ONBEDREIGD NAAR PROLONGATIE TENNISTITEL geld Excuus Argentijnse ambassadeur voor contactbreuk Kenia sterk op Gemenebestspelen Rono ongenaakbaar ondanks WINST VOOR HOCKEYERS Basketbalploeg bleef ongeslagen Cruijff, Neeskens en Michels eisen l „slok op” fflÉL FC BARCELONA: GROTE SCHULDEN Z) 1 O 13 1 l: 19 7 8 AUGUSTUS 1 2 ZATERDAG SPORT Mv eest veral, O Voorwaarden leest ►vera Best gedaan Beteuterd a i (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN, Elly Ves sies zit er zelf ook een beetje mee. Op even simpele als indrukwek kende wijze is ze op weg naar prolongatie van haar Nederland se tennistitel. Zij kan er immers ook niets aan doen dat Betty Stö ve de strijd om de vaderlandse eer allang heeft verwisseld voor de harde dollar, waardoor zij op haar weg naar een hernieuwd kampioenschap te weinig weer stand ondervindt. Anneloes Schothorst deed 43 minuten een vergeefse poging. Marijke Schaar speelde zich via 128 inspannende minuten via favoriete Tine Zwaan naar haar tiende finale. Een zesde titel ligt voor haar niet in het ver schiet. Gestegen tf Elly Vessies kiest voor een eigen weg BETTY STÖVE: Elly's voorbeeld Toen Josep Lluis Nu- River Plate riskeerde PETER HOUTMAN: Sterke rentree bij Feijenoord X' EDMONTON. Dat Henry Rono een fenomeen is op de midden- en lange afstanden toonde hij in de eerste helft van het atletiekseizoen reeds door vier wereldrecords te vestigen. Op de zesde Gemene-bestspelen bewees de Keniaan het andermaal. In Edmonton won hij simpel zijn tweede gouden medaille door de 5000 meter met ruime voor sprong winnend af te sluiten. Gezien zijn eerder geleverde prestaties was dat niet zo verrassend, maar zijn zege baar de toch opzien, omdat Rono de avond vóór de wedstrijd behoorlijk was door gezakt. Er was een feestje geweest binnen de Keniase ploeg en Rono had een flinke slok gedronken. De andere morgen voel de hij zich ziek en zijn gesteldheid was bij de start nog niet veel verbeterd. Niette min was hij door niemand te stuiten, zelfs niet door de Brit Brendan Foster, toch een van de beste lange afstandlo- pers ter wereld en houder van het Euro pese record op de tien kilometer. Niet topfit kon Rono het niet laten zich al snel aan de kop van het veld te laten zien. Nadat hij twee rondjes in het veld had meegedraafd nam hij na 1000 meter de leiding om die niet meer af te staan. Met nog vijf ronden te lopen probeerde de Engelsman Mike McLeod hem bij te benen. McLeod kwam bij Rono. De Keni aan verhoogde echter onmiddellijk weer het tempo en vanaf dat moment konden de anderen alleen nog voor de tweede plaats lopen. Het zilver werd tenslotte in “K BOXTEL. Het Nederlands hockeyelf- tal heeft zijn eerste oefenwedstrijd ter voorbereiding op het Europees kampioen schap, dat van 2 tot en met 9 september in Hannover wordt gehouden, gewonnen. Gisteravond versloeg het oranjeteam in Boxtel de hoofdklasser MEP met 4-1. Bij de rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Van ’t Hek. Door Bouwman, Litjens (strafbab en Ron Steens werd het 4-0 waarna Joosten voor MEP scoorde. PEKING. Het Nederlands basketbal team (heren) heeft de halve finales bereikt van het internationale toernooi in Peking. Nederland bleef in de poulewedstrijden ongeslagen. In de halve eindstrijd ontmoet Nederland Roemenië, Joegoslavië en het Chinese legerteam. In de laatste wedstrijd uit de groep won Nederland met 64-58 van de Chinese le- gerploeg, die bij de rust nog een voor sprong had van drie punten: 31-28. Verwoede pogingen van Ruud Bonewit, die in Madrid de belangen va Inter Foot ball behartigde, om de Argentijnen alsnog in een speciaal ingehuurd chartervliegtuig te krijgen, haalden niets uit. Ook niet toen er vanuit Rotterdam gedreigd werd met strafmaatregelen. River Plate bleef vol harden en wenste desnoods contractbreuk te plegen. Pas laat in de middag, toen River Platen zich opeens realiseerde welke gevolgen deze overhaaste beslissing teweeg konden brengen, stelden de Argentijnen zich plot seling wat coulanter op. Maar nu weigerde de leiding van het toernooi, die en passant voor een voortreffelijke stand-in had ge zorgd. Een telefoontje met Ernst Happel was voldoende om het toernooi te redden. Club Brugge verklaarde zich onmiddellijk beried om de vrijgekomen plaats in te