i conflict met Stork-Velsen s Industriebond NVV voorziet Geen erfvergroting ten koste van terrein Westerhoevelaan Velsense organisaties verdeeld over ommezwaai van Amsterdam - 1 B By SMERIG ZAAKJE TOEWIJZING VOOR Tegengas HERZIEN STANDPUNT INZAKE DE VOORHAVEN Dreun it Over reorganisatieplannen Inbraak op klaarlichte dag „DORP VELSEN” I I VRIJDAG (Van een onzer verslaggevers) Is (Van een onzer verslaggevers) BETOVEREND BALI IJMUIDEN. Organisaties en instellingen in de gemeente Vel sen, die nauw betrokken zijn bij de havenontwikkelingen in IJ muiden, hebben verdeeld gerea geerd op het besluit van vijf Am sterdamse politieke partijen om niet langer aan te dringen om op aanleg van een Voorhaven. Het georganiseerde bedrijfsleven toont zich over het algemeen te leurgesteld in de ommezwaai van politiek-Amsterdam. Ook het An ti-Voorhaven Komité verkeert niet in een vreugdestemming. Het Komité vreest dat de gemeente Amsterdam via een achterdeurtje toch zal proberen uitbreiding te verkrijgen van de havenfacilitei ten in IJmuiden. VOORSTANDERS VERKAVELING IN DE KOU VELSEN. „Er begint zich een scherp conflict af te tekenen. De directie van Stork-Velsen heeft zeer onbevredigend gereageerd op ons standpunt inzake de reor ganisatie van het bedrijf. De me ningsverschillen zijn nogal diep gaand en een oplossing is niet in zicht. KI VELSEN. Het daglonerswo- ninkje „Het Huis van Den Broe der” dat drie jaar geleden na sloop op de Velsense gemeente- werf werd opgeslagen, wordt her bouwd aan de Hoofdbuurtstraat in het Dorp Velsen. Uit drie gega digden heeft het college het antie ke pandje toegewezen aan de heer H. J. Graafland, ambtenaar bij de Velsense dienst volkshuisvesting. VELSEN-IJMUIDEN - Z, IMF ■kMSw Het haveloze daglonershuis op de oorspronkelijke plek aan de Meervlietstraat. (ADVERTENTIE) rei- aan gemeente-ambtenaar gegund Bij de boekhandel Haarlem Fibula-Van Dishoeck ISBN 90 228 3345 3 Bob Tadema Sporry Auke A. Tadema laan- zelfs e het leeft niet gehonoreerd. De definitieve toewij zing, die voor de meeste bestuursleden van de Stichting Dorp Velsen een volsla gen verrassing was, wekte donderdag avond om twee redenen de woede van de secretaresse mevrouw I. Franse. In de commissie openbare werken en milieuza ken, waar deze zaak donderdagavond aan de orde kwam, verweet zij voorzitter J. W. Meijer bevoordeling van een gemeente ambtenaar en bestuurlijk handelen zon der ruggespraak met zijn medebestuursle den. De wethouder is voorzitter van de Stichting Dorp Velsen. Het Velsense college koos in juni defini tief voor Graafland. Meijer noemde het feit dat hij een woning achterlaat plus een medische urgentieverklaring als punten die bij de keus de doorslag hebben gege- De besprekingen tussen bonden en di rectie worden donderdag 24 augustus voortgezet. Op donderdag 31 augustus volgt de laatste, afrondende conferentie, omdat de Raad van Bestuur van Stork geen langer uitstel duldt van de uitvoering van de reorganisatie. De datum van vrij dag 1 september is gesteld als tijdstip waarop een akkoord moet zijn bereikt over de herstructurering en het aantal te behouden arbeidsplaatsen. Directeur ir. L. P. van der Steen van Stork-Velsen was gisteren wegens vakan tie onbereikbaar voor commentaar. Voorzitter J. W. Meijer gaf tegengas door naar het gemeentelijke Bureau Woonruim teverdeling te verwijzen. „Voor toewijzin gen in Oud-Velsen geldt geen apart beleid. Via het Bureau is de gebruikelijke proce dure gevolgd”. Dat de zaak vele maanden geleden intern al beklonken zou zijn ont kende hij. Mevrouw Franse hield dat staande met verwijzing