Voor poging tot brandstichting Galeriehouders Weer twee lanceringen 21 r Staatsgreep in Honduras 0 r/2 BETALEN Politie pakt brandstichter Doden bij onweer in Italië Damiate Pers Vance praat met Sadat ipPyiCEN'l kuipers CAPI-LUX 1-1 krijgen ongelijk Dollar blijft dalen 29,-98? HALVE PRIJS/ Het hoeft niet dezelfde maat I te zijn. Neem gerust uw II buurvrouw, dochter of vriendin mee. f Spoedvergadering van OPEC over olieprijzen? "sporen" f NA IJmuider Courant Damiate voordeel Martinair wil poliopatiënt niet vervoeren N.S. GEZINSKAART Portugal morgen nieuwe premier Perfekt van kleur bij Capi-Lux. U op uw buik in Benidorm. De tweede in dezelfde L-ot f '1°-' reduc**£ t Beroep niet-ontvankelijk Brief Mogelijk na jaar weer stijging i) Vei Weer 2 poliogevallen Verklaring sp°orVje^er' |apon prijsklasse REGENMANTELS 1* 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS 8 DINSDAG D I b k 1 1 1 •Tij l a Strafmaat iÜ w Zwanenburg tel.02907-3541 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Tegen drie sympathisanten van de Rote Ar mee Fraktion heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. J. Wolfs, anderhalf jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest. Het drietal wordt ervan verdacht in mei een poging tot brandstichting te heb ben gedaan in het gebouw van de Oostenrijkse verzekeringsmaat schappij Allianz in de hoofdstad. --SPECIALE AANBIEDING van de De nieuwste modellen, ook in grote maten. v a Capi-Lux haalt uit uw vakantie- negatieven wat erin zit. En maakt er de mooiste kleurenfoto’s van die u maar kunt krijgen. Op elk gangbaar formaat. I Voor een redelijke prijs. 1 pompen enkompressoren uit voorraad leverbaar voor de Sportieve en geklede ZA modellen, ook in l^xVl B grote maten, vanaf Vr 0 w (ADVERTENTIES) I i i I Anderhalf jaar geëist tegen RAF-sympathisanten I ■A- Demonstranten uiten hun ongenoegen voor de deuren van het gerechtsgebouw aan de (ADVERTENTIE (ADVERTENTIE l >4- In i (ADVERTENTIE) t 0,70 145,- Haarlem -V- KSB Een van de vrouwelijke verdachten had een brief voor het ANP bij zich waarin de verantwoordelijkheid van de „aanslag” werd opgeëist door een extremistische groepering. De actie zou bedoeld zijn als een eerbetoon aan de in gevangenschap Als abonnee van onze krant kunt u bij een onzer kantoren een Gezinskaart-cheque kopen ad 40.-. terwijl de normale prijs 50 - is. Een reductie van 10- dus. Deze cheque’s wisselt u bij de NS. om tegen een Gezinskaart. Met de NS-Gezinskaart kan het hele gezin (hond incluis) In Nederland een dagje gratis treinen in de tweede klas. Voor de rest van het jaar mag het gehele gezin samen in de trein met maar 2 enkele reiskaartjes, 2 dagretours of 2 avondretours. Voor langere afstanden kan men beter de gezinsdagkaart van 43.50 nemen, want hierop mag ook het hele gezin, incl. hond, een dag onbeperkt treinen. Degenen, die voor het eerst een gezinskaart aanschaffen, dienen een aanvraagformulier in te vullen en deze van pasfoto's te voorzien overleden Ulrike Meinhof en als een aan klacht tegen het herlevend fascisme in Europa. Nadat tijdens de zitting van gisteren herhaaldelijk commentaar was geleverd op het gebeuren tussen de rechtbank en de verdachten liet rechtbank-president mr. J. Schröder de publieke tribune ontruimen. De tegenstribbelende supporters van de RAF-sympathisanten scholden Schröder uit voor „fascist” en riepen leuzen als „Leve de anti-imperialistische strijd”, „Ne derland reactionair” en „Klassejustitie”. Voor het begin van de zitting hadden enkele tientallen jongeren