Nieuwe paus Libanese milities staken vuren Verrassende keus president Eanes negen eeuwen geleden al voorspeld Thorpe krijgt steun kiezers Bij betoging 200 gewonden Hoge Roemeen overgelopen Ethiopische troepen heroveren stad WEER FRANSE STIPTHEIDSACTIE Schoonmaken kust Bretagne kostte 170 miljoen Conflict verscherpt op Britse werf atoomduikboten u. i*l It donderdag Stoffelijk overschot in Rome Bergbeklimmers na noodweer vermist '7 HM 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS 1 O (Van onze redacteur in frankrijk Rudolph Bakker) I oriste PARIJS. De Franse luchtverkeersleiders zullen vanaf morgen opnieuw een stiptheidsactie voeren, die veertien dagen geleden al tot ongekende chaos op de Europese luchthavens leidde. Het besluit tot het vervolgen van de actie kwam nadat de onderhandelingen tussen afgevaardigden van de verkeersleiders en de minister van Transport op niets waren uitgelopen. De stiptheidsactie zal tot volgende week woensdag duren. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) teling esische erd ge- elsatta- arinah, men en jassade ngen verkle in Bra- rugge- erings- neraal zet om zolgen. trein >ogte deur rval wond rking ROME. Wie al eerder in Rome de dood van een paus en de ver kiezing van een nieuwe heeft mee gemaakt, heeft het allemaal al eens gezien. Hij weet precies wat er nu zal gaan komen: de kleerma ker die drie witte togen maakt, een voor een middelgrote paus, een voor een lange dunne en een voor een korte dikke; de kachel waarin de stembriefjes moeten worden verbrand en die altijd zoek blijkt te zijn wanneer de Six tijnse kapel wordt ingericht voor het conclave; de wilde speculaties over de „papabili”, de kardinalen die mogelijk in aanmerking zou den komen voor de opvolging; en ten slotte, onvermijdelijk, de pro fetieën van Malachias, die negen eeuwen geleden alle komende pausen zou hebben gekarakteri seerd met een kort motto, dat zon der mankeren zou zijn uitgeko men. dood rdrag irtij u Amsterdam Chaos terug in luchtverkeer (ADVERTENTIE) Laatste reis van paus Paulus VI Zoekactie in Alpen naar slachtoffers Partijloze zakenman premier Portugal (Van onze redacteur in Portugal Jan Halkes) hefschroef- onmogelijk dat veel gewas als verloren moet worden beschouwd blokkeerde spoorlijnen door ge en in het intrein o rijst, outbe- /erden rege- idende alt toe rdt gé- is het ipanse bevol- te be- tof” en te ma- i wach- Qeder- Pakis- ;de de 1.) ons st nu van tpaar met n. De geno- Een officiële aankondiging hiervan, die door radio Addis Abeba is uitgezonden, werd gisteravond in Londen opgevangen. De stad ligt op de hoofdweg van Asmara naar de Soedanese grens. De laatste twee weken hebben Ethiopi sche troepen gestage winst gemeld op de verschillende guerrilla-groeperingen die nog niet zo lang geleden bijna de gehele provincie Eritrea beheersten. Naar ver luidt zou Asmara nog de enige belangrijke Eritrese stad zijn die nog onder controle staat van de bevrijdingsbewegingen. LONDEN (Reuter). Ethiopische troe pen hebben de Eritrese stad Agordat her overd op de guerrillastrijders van het Eritrese Bevrijdingsfront (ELF). De verkeersregelaars in de lucht eisen het recht op staking, de invoering van overwerkgeld in hun salaris en ten slotte betere apparatuur om het verkeer in de lucht mee te leiden. De minister van Trans port, Le Theule, was niet bereid op het totaal van deze eisen in te gaan. De rege ring heeft veertien dagen geleden bij de eerste actie herhaaldelijk laten weten dat de salarissen van de verkeersleiders beter zijn dan zij zelf doen voorkomen en in ieder geval meer dan voldoende en dat de technische apparatuur niets onderdoet voor die van de uitrusting op andere West- europese luchthavens. Tijdens