film blijft amusant Uitwassen van absolute macht cimsterdam 99 99 Vrijheidszin vrachtrijders botst met overheid De Amro Bank Fh is er voor alle spaarders. (O 0/ o te in Pasolini’s laatste film Ook in Convoy zinloos gebruik van de vertraagde opname ,,Mon Oncle" Tati’s De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. I I I I I I I Race naar de vrijheid Trots en onafhankelijk Geweld blijft lil FILM 19 7 8 AUGUSTUS 1 1 I Charles Boost g i st staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaar rekening. En wat op de Spaar-Plus- Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: D De naam van Sam Peckinpah staat in de filmwereld vrijwel sy noniem met het begrip „extreem geweld" en hoewel andere regis seurs zich toch ook niet bepaald afzijdig hebben gehouden op dit gebied is hun reputatie nooit zo bepaald geworden door het ge bruik van gewelddadige acties als dat bij Peckinpah het geval is geweest. „In ieder vredig bed huist geweld" is de befaamde uit spraak van de nu 52-jarige filmer en hij heeft zijn carrière tot nu toe gebruikt om die stelling te bewij zen. ï- in Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden K VRIJDAG Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2°/o over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft i z- I; (ADVERTENTIE) 1 1/ tail bespaart. één grote achtervolging Convoy I I nadere aandacht. 4 I stoffen Verder zijn er alleen wat verschuivingen in het Haar lems bioscoopprogramma te constateren. „Onkruid ver gaat niet” met Louis de Funès is naar Studio verhuisd, die op maandag en in de nachtvoorstellingen de Franse l l l Indianen en ordinaire rovers. Op deze zal vende toon is „Convoy" toch weer terugge bracht in de pioniersjaren waarin het op eigen moed, eigen erecode en eigen initia tief aankwam, een eigen wereldje waarin geen buitenstaander zich mag mengen. De film begint met vier van die „truc kers" achter elkaar rijdend door hun „in- tercomes” en onmiddellijk solidair als ze de dienstklopper, sheriff Ernest Borgnine op hun weg ontmoeten, die een overtre ding van de maximum snelheid op een fractie van een mijl kan controleren. In enkele forse trekken is de situatie gete kend: het wordt een strijd tussen de brave, maar individualistische vrachtrijders en het gezag dat al direct via een corrupte en ■A Tati en zijn neefje in Mon Oncle (City 2, Amsterdam). Ook in Amsterdam „Convoy” en wel in Nöggerath en in City, van de overige „nieuwe films” zijn er twee re-issues (re prises na lange tijd). Two Mules for Sister Sarah”, een avontuurlijke western waarin sister Sarah in de gedaante van Shirley McLaine gekoppeld wordt aan de ruwe bolster maar blanke pit-avonturier Clint Eastwood, een spannend en amusant ge- •ir Liefde in een truck. Kris Kristof- ferson en AU MacGraw in „Convoy (Lido, Haarlem). heel dat in 1970 geregisseerd werd door Don Siegel. De andere herhaling is een lang ver wachte reprise van Tati’s „Mon Oncle”, een van die bescheiden maar onvergefelij ke films van de acteur-regisseur Jacques Tati die op mild-satirische wijze het mo derne huiselijke leven met al zijn techni sche hulpmiddelen af meet aan zijn eigen bestaan in een gecompliceerd oud huis aan een schilderachtig marktpleintje, waar ie dereen elkaar kent en in een tempo anno 1900 geleefd wordt. Het verdere verloop van het verhaal laat zich raden. Er zijn nu zoveel overtredingen gemaakt dat de vrachtrijders alleen maar kunnen hopen zich tijdig over de grens van Mexico in veiligheid te kunnen rijden. Achterna gezeten door de federale politie en de politie van de diverse staten die ze doorkomen, maken de