zijn vanaf wankele klapstoeltjes de anderen voorbij te zien razen, met diepe teugen de dronkenmakende geuren inademend van de in wolken op hen afdrijvende kostbare „super” en het proletarische „normaal”. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam willen één van de zonnewei den in het Amsterdamse Bos bestemmen voor naaktrecreatie. Andere plaatsen in en om de stad komen daarvoor niet in aanmerking. Dit blijkt uit een preadvies van het Am sterdamse college op een in maart uitge brachte nota van de PSP-raadsleden Meij er en mevrouw Agsteribbe. Deze stelden daarin onder meer voor op diverse plaat sen in de stad naaktlopen toe te staan. Daarbij dachten zij onder andere aan het Leidseplein en het Rembrandtsplein. Volgens B. en W. blijkt uit gerechtelijke uitspraken, dat terreinen voor naaktrecre atie afgesloten moeten zijn. De straten en pleinen van Amsterdam voldoen niet aan deze voorwaarde. Hetzelfde geldt voor de parken in de hoofdstad, aldus B. en W. Het terrein in het Amsterdamse Bos, dat wel gemakkelijk kan worden afgesloten, ligt overigens op Amstelveens grondge bied. Daarom is bij reservering voor naaktrecreatie de medewerking van deze gemeente nodig. B. en W. van Amsterdam hebben hierover contact opgenomen met hun Amstelveense collega’s. Volgens het Amsterdamse college is bij navraag gebleken, dat er in de hoofdstad geen behoefte bestaat aan het naakt beoe fenen van sport. De PSP-raadsleden had den gevraagd hiervoor sporthallen en - velden aan te wijzen. Ook is er volgens B. en W. voldoende gelegenheid voor naakt- zwemmen. Dit gebeurt momenteel op be paalde uren in twee Amsterdamse zwem baden. KUW de werkgevers te veel ruimte laat om onder die arbeidsovereenkomst uit te komen. In zijn vonnis stelde prof. mr. Van Dijk onder meer, dat het in strijd is met de in maatschappelijke verhoudingen betame lijke zorgvuldigheid om een partner van het overleg uit te sluiten, alleen omdat hij het niet eens is met de inhoud van de cao. ,Dat wekt de schijn van een dwangmiddel om tot overeenstemming te geraken”, al dus de president. De uitsluiting zou ten slotte de belangen van de KUW die op haar beurt de belangen van haar leden moet behartigen, kunnen schaden, zo stel de mr. Van Dijk. De r de aar Syriër telijke dagen nadat fel ve Libani contrc Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI: Enkele buien, later meer zon. Weinig verande ring in temperatuur. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum temperatuur: omstreeks 12 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. onbew. 1. bew. h. bew. 1. bew. h. bew. h. bew. 1. bew zw. bew. 1. bew. mist motregen onbew. regen h. bew. mist geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen regen onbew. zw. bew. 1. bew regen mist weerlicht BUI de Ai heeft tnenst nen” meldt Dat is een van de aanbevelingen uit het rapport „continuïteit van de zorg; zieken- huis-wijkverpleging”, dat is .uitgebracht door de Nationale Ziek**-1-- n de Nationale Kruisverering,. L'an het rapport is een soepele overgang te bevor deren van de ene voorziening naar de andere. De aanbevelingen in het rapport zijn vooral gericht op de voortzetting van de verpleegkundige zorg, met andere woorden, de samenwerking tussen ver pleegkundigen in de wijkverpleging en in het ziekenhuis. Een goede samenwerking tussen zieken huis en kruisvereniging is noodzakelijk voor een goede kwaliteit van zorg. Steeds meer patiënten krijgen bij opname in het ziekenhuis te maken met voor- en nazorg thuis door een wijkverpleegkundige. Ener zijds omdat patiënten minder lang in het ziekenhuis worden gehouden, niet alleen uit efficiëncy- en kostenoverwegingen, maar ook om hen zoveel mogelijk in het eigen milieu te laten. Anderzijds omdat de groep patiënten die vooral van deze vor men van zorgverlening gebruik maakt bejaarden en chronisch zieken in om vang toeneemt. In de ideale situatie verstrekt de wijk verpleegkundige informatie over een pa tiënt die wordt opgenomen, rechtstreeks aan de hoofdverpleegkundige op de be trokken afdeling in het ziekenhuis. Dit uiteraard in overleg met en toestemming van de patiënt. In het ziekenhuis wordt in overleg tussen behandelend geneesheer, verpleegkundige, de patiënt en zijn naaste familieleden bekeken of verpleegkundige nazorg noodzakelijk en mogelijk is. Als dat zo is, wordt daarover tijdig contóct opgenomen met de wijkverpleging. Weer in binnen- en buitenland Van de kant van het ziekenhuis zal dat de coördinerend hoofdverpleegkundige zijn, het hoofd verplegingsdienst of de verpleegkundig directeur. De voornaam ste taak van deze contactpersonen is het kweken van belangstelling bij hun achter ban voor vraagstukken rond de continu ïteit van