Unita-leider in Zaïre n onder huisarrest I TH-Eindhoven PAUS PAULUS GEEN HAMLET-FIGUUR heeft plaats voor Chinezen In drie dagen 70 doden in Beiroet Duizenden brengen I paus laatste groet Bbelooft verkiezingen ^Boliviaanse leider L/oorscde of de fondue V kipfil^LU&rkeli/k begonnen Waarschuwing aan Britse pers Besprekingen China-Vietnam Parachutesprong van overgrootmoeder Buiktyfus in Spanje Nederlandse regering: groot verlies In Argentinië mensen „teruggevonden” „Binnen twee jaar" vrij jgela- >uden ■N ,<^eaaL **1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS (Van onze Stone ploft i in de i in het staat )ft. Er lukken aatsen de in verken land redacteur in West- Duitsland Hans Amesz) leden 1 M alver! ondst 2 i DINSDAG 8 STUTTGART. De minister president van de Westduitse deel staat Baden-Württemberg, de 64- jarige dr. Hans Karl Filbinger zal aftreden. Nadat er in de Bondsre publiek maandenlang over z’n be- zigneaen ais oonogsreenter was gesproken en zeer velen zijn weg gaan hadden geëist, drong dit weekeinde ook Filbingers eigen partij, de CDU, erop aan dat hij moest vertrekken. Vorige week donderdag was bekend geworden dat Hans Filbinger aan een vierde doodvonnis in de oorlog had mee gewerkt. Tot dan had hij dit, even als zijn betrokkenheid bij de an dere, verschrikkelijke, vonnissen, steeds ontkend. ij Deelstaat-premier Filbinger treedt af (ADVERTENTIE) BEIROET (Reuter/UPI). De gevech ten in het oostelijk deel van de Libanese hoofdstad Beiroet duren voort. De afgelo pen drie dagen zouden als gevolg van de strijd tussen de rechtse milities en Syri sche troepen, onderdeel van de Arabische vredesmacht, zeventig doden zijn geval len. De rechtse christelijke milities zijn tegen de aanwezigheid van de voornamelijk uit Syriers bestaande vredesmacht. De chris telijke wijk in Beiroet is de afgelopen dagen met duizenden raketten beschoten, nadat de afgelopen weken de milities zich fel verzetten tegen elke poging van de Libanese autoriteiten de wijk weer onder controle te krijgen. Het Libanese leger dat naar het zuiden is gestuurd om dat gebied weer onder het gezag van de Libanese regering te plaat sen, werd ook gisteren weer beschoten door de daar oppermachtige milities. PEKING (UPI). In Hanoi zijn van daag de besprekingen begonnen tussen China en Vietnam. De staatssecretarissen van Buitenlandse Zaken van beide landen zijn bijeen om te proberen een einde te maken aan de uittocht van Chinezen uit Vietnam. Uit Chinese bron is vernomen dat de problemen aanzienlijk zijn en de bespre kingen lange tijd zullen duren. Meer dan 160.000 mensen van Chinese afkomst zijn de afgelopen tijd uit Vietnam gevlucht. China beschuldigt Vietnam er van de Chinezen in het land te vervolgen. Vietnam spreekt dit tegen. lucht- ;ebied ■ndge- ■d Ha- pers- dstan die len is. groep leis in pakt. Unie ■rleg reke .Filbinger, die 20 jaar lang lid van de regering van Baden-Württemberg is ge weest, waarvan 12 jaai minister-president, is uiteindelijk door zijn eigen partij ge dwongen ontslag te nemen. Niet, omdat hij in de oorlogsjaren als een „verschrikkelij ke jurist” is opgetreden, die nog na de oorlog als „Hitlers-marinerechter mensen net nazi-wetten” vervolgde, maar omdat hij niet tactisch genoeg was opgetreden toen dit alles door een artikel van de schrijver Rolf Hochhuth successievelijk bekend werd. De minister-president (het is nog niet bekend wanneer hij precies zijn ambt op geeft) zei gisteren op een persconferentie dat hij het slachtoffer van een „Rufmord” is geworden, die „in deze vorm in de Bondsrepubliek ongekend is”. „Hem is groot onrecht aangedaan”, aldus Filbin ger, die verder zei dat „een vrije democra tie, waarin de persoonlijke eer met voeten wordt getreden, zichzelf ruïneert”. Het lijk van de zondagavond na een hartaanval gestorven paus ligt ook van daag en morgen in een kamer op de derde verdieping van de residentie. Het is ge kleed in een misgewaad van rood fluweel en rode schoenen rood is de rouwkleur van de pausen en in de gevouwen han den ligt een rozenkrans. Het hoofd is ge