Elly Vessies stoeide één set met Inge Korsten Hermens en Tebroke tegen Henry Rono Zoetemelk won in Valkenswaard IVAN NEMET HOUDT KOP KOUDE OORLOG DUURT VOORT sportpuntiq gaan jaren mee uitslagen I RO fcwXf f At -4 LA CROIX SLAAPKAMERSPECIALIST DIEMENeAMSTERDAMeUTRECHT donderdag Sterke dertig kilometer Roelof Veld Open NK schaken Hoofdscheidsrechter wil opstappen Dreiging Twijfel Stap verder Wereldrecord Beste Nederlander Stand van zaken Triest 16 17 AUGUSTUS 1 O 19 7 8 SPORT (Van onze sportredactie) <RLE1 18- MUIDER- GULDENWINCKEL KANALENEILAND STRAATWEG 19 21 PLANTSOEN 11 EUROPALAAN 95 OOK IN EIKEN ZIJN WIJ RIJK GESORTEERD SCHEVENINGEN. Rolf Thung liet Hans Adama van Scheltema, na diens stuntje tegen Wouter Fok, niet nog eens tot een opmerkelijke uitslag komen en zette zich daarna in het zonnetje om te zien wie zijn volgende te genstander zou worden, op weg naar de nationale tennistitel. Op de Metz-banen te Scheveningen moest de Hilversummer heel lang wachten voordat de 19-jarige Nij meegse gymnasiast Benno van Veggel zich aandiende. Daarmee zijn we tevens beland bij de enige surprise die het Nederlands kam pioenschap tot nu toe opleverde. Van Veggel verrassing in strijd om tennistitel i Nederland nog tindsen niet klaar voor «teerd honkbalw eek 380,00 4,45 (Van onze sportredactie) ■A ROELOF VELD: uitstekende prestatie. jorzieni n het w e.o.) (ADVERTENTIE) meubelen „Deze en andere acties BETS 1,00a 369.501 ar. i uit: tratie en ie vanii Louk Sanders, Wouter Fok, Frits Don en Rolf Thung namen plichtmatig plaats bij de laatste acht, Marc Alberts zege op Mari an Laudin was ook al geen verrassing van de bovenste plank, maar dat eersteklasser Van Veggel kans zou zien om Huub van Boeckel uit het toernooi te gooien, lag nu niet direct in de lijn der verwachting. Toch haalde hij op de eerste dag al een stuntje uit. Martin Koek, de eerste man van eredivisieclub Shot, bemerkte dat Van Veggel een taai mannetje is. „Ik kon op mijn eigen service een matchpoint niet Overleg dat hij ook al met zichzelf heeft gehad. „Volgend jaar zet ik het tennis eventueel opzij als mocht blijken dat mijn studie er weer onder lijdt. Ik wil eerst slagen en medicijnen studeren, voordat ik me weer te veel concentreer op tennis. Dit is leuk, maar het andere gaat voor, want de mogelijkheden om een carrière op de ten nisbaan op te bouwen zie ik in Nederland niet zitten. Bij de dames stoeide kampioene Elly Vessies één set met Inge Korsten. Na dat verlies, verhoogde de titelhoudster het tempo en toen het gebrek aan voldoende loopvermogen bij Inge Korsten zich open baarde, kon ze nog drie games krijgen. Anneloes Schothorst toonde zich voor de vijfde maal dit jaar sterker dan Nora Blom en de herstelde Tine Zwaan gunde Jeske van Erven welgeteld één game. Marijke Schaar tenslotte zwiepte Marjan van der Torre van de baan, om bij 5-3 tot de conclusie te komen dat ze stond te knoeien. „Indachtig de woorden van mijn pianole raar die mij heeft geleerd hoe je schou ders, armen en vingers moet ontspannen, vloog ik naar de overwinning. Tja, tennis is een gek spel”, vindt de zowel links als rechts forehand slaande ex-kampioene, die uit commercieel oogpunt tenniskleding langzaam maar zeker belangrijker gaat vinden dan het spel zelf. 177,00 131,50 350,00 -18 jf.