Een film met geluid, helemaal anders wcekpuzzd foto Denk aan naam en adres! Photokina in september knelpunten op xx/egen schrijvende lezers J 8 7 8 6 een bank van deze tijd f 61°/ 8i°/ /paarbank prijswinnaars o r Marokkanen O Q O Q O Q O Feestweek Santpoort O PERFEKTREKENING* DE ZILVERVLOOT SELEKT EXTRA REKENING* HYPOTHEKEN met ingang van 7 augustus 1978 7- SPAARBILJETTEN f 4 /O AAN TOONDER Vissen SELEKT REKENING* Geld voor kunstkopers iMBMBwe/t nederlondiMiHB SPAARDEPOSITO’S TERMIJNREKENINGEN 17 19 7 8 AUGUSTUS VARIA 1 1 V R 1 J D A G y Vele jaren hebben we vakan tiefilms gemaakt zonder geluid. Dat wil zeggen: de laatste jaren werd er wel achteraf geluid aan toegevoegd via een toonband of „stripe”, die na het monteren kon worden aangebracht. Met behulp van toepasselijke muziek en met zorg gekozen geluidsef fecten en commentaar werd de sfeer van de vakantie goed bena derd. Maar het was niet de wer kelijkheid, hoe leuk het resultaat verder ook was. nu i Onder redactie van J.P. Bos 9 10 3 6 7 8 12 2 4 5 13 15 1 14 2 3 4 5 6 - 7 8 9 ’0 a 11 V 12 13 14 15 0 la 371 0 notee 00 <71 45 nx» (ADVERTENTIE) NIEUWE RENTETARIEVEN 9 ongewijzigd loten Als u foto’s, dia’s of films van de va kantie rechtstreeks opstuurt naar de ont wikkelcentrale, denk er dan vooral aan uw naam en adres te vermelden. Elk jaar weer verdwijnen er duizenden - voor de afzender kostbare - vakantieherinnerin gen in een naamloze hoop films. On danks goede service van de ontwikkel centrales, die alles doen om die films weer bij de afzender terug te brengen, komen veel films nooit terecht. Wie hele maal geen risico wil lopen, fotografeert of filmt als eerste beeld het eigen adres. En desondanks moet u natuurlijk ge woon uw naam en adres duidelijk ver melden als u materiaal ter ontwikkeling opstuurt. claim, ten. I I l I ib I I I Ie 103.9 I ld 187,1 I Deze vakantie hebben we voor het eerst met een geluidscamera gefilmd. Van te voren hebben we wel een filmpje op proef gemaakt. Dat was nodig, vertel de onze foto-adviseur. Dank zij de duide lijke handleding was het resultaat zó goed, dat de nieuwe camera mee op reis mocht. En we hebben er geen spijt van. Het gekke is dat je met zo’n camera veel meer op de geluiden gaat letten. Hier een aantal voorbeelden: de grote hal van Schiphol vol mensen. Geroezemoes, vliegtuigen worden afge roepen, het geronk van de machines, je beleeft het heel intens, óók als je later thuis de film bekijkt en beluistert. de aankomst bij ons huisje aan het meer, het geklots van het water, een boot toetert, de Vlaamse stemmen van de bu ren. de tocht met de ezeltjes, het getrappel van de hoeven op de rotsige bodem, het lachen van de mensen, die wat veel van de wijn hebben geproefd. boodschappen doen op de markt in dat dorpje. Stemmen van kooplieden, een geit mekkert, het geratel van een Ook al was het proeffilmpje geslaagd, toch waren de verwachtingen voor de hele film niet erg hoog. De omstandighe den, waaronder je het geluid moet opne men, zijn namelijk erg wisselend en de geluidssterkte en afstand van geluids bron tot microfoon is vaak groot. Toch blijkt, dat de techniek in dit opzicht al ver gevorderd is. Het geluid van die eerste film is van goede kwaliteit, al ontdek je natuurlijk dingen, die bij een volgende opname beter kunnen worden gedaan. De conclusie van alle huisgenoten is duidelijk: dit is de mooiste vakantiefilm die we gemaakt hebben. Jezelf via de film nog vaak kunnen zien in die zorgelo