MAROKKANEN MOGEN VOORLOPIG BLIJVEN Koolmonoxydegehalte w op pakjes sigaretten E g Maduro twijfelt aan Roosendaalse moordenaars plannen KLM-ALM z Dierentuinen Deense politie arresteert bedreigd met sluiting Van der Ploeg vraagt ontslag WA-verzekering sportvliegtuigen Damiate Pers haalbaarheid van Reacties op gewijzigd standpunt van Amsterdam over Voorhaven Ook Kielman liet ro' Staking bij PanAm Umuider Courant Vredesschip moet weg uit Libanon verstek gaan België volgende maand zonder Sekstant Geen vergadering olieministers Haarlems comité blijft doorgaan Godsdiensttwist in Zuidmolukse gemeenschap I VI t Medische redenen Stichting Volksgezondheid en Roken: De Wit: II Hoofdkantoor OPEC: PvdA-kamerlid: Onaanvaardbaar Onverantwoordelijk re-- 4 197 8 BINNEN- EN BUITENLAND 1 O AUGUSTUS DONDERDAG Kü (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. Op verzoek van de Bredase officier van justitie heeft de politie in Kopenhagen twee Singapore-Chinezen, 21 en 24 jaar oud, aangehouden. De twee koks worden ervan verdacht de hand te hebben gehad in de moord op de Roosendaalse eierhandelaar H. Eb ben, bij een overval in het Chinese restaurant „Golden City” in Roosen daal op 24 juli. 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/AMSTERDAM. Voorlopig zullen nog geen illegaal in ons land verblijvende Maroka- nen Nederland worden uitgezet. Staatssecretaris van Justitie me vrouw Haars heeft gisteren laten weten bereid te zijn om met de uitzetting te wachten tot de Raad van State uitspraak heeft gedaan over andere in ons land illegaal verblijvende Marokaanen. J Staatssecretaris wacht op State uitspraak Raad van 2* Hij noemt het nieuwe uitstel van de J (Van onze redactie binnenland) 0,70 f 145,- I Uit de omstandigheden in de Deense hoofdstad rond de arrestatie kan worden afgeleid, dat de overval op het Roosenaal- se restaurant toch rpeer is geweest dan louter een geforceerde poging van een aantal Chinezen om aan geld te komen. Dit laatste houdt de politie in Roosen daal tot nu toe vol. Vorige week vond namelijk in Kopenhagen een „afrekening" plaats onder vier Chinezen om aan geld te komen. Naar aanleiding hiervan werd in Kopen hagen een Maleisiër gearresteerd op wie een briefje met een adres werd gevonden. Het bleek van een flat aan de buitenrand van de Deense hoofdstad te zijn en in die flat woonden ook de beide nu opgepakte Chinese koks. Men houdt rekening met lijnen naar de narcoticahandel. De financiële situatie voor deze zes (Bur gers Dierenpark Arnhem, Ouwehands Dierenpark Rhenen, Dierenpark Amers foort, Dierenpark Wassenaar, de Beekse Bergen bij Tilburg en het Dolfinarium in Harderwijk) wordt dan vrijwel onhoud baar. Die parken die net niet dicht hoeven zullen volgens Van Hooff met de grootst mogelijke moeite het hoofd boven water kunnen houden. ARNHEM. De zes niet gesubsidieerde dierentuinen in Nederland worden vol gens directeur Anton van Hooff van Bur gers Dierenpark in Arnhem met sluiting bedreigd, wanneer eind dit jaar de verho ging van het btw-tarief van deze groep van 4 naar 18 procent zal worden doorge voerd. ken werken het Koningin Wilhelmina Fonds, het Nederlands Astma Fonds en Nederlandse Hartstichting samen. „De beslissing van mevrouw Haars houdt wel de erkenning in van de bijzon dere positie van de 182, maar trekt daar uit niet de noodzakelijke consequenties", aldus mr. W. van Bennekom. De KLM heeft zowel maandag als giste ren dus niet deelgenomen aan het vooron derzoek in de gerechtelijke procedure van De Wit tegen enkele leidinggevende functi onarissen van de luchtvaartmaatschappij. Bij het Supreme Court van New York hebben de advocaten van de KLM een brief gedeponeerd. In het schrijven vragen de KLM-advocaten De Wit verder te mo gen verhoren en een groot aantal docu menten van De Wit aan hen te overhandi gen. De accountant zegt dat de KLM over veel materiaal moet beschikken waarvan hij zelf kopieën heeft en waarom nu wordt gevraagd. De kans bestaat de Laurence Vogel, de raadsman van De Wit, aan de rechtbank in New York zal vragen een datum vast te stellen waarop de KLM en Kielman verplicht worden