tooid met een witte mijter. Volgens de rooms-katholieke traditie duurt de rouw om een gestorven paus negen dagen. De vroegste termijn voor de verkiezingen ongeldig wegens fraude. De politiek rechtse Pereda ging daar eerst mee akkoord maar een paar dagen later werd hij via een coup de opvolger van generaal Banzer. Generaal Pereda zei, dat de verkiezingen dit jaar niet meer kunnen worden gehou den, omdat „het jaar al bijna voorbij is”. Volgend jaar kunnen zij niet worden ge houden omdat Bolivia dan herdenkt dat 100 jaar geleden de oorlog met Chili werd verloren. „Dan hebben de mensen geen tijd voor verkiezingen”, aldus Pereda. Als de politieke partijen en de strijd krachten het er echter over eens zouden zijn dat vóór 1980 verkiezingen moeten worden gehouden, zal ik een dergelijk voorstel ernstig overwegen, aldus de presi dent, die voorts zei dat hij geen kandidaat zal zijn. In zijn radiotoespraak ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag zei hij dat zijn regering een overgangsbewind was, han gende een terugkeer naar een grondwette lijk bewind. Het laatste vonnis betrof een soldaat, die in 1943 wegens plundering ter dood was veroordeeld. Ook hiervan wist Filbinger aanvankelijk niets. Later beriep hij zich erop dat hij met succes had gepleit voor omzetting in gevangenisstraf. Dat gebeur de ook, want Filbinger, en dat heeft hij al die maanden volgehouden, was immers een „verzetsheld”, die altijd al tegen Hitler was geweest. Van 1935 tot 1937 liep hij daarom ook in een SA-uniform rond en verzocht bekenden dringend „nu eens ein delijk tot de SA of de SS toe te treden om zodoende hun politieke betrouwbaarheid te bewijzen”. was niet zo erg geweest, omdat de execu ties toch nooit zouden plaatsvinden. Hij gaf daarvan al blijk tijdens het Vati caans concilie: toen de discussie over de plaats van de bisschoppen binnen de kerk aanleiding scheen te geven tot een beknotting van de onbeperkte pauselijke macht, voegde hij uit eigen beweging een uitleg toe aan het document over de kerk, waarmee hij deze macht nog eens uit drukkelijk bevestigde. Ook bij andere gelegenheden toonde hij dezelfde be zorgdheid voor het primaatschap van de paus, dat hij even ongeschonden aan zijn opvolgers wilde doorgeven als hij het zelf had ontvangen. Zo stelde hij weliswaar op verzoek van het concilie een periodie ke 'bisschoppensynode in, maar hij gaf dit college geen bestuurlijke functie, zo- sing uit het bisschopsambt doorging met priesterwijdingen en openlijke protesten tegen het Vaticaans concilie en de paus zelf, zonder dat de paus overging tot de uiterste strafmaatregel van excommuni catie. Aan de andere kant bezat paus Paulus echter diepe zekerheden, en heeft hij nooit geaarzeld daarnaar te handelen. kend voorbeeld daarvan is de lankmoe digheid die hij betoonde ten opzichte van zijn voornaamste tegenstander van de laatste jaren, de uiterst conservatieve Franse bisschop Lefèbvre, die ondanks herhaalde waarschuwingen en de schor- De 64-jarige dr. Hans Filbinger, die is afgetreden na maandenlange kritiek op zijn optreden als aanklager/rechter bij de zeekrijgraad in de nadagen van Hitler’s Derde Rijk. ■A Duizenden mensen wachten geduldig in de rij buiten het zomerverblijf van paus Paulus om aan de opgebaarde een laatste eerbetoon te brengen. Voor de kwestie van de geboortenbe perking stelde hij een speciale studie commissie in, die na lange discussies een meerderheidsopinie formuleerde waarin het gebruik van voorbehoedsmiddelen geoorloofd werd verklaard. De paus volgde het advies van zijn commissie niet op en vaardigde in 1968 de encycliek „Humane Vitae” uit, waarin hij de tradi tionele katholieke leer bevestigde en ie dere vorm van geboortenbeperking, be halve de natuurlijke methode van perio dieke onthouding, als zondig en in strijd met Gods wet en bedoelingen afwees. Voor het eerst in de geschiedenis van de laatste paar eeuwen stak er binnen de Gedurende een aanval van rebellen op de Zaïrese provincie Sjaba verslech- Overigens zal het nog wel enkele maanden .duren voordat de eerste