ze dagen ergens in een ver land het is altijd een bijzondere ervaring. Maar je vakantie kunnen herbeleven in beelden in kleuren en in geluiden, dat is iets waarvan je zegt: het geluid hóórt er bij, completer kan het niet! zo'n van Tilburg-Eindhoven (A58). Ter hoogte van Best moet het verkeer rekening houden met werkzaamheden waardoor op de rijbaan richting Tilburg maar één rijstrook beschikbaar is. De in het werkvak liggende afrit naar Best en de toerit naar Tilburg zijn tijdens de werk zaamheden afgesloten. Omleidingsroutes zijn aangegeven. Deze maatregelen gelden ook in de weekends. Utrecht-’s-Hertogenbosch (A2-E9) Van 7 augustus tot 7 september 1978 zullen ter hoogte van de gemeenten ’s- Hertogenbosch, Den Dungen en Rosmalen op beide rijbanen werkzaamheden wor den uitgevoerd waarbij wisselend één der rijstroken zal worden afgesloten. Er zijn snelheidsbeperkingen en een inhaalver- bod van kracht. Zwolle-Amersfoort (A28) Tussen Harderwijk en Nunspeet moet het verkeer over een afstand van 7 kilome ter rekening houden met rijbaanverleggin- gen en versmallingen als gevolg van werk zaamheden. Er worden doorsteken door de middenberm gemaakt volgens het 3-1- systeem. Het verkeer in beide richtingen heeft slechts twee versmalde rijstroken ter beschikking. Er gelden verkeersbeperken de maatregelen. Eindhoven-Maastricht (A2-E9) Ter hoogte van Maastricht moet het ver keer rekening houden met werkzaamhe den waarbij in één of beide richtingen één rijstrook kan zijn afgesloten. De werk zaamheden zullen tot eind september du ren. 55,1 149.1 IJ 173,1 39J 7J 93.1 28,1 58J 104.0 46.9 60.0 51, 78.5 36,5 57.0 141,0 100.11 101.50 39.00 118.00 72,85 140.95 M. J. BRINKMAN Haarlem ven met overmatig alcoholgebruik, vecht partijen en andere onnodige incidenten. Ik ben er van overtuigd dat dit nooit de bedoeling van de oprichters is geweest. H. E. KLOOSTERHUIS IJmuiden. f 2500 - per kalendermaand vrij. Geheel vrij voor aankoop van een eigen huis, voor aankoop van effekten via de spaarbank, voor betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank en voor betaling van belasting Jeugdspaarregeling. Extra: n vrije premie van 10%. U ontvangt 7% over de bedragen die op de rekening blijven staan; U betaalt 2% van de bedragen die U opneemt. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP). Het wekelijks overzicht van knelpunten op Nederlandse auto(snel)wegen als ge volg van werkzaamheden luidt als volgt: 5 jaar vast 73/«% (rente op rente) 2 jaar vast 63M% (rente op rente) Per biljet stort u f 689,- resp. f 878,- na afloop van de termijn ontvangt u f 1.000,- (gemiddeld 7 per jaar). Voordeel: zonder opzeg termijn blijft uw geld op ieder moment beschikbaar 194,3 66,9 57.1 125, 514 27,9 138,9 67.9 100,1 59.9 38,1 146:1 92, 57,1 56J 39J 87J 106,1 63,01 63.51 50,1 45,5 270.0 176,0 130,5 348.1 fondJ tegen verontreinigingen en zuurstofge brek, zich door een steeds groter wordend aantal in brood vei pakte haken Omringd zien. Jongetjes van een jaar of acht, al uitgerust met fiberglaswerphengels (van pa geleend?), doen wanhopige pogingen om een forse vis aan het scherpe staal te zwaaien. De in doodsnood spartelende vis aanraken durven ze niet. Op de route van een aantal eenden, naar ons op weg zijnde, gooit net een gepensioneerde man zijn tweede hengel uit. Een van de eenden raakt vast in de lijn, wordt vervolgens aan de kant getrokken en onder veel misbaar van beide kanten van zijn boeien bevrijd. Ondanks