Figuratieve kunst met verrassingen bij de SBK I i Eindhoven Beeld van een stad I ABN Bank Globe gaat toch naar Wij helpen met een Kasbiljet. i VAN PUP tot hond IVzl IIVzItJLz i komende exposities wij ontvingen „van deze wereld Schat van foto’s in Kijk op Jeruzalem ik-4 f In kraamkamer van moeder hond ■b Verhuizing in 1979 Marga Tuitjer Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van bijna 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. k. 12 13 KUNST 19 7 8 AUGUSTUS I WOENSDAG 9 Zo mtwikkeft uwhond abdi'goed S HAARLEM. Traditioneel is de Zaanstreek arm aan beeldende kunstenaars geweest. De zuig kracht van het artistieke leven in de zo dichtbij gelegen hoofdstad, het gebrek aan een geïnteresseerd èn koopkrachtig publiek en de afwezigheid van enige belangstel ling bij de overheid, het was alle maal niet stimulerend voor de vorming van wat ooit een „Zaanse School” had kunnen worden, zo als dat elders in Noord-Holland (Bergen, Het .Gooi, zelfs Volen dam) wel het geval was. - bibliotheek Verscheidenheid in kunnen Zaanse grafici bij jonge 1 2 „voor pas JB De oude leraren zeiden (ADVERTENTIE) aug. '78 I tussentijdse prijswijziging: voorbehouden. Vanzelfsprekend 2127 Café De Ark in het Nieuw Heiligland in Haarlem biedt tot en met 4 september in de 'fovenruimte onderdak aan Jonathan El lender die daar etsen en grafiek tentoon stelt. De Ark is dagelijks van 17 uur tot 2 uur ’s nachts geopend, op zondag boven dien vanaf 14 uur. >141 I320 De zuidelijke subsidiënten, te weten de provincie Noord-Brabant en enke le grote steden in deze provincie, heb ben vestiging in Eindhoven al gerui me tijd geleden als voorwaarde ge steld voor een verdere financiering van het toneelgezelschap. Die verhui zing stuitte onder meer bij een aantal acteurs en actrices op bezwaren. Zij wilden liever in Amsterdam blijven. Inmiddels hebben alle leden van het .gezelschap, voorzover zij gecontrac teerd zijn voor het nieuwe seizoen, •zich in principe bereid verklaard naar Eindhoven te verhuizen. Zij die dat niet wilden, hebben het gezelschap verlaten. Het Zuidelijk Toneel Globe onderhandelt momenteel met de ge meente Eindhoven over de huur van een pand dat gebruikt kan worden als kantoor-, repetitie- en opslagruimte. EINDHOVEN (ANP). Het nu nog in Amsterdam gevestigde toneelge zelschap Zuidelijk Toneel Globe ver huist naar Eindhoven. Zakelijk lei der Frits Bloemkolk verwacht dat het een en ander in maart of april van het volgend jaar zijn beslag zal krij gen. Datum van aankoop ■A Een geheel eigen soort fantastisch-realisme laat Guido Goedheer zien in dit „drieluik” dat hij vorig jaar maakte. De ets draagt de titel „Twee figuren in landschap” en vormt een van zijn bijdragen aan de groepstentoonstelling van Zaanse grafici die deze maand bij de Stichting Beeldende Kunst Kennemerland if te zien. Van Antieke van de Mandele zijn eerder kleurenprenten geëxposeerd in Gebouw Noord-Holland in Haarlem. Was zij toen nog gebonden aan een vrij starre opvat ting over het realisme, het bij de SBK tentoongestelde werk laat een zoeken zien naar een vrijere richting die haar werk zeker ten goede komt. De enige, zuiver abstract werkende gra ficus in dit gezelschap is Theo van den Akker die in hoogdruktechniek organi sche structuren uitvergroot tot volstrekt a- symbolische „tekens” die heel sprekend overkomen. Samen met de suggestief-lege landschappen van Jelus (Matser) en de „nature mortes” van Peter Teeling levert deze tentoonstelling een enorm? verschei denheid in kunnen. Een verrassende kijk op een hoopgevende ontwikkeling derhal ve. „Het Indisch avontuur tegemoet” - (als officier van Gezondheid naar voor malig Nederlands-Indië), door