trotse, onafhanke lijke truckers een race naar de vrijheid waarbij verder niet meer gedacht wordt aan de kostbare en in een enkel geval levensgevaarlijke lading die ze vervoeren. Het is weer eens wat anders dan achter volgingen te paard door de prairies, maar in wezen komt het op hetzelfde neer. En het publiek is in eenzelfde stemming ge manoeuvreerd als destijds bij een western, hun sympathie gaat uit naar de vervolgden en bij iedere politie-auto die letterlijk in het woestijnzand bijt, klinkt applaus. Als Peckinpah geen helden meer ont dekt in onze geperfectioneerde samenle ving dan maakt hij ze en waar helden zijn Het zoontje van zijn zuster, die met een industrieel in plastic buizen is getrouwd, vormt de schakel tussen beide werelden en ieder bezoek dat Tati aan de ultra-proges- sieve villa van zijn schoonbroer brengt, waar bijna alles mechanisch geregeld is, vormt een bron van plezier over de scher pe observatie en mislukkingen van het leven der nouvaux-riches en over de on handigheden die ontstaan als Tati oog in oog komt met het comfort van onze gemo derniseerde samenleving. Een zinvolle ko medie die men in City 2 niet mag missen. mannenkomedie „Nous irons tous au Paradis” heeft ge handhaafd. In Roxy blijft „Saturday Night Fever” en ook Luxor blijft onveranderd in zijn programmakeuze en prolongeert „The Car". Palace vertoont „The Medusa Touch”, een rampenfilm met een tikkeltje exorcisme, gemaakt door Jack Gold, met een Indrukwekkende cast waarin de namen van Richard Burton, Lee Remick en Lino Ventura voorkomen en met een hoofdpersoon die over de niet geringe gave beschikt dat hij ongelukken kan laten gebeuren door er sterk aan te denken. De beste nachtvoorstellingen vmdt men in Palace waai de gangsterfilm „Joe Valachi” op het doek komt, in Lido waar de Haarlemse bioscoopbezoeker voor de zoveelste keer van „The French Connection" kennis kan nemen en in Frans Hals waar Peter Cushing optreedt in „Het Huis van de Angst”. film is verteld, gaat in wezen om de vrijheidszin van de „reuzen van de weg" en de weinig soepele overheid De attractie van deze eenvoudige intrige berust in dit geval op de omstandigheid dat de vlugge politieauto's achter gigan tische trucs aanzitten, wat ogenschijnlijk een verloren zaak oplevert die echter ondervangen wordt door de tegenspelers die het wegenet beter kennen en beter ge traind zijn in allerlei afleidingsmanoeuvres. Een film dus vol spanning, met veel handtastelijkheden, autobrokken en met een dramatisch slot. Want Kris Kristofferson, de truckdriver met de mooiste tors, die hij dan ook vol trots de hele film door blijft tonen, offert zich uiteindehjk op, waarvoor precies is niet duidelijk, maar met zijn chemi sche lading gaat hij de lucht in en dat is dan het einde van een sensationele film die echter beneden het peil blijft van wat in het algemeen door regisseur Sam Peckingpah in het verleden is gemaakt. Voor de jeugd is „Pinkeltje" iedere middag beschikbaar in Luxor, terwijl ze ook terecht kan in Palace waar een Woody Woodpecker-Festival wordt gehouden. Van geheel andere aard is de enige pre mière deze week, het al in 1976 in de Utrechtse Cinemanifestatie vertoond „Sa- lo of de 120 dagen van Sodom”, de laatste film van Pier Paolo Pasolini. De titel ver wijst naar de laatste dagen van Mussolini’s heerschappij in wat hij noemde de repu bliek van Salö. Teruggedrongen op een klein gebied en zonder uitzicht op bevrij- ding zijn cleze laatste maanden een fascis tisch bewind door enige decadente man nen gebruikt om zich met minderjarige jongens en meisjes af te zonderen in een landhuis om zich daar te buiten te gaan aan alle perversiteiten waarover De Sade boeken vol schreef. Het is een aaneenrij ging van wreedheden, vernederingen, martelingen en perverse pleziertjes, die de heren zich permitteren zonder ooit berecht te kunnen worden, want na afloop worden alle jeugdige „medeplichtigen” terecht ge steld. 