| in om »iding iwen. i win- De University van Wisconsin, de tegen stander woensdagavond op het terrein van Storks in Den Haag, legde de basis voor de overwinning al in de tweede slagbeurt. Omdat Nol Beenders bij het begin van de wedstrijd niet speelklaar was zijn knie moest gezwachteld worden was Myers genoodzaakt te beginnen met Paul Mulder. De werper van het Utrechtse UW, die vorige week tegen The Dutch American Vanavond speelt het nationale team zijn laatste oefenwedstrijd. In het Pim Muller Stadion is dan opnieuw Wisconsin de te genstander. Houders van een passe-par- tout voor de honkbalweek hebben gratis toegang bij deze wedstrijd. INNINGCIJFERS Nederland: 0-0-0-0-0-0-2-0-0 totaal 2. Wisconsin: 0-4-0-0-1-0-0-0-0 totaal 5. cepteerde hij niet. Toen het via de scheidsrechter tot hem kwam, ging hij er wel op in. Ad Gevers is de nieuwe leider in de profronde van Engeland. In de tweede etappe die van New Castle naar Blackpool ging werd Gevers vierde. Winnaar werd de Belg Patrick Verstraete. Johan van de Velde werd tweede. In Maasland won de Haarlemmer Ron Smit een koers over 100 kilometer in 2 uur 19 minuten en 10 seconden. Vierde werd Bas Langeveld Uit Lisse. benutten en toen ik de derde set verloor, was ik nergens meer. Onbegrijpelijk, want ik vind Van Veggel eigenlijk nog helemaal niet zo goed. Dat hij nu ook Van Boeckel inpakt, verbaast me”. Dat vond de lange Hagenaar Van Boec kel zelf ook. In de hoofdklassestrijd had hij tegen mannen als Peter Vaarties en David Lloyd gestaan. Sterke spelers, Van Veggel mocht dus geen probleem zijn. Maar, al in de tweede set lag Van Boeckel met zichzelf overhoop, liet de umpire van de stoel komen om hem te tonen dat Van Veggel een bal had uitgeslagen en toen hij het punt desondanks niet kreeg, lag hij meer met zichzelf dan met zijn opponent in de clinch. Van Veggel bleef opmerkelijk kalm, foeterde niet op de scheidsrechter, de ballen, de lijnen, de gravel en zijn racket, maar bleef geconcentreerd vech ten om elk punt. Toen hij de winnende slag pas na vier uur spelen produceerde, merk te hij op: „Ik vind dat mijn armspieren een beetje gespannen zijn, meer niet”. Nemet had het tegen Den Broeder niet gemakkelijk. Hij moest een kwaliteit in boeten, doch hij behield de betere stelling. In tijdnood vergreep Den Broeder zich, wat hem op stuk- en partijverlies kwam te staan. Vorig jaar schaarde Van Veggel zich onder de laatste zestien op de nationale kampioenschappen, nu is hij een stap ver der en de mogelijkheid is zeer wel aanwe zig dat hij binnenkort met negen collega’s de Nederlandse ploeg vormt die tegen België speelt. Tot nu toe zijn grootste succes, want zei hij: „Op de nationale B- kampioenschappen werd ik in de finale geklopt en zowel bij de 16-, als de 18- jarigen struikelde ik altijd in de eind strijd. Veel heb ik dus nog niet gepres teerd. Van Huub van Boeckel heb ik - dacht ik - nog nooit verloren. Tweemaal eerder heb ik hem verslagen. Vorig jaar in een com petitiewedstrijd, daarna in een overigens nietszeggende demonstratiewedstrijd. Ik ken hem dus een beetje, weet dat hij agressief speelt en daar moet je overleg tegenover zetten”. (Van onze sportredactie) VELP. In de zevende ronde van het Reinbouwschaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap heeft titel verdediger Ivan Nemet de leiding behou den. Zelf versloeg hij Guido den Broeder uit Voorburg, terwijl concurrent Böhm struikelde over Frans Janssen uit St. Oe- denrode. DEN HAAG. Voor de laatste twee grote internationale atletiekwedstrijden, die nog worden gehouden voor de Europe se kampioenschappen in Praag, heeft de KNAU een groot aantal atleten ingeschre ven. Het merendeel van hen is al zeker van uitzending naar Praag. 