dr. W. Mooij, (uitgave Tjalie Robinson in Den Haag 16,90). „Onze wonderbaarlijke dierenwe reld” waaraan bekende zoölogen en journalisten hun medewerking verleen den. Het boek werd verlucht niet hon derden foto’s, tekeningen, diagrammen en kaarten in kleur en het werd uitgege ven door The Reader’s Digest in Am sterdam (f 63,85). In de serie Prisma Klassieken is weer een nieuw deel verschenen: „Da vid Copperfield” van Charles Dickens, uitgave Het Spectrum 49,50; pockete ditie 9,50). „Werlen” door David Pryce-Jones met foto’s van Thomas Höpker, uitgave Time-Life International (Nederland); prijs 39,80. „San Antonio”, kroniek van een Ne derlandse driemastschoener, door Ed ward P. de Groot, uitgave De Boer Maritiem 27,50). „Zeemansliederen” door Stan Hu gill, uitgave De Boer Maritiem. „Ondernemer en overheid", opstel len geschreven ter gelegenheid van de vijftigste jaargang van het tijdschrift Bedrijfskunde, onder redactie van C. van Dam met onder andere bijdragen van R. F. M. Lubbers, J. M. den Uyl, W. F. Duisenberg, W. Drees sr„ J. W. de Pous, P. Lieftinck en J. Tinbergen, uit gave Kluwer-Samson (f 32,50). „Fiscaal Memo”, juli 1978, uitgave Kluwer 14). Aankoop prijs 841.06 841.22 841.69 841.85 842.01 842.17 842.32 Aankoop prijs 779.54 779.69 780.14 780.29 780.45 780.60 780.75 Aankoop prijs 711.59 711.74 712.18 712.33 712.48 712.63 712.77 Kasbiljetten Kasbiljetten einddatum 1-3-84 Aankoop prijs 660.41 660.55 660.96 661.10 661:23 661.37 661.51 einddatum 1-3-85 Aankoop prijs 612.91 613.04 613.42 613.55 613.67 613.80 613.93 10 11 14 15 16 17 18 Kasbiljetten einddatum 1-3-81 -t— Rente 7°/o Kasbiljetten einddatum 1-3-83 „Van Pup tot Bond", met als ondertitel „zo ontwikkelt uw hond zich goed" is een uitgave van L. J. Veen te Wagéningen, prijs: 19,90. Kasbiljetten einddatum 1-3-82 Rente 7’/4u/o Rente 73/4% Rente 7Vl°/<> Rente 7iZlu/u In dat beeld is de laatste paar jaar enige verandering gekomen nu in Zaandam het culturele centrum de Zienagoog in een voormalige synagoge is gevestigd waar door conservator Joep Monnickendam een groep van overwegend jonge Zaanse grafici is samengebracht. De resultaten van zijn en hun werkzaamheden zijn deze maand te zien in de bovenruimte van de Stichting Beeldende Kunst aan de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem. >en voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voorde ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10. het Midden-Oosten en de Westerse wereld is, maar tegelijkertijd een stad van deze wereld, vol van leven, bloeiend en in ont wikkeling, doch van dat laatste wordt de kijker niet al te veel vertoond. „Kijk op Jeruzalem" werd uitgegeven door Elsevier, prijs 29,50. 1 CM COl LU technische beheersing op de voorgrond staat. Bij Peter Teeling en Leo Poelmeijer is die invloed heel duidelijk terug te vin den. Hoewel de Zienagoog de Zaanse grafici als groep brengt gaat het hier niet meer dan om een verzamelnaam. Eenheid in onderwerpkeuze en uitdrukkingswijze is geen streven. De Zaanse grafici zijn over wegend figuratief ingesteld, maar daar binnen blijkt toch veel mogelijk. Je vindt er een onvervalste Mokum-realist als Jas per van Putten die de mens verstrikt in zijn eigen technologie toont, maar ook een Guido Goedheer die met een eigen soort fantastisch-realisme een unieke sprookjes wereld oproept. Weer los daarvan staat Enrique Adsera Riba, een groot talent. Met een uiterst opgevoerde sensitiviteit tast hij in poëti sche beelden de oppervlakte en structuren van houten deuren af. Adsera, ook als schilder bezig, is een van die mensen van wie je meer zou willen zien dan hier binnen het afgeperkte kader mogelijk is. Tegenover de eigentijdse