studenten uit de Volksrepubliek arriveren. Hun studie zal door de Chinese overheid worden bekos tigd. Hij deed dit in een voorwoord bij het verslag van de persraad over 1976. Hij waarschuwde, dat met een gevaarlijke be perkende wetgeving moet worden gere kend als de pers zich niet terughoudender opstelt. Lord Shawcross oefende vooral kritiek op de schrijvers van roddelrubrieken die zich te veel zouden bezighouden met stuk gelopen huwelijken. Volgens hem hebben dergelijke artikelen vaak verschrikkelijke gevolgen voor de kinderen uit' dergelijke huwelijken. Overigens merkte de voorzit ter van de persraad op, dat het publiek zich in zijn kritiek op de inmenging van de pers vaak aan huichelarij schuldig maakt, doordat de mensen zich „verlustigen in het ongeluk van anderen”. Dit mocht evenwel geen excuus zijn voor de journalisten om deze neiging bij het publiek nog te verster ken, aldus lord Shawcross. LONDEN (DPA). De voorzitter van de Britse Persraad, Lord Shawcross, heeft gisteren zijn bezorgdheid geuit over wat hij noemde „de toenemende neiging van journalisten om zich in de particulie re sfeer van andere mensen te dringen”. EINDHOVEN (ANP). Bij wijze van proef biedt de Technische Hogeschool Eindhoven dertig tot vijftig ouderejaars studenten uit de Volksrepubliek China, de gelegenheid zich te laten inschrijven voor de studierichting elektrotechniek. Slaagt de proef dan zullen in de toekomst meer Chinese studenten welkom zijn. Op de Eindhovense hogeschool is alleen maar plaats voor ouderejaars omdat de taalproblemen anders veel te groot zijn. TORTOSA (Reuter). Bijna dertig mensen zijn met verschijnselen van buik tyfus opgenomen in een ziekenhuis in Tortosa, in het oosten van Spanje, zo is gisteren door gezondheidsfunctionarissen meegedeeld. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat de besmetting is overgebracht door groente die wordt gekweekt in gebie den die door de Ebro worden bevloeid. Nu al is het zo, dat de studenten niet zullen deelnemen aan de Nederlandstalige colle ges, maar voor hun studie volstrekt zijn aangewezen op de individuele contacten met de wetenschappelijke staf en op de Engelstalige vakliteratuur. De th verwacht overigens, dat de huis vesting problemen zal gaan opleveren. Men hoopt die onder meer door het plaat sen van sta-caravans te kunnen oplossen. laat it te ROME-DEN HAAG (Reuter/ANP/AFP/ DPA). Duizenden hebben gisteren in de zomerresidentie van paus Paulus, Castel Gandolfo, een laatste eerbetoon gebracht aan de opgebaarde paus. In de burgeroorlog van 1975/1976 werd de Unita selblad lij was eroem- houwd 'stellen ippara- >lad-ca- likt bij loor de r lucht- selblad neming Kodak Dijk le in ime- van t hij cao. ddel al- ten- e op ?den stel- MOORESVILLE (DPA). De Ame rikaanse Ardath Evitt is zondag na haar eerste parachutesprong met een ook voor haar trainer verbluffende pre cisie op de gemarkeerde plaats in het doelgebied terecht gekomen. Eddie rg over- ■n vijftig jnplaten Een van ert end- jn popu- en. f achtergrond als men algemeen had gehoopt, maar slechts een raadgevende taak. Hij ontnam het concilie de bevoegd heid te discussiëren over enkele tere pun ten als het priestercelibaat en de geboor tenbeperking. Over de eerste kwestie verklaarde hij „een openbaar debat in het geheel niet opportuun”, en hij voegde hieraan toe: „Het is ons vaste voornemen deze oude, heilige en providentiële wet niet alleen met al onze krachten te hand haven, maar de beleving ervan ook te versterken”. In 1967 voerde hij dit voor nemen uit met de encycliek „Over het Heilig Celibaat”, en toen het provinciaal concilie in Nederland aandrong op af schaffing van de algemene celibaatsver plichting, en de bisschoppen zich bereid verklaarden die wens in Rome te beplei ten, zond de paus een strenge brief aan zijn staatssecretaris Villot en over diens hoofd aan de Nederlandse bisschoppen, die hem door hun toegeeflijke houding ten diepste hadden bedroefd. eten ter op 76- en. Sto- v Yorks wolken et naar un voor »uze ho- iteitsge- amaica, lopei is ird jaar ling van 1 