FEITENRELAAS BELICHT KOOPVAARDIJ TIJDENS DE TW E WERELDOORLOG Strijd, ondergang en overwinning vormen het Avontuur van de Zee I J LH LH LUI 1 05* rtfj L md door Eli Vlessing atie Grote geheim ktie I Goudrace Waardering t. n n na leer sen en is en rgen lens Het behoeft weinig voorstellingsvermogen om zich te realiseren welke invloed de beheer sing van het water op de ontwikkeling van de samenleving heeft gehad. Wij praten als een soort vanzelfsprekendheid over het giganti sche laadvermogen van supertankers en heb ben weinig moeite met het idee van door atoomkracht aangedreven schepen. Het zijn in wezen begrippen die we accepteren omdat ze bestaan. En we doen dat dan met hetzelfde gemak waarmee we kennis nemen van de manieren waarop de ongeciviliseerde mens zich op zijn eigen primitieve wijze over het wateroppervlak begon te verplaatsen. Van bij eengebonden biezen, takken en boomstam men vervaardigde vlotten die werden voortbe wogen door armen en benen die als peddels fungeerden tot, met behulp van electronische apparatuur uitgeruste oceaangiganten. Tus sen deze twee uitersten ligt als het ware Het Avontuur van De Zee. Toen op die gedenkwaardige 28e september 1974 Adriaan Hoek- meijer, zijn vrouw Margaretha en hun dochtertje Katje voet op Alkmaarse wal zetten stonden ze toch wel even beduusd te kijken van al die belangstelling voor hen en het kleine schip waarmee ze de wereld waren rondgereisd. In zes jaar tijd had de Elizabeth ze met een heel erg grote boog weer daar gebracht waar ze wilden uitkomen. Thuis! Die boog liep via de Atlantische Oceaan door het Panamaka- naal langs een reeks verre eilanden over de Grote en de Indische Oceaan langs het Midden-Oosten naar de westerse wereld. Ongetwijfeld zijn de landingen vanuit zee gedurende de Twee de Wereldoorlog dermate in drukwekkende maritieme ope raties geweest dat alle hande lingen ter zee die daarnaast werden ondernomen, er een on dergeschikte plaats door lijken te hebben gekregen in de ge schiedenis van dit krijgsgebeu ren. Die conclusie zou althans getrokken kunnen worden uit het feit dat het aandeel dat met name de Nederlandse koop vaardijvloot heeft gehad in de uiteindelijke geallieerde over winning van doorslaggevende betekenis is geweest. in en Nieuwe rage r ff van de Elizabeth 3 E. VI. 4 Een vraag die een ieder direkt op de lippen komt, wanneer hij ver Het avontuur van De Zee begint inderdaad bij de eerste vermetele pogingen van de mens om zich over het wateroppervlak te verplaatsen. Uit onze lagere-schooltijd weten we allemaal dat het de Batavieren waren die in uitgeholde boomstammen de Rijn kwamen afzakken en bij Lobith ons land binnen kwamen. In hun wijze van verplaatsen waren zij eigenlijk nauwelijks meer primitief te noemen. Met het vorderen der ontdekkingsreizen ontwik kelen zich ook de handelswegen over het woelige water der oceanen. En dan lijkt de hele ontwikke ling van de samenleving ineens op hol te slaan. De jacht naar nieuwe samenleving met hun ongeken de rijkdommen maakt van de zee een slagveld. Een tot openlijke muiterij overspannen beman ning stond op het punt zijn „krankzinnige” aan voerder over boord te zetten. De eerste schimmen van een aan de horizon verrijzende Nieuwe Wereld' deden hen nog net op tijd van gedachte verande ren. En natuurlijk was daar Ferdinand Magelhaes die na drie jaar van ontberingen op 8 september 1522 met nog slechts 18 overlevenden thuisvoer van een wereldreis rond Zuid-Amerika. Een windjammer, in dit geval de met graan geladen Parma in het geweld van een storm Daarmee is niet gezegd dat deze opmerkzame zeezeiler van zijn reis verslag een droog verhaal heeft ge brouwen van aan elkaar gesmedde feitelijkheden en gebeurtenissen. In tegendeel. Hoekmeijer schrijft bijna zoals hij praat. Houdt de grote draad van het verhaal vast en bouwt de gebeurtenissen daar als het ware omheen De hoogtijdagen der koopmanshuizen en kolo niën waren aangebroken. Gelijk met deze ontwik keling ontstond een toenemende belangstelling voor goede zeelui en scheepsbouwers. Uit die be hoefte ontstonden de klippers. De snelle diepgaan de fraaigelijnde