Toto heeft gebrek aan i n leveri ng sadressen Van toprestaurant in voetbal-lunchroom I W CW/ s asg n ALLE CLUBS HEBBEN SPECIFIEKE WENSEN door Fred Klaver 1 t door Jos Heymans fKQi I I I 1 n: X B lo o* - i>- £.o. ■r - ind- :ht >n ;t via eve Q ener. sau gaan naar nieuwe inleveradressen. iktie, KK) n n- RALF EDSTROM I STOPPER JAN ZWARTKRUIS e it s niet aring e- n, senbrink passte, deze de bal doorschoof naar Rep, die vervolgens Neeskens met een hoge voorzet bediende, maar die mooie tijd is voorbij. Ik zie Krol in het nieuwe seizoen de bal nog niet van Am sterdam naar Brussel centeren, waarna Robbie Rensenbrink een lange pass naar Bastia geeft, waar Johnny Rep de bal prachtig doodmaakt, om hem vervolgens naar Barcelona te expediëren. Nu kan het natuurlijk toch nog best leuk worden, want van de ruim honderd landen die de wereld, als ik goed geteld heb, telt, zijn we toch nog altijd tweede, en we zouden waarschijnlijk beide keren eerste zijn geworden als we niet zowel in 1974 als in 1978 in de finale tegen de thuisclub hadden moeten optomen. Dat probleem kennen we in de competitie niet, de thuisclub is daar ook steeds Nederlands, dus als Nederlander win- die twee waren toen de enige toppers". Wat dat betreft heeft Jan Huij- bregts het niet gemakkelijker ge kregen. Het aantal topclubs is aanzienlijk uitgebreid en dus ook het aantal verzoeken. Bovendien ontvangt de competitieleider re gelmatig verzoeken van andere sportorganisaties en instellingen. Zo zal Haarlem nooit een thuis wedstrijd toebedacht krijgen, Neem bijvoorbeeld Ajax. Amesen, Lerby, Clarke.aardige jongens, aardi ge voetballers, maar als ze Nederlanders waren, zouden ze toch nooit mee naar Argentinië hebben gemogen? Ja, in hun eigen land zijn het fikse voetballers, dat zag je aan Willy Kreuz, die voetbalde nen we altijd. Het enige wat me na onze successen op de wereldkampioenschap pen nog een beetje stoort, is dat we het blijkbaar nog steeds niet zonder buiten landers kunnen stellen. n- JÖRGEN KRISTENSEN Voorts informeert de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport jaarlijks naar de data, waarop voetbalwedstrijden worden ge speeld in verband met het vast stellen van de koersen. „Vaak worden we ook gebeld door in- PSV: Dahlqvist, Deacy, Edström; Fey enoord: Kreuz, Kristensen, Olsen, Raml- jak; Ajax: Steffenhagen; FC Twente: Aabech, De Clerck, Grosz; AZ’67: Ny gaard; Sparta: Skipper; Telstar: Ayre; FC Amsterdam -; FC Den Haag: Albert sen, Perazic; Roda JC: Wennmachers, Ziegler; Go Ahead Eagles: Fühler, Gluic, Rettkowski, Vuskovic; MW: Lai ne; FC Utrecht: Henriksen; Excelsior: -; De Graafschap: -; NAC: Budisic; Eind hoven: -; NEC: Kowalik. Hoewel, nu ik erover nadenk, zijn zij in hun spel heel wat Nederlandser dan bij voorbeeld Tahamata en Tscheu-la Ling, terwijl die toch, zoals de namen al aan geven, volbloed Nederlanders zijn. En Als ik met het voorgaande uw nationa le bewustzijn voldoende heb opgepord, wordt het tijd om te verklaren dat ik het met het voorgaande niet eens ben. Dat geldt niet mijn kwalificatie van de bui tenlanders die drie jaar geleden onder contract stonden, en van wie er zo’n vijftiental alweer uit het Nederlandse voetbal zijn verdwenen. Maar wel vind ik dat het Nederlandse voetbal die paar injecties per elftal van buitenlandse spe lers best kan gebruiken. Het zijn natuur lijk niet allemaal eendvogels, zoals Ralf Edström ofJörgen Kristensen of Kristen Nygaard, maar ook als mindere góden kunnen zij af en toe een iets andere kleur aan ons voetbal meegeven. Neem bijvoorbeeld Amesen en Lerby, die jon gens draaien toch aardig mee bij Ajax. Lut wil nog niet veel meer kwijt over de hechtere samenwerking met de afdelin- van de lotto- en toto-opbrengst het voet bal ten goede komen, spreekt minder aan dan voorheen. met name de verkoopbevordering van lotto en toto. De totalisator probeert er van alles aan te doen om de mensen warm te maken voor lotto en toto. Sigarenwinkeliers krij gen soms een aardigheidje, zegt Lut en de mensen in het veld, de formulierenop halers, konden onlangs meedoen aan een prijsvraag met als inzet een fiets. Het Nederlandse lotto- en totosysteem is uniek in de wereld. Goedwillende voet ballers, sigarenhandelaren en 15.000 for- mulierophalers