Stop uit kanaal getrokken in Rome Zoon Indiase premier beschuldigd Zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen Bijna twee ton voor Patriottisch Front Rhodesië Politieke waarnemers toch sceptisch Nog weinig kardinalen Nog massale kinderarbeid Complot opgerold in Israel Giframp dreigt in woonwijk Peugeot-Citroën neemt Chrysler-Europa over H Grootste Europese autofabrikant I I I I 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 VRIJDAG 1 1 AUGUSTUS "I es en ns en me eder ken ;atie ie Ne ne de VI Zeil ■t zijn iland- ■rland en de P. ba- ens fus ?zet iing elijks t aan in an ti van (Van onze redacteur in Portugal Jan Halkes) LISSABON. De nieuwe eerste minister van Portugal, Alfredo Nobre da Costa, begint vandaag met de formatie van zijn kabinet. Bij zijn ontmoeting met de pers gisteren, deed de nieuwe premier een oproep aan de politieke partijen om mee te werken aan de formatie van een overgangskabinet. De reacties van de meeste politieke partijen blijven echter tot nu toe terughoudend. De communisten en de vakcentrale Inter Sindical tonen zich gereserveerd. De confederatie van Portugese Industriëlen CIP zegt vertrouwen te hebben in de eerste-minister-formateur. Het eindoordeel zal echter afhangen van het kabi net dat Nobre da Costa gaat vormen en het regeringsprogramma dat hij voor zal leggen. (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaarï ROME. Na de drukkende hit te en de wilde woestijnwind van afgelopen maandag is Rome weer wat afgekoeld. Het is nogal heter dan een Nederlands toerist het zich zou wensen, maar de wind is naar het westen gedraaid brengt verkoeling van zee. Nieuwe Portugese premier gereserveerd ontvangen Overzicht van de Peugeot-fabrieken in Sochaux. Bestand in Beiroet effectief ia een i graf- conin- ;oning atie is 'eleer- an. War- eg 44 s was stak het i in atie stus s ter ■den nfe- zing ook >nis- Tien verdachten zijn in staat van be schuldiging gesteld. De organisatie noem de zich Verlossing van Israel (GAL). Zij wilde een regering in overeenstemming met de (strenge) joodse Halacha-wet. Leider van de groep is de 37-jarige Joel Lerner, een voormalige Amerikaan en ge wezen medewerker van rabbi Meir Kaha- na, stichter van de in New York gevestigde joodse Defensieliga. Deze zou een deel van de steekpennin gen hebben gekregen die de Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing heeft betaald aan Air India. Premier Desai verklaarde tegenover het parlement dat de oppositie verzonnen be schuldigingen tegen zijn zoon inbrengt om hem en de janata-partij in discrediet te brengen. De raad zegt dat de schenking Fdeel uitmaakt van zijn program tot bestrijding van het racisme en uitsluitend bestemd is voor humanitaire doeleinden zoals de aan koop van voedsel, medicamenten en les materiaal. JERUZALEM (UPI). In Israel is een ondergronds complot opgerold. De leden wilden de regering omverwerpen en Ara bieren in Oost-Jeruzalem vermoorden uit wraak voor de aanslagen van Arabische commando’s tegen joodse burgers. Dit staat in een gezamenlijke verklaring die PSA Peugeot-Citroën SA en Chrysler Corp, gisteren in Parijs hebben gepubli ceerd. Overgenomen worden de maat schappijen Chrysler-France in Frankrijk, Chrysler UK in Engeland en Chrysler Spain in Spanje. Peugeot-Citroën heeft er 1,8 miljoen nieuwe aandelen en 230 mil joen dollar in contanten voor over. De transactie houdt in dat Chrysler Corp, een belang van vijftien procent in GENÈVE (UPI). Miljoenen kinderen worden gedwongen zeven dagen per week te werken tegen een uiterst lage vergoe ding in vaak overvolle en slecht verlichte ruimtes. Dit is de conclusie van een rap port dat de Internationale Arbeidsorgani satie (ILO) gisteren heeft uitgegeven in Genéve. De oorzaak was de volgende: de avond tevoren waren werklieden van de gemeente bezig