Ir 5 5 H Kunstenaarsorganisatie tegen afschaffing ASK CAPI-WX Zangers maken carrière in Den Bosch Elf premières in de Haarlemse Stadsschouwburg Letterkundige Johan Daisne overleden Orgelmuziek in Lisse en Alkmaar Ik op nïn paard Perfekt van kleur bijCapi-Lux. Wacmofts 1 li 19 7 8 11 KUNST AUGUSTUS 1 0 DONDERDAG -10 Streekgenoten exposeren I 1» w Bi NIEIW IX HAARLEM j A Oude bekenden (Van onze kunstredactie) ’s-HERTOGENBOSCH. Voor de 25e keer zal in Den Bosch in de Stads schouwburg Casino het Internationale Vocalisten Concours worden gehou den en wel van 26 augus tus tot en met 2 september, met op 6 september het slotconcert. Natuurlijk worden er een paar extra festiviteiten op touw gezet. Niemand vermag echter precies te zeggen waarom dit concours zo wereldbe roemd is geworden. Zan gers die er een prijs beha len, hebben automatisch een belangrijke stap voor uit in hun carrière gedaan. Zij hebben daarmee een entree in alle belangrijke muziekcentra in de we reld. Goede oren Anoniem Engels abonnement (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Stads schouwburg in Haarlem verheugt zich het komende seizoen in een toegenomen aantal landelijke pre mières. Elf maal gaat een theater- Vermoeiend MET GRATIS M AX. 2 GLAZEN WIJN! Lekker lunchen mei (.RAUS WIJN produktie op het Wilsonsplein zijn eerste officiële voorstelling bele ven. Dat die premières in Haar lem worden gegeven is niet in de laatste plaats te danken aan de sterke groei van de hoeveelheid vrije produkties. Maar ook de Haarlemse schouwburgdirectie stelt er kennelijk prijs op zoveel mogelijk eerste presentaties naar Haarlem te trekken en schept daarom voor de verschillende groepen zoveel mogelijk facilitei ten. Zo is er voor een theater dat een gezelschap als vaste bespeler moet ontberen toch een aantrek kelijke nevenfunctie ontstaan in de zin van serviceverlening aan individuele produkties. Honderd deelnemers op 25e Vocalistenconcours I B Ank van der Moer terug op toneel 1 (.1OPL \l): van 09.30-111.00 uur draai- kcom- npleet (ADVERTENTIES) Italiaanse Pizza I- rans kaasplateau Paté Selectie Boeuf Stroganoff Bistro Sauce Garni Salades de la Maison Parmaham met vijgen I apa Gevulde olijven Plateau de Charcuterie Hollands kaasplateau Gelukkige Dagen van Samuel Beckett. Het accent van dit stuk, dat vrijwel geheel uit de monoloog van de vrouw Winnie bestaat, ligt op het uitzichtloze van een afgestompt menselijk bestaan. Ank van der Moer speelt Winnie, een vrouw die tot aan haar middel, later zelfs tot aan haar nek in aarde is ingegraven. André van den Heu vel zal haar man Willy spelen. Op dezelfde avond, voorafgaande aan Gelukkige Dagen, spelen André van den Heuvel en Kitty Janssen samen Alan Ayckbourns komedie Counting the ways, dat de Nederlandse titel Vele wegen naar kreeg. Een stuk over een echtpaar van middelbare leeftijd dat een verhandeling van een uur over de liefde geeft, terugkij kend op hun eigen ervaringen. Enkele sei zoenen terug ging het stuk voor het eerst in Londen in première met Beryl Raid en Michael Gough. Beide stukken worden ge regisseerd door Lo van Hensbergen. Enkele oude bekenden die opnieuw hun première in Haarlem gaan beleven zijn Rooie Sien (bij het Amsterdams Volksto neel) en Een dag uit de dood van verdomde Loewietje (vrije produktie van Joop van den Ende). Rooie Sien was in de jaren vijftig een glansrol van de onvermoeibare Beppie Nooy jr. Nu heeft Carry Tefsen die rol voor haar rekening genomen en Beppie zelf keert terug op de planken als de moe der van Sien. Op 6 oktober is de première in Haarlem. Een dag uit de dood van verdomde Loe wietje, indertijd gespeeld door Centrum, wordt nu teruggebracht met in de belang rijkste rollen