zeilschepen van Amerikaanse ori gine die de rijke lading wegpikten voor de stompe stevens van de tot dan gezapig pronkende galjoe nen. Achter de romantiek van het hoogopgetuigde zeilschip ligt de keiharde realiteit van de race om het goud. Al deze informatie volledig met bouwjaar, bruto-registerton, eige naar, naam gezagvoerder, datum ondergang en codenaam van de Aan boord van een amerikaans oorlogs schip in 1862 Op de derde plaats van de tot troepentransportschip omge bouwde schepen pronkt de naam van de Nieuw Amsterdam die Grote waardering koestert de schrijver overigens voor de rol van twee gloednieuwe veerboten van de Stoomvaart Maatschappij Zee land. De Koningin Emma en de Prinses Beatrix werden na hun rol als evacuatieschepen omgebouwd tot landingsvaartuigen. In de strijd op de Atlantische Oceaan namen zij deel aan tientallen raids. Na aflpop van de oorlog werden zij weer-ingezet voor de veerdienst op Engeland. De evacuatie van de Engelse sol daten vanuit Duinkerken, waar ze door de Duitsers als ratten in een val waren gedreven, is zo’n voor beeld. Het Nederlandse aandeel in deze operatie is de basis geweest waarop ze kon slagen. De Neder landse kustvaarders bleken bij uit stek geschikt voor dit werk. „De Nederlandse Koopvaardij vloot in de Tweede Wereldoorlog” is een uitgaven vanUnieboek BV te Bussum. Prijs 69.50. Blijft ondanks de waardering voor het werk van Von Munching toch een brandend probleem on opgelost. Of misschien is het juis ter te stellen dat door dit stan daardwerk een probleem zich in alle duidelijkheid nog eens heeft aangediend. Namelijk dat van de erkenning van de Nederlandse zeeman die onder omstandighe den, die hij nimmer had voorzien toen hij koos voor de koopvaardij, niet alleen overeind bleef, maar zich met een ongeëvenaarde opof feringsgezindheid kweet van een taak. Met respekt wordt altijd weer de herinnering tot leven ge roepen aan El Alamein, Norman- dië, Sicilië en al die andere plaat sen waar opzienbarende wapenfei- sing beslechtten. Met datzelfde respekt zou de waardering voor de Nederlandse koopvaardijzeeman de eer worden toegebracht die hem toekomt voor zijn plaats in De Nederlandse Koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog. rijkdommen der wereld en daardoor de wereld zelf”. Hoogtepunt vormen ongetwijfeld de gevoelens van spanning, verdriet en teleurstelling als de Elizabeth in de buurt van de Galapagoseilanden op een rif loopt. Maar even groot zijn de vreugde en de dankbaarheid als het scheepje zich weer opricht uit zijn benarde positie en een begin kan worden gemaakt met de over steek van de Grote Oceaan. Een tochtje van 3100 zeemijlen. Natuur lijk wordt veel aandacht besteed aan de bezoeken aan Tahiti, de Fidji eilanden en het Indonesische Am bon. De reis van de Elizabeth door de Negev op een trailer is een avon tuur op zich dat Adriaan Hoekmeij er ondergaat als een foltering. Omstreeks het midden der vorige eeuw komt er dan toch weer een kentering in de uitbuiterij van de windkracht. De stoomkracht biedt geheel nieu we perspectieven. Weer ondergaat de scheepvaart een adembenemende evolutie. Ijzer voor hout. Olie voor steenkool. Atoomkracht! De schijnbaar onbegrensde mogelijkheden van het technisch vernuft bepalen de kracht van de handels- en oorlogsvloot. Het geeft echter ook impulsen aan wetenschappelijke onderzoekingen en de beveiliging van het wegennet over het wate roppervlak. Dat er dan plotseling toch weer belangstelling komt voor windkracht is een gevolg van de sportie ve zeilstrijd. Daarnaast een welvaart die het velen mogelijk maakt zich een eigen schip aan te schaf fen. Het ruime sop trekt. Nostalgie en hang naar vrijheid. Naar ruimte in een overvolle wereld. Het Avontuur van De Zee zou niet kompleet zijn zonder de legendarische namen van de Wasa, de Mayflower, de Bounty, de Preussen en de Titanic. Maar Alan Villiers zou niet de allergrootste zee man uit onze dagen zijn geweest als hij hieraan voorbij zou zijn gegaan. Het avontuur van De Zee is een uitgave van Nationale Geographic Society dat in een vertaling van R. D. Bouwman in Nederland wordt uitge bracht door Unieboek BV te Bussum. Prijs 57.