Plantsoenwerk voor scholieren aantrekkelijk en goed betaald Blikschade door •s beddespiraal in Velsertunnel hciven- berichten Gemeentelijke opleiding handelsdiploma’s stopt Bezetting buitendienst bij Sociale Zaken knelpunt i 1 i. i 1 ZEEDING MOGELIJK VERBAND MET MYSTERIEUS IN 1977 MOEIZAME VERVULLING VAN VACATURES GEMEENTE VELSEN TIJDELIJKE WERKGEVER Haaienexpositie komt niet naar IJmuiden Camera Rivo PER 1 JANUARI VOLGEND JAAR Kwetsbaar I VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 AUGUSTUS WOENSDAG 9 V (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het „zeeding”, dat als een moderne „Vliegende' Hollander” al wekenlang de gemoederen aan de Belgische en Neder landse kust bezighoudt, is ook in IJmuiden waargenomen. Op 1 juni werd „iets vreemds” gesignaleerd door een aantal mensen op de Zuidpier en later gefotografeerd door twee sportvissers die met een polyester bootje circa een kilometer buiten de pier aan het vissen waren. Het mysterieuze „zeeding” bleek een reuzenhaai van ongeveer zes meter lang, een volkomen ongevaarlijk plankton-etende vis die normaal gesproken alleen in de Atlantische oceaan voorkomt en slechts zelden aan de Europese kust wordt waargenomen. d Sportvissers zien reuzenhaai bij zuidpier van IJmuiden ü- Een tekening van de reuzenhaai die is gezien bij de zuidpier van IJmuiden, het dier is anderhalve meter lang bij de geboorte en kan een lengte van 14 meter bereiken. ü- Arjen en Bernard in actie op het complex Zeewijk. Lijntjes trekken op het hoofdveld van SVIJ. maar de vakantiepret is voor hem nog niet op. ,,’s Avonds met echte honger thuisko men. Lichamelijk werk als tegenhanger van studie binnenshuis en nog geld toe krijgen. Mijn liefje wat wil je nog meer. juf ur van uit uit ige- lor- aan ler en ng „Aangezien ik alleen in de boot zat en niets anders dan een paar hengels bij mij had, ben ik teruggevaren naar de pier en heb gevraagd of er iemand met een came ra was die met mij meewilde. Daarop kwam Scharwachter aan boord en zijn we weer naar de haai gevaren. Alles bij elkaar ben ik zo’n anderhalf uur met die haai bezig geweest en Scharwachter heeft daar een hele serie kleurenfoto’s van gemaakt De salariëring staat gelijk aan die van •ull-timekrachten van zijn leeftijd. Schoon in het handje een paar tientjes meer dan het wettelijk voorgeschreven jeugdloon (voor 17-jarigen 167,- per week) momen teel bedraagt. Arjen brengt van zijn lange schoolvakantie aan het Da Costacollege in Santpoort-Zuid een flinke hap in gemeen tedienst door. Het is nu zijn derde week en tot 29 augustus gaat hij door met de kar weitjes waar hij soms wat vreemd tegeno ver staat. Na een vergeefste speurtocht naar een andere vakantiebaas is het zijn eerste jaar bij de gemeente Velsen. De aldus De Vries. Zelf heeft hij ook een paar afdrukken waarop de haai, vlak onder de oppervlakte zwemmend, duidelijk te zien is. (de foto’s zijn, mede omdat ze in kleur zijn, helaas ongeschikt voor reproductie in een dagblad. Red.) De eerste berichten over het „zeeding” dateren eveneens van juni, toen twee poli tieagenten in Den Helder de marine alar meerden dat zij in de havenmond een voorwerp gezien hadden dat zich voortbe woog met een snelheid van 50 a 75 kilome ter per uur. Hun observatie werd beves tigd door een paar wandelaars, die op dezelfde tijd als de agenten „iets" hadden gezien in de havenmond. Volgens de be schrijving zou het een Russische onder- Bernard Beskers steekt op het Zeewijk- complex als