nemen, een gebaar dat gisteravond voor aanvang van het toernooi met een stor machtig applaus werd gehonoreerd. De contractbreuk heeft voor River Plate ongetwijfeld nare gêvolgen. De Rotter damse organisatoren overwegen een scha declaim via de FIFA. Gedacht wordt on der meer aan beslaglegging op de vergoe dingen bij de toernooien die River Plate nog speelt in Rome, Sheffield en Cadiz. Zeker is in ieder geval dat de Argentijen de deelname aan het toernooi van Atletico Madrik niet als excuus kunnen gebruiken. Pas na het afronden van de besprekingen met Rotterdam zijn de Argentijnen nog met Atletico in zee gegaan. Vreemd genoeg accepteerde de leiding van het Rotterdam- toernooi, dat River Plate op de speeldag zelf in Rotterdam zou arriveren. Om zeker te zijn van deelname werd op het laatste moment nog een chartervlucht geboekt. Door die snelle maatregelen kan River Plate zich straks bij de FIFA ook niet beroepen op de problemen met het Euro pese luchtverkeer. Dit Feyenoord, ondanks zijn goede inzet is toch geen schim meer van de sterren- ploeg die nog niet zo lang geleden Rotter- In de bemiddeling heeft ook de Argen tijnse ambassadeur een rol gespeeld. De ambassade had trouwens voor zaterdag een officiële ontvangst van de voetbaldele- gatie uit Buenos Aires gepland. De ambas sadeur excuseerde zich later tegenover de organisatie voor het wangedrag van River Plate. De drie Nederlanders zijn wel bereid voorlopig geduld te oefenen, maar' dan onder dezelfde voor waarden als de Barcelo nese banken: tegen een rentevergoeding van 12 procent per jaar. De club heeft nog niet op het ,1 a Feyenoord in ieder geval heeft gedaan wat er werd verwacht. Goed, het elftal is veranderd, bekendf namen zijn verdwe nen en alleen Treytel en Jansen doen nog terugdenken aan een zeer nabij verleden, waarin Feyenoord het voetbal liet zien dat overal werd gewaardeerd en geres pecteerd. Ondanks Elly Vessies’ hunkering naar meer succes, speelt geld wel degelijk een rol. Als lid van de Amsterdamse lands kampioen Popeye-Gold Star rondde ze de competitie van ruim twee maanden af. Ze liet er de open Franse kampioenschappen voor schieten, hoewel ze in Nederland geen ranglijstpunt kan verdienen. „Ach, de competitie is voor mij toch een zeer lucratieve bezigheid. Daar wil ik wel een toernooi voor laten lopen". Haar aanleg, routine en agressiviteit in het spel kunnen haar zondag drie nationa le titels opleveren. De jeugd, die door de tennisbond over de aardbol wordt gezon den om zo snel mogelijk af te rekenen met de gevestigde orde (Vessies, Schaar, Zwaan en Schothorst, de laatste vier van Scheveningen) kijkt beteuterd toe. De in vesteringen hebben nog geen vruchten afgeworpen. Elly Vessies oordeelt: „Er komt een mo ment dat de bond een beslissing moet nemen. Doorgaan met investeren of afsto ten. Overigens lijkt het me raadzamer om zelf op pad te gaan. Ik heb Betty Stöve wel eens verweten dat ze mij aan mijn lot overliet, maar ik geloof dat je door zelf te ploeteren een betere mentaliteit krijgt. Je moet niet in de watten worden gelegd. Zelf regelen, zelf betalen ook, dan moet je wel knokken. Ik heb het ondervonden toen de bond zei: „Hier heb je wat geld, ga maar op stap. Zoek het zelf verder maar uit. Zo kom je er. Kan je je voorstellen dat ik pisnijdig ben geworden toen ik een van die beschermde engeltjes van de bond hoorde zeggen: Tsjonge, wat hebben we een leuke vakantie gehad”. voorstel geantwoord en wil evenmin commen taar verstrekken aan de journalisten. Voorzitter Nunez is nog te druk be zig om orde op zaken te stellen, zo verluidt het in het hoofdkwartier van FC Barcelona. y FC Barcelona, met zijn enorme, moderne stadi on en andere sportinstal- laties die als onderpand kunnen dienen, kreeg al tijd gemakkelijk krediet. Zo stak het vorige be stuur zich in velerlei schulden op korte en lan gere termijn. HENRY RONO: niet te „beïnvloeden” de sprint gewonnen door Rono’s landge noot Michael Musyoki. Het brons was voor Brendan Foster. De tijd van Rono was niet slecht, maar in vergelijking met zijn wereldrecord (13.08.4) ook weer niet zo geweldig: 13.23.04. Overigens slechts enkele seconden boven het Nederlands Kramp De Jamaicaan Don Quarrie werd niet voor de derde keer dubbel sprintkampi- oen van de