Versieren en verbeteren van eentonige tuin De kunst van het zelf behangen Handige meeneemmeubelen Gordijnen zonder moeite ophangen Kandelaar in bad Bal houdt boor schoon dett ipri Insmeren Aanmaken plaksel Intieme schaduw Waar te beginnen? Carport Welk gereedschap? Knippen Problemen Blazen Voorbehandelen van muren Hoogteverschil Hoe aan te brengen? ‘est eral. rei. 02; De stevige bouwelementen kunnen op diverse manieren gerangschikt worden .1 Voor het berekenen van het aantal be nodigde rollen behang moeten we weten dat 1 rol van 10 meter lengte plusminus 5 m" bedekt (Rauhfaser 15 m’|. Voor knip pen, reparatie en reserve hebben we extra rollen nodig. Dit is voor effen behang met kleine patronen ongeveer 10 procent. Bij behang met grotere patronen moet met meer extra behang voor het verknippen rekening worden gehouden. Muren zijn niet altijd recht. Daarom leggen we met het schietlood een aanzetlijn vast. De eerste baan (breedte 52 cm.) komt dan over 2 cm. op de andere wand te zitten. De volgende baan plakken we direct vanaf de hoek. De fundering moet een stevige ondergrond hebben. Zo nodig stampt men de grond goed aan. Leg de voorraad stenen, die heus niet altijd dezelfde afmeting hoeven te hebben, gereed en zorg voor voldoende specie die niet al te vochtig mag zijn. Wanneer het vocht langs de stenen druipt na het metselen, geeft dat moeilijk te verwijderen I vlekken. Een speciaal stuk gereedschap is het metselkoord. Een gewoon touw is ook goed. Men spant dit tussen twee metselprofielen als hulpmiddel voor een goed horizon taal en loodrecht geheel. Span het touw strak ter hoogte van de volgende rij stenen, zodat hierlangs recht gewerkt worden verwijderd. Zit er zo'n behang op, dat het reliëf door het nieuwe behang zichtbaar is, dat kunnen we het oude be hang afschuren of met behulp van een behangsel-oplosmiddel of een stoomappa- raat (eveneens te huren) verwijderen. Scheuren en gaten moeten natuurlijk wor den opgevuld. Het plaksel moet ongeveer 20 minuten voor gebruik worden aangemaakt. Bij het toepassen van zwaarder behang gebrui ken we een steviger plaksel (minder water) dan bij dunner papier. Wanneer later bij het plakken mocht blijken dat de lijm niet voldoende houdt, dan kunnen we het plak sel aanpassen door een hoeveelheid witte Gewitte of geverfde muren maken we ruw, door ze af te schuren en we maken ze vetvrij met zeepsop. Willen we op een vrij sterk zuigende ondergrond zwaar behang plakken, dan kan het noodzakelijk zijn, de wanden eerst met een verdunde lijm in te smeren. Van schakelaars en contactdozen moe ten de afdekplaten worden afgenomen. Vergeet niet van te voren de desbetreffen de zekering eruit te draaien. Voor het creëren van intieme beschaduwde plekjes zijn pergola’s nuttig. Ze kunnen van staal worden ver vaardigd, maar hout geeft een fraai rustiek effect. Men gebruikt voor de verticale staanders balken van tien bij tien centimeter. Voor de opliggende delen worden, af hankelijk van de lengte, stukken van twintig bij drie (of Maak tevoren een goede verhoging met grond en druk de stenen tegen deze grondoppervlakte. Voordat de volgende rij keien er op wordt gestapeld schept men aarde, liefst vermengd met klei, over de onderste rij. Er mogen gerust gaten tussen de stenen open blijven. Die kunnen, nadat ze zijn opgevuld met tuinaarde, worden beplant met rotsgewassen. De bekende sierblokken in een tuin zijn simpel te verwerken. Gebruikt men ze voor lage bouwsels dan is geen fundering nodig. Wie ze gaat metselen moet wel aan de vakman vragen naar goed speciemengsel. Het verwerken hiervan vereist nogal wat ervaring. kan worden. Metselprofielen zijn balken die via schoor- latten in de juiste positie worden gehouden. Vóór het plakken bepalen we de juiste plaats van de eerste baan. We kunnen niet We smeren