tweede scholier een handje uit bij het gereedmaken van het SVIJ-veld. „Hageveld" in Heemstede is zijn school- adres. Hij doet atheneum. Ook uit zijn mond niets dan goeds over het „gezonde werk in de buitenlucht’’. Zijn naam duikt al voor het derde jaar op in de gemeentelij ke salarisadministratie. De werkdagen lo pen van ’s morgens half acht tot ’s avonds vijf uur met een kwartier schaftCs mor gens) en een lunchpauze van een uur als enige onderbreking. Zijn (Portugese) va kantie is al een paar weken achter de rug De foto's zijn ook onderzocht door het Rijksinstituut voor visserijonderzoek (RI VO), zeebioloog drs Daan bevestigde aan de hand van die foto’s de waarnemingen van de vissers. „Het is inderdaad een reu zenhaai, een voor de mensen volstrekt ongevaarlijke, plankton-etende soort. Aan de hand van de afstand tussen de rug- en de staartvin, schat ik dit exemplaar op een lengte van een meter of zes, het is dus nog een jong dier geweest. Ze kunnen een lengte bereiken van 14 meter, als ze gebo ren worden zijn ze al anderhalve meter lang", aldus Daan. De reuzenhaai komt normaal gesproken alleen in de Atlantische oceaan voor, het is De chauffeur van de afvalauto was op weg naai’ de stortplaats voor grof vuil in Beverwijk. Hij noemt plotseling optreden de luchtwervelingen in de tunnelbuis als oorzaak van het incident dat buiten de spitsuren (rond drie uur) plaatsvond. Het oponthoud voor het zuid-noordverkeer bleef daardoor beperkt. VELSEN. Een beddespiraal, die dins dagmiddag vanaf een grofvuilauto in de oostbuis van de Velsertunnel terecht kwam, gaf een trampoline-effect voor drie personenauto's, die daar onverhoeds overheen reden. De gemeente Velsen, ei genaar van de verkeerd geladen afvalau to, zal worden aangesproken voor de scha de die aan de personenauto’s ontstond. dan ook vrij zeldzaam dat een exemplaar van deze soort aan de Europese kust is waargenomen. Het lijkt dus zeer goed mo gelijk dat de mensen, die ongetwijfeld iets ongewoons zagen, de haai hebben aange zien voor een onderzeeër. „Zou kunnen”, geeft Daan toe. „Deze haaiesoort heet in het Engels „basking shark", dat komt van zonnebaden. Het is een diertje met een heel gemoedelijke na tuur, dat uit zich in zijn gedrag. Het ligt vaak half boven water, zich al drijvend een beetje in de zon koesterend. Misschien dat de mensen dat gezien hebben, alleen de snelheid klopt niet. Die agenten beweer den dat het voorwerp een snelheid van 50 a 75 kilometer per uur maakte, deze haaie soort kan paar schatting een snelheid van 12 kilometer per uur halen. Maar het ge beurt wel vaker dat mensen iets vreemds zien, iets dat zij niet thuis kunnen brengen. Als zij dat dan doorvertellen wordt het al gauw groter en sneller dan het in werke lijkheid was”. De tentoonstelling omvat twee opgezette blauwe haaien, een aantal levende haaien van kleiner formaat en diverse geprepa reerde zeevissen die in wagens zijn onder gebracht. De Duitse eigenaars van het haaienspektakel hadden voor een stand plaats op de hoek Planetenweg/Bellatrix- straat met de gemeente Velsen al afspra ken lopen die inderhaast geannuleerd moesten worden. UMITDEN. De reizende haaienten- toonstelling „Menseneter van de zeeën” die tussen 10 en 13 augustus IJmuiden zou aandoen moet het bezoek aan deze plaats wegens technische problemen laten ver vallen. Woensdag aangekomen: Maasborg, Ha- ki Pudash, Zaandam; Tor Scandinavia, Noordzee; Smit Lloyd 52, Cont. Plat, Vel sen; Corinna, Rotterdam, IJmuiden; Mor- macstat, Le Havre; Aubrac, Antwerpen; Woensdag vertrokken: Havfrakt, Fui ken berg; Breekade, Lorient; Smit Lloyd 46, Velsen, Cont. Plat; Jemrix, IJmuiden, Poole; Kentshore, IJmuiden, Copt.Plat; Lumoso, Hamburg. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij de Sociale Dienst van de gemeente Velsen liggen de knelpunten van het personeelsbeleid bij de afdeling bijstandverlening. Dit taakonderdeel, intern kortweg als buiten dienst aangeduid, wisselt de personeelsbezetting de afgelopen jaren te snel om een goede voortgang van het werk te kunnen waarborgen. De directie spreekt over de te snelle doorstroming zijn verontrusting uit in het pas verschenen jaarverslag 1977. zeeër uit de „oktober-klasse" kunnen zijn, omdat de opbouw van een toren ontbrak. De agenten werden verhoord door leden van de inlichtingendienst van de marine, maar vonden weinig geloof voor hun ver haal. De diepte van de havenmond van Den Helder zou onvoldoende zijn om een Russische onderzeeboot, die bijna geheel onder water voer, ongemerkt de haven van Den Helder binnen te laten varen. Na publicatie van dit voorval kwamen ook berichten uit het Belgische Zeebrugge, dat daar vorig jaar een „vreemde onderzeeër" was waargenomen. er- in ris- ko- iar- op- de ■o- Ü- oij de ioe- het rm, en. )rie lag ~ste sr- en il- m- u- Voornaamste oorzaak van de stopzetting is het teruglopende aantal leerlingen, bij de start van de opleiding in 1975 waren dat er nog 97, in maart van dit jaar waren nog slechts 38 leerlingen ingeschreven. Als andere oorzaken werden genoemd het ho ge cursusgeld (ongeveer 550 gulden per jaar) en de concurrentie van een aantal particuliere opleidingsinstituten in de ge meente of in de naaste omgeving van Vel sen. Bovendien wordt veel concurrentie ver wacht van de in Haarlem gevestigde avond-MEAO, sinds kort is het bij deze opleiding mogelijk mits met een gericht vakkenpakket dezelfde diploma’s (boekhouden en MBA) te behalen als via de gemeentelijke opleiding. Bovendien ligt het cursusgeld van deze door het rijk ge subsidieerde vorm van onderwijs op een (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Dan moeten wij de vlag maar halfstok hijsen”. Met deze woorden typeerde het PvdA-lid Schouwerwou dinsdagavond het algemene gevoel bin nen de commissie onderwijs over het feit dat de gemeentelijke opleiding voor han- delsdiploma’s per 1 januari 1979 gestopt moet worden. Door deze datum te stellen wordt de mogelijkheid opengehouden dat leerlingen, die in juni voor het examen gezakt zijn, zich vanaf september kunnen voorbereiden op het examen in december. Het college van B. en W. vindt het niet verantwoord de cursus daarna nog langer voort te zetten. Daar ging de commissie uiteindelijk schoorvoetend mee akkoord. veel lager niveau en bedraagt slechts 90 gulden per jaar. Volgens CDA-woordvoerder Van Veelen waren er andere oorzaken dan de concur rentie van particuliere opleidingsinstitu ten gezien het geringe aantal Velsenaren dat daarbij stond ingeschreven. Ook het argument van de avond-MEAO in Haar lem wilde hij niet meetellen omdat die mogelijkheid pas komend studiejaar be staat. Commissielid Schouwerwou bracht daarop naar voren dat een andere, niet genoemde oorzaak was af te lezen uit de bevolkingsstatistiek waaruit bleek dat de bevolkingsgroep waaruit de mensen ko men die een avondopleiding volgen in toe nemende mate uit de gemeente wegtrek ken. Ook kwamen er in een korte discussie met algemene veronderstellingen naar vo