Helft capaciteit Centrale Velsen nog dit jaar klaar voor oliestook k in paar uur tijd één grote puinhoop Parkwegtunnel groeit gestaag s Klooster achter St. Laurentiuskerk JE j NA 1980 VERDERE INKRIMPING AARDGASVERBRUIK BIJ PEN FIDELISSTICHTING MAAKT RUIMTE VOOR WONINGBOUW it PSP-VELSEN OP DE BRES VOOR 182 MAROKKANEN N adelen Verkeer wordt over één weghelft geleid Aflopend 4 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 8 AUGUSTUS 5 was (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Bij de PEN-Centrale in Velsen-Noord gaat men in versneld tempo van olie gebruik maken bij de elektri citeitsopwekking. Van de zes pro- duktie-eenheden (gezamenlijke capaciteit 1070 Megawatt) wordt de grootste, de E 24, binnenkort voor oliestook geschikt gemaakt. - te. .to: "N ■ü- Een kleine storing bij de regelapparatuur van de E 24 -die reeds geruime tijd op olie iur jr serste idden aarin ndge- ■n be erden ;e, die kelijk wor- waar- 'ijgen De E 24 kwam eind 1974 in gebruik en is met een capaciteit van 460 Megawatt de belangrijkste leverancier van stroom voorziening vanuit Velsen-Noord. Met de ombouw (installatie nieuwe branders, wijziging van leidingsysteem, meet- en regelapparatuur) en het proefdraaien is een bedrag van 2,8 miljoen gulden ge moeid. GS hebben daarvoor het licht in principe al op groen gezet voor een beleidsombuiging waarbij aardgas als energiebron voor elektriciteitscentrales meer en meer voor de duurdere aardolie moet wijken. stroomopwekking niet verder aan te spre ken zijn de aflopende contracten met de Gasunie de directe aanleiding. In 1985 loopt het laatste leveringscontract voor aardgas af. De toevoer van Hoogovensgas blijft vermoedelijk tot ver in de jaren negentig voortgaan via het bovengrondse leidingensysteem dat de PEN-Centrale in Velsen-Noord als een reusachtige ring omsluit. In het landelijk energiebeleid is De sloop van het patersklooster is de eerste fase van het vrij maken van een stuk grond aan de Willemsbeekweg dat uiteindelijk is bedoeld voor woningbouw. procent of minder) niet meer als afnemer in aanmerking. Bij de aanvraag van een nieuwe vergun ning onder gewijzigde voorwaarden ver wacht de PEN-directie alle medewerking van het provinciebestuur dat zich op dit punt door de Dienst Milieuhygiëne van Provinciale Waterstaat laat adviseren. Gesproken wordt van een onafwendbare ontwikkeling. In Diemen hebben belan gen op het punt van de energievoorzie ning ook voor de Provinciale Milieu dienst tegenover die van het milieu het zwaarst gewogen. Voor Velsen-Noord kan eenzelfde gedragslijn worden verwacht, aldus directeur Van Eyndhoven. VELSEN. De PSP (afdeling Velsen) is voornemens om donderdag 10 augustus een vergadering te beleggen in de Wereld winkel op de hoek van De La Reystraat en de Bloemstraat. Met een aantal politieke groeperingen en afdelingen van landelijke organisaties wil men trachten een Komité 182 op te richten. Dit komitee gaat zich, in navolging van Haarlem, specifiek vanuit de IJmond bezig houden met de belangen van de 182 Marokkanen die gedwongen worden naar hun vaderland terug te ke ren. De bijeenkomst begint om 8 uur. funktioneert, had maandagmiddag gedurende circa zes minuten, de uitstoot van roetzwarte rookwolken tot gevolg. sloten top te muari *n die staan- nister leken, nadat mbte- kt dat istpu- Van de over stap van aardgas op olie wordt belasting van het milieu met SO2 (zwaveldioxyde uit de schoorstenen) en de kans op roetuitworp bij het opstarten als nadeel genoemd door Ir. F. H. M. van Eyndhoven van de PEN-directie. Bij een snelle overstap op olie zal het PEN langer toe kunnen met het beschikbare kwantum van de Gasunie. Het nadelig effect op het milieu (uitstoot van SO2 kan daarmee nog verscheidene jaren binnen aanvaardbare grenzen blijven, zo is de verwachting bij het PEN. Van de overschrijding van de kritische grens die momenteel door de Milieudienst van de provincie Noord-Hol- land wordt aangehouden voor uitstoot van zwaveldioxyde zal daarmee, de eerstko mende jaren nog geen sprake zijn, aldus PEN-directeur Van Eyndhoven. Bij de PEN-Centrale in Diemen is al in juni van dit jaar overgegaan op de duurde re aardolie. Bij de PEN-Centrale in Vel sen-Noord draait op dit moment nog slechts één produktie-eenheid, de E 23, gedeeltelijk op olie. De E 24 draait momen teel op een provinciale vergunning in het kader van de Wet op de Luchtverontreini ging waarin gebruik van uitsluitend gas als voorwaarde wordt gesteld. >sidie lister was wam lerie- State ar de esub- n ge kkend tneer, Na een proefperiode, waarin onderzocht wordt welk percentage olie voor de opwek king van elektrische energie kan worden bijgezet, kan de E 24 op z’n vroegst begin 1981 operationeel zijn. Alleen de aardgas leverantie aan het PEN en niet het gebruik van Hoogovensgas wordt teruggedrongen door de ombouw van de E 24 die vier jaar geleden als produktie-eenheid met verre weg het grootste, rendement