verkeersleiders het weer Zwartwerkers I 22 ontmaskerd op bouwplaatsen Regering dreigt Franse lucht I [DANSLES! Aanvang 8 uur vanderpol DANS” w vandaag: Afhandelaars IJmuider Courant maken plannen voor acties het woord is aan... juwelier aronson Grote Houtstraat 47-49, Haarlem agenda pagina 11 Laatste hotel En verder Droog met zonnige perioden airconditioning..? DANSSCHOLEN JOHN STOL uttaettjMjk pmaakte masstof II i II cünoimnMm woonkunst- „DE DAMIAATJES” VIJF DODEN EN ETTELIJKE GEWONDEN BIJ BOTSING Strandverwachting Weer in buitenland Q Antiek restauratie pZj BRILJANT ^pgQI^^Tel 310413 ■i VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUID^N 68ste jaargang no. 238 Transavia-maatregelen succes 2 .2-3-4 (Van onze redactie buitenland) (Van een onzer verslaggevers) EN DANSEN IN DE IJMOND IS DANSEN BIJ pagina's PARIJS, AMSTERDAM. De Franse regering heeft met het sluiten van de voornaamste vlieg velden en andere maatregelen ge dreigd voor het geval de vanmor gen begonnen stiptheidsactie van de verkeersleiders zich over een onafzienbare periode zal gaan uit strekken. De actie zal duren tot woensdag 16 augustus. Een com promis tussen verkeersleiders en regering is nog niet in zicht. William Shakespeare: 15 16 19-21 17 7 11 17 17 13 Schitterend sieraad van blijvende waarde 't Is er gezelliger Inschrijving vanaf maandag 14 augustus elke avond van 7-9 uur Iedere leerling weer zo’n fantastische L.P. gratis! STUDIO A: TROMPSTRAAT 27, STUDIO B: JULIANAKADE 18 ben. TEL. 14733 iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiniiiriiiiiinHiiHiiniimiiiiiiiw VELSEN. Vanmorgen om on geveer half twaalf zijn tenminste vijf mensen om het leven geko men bij een kettingbotsing in de oostelijke buis (richting Alk maar) van de Velsertunnel. Zeker vier mensen zijn gewond. Ande ren zijn met een shock opgeno men in het ziekenhuis. Bij het ongeluk waren meerdere auto’s betrokken, waaronder twee vrachtwagens. Door de zware rookontwikkeling en het feit dat de tunnelbuis volledig geblok keerd was door de - brandende wrakken was de werkelijke om vang van de ramp aanvankelijk niet te overzien. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws5-7-9-11 Radio en televisie/Strips Beurs Sport Puzzel Medische diensten Gasten hoek Foto/Film Schrijvende lezers Filmpagina Groene Koerier Kennemer Danscentrum TEL. 023- 375854 Klubs voor Beginners Gevorderden Gehuwden en| verl. paren. Inschrijving vanaf 14 augustus IJ- muiden (dag.): Zeeweg 251 I Beverwijk: Koningstraat 118 (do., vr., zat. n.m.) IJmuider Courant Ramp in tunnel (Zie verder pagina 4) 1. (ADVERTENTIES) Sanitair 1 ■X'jnLT-1 y. ■mU‘ Centrale verwarming In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd. I Volgens een ooggetuige, een rijinstruc- teur uit de IJmond. werd het ongeluk veroorzaakt door een onhandige inhaal manoeuvre. Hij reed vlak achter de bij het ongeluk betrokken auto’s. Hij heeft nog getracht een vrouw te redden uit een personenauto met een Duits kenteken. Volgens een andere ooggetuige werd de ramp veroorzaakt doordat een trailer, die van de noordelijke kant de tunnel inreed, een reservewiel verloor dat de oostelijke tunnelbuis inrolde. De in die buis rijdende auto’s probeerden het wiel te ontwijken door te remmen. Daardoor botsten ver schillende auto’s op elkaar. De oostelijke tunnelbuis heeft door de brand zware schade opgelopen en zal van daag zeker niet meer in gebruik gesteld worden. Het is mogelijk dat de buis een aantal dagen buiten gebruik zal blijven. Het verkeer ter hoogte van de tunnel werd omgeleid via de pontveren en het sluizen- complex IJmuiden, aangezien ook