zijn iedere week in touw. 0, in :e >n met het Oostenrijkse elftal zoals hij nog nooit in Feyenoord had gevoetbald, tot dat hij na enkele wedstrijden tegen Ne derland kwam, en toen was het natuur lijk snel met hem en zijn landgenoten gebeurd. Toen liep hij opeens weer tegen een mootje PSV en een mootje Ajax te voetballen, en toen was de snee er met een weer uit. Wat ik maar zeggen wil, is dit: hoe vaak moeten we de finale van het wereldkampioenschap voetbal berei ken voordat we over voldoende eigen waan beschikken om te zeggen: leuke spelers, al die buitenlandse buitenbeen tjes, maar voor elke meer dan middelma tige Deen moeten we in de eerste divisie of bij onze amateurs toch een gelijk waardige Nederlander kunnen vinden. De inschakeling van de afdelingen van de KNVB heeft overigens geen gevolgen voor het werk van de 25.000 mensen die momenteel wekelijks iets met de lotto of toto te maken hebben. De totalisator is maar wat blij met èfdeze mensen.. Naast het zoeken naar nieuwe inlever-, adressen (voornamelijk sigarenhandela ren) zoekt de sporttotalisator ook naar alternatieve inleveradressen. „We bekij ken of ook andere winkels bij de inleve-’ ring betrokken kunnen worden”, zegt Lut. „Je moet zaken hebben waar de mensen wekelijks contact mee hebben”. vult, het programma vast aan de hand van de wensen van Ajax en Feyenoord. Zo was het bijvoor beeld onmogelijk, dat Feyenoord twee jaar achtereen eerst thuis tegen Ajax speelde en pas daar na uit. „Ja, daar hield ik toen rekening mee”, zegt hij. „Dat vond ik pok terecht. Feyenoord en Ajax hebben zeven jaar lang samen uitgemaakt wie lands kampioen werd. De duels tussen afdelingen volgend jaar al kunnen wor den ingeschakeld. Op dit moment heb ben de KNVB-afdelingen hoofdzakelijk administratieve taken. In de nieuwe op- 1 1 Elk ander mens zou onder die stroom van verzoeken ten onder gaan, maar Huijbregts, het ma- nusje-van-alles van de clubs, houdt het hoofd koel. „Ik heb er alle begrip voor dat clubs uit dezelfde regio niet tegelijkertijd thuis willen spelen. Het program ma stel ik dan ook vast aan de hand van die verzoeken. Ik ben twee dagen bezig geweest om vier verschillende competitiepro- gramma’s vast te mee kon ik allenic naties uitproberen. Dan ga je de verschillende belangen afwegen en kom je uiteindelijk tot het definitieve programma”. Natuurlijk zijn dan niet alle clubs tevreden. „Ach”, zegt Huij bregts, waarmee hij die suggestie goeddeels wegwuift, „dat valt al lemaal wel mee. Mijn ervaring is, dat 70 procent van de clubs tevre den is, 10 procent is zeer tevre den, 10 procent is minder tevre den en 10 procent is duidelijk ontevreden. Maar je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Veel verzoeken moe ten worden afgewezen. Er zijn clubs die aan het einde van de competitie niet tegen PSV, Ajax en AZ’67 willen spelen, omdat de competitie dan wellicht al beslist is en tegen die topclubs niet meer op veel publiek gerekend hoeft te worden. Maar daar mee kun je natuurlijk geen rekening hou den”. In het verleden stelde Huij bregts. die de functie van compe titieleider al veertien jaar ver uit het bestedingsplan 1978 van de sporttotalisator blijkt dat van de ruim 68 miljoen gulden 45 miljoen naar de sport en lichamelijke vorming gaan. De sectoren cultuur, maatschappelijk wel zijn en volksgezondheid krijgen ruim 23 miljoen. Het betaalde voetbal ontvangt handelaren met de dag afneemt en dat de ruim 13 miljoen gulden. Het amateur- formulierophalers steeds meer gaan zeg- voetbal incasseert 3,1 miljoen, gen: ik wil die papiertjes wel verzamelen, maar wat staat er tegenover. Daar komt bij dat de oude getrouwde totobaasjes die al tien jaar lang zich voor de toto hebben ingezet, gaan verdwijnen. De jon gere garde blijkt minder interesse te heb ben yoor het „liefdewerk en oudpapier”. Gebruik alleen Nederlands fabrikaat’. Ik heb nu Voetbal International van 4-9 augustus 1975 voor me, met alle oude en nieuwe contractspelers van de eredivi sieclubs voor de aanvang van het nieuwe seizoen 1975-1976. Dit is dus drie jaar geleden. Zal Ik alle buitenlandse spelers er eens uitpikken, voor de aardigheid? Op die manier kan niet alleen een te ruglopend aantal bestaande inlevera dressen worden opgevangen, maar kan