32.14,0 noteerde. Jan Bouman eindigde als derde. Smith deden de honken volstromen. Ver der dan twee punten kwam de ploeg echter niet. Eerst kwam Richardson thuis en daarna Jacobs, die zelf via vier wijd op het eerste honk was gekomen. Wisconsin: Steve Marsden (9 innings) 7- 2-8-0. VALKENSWAARD. Joop Zoetemelk heeft woensdagavond in de ronde van Valkenswaard gereputeerde sprinters als Roger de Vlaeminck, Freddy Maertens en Jan van Katwijk verslagen. Het viertal streed met Aad van den Hoek en Hubert Mathis om de overwinning nadat zij onge veer zeven kilometer voor het einde uit de groep waren ontsnapt. Böhm deed in het middenspel drie tempi cadeau aan opponent Janssen, die daar door met zijn vrijpion kon oprukken. Het is niet waarschijnlijk dat Böhm nog iets uit de afgebroken stelling kan halen. De Pool Witkowski werd uitgeschakeld doordat Borm zich bekwaam verdedigde en vervolgens het eindspel won. De Bul gaar Kirov behield via een zege op de Zweed Schutz zijn titelkansen, terwijl Borm, Scheeren en Van Baarle met een half punt achterstand ook nog in de race zitten. De Oostduitse atleet Wolfgang Schmidt heeft woensdag tijdens wedstrijden in Oost-Berlijn het wereldrecord discuswer pen verbeterd. Drie weken voor het begin van de Europese atletiekkampioenschap- pen wierp Schmidt in zijn woonplaats de discus 71,16 meter. Hij kwam daarmee dertig centimeter verder dan de vorige wereldrecordhouder Mac Wilkins uit de Verenigde Staten, die op 1 mei 1976 in San José een afstand van 70 meter 86 had overbrugd. DAMESENKELSPEL Kwartfinales: Tine ZwaanJeske van Erven 6-1 6-0; Elly VessiesInge Korsten 6-7 6-0 6-3; Anneloes SchothorstNora Blom 7-5 6-1; Marij ke SchaarMarianne van de Torre 6-1 7-5. idees-1 irlem, WERPCIJFERS Nederland: Paul Mulder (2 innings) 1-3- 3-0; Nol Beenders (3) 5-1-2-1; Bertil Haage (2) 0-0-0-0 en Jan Hijzelendoorn (2) 2-1-1-0. Roelof Veld is woensdag de beste Ne derlander geweest in de traditionele drie- landenwedstrijd met West-Duitsland en Zwitserland over 30 kilometer in Gries heim bij Frankfort. Veld eindigde als derde met een achterstand van slechts enkele meters op de Westduitse winnaar Leibold. Deze 25e krachtmeting voor de lange- afstandslopers was voor de Nederlanders een test voor de marathon bij de Europese kampioenschappen in Praag, waar Neder land zal zijn vertegenwoordigd door Veld, Ko van der Weyden en Cor Vriend. Als test en als training heeft de strijd niet helemaal aan zijn doel beantwoord. Ko van der Weyden moest, wegens een zenuwontste king, op het laatste moment afzeggen. Cor Vriend had last van een kuitblessure, kreeg bovendien onder de voet een blaar en heeft zich, uit veiligheidsoverwegingen, in de slotfase enigszins ingehouden. Roelof Veld bleef daardoor in de laatste kilome ters als enige Nederlander over in de kop groep van zes man, die verder bestond uit de Duitsers Leibold, Schirner, Hellwig, Dömbacher en de Zwitser Moser. André Kolders heeft woensdag in Dor drecht een 10-kilometerloop gewonnen. Hij legde de afstand af in 31 minuten en 49,9 seconden met een ruime voorsprong op nummer twee, Walter van Rossum, die HERENENKELSPEL Tweede ronde (achtste finales): Mare Albert- Marian Laudin 6-3 6-0 4-6 6-3; Rolf Thung- Hans Adema van Scheltema 6-3 6-4 6-2; Theo GorterNiek Fleury 6-3 6-4 6-2; Wouter Fok- Michel Schapers 7-5 5-7 6-2 6-3; Fred Hemmes- Rob Mentink 6-1 6-3 2-6 7-5; Louk Sanders- Guido Hornman 6-3 6-4 6-3; Frits DonKlaas Visscher 6-1 5-7 7-6 6-4; Benno van VeggelHuub van Boeckel 2-6 7-6 2-6 6-2 6-4. aim, n. J4.00 17,00 19,50 55,50 75,50 10,00a 55,20 20,00 56,00 71,00 49,20 48,50 78,50 35,50 40,20 47,50 35,00 63,00 47,60 3,70b 69,00 58,50 69,50 09,00e 00,00 66,50 57,80 25,00 53,50 27,00 43,00 67,20 01,00 60,00 39,20 45,00 93,60 60,00 56,50 92,00d 37,80 87,00e 107,00 65,00 63,50 52,00 45,50 270,00 Hoewel. De kleine, gedrongen Nijme- genaar vocht zich naar Scheveningen via goede competitieresultaten bij zijn club Nijmegen Quick. „Verder heb ik in toer nooien niet zo bijster veel gepresteerd. Bij de toernooien van het satelite-circuit kwam