•j TIENTALLEN MENSEN WORDEN VERMIST paus groot Nieuwe baan voor Kruisinga Wereldbank leent Vietnam 120 miljoen gulden Dollar in 2 dagen 3 cent goedkoper Chinese grens Ira-leden willen Britten aanklagen Actie tegen geweld ng ’n Ei hoort erbij Kans op niet Italiaanse Kloppartij aan Vietnamese- achtergrond Zenuwachtige stemming JS 1 .i f N H’ 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 9 AUGUSTUS 19 7 8 2 (Van onze redactie buitenland) iloft iken bied reed ding wond juiem riog MILAAN. Wolkbreuken en ongekend harde windstoten die overstromingen en aardverschui vingen veroorzaakten, hebben gisteren in Noord-Italië en in Zwitserland zeker aan twintig mensen het leven gekost. Ge vreesd wordt dat het dodental verder zal oplopen. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. Tientallen mensen worden vermist. ban '11V r SR? />AW jguatemaCa^^tttx^ el 4 J" ^salvadorX^iicaragua TT==22=^<i jR :()cDWfizz ^=4227 in Italië en Zwitserland kloppartij aan de grens met China. Hondurezen geloven het wel (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) irgh de' schort. gisseur val bei- elde in hij een 1 i bij op- eerder zas dan enmin- tanse tele- arbij ;n in lertig toor- en imheden ien ver-; procent iaronder techni- procent tan. de St. itificale ielerust rlandse met uit- nds, die le keuze laai Al- >1 waar- cht gro- mrnis •landse bezoe- er J. P. België), 1 kijkje in de 3 weer andere oorko- in het :unnen rag van nders an de jwen. nooit ed)en 0. Dit Ieder- ie NI- lar en Ook in Beieren en Oostenrijk heerst bijzonder slecht weer. Zware regenbuien, vergezeld van hagel, deden gisteren rivie ren buiten hun oevers treden. In Tirol en Vorarlberg werd veel schade aangericht. In het Stubaidal werden hotels door het water ingesloten. De hotelgasten zijn door helikopters geëvacueerd. Het noodweer in Noord-Italie wordt ver oorzaakt door de sirocco, een hete, droge wind die vanuit Afrika over de Middel landse Zee blaast. Tegengehouden door de Alpen veroorzaakt deze wind zware regen- hagel- en sneeuwval. Honduras is een van de armste landen van Latijns-Amerika. Er is weinig land bouwgrond aanwezig en daarvan is het grootste deel in handen van grootgrond bezitters. De bevolking moet voorname lijk leven van de bananenexport. Een mager bestaan als men weet, dat de ba nanenindustrie nog altijd grotendeels in handen is van de oppermachtige Ameri kaanse bananenmaatschappijen United Brands (vroeger United Fruit) en Stan dard Fruit. De staatsgreep die maandagavond in het Midden-Amerikaanse land Honduras is gepleegd, zal de ongeveer 2,5 miljoen inwoners van het land nauwelijks in be roering hebben gebracht. Het is al de 138ste staatsgreep sinds de onafhanke lijkheid in 1826. En ook nu weer teken den militairen voor de regie. AMSTERDAM (Reuter). De Amerikaanse dollar heeft gisteren een forse aderlating ondergaan. Niet bevestigde berichten over een op handen zijnde vergadering van de ministers van Oliezaken van de olie-exporterende landen (OPEC) en een mogelijk daaruit voortvloeiende prijsverhoging van olie zorgden voor een zenuwachtige stem ming. Zo werd de dollar in Amsterdam gedurende de eerste twee dagen van de week drie cent goedkoper. In Frankfurt werd gistermiddag de offi ciële koers vastgesteld op 1,9890 mark per dollar, een nieuw dieptepunt. Maandag werd bij de „fixing” nog 2,0125 mark geno teerd. Gesloten werd in Frankfurt op 1,9875 85 mark, nadat een groot deel van de middag was gehandeld boven het peil van 1,99 mark per dollar. De aankondiging