- E. VL. Het tijdperk van de ontdekkingsreizen. Zeker was daar de lust naar avontuur maar nog veel meer de aandacht naar de fabelachtige rijkdommen waar over mannen als Marco Polo hadden verhaald. Vasco da Gama werd de spoorzoeker naar Indië. Columbus, besmet met dezelfde bacil, heeft aan het resultaat van zijn omzwervingen meer te dan ken dan te worden gerubriceerd als de ontdekker van Amerika. neemt van een vermetel avontuur als een reis om de wereld, is het „waarom”. In de eerste alinea van een beknopt voorwoord laat Hoek meijer daar geen onduidelijkheid over bestaan. „Ik kan er uren over denken maar een concreet ant woord vind ik niet”, verklaart hij. En dat is Adriaan Hoekmeijer ten voeten uit. Geen verhaal van de „grote uitdaging” of de „lokstem van roepende verten”. Wanneer het ranke scheepje zee kiest weet de schipper precies waar hij naar toe wil. Het bestek is zoge zegd uitgezet. Wat er tussen nu en het moment van aankomst gebeurt is het grote geheim dat tot klaarheid wordt gebracht dankzij een grote mate van zelfbeheersing, kundig heid en het diepgewortelde gevoel voor zaken die hem emotioneel niet onberoerd laten. De oneindigheid van de tropische hemelkoepel, de ongerepte schoonheid van wat de natuur in zijn meest pure vorm voortbrengt. Hoewel van deze ondernemende zeezeiler niet gezegd kan worden dat hij niet tolerant zou zijn, valt het extra op dat hij hinderlijk en onaan genaam wordt getroffen door ver schijnselen die naar westerse be grippen het duidelijkst lijken weer gegeven met milieubedreigingen. Maar ook hier geneert Hoekmeijer zich niet zijn emoties te ventileren. Op deze wijze werd de andere wereld van Elizabeth een eerlijk rieuze intocht op de plek waar dan zes jaar tevoren het anker werd ge licht. Er is een stuk duidelijke wre vel wanneer, om in het onderhoud te voorzien, in de West in charter wordt gevaren met toeristen. Nood gedwongen vreemde vogels aan boord van het scheepje dat Adriaan Hoekmeijer zo na aan het hart ligt. Het is aan de takt van Margaretha te danken dat de Nederlandse schip per zijn „gasten” niet één twee drie van boord schopt. konvooien waarvan deel werd uit- Daarbij gingen 525 schepen verlo- gemaakt. ren en verloren 3.310 opvarenden het leven. Een zwarte bladzijde in de opsomming van feiten die van dit verlies getuigen, zijn de 236 schepen die ten onder gingen in de beruchte Moermansk-konvooien. Want dat is het verzamelwerk van Von Munching in wezen: een opsomming van feiten. Met grote nauwgezetheid is deze historicus te werk gegaan bij het verwerken van zijn verzamelde gegevens. Op deze wijze kreeg zijn boek een en cyclopedische waarde. Dat aspekt wordt nog versterkt door een aan tal bijlagen waarin onder meer ge rubriceerd werden: de Nederland se vaartuigen die vanuit Engeland opereerden, buitgemaakte vijan delijke schepen, de Nederlandse schepen die op de Atlantische Oce aan alleen varend of in konvooi tot zinken werden gebracht, de Ne derlandse schepen die voeren voor de Engelse, respectievelijk Ameri kaanse troepentransportorganisa- ties, de in 1940 in Nederland ach tergebleven schepen en de lijst van de tussen 1939 en 1945 verloren gegane Nederlandse zeeschepen. Een ander hoofdstuk apart vor men de Nederlandse zeeslepers die voor tal van uiteenlopende doe leinden werden ingezet. De Zwarte Zee van L. Smit Co. sleepte een recordtonnage van 225.000 brt. naar veilig water. Legendarisch werd de naam van haar gezagvoer der Teun Vet. Met 175.000 brt. kwam de Amsterdam van Bureau ten het lot van de, Duitse overheer- Wijsmuller (kapitein M. de Koe) op de tweede plaats. Het gezamenlijk behouden van 400.000 bruto regis ter laadruimte voor de geallieerde zaak wordt door Von Münching illustratief genoemd voor het be langrijke aandeel dat de Neder landse boten ook op dit vlak had den. Al die schepen die werden inge zet voor een bestemming, waar voor zij in wezen nimmer te water waren gelaten, vielen direkt na de 10e mei onder beheer van de Ne derlandse Scheepvaart- en Han- delscommissie. Deze instantie was gevestigd in Londen en verrichtte