met hetzelfde Amsterdamse Prinsengracht, gistermorgen tijdens het proces tegen de drie RAF- sympathisanten. Een Egyptische woordvoerder zei dat Vance een met de hand geschreven bood schap van president Carter heeft overhan digd. Over de inhoud daarvan werd-niets bekend gemaakt, evenmin als over het gesprek tussen beide staatslieden. Vance verliet het presidentieel buiten verblijf zonder een verklaring af te leggen tegen wachtende verslaggevers. Vanavond zet hij zijn gesprek met Sadat voort. Na afloop daarvan zal er waarschijnlijk een persconferentie worden gegeven. Woens dag vliegt Vance naar Washington om ver slag uit te brengen aan president Carter. Voordat de Amerikaanse minister giste ren naar Sadat ging, had hij een twee uur durend voorbereidend gesprek met zijn Egyptische ambtsgenoot Kamel. Heemstede: IJmuiden; Beverwijk soort leuzen op borden buiten tegen het proces geprotesteerd. De officier van justi tie noemde de aanslag op het gebouw van de verzekeringsmaatschappij „een beden kelijke ontwikkeling in Nederland”. „De verdachten zijn welbewust op pad gegaan met de bedoeling brand te stichten in een drukke woon- en kantoorwijk, en de moge lijke fatale afloop hebben zij op de koop toe genomen. Het gebouw had in korte tijd in lichterlaaie kunnen staan”, aldus mr. Wolfs. Het bevoorradingsvaartuig Vooruitgang 3 werd de afgelopen nacht gelanceerd van af de Russische basis in Centraal Azië. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Voor uitgang 3 binnen 48 uur aanleggen bij de Saljoet 6. Dit ruimtelaboratorium wordt sinds 17 juni bemand door de kosmonau ten Kovalenok en Ivantsjenkov. Waarnemers noemen het opvallend dat de Vooruitgang 3 zo kort na de terugkeer van het vorige bevoorradingsvaartuig is gelanceerd. Pas een week geleden was het uitladen van de Vooruitgang 2 voltooid. In welingelichte kringen werd gezegd dat de voorraden in het jongste vaartuig, be stemd zijn voor de op handen zijnde ruim- tevlucht van de Sojoez 31. De vanmorgen gelanceerde Amerikaan se satelliet, de Pioneer-Venus 2, zal volgens plan in december Venus bereiken. De waarnemingen worden verricht door ra men van diaihant. In eerste instantie zou de satelliet maandag zijn afgeschoten, maar op het laatste moment werd ontdekt dat er iets niet in orde was, zodat de lancering werd uitgesteld. Verder hekelde de vrouw de vervolging van de Westduitse linkse intelligentsia, de „isolatiefolter” van Schneider, Folkerts en Wackernagel, de Berufsverbote, Vietnam, IG Farben, de repressieve tolerantie, de „hysterische hetze” in de Nederlandse pers, de „verrotte maatschappij”, de uit buiting van de Derde Wereld en de „Alli- anzgesellschaft als vertegenwoordigster van het misdadige Duitse financieringska- pitaal”. Mr. Leo Spigt, raadsman van de manne lijke verdachte, liet in zijn pleidooi al deze zaken buiten beschouwing. Hij ging slechts in op de hoogte van de strafmaat. „Anderhalf jaar voor verboden wapenbezit is ongelooflijk hoog”. Daar door zou de indruk kunnen postvatten dat wel degelijk wordt ingespeeld op het poli tieke element in deze zaak, ondanks het feit dat uitsluitend „het voorhanden heb ben van wapens” ten laste is gelegd. Als de rechtbank zich wenst te distantië ren van de politieke implicaties volgt daar uit dat deze zaak ook als een ordinaire misdaad moet worden berecht”, aldus de advocaat. Hij wees in dit verband op de verijdelde metro-aanslag in 1975, waarbij in eerste aanleg tegen de verdachten slechts vier maanden werd geëist. Het verzoek om onmiddellijke