naar uitlatingen van directeur Kortstee van openbare wer ken. „De keus is gemaakt en terugdraaien kan niet. Bezwaarmaken is dus zinloos”, zou hij lang voor de definitieve toewijzing gezegd hebben. Tussen wethouder, direc teur en publieke tribune ontspon zich hier op deze merkwaardige discussie. Meijer: „Het gesprek waarop u zinspeelt is nooit gevoerd hoor ik daarnet”. Kortstee: „Ja jazeker, maar telefonisch. En dat terug draaien. Nee dat kan ik niet gezegd hebben”. Het verwijt plichtsverzaking als „stich- tingsbestuurder” was donderdag de laat ste dreun die wethouder Meijer vanaf de publieke tribune toegediend kreeg. Me vrouw Franse bleef bij haar standpunt: er is bij de toewijzing een smerig spelletje gespeeld. eeft em- ivid dte de De Stichting Dorp Velsen schoof de Umuidenaar G. M. A. Bergmans naar vo ren als eerste gegadigde voor herbouw maar zag die kandidatuur uiteindelijk idee of suggestie van de hand te wijzen." Ten aanzien van mogelijke ontwikkelin gen binnen de IJmuidense pieren wil Schoonkind de uitkomsten van het Open Beraad afwachten. Hij meent dat op be perkte schaal wel faciliteiten denkbaar zijn. In dit verband wijst hij onder meer op de Haringhaven waarvoor een nieuwe be stemming wordt gezocht. Voorzitter G. Rijke van de Velser Onder nemers Vereniging kan geen reactie geven omdat de leden van deze vereniging intern verdeeld zijn. Als persoonlijke mening wil scheepsbouwer Rijke wel kwijt dat hij een reorganisatie van het huidige havenareaal hoogst noodzakelijk acht om de rentabili teit van het bedrijfsleven in IJmuiden te verbeteren. Hij hoopt dat de voorzieningen beter worden afgestemd op de onderne mingen die belang hebben bij een goede haven. 24,50 na 1 september 29,50 loe- f hij >rdt oor- uit- aor- <ele >ver ske- hij met irna pre- SANTPOORT. Donderdagmiddag om kwart voor drie is op klaarlichte dag ingebroken in een huis aan de J. P. Cre- merlaan in Santpoort. De bewoners waren even het huis uit toen de tuindeur gefor ceerd werd waardoor iemand naar binnen kwam. De inbreker werd gestoord door de thuiskomst van de bewoners en ging er op een vouwfiets vandoor Een bankbiljet van 25 gulden, dat in de keuken lag, was ver dwenen, terwijl de inbreker al een paar tassen had klaargezet om mee te nemen. De politie beschikt over een vaag signale ment. dent -iteit een ning ren. 3usi- naar kort ;nsie t wil ver- rkie- anen eren jeza- isso- ur H De Parel in de Gordel van Smaragd ven. Mevrouw Franse en medebestuurslid S. Schaafsma kregen tijdens de rondvraag na afloop gelegenheid hun woede over de toch wel merkwaardige dubbelrol van Meijer te uiten. Mevrouw Franse sprak van bewuste misleiding. „Bergmans gold maandenlang als dé grote kanshebber. De ze man en wij als medebestuursleden zijn tot het eind toe in die waan gelaten. Be wust. Met opzet. Dat het advies van de stichting zo genegeerd wordt vind ik bene den peil”. Commissievoorzitter J. W Meijer nam met weergave van dit collegestandpunt abrupt de wind uit de zeilen van een buurt- vertegenwoordiger op de publieke tribune die nog eens pleitte voor toewijzing van het noordelijke terreintje aan de bewoners van de drie aangrenzende huizen. De WD-vertegenwoordigster in de commis sie en ook leden van het CDA-blok pleitten nog eens met stemverheffing voor deze oplossing waarmee een oud verkavelings- plan wel tot een absoluut minimum wordt teruggedraaid. In 1976 werd nog voor de verkaveling gepleit van het hele terrein. Een latere versie van het plan was alleen toewijzing van grond aan bewoners van de Secretaris A. Hammerstein van de Ver eniging Haven IJmuiden