ren als verminderde studiezin en het lage re peil van de gemiddelde cursist gezien de slechtere resultaten. Een onderzoek naar dit soort oorzaken werd als onmogelijk beschouwd omdat deze veronderstellingen geen van allen meetbaar zijn. Ook werd nog even de mogelijkheid be sproken in Velsen een dependance op te richten van de MEAO in Haarlem ter ver vanging van de gemeentelijke opleiding. De kans van slagen werd vrij gering ge acht, ondanks het feit dat deze vorm van onderwijs zich na een moeilijke start in een groeiende belangstelling mag verheu gen. De kans dat het rijk nu al bereid zou zijn faciliteiten te scheppen voor een de pendance van de Haarlemse avond-MEAO in Velsen werd nihil geacht. Onder bijstandverlening wordt volgens de nu geldende richtlij nen veel meer verstaan dan geldverstrekking alleen. „Welzijnsbe vordering” is een betere aanduiding voor de werkzaamheden van de buitendienst die tweeledig zijn. De Algemene Bijstandswet spreekt van voorziening in de bestaanskosten voor degenen die financieel klem zitten. Voor de sociale diensten in Velsen en andere gemeenten strekt de dienstverlening zich ook uit tot diagnosestelling en advisering want financiële noodsituaties zijn vaak topjes van een ijsberg. Een specifieke taak voor maatschap pelijk werkers. Afgestudeerden van Sociale Academies die voor de buitendienst dus de aangewezen mensen zijn hikken in Velsen nogal aan tegen de „bijstandtechnische” kant van hun baan, de hulpverlening uit het (wet)boekje waar nogal wat juridische kennis bij te pas komt. Het laatste wordt vaak als ballast ervaren. De functionarissen bij de buitendienst zijn daarom zelden blij vertjes, zo stelt de directie met enige spijt vast. In het verslagjaar vertrokken vier maatschappelijk werkers bij de buitendienst. Vervanging door gekwalificeerde krachten leverde ook na inten sief adverteren grote problemen op. Velsen ligt landelijk slecht in de markt als woongemeente. Wie over de bezwaren van een i De haai werd op 1 juni gefotografeerd door de heren De Vries uit IJmuiden en Scharwachter uit Haarlem. De Vries: „Ik was die dag met mijn bootje aan het vissen, ongeveer een kilometer buiten de zuidpier, toen ik op de pier mensen hoor de schreeuwen en zag zwaaien. Ik dacht eerst dat er iemand te water was geraakt en ben erheen gevaren. Daar vertelden een paar sportvissers mij dat er een hele grote haai vlak onder hen was doorge- iwommen, zij wezen mij waar hij onge veer was en ik ben toen gaan zoeken. Ik zag iets dat ik aanvankelijk voor een stuk hout hield, later bleek dat de rugvin Van het beest te zijn. Toen ik bij de haai was aangekomen heb ik de motor afgezet, het beest is toen een half uur lang rond de boot blijven zwemmen en eronderdoor, hij was gewoon aan het spelen”. Dinsdag aangekomen: Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Subro Venture, Gr. Yar mouth, Zaandam; Atlantic Princess, Car tagena; Archontissa Katingo, Seven Is land; Jemrix, Kings Lynn, IJmuiden; Gop- lana, Brussel, IJmuiden; Venus, Bergen; Combitrader, Rotterdam; Tor Scandina via, Gothenburg; Smit Lloyd 46, Cont.Plat, Velsen; Betelgeuze, Noordzee, IJmuiden; Hn Rhenen, Noordzee IJmuiden; Ulla Lon nie, H. v. Holland; Kirsten Tholstrup, Ar- klow, IJmuiden; Kosmos, Gunness; Her- mine, Rouen, IJmuiden; Fane, Antwerpen; Helnsman, Londen; Guy Chipperfield, Sel by. Dinsdag vertrokken: Torne, IJmuiden, Tubarao; Diana-V, Londen; Smit Lloyd 52, Velsen, Cont. Plat; Petr Stucka, Ventspils; City