Gemenebestspelen. De win naar van de 100 meter werd in de halve finale van de 200 meter door een vijfde plaats uitgeschakeld voor de finale. Quarrie werd bij de start overvallen door kramp. Hij liep de wedstrijd nog wel uit, maar was volslagen kansloos. Een verrassing was ook de nederlaag van de Canadees Greg Joy bij het hoog springen. De oud-wereldrecordhouder (indoor) en zilveren medaille-winnaar op de Olympische Spelen in Montreal werd verslagen door zijn landgenoot Claude Ferrange, die als enige 2.20 meter over brugde. Joy werd tweede met 2.18 me ter. De Keniaan Mike Boit behaalde op de 800 meter een net zo gemakkelijke over winning als Rono op de 5000 meter in 1 46.39. Het was trouwens een uitsteken de dag voor Kenia, want op de 400 meter horden eiste Daniel Kimaiyo de derde gouden medaille op. Kimaiyo won in 49.48. Het verspringen was voor de En gelsman Boy Mitchell met 8.06 meter. Het Nederlands team, dat met Roderick Bouwman (Schaerweyde), Cees Jan Die penveen (Bloemendaal) en Wout van As- beck (HCKZ) drie spelers uit Jong Oranje in de gelederen had, was veel te sterk voor MEP. Het was een voortdurend eenrich tingsverkeer maar in de afwerking schort te het nog al eens. Nederland mocht in totaal elf corners nemen (zes lange en vijf strafcorners). Uit een daarvan kwam indi rect een doelpunt, dat via een strafbal van Paul Litjens. Het was overigens duidelijk te zien dat de meeste spelers zo juist de vakantie achter de rug hadden. ELLY VESSIES die vastbesloten is een prof carrière op te bouwen (Van onze correspondent) BARCELONA. De nieuwe voorzitter van FC Barcelona, Josep Lluis Nunez, heeft nog geen antwoord gegeven op het verzoek van Cruijff, Neeskens en Mi chels om rentevergoe ding over achterstallige betalingen te ontvangen. En aangezien de drie Ne derlanders bepaald niet de enige schuldeisers van de Catalaanse top club zijn, zullen zij nog wel even geduld moeten oefenen totdat voorzit ter Nunez andere, meer urgente problemen heeft opgelost. schadeclaim Feijenoord (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De organisatoren van het Rotterdam-toernooi hebben aan de onderhandelingen met River Plate een flinke kater overgehouden. Op de dag van het toernooi - gistermorgen - weigerden de Argentijnse spelers plotseling de ope ningswedstrijd van de Rotterdamse voet- balhappening te spelen. River Plate stel de de organisatie domweg voor een dilem ma: of zaterdagavond spelen of helemaal niet verschijnen in Rotterdam. Ais argu ment werd aangevoerd de slopende finale van het internationale toernooi in Ma drid, waar de Argentijnen donderdag rond middernacht via verlengingen en strafschoppen het organiserende Atletico elimineerden. Nunez, een self-made man die een enorm aan nemersbedrijf in Barce lona uit de grond heeft gestampt, wil schoon schip maken. Hij voelt er niets voor al die kredie ten opnieuw uit te stellen. Daarom heeft hij de 75.000 betalende leden van FC Barcelona voor gesteld om maar meteen in de buidel te tasten voor hun club. Hun wordt verzocht met het huidige jaarabonnement (waarvan de kosten naar gelang de plaats variëren van 220,- tot 400,-) me teen alvast het abonne ment voor het volgende seizoen te betalen. Ver der heeft hij een grote eretribune omgetoverd in 102 normale zitplaat sen, die voor een eenma lige prijs van 10.000 elk aangeboden werden. De trouw van de Barcelona- leden blijkt wel uit het feit dat zich daar nu al meer dan 100 gegadigden voor hebben aangemeld. Met deze en soortgelij ke maatregelen hoopt de nieuwe voorzitter in de kortste keren de bijna 500 miljoen pesetas bij een te krijgen die hij voor de onmiddellijke schul daflossingen nodig heeft. Als hem dat lukt, zullen ook Cruijff, Neeskens en Michels snel genoeg hun achterstallig salaris uit betaald krijgen om ge praat over rentevergoe dingen overbodig te ma ken. dam op stelten kon zetten. Slechts'een nieuweling, nou ja, eigenlijk een oude be kende, deed de Rotterdamse opveren. Dat was Peter Houtman, die twee jaar uitge leend is geweest aan FC Groningen, maar nu weer terug is bij de club waar hij begon. In het begin van de eerste helft bediende hij Notten met een gave kopbal, waarop de middenvelder doeltreffend uithaalde, 1-0. De kleine doelman van Benfica, Bento, stak