6 Die carrière begon voor hem vrij laat. |l Na de oorlog, waarin hij bij de marine diende en in China gewond raakte, stu deerde hij dramaturgie aan een Caliform- sche universiteit. Hij kwam bij het snel groeiende televisiebedrijf, schreef en re gisseerde beroemde televisie-series als „Gunsmoke". ..The Westerner" en „Bro ken Arrow" en werd op dit huiskamer- succes door MGM naar Hollywood ge haald. Daar maakte hij als eigenlijk film- debuut twee eenvoudige westerns in één jaar (1961), „The deadly Companions" en „Guns in the Afternoon" die beide destijds vrijwel onopgemerkt door de bioscoopmo- len draaide en pas later, toen Peckinpah een naam had, weer gedraaid werden en hun juiste waardering kregen. Met „Majoor Dundee", (uit 1964), maar vooral met „The wild Bunch” (1969) werd die naam definitief gemaakt, waaraan de reputatie van Hollywood’s meest extreme „geweld"-maker kon worden toegevoegd. Tegelijk onderscheidde Peckinpah zich m die laatste film door een overvloedig ge bruik van de vertraagde opname bij dra matische hoogtepunten: zoals de langzame reactie van het dodelijk getroffen slachtof fer. waarbij alle details van het doodgaan i traag verlopen. Peckinpah was niet de uitvinder van deze in eerste instantie bijzonder effectie- ve techniek. Een jaar tevoren had Arthur Penn in zijn fameuze „Bonnie and Clyde" de vertraagde dood geïntroduceerd in de scène waarin de auto, waarmee beide gangsters trachtten te ontvluchten, letter- a lijk doorzeefd wordt met salvo's uit gewe- ren en pistolen van de sheriff en zijn helpers. Volgens het officiële rapport des- tijds werden duizend kogels afgevuurd. De lichamen van Bonnie and Clyde vertoon- den 87 duidelijke kogelgaten. Het had zin in Penn’s film om van deze bloedige, meer op wraak dan op veiligheid gebaseerde afslachting, de extra dimensie van het langzame sterven toe te voegen. Maar het is sindsdien en vooral door Peckinpah zo veelvuldig toegepast dat het een afgesleten stijlfiguur is geworden en praktisch ieder effect mist. Dat blijkt overduidelijk in „Convoy”, Peckinpah's laatste film waarin ieder ge vecht, ieder hoogtepunt, ingrijpende ge beurtenis, of beslissende passage in „slow motion” wordt verfilmd zonder dat deze ingreep óp enigerlei wijze gemotiveerd wordt. Een zinloos technisch gebaar zoals het „bevroren” beeld waarmee vaak films zonder duidelijk einde en soms zelfs Ster- spots afgesloten worden. Bij gebrek aan voldoende inventiviteit bij de filmmakers om een sierlijke afronding te bedenken. j Zoals ieder nu wel weet gaat de film over het grote vrachtvervoer per truck over de wegen van de VS en over de mannen die, elkaar afwisselend, bij dag en bij nacht 'achter het stuur zitten om goederen en vaak gevaarlijke --1 veilig over dit uitgestrekte continent te vervoeren. 