Greenhite; Baltiyskiy 101; Beverwijk, Gent; Dallington, Turag; Lynx, Bergen; Star Boxford, Velsen, Hamburg; Lori Dreyer, Velsen, Cont.Plat; Pluto, IJmui den, Dundee; Venus, Bergen; Ter Scandia via, Noordzee; Scheldeborg, Sluiskil, Zaandam; Betelgeuze, IJmuiden, Noord zee. spoeling wordt dichtbij huis dun. Ook voor degene die slechts voor enkele weken em plooi zoekt. Scholieren waren al in de jaren zestig voor de gemeente Velsen ac tief als tijdelijke kracht bij de vuilnisop haaldienst en de reiniging van het strand. Hun aanstelling als tijdelijke plantsoen- werker dateert van de laatste jaren. „In de zomermaanden met een overvloed aan on derhoudswerk is juist dit onderdeel een 1 zwakke schakel door de lopende vakanties van het eigen personeel", aldus een woord voerder van Groenvoorziening. Het scho- lierenwerk wordt in „Kriemhilde” te Drie huis, waar deze afdeling zetelt, een welko me aanvulling genoemd van het vaste per soneelsbestand industriële woonomgeving is heengestapt ontdekt al snel de huisvestingsproblemen in Velsen. Woonruimte wordt niet bij af roep aangeboden. Voor de Sociale Dienst is dat een verklaring voor de problemen die de vervulling van de vacatures in 1977 opleverde. De buitendienst was eind 1977 met een dertigtal gekwalificeerde krachten weer redelijk op sterkte. Bij de Dienst aan de IJmuidense Spaarnestraat werken in totaal 141 mensen. De bijstandsverlening is in het oog van de buitenwereld het belangrijkste en gelijk het kwetsbaarste taakonderdeel. De direc tie probeert door een uitgekiende werkverdeling de nadelen van het sterke personeelsverloop te beperken. Een van de middelen is een benadering van bijstandcliënten aan de hand van een behan delingsplan dat door meerdere werkers van de buitendienst wordt opgesteld. Een doelgerichte aanpak en inbreng van de betrokken cliënt zijn de voordelen van deze werkwijze die in het jaarverslag met „intakesysteem” wordt aangeduid. De Sociale Dienst deed hier in 1977 al enige ervaring mee op en ziet geringer bezoek aan de spreekuren door de betrokken cliënt als bijkomend voordeel. Een „Commissie van vier” uit de staf kwam in 1977 met een discussienota op tafel, waarin voor een interne reorganisatie wat modellen zijn opgenomen. Een in 1975 in opdracht van het ministerie van CRM verschenen rapport („onderzoek naar taak, organisatie en werkwijze van de Gemeentelijke Sociale Dienst”) vormt de basis van de nota. Over de definitieve redactie is het laatste woord voorlopig nog niet gesproken door de insprekers uit het personeel die daar onder meer over gehoord worden. ï<- De reuzenhaai die op 14 oktober 1970 door de UK 141 en UK 271 op de Noordzee gevangen werd en in IJmuiden aangevoerd. Het dier, een vrouwtje, was vijf meter lang en nog erg jong. De gemeente Velsen neemt jaarlijks in de zomermaanden scholieren in dienst als tijdelijke werkkracht en laat hen financi eel niet op een houtje bijten. „Een leuke job waar per uur gerekend een aantrekke lijke beloning tegenover staat”, zegt de 17-jarige IJmuidenaar Arjen Niezing. Op het sportcomplex Zeewijk in zijn woon plaats steekt hij voor zijn tijdelijke baas graskantjes af, loopt achter de motor- Maaier en trekt de krijtlijntjes voor de voetballers die volgende maand weer voor een nieuw seizoen op de grasmat verschijnen. Arjen is een van de vijftien scholieren die plantsoenwerk verrichten voor de afdeling Openbare Werken en Groen voorziening. l-W i «ft

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5