dit verhaaltje blijft vissen voor zeer veel mensen een fijn en opwindend tijdverdrijf. Om het geheel ook nog de schijn van sportiviteit te geven, is het wel zaak om water binnen de bebouwde kom te sluiten voor de visserij en die alleen toe te staan in zee en meren en voor mensen van bijvoorbeeld 18 jaar en ouder. MEVR. D. H. SAHER. Haarlem. Hoorn-Den Oever (A7-N7) Tussen Wieringerwerf en Den Oever wor den werkzaamheden uitgevoerd in ver band met de bouw van drie viaducten. Het verkeer in beide richtingen moet rekening houden met rijbaanversmallingen en rij- baanverleggingen. Er geldt een inhaalver- bod en een snelheidsbeperking tot 70 km/uur. PUZZEL NUMMER 31 25: F. Keerwolf, Briandlaan 131, Haar lem. 25: Th. C. v. d. Linden, Tesselschade- plantsoen 30, Driehuis. ƒ15: W. Mulder, De Roemerstraat 10, IJ muiden. 15: J. Haak-Bergman, Van Saelenplant- soen 18, Velsen-Noord. 10: B. v.d. Wal, Marnixstraat 54, Haar lem. 10: J. Meijer, Fazantenlaan 3, IJmuiden. 64J 46J 39,9 55,9 75,9 38,9 35,9 618,9 54,9 71.9 50,9 47,9 73,1 135,9 40.8 48.9 134,9 62,1 47,9 3,1 67,1 152,9 68.S oude boerenkar en de onverstaanbare kreten van de voerman. dat „stille” strand, waar de branding tegen de basaltbrokken slaat. De kinde ren zitten op de stenen en roepen iets. Door het geluid van de zee verstaan we ze niet. Voor wie vaak vakantiefilms heeft ge maakt zonder het echte geluid mee naar huis te kunnen nemen, is zo’n geluidsca mera een openbaring. Wat een mogelijk heden zijn er ineens om je films nóg boeiender te maken. Je ontdekt onder- le worden zoals altijd de Photokina-exposities ge houden. Dit jaar staan de volgende thema’s cen traal: Vijftig jaar gele den, de onbekende pers foto, De wereld van de fotografie, De fotografie van de wereld, De wereld van het gezin, Brandpunt 78. Wie met kinderen naar het park gaat om te genieten van het „eendjes voeren”, krijgt tevens een aardige kijk op het „re- creatie-vissen” en soms het „sportvissen”. In een al dan niet afgesloten water zwem men wat vissen die, net bestand geworden U ontvangt 6% over de bedragen die op de rekening blijven staan; U betaalt 1 van de bedragen die U opneemt. si Leuk filmscène de kinderen in de vakantie aan het strand. Nog leuker als je ze hoort roe pen boven. het geluid van de branding, die tegen de basalt blokken staat. jaar wordt de Photokina gehouden van 15 tot en met 21 september. Er zul len rond 1.000 exposan ten zijn. Informatie over de verkoop van toe gangskaarten verstrekt de Duitse Kamer van Koophandel, Nassau- plein 30 in Den Haag (tel. 070 - 65 19 55). In de Kölner Kunsthal- PUZZEL NUMMER 32 Horizontaal: 1. vogel - vogel - vogel; 2. melkklier - plant - struik; 3. rustteken - Spaanse titel - aard - bevel; 4. behoeftige omstandigheid - uitstalkast - Turks bevel hebber; 5. spoedig - geraspte snuiftabak - plaats in Gelderland; 6. verharde huid - ziekte - voorzetsel - aanzien - maatschap- pijvorm (afk.); 7. maanstand (afk.) - min - rivier in Frankrijk - rivier in Spanje; 8. rivier op Sumatra - plaats in Limburg - Europese Economische Gemeenschap (afk.); 9. oude vochtmaat - heilige (afk.) - inspringend gedeelte - soort bond; 10. on der het nodige voorbehoud (Lat. afk.) - nakomelingschap - sprakeloos - lenig; 11. vochtig koud - plaats in Noord Brabant - land in Azië; 12. Europeaan - nakomeling - boom; 13. van het jaar - natuurkundeterm (afk.) - ten laatste (afk.) - bijwoord - verdie ping; 14. niet dezelfde - soort bril - voorzet