uit de Verenigde Sta ten van een belangrijke mededeling die later op de dag zou worden gedaan zorgde voor de nodige spanning. Later bleek dat het een bespreking betrof over de gang van zaken in het Midden-Oosten. Zelfs dit niet bepaald monetaire nieuws gaf enige steun aan de dollar. Dit deed zich ook voor in Zürich, waar de Amerikaanse valuta me macht van de Amerikaanse maat schappijen op bescheiden schaal worden de het en veel bergpassen in de Alpen zijn door sneeuw volstrekt ontoegankelijk. In Wenen werden vier mensen verwond toen delen van de steigers van de Sint Stephan-kathedraal als gevolg van zware storm, naar beneden sloegen. beperkt Toen boeren echter overgingen tot het bezetten van land, grepen locale militaire leiders in samenwerking met de grootgrondbezitters op bloedige wijze in. Volgens de vier onthouden de gevange nisautoriteiten hen het recht op gezelschap van medegevangenen, lees- en schrijfma teriaal, lichaamsbeweging en recreatie. Vorige week beschuldigde de rooms-ka- tholieke bisschop Thomas O’Fiaich de Britten ervan 308 gevangenen onder „on menselijke omstandigheden” vast te hou den. Herhaalde malen werden boeren door militairen en knokploegen van de groot grondbezitters vermoord. De illusies van de hongerige plattelandsbevolking wa ren daarmee snel gesmoord. De enorme invloed van de Amerikaan se bananenmaatschappijen is door Mel gar enigszins teruggebracht. De regering ging aandelen overnemen en schafte de belastingfaciliteiten voor de onderne mingen af. Ook werden twee havens en drie spoorweglijnen die in handen waren van de Amerikanen, overgenomen. De Amerikaanse maatschappijen hebben echter de bananenmarkt in de westerse wereld in handen. Zij hebben daarmee de Hondurese regering in een ijzeren greep. De povere economie van het Mid den-Amerikaanse land heeft al een ern stige knauw gekregen door de terugloop van de bananenconsumptie in de wester se wereld en kan zich conflicten met de maatschappijen niet veroorloven. Voor de Hondurezen blijft er nu nog minder over. Ook het nieuwe militaire leiderschap, generaal Paz Garcia, luitenant-kolonel Alvarez Cruz en luitenant-kolonel Zelaya Rodrlguez, heeft agrarische hervormin gen beloofd. Voor de zoveelste keer. Honduras kijkt er niet meer van op. De campagne wordt voor een deel gefi nancierd door het Zweedse ministerie voor Internationale Ontwikkelingshulp. Het vakverbond liet gisteren weten, dat het grootste deel van de beschikbare mid delen gebruikt zal worden voor de strijd tegen het racisme in Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië. De andere leden van de twintig man tellende raad van bestuur hadden geen bezwaren. Hoewel het formeel om een lening gaat, zijn de voorwaarden zo soepel dat het voor een deel als een schenking kan worden beschouwd. Volgens de standaardvoor- waarden moet het bedrag binnen 50 jaar zijn terugbetaald en moet met dit terugbe talen na tien jaar worden begonnen. Vietnam krijgt daarnaast nog een extra lening van ruim 60 miljoen gulden voor een rijstproject. Twintig miljoen daarvan is afkomstig van Nederland. Vorige week kreeg Vietnam van het Internationaal Mo netair Fonds een renteloze lening van ruim 60 miljoen gulden. STOCKHOLM (DPA). Het Zweedse vakverbond zal nog dit jaar en ook het komende jaar een „internationale solida- riteitscampagne tegen geweld en de on derdrukking” voeren. Hij heeft gedurende korte tijd de invloed rijke positie bekleed van prefect van de congregatie voor de bisschoppen, een de partement van