wil in deze be stuursfunctie geen commentaar geven. Maar als directeur van Halverhout en Zwart’s Scheepsagenturen zegt hij met verwondering kennis te hebben genomen van de gewijzigde opstelling van Amster dam. „Dit is een duidelijk besluit voor de hoofdstad. Amsterdam zal nu altijd een tweederangs haven blijven. En voor de IJrnond gaat een unieke kans verloren. De kans om tot ongekende economische bloei te komen. Dat betreur ik ten zeerste,” aldus Hammerstein. Hij ziet weinig heil in de studies naar havenontwikkelingen bin nen de pieren. „Daarvoor is er veel te weinig ruimte beschikbaar”, constateert hij. Bij Hoogovens was gisteren van directie- zijde niemand bereikbaar voor commen taar. De scheepvaartvereniging Noord in Am sterdam is teleurgesteld over de afspraak, die vijf Amsterdamse politieke partijen hebben gemaakt over de voorhaven. De scheepvaartvereniging ondersteunt wel het streven van de partijen naar overslag mogelijkheden voor grote schepen binnen de pieren, maar zij blijft de voorkeur ge ven aan uitvoering van het oorspronkelij- SANTPOORT.— In de commissie open bare werken en milieuzaken werd donderdagavond een laatste achterhoede gevecht geleverd over het omstreden speelterrein aan de Westerhoevelaan in Santpoort. Het collegestandpunt is ver kleining van de daar nu al aanwezige voetbalkooi en bebossing van de terrein- stroken tegen het achtererf van opwonen- den en aan de noordkant (tegen de Kruid- bergerweg) waar nu een trapveldje is. Het speelveldje voor kleuters blijft gespaard aan de kant waar het 500 vierkante meter 'grote terrein grenst aan de bebouwing van het Burgemeester Weertsplantsoen. Kerkweg en de Westerhoevelaan waarvan het achtererf aan het speelterrein grenst. Alles ketste af op de vierkante-meterprijs. Wethouder J. W. Meijer wil nu niets meer van verkaveling weten ondanks een plei dooi hiervoor tijdens een gehouden hea ring in Santpoort en een advies uit een eerdere vergadering van de commissie waar deze zaak aan de orde kwam. De afgevaardigden van DS’70, het CDA en het liberale blok in de raad verklaarden zich toen voor vergroting van aangrenzende achtertuinen ten koste van de speelgele- genheid die niemand in Santpoort als pun tje bij paaltje komt zou willen missen. De bezwaren van omwonenden golden over last door voetballende jeugd, late barbe- zoekers die het terrein vanaf een café aan de Kerkweg op luidruchtige manier over steken naar de Westerhoevelaan. B. en W. willen die hinder wegnemen door een toe gang aan de Kerkweg af te sluiten. Wethouder Meijer kondigde de oplos sing van B. en W. voor het speelterrein als raadsvoorstel aan. „Een onverstandige zaak. De opvatting van vier (van de acht) commissieleden wordt zonder meer in de wind geslagen” zo merkte de WD-verte- genwoordigster hierover op. „De stand punten liggen toch wel muurvast. Ook binnen een raad in nieuwe samenstelling geef ik uw voorstel weinig kans”. Dit zegt districtsbestuurder W. H. Wem- mes van de Industriebond NVV over het verloop van de besprekingen met de be drijfsleiding van Stork-Velsen. Sinds be gin juli voeren bonden en directie overleg over de herstructurering van deze Velsen vestiging van het VM F-concern, nadat eerder de onderhandelingen op landelijk niveau waren vastgelopen. Nu dreigt ook een impasse in het regio naal overleg omdat beide partijen geen overeenstemming kunnen bereiken over het aantal arbeidsplaatsen dat in Velsen behouden kan blijven. Van meet af aan is van directiezijde gesteld dat een forse in krimping van het personeelsbestand, eventueel gepaard gaand met ontslagen, onvermijdelijk