rubidi- an een rder ge- Sovjet- anada. Generaal Pereda pleegde op 22 juli met behulp van de luchtmacht een staatsgreep. Eerder in de maand waren verkiezingen gehouden waarin de oppositiekandidaat Siles Suezo aanvankelijk een grote voor sprong had. Naderhand werd er echter op grote schaal met de stembussen geknoeid en kwam Pereda naar voren als „win naar”. Na heftige kritiek van internationa le waarnemers verklaarde de kiesraad de BUENOS AIRES (AFP). De politie in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft gisteren bekend gemaakt, dat 201 Mensen die te boek stonden als „verdwe nen” zijn teruggevonden. De politie ver meldt er niet bij of de mensen gevangen 'ritten of vrij zijn. katholieke kerkleen storm van protest op en kwam er een discussie op gang, waar aan ook bisschoppen deelnamen en waarin een definitieve uitspraak van het pauselijk gezag openlijk in twijfel werd getrokken. Paus Paulus toonde zich diep geschokt en sprak herhaaldelijk zijn ver driet over deze ontwikkeling uit. Maar het is wel zeker, dat er met deze encycliek een beweging op gang kwam die de ka tholieke gelovigen steeds kritischer maakte ten opzichte van het kerkelijk gezag. Sindsdien namen de basisgemeenten, de kritische gemeenten en hoe deze be weging zich verder ook mocht uiten, steeds sterkere vormen aan, en de paus uitte hierover voortdurend zijn diepe be zorgdheid. Er ontstond binnen de kerk een voorheen onbekende verscheiden heid en zelfs verdeeldheid, die volgens sommigen een gezond pluralisme beli chaamden, maar door de paus werd ge zien als een gevaar voor de katholieke eenheid. Hoe men hierover ook moge oordelen, het is een onmiskenbaar feit dat de kerk er bij de dood van paus Paulus VI heel anders uitziet dan bij het begin van zijn pontificaat. Evenmin mag men overigens ontken nen dat hij zelf hiertoe eveneens heeft bijgedragen. Met name zijn houding ten opzichte van de buitenwereld was geheel nieuw: zijn grote reizen over de hele wereld, van Jeruzalem tot de Verenigde Naties en van Afrika en de Filippijnen tot Latijns-Amerika, toonden een paus die oog had voor de noden van de moder ne wereld, voor de armen en onderdruk ten, voor de brandende kwesties van rechtvaardigheid en vrede. Als marinerechter had Filbinger twee andere matrozen bij verstek terdoodver- oordeeld. Deze vonnissen zijn nooit uitge voerd omdat de veroordeelden zich in Zweden bevonden. Filbinger, die dit aan vankelijk allemaal vergeten was, sprak bij het bekend worden hiervan van „Fan- toomoordelen”. Met andere woorden: dit De ernstige kritiek op Filbinger betreft een doodvonnis wat hij zelf heeft uitge voerd. De matroos Walter Groger was kort voor het einde van de Tweede Wereldoor log wegens poging tot desertie terdoodver- oordeeld. Als openbare aanklager fun geerde dr. Hans Karl Filbinger. Later heeft hij dit vonnis, als leidend officier, zelf voltrokken. Met de sprong van ongeveer 1000 meter hoogte vestigde i zij weliswaar geen hoogterecord, maar vermoedelijk wel een leeftijdsrecord: de krasse springster is een 74-jarige overgroot moeder. Na de overwinning van het MPLA werd Neto presi dent. De Unita en de FLNA gaven de strijd echter niet op en bleven aanvallen uit voeren vanuit Zaïre en Zuid-Afrika. bijeenkomst van het conclaaf van kardina len dat een opvolger moet aanwijzen, is vijftien dagen na het overlijden van de kerkvorst. Gerechtigd om aan het conclaaf deel te nemen zijn voor de eerste keer alleen die kardinalen die nog geen tachtig jaar oud zijn. Momenteel zijn er van de 150 kardinalen 130 die die leeftijd nog niet hebben bereikt. Morgen wordt het stoffe lijk overschot van de paus overgebracht naar de Sint Pieter in Rome. Daar blijft het vier tot vijf dagen opgebaard. In een verklaring van de Rijksvoorlich- tingsdienst heeft de Nederlandse regering gezegd met grote bewogenheid kennis te hebben genomen van het overlijden van paus Paulus VI. „Uitgaande van zijn diepe overtuiging aangaande de waarden van het menselijk leven, heeft hij zich in de gehele periode van zijn vijftien jaar duren de