de Romeinse curie, dat de benoeming van bisschoppen in de gehele wereld regelt. Kardinaal Baggio houdt zo van reizen dat de Italianen hem, als woord speling op zijn naam, kardinaal „Viaggio” (reizen) noemen. Als het conclaaf vreest dat het te snel gaat met de oecumenische hervormingen lijkt een keuze voor de Italiaanse kardi naal Pericle Felici niet onwaarschijnlijk. De buitenlandse namen die in Rome rondgaan zijn veeltallig en betreffen uit eenlopende kandidaten als de Poolse kar dinaal Wischinski en de Afrikaan Zoun- grana (Boven-Volta). Van de Europese kerkleiders worden vaak de Nederlandse kardinaal Jan Wille brands en zijn Weense collega Franz Kö- nig genoemd. Kardinaal Willebrands heeft een liberale reputatie, hetgeen oppositie van voorzichtige conservatieven zou kun nen teweegbrengen. Franz König is de man van de verbinding tussen de kerk en de marxistische wereld. Zijn leeftijd, drie ënzeventig, lijkt echter een beperking op een moment dat de kerkelijke leiding bezig is zich te „verjongen”. toe tstad WASHINGTON (AP). De Wereldbank heeft gisteren goedkeuring verleend aan een renteloze lening van 120 miljoen gul den aan Vietnam. De Verenigde Staten stemden tegen de lening. racht jaar land saan- tudie ver- n. vlucht hadden gezocht in Alpenhutten, raakten van de buitenwereld geïsoleerd. In Beieren zakte de sneeuwgrens na een plotselinge temperatuurdaling tot de voor deze tijd van het jaar ongekende laagte van 1800 meter. Op de Zugspltze sneeuw- Kardinaal Eduardo Pironio van Argenti nië zou de eerste niet-Italiaanse paus in meer dan 450 jaar kunnen worden als het geheime conclaaf van kardinalen besluit een liberale koers te kiezen bij het zoeken naar een opvolger van paus Paulus. De keuze moet worden gemaakt uit en door 116 kardinalen die binnenkort in het Vati- caan bijeenkomen. Pironio is met zijn 58 jaar betrekkelijk jong, maar hij zou hoog kunnen scoren als de liberale kardinalen en diegenen die aan een niet-Italiaan de voorkeur geven (voor namelijk vanuit de Derde Wereld), zich achter hem verenigen. Hij is lid van de Vaticaanse curie en hoofd van de congre gatie voor de religieuzen. Kardinaal Piro nio kent Latijns-Amerika door en door. De andere mogelijke kandidaten zijn talrijk en het conclaaf staat bij zijn keuze voor drie globale richtingen: het beleid van voorzichtige wijzigingen van paus Paulus voortzetten, terugkeren naar een meer traditionele opstelling of nadrukke lijk de weg inslaan van een toenemende liberalisering. Als het conclaaf besluit de koers van de afgelopen jaren aan te hou den, zou de keus kunnen vallen op de Italiaan Sebastiano Baggio. De 65-jarige kardinaal heeft de reputatie van gematigd heid, een bekwaam Vaticaans diplomaat die zijn talen beheerst en de wereld kent. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Met het overlij den van paus Paulus VI staat de rooms katholieke kerk weer voor het uiterst ingewikkelde probleem van het kiezen van een opvolger. Het is bijzonder moei lijk nu reeds concrete aanwijzingen te vergaren om enigszins te kunnen bepalen in welke kringen de opvolger moet wor den gezocht. Zeker is wel dat de kansen op een niet-Italiaanse paus groter zijn dan ooit in het verleden, sinds de door paus Paulus ingevoerde internationalisering van de Romeinse curie en de daarmee gepaard gaande vermindering van het traditionele Italiaanse overwicht in het kardinalencollege. sloot op 1,6950 65 Zwitserse frank vergele ken met 1,7085 95 frank maandag. In Londen daalde de dollarkoers ten