foto-technie- ken van Peter Wolters (die niettemin een ouderwetse hang heeft naar het onver woestbare landschapstherria) staat het klas siek aandoende werk van Selma Timmer man die in houtsneden landschappen en dorpsgezichten met heimweegevoelens naar vroeger tekent. Beheerst van tech niek zijn ook de etsen van Leo Poelmeijer en Peter Langenberg. Als lid van De Brug was Poelmeijer eind 1976 op een expositie in het Bloemendaalse gemeentehuis verte genwoordigd en hij geeft nu een ver trouwd beeld te zien dat weinig wijzigin gen heeft ondergaan. Hoe u f1.000- koopt voor maar f 612,91? Dat het hier heel specified om grafici gaat is niet zo ongewoon. Grafiek is een techniek die nét de kunstenaar mogelijk maakt om zijn werk een relatief grote verspreiding te geven en het boyendien in het bereik brengt van een breed en niet per definitie zeer draagkrachtig publiek. De jongeren-generatie die zich uiteraard ook langs de Zaan manifesteert, begint langza merhand uitgekeken te raken op de geijkte poster en zoekt nu, voor een even betaal baar bedrag naar een wat oorspronkelij ker wandversiering. De aanwezigheid van een praktisch drempelloos instituut als de Zienagoog (een combinatie van galerie en artotheek met een winkelachtig uiterlijk die noodt tot ongestoord rondsnufielen zoals de Haarlemse SBK dat ook mogelijk maakt) heeft daar veel aan bijgedragen. Juist in stellingen als deze leveren het bewijs voor de opvatting dat er een gerede belangstel ling voor moderne kunstuitingen onder de jongeren bestaat, die alleen vanwege ge brek aan financiële middelen een adequa- te begeleiding van de overheid nodig heeft om in de juiste banen te worden geleid Vanuit de kunstenaar gezien was de keu ze van de toegepaste techniek eveneens voor de hand liggend. Van de drie grote Zaanse kunstenaars van de tweede helft van deze eeuw zijn er minstens twee die zich met grafiek hebben beziggehouden. Was Willem Jansen vooral een (olieverf)- schilder, Gerrit de Jong en Gerrit Woudt hebben veel leerlingen gehad die zij de grafische technieken bijbrachten. Zowel de in februari van dit jaar overleden De Jong als Woudt moeten tot de „klasSici” worden gerekend, de academici bij wie de het reeds: „Jeruzhlem is van alle steden de mooi ste”. Na het doorkijken en lezen van Gafni’s boek kan je die uitspraak niet anders dan onderschrij ven. Terecht zegt burge meester Terry Koliek in zijn inleiding tot het boek, dat Jeruzalem niet alleen tot op de dag van vandaag een ingekapseld stuk geschiedenis van „Halbritters wapenarsenaal”, een leerzame rondgang door de geheime wapenkamers van de geschiedenis; van de oud-Egyptische fortificaties tot de vliegmachines van de 19e eeuw, uitgave Het Spectrum 19,90). Over Israel en in het bijzonder over Jeruza lem is al veel geschreven. Jeruzalem, de heilige stad, neemt in de hariten van velen in de wereld een zeer aparte plaats in. De historische gebeurte nissen die er plaatsgre pen, hebben de basis ge legd voor de westerse be schaving. Bovendien werd in deze stad de grondslag gelegd voor de drie grote monotheïsti- sche wereldgodsdien sten; allereerst het Jo dendom, vervolgens het Christendom en de Is lam. Als bezoeker van het zo omstreden Jeruzalem tref je een middelgrote stad aan, bestaande uit twee gedeelten: het ene nieuw en modern, het an dere oud en eerbied waardig. In de oude stad zijn de befaamde histori sche heilige plaatsen te vinden, dé grote trek pleister voor pelgrims en toeristen. Begrijpelijk dat de oude Davidstad steeds weer een dank baar onderwerp is om er een boek over te maken, vooral als het accent op het fotowerk wordt ge legd. Waar heb je zoveel en zo- opra- Het keldertje biedt deze maand