It n In Veilige Haven” een produkt uit de crisistijd tn I Expositie „Bestuurde Ruimte geopend in stadhuis Velsen •s Kabelontvangst radio en tv mogelijk al over twee jaar Zuid-Kennemerland produkt van zee, zand en wind ■mm PB 1 w*w ap POT EN MET 1 SEPTEMBER TE BEZICHTIGEN it Besttmr op fctek naar eattimisiaste jonge medewerkers BS 5 VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 197 8 4 «a I Clubhuis Crisistijd (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Kijk mijnheer, ik ben geen man die op de hoek van de straat kringetjes gaat staan kwatten. Daarom was ik eigenlijk best blij toen ze me een jaar of zes geleden vroegen of ik een beetje toezicht wilde houden in de tuin. Je moet natuurlijk wel van kinderen houden en er een beetje mee om kunnen gaan. Nou, ik kan veel verdragen maar ze moeten wel gehoorzaam zijn. Met de kleintjes heb je de minste moeilijkheden. Met de opgescho ten jongens ligt dat soms wat moeüijker. Dan komt er zo’n kleintje - ja denk er om dat ze alles in de gaten hebben hoor - en die zegt dan „Opa er zitten er een paar te zoenen op de schommel”. Kijk dan zeg ik jongens. ver trekken. Voor jullie is er ruimte genoeg buiten het hek van de speeltuin!” f 'h; ■ir „Opa" Grapendaal met zijn jonge speeltuinvolkje op de grote schommelschu.it. oude speeltuin Voor Velsense jeugd nog steeds volop vertier uur ur an de ig met r had- in de tische m gis- r een ingen en op oude i me rgers Joop Luster, die bijna 50 jaar lief en leed deelde met „zijn” speeltuin. Een foto gemaakt van bestuur en mede werkers van In Veilige Haven ter gelegen heid van het 20-jarige bestaan in 1951. Op de voorste rij van links naar rechts: Twee kinderen van het echtpaar Luster, me vrouw Luster-Broekhuizen, Rie van Eden, mevrouw Dekker, mevrouw van der Zee, Op de expositie „Bestuurde Ruimte” wordt allereerst getoond hoe de provincie er vroeger uitzag, van ongerepte staat, via polderwerken naar het beeld zoals het tot voor kort te zien was. Er is een oude landkaart. Er zijn beelden van zee en strand, ongerept en wat er van geworden is, natuurgebied, waterwingebied, recrea tiegebied. Een oude prent toont de droog- Werken en Ruimtelijke Ordening) van de gemeente Velsen verrichtte woensdag middag de officiële opening. mevrouw Van Vliet, Luster sr., mevrouw Reek, mevrouw Kwast; 2e rij: Van der Zee, Kluft, De Jong, Bosschert, mevrouw Krui- ten. Kruiten sr., mevrouw Glimmerveen, mevrouw Linders, tante Ma Reek met schemerlampje, Oom Piet Reek met klok voor speeltuin, mevrouw Bosschert, me vrouw Visser en heer Visser, mevrouw Van Eden, heer Kwast, mevrouw De Gel der, heer De Gelder, heer Van Eden, heer De Braber; achterste rij:' Joop Luster jr., heer Osterom, heer Dekker, heer Bos- schert jr., K. Reek, De Braber jr. en me vrouw Kistemaker. „Vroeger”, zo vertelt de heer Grapen daal, „werden er ook in het clubgebouw allerlei dingen voor de kinderen gedaan. Daar lijkt nu minder behoefte aan. De buurthuizen hebben die taak voor een gedeelte overgenomen en dan is er na tuurlijk de televisie. Dat clubgebouw van de speeltuinvereniging is intussen club huis geworden van de Velser Zwemvere niging VZV. De speelwerktuigen zijn voor een niet onbelangrijk deel door de leden zelf ver vaardigd. Dat gebeurde zelfs nog zo’n jaar of twintig geleden toen er een en thousiaste ploeg leden vrijwel dagelijks in de tuin te vinden was omdat er altijd wel werk aan de winkel was. „Vooral het onderhoud van het materiaal en de speel weiden vergden nogal wat tijd”, weet Grapendaal zich te herinneren. De man die nog veel meer van de ir Wethouder J. W. Meijer van Velsen bij een eerste rondgang. historie van het speelterrein weet te ver tellen is de nu 57-jarige heer J. Luster Zo’n kleine vijftig jaar geleden namen de ouders van Jopie Luster