pontificaat in het bijzonder beijverd op het terrein van de strijd voor vrede in de wereld en voor vooruitgang van de nog in armoede levende volken”, aldus de verkla ring. „Zijn heengaan kan dan ook niet anders worden gezien als een groot verlies voor de wereld”, zo besluit de regering in het communiqué. Vanaf vandaag tot 10 augustus liggen de condoleanceregisters ter tekening in het huis van de apostoli sche pronuntius in Nederland, mgr. Gor don. Van aartsbisschop Levèbvre, de Franse prelaat die al jaren in onmin leefde met de overleden paus, is geen commentaar te verwachten, zo is gisteren op het zeer conservatieve seminarie van de bisschop meegedeeld. Volgens de diplomatieke bronnen in de Belgische hoofdstad, zou Savimbi met zijn gezin eind vorige maand van het zuiden van Zaïre naar de hoofdstad Kinsjasa zijn gebracht. Vorige maand besloten de Angolese president Neto en de Zaïrese president Moboetoe de onderlinge x betrekkingen te verbete ren. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) Giovanni Battista Montini, de overle den paus Paulus VI, was een man die diep gebukt ging onder zijn verantwoor delijkheden. Het zal velen verbazen dat hij voor de laatste wereldoorlog, als nati onaal directeur van de katholieke stu dentenbeweging in Italië, bekend stond om zijn vrolijkheid en slagvaardigheid. Sinds hij door paus Pius XII werd aange steld als leider van het staatssecretariaat, het Vaticaanse ministerie van Buiten landse Zaken, maakten die eigenschap pen plaats voor een diepe ernst, die vaak over kwam als somberheid en pessimis me. Die indruk zal hij, met zijn voortdu rende waarschuwingen en vermaningen, met zijn sombere kijk op de ontwikkelin gen binnen en buiten de kerk, op de meeste buitenstaanders - katholiek zowel als niet-katholiek - hebben gemaakt. Toch was hij tegelijkertijd een man van diep geloof, en zijn vertrouwen in de toekomst en vooral in de jeugd maakte het hem mogelijk zelfs de donkerste be schrijving van de hedendaagse wereld af te sluiten met een eerlijk gemeend opti misme. Van zijn voorganger, Johannes XXHI, wordt wel gezegd dat hij kardinaal Mon tini een „Hamlet-figuur” zou hebben ge noemd. Als dit al waar zou zijn, had paus Johannes maar een deel van Montini’s karakter doorgrond. Zeker wordt het pontificaat van Paulus VI gekenmerkt door weifelachtigheid en aarzelingen, zo wel in zijn maatregelen tot doorvoering van het Vaticaanse concilie, als in zijn houding tegenover bepaalde stromingen en personen binnen de kerk. Een spre- I LA PAZ (Reuter/DP A). De Boliviaan se machthebber generaal Pereda heeft gisteren verklaard, dat er „binnen twee jaar” verkiezingen zullen worden gehou den. De oppositie deed een beroep op Pereda binnen zes maanden verkiezingen uit te schrijven. vorig 'Jeder-i n de: onge- abieke zet. In kubie- achter. BRUSSEL (Reuter). Volgens diplomatieke kringen in Brussel is de leider van de rechtse An golese guerrilla-beweging Unita, Jonah Savimbi, in Zaïre onder huisarrest ge plaatst. De arrestatie van Savimbi zou een gevolg zijn van de verbeterde be trekkingen tussen Angola en Zaïre. verslagen door de linkse MPLA (V olksbeweging voor de Bevrijding van An gola). Na de terugtrekking van Portugal vocht de MPLA, gesteund door Cu banen, tegen de Unita en het FLNA, gesteund door westerse huurlingen en Zuidafrikaanse soldaten. tap Volgens de politie zijn in dit jaar 520 personen, die vermist werden, teruggevon den. Volgens organisaties die opkomen voor de mensenrechten, worden meer dan 2500 mensen, meestal tegenstanders van het militaire regime, vermist. terde de relatie tusen An gola en Zaïre. Zaïre be schuldigde Angola er van de rebellen te steunen |n verdacht ook Cuba van hulp aan de opstandelin gen. Toen de rebellen ech ter naar Angola vluchtten na de Franse en Belgische interventie in Sjaba, wer den zij door Angolese sol daten ontwapend en uit het grensgebied met Zaïre ver wijderd. Volgens de diplo matieke bronnen wil Zaïre nu iets terugdoen door de Unita tegen te werken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3