in het kantoor van Vogel aanwezig te zijn. Volgens De Wit hebben de KLM en Kiel man de eerste (voor)ronde van het proces verloren als ze niet op die vastgestelde datum zouden komen opdagen. De KLM zou in dat geval bij verstek kunnen wor den veroordeeld tot het betalen van onge veer één miljoen gulden, exclusief proces kosten. De Wit verwacht niet dat het onderzoek in Nederland naar de beschuldigingen aan het adres van KLM-functionarissen geen doorgang zal vinden als de zaak bij het Supreme Court in New York wordt afge sloten. „Ik zal zonder meer ingaan op een verzoek van staatssecretaris Smit-Kroes als zij wil dat ik naar Nederland kom om behulpzaam te zijn bij het onderzoek”. De bewindsvrouwe heeft verklaard dat zij open staat voor iedereen die informatie heeft, ook voor De Wit. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid De Graaf (PvdA) heeft gepleit voor de invoering van een wettelijke aansprake lijkheidsverzekering voor de huurders en eigenaren van sportvliegtuigen. De bezorgdheid van de NVSH is me de ingegeven door het feit, dat in België de PTT soms als waakhond optreedt door eerst een exemplaar van een tijd schrift naar de gerechtelijke instanties te sturen. F. M. Lubbers (CDA) en mr. J. C. Rietkerk (WD) in een perscommuniqué. Volgens Amnesty International zijn er brieven van familieleden van Marokka nen, waaruit blijkt dat ze wel degelijk in Marokko vervolgd zullen worden voor hun deelname aan de acties in Nederland. Die zijn gericht tegen de legaliseringsmaatre- gel van de Nederlandse regering, waar door voor 1974 in ons land werkende ille gale buitenlanders alsnog een verblijfsver gunning konden krijgen. Ze moesten dan wel aantonen dat ze op de peildatum van de legalisering in ons land aanwezig wa ren. Velen konden dat echter niet, onder meer omdat ze bij koppelbazen hadden gewerkt die geen werkgeversverklaring wilden afgeven. Volgens de advocaten is het onverant woordelijk de Marokkanen na ruim drie jaar nogmaals met een uitgestelde beslis sing te confronteren. In tien Nederlandse steden zijn actie groepen opgericht die de eisen van de Marokkanen steunen. Ook de 15 Neder landse hongerstakers zetten hun actie in het kerkgebouw voort tot de ministerraad een beslissing heeft genomen. Het actieco mité Marokkanen zal vandaag een brief overhandigen aan de minister, waarin de situatie rond de „182 Marokkanen” nog maals wordt uiteengezet. De Antilliaanse regering is volgens de heer Maduro nog niet voornemens deze overeenkomst met LTU op grond van het voorstel van mevrouw Smit-Kroes op te zeggen. De Antilliaanse ministerraad zal zich hierover nog moeten uitspreken. „Het feit blijft dat wij verplichtingen zijn aange gaan met LTU, verplichtingen die wij niet zo maar van ons af willen schuiven”, aldus de heer Maduro. Dat zou kunnen betekenen dat ondanks een alternatief plan van de eigen lucht vaartmaatschappijen de Westduitse LTU toch op 18 december met haar vluchten naar de Antillen begint. De LTU heeft volgens de heer Maduro vergunning voor dit vervoer van de Westduitse overheid gekregen. Staatssecretaris Smit-Kroes verklaarde dinsdag na haar aankomst op Schiphol dat het voorstel, dat zij van KLM en ALM heeft gevraagd, „concurrerend zal moeten zijn met het LTU-programma”. Verder deelde zij mee van mening te zijn dat: „De stroom toeristen die in december op gang gaat komen onder geen beding gedwars boomd mag worden”. Volgens de maatschappij zal men niet direct last hebben van de staking, dankzij voorzieningen die in dergelijke gevallen worden getroffen. uitvoeren. Deze overeenkomst geldt voor lopig voor één jaar. De eerste vlucht die LTU zal uitvoeren, vertrekt op 18 decem ber. HOOFDREDACTIE: JosL. Lodewijks E. Koning I i l DEN HAAG(ANP). Behalve het teer- en nicotinegehalte en de vermelding dat roken de gezondheid bedreigt, moet ook het koolmonoxydegehalte op pakjes siga retten en shag worden aangegeven. De Stichting Volksgezondheid en Ro ken vindt deze toevoeging alleszins ge rechtvaardigd, omdat ook de koolmo- noxyde schadelijke effecten heeft voor zowel roker als niet-roker. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De regering van de Ne derlandse Antillen heeft, ondanks de in stemming die zij kan betuigen met het standpunt van de Nederlandse staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat, ern stige twijfel of een nog op te stellen voor stel van KLM en ALM (Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij) voor het toe risten vervoer naar de Nederlandse Antil len voor 18 december aanstaande uit voerbaar zal zijn. Dit heeft de gevolmach tigde minister van de Nederlandse Antil len, de heer E. G. Maduro, gisteren ver klaard. BEIROET (AFP). Het hoofd van de Libanese veiligheidsdienst, Faroek Abil- lama, heeft bepaald dat het vredesschip van Abie Nathan de Libanese territoriale wateren moet verlaten per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pera b.v. Mr. H. C. vanderMije VEI stadb inger van 1 eengt iewo aan net ti te ks reau Hete nani BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 (Van een onzer redacteuren) NEW YORK. General manager F. O. Kielman van de KLM-vestiging in New York is gisteren niet verhoord door de advocaat van de ontslagen KLM-accoun- tant De Wit. De accountant heeft dit van uit New York meegedeeld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Belgische impor teur die het NVSH-maandblad Sek stant invoert, heeft geweigerd het sep tembernummer in België te versprei den. Oorzaak van de problemen is de voorpagina van het nummer, die ver wijst naar een hoofdartikel, getiteld: „Haal pornografie uit het verdom hoekje”. De importeur vreest dat de voorplaat de Belgische lezers te ver gaat. De NVSH zegt verontrust te zijn over deze vorm van censuur en zelfcensuur. En dat terwijl het onderwerp pornografie „gezien de toestanden in België hoog nodig aan discussie toe is”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 1^.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsturend teteloon 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Outteweg 42-14, Haariem M. 023-319053 Een woordvoerder van de organisatie heeft de berichten hierover categorisch tegengesproken. Er zijn volgens hem geen plannen voor een prijsverhoging van vijf procent voor de eerste helft van 1979, zoals werd be weerd. f Ei au i kus én De als geti Hir der mei N Sinj No< ihd tijd h de De staatssecretaris heeft deze stap ge daan onder druk van de twee regerings partijen CDA en WD. In een verklaring van die twee partijen staat dat uit de uitspraak van de Raad van State, die maandag opnieuw een aantal zaken be handelt van Marokkanen die hun verblijf in Nederland gelegaliseerd willen zien, moet blijken of er nieuwe feiten zijn die uitwijzing niet meer rechtvaardigen. De advocaten die de 182 met uitzetting bedreigde Marokkanen vertegenwoordi gen hebben kritiek geüit op de beslissing van mevrouw Haars. „Staatssecretaris Haars schuift haar politieke verantwoor delijkheid af naar een college waar het niet thuishoort. De Raad van State is juri disch niet bevoegd een oordeel te geven over de thans ontstane feitelijke en politie ke situatie”, zo wordt gezegd. De verzekering moet betrekking hebben op schade, veroorzaakt aan derden buiten het vliegtuig. De Graaf denkt hierbij aan een verplichte verzekering, zoals die ook geldt voor motorrijtuigen en jagers. In schriftelijke vragen aan de staatsse cretarissen mevrouw Smit-Kroes (van Verkeer en Waterstaat) en Nooteboom (van Financiën), evenals aan minister De Ruiter (van Justitie) vraagt De Graaf of de bewindslieden bereid zijn de noodzakelij ke wetswijzigingen door te voeren. De heer Van der Ploeg, die als vakbonds bestuurder en Kamerlid voor de PvdA be kendheid kreeg, werd in 1974 benoemd tot burgemeester van Oude Pekela. Het werd een roerige ambtsperiode. Hij kwam regelmatig in conflict met de gemeenteraad. Dat conflict werd aangescherpt na uitlatingen van de heer Van der Ploeg in een interview met de Volks krant over de bevolking van Oude Pekela. (Van onze redactie binnenland) WAALWIJK. In de Zuidmolukse ge meenschap in Waalwijk zijn ernstige gods dienstige problemen gerezen. Twee mos limgroepen staan gewapend tegenover el kaar. De