de stiptheidsactie behandelen de Bovendien heeft het opperbevel de een heden die zich bevinden in een christelijke wijk in de hoofdstad Beiroet, opgedragen hun wapens af te leggen. Het bevel komt na een bijeenkomst tus sen de leiders van de christenen en de Libanese commandant van de in hoofd zaak uit Syriërs bestaande Arabische vre desmacht. Volgens welingelichte kringen in Liba non, zou de Libanese regering binnenkort met het voorstel komen Beiroet te demili tariseren en de plaats tot een „open stad” te verklaren. NEW DELHI (Reuter). Duizenden le den van de Congrespartij van de voorma lige premier Indira Gandhi hebben giste ren in het hele land gedemonstreerd tegen het regeringsbeleid. Zeker 200 van hen werden gewond bij botsingen met de poli tie. De betogingen waren georganiseerd als deel van de „Redt India”-campagne van de Congrespartij, die de regering van de Ja- natrapartij gebrek aan leiding en remming van de ontwikkeling van het land verwijt. LONDEN (DPA). De liberale politi cus Jeremy Thorpe die er van wordt be schuldigd betrokken te zijn geweest bij een komplot tot een moord, heeft gisteren de steun gekregen van zijn aanhangers in het Zuidwestengelse kiesdistrict Noord- Devon, dat hij reeds 19 jaar in het Lager huis vertegenwoordigt. verkeersleiders niet meer dan acht toestel len tegelijkertijd, wat tot gevolg heeft dat lijnvluchten al meteen op een vertraging van 24 uur moeten rekenen. Vooral char- tertoestellen zijn van de stiptheidsactie het kind van de rekening. Naar schatting 100.000 Italianen stonden langs de 25 kilometer lange route en een helikopter van de politie volgde de stoet die zich met een snelheid van 40 kilometer per uur richting Rome bewoog. De stoet bestond uit 21 voertuigen. In het derde voertuig bevond zich de houten pauselijke kist, die voor de korte tocht gesloten was. De stoet kwam Rome binnen via de oude Aurelische muur en stopte gedurende vijf minuten op het voorplein van de basiliek van St. Jan van Latheranen. Met een korte rouwplechtigheid nam daar het bisdom Rome symbolisch afscheid van zijn opper ste herder. De vicaris van Rome, Kardi naal Ugo Poletti, sprak een kort gebed en zei daarna: „We brengen een emotionele groet aan onze paus en vader in het geloof, Paulus de zesde”. Direct achter kardinaal Poletti stond de (communistische) burge meester van Rome, Giulio Carlo Argan, namens de stad Rome. Ook waren deta chementen van de drie onderdelen van de strijdkrachten opgesteld. Op het immense plein, dat vaak dient als plaats voor politie ke en vakbondsmanifestaties, waren enke le duizenden Romeinen en toeristen aan wezig. Na de korte plechtigheid reed de stoet verder naar de Sint Pieter. In de crypte ROME(UPI). Wijlen paus Paulus VI heeft gisteravond zijn „laatste reis” ge maakt van het zomerpaleis Castel Gan- doifo naar de basiliek van de St. Pieter in Rome. Het stoffelijk overschot werd over gebracht, onder begeleiding van 5000 poli tiemannen, een erewacht en een anti-ter- reubrigade. De benoeming van Nobre da Costa wijst erop dat de nieuwe regering een partij-onafhankelijk karakter zal krijgen. De socia listische partijraad besloot dinsdag dat een nieuwe regering in geen geval mag afwijken van de tot nu toe gevolgde regeringspoli- tiek. De steun van de socialisten is essentieel voor welke regering onder het hoogaltaar van de Sint Pieter waren werklieden gisteren nog bezig de tombe in te richten in een kleine gewelfde kapel, de laatste rustplaats van de paus. Voor het hoofdaltaar heeft men een klein lichtelijk hellend platform geconstrueerd, waarop het stoffelijk overschot van de paus in een gesloten kist zal rusten, tot de begrafenis zaterdagavond. Vanuit de gehele