geweest het Chester- fieldkanaal te reinigen. Nadat zij ver scheidene oude fietsen en afgedankte kinderwagens uit het water hadden ge vist haalden ze een zware ijzeren ket ting op, die zij argeloos met een flinke ruk op de wal trokken. Aan de ketting hing een grote deksel. Verbazing alom toen plotseling een enorme kolk ont stond waardoor het water wegliep. Wat bleek; ze hadden het deksel verwijderd van een afvoer, die in verbinding staat met een in de nabijheid stromende ri vier. Niemand wist meer van het be staan van deze afvoer. De bouwteke ningen uit 1777 waren in de Tweede Wereldoorlog verbrand. Het stadsbestuur is inmiddels begon nen het kanaal weer vol te pompen en hoopt daar zaterdag mee klaar te zijn, want de vaarweg wordt druk gebruikt door pleziervaartuigen. Het staakt-het-vuren gaat vooraf aan de tenuitvoerlegging van een nieuw „veilig heidsplan" voor Beiroet dat door de Liba nese regering is opgesteld. Het plan is in principe door de christen-rechtse partijen de falangisten en de Sjamoenisten geaccepteerd, maar Syrische goedkeuring moet op hoog niveau, dat wil zeggen door president Hafez al Assad persoonlijk, nog gegeven worden. Het plan voorziet in een gefaseerde Syri sche terugtrekking uit Oost-Beiroet en ver vanging door eerst nog Soedanese en Sa- oedische troepen van de Arabische Vre desmacht (die minder gehaat zijn bij de christenen), daarna door Libanese mare- democratie en het zo snel mogelijk organiseren van nieu we verkiezingen, dat betekent dat de overgangsregering niet veel langer dan een half jaar aan zal blijven. De regering die het sinds de omwenteling van 1974 het langst heeft volgehouden was de socialistische minderheidsrege ring van Mario Soares die na iets meer dan een jaar de macht moest overdragen. Politieke waarnemers durven zich vooralsnog niet aan voorspellingen te wagen over het beleid van dit kabinet. De eerste uitspraken van Nobre da Costa wijzen er op dat hij probeert de socialistische partij ter wille te zijn. De steun van de socialisten is onontbeerlijk om het kabinet overeind te houden. Toch deed de nieuwe premier geen uitspraken over de grote politieke problemen, zoals de landhervorming. Het is dan ook nog niet duidelijk of Nobre da Costa zijn verdere steun links of rechts van de socialisten zal zoeken. Sommige waarnemers verwachten van hem de vorming van een „presidentieel blok”, in het centrum. Dat blok zal de meer pragmatisch ingestelde politici uit de socialisti sche, de sociaal-democratische en de christen-democrati- sche partij moeten verenigen. Maar op zichzelf levert een chaussee en in een later stadium door het Libanese leger. De Syriërs willen buiten Beiroet gewoon blijven opereren als vre desmacht, maar ze zouden alleen in de hoofdstad mogen terugkeren bij ernstige schendingen van het bestand. De Syriërs zullen wel rond de Palestijnse kampen in moslim-West-Beiroet voor orde en rust verantwoordelijk blijven. Het geheel is een typisch Libanees com promis: de Syriërs die het wettige Liba nese staatsgezag vertegenwoordigen en in Libanon zijn namens de Arabische Liga moeten hun streven opgeven de opstandi ge christen-rechtse militia in Beiroet mili tair te onderwerpen. De christen-rechtse leiders van hun kant moeten hun eis dat de Syriërs het land zouden moeten verlaten (voorlopig) laten vallen. De meeste politieke waarnemers in Bei roet staan nogal sceptisch tegenover het nieuwe bestand. De impasse in Zuid-Liba- non blijft namelijk bestaan en in de politie ke stellingname van de verschillende be trokken partijen christen-rechts, de Sy riërs en Israel is geen enkele verande- In linkse kringen wordt de industrieel Nobre da Costa met groot wantrouwen bekeken. De teruggave van veel in 1975 bezette bedrijven is voor de communistische partij en de vakcentrale aanleiding om zich