ik de kwalificatie niet eens door en op school ben ik gezakt voor mijn eindexa men”, voegde hij onmiddellijk toe, om aan te geven dat het hem niet voor de wind is gegaan. MW heeft de 25-jarige Paul Childs ge contracteerd. De aanwinst van de Maas trichtse eredivisieclub heeft eerder ge speeld bij San José (Verenigde Staten) en Aston Villa. DAMESDUBBEL.SPEL Eerste ronde: Tine Zwaan-Elly VessiesJu dith Salome-Anneloes Schothorst 6-4 6-1; Jeske van Erven-Saskia KrensMicky Albers-Marcel la Mesker 6-4 6-2; Els Veentjer-Trudy Walhof- Annet te Bouwer-Bernardine Sluyer 6-2 6-2; Marianne van der Torre-Mariette PakkerNora Blom-Inge Korsten 7-6 1-6 8-6. Uitslagen: Den Broeder-Nemet (Joeg) 0-1, Wit kowski (Polen)-Borm 0-1, Van Baarle-Van Hel- voort 1-0, Schutz (Zwedert)-Kirov (Buig) 0-1, Scheeren-Wind 1-0, Böhm-Janssen afgebroken. Peters-Verholt 1-0, Kuijpers-Freise (Brd) 1-0. Stand aan kop na zeven ronden: 1. Nemet 6,5, 2-5. Borm, Van Baarle, Kirov en Scheeren 6; 6-8. Den Broeder, Peters en Kuijpers 5,5; 9-10. Böhm en Janssen 5 plus 1 afgebroken. HERENDUBBELSPEL Tweede ronde: Fred Hemmes-Martin Koek- Hans Adema van Scheltema-Nico Welschen 6- 3 6-1; Wouter Fok-Louk SandersPaul van Geuns-Gerbrand Appelboom 6-1 5-7 6-2; Niek Fleury-Maarten KeunenRené Heffels-Theo Groter 6-3 6-4; Don-Laudin—Albert-Van Veggel 7-5 3-6 7-5. 2.50 6,20 '9,00 I, 30 '6,00 0,00e 7,80 13,80 15,80 «,10e >4,80 6,10 10.00 II, 50 '9,50 18,50 >6,50 12,00 12,50 13,10 10,00 12,00 ’4,20 11.10 DEN HAAG. De conclusie van honk- balcoach Ernie Myers was even terecht als beangstigend. „De ploeg is nog niet klaar en we hebben nog maar een paar dagen”, zei de Amerikaan na afloop van de derde, opnieuw verloren (2-5) oefen wedstrijd van de nationale ploeg. En dat mag gerust een vervelende situatie wor den genoemd. Nauwelijks vier dagen voor het begin van de tiende Haarlemse Honk balweek, zondag in het Pim Mulier Stadi on. GEMENGDDUBBELSPEL Elly Vessies-FokMicky Albers-Schapen 3-6 6-0 6-2; Nanette Schutte-AppelboomMarianne van der Torre-Adema van Scheltema 7-5 6-4; Marlette Pakker-LandinJeske van Erven-Van de Wildenberg 6-2, 6-3; Marijke Schaar-Keunen- Marcella Mesker-La Pre 6-4 6-3; Els Veentjer- KoekAnnet Bonwer-Mentink 6-3 7-6; Inge Korsten-VaartiesJudith Salome-Gorter 6-3 8- 3; Karin Moos-Van GeunsAnneloes Schot- horst-Albert 6-4 0-6 6-2. Naar de jaarlijkse internationale wed strijden in het Letzigründstadion in Zü rich, waar woensdag 16 augustus traditie getrouw een groot gedeelte van de wereld top aan de start komt, gaan: Jos Hermens en Gerard Tebroke (5000 m), Harry Schut ting (400 m horden), Koen Gijsbers (400 m), Arno Koermeling (800 m), Ruud Wielart (hoog) en Elly Henzen (200 m). In Zürich ontmoeten Hermens en Tebroke o.a. de wereldrecordhouder Henry Rono. Twee dagen later bij de Ivo van Damme- memorial-wedstrijden in het Heizelstadion in Brussel krijgen Joost Borm en Wybo Lelieveld nog een kans om zich op de 1500 meter te kwalificeren voor de Europese titelstrijd. In Brussel lopen Koen Gijsbers, Raymond Heerenveen, Marcel Klarenbeek en Hugo Pont de 4 x 400 meter. Verder starten Jos Hermens, Gerard Tebroke en Klaas Lok op de 5000 meter. De andere Nederlandse deelnemers zijn: Harry Schulting (400 m horden en mogelijk 4 x 400 m), Arno Koermeling (800 m), Ruud Wielart (hoog), Elly van Hulst (800 m) en Elly Henzen (200 m). BAGUIO. Een echte rustdag lijkt in de schaaktweekamp tussen Anatoly Karpov en Vic tor Kortsnoi ónmogelijk. Woensdag, toen de heren mochten bijkomen van negen remisepartijen en een zege van Karpov, zorgde een verklaring van de wereldkampioen voor enige opschudding. In een brief van de Sov- jet-delegatie heeft Kar pov de organisatoren van