Controle passagiers tr was zonder fouten Li st: 2( Amsterdam wil T st uitbreiding congrescentrum gekaapt vliegtuig en dan dit nog imieW’ BOUW WONINGWETWONINGEN BIJNA ONMOGELIJK Wi E1 I h( Auteursbureau Bi SEBA sluit Gedeeltelijk akkoord met NCO a Fluorbehandeling voorlopig niet in ziekenfonds Bewoner blij met regenbuitje Politiemensen terug uit Barcelona w DO - (Van onze redactie binnenland) Vooral de Randstad waar de wo- K ningnood toch al nijpend is, wordt hierdoor zwaar getroffen. Overval Rijsttrein Ambassadeur Politicus gedood Verkiezingen Terroriste Samenwerking Farrow gewond DEN HAAG. Het is bijna onmogelijk om nog woningwet woningen te bouwen tot een be drag van 90.000 gulden. Dat zeg gen de woningbouwcorporaties en veel ondernemers in de bouw. Omdat het ministerie slechts tot die 90.000 gulden vergunningen en geldelijke steun verleent, is de animo voor het bouwen van hui zen voor de lagere inkomensgroe pen gering. Er vindt momenteel een duidelijke terugval in de bouw plaats en de verwachting is dat in 1978 zeker 10.000 huizen minder gebouwd zullen worden dan de minister had gepland. Handelsverdrag 1 P/ opni onge het 1 afge op r woei Droogte Vechtpartij Handelsafdeling Sf BINNEN- EN BUITENLAND Randstad in knel door ■- stagnerende woningbouw 1 (Van een onzer verslaggevers) «öMö»»*****^ (ADVERTENTIE) WERKRAPPORTEN zw De Koning belooft overleg subsidies 16 (Van onze redactie binnenland) 28 o Tussen NCO en minister De Koning was Tijdens het gesprek met Ue NCO, onder voorzitterschap van oud-PPR-Tweede-Ka- merlid Dolf Coppes, kondigde minister De Koning verder aan, dat hij in beginsel voorstander is van een andere procedure, die voor de toekomst een goedkeuring van elk project door de minister overbodig zou maken. Volgens deze „programsubsidie"- methode zou de regering jaarlijks een to taalbedrag ter beschikking stellen van de NCO. die dat bedrag naar eigen goeddun ken, maar op grond van door de regering tevoren goed te keuren maatstaven, over de verschillende projecten zou verdelen. eisen stellen aan de inhoud van de (door de NCO te subsidiëren) programma’s, of mag zij alleen eisen stellen aan de kwaliteit ervan?”. Wel is duidelijk het vermoeden beves tigd dat de twintigjarige kaper van het toestel als geestelijk gestoord moet wor den beschouwd. De man is inmiddels over gebracht van het vliegveld van Barcelona naar de gevangienis in die stad. Hij wacht daar tot de officiële uitleveringsprocedure is afgewikkeld. De politie verwacht dat dat wel een kwestie van enkele weken zal zijn. Volgens commandant Gerritsen is het feit dat kaper in een zaklantaarn een sein- patroon verborgen had, geen reden om aan de kwaliteit van de doorlichtingsappa- ratuur voor de handbagage te twijfelen. De seinpatroon is een onschuldig wapen, wie zwaarder materiaal in een zaklantaarn mee tracht te smokkelen valt volgens Ger ritsen onherroepelijk door de mand. Intussen heeft de commandant een vei- ligheidsambtenaar van Hoogenbooms Be- 21 19 9 7 8 11 9 13 10 8 13 13 7 24 16 13 13 13 11 10 12 10 9 De ontwikkeling in de bouw wordt door alle instanties die iets met de bouw te maken hebben als zorgelijk omschreven. Alle partijen, op het ministerie van Volks huisvesting na, vinden dat grote proble men voor een deel kunnen worden opge lost door in de woningwetsector de zoge naamde toetsingsprijs, het bedrag dat de woning met subsidie mag kosten, op te trekken. Het ministerie gaat ervan uit dat 90.000 gulden de uiterste grens is voor een woningwetwoning, omdat bij dat bedrag de kale huurprijs tussen de 360 en 400 gulden per maand komt. Dat is een huur die de gemiddelde werknemer kan