Anne-Wil Blankers en Jeroen Krabbé als de ouders van Loewietje. Een wrange komedie over ouders van een ge handicapt kind. Andere premières in Haarlem zijn het blijspel Lipstick met Pleuni Touw en Hugo Metsers, De reis om de wereld in 80 da gen, dat een nieuwe produktie zal worden van Pantomime Theater Rob van Reijn, die overigens het seizoen in Haarlem zal openen met een heropvoering van Don Quichotte op 2 september. Josephine van Gasteren komt naar Haarlem voor de pre mière van haar programma Niet geloofd Volgens de kunstenaarsvereniging zal afschaffing van de ASK vooral beginnen de kunstenaars treffen, omdat er barrières zouden ontstaan bij de aankoop van beel dende kunst. Dit zou er weer toe leiden, dat meer kunstenaars een beroep doen op sociale uitkeringsinstanties. Ook bestaat het gevaar dat galeries hun deuren moeten sluiten en als schakel tussen consument en kunstenaar wegvallen. Het argument van de minister dat de gelden uit de ASK veelal niet ten goede komen aan sociaal zwakke groepen, noemt de kunstenaarsvereniging in principe juist, maar onzuiver. Als deze argumenta tie gemeengoed wordt, dan komen alle voorzieningen voor consument en kunste naar (onder andere subsidies aan schouw burgen en theaters) op de tocht te staan, aldus de verklaring. (Van onze kunstredactie) LISSE. Charles de Wolff zal aan staande zaterdag voor de Orgelkring Bol lenstreek een orgelconcert verzorgen op het Adema-orgel in de St. Agathakerk in Lisse. ALKMAAR.De vijfde „Toer-in orgel tocht”, onder auspiciën van de Culturele Raad Noord-Hoiland, wordt zaterdag ge houden in Alkmaar. Klaas Bolt zal optre den als toelichter en organist. Tevoren opgeven hoeft niet. De afstand tussen de verschillende ker ken is te belopen. wel gedaan, André van den Heuvel en Kitty Janssen keren na hun eerste produk tie in januari 1979 hier in de schouwburg terug met de première van Meneer Masu- re, een blijspel vol verrassende wendingen van de Franse auteur Claude Magnier. De derde rol in dit stuk wordt gespeeld door Piet Romer. De eerste première in Haarlem betreft geen toneel maar cabaret en wel een ge heel nieuw programma van Neerlands Hoop, dat Neerlands Hoop Code gaat he ten. Bram Vermeulen, Freek de Jonge en gitarist Jan de Hont komen er al op 12 september mee naar Haarlem. De premiè re is op 13 september en de voorstelling blijft dan tot de zeventiende. Een tweede serie van Neerlands Hoop volgt dan van 19 Dat is nu nog zo en op dit moment zijn drie ambtenaren van deze afdeling, onder leiding van hun chef mr. C. G. P. de Kort, Ook op de Raad voor de Kunst en de Federatie Kunstenaarsverenigingen, die zich positief tegenover de plannen van de minister opstellen, heeft de Kunstenaars organisatie NW kritiek. Deze, ook door CRM gesubsidieerde, in stellingen zijn bang om te lastig te worden voor het ministerie. De minister heeft de raad en de federatie laten weten dat een uiterst beperkt budget beschikbaar is voor de kunsten, aldus de verklaring van de Kunstenaarsorganisatie NW. in het Stadskantoor van Den Bosch al drie maanden met de voorbereidingen bezig. Dit ge beurt in werktijd, waarmee de stichting een pracht van een ver kapte subsidie krijgt. tm. 23 september. Een andere kleinkunst- première is die van Tekstpierement. Jos Brink, Frank Sanders en Lucie de Lange brengen muzikaal begeleid door pianist Henk Bokkinga een programma van oude liedjes dat als ondertitel draagt „Van Doorsnee tot Musical”, allemaal bestaande teksten van Annie M. G. Schmidt. De pre mière daarvan is op 16 december, aan het einde van een serie abonnementsvoorstel- lingen van dit programma dat op 12 de cember begint. Met Marcel Coole, Pierre H. Dubois, L. van Brabant en Piet