invrij- heidsstelling (het tweetal zit drie maanden in voorarrest) werd door de rechtbank niet ingewilligd. De uitspraak vindt plaats op 21 augustus. TAIF (ANP). De ministers van Olie zaken van de landen die lid zijn van de organisatie van olieproducerende en -ex porterende landen (OPEC) zullen naar wordt verwacht, op 19 september een spoedvergadering bijwonen in Taif in In Harmelen zijn sinds eind april vijf hooibergen en twee loodsen in vlammen opgegaan. Bij een boerderijbrand werd eind mei voor zeker een half miljoen gul den schade aangericht. Acht gevallen van brandstichting heeft de aangehouden jongeman al toegegeven. De schade van deze branden wordt ge raamd op ongeveer een miljoen gulden. De politie verdenkt de arrestant van nog twaalf gevallen van brandstichting in Har melen. Saoedi-Arabië. Zij zullen daar waar schijnlijk besluiten de prijs van ruwe olie met vijf procent te verhogen. De prijsverhoging geldt voor het eerste half jaar van 1979. Dit meldt het Saoedi- sche dagblad Alnadwa of Mecca, dat er vrijwel zeker van is dat de OPEC-minis- ters unaniem de prijsverhoging zullen goedkeuren. Alnadwa noemt geen bron. Een bevestiging van OPEC-zijde van het bericht over de spoedvergadering is nog niet verkregen. Tijdens de jongste vergadering van de OPEC, zeven weken geleden in Genève, werd geen overeenstemming bereikt over verhoging van de olieprijs. Saoedi-Arabië, de grootste olieproducent van de organisa tie, verzette zich daartegen. Als gevolg van de Saoedische „blokka de” zijn de olieprijzen op de wereldmarkt al ruim een jaar niet verhoogd. De volgende OPEC-vergadering zou vol gens plan pas in december in Aboe Dhabi worden gehouden. De voorzitter van de OPEC heeft echter de bevoegdheid om een spoedzitting bijeen te roepen. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De chartermaatschappij Martinair-Holland heeft besloten de 17- jarige Nederlander, bij wie in Canada polio is geconstateerd, vandaag niet naar Nederland te vervoeren. De minister heeft inmiddels besloten ook de herziene subsidieregeling stop te zetten. Dat zal gebeuren per 1 januari aanstaande. De twee miljoen gulden die jaarlijks voor subsidiëring van kunstaan- kopen beschikbaar was, wil de minister ten goede laten komen aan de artotheken, de kunstuitleeninstituten. Enige tijd nadat deze beslissing is genomen, is een ambte lijk rapport verschenen waaruit blijkt dat ook de artotheken geen nieuw kunstpu bliek aantrekken. De E met ee belang voorzi) ombou wijzigi regela] een be moeid. princi] beleid: energii meer e moet i LISSABON (Reuter). President Ea- nes van Portugal heeft gisteravond mee gedeeld dat hij morgen een nieuwe pre mier zal benoemen, die de socialist Mario Soares zal vervangen, die elf dagen gele den was ontslagen. Raadhuisstraat 60 Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 TEGUCIGALPA (AFP). Het staats hoofd van Honduras, generaal Juan Al berto Melgar Castro, is gisteravond bij een staatsgreep afgezet en vervangen door een militair driemanschap. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Vereniging van Ga leriehouders en Handelaren in Heden daagse Kunst heeft haar eerste verzet tegen de beslissing van de minister van CRM om vanaf 1 januari vorig jaar geen aankoopsubsidie meer te verlenen voor kunstwerken boven de 1200. verloren. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Na e wordt king v bijgezt 1981 o] leverai van H< door d gelede weg h trale 1 provin zet. (Vai ve: PEN- gaat olie g citeiti dukti capac de gi voor BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post Vooi PEN-d landel: HARMELEN (ANP). De rijkspolitie in de gemeente Harmelen heeft een 21- jarige man uit die plaats aangehouden die een huis in brand probeerde te sfeken. De man wordt ook van andere brandstichtin gen verdacht. UTRECHT (ANP) Vandaag zijn bij twee zusjes van veertien en zestien jaar uit Rhenen lichte verlammingsverschijnselen geconstateerd. Zij waren sinds 24 juli al ziek. De meisjes zijn niet ingeënt tegen polio. Het totale aantal ontdekte gevallen van polio in ons land is hiermede gekomen op 98. NOV ARE (AFP). Drie mensen zijn vannacht omgekomen bij hevige onweers buien in de vallei van Ossola in Italië. Er zouden ook nog mensen vermist worden. Door de regen, die de hele nacht aan hield, werden telefoonverbindingen ver broken en huizen verwoest. De drie slacht offers kwamen om toen hun huis instortte. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (3 De Park van t neel komt gevu men het i afsta Na het requisitoir van de officier las de bl MOSKOU, CAPE CANAVERAUReu- ter, UPI, AFP). Zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten hebben vandaag een ruimtevaartuig gelanceerd. Het Rus sische schip is afgeladen met voorraden voor het ruimtestation Saljoet 6. Het Amerikaanse vaartuig is een satelliet, die tot taak heeft de planeet Venus vanuit de ruimte aan een nader onderzoek te onder werpen. Later noteerde de dollar slechts 2,0080 mark. Sinds medio april van dit jaar is de „fixing” niet meer zo laag geweest. Handelaren konden gisteren geen speci fieke oorzaak ontdekken voor de zwakke stemming van de Amerikaanse munt. De Zwitserse frank deed het gisteren, evenals de afgelopen week, weer best. In Londen werd 1,6933 Zwitserse frank per dollar genoteerd, iets meer dan de recordnote- ring van 1,6890 frank die vorige week tot stand kwam. Alleen ten opzichte van de Japanse yen heeft de dollar weer iets van de verliezen kunnen goedmaken. In Londen werd giste ren geopend op 188,30 yen per dollar, vergeleken met een slotnotering van 189,50 yen in Tokio. Vrijdag sloot de dol lar in Tokio op 188,70 yen. De centrale bank van Japan zou gisteren niet hebben ingegrepen om de dollarkoers te steunen. De goudprijzen zijn verder gestegen. In Londen werd een officiële notering opge maakt van 205 dollar per ounce (van 31,1 gram) vergeleken met de fixing van 201,55 dollar vrijdagmiddag. Melgar Castro is blijkbaar gedwongen af te treden omdat hij weigerde drie minis ters te ontslaan. In een communiqué heeft de „hoge raad voor de strijdkrachten” verklaard dat het driemanschap de poli tiek zal volgen zoals vastgelegd in het programma van 22 april 1975, de dag waarop Melgar Castro aan de macht kwam. In het communiqué wordt tevens gemeld dat het land voorbereid zal worden op vrije en democratische verkiezingen op 20 april 1980. In Honduras zijn de militairen sinds 1972 aan de macht. De staatsgreep is zonder bloedvergieten verlopen. Deze kaarten zijn aan de kantoren van onze krant te koop Ged Oude Gracht 82. Soendaplein/Floresstraat Califomiëplein 17. Vandaag zal hij de dertien leden tellende Militaire Raad van de Revolutie, die toe zicht houdt op naleving van de grondwet, raadplegen. President Eanes ontsloeg dr. Soares op 27 juli, nadat de conservatieve centrüm- democratische partij haar steun aan de socialistisch geleide regering had inge trokken. Van de drie verdachten, aan wie verbo den wapenbezit ten laste is gelegd, zaten er slechts twee, een 22-jarige vrouw en een 23cjarige man, in de