zeer gereserveerd te tonen. Nobre da Costa zegt van zichzelf dat hij noch links noch rechts is. Als minister van Industrie en Techniek in het eerste kabinet Soares werd hij door sommigen te links gevonden vanwege het bestendigen van de genationali seerde sector, terwijl anderen hem te rechts vonden vanwege de teruggave-van niet-genationaliseerde bezette bedrijven. Tegenover het vertrouwen van de confederatie van Portugese industriëlen staat een voorzichtige houding van andere ondernemersorganisaties, die vrezen dat de tech nocraat Nobre da Costa zich te veel op de multinationals richt. Een te grote openheid voor buitenlandse investerin gen zou veel zelfstandige Portugese ondernemers de das om kunnen doen. dergelijk blok nog geen meerderheid op, of het zou moeten zijn dat de socialistische partij zich verder omwil le van de lieve vrede van stemmen onthoudt als het op een vertrouwensmotie aan zou komen. Amerika, dat druk op Israel uitoefent om de christen-rechtse militia’s in Libanon niet al te openlijk te steunen, wil de situatie in Beiroet althans als het ware bevriezen. Het nieuwe bestand in Libanon moet dan ook in de eerste plaats gezien worden als een „adempauze” tot 5 september, de da ring gekomen. De christen-rechtse militi- a’s.en hun leiders weten zich militair en vooral politiek gesteund door Israel. Het is juist de Israelisch/christen-rechtse samen werking met name in Zuid-Libanon die de Syriërs in Beiroet zo hard heeft doen optreden. Tot nu toe hebben de christen-rechtse leiders iedere politieke regeling van het conflict gesaboteerd. Maar nu neemt men in Beiroet aan dat de christen-rechtse mili- tia’s het consigne uit Israel hebben gekre gen om zich voorlopig bij een bestand neer te leggen. Dit omdat een zich voortslepen de Libanese crisis nadelig zou kunnen werken op de diplomatieke voorbereidin gen voor de Camp David-topontmoeting tussen Carter, Sadat en Begin. turn van Camp David en niet als een defi nitieve regeling. Juist om het „tijdelijke aspect” van het bestand te ondervangen, heeft de Libanese regering een aantal „ideeën” geformu leerd die hervatting van de strijd politiek onmogelijk zouden moeten maken. Om te beginnen zou het mandaat van de Arabi sche (Syrische) vredesmacht dat in sep tember afloopt voor nog eens zes maan den, maar dan tevens voor de laatste keer, moeten worden verlengd. Het Libanese leger zou versneld moeten worden opge leid om de taak van de vredesmacht te kunnen ovememen. Een nieuw akkoord over de Palestijnse gewapende aanwezigheid in Libanon de laatste vier maanden is het Palestijnse aspect in de Libanese crisis te verwaarlo zen geweest zou moeten worden bereikt, vervolgens zouden alle milities, privéle- gertjes en partijradiozenders moeten wor den ontbonden en ontmanteld, en ten slot te zou alle politieke en militaire steun van welke zijde dan ook aan de militia’s in het zuiden moeten worden stopgezet. ;e de van men nlijk die loop ifge- icho- rode -egel nder g op een ïbro ïrtig het pge- >den NEW YORK (AFP). Het Patriottisch Front, de nationalistische guerrillabewe ging in Rhodesië die zich verzet tegen de interne regeling, heeft een gift van 170.000 gulden ontvangen van de Wereldraad van Kerken, zo is gisteren in New York verno men. NEW DEHLI (Reuter). Het Indiase Hogerhuis heeft een motie aangenomen waarin een officieel onderzoek wordt ge vraagd naar beschuldigingen van corrup tie tegen de zoon van de Indiase premier Morarji Desai Kanti. NEW YORK (DPA). De bewo ners in de buurt van de Niagara- waterval in het noorden van de Vere nigde Staten, hebben gisteren hun huizen verlaten in verband met een dreigende giframp. Een fabriek heeft daar van 1947 tot 1952 vele tonnen gifstoffen neerge- gooid en er later aarde op gedaan om huizen op te bouwen. Zesentwintig jaar na het laatste