de wes telijke buis voor het verkeer werd geslo ten. Niet allen het charterverkeer, maar ook het lijndienstverkeer kan de komende da gen ernstige hinder ondervinden van de actie. De KLM bijvoorbeeld heeft vanaf vandaag tot en met woensdagavond 123 lijnvluchten van en naar Schiphol op schema staan, waarbij toestellen door het Franse luchtruim moeten. Daaronder vallen retourvluchten naar en van Franse, Spaanse en Portugese be stemmingen en nog wat intercontinentale vluchten. Volgens een woordvoerder van de KLM zal worden geprobeerd de intercontinenta le vluchten om te leiden. De KLM heeft tot en met woensdag veertig chartervluchten op het program ma staan, met een totale capaciteit van zevenduizend stoelen. De maatschappij probeert chartervluchten te combineren of te vliegen via alternatieve routes. De maatregel van de Nederlandse char termaatschappij Transavia om in verband met de acties van de Franse verkeerslei ders alle vluchten met twee uur te vervroe gen, kon vanochtend al een succes ge noemd worden. Om tien uur waren de eerste acht vliegtuigen precies op tijd, dus twee uur vroeger dan oorspronkelijk het plan was, opgestegen. Er waren ook al drie vliegtuigen naar Schiphol onderweg na een vervroegde start in Zuid-Europa. Het ziet er niet naar uit dat Franse militairen het werk van de luchtverkeers leiders zullen overnemen. De Vakbonden van de piloten hebben gedreigd in zo’n geval eveneens tot acties over te gaan. In Groot-Brittannië bereidt men zich voor op lange wachttijden. Niet alleen worden extra stoelen en televisies ge plaatst, ook zijn artiesten besteld om de reizigers de lange wachttijden wat aange namer te maken. LID NBD Zelfs aan wat lelijk en niets waardig is, geeft liefde schoon heid en betekenis. Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden. Maximumtempe raturen circa 20 graden. Hogedruk dit weekeinde met oplos sende wolkenvelden, waardoor morgen zonniger en beter strandweer. Zwakke zeewind. In de middag rond 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: niet volop stralend, maar wel een aan gename temperatuur, met overwegend vrij goed strandweer. De Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) is lid geworden van de stichting Algemene Gezondheidsvoor zieningen. De federatie zal een bestuur lijke niet financiële inbreng leve ren. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: (Zie pagina 2 Door de meeste politieke partijen in Portugal is terughoudend gereageerd op de benoeming van Nobre da Costa tot eerste minister van het land. Zie pagina 3 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 De brandweer kon de plaats van het ongeval zeer moeilijk benaderen. De ket tingbotsing vond plaats op circa driewkart van de buis. Door de drukte waren de buis en de toevoerwegen al snel verstopt, zodat de brandweer de brandende wrakken van af de noordkant van het kanaal moest trachten te bereiken. Hierdoor ging veel tijd verloren. Aanvankelijk werden beide buizen gesloten en ontruimd wegens ver- De grondwet en de bevoegdheden van het parlement in Portugal zijn onverlet gebleven. De democratie is, ondanks het mateloze geharrewar der politieke partij en, nog niet tussen de molenstenen ge raakt. Maar wat nu in Portugal gebeurd is, vormt een teken aan de wand. In vele andere landen zou een dergelijke situatie onherroepelijk geleid hebben tot een nieu we staatsgreep, met alle gevolgen van dien. Niet overal zou het leger met zelfbe heersing en begrip voor de ondergeschikte rol van een krijgsmacht in een democrati sche samenleving zijn blijven toezien hoe de politieke partijen met de landsbelangen