opzichte van vrijwel alle valuta’s. Het aan bod van Europese zijde blijft groot en handelaren in Londen verwachtten dan ook dat de „Eurodallars” na het sluiten van de markten in West-Europa, aangebo den zullen worden in de Verenigde Staten. De koersdaling van de Amerikaanse munt ten opzichte van de Westduitse mark was ook in Londen aanzienlijk. De slotnotering bedroeg 1,9870 85 mark, ruim twee pfen nig onder het slot van maandag. De gulden steeg ook in waarde tot 2,1660 15 gulden per dollar tegen 2,1785 95 gulden maanda gavond. De 67-jarige kardinaal, theologisch expert en een vastberaden figuur, wordt be schouwd als een briljant conservatief. Hij bekleedt sleutelposten als hoofd van de commissie voor herziening van het kerke lijk recht en als hoofd van de Sacra Rota, de rechtbank van de kerk. De laatste tijd is ook vaak de naam gevallen van kardinaal Giovanni Beneli, oud-substituut van het staatssecretariaat en tegenwoordig aartsbisschop van Flo rence. Zijn „handicap” zou zijn jeugdige leeftijd kunnen zijn, 57 jaar, in een assem blee die een aanzienlijk hogere gemiddel de leeftijd kent. Zijn recente stellingnames over de Italiaanse problemen, met name de abortus, hebben hem duidelijk geprofi leerd als voorstander van de harde lijn. Maar de Italiaanse naam die het meest in de curie rondgaat is die van de zeventigja rige oud-nuntius van Parijs, kardinaal Pa olo Bertoli. Ondanks een duidelijk nadeel hij heeft nooit een diocees bestuurd geniet hij zeer grote sympathie onder de kardinalen uit het oosten, uit Afrika en uit Europa. Men beschouwt hem als de groot ste persoonlijkheid uit de „Italiaanse groep”. Vooral zijn pragmatische instel ling wordt als een belangrijke troefkaart gezien in de moeilijke en complexe situatie waarin de kerk van dit moment zich be vindt. Op 22 april 1975 werd de toenmalige dictator generaal Lopez Arellano bij een staatsgreep afgezet. Hij had zich zodanig verkocht aan United Brands dat het zelfs de militairen te ver ging. Generaal Juan Alberto Melgar Castro nam de teugels in handen. Samen met 27 luitenants-kolo- nels nam hij het bestuur op zich en kondigde hervormingen aan. De groot grondbezitters zouden iets van hun privi leges moeten afgeven en ook zou de enor- Zwitserse autoriteiten hebben het ramp- weer het zwaarste sinds 1951 genoemd. Troepen zijn naar de bedreigde gebieden gestuurd. Ook Zuid-Frankrijk en Corsica lijden onder het weer. Het zuiden heeft te maken met omvangrijke overstromingen, terwijl een enorme bosbrand op Corsica tot gisteravond niet te bedwingen was, als gevolg van de harde, hete wind. Op het Franse eiland woedden al verscheidene dagen drie grote bosbranden. Al meer dan drieduizend hectare bos is door het vuur vernietigd. Het midden en noorden van Tsjecho- Slowakije wordt geteisterd door windsto ten van meer dan 90 kilometer per uur. Het meeste vliegverkeer is gestaakt. Er is in dit gebied echter vooralsnog geen melding van gewonden of doden. In Zwitserland is het kanton Tessin tot rampgebied verklaard. Daar zijn gisteren zeker zes mensen door het water meege sleurd en verdronken. De Simplonspoor- lijn is tussen Varzo en Preglia door aard verschuivingen versperd. In de Alpen wer den talrijke toeristen door zware sneeuw val verrast Bergbeklimmers die een toe- Het zwaarst getroffen is de Noorditali- aanse provincie Novara. In het Ossoladal bij de Zwitserse grens waren gisteravond twaalf lijken geborgen. In het dal van Vigezzo bij Ossola, sloeg een vloedgolf een camping weg. Ook hier worden mensen, in dit geval kampeerders, vermist. Aan de oever van het Lago Maggiore spoelden watermassa’s auto’s en tenten weg. Ook aan het Gardameer werden kampeerders getroffen. Een felle wind blies daar de tenten weg. Op de Adriati- sche Zee werden talrijke boten door het rampweer overvallen. Een aantal ver dween in de diepte. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Oud-minister Kruisinga heeft een functie aanvaard bij de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO). Dr. Kruisinga zal zich bezighouden met de rol van de Wereld Gezondheids Organisatie op het gebied van het milieubeheer, en de uitwerking van de milieubeheer-paragra- fen uit de akkoorden van Helsinki. Chinese veiligheidsbeambten zouden aan de grenspost Bac Loean Chinezen uit Vietnam hebben aangezet Vietnamezen te lijf te gaan met messen, stokken en stenen. Er waren 20 gewonden gevallen, van wie tien ernstig. Onder de slachtoffers zijn een vrouwelij ke arts die daar zieken behandelde en verscheidene journalisten en fotografen. Camera’s werden vernield. De aanvallers zouden van China uit van wapens zijn voorzien. In Hanoi zijn besprekingen aan de gang over de positie van de etnische Chinezen in Vietnam. BELFAST (AP). Vier leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) die ge vangen zitten in het voormalige Long- Kesh-interneringskamp in Noord-Ier- land, zijn van plan Groot-Brittannië bin nenkort voor de Europese commissie voor de mensenrechten te dagen. Veel doden door rampweer SUISINGA bureaus ie tarie- 1977 in Op het eerste gezicht een autosloperij; in werkelijkheid een gevolg van het noodweer, dat het zuidelijk deel van Zwitserland en het noordelijk deel van Italië teisterde. De foto werd gemaakt in het Zwitserse Locarno. Door de verwoestende kracht van wind en water werden deze auto’s schots en scheef over elkaar geworpen. HONGKONG (Reuter). De Vietname- «ft als se radio maakte gisteren melding van een •1 r-» Irlnnnorfii oun Ho <rronc mof De (adviserende) functie van dr. Kruisin ga is van tijdelijke aard. Medio volgend jaar denkt dr. Kruisinga zijn eindrappor tage aan de Wereld Gezondheids Organi satie gereed te hebben. Volgens dr. Krui singa is de functie niet volledig full-time, zodat hij gelegenheid houdt ook op andere terreinen actief te zijn. Dr. Kruisinga was oud-fractieleider van de CHU en korte tijd minister van Defen sie in het kabinet-Van Agt. Dr. Kruisinga trad begin dit jaar als minister af, na onenigheid met de rest van het kabinet over de kwestie van de neutronenbom. Kruisinga toonde zich een tegenstander van invoering van de neutronenbom, ter wijl het kabinet de ruimte wilde open laten de neutronenbom in te brengen in de ont wapeningsonderhandelingen met het Oostblok, d van »n bo- lange- lie de Kroon 'an de latuur eiding De Kil Abie intig naar dica- „de - ACKLINSi PIJNBOMENEIL .inagua: MEXICO HAITI CAYMAN EILN.. BELIZE JAMAICA IARBADOS2 ARUBACZCURAQAOZZ GRENADA BONAIRE obago: VENEZUELA COLOMBIA COSTA RICA;? DOMINIKAANSE REP V-- /HONDURAS 2=7= MAAGDENEILN.ZZ^^ZZ =Z^Z^£f^ANGUILLAZZ^^ -2^^^sSI^a a rten- BARBUDA Z 72=£^gjT2=2==^^-- p272=72=^2iCs?WOOR227»»>- :EXUMA573p22727=222r7272=j22==227= 22277=23»/. ong eil 22=22777=»$) 72= MA yaguanaTZZ-ZZZZZZ '^^mcoseiln^. ZZZ^ZTURKS EILN.. '■PUERTO- ^ZRICO^ZZST. kittsz^antiguaz^^zzl ^^Z^ZZZ^ZZZ^Z=ZZ^ZZ^.DOMINICAZZ=^ZL 22=72272=7227=2=2=557 Z.UCM27= 27=72772277=2757 l/WC£‘N7=727=2= 2FLORIDA^^^G^SAC^j! - *ZELEUTHERA' -ANDROS,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3