eerst de achterste helft van de baan in; vervolgens de voorste helft. Nu wordt aan het benedeneind (rechts) een reep van ongeveer handbreedte, de hand greep, omgeslagen. Vanaf het bovenste eind (links) klappen we de baan op onge veer een kwart van de lengte om. Dan slaan we de baan nogmaals dubbel en wel zo, dat de handgreep het eind van de bovenste inslag overdekt (zie tekening). Vervolgens laten we de baan enige tijd weken. De tijdsduur van inweken is afhan kelijk van de papierkwaliteit en de dikte van de plaksellaag. Zwaar papier moet 15 tot 20 minuten inweken. houtlijm in de verhouding 1 deel lijm op 5 delen plaksel er doorheen te roeren. Een carport kan volgens hetzelfde principe worden gebouwd. Wel moet bedacht worden dat de fundering steviger moet zijn. Er is immers buiten het gewicht van de constructie ook nog een afdekking nodig. Kunststof golfplaten die met een lange schroef worden bevestigd, zijn hier geschikt voor. Een kunststof onderlegring en een plastic afdekkapje voor de schroefkop zijn hierbij gewenst om doorroesten te voorkomen. Het is trouwens noodzakelijk altijd verzinkende schroeven te gebruiken voor constructies in de buitenlucht. Wie een pergola wil aanbrengen tegen een muur moet de liggende delen op een horizontale balk bevestigen die tegen de muur is aangebracht. Die balk moet vrij van de muur blijven en wordt vastgemaakt aan zware hoekij zers. Via schroeven en pluggen worden die ijzers tegen de muur aan verwerkt. Heel grote pergola’s eisen voor de staande delen gemet selde kolommen. De houten horizontale delen kunnen hierop worden gemonteerd. Van belang is uiteraard dat het hout wordt behandeld tegen houtrot en staal effectief wordt gemenied en geschilderd. Dat moet gebeuren voordat men met het poten van klimplanten begint. Is de pergola eenmaal begroeid dan kan met het materiaal niet meer behandelen. De beste houtsoort is red cedar, omdat hier het vocht nauwelijks vat op heeft. tien bij twee) centimeter toegepast. Ook geschikt hier voor is rondhout met een diameter van tien centimeter. Voor een stalen pergola neemt men ronde, vierkante of rechthoekige profielen voor de verticale delen. Die wor den op een betonnen voet geplaatst. Voor het bevestigen zal er gelast moeten worden. Een bevestiging met bouten en moeren kan echter, mits een niet te zware constructie wordt gemaakt, ook voldoende zijn. Mocht na al het zwoegen een rafelige behangrand ons nog een doorn in het oog zijn, dan kan deze rand achter sierkoord of een latje verborgen worden, zodat het ge heel er goed verzorgd uitziet. v oor net oenangen Kennen we twee me thodes: op stoot, dat wil zeggen de randen van de banen liggen tegen elkaar, en met overlapping, waarbij de ene baan de voor gaande 2 a 3 millimeter overdekt. Rauhfa ser wordt altijd op stoot geplakt. Bij pa- troonbehang hangt het van het patroon af. Normaal gesproken wordt het behang zo op de muur geplakt, dat het eerste stuk van de rol bij de (onder)plint komt te zitten. Effen behang plakken vaklieden bij voorkeur „gekeerd”, dat wil zeggen dat ze elke tweede baan omdraaien. Het stuk dat eerder van de rol kwam, zit dan boven. Hierdoor wordt een gelijkmatiger kleur- vlakwerking bereikt. Tijdens lange of kortere vakantie- en weekendtrips zijn meubelen die zich makkelijk laten, meenemen erg praktisch. Er zijn speciaal voor dit doel zit- en slaapelementen in de handel, die volkomen weer- en windbestendig zijn. Het materiaal blijft op water drijven en ondervindt dus ook geen nadelen in caravans of tenten van regenachtig weer of het opstellen op een nog vochtig gazon. Losse bouwelementen kunnen in alle mogelijke vormen worden geplaatst. Men maakt er een knus zitje van of een compleet bed. De meubelblokken zijn vervaardigd van zachte vormvaste kunststof. De vocht bestendige stof