solden en hoe zij niet de nationale plicht tot een hanteerbaar compromis vervulden. Feitelijk heeft de Portugese democratie een vuurproef ondergaan, waaruit zij le vend te voorschijn is gekomen. Maar dat is niet aan de politieke partijen te danken. Het is ook een brandende vraag hoe de dingen zich verder zullen ontwikkelen. Het hangt voornamelijk van de Portugese soci alisten af, of de benoemde premier Nobre pa Costa erin zal slagen zijn economisch herstelprogramma ten uitvoer te brengen. De linkse partijen in Portugal, die blijk baar nog steeds niet hebben kunnen ver kroppen dat na de dictatuur de staats macht niet volledig aan hen toeviel, behou den volop de gelegenheid om via de demo cratische, parlementaire weg hun invloed op het landsbeleid tot gelding te brengen. Een gebrek aan tolerantie, taktiek, een overmaat aan machtshonger, een hard nekkig afwijzen van ieder compromis met andersgezinden - dat zou de politieke par tijen in Portugal tot wegbereiders van een nieuwe autoritaire staatsvorm kunnen stempelen: een jammerlijke verspilling van een duurbevochten vrijheid. Illllllllltlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waarschuwing: Wij habban géén vestiging In de Schekfestraatf rf- De brand op het moment dat de brandweer de plaats van het ongeval nog niet heeft kunnen bereiken. De personenauto op de foto is dan al geheel uitgebrand. SCHIPHOL. Een deel van het ruim 700 man tellende KLM-vliegtui- gafhandelinspersoneel is opgewon den geraakt over de stiptheidsacties van de Franse luchtverkeersleiding. Al geruime tijd zijn er problemen over de mankracht op deze afdeling van de KLIM. Nu het hoogseizoen is en bovendien de luchtverkeersleiders in Frankrijk het tekort aan personeel extra hard doet voelen, hebben som mige afhandelaars plannen gemaakt voor acties. Zij vertalen het gebrek aan mensen bij de afhandeling in een looneis van 200 gulden in de maand netto. De Vervoersbonden zijn officieel niet op de hoogte van actieplannen. meend ontploffingsgevaar. De knallen uit de brandende wrakken bleken later explo derende colaflessen van een vrachtwagen met frisdrank. In Beverwijk wordt het laatste hotel gesloten. Voor logies is men nu in deze gemeente geheel aangewezen op Wijk aan Zee. Ook Heemskerk heeft geen hotelaccommodatie. (ADVERTENTIE) Landelijk erkend installateur Verkoop en showroom: SPAARNWOUDERSTRAAT 65-67 HAARLEM TELEFOON (023) 317638 A (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOND. De Socia le Recherche van Helmond heeft een bedrijf in plafond-betimmeringen ontmaskerd, dat op grote schaal zwartwerkers heeft geleverd op ver schillende bouwplaatsen in Neder land. Bij een controle, gistermiddag, in Rotterdam, Roermond en Haarlem zijn de namen genoteerd van circa twintig bouwvakkers, die voor deze BV werkten terwijl ze een uitkering genoten. Het vermoeden bestaat, dat nog meer zwartwerkers bij deze zaak be trokken zijn. De controle van de Soci ale Recherche werd gisteren voor een deel doorkruist door het vluchten van een aantal werknemers. Zodra de ambtenaren van de Sociale Recher che op de bouwplaatsen werden ge signaleerd verlieten verschillende bouwvakkers het terrein. In Haarlem werd de controle uitge voerd op de bouwplaats van de Boer- haave-kliniek in Schalkwijk. Volgens de politie waren daar zeven zwartwer kers aan het werk. Hoeveel zwartwerkers bij de BV, die is gevestigd in Mierlo, te boek staan, is nog niet bekend. De Sociale Recherche van Helmond zal het on derzoek in deze zaak coördineren met andere recherche-afdelingen in het land. Noord- en Mldden-Scandlnavlë, Finland: een enkele