verpleegkundige zorg en het voe ren van overleg om een nazorgsysteem tot stand te brengen en te evalueren. Beide contactpersonen zullen bij voor keur verpleegkundigen zijn. In het zieken huis zal het extra werk dat met activiteiten rond de continuïteit van zorg gepaard gaat, ingepast moeten worden in de be staande personele organisatie. Dat bete kent wel dat bij de normering van de verpleegkundige bezetting met deze extra verzwaring rekening gehouden moet wor-_ Calvert, is gisteren in Johannesburg over- -ritten leden. Hij werd 56 jaar. In de jaren vijftig maakte hij een reeks grammofoonplaten die enorm goed werden verkocht. Een van zijn hits: „Oh mein Papa”. Calvert emi greerde naar Zuid-Afrika toen zijn popu lariteit in Engeland begon te tanen. Griekenland vertaalde en boeken over Frankrijk schreef. Hij is een aarts-wande- laar, en kent alle Griekse en Franse plekjes op zijn duim. Lacarriere woont in een boer derij en leeft er royaal op los. Hij is van mening dat 89 percent van de Franse toe risten zich „buiten” een rotje zit te vervelen. Lacarriere heeft ook zo zijn mening over het deel van zijn landgenoten, dat zich een teven op het land heeft verkozen, omdat de stad zogenaamd te veel druk en ellende veroorzaakt. Ook in deze kringen loopt het maar zelden goed af, zo vindt hij. Voor de een kukelt de haan te vroeg, voor de ander loeien de koeien te hard, voor een derde ruikt de mest niet lekker genoeg. De mens zegt Lacarriere filosofisch kan zich niet meer werkelijk verdiepen in wat hem onbe kend is, want hij is bang voor het onbeken de. De mensen zijn vergeten dat het genera ties duurt tot je een boer hebt geprodu ceerd, want boer word je niet van de ene dag op de andere. Daar komt bij dat boeren gemakkelijker acclimatiseren in de stad dan stadsmensen in de vrije doch doodstille natuur, waar je geestkrachtig genoeg moet zijn om onvermoede leegtes op te vullen. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk heeft dit gisteren bepaald in zijn vonnis in het kort geding, dat de KUVV tegen de NZR had aangespannen. De ziekenhuisraad moet zijn leden schriftelijk van het vonnis op de hoogte brengen. Vol; Perso: den. voor 2500 het nc In de eerste helft van dit jaar heeft Nederland tien procent minder aardgas uitgevoerd dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van de Neder-j^ landse Gasunie. De uitvoer beliep in deze! 1^ 4 periode, 24,4 miljard kubieke meter, onge-l veer evenveel als de 24,3 miljard kubieke meter, die in eigen land werd afgezet. In juni bleef de export met 2,5 miljard kubie ke meter ongeveer dertig procent achter, bij de exportverkopen in juni 1977. Het aantal verkeersdoden bedroeg dit jaar 925 tegen verleden jaar 1000. In mei kwamen 180 mensen om het leven bij verkeersongevallen tegen 210 in mei 1977, in april 185 (vj 180), in maart 170 (vj 215), in februari 170 (vj 200) en in januari 220 (vj 195). DEN HAAG (ANP). PPR-Tweede- Kamerlid Jansen heeft de regering schrif telijk gevraagd of het waar is, dat ook t Mexico contact heeft gezocht met Urenco voor de levering van verrijkt uranium, teneinde niet te afhankelijk te worden van de Verenigde Staten. Jansen, verwijzend naar kranteberich- ten in de tweede week van juli, meent dat Urenco in dit opzicht niet mag achterblij ven bij de Verenigde Staten, zodat er tus sen de VS en Urenco bij de levering van verrijkt uranium geen concurrentie zal plaatsvinden. Volgens Jansen mag de regering geen medewerking verlenen aan verkoop-con- tracten of toezeggingen die een grotere capaciteit dan de voorgenomen 2000 ton scheidingsarbeid vergen, voordat daaro ver de Tweede Kamer is geraadpleegd. Filbii regerin weest, i is uitei dwongt in de oi ke juri I oorlog met na hij nie toen d schrijv bekend Zeven Groningers zijn uit solidariteit met de groep Marokkanen die van staatssecre taris Haars het land uit moet in hongerstaking gegaan. De hongerstakers hebben (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. „Het is onbegrijpe lijk dat staatssecretaris Haars van Justi tie meent dat zij niet genoeg materiaal heeft om te zien dat de „182 Marokka nen” gevaar lopen bij terugkeer in Marok ko”. Tot deze conclusie komt de Neder landse afdeling van Amnesty Internatio nal in een brief aan alle leden van de Tweede Kamer. LAP se ma< gistere’ jaar” v den. D Met een oorverdovende knal zijn in de afgelegen wapenopslagplaats Sierra in het noordoosten van de Amerikaanse staat Californië 63 ton bommen ontploft. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee aangrenzende opslagplaatsen werden ernstig beschadigd maar de in houd ontplofte niet. Bij het depot werken 600 burgers en 3000 militairen. r' gS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2