Schepens was Daisne promoveerde in 1936 in Gent in de economische wetenschappen en was sedert 1945 directeur van de open bare stadsbibliotheek. BRUSSEL (Belga). De Vlaamse letterkundige Johan Daisne, pseudo niem voor Herman Thiery, is woens dag op 62-jarige leeftijd in zijn woon plaats Gent aan een hartaanval overle den. van het ei en de kip: wat was er eerder. hij uitgever en redacteur van het poë zietijdschrift „Klaver Drie”. kendgemaakt wie er zijn overge bleven. In zo’n eerste ronde gebeurt wel eens een artistieke ramp, en het publiek kan hard zijn in zo’n geval. Dat wordt de betreffende deelnemer bespaard. Maar ook zal niemand weten wie er niet door de eerste ronde zijn geko men. Dit voorkomt mogelijk ne gatieve gevolgen voor de carrière van de betrokkene. Verder krijgt iedere afgewezene als hij dat wil een gesprek met een van de jury leden over het waarom van de beoordeling. In het gemeentemuseum op het Kerk plein in Woerden loopt tot en met 26 augus tus een expositie van wandkleden, schilde rijen en aquarellen van Grace E. A. Schip per uit Bloemendaal. Desgewenst kunnen de deelne mers bij particulieren slapen. Dit jaar maken ongeveer vijfender tig deelnemers van dit aanbod gebruik. Slechts tien procent van de deelnemers komt uit Neder land. Dat is jammer, en mede daarom wordt de anonimiteit in de eerste ronde geaccentueerd. Een Nederlandse zanger hoeft dus echt niet bang te zijn dat hij in eigen land afgaat. Het concert begint om 20.15 uur. De Wolff zal werken spelen van Franck, Fau ré, Vierne, Bonnet en Messiaen, die dit jaar 70 is geworden. Een feit is, dat de juryleden van begin af aan goede oren hebben gehad om latere grootheden uit het aanbod te herkennen. Zo vie len in 1954 Annette de la Bije, Aukje Karsemeyer en Hans Wil brink in de prijzen en in 1956 Elly Ameling en de Poolse zangeres Halina Lukomska. Hun roem heeft het concours zijn eerste glans gegeven en sindsdien was het mogelijk om aan de deelne mers zeer hoge eisen te stellen. Hoge eisen betekenen ook tallo ze teleurstellingen. Vandaar ook dat in Den Bosch zoveel waarde wordt gehecht aan een menselij ke benadering. Op veel concour sen moet „onder nummer” wor den opgetreden, zo niet in Den Bosch. Met grote nadruk is er verder voor gezorgd dat de eerste ronde niet openbaar is, en ook de namen van de deelnemers daar van worden niet bekendgemaakt. In de tweede ronde wordt be- Daisne kreeg met name bekendheid door zijn magisch-realistische romans. Hij debuteerde met de roman „De trap van steen en wolken (1942)”, gevolgd door onder meer „De man die zijn haar kort liet knippen” (1948) en „Lago Maggiore” (1958). Verder schreef hij een aantal novellenbundels waaronder „De trein der traagheid” en „Met der tien aan tafel”. Voor zijn „Zwaard van Tristan” kreeg hij de driejaarlijkse staatsprijs voor toneelletterkunde. Dit jaar zijn er bijna honderd aanmeldingen. Veel toelatingsei sen zijn er niet en kunnen ook niet worden gesteld. In Neder land moet een conservatorium- leerling toestemming hebben van zijn directeur. Maar, zoals op cul turele zaken wordt gezegd: een zanger uit de Libanon met een aanbeveling van iemand anders uit Libanon, dat is allemaal niet te controleren. CapiLux haalt uit uw vakantie- negatieven wat erin zit. En maakt er de mooiste kleurenfoto's van die u maar kunt krijgen. Op elk gangbaar formaat Voor een redelijke prijs. 