bui, overigens op klaringen, 14 tot 20 graden. Zuld-Scandlnavlë, Denemarken, Duitsland: Afnemend buiig en meer zon, 18-25 graden. Britse Eilanden, Ierland: na een zonnige periode meer bewolking en la ter op de meeste plaatsen regen, 15-22 graden Benelux, Noord- en Mldden-Frank- rljk: zonnig en overwegend droog 18- 25 graden. Zwitserland, Oostenrijk: eerst nog plaatselijk een bui, later zonnig, 17-24 graden. Zuld-Frankrljk, Spanje, Portugal: droog en zonnig, van 24 tot 28 graden langs de kusten tot omstreeks 35 gra den in het binnenland van Spanje. Italië, Joegoslavië, Griekenland: zonnige perioden, plaatselijk een bui, 25 tot 30 graden. Balkanstaten: plaatselijk een bui, 22 tot 30 graden. Deze personenauto was tussen twee vrachtwagens ingeklemd. Daar de auto’s echter vrijwel onmiddellijk in brand vlo gen kon hij de vrouw niet meer bereiken. llllilillllllllllllilllllllllllllillllliilllliiiiilllllililllllllllilllllliïl Portugal langs de afgrond Het wel en w^ee van een nieuwe parle- 1 mentaire democratie na een halve eeuw van dictatuur weerspiegelt zich in de re- cente Portugese historie. Portugal levert aanschouwelijk onderwijs voor de buiten wereld, het leert een les die iedere tijdge noot kan begrijpen, omdat zij is samenge vat in een kort, overzichtelijk tijdsbestek. Dat Portugese voorbeeld laat zien, hoe kwetsbaar een met dolle vreugde begroete democratische vrijheid is, en hoe groot de verantwoordelijkheidszin moet zijn van degenen, die zich als de dragers van die vrijheid uitverkoren achten. De politieke partijen van Portugal, in de illegaliteit ontkiemd en na de bevrijding met vlag en wimpel op straat gekomen, I zijn er niet in geslaagd het levensbeginsel van de parlementaire staatsvorm tot was dom te brengen. Zij hebben het te naasten bij verstikt en in de waagschaal gelegd. Het is slechts aan enkele standvastige poli tieke figuren in Portugal te danken dat op dit ogenblik niet weer een militaire junta, maar een onafhankelijke burgerregering in de maak is, die de partijen een nieuwe kans biedt te tonen dat zij de kern van de parlementaire democratie begrijpen en bij I machte zijn samen het Portugese volk te I vertegenwoordigen in het centrum van landsbestuur. President Eanes heeft veel lankmoedig heid betracht ten opzichte van de politieke partijen. Hij heeft tenslotte gegrepen naar het enige middel dat hem nog overbleef om een kabinet naast zich te krijgen dat in staat was Portugals grootste actuele pro blemen onmiddellijk aan te pakken: de rechtstreekse benoeming van een partijlo ze premier, die door de keuze van bekwa me mensen een daadkrachtige regering zou kunnen vormen, om te proberen met instemming van de Kamermeerderheid een voor Portugal dringend noodzakelijk beleid van economisch herstel te formule ren. Een Censschod kies ie met zag Zie woensdag Tel. 023-321915 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De brandweer bezig met het blus sen van de bran dende autowrak ken in de Velser tunnel. De perso nenauto in het midden is de auto met het Duitse kenteken waarin in ieder geval een vrouw gezeten heeft. De ontplof fingen, waardoor aanvankelijk voor een grote explosie werd gevreesd, bleken afkomstig van de met fris drank geladen Co ca-Cola wagen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM As. dinsdag is het zover! Kjt Laat u dan inschrijven Het is mogelijk elke avond van 7-9 uur. Zijlweg 49, Tel. 326906, Haarlem. Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88, Haarlem Tel 321730 hNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlM

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1