onder dak aan de Arnhemse fijnschilderes Mar ga Tuitjer. Op haar kleine paneeltjes zet ze steeds de mens op de voorgrond in de omlijsting van een eenvoudig landschap of hun eigen levensfeer. Het zijn mensjes met een wat kinderlijke inslag, ze kijken je wel aan, maar hun blik is steeds afwezig of ingekeerd. Technisch is dit werk helaas niet altijd beheerst, maar Marga Tuitjer beschikt over een rijke ideeënschat die met de nodige inzet op de juiste manier kan woeden „geëxploiteerd”. (Tot en met 31 augustus, van dinsdag tot en met zaterclag van 13-17 uur, op zater dag vanaf 11 uur en bovendien op donder dagavond van 19-21 uur). CEES STRAUS 111 - Het prentenkabinet van het Haags Ge- 11 ipeentemuseum toont tot 4 september prenten en tekeningen die behoren tot de aanwinsten in 1977 en 1978. Daarbij zijn twee prenten uit de vorige eeuw van de hand van Odilon Redon, een omvangrijke bruikleen van Daumiers spotprenten, een reeks schetsen met sinterklaasrijmpjes die Jpzef Israels voor zijn banketbakker maakte, geëngageerde prenten van Peter AJma, typografisch werk van Karei Teige en Augustin Tschinkel en hedendaags werk van Pat Andrea, Krijn Giezen, Wim Gijzen, J C. J. van der Heijden, Tomas Rajlich en Co Westerik. Etsen en keramiek van Diana Lekker- Lkerkei uit Amsterdam zijn te zien op een (expositie die door Felison wordt verzorgd in het Noordelijke Koetshuis van het land joed Beeckestijn in Velsen. De tentoon stelling, die tot en met 27 augustus loopt, is elke dag, uitgezonderd maandag, toegan kelijk van 14-17 uur „De hoogaars, geschiedenis en l?ouw" door J. van Beylen, uitgave De Boer Maritiem 42,50). „Toms eigen plek”, kinderboek door Margaret Potter, uitgave Kosmos 17,50). A Een „must” voor iedere toerist die Jeruzalem bezoekt is de Kruisweg van Christus in het oude stadsgedeelte. Paus Paulus VI ging in januari 1964 met een houten kruis door deze straat. prachtig historisch cultureel materiaal maar „voor het pen"? Het pas verschenen boek „Kijk op Jeruza lem" is daarvan het zo veelste bewijs. Shlomo S. Gafni, geboren en geto gen in Jeruaalem, heeft zijn uiterste best gedaan zijn stad zo goed moge lijk te visualiseren en het resultaat mag door een ieder worden gezien. Niet minder dan 450 kleuren foto’s tonen de vele as pecten van Israels hoofd stad, ondersteund door een sobere, doch goede informatieve tekst. HET BEGIN van een hond in het gezin wordt meestal bepaald, door de Keus uit een nest, hoewel het steeds meer gebeurt dat een blaffende vier voeter wordt betrokken uit het asiel. Het voordeel van een dergelijke aan schaaf is dat men al een min of meer nauwkeurig beeld krijgt van het dier en men het zelfs in geval er toch proble men rijzen nog kan teruggeven. Hoe het ook zij, wie bij de aanschaf de keus laat vallen op een teef, loopt de kahs dat er te gelegener tijd een kraam kamer moet worden ingericht. Het is opmerkelijk dat veel mensen zich nau welijks realiseren wat dat betekent. De teef die een aantal jongen ter wereld brengt vraagt een deskundige begelei ding. Niet in de eerste plaats tijdens de bevalling, maar veel eerder in de perio de die daaraan voorafgaat. Ook de ont wikkeling van pubs en de wijze waarop moeder met haar kroost omspringt roe pen nogal eens vraagtekens op. Veel onwetendheid en onbegrip wordt weggenomen door de beschrij ving die de hondenpsychologen Walter en Christ Poduschka geven m „Van Pup tod Hond”. Het boekwerkje werd vertaald en bewerkt door J. van Willi gen en is voorzien van 130 zwart-witfo- to’g. Voor beter begrip van de honden moeder en haar kinderen een stuk lek- tuur dat even instructief als aange naam is. - E.V.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13