9,95 4.50 5,50 1,75 9.75 9,25 OON gei 500 lumi- aden, js 1214 lebied itand- -20 micro- in 80- A Ank van der Moer keert terug op het toneel. Zij doet dat in Gelukkige Dagen van Samuel Beckett. Op deze archieffoto is zij te zien in haar televisierol Bartha van Naghel, uit De Boeken der kleine zielen, dat in 1969 werd uitgezonden. Twee premières van Engelstalig toneel zijn er in de Haarlemse Stadsschouwburg te verwachten. Dat zijn The Knack van de Engelse schrijfster-toneelmaakster Ann Jellicoe (op 17 oktober) en twee korte stuk ken van Harold Pinter, The Dumbwaiter en The Lover (op 9 januari 1979). Samen met nog twee Engelstalige produkties die naar Haarlem komen heeft de Stads schouwburg daarvoor zelfs een „Engels abonnement” in het leven geroepen. Die twee andere voorstellingen zijn de WI- KOR-produktie Othello, op 7 december, gespeeld door The English Stage Compa ny, en Shakespeares People, een program ma rond Shakespeares scheppingen onder regie en in een bewerking van Alan Stra chan. Daarvoor tekent het gezelschap Sir Michael Redgrave and Company. De directie van de Stadsschouwburg heeft uit het totaalaanbod aan premières een keuze gemaakt en daarvan een spe ciaal „première-abonnement” samenges teld. Het gehele abonnement bestaat uit de voorstellingen Vele wegen naar/Gelukkige dagen, Rooie Sien, Een dag uit de dood van verdomde Loewietje, Lipstick en Meneer Masure. De mogelijkheid bestaat te kiezen uit abonnementen voor drie, vier of alle vijf de produkties, waarvoor verschillende kortingen gelden. Verder handhaaft de Stadsschouwburg ook het gebruikelijke abonnement, even als de mogelijkheid van het gebruik van couponboekjes. Zie hier een royale greep uit het totaalaanbod van de schouwburg; een aanbod dat nog veel meer omvat, waarop wij ook wekelijks in onze uit- gaansrubriek Uitwijzer zullen terugko men. In de morgenuren aanvang 10 uur zijn er orgelconcerten op de twee orgels in de Grote Kerk, het kleine en het grote. Het grote orgel heeft een lange historie. Grond leggers waren de orgelbouwers Eekmans (tot 1641) en Van Hegerbeer (1645). De kas is van Jacob van Campen. Duyschot in 1685 en vooral Schnitger (1723-1725) bouwden het instrument om en ook in latere tijd is nog het een en ander gewij zigd. Het orgel verkeert niet in optimale staat. Het kleine orgel, een zeer oud en nog gaaf instrument, is van de hand van Johan van Covelen (ook genoemd Hans van Co blenz; 1511), door Claesz in 1555 uitge breid. ’s Middags worden de orgels in de Kapel- kerk en de Lutherse kerk bezocht. De Kapelkerk bevat een orgel van de bekende orgelbouwer Christiaan Muller (1762) en in de Lutherse kerk bevindt zich het recent gerestaureerde orgel van een onbekende bouwer uit 1754. De Alkmaarse orgelbou wer Ypma breidde het instrument om streeks 1870 uit. Aan de juryleden de hoogst vermoeiende taak om in drieën eenhalve dag honderd zangers te beluisteren. Het aantal dat naar de tweede ronde mag, is niet be perkt; kwaliteit stroomt in eerste instantie door. De jury bestaat dit jaar uit Manus Willemsen (voor zitter), Eva Bomemann uit Duits land, Anton Dermota uit Oosten rijk, Lode Devos uit België, Doro thy Dorow uit Engeland, Bernard Kruysen uit Nederland, Halina Lukomska uit Polen en Sieg mund Nimsgem uit Duitsland. De laatste drie juryleden hebben zelf ook eens een prijs gewonnen op het Internationaal Vocalisten Concours. Behalve de officiële prijzen, be staande uit onder meer geld en een optreden met het Brabants Orkest, zijn er prijzen beschik baar gesteld door de KRO, de VARA, het BUMA-fonds, Toon kunst en De Vrienden van het Lied. Alle deelnemers die tot de finale worden toegelaten, krijgen een getuigschrift. De demi-finales en de finales alsmede het slotconcert zijn voor het publiek toegankelijk. Wie wil meeleven in de spanning krijgt daar alle kans toe. Dit jaar krijgt het concours on geveer een ton subsidie, van rijk, provincie, gemeenten en particu lieren. Ondanks bezuinigingen komen deze subsidies zonder eni ge moeite binnen. Een van de