wereld zijn in Rome al veel kardinalen aangekomen voor de be grafenis en voor het geheime conclaaf, dat de opvolger van paus Paules, de 263ste leider van de rooms-katholieke kerk zal moeten kiezen. Gisteren vond op de derde verdieping van het apostolisch paleis een tweede bijeenkomst van het college van kardinalen plaats. Hoewel Ook deze bijeenkomsten geheim zijn, maakten Vaticaanse funktionarissen bekend, dat op de eerste bijeenkomst, dinsdagavond, de gouden ring en het offi ciële zegel van paus Paulus plechtig met een hamer zijn stukgeslagen, als symbo lisch einde van zijn pontificaat. Ongeveer 2000 burgerwerknemers leg den het werk neer ter ondersteuning van 100 collega’s die in de middag werden geschorst omdat zij ter ondersteuning van looneisen al dagen weigeren te werken aan de met polaris-raketten uitgeruste kernon- derzeeboot Resolution. Militair-personeel zal nu het vaarklaar maken van het schip moeten overnemen. Eind vorige maand moest eveneens mili tair personeel worden belast met het laden van de onderzeeboot Revenge met polaris- raketten. Alleen de Revenge is op zee. De twee andere onderzeeboten liggen al weken in het dok. Ook de arbeid op deze schepen wordt geboycot. LONDEN (DPA). Het arbeidscon flict op de Britse werf voor Kernonder- zeeboten aan de Clyde heeft zich gisteren plotseling verscherpt. dan ook. De socialisten willen met name niet dat er getornd zou worden aan de landbouwpolitiek, het ontwerp voor een nationale gezondheidszorg en de nationalisaties. Verwacht kan worden, dat Nobre da Costa een moeilijke formatieperiode tegemoet gaat. Of het zou moeten zijn dat hij niet van plan is overleg met de politieke partijen te plegen. De presidentiële regering zou het parlement gewoon voor het blok kunnen zetten. Het regeringsprogramma zal binnen 15 dagen na de officiële benoeming van de premier door het parlement moeten worden beoordeeld. Mario Soares zei gisteren bij het verlaten van het presidentiële paleis, dat volgens de socialistische partij de president zich niet aan de grondwet heeft gehouden. De grondwet schrijft voor dat bij de aanwijzing van een premier rekening moet worden gehou den met de verkiezingsuitslag. Volgens de socialisten zou de premier dus een socialist moeten zijn omdat de socialisten de grootste partij vormen in het parlement. ?arrow i opna- □p een nachte- ilboord 1 op een ras ge en. Be snee op BEIROET (AFP/AP). Het opperbevel van de „Verenigde Libanese Strijdkrach ten,” binnen welke beweging zich de rechtse christelijke milities hebben ver zameld, heeft gisteravond laat een staakt- het-vuren „op alle fronten” gelast. LISSABON. President Eanes van Portugal heeft gisteren de 51-jarige ir. Alfredo Nobre da Costa aangewezen als premier van een nieuw te vormen kabinet. Nobre da Costa is een industrieel, partijloos, en was minister van Industrie en Techniek in de eerste regering-Soares. De keuze van Eanes heeft alle waarne mers verrast, ook de partijleiders. Geen van de politieke partij en kon gisteren een oordeel over de nieuwe premier geven. Dat zal afhangen van het door hem te presenteren regeringsprogram ma. tussen pt sinds ?renver- e direc- en van in meer spoor te Vooruitlopende op het besluit van de Fransen had het Spaanse ministerie van Verkeer al een aantal maatregelen voor het komende weekeinde voorbereid. Zo zullen speciale treinen en autobussen wor den gebruikt voor pendeldiensten op Zwit serland en Frankrijk. De staatsmaat- schappij Iberia zal een aantal vluchten afgelasten. j Turk- isteren oodge- lic, be- ij werd vrouw betrok- s activi- mdreas te ma- eeft het eren ge; estduit- i koek”, •ie jaar s geble- binnen iristen. >en een rbij de bevor- andels- issische 1 en Rus- i