gif- transport beginnen de eerste giftige stoffen door te dringen naar de opper vlakte. Men vreest dat het gif de oor zaak is van talrijke afwijkingen bij pasgeboren kinderen in de wijk. De Amerikaanse president Jimmy Car ter heeft de omgeving tot rampgebied verklaard. Het is nog niet bekend tot hoever het gif ook in het grondwater is doorgedrongen. ische lugo oslo- [ezet. tl een m de epen toslo- eslag en te- iat hij in De dit ijn er- est 1. Ge- 's on- n be ten. am- ler- sje- het de ele- aar- ?no- t en de nen I er- ge- te sen de ?rd ale- /en (Van onze redacteur in Libanon) Rienko Wilton) BEIROET. Sinds woensdagnacht zwijgen de kanonnen in de Libanese hoofdstad Beiroet: een bestand tussen de Arabische vredesmacht die voor 90 procent uit Syrische troepen bestaat en de christen-rechtse militia’s in Oost-Bei roet wordt over het algemeen nageleefd. Jean-Paul Parayre, president-directeur van Peugeot-Citroën. „De interne regeling”, aldus de Wereld raad van Kerken, „heeft het landsbestuur in handen van de onwettige blanke min derheid gelaten en de mogelijkheid van wezenlijke veranderingen geblokkeerd". PARUS (Reuter, AFP). Als de rege ringen van alle betrokken landen er mee akkoord gaan wordt het Franse automo- bielconcern Peugeot-Citroën eigenaar van de Europese dochterondernemingen van de Amerikaanse autofabriek Chrys ler. Nobre da Costa zei gisteren niet belangrijk af te willen wijken van het regeringsbeleid dat tot nog toe gevoerd is. Het belangrijkste voor hem is het bestendigen van de het vergrote aandelenkapitaal van Peuge ot-Citroën verwerft. Meegedeeld is dat Chrysler zich met de bedrijfsleiding van de drie Europese fabrieken zal blijven bemoeien tot eind 1980, dit om de overne ming zo soepel mogelijk te laten verlopen. Een woordvoerder van Chrysler UK in Londen heeft verklaard dat het concern Peugeot-Citroën door de overneming de grootste automobielfabrikant van Europa wordt met een aandeel van achttien pro cent in de Europese markt voor persone nauto’s. De omzet van het vergrote Peugeot-Ci troën bedrijf zal dit jaar meer dan elf mil jard dollar bedragen. De Westduitse con current Volkswagen is daarmee van de eerste plaats in West-Europa verdrongen. Vorig jaar bedroeg de omzet van Chrys ler in Europa 3,26 miljard dollar. Er wer den 774.000 auto’s geproduceerd. Chrysler biedt werk aan 77.000 mensen. In hetzelfde jaar bereikt Peugeot-Citroën een omzet van 8,52 miljard dollar, een produktie van 1,52 miljoen auto’s en een personeelsbezet ting van 184.500 mensen. LONDEN (DPA). Toen de inwo ners van de stad Retford in het Engelse graafschap Nottinghamshire gister morgen buiten kwamen, stelden zij met grote verbazing vast dat het plaat selijke kanaal over een afstand van tweeëneenhalve kilometer totaal droog was gevallen. In totaal zijn er in de wereld 52 miljoen kinderen onder de 15 jaar die werken. Dit aantal komt ongeveer overeen met de tota le bevolking van bijvoorbeeld Frankrijk. Ongeveer 42 miljoen kinderen werken in familiebedrijfjes, zonder daarvoor een vergoeding te ontvangen. De overige 10 miljoen verdienen wel geld met hun werk. Kinderarbeid komt het meeste voor in Azië waar 38 miljoen kinderen een baan hebben. In Afrika zijn dat er 10 miljoen en in Latijns Amerika drie miljoen. De overi ge, een miljoen, werken in ontwikkelde landen. Volgens de ILO komt het vaak voor, dat de kinderen gevaarlijk werk doen. Ook zijn de omstandigheden waaronder zij werken vaak abominabel. Langs de brede Via Della Conciliazione lopen de mensen zoveel mogelijk in de schaduw naar de Sint-Pieter. Men hoort er meer Engels, Spaans en Duits dan Itali aans: de Romeinen plegen in augustus massaal de stad te verlaten en meestal aan zee afkoeling te zoeken. De „Castelli Ro mani”, de dorpen in de heuvels rondom Rome, die vroeger de enige toevlucht bo