met het echt paar Reek en ene heer M. Tuin het initia tief voor de oprichting van de speeltuin. „Het was crisistijd”, vertelt de heer Lus ter. „Voor ons, de kinderen was er weinig te beleven. Je kunt het misschien nog het beste zien als een stuk sociale bewogen heid. De oprichters waren ouders die kinderen op de Casembrootschool had den. Iedereen was meteen enthousiast. Over medewerking hadden de initiatief nemers niet te klagen”. vangst van radio- en tv-programma’s, via het kabelnet is storingvrije ontvangst van tv-programma’s en 13 FM-radiostations gegarandeerd. Op verzoek van commissie lid Kuijper (Progressief Velsen) wordt in het rapport ook opgenomen dë mogelijk heid in de toekomst via het aan te leggen net lokale of regionale uitzendingen te verzorgen. Over het tijdstip van voltooiing kon wethouder Van der Werft nog niets definitiefs meedelen, wel achtte hij het mogelijk dat over ongeveer twee jaar de eerste aansluitingen een feit konden zijn. ?scho- moest nhuis erden innen rug te Den tratie daats n de- enne- niet id, is ken. n de Abil- «bip riaie clubhuis werd veel aandacht besteed aan allerlei hobby’s. „De Christelijke korf balvereniging en de Harmonicavereni- ging IJmuidens Roem zijn voortgekomen uit die onderdelen van In Veilige Haven”, aldus Luster „We openden het seizoen altijd met een zomerfeest. Niet-leden hadden geen toegang. Leden betaalden per week 6 centen. Dat bedrag werd ook wekelijks geïnd. Er waren in die tijd zo’n 1200 leden”. Na de oorlog bleek de belangstelling voor het speeltuinwerk geenszins in de benen gezakt. Opnieuw werd met man en macht de tuin hersteld. In verband met de bouw van het zwembad en het asiel moest wel de helft van de beschikbare grond worden opgeofferd. Het enthousi asme en de belangstelling leek er nauwe lijks minder om. Er waren zo’n stuk of 40 vaste medewerkers. Nieuwe speelwerktuigen werden ge construeerd. Een ijzeren klimvliegtuig en een klimraket. Het hek werd vernieuwd. De huidige schommelstelling herinnert aan de funktie van toegangspoort die het vroeger had. De stelling wordt gesierd door de naam van de speeltuin.„In Veilige Haven”. Het was een tijd waarin iedereen nog wat op had met dit soort activiteiten. Je hoeft er nu niet meer om te komen”, mijmert een wat teleurgestel de Joop Luster. Het speeltuinbestuur bestaat nog uit een beperkt aantal mensen. „De laatsten van een grote groep enthousiastelingen", aldus Luster. „Het zou een goede zaak zijn als wat jonge ouders zich meldden om de zaak draaiende te houden. Van de zijde van de jeugd is er nog steeds vol doende belangstelling voor de speeltuin”. Die ouders kunnen voor nadere inlichtin gen kontakt opnemen met de voorzitter mevrouw Visser, Acaciastraat 38, tele foon 10030 of met de heer Lemstra, Ge rard Doustraat 37, telefoon 17831 beiden ip IJmuiden. jzocht jonge 1 wer- 1 ver- nouds Waal- Nadat door d^ gemeente een plek was aangewezen werd direkt een begin ge maakt met de afbakening en aankleding van het terrein. „Veel toestellen”, zo weet de heer Luster zich te herinneren, „wer den gemaakt van oud materiaal. De schommelstelling werd geconstrueerd van de rolluiken van de oude vishallen. De draaimolen draait na vijftig jaar nog steeds op een afgedankte winch van een trawler”. In Veilige Haven hield zich niet uitslui tend bezig met het speeltuinwerk. In het igde nd”, >r de r de >ben d - ie in tder een rha- szon- ;r op raan e be- ver- lit te teits- illen. m de ui de heid, ert. gesol satie- Soli- Dat zegt de 69-jarige Gerrit Grapen daal („Opa” voor de kinderen), die is belast met het toezicht in de speeltuin „In Veilige Haven” aan de Heerenduinweg. De vacantietijd is voor deze unieke speel plaats een drukke tijd. Vooral wanneer het geen uitgesproken strand- of zwem- weer is weet de jeugd