redenen is de grote internationa le waardering voor het concours. Dat willen ze in Den Bosch graag weten, en dat mag ook best A Bernard Kruysen, jurylid bij het 25e Vocalistenconcours. A De Poolse zangeres Halina Lukomska, nu jurylid, won in 1956 een prijs op het Vocalistenconcours. A De eerste première in Haarlem is van Neerlands Hoop. V.l.n.r. Bram Vermeulen, Jan de Hont en Freek de Jonge. De Haarlemse schilder en graficus Mi chel van Overbeeke neemt deel aan een expositie die tot en met 30 augustus is te zien in Galerie Lieshout, Lijnbaanssteeg 1 in Amsterdam. Van Overbeeke laat er kleurenetsen zien die hij heeft gemaakt op het bijbelse thema Esther. Naast het werk van Van Overbeeke zijn er bijdragen te zien van onder meer Laetitia de Haas, Cees Landsaat, Pirn Olivier, Carla Klee- kamp en Ans Wortel. DEN HAAG (ANP). De Kunstenaars organisatie NW heeft zich dinsdag in een verklaring uitgesproken tegen de plannen van minister Gardeniers (CRM) om de Aankoop Subsidieregeling Kunstwerken (ASK) af te schaffen. De vraag waarom het concours zo goed aan zijn doel beïntwoordt en derhalve zo’n succes is gewor den, wordt in Den Bosch beant woord met een opgave van vier redenen: de perfecte concoursor ganisatie, een gegeven waarop de organisatoren inderdaad trots mogen zijn, de menselijke bena dering van de deelnemers, het artistieke niveau, dat tot uitdruk king komt in het stellen van hoge eisen zowel aan de deelnemers als aan de jury en de intrinsieke waarde van de concoursprijs. Het laatste argument is een beetje vreemd. Het feit dat een prijs internationaal hoog gewaar deerd wordt, is namelijk het suc ces zelf. De vraag blijft, hoe die prijzen in de loop van de afgelo pen vijfentwintig jaar die hoge waardering hebben gekregen. Het heeft iets van het vraagstuk Het concours wordt ieder jaar georganiseerd door de Stichting ’s-Hertogenbosch Muziekstad, die in 1953 werd opgericht naar aanleiding van een dubbel jubi leum: het Koninklijk Nederlands Zangers Verbond bestond 100 jaar en het Bossche Mannenkoor 50 jaar. De bedoeling was dat er ook een concours van zangers gehouden zou worden, maar dat was er in alle drukte bij ingescho ten. Maar de stichting bestond en bleef bestaan en wat in het vat zat, verzuurde niet: in 1954 werd op bescheiden schaal, alleen voor de Benelux, het eerste Internatio nale Vocalisten Concours gehou den. Organisator was de stich ting, hetgeen er in de praktijk op neerkwam dat het bureau cultu rele zaken van de gemeente de zaak in goede banen leidde. Uit een royaal theateraanbod vanuit de repertoiregezelschappen en de vrije pro dukties is door de Schouwburg gekozen voor een programma dat in grote mate op J zekerheid steunt. Tegelijk is er sprake van een variatie in het publieksaanbod, waar op de premières in belangrijke mate hun stempel zullen drukken. Een vast terugkerende bespeler is Ka- trijn Produkties geworden van André van den Heuvel en Kitty Janssen. Dit toneel- spelersechtpaar keert elk seizoen opnieuw met een ad hoe groep van medewerkers terug naar Haarlem om daar de première I van een nieuwe produktie uit te brengen, [j Van den Heuvel en Janssen komen dit seizoen zelfs tweemaal, want Katrijn heeft voor het eerst twee produkties in één sei zoen op het programma staan. In hun eerste produktie stellen André van den Heuvel en Kitty Janssen hun collega Ank van der Moer in de gelegen heid na jaren van stilte in een uitstekende rol op het toneel terug te keren. Op 30 september is de officiële première van Haarlem: Winkelcentrum Schalkwijk. Grote Houtstraat 3a. U ijnkoperij iaslronomie Gedempte (hide Gravin 102 I el. 32 67 39 IIAARI I M 1 ■t

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11