geen hand naar de bal uit. In de tweede helft verzilverde Houtman zelf een voorzet. Wim Jansen, stellig in Argentinië-vorm, bracht de bal hoog in het strafschopgebied. Bento kwam te laat uit zijn doel en Houtman sloeg toe: 2-0. Even later kon hij zich door Jezek rustig van het veld laten halen. Voorlopig kan Peter Houtman geen kwaad doen in de kuip. Everton plaatste zich met Feyenoord voor de finale. Het versloeg „invaller” Club Brugge met 4-1. nez deze zomer het roer overnam, kreeg hij van zijn penningmeester te horen dat de clubs schul den en kredieten had voor een totaal van onge veer 8000 miljoen pese tas 23 miljoen). Na tuurlijk is alleen al het stadion van FC Barcelo na velen malen meer waard, maar wie zou dat kunnen verkopen? In fei te bleek de club niet meer dan 18 miljoen pesetas in kas te hebben. En het bezit dat op korte termijn in geld omgezet kon wor den bedroeg ook maar 30 miljoen pesetas. Ten slot te vernam Nunez dat de schulden en kredieten die in de eerstkomende zes maanden afgelost moeten worden, niet minder dan 496 miljoen pesetas beliepen. Verschillende banken zouden wel bereid zijn Barcelona uit deze tijde lijke nood te helpen, maar dan zou de club on getwijfeld een flinke ren te over de uitgestelde be talingen moeten voldoen: minstens 12 procent per jaar. En dat is nu ook het argument van Cruijff, Neeskens en Michels, die respectievelijk 28, 7 en 2 miljoen pesetas van FC Barcelona tegoed heb ben. Die achterstallige betalingen zouden eigen lijk. al op 30 juni jl. vol daan moeten zijn. De feiten zijn simpel en hard. Momenteel moet Bevërwijkse Elly Vessies een volsla gen off-day hebben om te worden geklopt door een van de Nederlandse tennisdames. Marijke Schaar gaat het zondag proberen, maar heeft met het verslaan van de als tweede geplaatste Tine Zwaan haar eind doel eigenlijk al bereikt, want hun con frontatie was een base-line-duel om bij in slaap te vallen. Incidenteel kon een uit schietende forehand (ze heeft dankzij haar twee-armigheid geen backhand) enig ap plaus ontlokken, maar als halve-finalisten van een Nederlands kampioenschap hard nekkig weigeren om zelfs de meest geëi gende ballen te volleren, omdat het arse naal slagen uitsluitend bestaat uit service en forehand, dan is het bedenkelijk gesteld met het spelpeil. De 6-3, 4-6, 6-4 overwin ning gaat de boeken in en daarmee basta. Nederland bezit in Betty Stöve een aan de weg timmerende ambassadrice. Elly Vessies wil die kant ook op. De 6-0, 6-3- zege op Anneloes Schothorst was een hal ve finale onwaardig. Daarom kijkt ze reikhalzend uit naar de wedstrijden in Amerika die ze binnenkort gaat spelen. Op Road Island en in de open Amerikaan se kampioenschappen hoopt ze op succes. En op punten voor de wereldranglijst, waarop ze de 106e plats innam. Ze won in het Zweedse Baastad onlangs een dames- toernooi en prompt steeg ze zo’n 30 plaat sen. „Kijk, dat is mijn bedoeling. Als ik pun ten scoor, kan ik aan internationale toer nooien deelnemen en behoef ik me niet altijd druk te maken in kwalificatiewed strijden. Om die reden heb ik Wimbledon laten schieten. In Eastborne ging het lek ker, daar kon ik punten pakken en ben niet naar Londen afgereisd omdat ik het risico wilde vermijden dat ik die kwalificatie niet door zou komen”. In Amerika wil ze zich tevens inzetten om een toernooi in Tokio te halen, waarna ze naar Holland terugkeert. „Ik moet alles zelf betalen. Dat wil ik wel, maar alles hangt af van mijn resultaten. Haal ik over winningen, en dus ranglijstpunten, dan kan ik in het Engelse Brighton en in het Duitse Stuttgart aankloppen in de winter maanden. Daarom ook combineer ik de strijd om de Federation-Cup in Australië met twee toernooien”. Al staat FC Barcelona bekend als de rijkste club van Spanje en een van de rijkste van Euro pa, de financiën van deze Catalaanse sportvereni ging waren de laatste tijd slecht geregeld. De eige naardige wetgeving be treffende de Spaanse voetbalclubs ontslaat hun bestuursleden name lijk van alle verantwoor delijkheid zodra zij die taak opgeven. En dat ver leidt heel wat Spaanse sportbonzen tot specta culaire beslissingen, waarvan de financiële gevolgen dan door hun opvolgers moeten wor den opgelost.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13