op- Een aantal redenen wordt aangevoerd voor de stagnatie: de geringe animo om te bouwen, problemen rond bestemmings plannen, de hoge bouwprijzen en de ver wachting dat het moeilijker wordt huizen te verkopen. wakingsdiensten geschorst. Deze had te genover een dagblad verklaard dat proble men in de werksfeer, de lage beloning en slechte regeling voor vrije tijd, de motiva tie van Hoogenbooms controleurs op de luchthaven ernstig ondermijnden. Hier door en door het grote personeelsverloop zou de veiligheid onnodig in gevaar wor den gebracht. De werknemer heeft, aldus Gerritsen, gehandeld in strijd met zijn contract. Daarin staat nadrukkelijk, dat het veiligheidsperoneel niet met de pers mag praten zonder schriftelijke toestem ming van de topman van de rijkspolitie op Schiphol. „We kunnen niet tolereren dat de veiligheidsmensen met journalisten gaan praten”, zegt Gerritsen. „We zullen Hoogenboom dan ook schrijven dat de man niet meer op de luchthaven mag wer ken”. brengen zonder aanspraak te hoeven doen op individuele huursubsidie. „Het blijkt dat woningwetwoningen tot 90.000 gulden kunnen worden gebouwd”, zegt een woordvoerder van het ministerie. „Er komen echter plannen binnen voor 125 woningen in 15 verschillende typen. Dan is het logisch dat het totale plan te duur gaat uitvallen. De woningbouwverenigingen en gemeenten willen het vaak te mooi doen. Later wordt dan geklaagd dat plannen worden afgewezen”, aldus de zegsman van het departement. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten noemt het strakke en stringente prijs- toetsingsbeleid van de overheid als voor naamste oorzaak van de terugval in de bouw van woningwet- en premiekoopwo- ningen. „De afgelopen jaren zijn aantrek kelijke plannen met het oog voor de omge ving gepropageerd. Nu blijken een hele boel plannen te uitbundig te zijn. Het blijkt bijna niet mogelijk om een woningwetwo ning te bouwen met een huur van 425 zes nieuwe zalen: een voor 700, een voor 400, en vier voor 100 mensen. De uitbreiding is nodig om de sinds 1965 sterk toegenomen concurrentie uit binnen- en buitenland het hoofd te bieden, aldus B. en W. in de voordracht aan de raad. Met name bestaat behoefte aan een middelgro te zaal voor zo’n zevenhodnerd congres gangers. De grote zaal van het centrum biedt plaats aan vijftienhonderd mensen. Volgend jaar zal ook worden begonnen met de eerder besloten uitbreiding van de tentoonstellingsruimten van de RAI met veertig procent. Tegen die tijd moet de ondergrondse parkeergarage klaar zijn, die momenteel wordt gebouwd. begin dit jaar een conflict ontstaan toen de minister in strijd met de aanbeveling van de NCO, weigerde subsidies voor bepaalde voorlichtings- en vormingsprojecten (on der meer van het Palestina-Comité) goed te keuren. Volgens de minister kan de regering geen steun verlenen aan projec ten waarvan het doel of de werkwijze in strijd is met het beleid van de Nederlandse regering. ■ir De bejaarde bewoner van het links op de foto staande huis in Nistelrode zal het niet erg hebben gevonden dat hij gisteren niet voor zijn woning zat. Vrijwel elke dag kijkt hij naar het voorbij razende verkeer. Een regenbui tje deed hem gisteren besluiten binnen een dutje te doen. De man werd wel uit zijn slaap gerukt want met een enorme klap belandde een vrachtwagen tegen het huis. Het regenbuitje redde hoogst waarschijnlijk het leven van de bejaar de. Dit is gebleken uit het gisteren gepubli ceerde verslag van het mondeling overleg tussen staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (Volksgezondheid) en de vaste Twee- de-Kamercommissie voor de volksgezond heid. Zowel de