sel; 15., vogel - vogel - vogel. Vertikaal: 1. vogel - vogel - vogel; 2. deel van de keukeninventaris - dwaas - elek trisch geladen deeltje - let wel (afk.); 3. opstootje - carrousel - dat is (afk.); 4. bij woord - hoofdslagader - Egyptische godin - fijngemaakte vruchten; 5. bergruimte - af zonderlijk - lichte bedwelming - godsdienst (afk.); 6. vaartuig - zelfzucht - godin; 7. vaartuig - plaats in Duitsland - kampeer- verblijf - maanstand (afk.); 8. kort toneel stuk - vliegenraam - plant; 9. soort huis - hoofd van een moskee - jongensnaam; 10. lidwoord - Noorse góden - voorzetsel - stannum (afk.) - dus; 11. slok - deel van de voet - bevel (Engels) - godin; 12. deel van. Amerika (afk.) - u edele (afk.) - godsdienst oefening - water in Friesland; 13. hetzelfde (afk.) - vreemde - schel - per dozijn - vleesgerecht; 14. zelfkant - soort - lidwoord - dierengeluid - drank; 15. vogel - vogel. Oplassingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B V”, POSTBUS 18, 1970 AA IJMUI DEN Oplossing puzzel nummer 31 Horizontaal: 1. kerker; 5. dwalen; 9. ia; 10. moede; 12. as; 14. sla; 16. ambitie; 17. ham; 18. akte; 20. oude; 21. metro; 24. gerst; 26. em.; 28. m.o.; 30. mi; 31. les; 33. ene; 35. sap; 37. oog; 38. Irene; 39. apart; 40. rei; 41. dek; 43. K.R.O.; 44. kip; 46. or; 47. ar; 48. r.o.; 50. e.o.; 51. draak; 53. aster; 56. maat; 59. rood; 61. Els; 62. edelman; 65. Ide; 66. l.o.; 68. enkel; 70. er; 71. export; 72. ekster. Vertikaal: 1. kalk; 2. r.k.; 3. emmer; 4. Rob; 5. d.d.t.; 6. wiede; 6. l.k.; 8. naad; 9. Den Haag-Haarlemmermeer (A44) In verband met de bouw van een viaduct ter hoogte van de gemeente Sassenheim worden de volgende verkeersmaatregelen genomen. Van 7- to 9 augustus wordt op de rijbaan richting Den Haag de invoegs- trook naar Oegstgeest en van 9- tot 11 augustus tevens de rechter rijstrook afge sloten. Van 14- tot 18 augustus worden op de rijbaan richting Haarlemmermeer de rechter rijstrook en een vluchtstrook afge sloten. Er is een snelheidsbeperking en een inhaalverbod van kracht. Nu de feestweek in Santpoort weer tot het verleden behoort, kunnen de organisa toren eindelijk eens gaan uitblazen. De «Politie en de ongevallendienst kunnen de Bbalans opmaken en het gelukkig wat rusti- ?er aan gaan doen Wat is het toch jammer BHat dit bij uitstek opgezette dorpsfeest tot ■reen groot commercieel gebeuren is uitge- Bproeid Het is toch wel jammer dat enkele Personen die niet uit het dorp Santpoort II telt afkomstig zijn dit feest moeten beder- Utrecht-Arnhem-Zevenaar (A12-E36) Op deze autosnelweg moet het verkeer rekening houden met werkzaamheden tus sen de IJsselbrug bij Arnhem en Zeve- naar. Hierbij kan in één of beide richtin gen één rijstrook afgesloten zijn. De werk zaamheden duren tot december 1979. Het grote foto- en film evenement, dat eens in de twee jaar in Keulen wordt gehouden, is de Photokina. Deze wereld- fotobeurs is allereerst be stemd voor de vakman, maar ook veel amateurs gaan er heen om te zien wat er voor nieuws is op het gebied van fotografe ren en smalfilmen. Dit Isabel; 11 eis; 13. smerig; 15. atm.; 17. hut; 19. Eem; 20. Oss; 22. toendra; 23. ore; 24.