is. Volgens dit plan zou het aantal werknemers moeten verminderen van 275 tot 137 man. De bonden reageerden verontwaardigd op dit voornemen. De Industriebond re kende voor dat een personeelbezetting in de toekomst v^n 200 medewerkers „zonder meer haalbaar” is. Van dit aantal zouden 130 man werkzaam kunnen zijn in een fabrieksfunctie en de overige 70 man in een indirecte functie, dat wil zeggen op kantoor of bij een onderhoudsdienst. Volgens Wemmers heeft de Stork-direc- tie gepoogd de ideeën van de Industriebon den van tafel te vegen. ,In een later stadi um toonde de directie zich iets toegeeflij- ker en zegde toe het organisatieschema te herzien en de benodigde personeelsbezet ting aan te passen”, aldus bestuurder Wemmers Hij verwacht dat Stork een nieuw plan zal presenteren dat werk biedt aan 165 man. „Een dergelijk voorstel zal voor ons heel moeilijk verteerbaar zijn omdat dan nog altijd ongeveer honderd arbeidsplaatsen verloren gaan”, zo stelt de vakbondsman. Het pandje dat als „Huis van Den Broe der” bekend staat moest op de oorspron kelijke standplaats, de Meervlietstraat in het Dorp Velsen, wijken voor het huidige parkeerterrein aan de oostkant. De Stich ting Dorp Velsen, die nu zo heftig tegen de toewijzing van leer trekt, pleitte voor zorgvuldige sloop en herbouw aan de ka- naalkant toen handhaving op de oude plek niet haalbaar bleek. Door herbouw aan de Hoofdbuurtstraat (nabij het Schoutshuis) ontstaat straks vanaf het kanaal gezien een meer gesloten gevel- wand. De Stichting krijgt op dit punt helemaal haar zin. Woordvoerder J. Brouwer van het Anti- Voorhaven Komité zegt in een reactie geen enkele waarde te hechten agn het herziene standpunt van Amsterdam Hij twijfelt eraan of het nieuwe college van B. en W. van Amsterdam, waarover momenteel wordt onderhandeld, zich aan deze uit spraak zal houden. „Het verleden heeft bewezen dat Amsterdamse colleges het niet zo nauw nemen met hun programma. Bovendien is de mogelijkheid open gelaten om binnen de pieren de havencapaciteit te vergroten. Ook daartegen verzetten wij ons. Daarom blijven wij waakzaam en strijdbaar”, aldus Brouwer. Fractieleider ir. G. A. Schoonkind van de WD van de Velsense gemeenteraad is opgetogen over het Amsterdamse besluit. „Ik ben blij dat de partijen in Amsterdam tot het inzicht zijn gekomen dat de uitvoe ring van de Voorhavenplannen een on haalbare kaart is,”, zegt Schoonkind. De WD-Velsen heeft zich steeds genuan ceerd opgesteld tegenover een eventuele uitbreiding van de IJmuidense haven. In hun programma kanten de Velsense libe- ralen zich minder fel tegen het treffen van voorzieningen ten behoeve van de Amster damse haven, dan de andere politieke par tijen in deze gemeente. Schoonkind verduidelijkt: „Wij doen met mee aan het slaken van goedkope kreten. Onze nuance bestaat hieruit dat wij pas een standpunt innemen als er de beschikking is over voldoende informatie. We voelen er niets voor bij voorbaat elk ke voorhavenplanTaldus de verklaring Dit (c, oorspronkelijke plan voorziet in de bouw van overslaghavens buiten de pieren. Magnifiek boek in woord en beeld over dit prachtige eiland in de gordel van smaragd. De unieke zwart/wit- en kleurenfoto's werden speciaal voor dit fraaie boek vervaardigd 14- De plaats van herbouw aan de Hoofdbuurtstraat waarover wél overeenstemming bestaat. De foto is uit de richting van het Schoutehuis genomen. •Cr A. Hammerstein, directeur van Halver hout en Zwart’s Scheepsagenturen in IJmuiden. Herbouw „Huis van Den Broeder” R’ ■s te'? - h' I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5