WASHINGTON (CPI). Een officier van de Roemeense veiligheidsdienst, lui- tenant-generaal Ion Pacepa, is naar de Verenigde Staten uitgeweken, zo is door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De officiële Amerikaanse woordvoer ders moeten het stilzwijgen over de zaak bewaren, maar men zei dat het bericht in het Westduitse blad Die Welt in hoofdzaak juist is. ieuw- :s ar- m de steen ielen. actie werd srs zo eige- laten 1 Zoals bij de meeste profetieën kan men zijn voorspellingen pas achteraf verifië ren: wie zou anders hebben geweten dat de titel „flos florum”, bloem der bloemen, van toepassing was op Paulus VI, die immers drie lelies in zijn wapen droeg (evenals trouwens kardinaal Wyszinski, tegen de twee van kardinaal Della Torre en de bos rozen van kardinaal Barbieri). Pauselijke wapens maakten de identificatie ook in andere gevallen mogelijk. Zo beantwoord de Leo XIII, die een ster in zijn wapen droeg, zeer toepasselijk aan de omschrij ving „lumen de coelo”, licht uit de hemel. Maar ook voor Johannes XXIII, in de lijst van Malachias „pastor et nauta” geheten (herder en varensman), lag de verklaring voor de hand: was hij bij zijn verkiezing niet patriarch van Venetië, de stad der kanalen? Volgens andere, diepzinniger uit leggers, bevoer hij bovendien onver schrokken de zeeën van de moderne we reld. Zo is Malachias een profeet wiens voor spellingen hoe dan ook altijd uitkomen, en die daarom een welverdiende achting ge niet. Hij is wel degelijk een historisch figuur, namelijk een Ierse monnik, die leefde van 1094 tot 1148. Minder contro leerbaar is zijn pausenlijst, die pas in de zestiende eeuw komt opduiken. Volgens sommigen is hij dan ook samengesteld door ene Alfonso Ceccarelli, secretaris van kardinaal Girolamo Simoncelli, af komstig uit Orvieto. Bij de dood van Urba- nus VII in 1590 behoorde deze tot de „pa pabili” en in de lijst van Malachias werd de komende paus omschreven als „de anti- quitate urbis”, uit de oudheid der stad. En wat is wel de oorspronkelijke betekenis van Orvieto? Oude stad en daarmee was de vinger Gods duidelijks gericht op Cec- carelli’s werkgever. Of hij ooit behoorlijk werd beloond voor zijn monnikenwerk, vermeldt de geschiedenis niet. Maar men mag het betwijfelen, te meer omdat al de moeite voor niets was. Het conclave van 1590 koos een andere kardinaal, Niccolo Sfrondati, die de naam koos van Gregori us XIV. Hoe dan ook, sindsdien kwam de pausenlijst van Malachias bij ieder concla ve weer opduiken. Ook nu vraagt iedereen zich af wie er wel bedoeld mag zijn met de naam van de nieuwe paus, „de medietate lunae”, uit de halve maan. Is hij afkomstig uit het Mid- den-Oosten of uit andere mohammedaan se landen, zoals bijvoorbeeld de Pakis taanse kardinaal Joseph Cordeiro. Of moet men het ook hier dieper zoeken en slaat „half” of een tweedeling of schisma in de kerk, of heeft „de maan” betrekking op ketterij, waar „de zon” immers het zinnebeeld is van de waarheid. Helaas zullen we het ook deze keer pas „weten” wanneer de nieuwe paus eenmaal gekozen is. Wel begint het voor degenen die Mala chias serieus nemen nu te spannen, want op de „halve maan” volgen er nog maar twee pausen en dan komt de laatste: „Pe trus Romanus”, de Romeinse Petrus. Daarna is het onherroepelijk afgelopen. Met de kerk? Met de wereld? Of alleen maar met Malachias? LUGANO (Reuter). Reddingsploegen zoch ten gisteren in de Italiaan se, de Zwitserse en de Franse Alpen naar meer slachtoffers van het nood weer, dat dinsdag voor ze ker 25 mensen de dood be tekende. In de Franse Al pen worden achttien berg beklimmers vermist. De speurtochten moeten te voet worden verricht aan gezien het slechte weer het gebruik van