'Daar is een dramatische reportage over te maken maar ’Peckingpah heeft ervoor gekozen een stevig avontuur in te lassen waardoor de film één grote achtervolging wordt waaraan honderden sympathiserende vrachtrijders mee- jIdoen 8 I Het hele verhaal dat in alle mogelijke variaties al op de Hpcc Het werd een weerzinwekkende film, die nochtans de uiterste consequenties van absolute macht toont en als zodanig zijn betekenis krijgt. Een gruwelijke betekenis waarvan Pasolini ons geen afstotend de- De film die er deze week „uitspringt” is natuur lijk de met veel reclamestunts omgeven Ameri kaanse film „Convoy” die in Lido en in nog een '.twintigtal andere bioscopen in Nederland deze week zijn Nederlandse première beleeft. In het .artikel over de regisseur Sam Peckinpah op deze pagina komt „Convoy” al even ter sprake maar als I enige première deze week verdient hij nog wel wat als in een oorlogsfilm als „The Iron Cross”. Vooral ook in die laatste film is het duidelijk dat Peckinpah een ongewenste opdracht uitvoert en tot een uiterst mid delmatige, zo niet slechte prestatie in staat is. Het geweld straft zijn meester. Het eenzijdig gefascineerd zijn door steeds bloediger terreur en wraak-acties bleek al fataal in het onzinnige en belachelijke „Bring me the Head of Alfredo Garcia" (’74) en eerder in „Straur Dógs". En het dreigt met „Convoy" eenzelfde kant uit te gaan. Peckinpah heeft nu zijn mythische hel den gevonden bij de Amerikaanse vracht rijders, die met hun „eighteenwheel rigs” dag in, dag uit rijden over de „lonesome highways of the United States”. De „truc kers” zijn volgens het bij de film behoren de reclame-materiaal, trots, onafhankelijk en zeer gesteld op hun reputatie. Zij voelen zich de opvolgers in directe lijn van de mannen van „Wells Fargo”, de onderne ming die, zoals iedere western-liefhebber weet, de postkoetsen met vrachtvervoer en beperkte passagiersaccommodatie in stand hield ondanks alle overvallen van i „Convoy” speelt in deze tijd, want Pec- kinpah heeft al jaren geleden het wilde 'westen verlaten en heeft elders en in an- dejd tijdperiodes zijn speurtocht naar menselijk geweld voortgezet. Zijn aardig- ste en minst gewelddadige films speelden zich af op de grens tussen de periodes van wetteloos pioniersschap en de nieuwe tijd van moeizaam bevochten orde en rust. In „The Ballad of Cable Hogue (’70) botste de .11 westerse mythe met de technische vooruit- ■Jrgang zo letterlijk zelfs dat Jason Rohards in de rol van laatste pionier de dood vindt door een in zijn territorium te vroeg bin- nengedrongen automobiel. En in „Junior Bonner” (’72) speelt Steve McQueen de cowboy die als Rodeo-ster een kermisat- i tractie is geworden. De ontluistering van het wilde westen dus. Maar het geweld blijft, hetzij in een gewone misdaadfilm als „The Getaway" A Sam Peckinpah bij de opnamen van „The Ballad of Cable Hogue (1970). vallen in zijn opvatting spaanders. Dat zijn/ in dit geval auto’s en trucs en hoe gevaar lijk en wispelturig deze nieuwe wapens van een ver gevordere beschaving kunnen opereren, hebben vroegere films als „Du el” en „The Car” bewezen en al die andere meer komisch bedoelde producties van het „gas-op-de-plank” genre. Het moet gezegd, uiteindelijk valt Peckinpah’s nieuwste film, ondanks alle rhetoriek over de reu zen van de weg, in die laatste categorie, waarin de pret over zinloze destructie do mineert. Het barre geweld van Peckinpah gemene vertegenwoordiger de stemming tegen zich heeft. Na die eerste ontmoeting met snelheids controleur Borgnine, die iedere beledigen de opmerking met tien dollar boete extra honoreert, ontmoeten de tegenstanders el kaar in een wegcafé. Daar komt het op nieuw tot woordenwisselingen en tenslotte tot een „all-in” gevecht, waarbij enkele politiemannen in elkaar worden geslagen en Borgnine, uit zijn verdoving ontwa kend, merkt dat hij met eigen handboeien vastzit aan een barkruk. Het café is bij deze krachtdadige ontmoeting uiter aard verfilmd in slow motion tot een puinhoop gereduceerd. 7°/ f /o Hogerente en direct opvraagbaar. x Z'W&x A s<--.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13