van Velsen het vermaakcentrum te vinden. Niet alleen de kinderen uit de naaste omgeving maar ook uit Zeewijk, Oud IJmuiden en Vel- sen-zuid, behoren - vaak onder geleide van hun moeder - tot de regelmatige bezoekers. „In Veilige Haven” telt zo’n 450 vaste leden. Dat wil zeggen gezinnen die a raison van 12 per jaar voor een onbeperkt aantal gezinsleden vrije toe gang hebben tot de speeltuin. Iedere za terdag en woensdagmiddag en geduren de de schoolvacanties dagelijks. tentoonstelling „Bestuurde Ruimte” zijn licht schijnen. En van doorslaggevende betekenis voor de hoofdlijnen van de Noordhollandse ruimtelijke ordening is natuurlijk de aanleg van het Noordzeeka- naal geweest. Het spreekt vanzelf dat de gevolgen van dat kanaal op de tentoonstel ling op duidelijke wijze met prenten, teke ningen, kaarten, foto’s en teksten in beeld zijn gebracht. Zonder het kanaal was een bebouwing van bijvoorbeeld een Velser- broekpolder niet nodig geweest. De ont werpen van het bureau Wissing voor de bebouwing van de Velserbroekpolder zijn dan ook op de tentoonstelling te zien. De expositie „Bestuurde Ruimte” duurt tot en met vrijdag 1 september en is ge opend op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag en donderdag is de tentoonstelling ook ’s avonds van 19.00 tot 21.30 uur te bezich tigen. De tentoonstelling is samengesteld door de afdeling voorlichting van de pro- „In Veilige Haven” ligt opgesloten tus sen het zwembad Heerenduinen en het Kerbertasiel. Het biedt de jeugd voldoen de ruimte om te hollen en te dollen. Een uitgebreid assortiment speelwerktuigen maakt dat er nauwelijks tijd is voor verveling. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de burgerzaal van bet stadhuis te Velsen is een tentoonstelling ingericht over de ruimtelijke ordening van Noord-Holland. Daarmee wordt uit eengezet hoe en waarom Noord-Holland geworden is tot wat het is. Dat gebeurt aan de hand van een groot aantal foto’s met begeleidende teksten, tekeningen, ou de kaarten etc. Een diaserie van het bu reau voorlichting van de provincie com pleteert het geheel op een overzichtelijke nanier. Wethouder J. W. Meyer (Openbare se ge- gods- mos- ’er el- den menselijke nederzettingen op de strand wallen in noord-zuidrichting. De totstandkoming van het Noordzeekanaal was in de vorige eeuw in tweeërlei op zicht een doorbraak van de oude struc tuur. Het oude Velsen en IJmuiden (met Velseroord) groeiden op de zuidoever aan elkaar in de richting oost-west. Na totale afhankelijkheid van natuurlijke hulpbronnen schiep de industrie nieuwe bestaansmogelijkheden voor een groei ende bevolking aan weerszijden van het nieuwe kanaal. Harde economische wet ten bepaalden de verdere ontwikkeling waarmee een tweede doorbraak zijn be slag kreeg. Velsen kan op zichzelf voor de'hele provincie als model dienen. Veel veranderingen in een kort tijdsbestek maakten de kustgemeenten tot een brandpunt. Het landschap kreeg door maatschappelijke ontwikkelingen zijn huidige vorm. Verdere ingrepen kunnen niet zonder meer op hun beloop worden gelaten, zegt een tekst aan het slot. Het ruimtegebruik moet van de provincie uit bestuurd lees beheerst worden waarmee de link gelegd is met het motto van de tentoonstelling: „Bestuurde ruim te.” «Een begeleidende tekst beschrijft dit nu dichtbebouwde maar nog bosachtige Kustgebied als het produkt van zee, wind én zand. De zee als scheppende kracht. De huidige generatie kent de Noordzee als bedreiging voor de duinstrook. Een getoonde foto over duinvorming tegen de iJmuidense Zuidpier bewijst dat het an- iers kan op een plek waar het overigens niet bepaald gelegen komt. Na de duinvorming en de latere bebos sing zijn voortgaande bebouwing, het Noordzeekanaal en een ingrijpende industrialisatie items van de „nieuwe tijd” op de expositie. x In Zuid-Kennemerland en elders langs ie Noordhollandse kuststrook ontston- VELSEN. Het Kabeltelevisie Advies Instituut (KAI) uit Woerden zal worden aangezocht een rapport uit te brengen over de mogelijkheden voor kabeltelevisie in Velsen. De commissie bedrijven ging woensdagavond akkoord met bet door het college gevraagde bedrag van 25 duizend gulden om dit te financieren. Het KAI zal met name zaken als de kwaliteit van de in aanmerking komende ontvangststations en technische installaties, de aansluitmogelijkheden van bestaande gemeenschappelijke antende-inrichtingen, het machtigingsgebied, de aanlegprocedure en het maken van een exploitatie-opzet nader onderzoeken. Als centraal ontvangststation zijn er twee mogelijkheden; de ontvangstmast in de Waarderpolder of de mast op de toren van de PEN-centrale, de laatste mogelijk heid geniet de voorkeur. Als het rapport binnen is en de keus gemaakt kan er een huurovereenkomst met de PTT gesloten worden voor de aanleg van een primair kabelnet, vanaf dat net kunnen dan de wijken bediend worden via een door de gemeente aan te leggen distributiesys teem. Uitgangspunt is een verbeterde ont- <-<555555.5555<5<<555<55^555<<55<5<^5<555.5<<<-55<55555<5.<5<55.555.5/.:5:5<5<5<5<55.5<5<5SS5<5<55<5^ ^VELSEN. Opvallend en boeiend is dë Velsense inbreng op de tentoonstel ling juist omdat van bestaande situaties dichtbij huis wordt uitgegaan. Een aan vulling die het algemene gedeelte in omvang overvleugelt. Gerard Jol, de Velsense landschapsarchitect, en ge- meentevoorlichter Jan Dooijes lichten in hun bijdrage de geologische ont staansgeschiedenis van Zuid-Kenne- Berland uit het Noordhollandse geheel. making van een polder. Vervolgens mo lens langs de Schermer, een stolpboerde rij, met als contrast een torensilo. De ver stedelijking van de Purmer wordt in beeld gebracht, de groei van Schiphol in de Haarlemmermeer, de rioolwaterzuive ringsinstallatie in de Beemster. Het eindre sultaat van al die ontwikkelingen tenslotte is te zien op de kaart die de huidige situatie van de provincie Noord-Holland in beeld brengt. Ook de functie van de dijk als verbin dingsweg wordt op de tentoonstelling aan schouwelijk gemaakt. We zien plaatjes van de beroemde Westfriese Omringdijk (om van Hoorn naar Enkhuizen te komen bij voorbeeld) maar ook dichter bij huis de hoge Spaarndammerdijk bij Spaarn- woude met fietsers er op. Natuurlijk waren het niet alleen duinen en dijken, die het gezicht van Noord-Hol land vormden. Ook steden en dorpen beïn vloedden het beeld. Het uitdijen van Am sterdam, de Haarlemse agglomeratie, het IJmondgebied is bepalend voor de gehele ruimtelijke ontwikkeling van de provincie. Amsterdam is in beeld met een stadsont wikkelingsproject, de Bijlmer, de centru- mactiviteiten op het Leidseplein en het Rembrandtplein. Haarlem is er te zien met de renovatie van het Brinkmanncomplex, de mislukking van Schalkwijk, de winkel- rijkdom van de Grote Houtstraat. Een beeldverhaal over de stad is natuur lijk niet compleet zonder parkeerchaos en verkeersproblemen. De tentoonstelling biedt een kijkje in de Weesperstraat, het station Bijlmer, een Haarlemse parkeerga rage en het voetgangersgebied. Ook de invloed van de overloop wordt in beeld en tekst uiteengezet. Eerst beelden van oude stadjes, dan de grote nieuw bouwwijken er omheen. De aantasting die er het gevolg van was, de NORON (Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord- Holland) die daarop weer de reactie was. Bepalend voor de ruimtelijke ordening zijn ook het forensisme en de grote werk- gelegenheidspolen, zoals havens, Hoogo- vincie in samenwerking met de Culturele vens en Schiphol. Ook daarover laat de Rraad Noord-Holland.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5