vliegtuigen maakte. Op de Rijn kwam tussen Karlshruhe in West-Duits- land en Basel in Zwitser land, de scheepvaart stil te liggen doordat de politie dit stuk van de rivier afsloot in verband met de hoge wa terstand, ongeveer 7,5 me ter, tegen normaal vier tot vijf meter in augustus. In Zwitserland, waar minstens tien mensen om kwamen, waren de wolk breuken, stormen en over stromingen de ergste sinds een kwart eeuw. De Zwit serse autoriteiten zeiden dat akkers in de buurt van de grens met Frankrijk gis teren zo’n tachtig centime ter onder water stonden en burg deden zich overstro mingen voor. Uitgestrekte landerijen stonden gisteren nog onder water. In het zuiden van Zwitserland en het noorden van Italië was het weer gisteren weer nor maal. Reddingsploegen en militairen hebben grondverschuivingen wegen vrijgemaakt, waarmee de belangrijkste autoroutes tussen Zwitser land en Italië weer bruik baar zijn. Alleen de spoor lijn van Domoddossola in Italië naar Brieg in Zwit serland is nog op enkele punten versperd, maar men verwacht ook deze verbinding vanavond weer hersteld te hebben. In Italië zijn nog enkele dorpen, waaronder de bergsportplaats Macugna- ga, geïsoleerd als gevolg van het instorten van een brug. De bewoners van het getroffen gebied hebben echter voldoende levens middelen voor de komende paar dagen. In de Zwitserse Alpen zijn enkele bergpassen nog geblokkeerd door sneeuw. De weg- en spoorverbin dingen met Zermatt zijn echter hersteld. Hij houdt vast aan zijn voornemen om zich bij de komende verkiezingen opnieuw kandidaat te stellen. Verwacht wordt dat de Britse kiezers in oktober naar de stem bus zullen worden geroepen. In de landelijke liberale partij zijn de meningen verdeeld over de vraag of Thor pe er ter wille van de partij niet beter aan zou doen, zich terug te trekken. Afgelopen Vrijdag werd Thorpe officieel met drie anderen in staat van beschuldiging ge steld, omdat zij plannen zouden hebben beraamd een gewezen vriend van de libe rale leider uit de weg te ruimen. Deze heeft herhaaldelijk beweerd in het verleden een homofiele relatie met Thorpe te hebben gehad, hetgeen deze steeds heeft ontkend. Naar aanleiding van deze zaak was Thor- Pe al eerder afgetreden als landelijk leider van de liberalen. Na de zware regenval van de laatste dagen is de situatie in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek iets verbeterd. In delen van het noorden van de bonds republiek veroorzaakten hevige onweersbuien giste ren echter een verkeer schaos. In Beieren lijkt het hoogwatergevaar vermin derd. Volgens de autoritei ten is de situatie niet meer zo dreigend als de vorige dag. Alleen via de Donau rolt momenteel een vloed golf in de richting van Re gensburg, waar de nodige voorzorgsmaatregelen met het oog op overstromings- risico’s zijn getroffen. Vanwege de regenval moest gisteren de Auto bahn Hamburg-Elmshorn geheel en de Autobahn Flensburg-Hamburg ge deeltelijk worden gesloten. In de buurt van de Hanzes tad stond het water op de snelweg soms een halve meter hoog. Ook Oost-Duitsland had met wateroverlast te kam pen. Met name in de distric ten Potsdam, Frankfort/o- der, Cottbus en Maagden- h- Met een korte rouwplechtigheid in de basiliek van de St. Pieter nam het bisdom Rome gisteravond symbolisch afscheid van zijn opperste herder, de zondag overleden paus Paulus VI. PARIJS (AP). Het schoonmaken van de stranden langs de kust van Bretagne heeft bijna 170 miljoen gulden gekost. De stranden raakten ernstig vervuild toen in maart de olietanker Amoco Cadiz voor de kust in twee stukken brak. Bij de grote schoonmaak waren 10.000 soldaten en vrijwilligers betrokken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3