de tweekamp name lijk laten weten, dat hij de remisevoorstellen van zijn tegenstander alleen zal accepteren als zij rechtstreeks aan hem ge richt worden en niet via de scheidsrechter. Aanvallend was het met de Nederlandse ploeg triest gesteld. In de eerste vier slag- nt u zi<1 beurten kwamen er slechts drie man op de iken vl i honken, maar omdat dat telkens gebeurde 70, Haa l met twee man uit, leverde het geen punten op. Nol Beenders deed het op de heuvel H beter en zag alleen Sergol over de plaat Alwly komen. Het antwoord van Nederland het tot de zevende inning op zich wachten. -i Honkslagen van Richardson, Maat en PSV heeft in Brussel met 0-2 verloren van RWD Molenbeek. De doelpunten wa ren van de Nederlanders Boskamp en Bonsink. De nationale waterpoloploeg is in Du brovnik in het vijflandentoemooi als vijf de en laatste geëindigd. Op de Gemenebestspelen is de 1500 me ter zwemmen gewonnen door de Austra liër Max Metzker in 15.31,92; de beste tijd ooit op deze Spelen gemaakt. De Nederlandse basketbalploeg is voor dé derde achtereenvolgende maal winnaar geworden van het internationale acht-lan- dentoernooi in Peking. Het naar de ere-divisie gepromoveerde PEC gaat met ingang van het komende seizoen op de zaterdagavonden spelen. Het is niet onmogelijk dat de botsing tussen de twee spelers zich van daag, bij de elfde partij, reeds voordoet. Hoe zal welke scheidsrechter dan wiens remise-voor- stel oplossen? Petra Leeuwerik, delegatieleid ster van Kortsnoi, heeft in ieder geval de taktiek van de uitdager voor het vervolg van de twee kamp verklapt: „Viktor zal op remises, remises en nog eens remises spe len om Karpov te vers laan”. Een „eindeloze” taktiek. van de hoofdscheids rechter hebben twijfel gewekt omtrent zijn ob jectiviteit en eerlijk heid”, aldus het officiële protest van Karpov. De twee gebelgden ontmoet ten elkaar woensdag, maar het enig commen taar van Schmid na af loop was dat hij vandaag een persconferentie zou geven. Overigens is Schmid door de spelers zelf als arbiter aangewe zen. :nken w All Stars de wedstrijd vergooide, kwam ook nu niet best uit de verf. In zijn eerste inning kon hij de Amerikanen, die hun eerste wedstrijd speelden sinds het einde van de competitie in mei, nog op nul hou den. In de tweede beurt echter werd het 0- 4. Magee en Phillips heten elk een twee- honkslag los, Paul Mulder gooide twee keer vier wijd en omdat catcher Tiko )-diplon Flemming bovendien twee ballen liet irdighei schieten, konden vier Amerikanen over de er in ee thuisplaat komen. Niet alleen door het meningsverschil over dit nieuwe „protocol van de koude oorlog” is men in Baguio ongerust. Ook dreigt het opstappen van hoofdscheidsrechter Lo thar Schmid. De 50-jari- ge Westduitse grootmees ter verscheen niet tijdens de tiende partij omdat hij wachtte op een veront schuldiging van Karpov, naar achteraf is geble ken. Karpov had gepro testeerd tegen de beslis sing van Schmid om de parapsycholoog Vladi mir Zoekhar die door Kortsnoi ervan beschul digd wordt zijn vermeen de hypnotische krachten ten voordele van de we reldkampioen aan te wenden te verzoeken zich van de vijfde naar de zevende rij te ver plaatsen. A ELLY VESSIES tijdens haar partij tegen Inge Korsten die ze vrij gemakkelijk in drie sets de baas bleef. Een harde tegenzet van Karpov, want de staten loze uitdager had een dag eerder verklaard zijn re- mise-aanbod alleen via de hoofdarbiter over te brengen, dit om alle vriendschappelijk con tacten met Karpov te ver mijden. Tijdens de tiende partij van dinsdag bracht Kortsnoi zijn nieuwe benaderingstak- tiek. Het aanbod tot pun- tendeling van Karpov ac- k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17