-- Gijs; 25. rapport; 27. meier; 30. motie; 32. s.r.i.; 34. nee; 36. aar; 37. ork; 40. rommel; 42. kok; 43. K.M.A.; 45. polder; 47. art.; 49. oer; 51. das; 52. adder; 54. spalk; 55. rei; 57, aloe; 58. alk; 60. Oder; 63. ent; 64. mee- 67 Lp.; 69. T.T. In een bericht in uw blad van 27 juli: „Kunstenaars en Galerieën willen gesprek met CRM”, wordt gesteld dat in de tweede brief die Arti, mede namens kunstenaars organisaties en galerieën, heeft gericht aan minister Gardeniers kritiek wordt ge leverd op twee rapporten van de Dr. E. Boekmanstichting: „Geld voor kunstko pers” en „Huren van Kunst”. Felle kritiek werd van onze zijde uitsluitend geuit tegen het onbenullige, slordige, domme advies van de Raad voor de Kunst, dat als conclu sie heeft dat de Aankoop subsidieregeling Kunstwerken beter kan worden af ge schaft. Inmiddels is reeds een afspraak voor een gesprek met de minister ge maakt: dit zal worden gehouden op don derdag 17 augustus. Een delegatie van tien personen neemt er aan deel. R. van der Mey, secretaris/penningmeester van de Mij „Arti et Amicitiae Amsterdam. inische uten >ersen. >or dit len ein is aan? ■v... Met uw zienswijze, weergegeven in het hoofdredactionele commentaar „Terug in de ellende” gepubliceerd in de krant van maandag 7 augustus, ben ik het totaal Oneens. Als staatssecretaris mevrouw Haars aan uw voorstel en aan dat van enige politieke partijen zou toegeven, dus het verlenen van een verblijfsvergunning aan buitenlanders die ons land illegaal zijn binnengekomen, dan is het hek van de ham. Het directe gevolg zou zijn, dat vele tienduizenden buitenlanders naar ons land komen, even protesteren, een honger- staking organiseren en de vergunning volgt dan wel. Ons land zit nu zelf midden in de problemen: het is overbevolkt, het heeft ruim 200.000 werklozen, waarvan velen helaas nooit meer aan de slag kun- nen komen en het heeft 33 jaar na de oorlog nog steeds een groot tekort aan woonruimte. Onbegrijpelijk dat u nog meer buitenlanders de gelegenheid wilt geven naar ons land te komen. We moeten al deze problemen, en ook die van de ^■■Marokkanen, met een bewogen hart, maar ;-(Wook met gezond verstand benaderen Van jpe redactie heb ik nog nimmer een warm pleidooi gelezen voor onze vele duizenden landgenoten. Van onze schoolverlaters sunnen velen niet aan de slag komen en hebben dus weinig toekomst. Jonge men sen die in ons land een bestaan willen opbouwen moeten peperdure kamers hu ren of dure woningen betrekken, die er bijna niet zijn. Zij moeten eveneens kapi talen lenen en daarvoor hoge rente betalen om een huis te kunnen kopen. Nee redac tie, nee politieke partijen, ik vraag mij af voor welke belangen u eigenlijk opkomt: voor die van de buitenlanders of van de Nederlanders, waar misschien uw eigen kinderen bij zijn? Wilt u nou echt hier nog meer buitenlanders, waardoor de proble men zich maar opstapelen. De gevolgen: toenemende agressie en misdaden, grotere onderlinge spanningen, financiële ont wrichting, waardoor ons land ook niet meer aan ontwikkelingshulp kan doen. Laten we toch ons gezonde verstand bij elkaar houden. werpen, die je waarschijnlijk niet zou hebben gefilmd als je geen gelegenheid zou hebben om ook het geluid op te nemen. Zoals: Het voorlezen uit een boek voor een zieke vakantiegenoot. Het „ge sprek” tussen onze dochter en een Engels jongetje. Die dag dat storm, regen en onweeer zorgden voor een luguber klankbeeld, dat op de film beter te horen dan te zien is. O 5 jaar vast 8% 3 jaar vast 7Vz% 4 jaar vast 73M% 2 jaar vast 7% Vrij voor aankoop van een eigen huis. O 24 maanden opzegtermijn 61/a% 12 maanden opzegging 5'/4% 6 maanden opzegging 43/4% Vrij voor aankoop van een eigen huis.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17