tandartsen als de ziekenfonds raad hebben herhaaldelijk sterk aange drongen op opneming van een fluorbehan deling voor kinderen in het ziekenfonds pakket. Opneming zou ongeveer 50 mil joen gulden per jaai- kosten. DEN’ HAAG. Een fluoridebehande- ling komt voorlopig niet in het zieken fondspakket. Het behandelen van kinder- gebitten met fluor is te duur en past niet in de bezuinigingsplannen van de rege ring. Over deze maatstaven heerst voorlopig nog ernstige onenigheid tussen de minister en de leiding van de NCO. Voorzitter Cop pes: „Het cruciale punt is: wat is de verant woordelijkheid van het ministerie, wat is de verantwoordelijkheid van de particulie re organisaties? Mag de regering politieke MK De secretaris van de NBM verwacht niet dat de teruggang in de bouw nu al directe gevolgen zal hebben voor de prijzen van huizen. Omdat de premiewoningen zo goedkoop mogelijk gebouwd dienen te worden gaan de bouwers dat dubbel en dwars terugha len in de vrije sector”, aldus mr. Middag. Het bureau behartigde de belangen van dichters, prozaschrijvers, toneel-, radio- en televisieschrijvers. SEBA is met haar activiteiten ge stopt nadat een aanzienlijk tekort op de begroting was ontstaan. De ongun stige gang van zaken van het bureau werd onder meer veroorzaakt door het teruglopend theaterbezoek en het feit, dat de gezelschappen recht streeks buitenlandse toneelstukken gingen kopen. Twee mannen hebben, naar eerst nu bekend is geworden, in de nacht van maandag op dinsdag een bejaard echtpaar in Hilversum overvallen en zijn er met driehonderd gulden vandoor gegaan. De 84-jarige man en zijn 81-jarige echtgeno te werden met messen bedreigd. Meer dan 200 mensen hebben in het noorden van Thailand een goederentrein overvallen en beroofd van 30.000 kilo rijst. De overvallers zijn vermoedelijk houtbe werkers die onlangs werkloos werden door rigoreuze maatregelen van de rege ring in Bangkok om de voortschrijdende vernietiging van het oerwoud een halt toe te roepen. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van de heer F. J. van Agt tot Neder lands ambassadeur in Islamabad, Pakis tan. Tot voor kort vertegenwoordigde de heer Van Agt (niet de premier, red.) ons land in Ivoorkust. Een leider van de extreem-rechtse Turk se nationalistische actiepartij is gisteren door een onbekende in Ankara doodge schoten. Het slachtoffer, Ahmet Kilic, be vond zich in een warenhuis toen hij werd neergeschoten Bo hede wijk hun He sen Liba zaak desn Vc non, met taris te v< Eei door werd De si naar De sche verse nog i prov: luidt Eritr staat De het i overv beter lucht port, totaa ring 1 eerst, dat c beter in iet de te voor euro] Tij. 19 19 17 19 19 19 19 18 19 20 15 33 25 £2 o 4 3 0 0.2 5 6 0.4 0 0.1 0 0 o 06 0.6 0 0 1 o o o o o o o AMSTERDAM (ANP). De Stich ting tot Exploitatie en Bescherming van Auteursrechten, SEBA, in Am sterdam, stopt per 1 september haar activiteiten. Voor de zes man perso neel is een ontslagaanvrage inge diend. De enige burgerkandidaat bij de verkie zingen voor een nieuwe president van Bra zilië, Magelhaes Pinto, heeft zich terugge trokken. Pinto behoort tot de regerings partij Arena. Deze partij heeft nu generaal De Figueiredo op de nominatie gezet om de huidige president Geisel op te volgen. Ingeborg Barz, een Westduitse vrouw die gezocht wordt op verdenking betrok ken te zijn geweest bij terroristische activi teiten, werd doodgeschoten door Andreas Baader, toen ze zich probeerde los te ma ken van zijn terroristengroep, zo heeft het Westduitse blad „Bildzeitung” gisteren ge meld. Een woordvoerder van de WestduiV se politie noemt het verhaal „oude koek”. Het gerucht