veel coördinerend werk dat er toe moest bijdragen dat van de be schikbare scheepsruimte ook opti maal gebruik zou worden ge maakt. Gezien het belangrijke aandeel dat de Nederlandse vloot heeft gehad in het eindresultaat - de overwinning van de geallieerd» legers - mag gesteld worden dat aan die opdracht meer dan ruim schoots is voldaan. Het is zeker niet de bedoeling van Von Münching geweest om meer waarde toe te kennen aan de éne actie boven de andere. On danks de zakelijke verteltrant wordt de lezer toch geboeid door ontegenzeggenlijke hoogtepunten in dit epos van de Nederlandse Koopvaardijvloot. Niemand had het duidelijker tot uitdrukking kun nen brengen dan Sir Walter Raleigh. „Wie de zee beheerst, beheerst de handel. beheerst de goed bleek voor het vervoer van 325.000 manschappen. Al kort na de thuiskomst, toen de ergste belangstelling al wat was be koeld maar de wereldreizigers zelf hun draai op de vaste wal nog nau welijks hadden gevonden, ver scheen er bij De Boer Maritiem al een beknopt geïllustreerd reisver slag onder de titel „De grote wereld en de kleine Elizabeth”. Voor het meer gedetailleerde reis verhaal had Adriaan Hoekmeijer de tijd nodig. Tijd om de aantekenin gen in zijn logboek te raadplegen, fotomateriaal uit te zoeken en het verloop van de reis, die zes jaar in beslag had genomen, in gedachten nog eens te herbeleven. In „De andere wereld van de Eli zabeth” - opgedragen aan zijn vrouw en reisgenote Margaretha - heeft Hoekmeijer dat reisverhaal gestalte gegeven. Hij deed dat op een manier die veel verklaart van zijn beduusde houding op het mo ment dat de wereldreis was vol bracht en het naar de waterkant te hoop gelopen Alkmaarse publiek hem, zijn vrouwen en dochtertje ovationeel begroette. Adriaan Hoekmeijer is een rustige weloverwogen verteller die in het verslag van zijn reis nergens poogt zaken te overtrekken. Voor hem is onraad nog geen gevaar en tegen slag geen catastrofe. Deze sfeer beheerst het hele re laas. Vanaf het eerste zware weer in de golf van Biskaje tot aan de glo- Dat aandeel is te boek gesteld door de wetenschappelijke mede werker van het Bureau Maritieme Historie te Den Haag de heer L. L. von Münching. Voor de eerste maal wordt ruim dertig jaar na het einde van de Tweede Wereldoor log de balans opgemaakt van de acties die door Nederlandse koop vaarders werden ondernomen. De Arabische Dhow en de Chinese Jonk zijn de bewijzen dat men er al snel in slaagde de wind kracht asm te wenden voor voortstuwing van een voudige vaartuigen. Wie niet afhankelijk wilde zijn van de windkracht, nam al snel technische hulp middelen te baat. Roeiers. De slavenarbeid op de galeien was een vinding van de Romeinen. Zowel voor de handelsvaart als voor oorlogsdoeleinden werd er dankbaar gebruik van gemaakt. Dan breekt ineens een geheel nieuwe rage los. De National Geographic Society vond destijds niemand minder dsm de bij zijn leven reeds legen darisch geworden Australische zeeman kapitein Alan Villiers bereid, dat avontuur van het zilte water te boek te stellen. Dat gebeurde in 1962. In twee oplagen van totaal 300.000 exemplaren von den deze rijk geïllustreerde boeken sd snel hun weg naar het „zoutwaterpubliek”. Het is geen slechte gedachte geweest om dit veelomvattende stan daardwerk te kompleteren en het herziene, met veel nieuwe verhalen en afbeeldingen verrijkte boek, opnieuw uit te geven. boek. Een gesprek van de lezer met Adriaan Hoekmeijer zelf. Op de gol ven van de weg die het schip aflegt kabbelt het gesprek voort. Vaak kalm, verklarend en rustig. Niet zel den hard en onstuimig maar altijd oprecht. Een verhaal van een wereldreis dat boeit door zijn veel voud van aspecten. De vreemde we relddelen, de mensen en hun gedra gingen, de lafheid en de hartelijk heid, de inventiviteit en verrassing. Hoe betrekkelijk begrippen als af stand en tijd zijn, wordt duidelijk voor iedereen die zich verdiept in een zeereis die 2200 dagen in beslag nam. Het boek is uitgegeven door De Boer Maritiem (Unieboek, Bussum). Prijs 27,50. andere wereld 492 Chicago 1889

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21