den uit de hete stad, hebben die functie grotendeels verloren. Alleen Castel Gan- dolfo verheugde zich traditioneel in de toeloop van toeristen die erheen kwamen om de paus te zien en te horen. Maar ook Castel Gandolfo ligt nu verla ten, sinds Paulus VI er zondagavond in zijn zomerverblijf overleed en zijn stoffe lijk overschot woensdag werd overge bracht naar de Sint-Pieter in Rome. Daar heen kwamen gistermorgen in alle vroeg- de de eerste gelovigen die afscheid wilden nemen van de overleden paus. Zij vonden het lichaam opgebaard op een eenvoudige katafalk en niet, zoals eerder was aange- kondigd, in een gesloten kist. De beslissing was woensdagavond genomen door de kardinaalscommissie, in overleg met de pauselijke artsen, die het verantwoord achtten het lichaam nog een dag te tonen. Maar het met was overtrokken gezicht van paus Paulus begon een steeds donkerder kleur aan te nemen en de gelaatstrekken waren al nauwelijks meer herkenbaar. Al gemeen wordt betwijfeld dat het stoffelijk overschot tot de begrafenis morgen opge baard kan blijven. Een aanhoudende stroom van zwijgende mensen trok langs de katafalk om zich daarna over de basiliek te verspreiden of weer naar het felle daglicht van het plein te schuifelen. Er werd met belangstelling gekeken naar de kardinalen die elkaar in gebed aflosten. Uit de rest van de wereld zijn er nog maar betrekkelijk weinig kar dinalen naar Rome gekomen. Op de dage lijkse kardinaalsvergadering waren giste ren nog maar 43 deelnemers aanwezig. Zij namen een belangrijke beslissing: het con claaf, de geheime vergadering waarin de opvolger van paus Paulus wordt gekozen, begint pas op de avond van 25 augustus en de eigenlijke stemmingen nemen een aan vang op de volgende ochtend. Dit besluit kwam als een verrassing: algemeen was aangenomen dat het con claaf op de eerste beschikbare dag zou beginnen, namelijk op 21 augustus. Kenne lijk willen de kardinalen hun collega’s de tijd gunnen en tegelijk ook gelegenheid geven om in alle rust te overleggen voordat de stemming begint. Waarschijnlijk is het de bedoeling het conclaaf zo kort mogelijk te houden, en dat kan alleen als de kies mannen zich al van tevoren kunnen oriën teren. Maar het ziet er wel naar uit, dat een deel van de kardinalen pas na de begrafenis van paus Paulus naar Rome zullen komen en van een enkeling is al bekend dat hij geen deel zal nemen aan de pauskeuze. Zo ligt de Amerikaanse curiekardinaal John Wright in een ziekenhuis in Boston, waar hij dezer dagen een ingrijpende operatie onderging. Ook van de aartsbisschop van Bombay, kardinaal Gracias, schijnt de aanwezigheid niet zeker te zijn. De Pakistaanse kardinaal Joseph Cor deiro, die als een van de meest vooruitstre vende leden van het kardinaalscollege wordt beschouwd, gaf als zijn mening dat de Derde Wereld op het komende conclaaf van groot, zo al niet doorslaggevend, be lang zal zijn. Over de nieuwe paus sprak hij de wens uit, dat hij „een man zal zijn die in staat is om zich in het bijzonder in te zetten voor de bevolkingen die het meest onder de armoede te lijden hebben”. De Oegandees Nsoeboega meende dat de vol gende paus gerust een Italiaan mag zijn, als hij maar de uitdrukking is van de hele Kerk. Over de nationaliteit van de nieuwe paus sprak ook kardinaal Suenens van Mechelen: „Het zal weer een Italiaan zijn, want de opvolger van Petrus moet in de eerste plaats bisschop van Rome zijn”. „Afrikaan of niet”, zo meende de eerste Afrikaanse curiekardinaal Bernardin Gantin, „waar het op aankomt is dat de nieuwe paus een man Gods is. De hele rest is bijzaak”. Hij sprak de dank van alle Afrikanen uit voor de reis die paus Paulus naar hun werelddeel heeft gemaakt en voor het grote aantal Afrikaanse bisschop pen dat hij benoemde. 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3