crisis in deze confrontatie kwam gis ternacht, toen om ongeveer 4 uur een groep jonge Zuidmolukkers, volgelingen van de jonge Iman, een aanval deden op huizen waarin volgelingen van de oude Iman wonen. Bij deze actie werd over en weer gescho ten. Een 26-jarige Zuidmolukker moest met een beenschot naar een ziekenhuis worden vervoerd. Andere mensen werden uit hun huizen verdreven en drie gezinnen durven niet meer in hun oude wijk terug te keren. De oorzaak van dit alles moet gezocht worden in de aanstelling van een jonge godsdienstleraar tot Iman. Voorheen wer den de godsdienstige plechtigheden ver richt door een oude Iman, die al vanouds in de Zuidmolukse gemeenschap in Waal wijk werkzaam was. De jongeren vonden zijn uitleg van de Koran niet meer in overeenstemming met wat zij van de jonge godsdienstleraar had den geleerd. Vandaar de tweespalt in de eerst zo hechte Zuidmolukse islamitische gemeenschap. „Twijfel over deze zaak achten wij echter ongewenst. Vandaar ons verzoek om de uitvoering van de beslissing tot uitzetting op te schorten tot de Raad van State over de eerstvolgende te behandelen zaak uit spraak zal hebben gedaan”, aldus drs. R. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 9053 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers Duneniano per kwartaal (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Opschorting van de be slissing de 182 illegaal in ons land ver blijvende Marokkanen wel of niet uit te wijzen is voor het Haarlems Solidariteits- comité geen reden acties uit te stellen. Het comité noemt bet aanhouden van de beslissing een nieuwe verlenging van de toch al lange periode van onzekerheid, waarin de groep Marokkanen verkeert. „Er moet een eind komen aan het gesol met de slachtoffers van de regularisatie- maatregel 1975”, aldus het Haarlemse Soli- dariteitscomité. De voettocht van Amsterdam naar Den f Haag, die aanvankelijk als demonstratie was gepland, gaat niet door. In plaats daarvan zal zaterdag 19 augustus een de monstratie plaats hebben op het Kenne- merplein in Haarlem. ïr In de Amster damse kerk De Duif trad gister avond een cabaret groep op tijdens een manifestatie tegen de uitwij zing van illegale Marokkanen. WENEN (ANP). Op het hoofdkantoor van de OPEC (Organisatie van Olie ex porterende Landen) in Wenen is niets be kend van pogingen om in september een buitengewone vergadering van de oliemi nisters van de dertien aangesloten landen bijeen te krijgen. GRONINGEN (ANP). Sake van der Ploeg heeft ontslag gevraagd als burgemees ter van Oude Pekela. Van der Ploeg was na een hartaanval sinds vorig jaar met ziekte verlof. Bij een keuring werd hij onlangs voor tachtig procent arbeidsongeschikt ver klaard. Burgemeester D. G. van den Noort van Muntendam treedt al sinds juni op als plaatsvervanger in Oude Pekela. De Antilliaanse overheidsorganisatie In ternational Caribian Toerist Organization (ICT) heeft met deze Westduitse maat schappij een overeenkomst gesloten, waarbij LTU wekelijks een chartervlucht vanuit West-Duitsland naar de Antillen zal De stichting zegt dit in een brief aan de Adviescommissie Warenwet, als reactie op het ontwerp-besluit van de regering over deze zaak. Voorts zouden binnen afzienbare tijd ook op pakjes shag de gehalte-aanduidin- gen van teer- en nicotine vermeld moeten worden. Zeker gezien de ontwikkeling van het roken van shag door jongeren. Volgens het ontwerp-besluit komen teer- en nicoti negehalten alleen op pakjes sigaretten te staan. In de brief geeft de stichting tevens het advies de waarschuwingen een officieel karakter te geven. Zo zou het ministerie van Volksgezondheid als waarschuwende instantie vermeld moeten worden. De formulering „roken bedreigt de ge zondheid” alleen brengt onvoldoende on der woorden dat roken in ons land mo menteel het verkeer of het druggebruik als gezondheidsriciso verre overschaduwt, vindt de organisatie. In enkele Westeuropese landen, onder andere Engeland, geeft de overheid deze waarschuwing via shagverpakking ook aan de gebruiker door, aldus de stichting. In de Stichting Volksgezondheid en Ro- Een Libanees