maakt het makkelijk vuil te verwijderen. Kinderen kunnen er ongestoord op spelen en stoeien, zij zien er ook niet tegenop de lichtgewicht meubelelementen te helpen verplaatsen. In geval van nood kan zo’n combimeubel zelfs nog als reddingsmatras dienst doen. Meer informatie: Recreado BV, Napoleonsbaan Zuid 27-29, Baarlo (L). Bij het boren moet men altijd zorgen dat de boorkop en de collector van de boormachine zo min mogelijk vuil wor den. Maar als er in het plafond geboord moet worden, belandt het boorstof loodrecht op de boormachine. Vervui ling van de verschillende onderdelen kan dan toch nog vrijwel geheel voor komen worden door een oude bal door midden te snijden en onderin een gaat je te maken. Dan wordt de halve bal over de boor geschoven, waardoor het meeste stof wordt opgevangen. Nu wordt de handgreep van de lift- stok naar boven geschoven; men neemt de liftstok uit de sluiting en het gordijn hangt. Moet het gordijn er weer worden afgehaald, dan wordt de liftspits weer in de sluiting geplaatst. Hierbij moet de handgreep aan de onderzijde zijn. Het Door de ontwikkeling van een nieuw railsysteem kunnen gordijnen nu zon der moeite worden opgehangen. Die zogenaamde AGR-methode bestaat uit een rail die zowel aan het plafond als aan de wand kan worden geplaatst. In het gordijnband worden glijders, die tevens haakjes zijn, bevestigd. Deze moeten worden ingevoerd in de AGR- liftstok. De liftspits wordt in de sluiting geplaatst die aan de rail is gemonteerd. Een groot voordeel van dit gordijnop- hang- en -afhaalsysteem is vooral dat men er bij op de begane grond kan blijven staan. Nadere inlichtingen ver strekt Handelsonderneming „Ardico”, postbus 27035, Rotterdam (010-656043). gordijn wordt naar de sluiting gescho ven en glijdt dan vanzelf in de liftstok. Tijdens de was blijven de glijders in het gordijn; roestvorming is niet mogelijk. Is 1971 xd. Al be, Gei I Het werken met het juiste gereedschap maakt het geheel een stuk eenvoudiger. Kaarslicht brengt op herfstige avon den veel romantiek in huis, maar zijn de kaarsen eenmaal opgebrand, dan zullen de kandelaars weer moeten wor den schoongemaakt en dat is vaak een lastig karweitje. Het is nooit verstandig van metalen kandelaars afdruipend vet weg te krabben, dat kan tot beschadi gingen leiden. Beter kan men de kande laars in kokend water dompelen, waar door de was smelt en loslaat. Het me taal wordt dan met een zacht lapje nagepoetst. Het warme water met het kaarsvet mag niet door de gootsteen worden gegooid; die zou daar verstopt door kunnen raken. Als het water afge koeld is, stolt het kaarsvet en dat kan dan makkelijk met het huisvuil worden verwijderd. We meten vervolgens hoe lang de banen moeten zijn en snijden ze 10 centimeter langer af. We hebben dan boven en bene den enige speling. De afgesneden banen leggen we netjes opgestapeld op de behan- gerstafel. Eventuele moeilijkheden met vast tegen de muur zittende buizen zijn op te lossen door ze te beplakken met overblijvende repen behang. Voor de muur liggende bui zen kunnen het beste in de hoofdkleur van het behang geschilderd worden. Hoeken worden nooit overgeplakt met hele banen, hoogstens 2 of 3 centimeter over de rand van de hoek. De volgende baan begint dan direct in de hoek. Men richt de banen naar de loodlijn en de bovenkant van het plafond (hier iets extra nemen). Na provisorisch aandruk ken plakken we de onderste helft. Met een borstel vegen we nu vanuit het midden naar de randen toe. Zo verdwijnen de luchtbelletjes onder het papier en wordt het plaksel egaal verspreid. Dan drukken we met de roller de naden nog eens extra aan. Met de achterkant van de schaar gaan we langs de hoeken van de muur, plafond of deurlijsten en knippen na het lostrek ken van het behang, dit langs de vouwen af. voor uii :ors, vei ortinger Wanneer we een tijdje na het plakken nog blazen achter het behang aantreffen, dan kunnen we er gaatjes in prikken en door rollen de lucht eruit persen. We kun nen ook, als dat niet helpt, met een scheer mesje er een kruis in maken, voorzichtig openklappen en weer een beetje plaksel aanbrengen. Eentonige en gelijkvormige tuinen in nieuwbouwwij ken krijgen een heel ander aanzien wanneer een decora tieve muur wordt aangebracht. Wie handig is met specie en troffel zal zonder veel moeilijkheden eigenhandig zo’n muurtje kunnen optrekken. Bovendien levert de vakhandel materialen die het metselen nog makkelijker maken. Kant-en-klare metselspecie is voor gebruik ge schikt nadat men er alleen maar wat water aan toege voegd heeft. 25. Fa iet pooi 27266 i.z.g.s 1 Heel aardig is het wanneer de open blokken als een wand worden opgebouwd en ook worden opgevuld met tuinaarde en plantjes. Men bereikt hiermee ook een hechte geluidsisolatie tussen diverse tuinen. Vóór het behangen moeten de muren goed worden geprepareerd. Nieuw afge- pleisterde muren vormen geen goede on dergrond voor het behangen. We moeten ze minstens twee keer met vloeibaar grondpapier instrijken. Reeds behangen wanden kunnen eenvoudig opnieuw van een papierlaag worden voorzien. Wel moe ten dan eerst de overlappingen worden afgeschuurd en het beschadigde behang Wie het niet wil kopen, kan het huren bij de behangwinkel. Wat we in ieder geval nodig hebben, is een behangerstafel (drie meter lang, 80 cm. breed), een strijkbor- stel, een kunststof emmer, een behangers- mes, een niet te harde behangersborstel, een naadroller, een huishoudtrap, een papierschaar en een schietlood. Met de achterkant van de schaar gaan we langs de hoeken van de plinten Na het lostrekken van het behang knippen we dit langs de vouwen af. Wanneer we een kamer een nieuw be hangetje willen geven en we laten dat doen, dan kunnen we ruwweg zeggen dat ‘atrimor *én vierkante meter behangen muur, met Tel. 02 inbegrip van het verwijderen van het oude behang, rond de 20 gulden kost; tenminste, als we geen peperduur behang kiezen. Indien we het zelf doen, kost ons dit tussen de 5 en 7 gulden per vierkante meter. Vanwege de prijs besluiten velen daarom, het zelf eens te proberen. Wat komt daar zo al bij kijken? Een andere manier om de tuin de nodige variatie te geven is een hoogteverschil. Dat kan bijvoorbeeld met zwerfkeien bereikt worden. Uiteraard heeft men hier voor geen fundering nodig, maar wel dient de onder grond flink te worden aangestampt. De grootste keien komen onderaan te liggen. De keus van stenen hoeft ook geen problemen op te leveren. Talloze soorten zijn hier geknipt voor. Gewone bakstenen kunnen worden gebruikt, maar ook zand steen, leisteen, graniet of kalksteen. Bijna altijd is er een goed fundament vereist om te I voorkomen dat de muur wegzakt en de vorst schade I veroorzaakt. Hoe diep men moet graven hangt af van de hoogte die men bovengronds wil metselen. Wordt de I muur zestig centimeter hoog, dan graaft men de grond twintig tot dertig centimeter uit. Voor het doorhakken van stenen kan een „sabel” worden gebruikt. Dat is een stuk staal met een scherpe kant. Met de kaphamer wordt op de sabel geslagen. '77, Fa» >da Civ 3, Simt <e 197 10 197 iorolla Itop 197 l, Toyo nca 13C ijs bovet obieler Zo schijnt het licht gedeeltelijk in de naad. Daardoor wordt de schaduwwerking klei ner en de naad minder zichtbaar. vertrouwen op rechthoekige hoeken van de kamer daaróm leggen we met het schietlood een aanzetlijn vast (zie teke ning). In principe behangen we „vanaf het raam”. Na het inlijmen klappen we het behang als op de tekening om. Zo komt er geen tijm op de goede zijde en is de baan behang toch goed hanteer baar 5-y<9

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15