werd al twee of drie jaar geleden onderzocht en toen is niets geble ken van een eventuele moordpartij binneri de gelederen van Westduitse terroristen: LO pen 1 oven Eritr Hi zich kam de E bus In men pee zou Vrij< and, stelt ben rale her! hom geh; Naa pea van Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis NI den lige ren i het wen tie. Dt deel Con, natr van L( cus schi een I de s het Dev huis De rijkspolitie is er trouwens van over tuigd dat de mensen van Hoogenboom wel degelijk zorgvuldig te werk gaan bij de controle van de aan boord gaande passa giers. Te meer daar alle werkzaamheden in aanwezigheid van rijkspolitiemensen worden verricht. Ook directeur J. R. Wij- nands van Hoogenbooms Bewakingsdien sten spreekt de beweringen van de ge schorste werknemer tegen. „Uit de stem ming onder het personeel blijkt, dat men zich in de rug voelt aangevallen door een collega. Hij vertolkt beslist de mening van maar een heel klein groepje. Ook van piloten heb ik gehoord dat ze het bepaald niet met de kritiek eens zijn. En wie kun nen de situatie op Schiphol beter beoorde len?” 25 24 19 26 28 20 23 17 25 33 24 18 15 19 24 22 27 24 19 17 30 11 11 13 12 16 14 12 15 19 12 15 11 19 22 20 22 18 wzw wzw n w wzw nnw windst nw n z windst zzw w nno windst no wnw n w nno w windst wzw nw ono w o n nnw wnw windst. windst nno n n z zzw 5 0 3 3 0 0 0 2 4 0 het xx/eer AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam hebben de raad gevraagd om een krediet van 23.6 miljoen gulden voor de uitbreiding van het RAI-Congrescen- trum. Het is de bedoeling, dat volgend jaar maart wordt begonnen met de bouw van Het goederenvervoer per spoor tussen Nederland en West-Duitsland loopt sinds enige jaren terug, hoewel het goederenver voer in zijn totaliteit toeneemt. De direc ties van de Duitsche Bundesbahn en van de Nederlandse Spoorwegen gaan meer samenwerken om het vervoer per spoor te bevorderen. koophuizen. „De druk wordt nog zwaarder dan die al is”, zegt mr. Middag, algemeen secretaris van de NBM. „Als er weinig in de woningwetsector wordt gebouwd, zul len mensen hun toevlucht zoeken tot de premiewoningen. En juist voor die sector, waar ook te weinig huizen van de grond komen, is al een overweldigende belang stelling. BE van i ten,” recht zamt het-v In de vrije sector hebben de gegadigden voor woningwetwoningen geen enkele kans. Die huizen zijn financieel onbereik baar. „Door een stagnatie in de huizen bouw in de sociale sector zullen de prijzen in de vrije sector relatief te hoog blijven. De Amerikaanse filmster Mia Farrow heeft verwondingen opgelopen bij opna men voor de film „Hurricane” op een eiland in de Stille Zuidzee. Tijdens nachte lijke opnamen werd zij tegen het dolboord van een reddingboot geslingerd, die op een installatie in heftige beweging was ge bracht om een orkaan te suggereren. Be halve kneuzingen liep Farrow een snee op aan haar kin. SCHIPHOL. De drie rijkspolitiemensen die in Barcelona de kaper van het KLM- vliegtuig City of Arnhem verhoorden, hebben hun onderzoek voorlopig afgesloten en zijn gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. „Vooralsnog is niet gebleken dat er zondag sprake is geweest van een fout in de controle van de passagiers”, aldus commandant E. E. Gerritsen van de rijkspolitie, dienst luchtvaart, op de luchthaven. VRIJDAG 11 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.17 uur onder 21.13 uur Maan op 14.21 uur onder 00 21 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 04.45 uur en 16.58 uur Hoogwater 08 59 uur en 21 25 uur naar houdt vol dat hij het dak wilde laten repareren. Weer in binnen- eri buitenland