marineschip is uitgezon den om het bevel over te brengen en er op toe te zien dat Abie Nathan zich daaraan houdt. „De Stem van de Vrede”, die zich niet ver van de haven van Beiroet bevond, is daarop in noordelijke richting vertrokken. Abie Nathan had een ambulance en me dicamenten aan boord voor de burgers van Beiroet. NEW YORK (AFP). Ruim 7.898 leden van het grondpersoneel van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „Pan American World Airlines” zijn vanmor gen in staking gegaan, nadat onderhande- lingen over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst waren vastgelopen. uitzetting staatsrechtelijk onaanvaard baar en meent dat het geen enkele rechts bescherming geeft zoals door de Vreemde lingenwet wordt bedoeld. Het besluit van de staatssecretaris bete kent dat de Marokkanen in ieder geval nog tot eind september in ons land kunnen blijven. Het verzoek van de twee regeringspartijen CDA en VVD om de uitwijzing op te schorten, betekent volgens de fractieleiders niet dat ze het oneens zijn met het beleid van mevrouw Haars. Ze zeggen het zelfs van harte te steunen. (Vervolg van voorpagina) Wethouder J. W. Meijer van Velsen zei. gevraagd naar zijn reactie op het gewijzigde Amsterdamse standpunt, bijzonder verheugd te zijn met deze ontwikkeling. „Ik vind”, aldus Meijer, „dat het verstand heeft gezegevierd. Men is namelijk niet bezweken voor de financiële consequenties of de technische en economische aspecten, maar voor de milieubezwaren. Juist aan deze bezwaren, die nu zo’n doorslaggevende rol hebben gespeeld, werd in alle rapporten ook in de eindconclusie van het Open Beraad nauwelijks aandacht besteed. Het is een succes voor het gemeentebestuur en allen, die in hun opstelling tegen de Voorhavenplannen één lijn hebben getrokken”. Wethouder Meijer was verder van mening, dat het nieuwe standpunt van Amsterdam, voor een definitieve beslissing van de regering met betrekking tot de noodzaak van een Voorha ven bij IJmuiden van doorslaggevende betekenis zal zijn. Het Statenlid G. J. C. A. Persoon, aan voerder van de pro-voorhavenoppositie binnen de PvdA-Statenfractie is lichtelijk teleurgesteld over deze ontwikkeling. Per soonlijk blijft hij voorstander van een voorhaven-containerterminal, al hoeft het wat hem betreft niet noodzakelijk op de altijd bepleite plek. De plannen van het Open Beraad geven naar zijn mening wel soulaas voor de overslag van droog massa goed, maar voorhavenactiviteiten met con tainers moet zijns inziens nog een oplos sing worden gevonden. Persoon vertrouwt er op dat binnen de afspraak, die nu ook in Amsterdam is gemaakt, een dergelijke op lossing toch nog kan worden nagestreefd. De huidige havenwethouder mr. C. H. Goekoop, die ook als lid van de WD- statenfractie steeds voor de Voorhaven heeft gevochten, was voor commentaar niet bereikbaar. Goekoop keert niet terug als wethouder, omdat de WD uit het nieu we Amsterdamse college wordt geweerd. De PvdA-onderhandelingsleider Jan Schaefer, kwalificeert de onderhandelin- gen over de Voorhaven-kwestie als moei lijk. Schaefer zal pas tevreden zijn als men het volgende week donderdag over het gehele collegeprogramma en de -samen stelling eens zal zijn geworden. De partijen hebben over een aantal andere belangrijke punten nog geen overeenstemming. De moeilijkheden betreffen onder meer de bouw van parkeergarages in de Amster damse binnenstad (waar PvdA en PPR tegen zijn) en de aanleg van een metro-tak onder het IJ door naar Amsterdam-Noord. Alle betrokken solidariteitsgroeperin- gen en politieke partijen dringen er bij de ministerraad op aan positief te beslissen over een verblijfsvergunning. ‘Vi dt i ling diet vuil omi $eli mee ip staa *er Staatssecretaris Smit-Kroes heeft tij dens haar bezoek aan Curaqao, tegenover de Antilliaanse minister van Verkeer en Vervoer, de heer A. R. Winklaar, verklaard dat zij wil nagaan in hoeverre KLM en ALM samen dit vervoer voor hun rekening kunnen nemen, dit inplaats van de West duitse charterluchtvaartmaatschappij LTU. we hei de kir\ vre - me

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4