van de Cen trale Velsen-Noord (38 procent) voor de provinciale stroomvoorziening werd inge zet. i Ga- eden- erzet van geen voor ren. i X—- beperking van het aardgasverbruik op dit moment uitgangspunt. In de energienota die vier jaar geleden door de Minister van Economische Zaken werd\ uitgebracht wordt alleen vpor optimale benutting van de slinkende Nederlandse gasvoorraad -mvoor ruimteverwarming en een beperkt aantal industrieën) nog ruimte gelaten. Het PEN en andere elektriciteitscentrales komen met hun beperkte rendement (38 De Fidelisstichting die de gebouwen ter plekke exploiteert zal in overleg met de Paters Kapucijnen nog deze maand beslis sen of ook het belendende patronaatsge- bouw en de kerk zullen warden gesloopt. Ter vervanging van de kerk zal er dan een gemeenschapscentrum moeten komen dat voor meerdere doeleinden geschikt zal moeten zijn om de nog in gebruik zijnde gebouwen te vervangen. Komt men tot overeenstemming dan lijkt het mogelijk op het vrijkomende stuk grond 65 wonin gen te realiseren. Zoals wij begin juni reeds berichtten is een ontwerp voor deze woningen voorbe reid door de Haarlemse architekt Th. van der Klei. Mochten er tegen de sloop van het kerkgebouw de emotionele verbonden heid van de parochianen met hun kerkge bouw speelt hier wel (iegelijk een rol overwegende bezwaren worden aange voerd, dan blijft er achter de kerk een ruimte waar 35 wooneenheden kunnen worden gerealiseerd. De gebouwen verte genwoordigen naast de praktische ge bruikswaarde weinig historische waarde. Circa 70 jaar geleden werd de kerk ge bouwd. Het klooster bood de laatste jaren huisvesting aan een aantal vrijgezellen en kleinbehuisden. Voor deze mensen is men er in geslaagd vervangende woonruimte te vinden. Zoals gezegd werd reeds voor de bouw- vakvakantie een begin gemaakt met het verwijderen van de nog bruikbare delen uit het slooppand. Met de definitieve sloop wilde men wachten tot na de bouwvakva- kantie om te voorkomen dat het sloopter- rein een speelplaats voor de jeugd zou worden. Gisteren was het dan zo ver. De sloopgi- gant begon voorzichtig te „knabbelen” aan een met de hand vrijgemaakt gat in de westelijke wand van het gebouw. Maar al snel werden wanden, dakgedeelten en vloeren zonder veel pardon aangepakt en tuimelden enorme brokken puin in wolken stof en gruis met donderend geweld ter aarde. Na de afvoer van de puinhoop zal ook de zich onder het gebouw bevindende kelder moeten worden verwijderd. „Een stevige graafklus waar”, zo verklaarde slo per Bart Bottelier, „men toch ook weinig moeite mee verwacht te hebben.” De produktie-eenheid E 24 bij het PEN in Velsen-noord waar binnenkort, vooruitlo pende op oliestook, ingrijpende en kostbare voorzieningen worden getroffen. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nog voor het begin van de bouwvakvakantie is een begin ge maakt met de ontmanteling van het tot sloop gedoemde voormalige paterskloos ter achter de St. Laurentiuskerk aan de Willemsbeekweg. Gistermiddag werd „groot geschut” in stelling gebracht om het bouwsel in een paar uur tijd met de grond gelijk te maken. De 22-jarige Bart Bottelier van het Haarlemse Aannemers bedrijf voor sloopwerken zat aan de knop pen van de hydraulische graafmachine die met zijn duw- en trekkracht van 25 ton weinig moeite had met deze routineklus. teerd. Verwacht wordt dat met ingang van woensdag het verkeer ter plekke in beide richtingen over het zuidelijk deel van de rijbaan zal worden geleid. Op het noordelijke gedeelte zal dan de eerste tunnelfase worden geconstrueerd. Na gereedkomen daar van wordt het verkeer over de noordkant van de rijbaan gediri geerd, opdat in zuidelijke richting kaft worden doorgebouwd. Intussen is ook een begin gemaakt met de aanleg van het tracé van de noordelijke inrit. Na gereedkomen van het „ruwe werk” wacht dan alleen nog de afwerking van dit kunstwerk dat de gemeente een bedrag van circa 1,4 miljoen gaat kosten. (Van een onzer verslaggevers) De bouw van een voetgangers- en wielrijderstunneltje onder de Parkweg nabij Velsen-Zuid vordert gestaag. De noordelijke inrit van toekomstige ondergrondse wegkruising is gereed. Het perso- neel van Stolks Aannemingsbedrijf trof de bouwput na terug komst van de bouwvakvakantie maandagochtend voor de helft gevuld met water aan. Met behulp van de bronbemaling hoopt men dit euvel snel te verhelpen. Er is nu een begin gemaakt met ket verwijderen van de middenberm op de Parkweg over een afstand van circa 100 meter. Dit weggedeelte zal worden geasfal- Voor het eerder genomen besluit van de PEN-directie op olie over te stappen en de landelijke aardgasvoorraad voor de In een paar uur tijd heeft de hydraulische krachtpatser de rest van het pand vrijwel met de grond gelijk gemaakt. ft- Met handkracht is een eerste bres geslagen in één van de muren van het klooster aan de Willemsbeekweg. j»

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5