beklaagdenbank. Een tweede vrouw werd kort na haar arrestatie door de rechter-commissaris op vrije voe ten gesteld en is sindsdien „spoorloos”, zodat haar zaak bij verstek moest worden behandeld. Na afloop van de zitting verklaarden bekenden van de vrouw overigens, dat zij op de publieke tribune had gezeten. Het drietal werd in de nacht van 4 en 5 mei, kennelijk na een tip, gearresteerd voor het gebouw van de verzekerings maatschappij. Ze bleken twee Molotov-cocktails bij zich te hebben, alsmede een baksteen. De steen was blijkbaar hulpmiddel bij het ingooien van een raam om de brandbom men naar binnen te kunnen gooien. ALEXANDRIË.(AP). De Amerikaan se minister van Buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft gisteren zijn pogingen voort gezet om de in het slop geraakte vredeson derhandelingen tussen Egypte en Israel weer op gang te brengen. Gisteravond had Vance een onderhoud van twee uur met president Sadat in diens villa in de kuststad Alexandrië. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal AMSTERDAM (ANP). De koers van de Amerikaanse dollar heeft gisteren op nieuw terrein verloren ten opzichte van de belangrijkste andere valuta’s. In Frankfurt werd ten opzichte van de mark een officiële notering vastgesteld van 2,0124 mark per dollar. I ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEM J r Hoewel de jongen in het bezit is van een retourticket Amsterdam-Vancouver, wil de vliegtuigmaatschappij hem niet accep teren als passagier, zolang men nog geen zekerheid heeft of hij nog virusdrager is. In een gesprek met Canadese en Neder landse medici heeft de leiding van Martin air gisteren geen volledige zekerheid kun nen krijgen over het besmettingsgevaar voor de overige passagiers. „Het risico is vrijwel nihil, maar niemand heeft durven zeggen: het risico is nul. Er zijn geen voorschriften dat reizigers ingeënt moeten zijn tegen polio. Martinair is moreel aan sprakelijk als één van de reizigers polio krijgt. Dat staat dan nog los van eventuele juridische consequenties, waar wij ons niet in verdiept hebben”, aldus een woord voerder van de chartermaatschappij. Voor 1 januari 1977 gold de subsidie voor kunstwerken tot 3000. De minister verlaagde de norm omdat gebleken was dat de subsidie meestal niet terecht kwam bij nieuwe kopers van kunst. De galerie houders betoogden bij de Raad van State dat nu in de praktijk alleen nog maar de aankoop van grafiek (en keramiek) gesub sidieerd werd. De minister liet zijn ge machtigde meedelen dat juist uitstekend te vinden. Met hetzelfde geld kunnen meer, kleine, kopers worden bediend. De galeriehouders hebben hun eerste verzet verloren omdat zij beroep hadden aangetekend tegen een circulaire waarin de nieuwe normen werden bekendge maakt. Een mededeling is echter geen be schikking, zodat geen beroep kan worden aangetekend, aldus de Raad van State, die het beroep om die reden niet-ontvankelijk heeft verklaard. Er kan wel beroep wor den aangetekend tegen beslissingen waar bij galeriehouders minder subsidie krijgen dan ze hadden aangevraagd. v Haarlem: Winkelcentrum Schalkwijk, Grote Houtstraat 3a. vrouwelijke verdachte een uitvoerige ver klaring voor. In de verklaring werd de wens geuit dat verzet geboden is tegen een overheidsmodel „naar Duits model” dat de inlichtingendiensten CIA en BND (Bundes Nachrichten Dienst) in Europa trachten in te voeren, daarbij geholpen door „de mul tinationals”. 'ook In grote maten-/ 1 -■* i i - S- «SS»

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4