h. bew mist mist veranderl. mist mist 1. bew. h. bew mist 1. bew. geh. bew. mist onbew. zw. bew h. bew zw. bew. mist zw. bew. zw. bew geh. bew regenbui mist h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew onbew zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew mist onbew 1. bew. 1. bew 1. bew onbew gulden per maand”, zegt mr. B. P. L. Stal, directeur bouwsector van het Bouwfonds. Mr. Stal vindt dat de overheid soepeler dient te zijn bij het goedkeuren van bouw plannen. „Ook als de huur hoger uitvalt zou een plan aanvaard kunnen worden. Indien de huur op bijvoorbeeld 500 gulden uitkomt, dient er eventueel individuele huursubsidie te worden verleend”. De ondernemers in de bouw, verenigd in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), geven als oorzaak van de achter stand in de bouwplanningen aan: te inge wikkelde plannen, planologische knelpun ten en organisatorische problemen bij een aantal gemeenten. De bouwplannen zou den vaak langs veel te veel kanalen moe ten, met als gevolg dat plannen weer ach terhaald worden of vaak niet meer in overeenstemming zijn met eerdere kosten ramingen. De Nederlandse Bond van Makelaars verwacht dat de stagnatie in de bouw grote gevolgen kan hebben voor de premie- Ethiopië en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst ondertekend, waarbij de handel tussen beide landen wordt bevor derd. Het verdrag voorziet in een handels- overeenkomst, de levering van Russische 1 arbeidskrachten aan Ethiopië en een Rus- i sische opleiding voor Ethiopiërs. 1 Het overgrote deel van Japan wordt ge teisterd door droogte. In 65 steden is het water op rantsoen gesteld. De Japanse overheid heeft de industrie en de bevol king opgeroepen water voorlopig te be- I schouwen als een „schaarse grondstof" en er zo zuinig mogelijk gebruik van te ma ken. Voor het eind van dit jaar zal een werk groep, bestaande uit vertegenwoordigers van minister De Koning en van de NCO, een desnoods enkele dagen durende bij eenkomst houden om het eens te worden over de manier waarop in de toekomst inhoud kan worden gegeven aan de taak van de NCO (helpen bij de bewustwording van het Nederlandse volk van de noodzaak van ontwikkelingssamenwerking) en de verantwoordelijkheid van de regering daarvoor. DEN HAAG. Minister drs. Jan de Koning (Ontwikkelingssamenwerking) heeft de Nationale Commissie Ontwikke lingssamenwerking (NCO) beloofd geen projecten die door deze commissie wor den aanbevolen, voor subsidiëring te zul len afkeuren zonder voorafgaand overleg met de NCO. Dat was gisteren een van de resultaten van het overleg dat minister De Koning met een delegatie van de NCO (vroeger bekend onder de naam Commis- sie-Claus) voerde. Bewoners van de Amsterdamse Nieuw- marktbuurt hebben gistermorgen zes ar beiders verwijderd uit een pand aan de Zwanenburgwal. Dit ging gepaard met een vechtpartij, waarbij flinke klappen vielen. De buurtbewoners hebben met hun actie voorkomen dat het dak van het pand werd gesloopt. De eigenaar zou de bewoners zo uit hun huis hebben willen jagen. De eige- De handelsafdeling van de Indonesische ambassade, die zes jaar geleden werd ge sloten, is heropend. Er is een handelsatta- ché benoemd, mejuffrouw Koestarinah, die onlangs in Den Haag is aangekomen en over een eigen kantoor in de ambassade beschikt. o c - C Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Eerst vrij zonnig, later weer regen. Middagtem- peraturen omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp, omstreeks 12 graden. Max. temp, omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. o.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2