ook een verhoging van de totale inzet worden verkregen. Kortom, de belan grijkste taak van de afdelingen is het trachten iedereen zo veel mogelijk warm te maken voor lotto en toto. Hogere inleg betekent immers meer geld voor de voet- Hoe lang kan de nationale sporttotalisa- ballerij. tor nog rekenen op al die lieden die voor kwartjes zo driftig in de weer willen zijn 'voor de goklust van de miljoenen Neder landers? „Het draait. Per jaar komt er 200 miljoen binnen. Maar we moeten vooruit zien”, zegt P. Lut, directeur van de sporttotalisator. Ook Lut weet dat het aantal sigaren- De sporttotalisator heeft het laatste jaar een strijdplan ontwikkeld om het voortbestaan van lotto en toto veilig te stellen. Niet alleen wil de stichting natio nale sporttotalisator de inleg stabiliseren maar eerder nog uitbouwen. In septem ber gaat Lut met de twintig afdelingen van de KNVB rond de tafel zitten en daarbij zal bezien worden op welke wijze de afdelingen een rol kunnen spelen bij echter een wetswijziging voor nodig zijn om de lotto- en totoverkoop op bedrijven mogelijk te maken. Indien de nood aan de man komt en de inzetten zouden te ruglopen, zal de nationale stichting sporttotalisator wel aan de bel trekken bij de overheid. Volgens de Wet op de kansspelen mo gen slechts zaken uit het midden- of kleinbedrijf als inleveradres fungeren. Binnen de sporttotalisator leven al ideeën om bijvoorbeeld te trachten de lotto- en totoformulieren door bedrijven te laten verzamelen. Op kantoren waar vaak honderden mensen werken zou het eenvoudig zijn een groot aantal lotto- en totoklanten te winnen. Te meer daar de mensen dan weinig moeite moeten doen om hun formuliertje in te leveren. Er zou Enkelen van hen hebben het werkelijk „gemaakt": Edström, Nygaard, Kristen sen, Budisic, Kreuz in zeker opzicht. Een aantal behoorde tot de nuttige medespe lers: Kowalik, Ramljak (tot zijn blessu re), Grosz, Steffenhagen, Perazic, Zieg ler. Een handvol is domweg mislukt: Dahlqvist, Aabech, Skipper, Ayre, Wennmachers, Gluic, Laine, en de rest zat op de reservebank of speelde mee, maar had je door tientallen Nederlandse spelers uit de lagere regionen met min stens hetzelfde resultaat kunnen ver vangen. ’Scu i. N oó f 7, - king met de finapci^ commis- A setret&'iast’zörg Zelfs de wetenschap dat vele rriiljoenen voor de begroting, de budgetbe waking, kostenstijgingen en sub sidies voor het betaald voetbal uit toto en lotto”. Voorts is Huijbregts bestuurs lid van de Stichting Contractspe- lersfonds KNVB. In die stichting zitten vertegenwoordigers van de clubs en de belangenorganisatie VVCS (contractspelers). Het doel van de stichting is de spelers uit het betaald voetbal na afloop van hun voetbalcarrière maatschap pelijk te begeleiden door ze gedu rende een aantal jaren financieel te steunen. Huijbregts: „Alle spe lers uit het betaald voetbal ne men hierin deel. Via inhoudingen op hun salaris wordt tijdens hun voetballoopbaan een spaarpot gevormd. Dat geld wordt met een behoorlijke rente na de beëindi ging van de voetballoopbaan over een periode van tien jaar uitgekeerd. In 1972 werd de stich ting in het leven geroepen. De pot telt nu al meer dan negen miljoen gulden’. We zullen, net als FC Amsterdam, een stap terug moeten doen. De namen in onze gespreksstof zullen voortaan Lubse en Van Kraay zijn, Gritter en Thijssen, Treytel en Van der Lem, Zwartkruis, Erkens en Krol. Dat is ook niet niks natuurlijk, tenslotte zijn we met onze voetballers nu al vijfjaar tweede van de wereld, en bondsoefenmeester Jan Zwartkruis moet nu vier jaar lang met gevaar voor eigen leven Amersfoort doorkruisen op weg naar het al even beruchte Zeist, dus je kan niet zeggen dat het alleen maar hond in de pot is wat ons te wachten staat. Maar de glamour van Argentinië is eraf. Van het drie- sterren-restaurant zijn we weer in de lunchroom van alledag teruggekeerd. ■oomtl- Hebt u, met het nieuwe voetbalseizoen in zicht, nu ook zo’n FC Amsterdam- I gevoel? Zo’n degradatiegevoel, alsof je hetzelfde karwei opeens op een lager 'niveau moet gaan voortzetten? Een maandlang hebben we in de hoogste kringen vertoefd, zo niet lijfelijk dan toch in de geest: Kempes, Passarella, Bettega, Causio, Rivelino, Leao, Videla, I Neeskens, Krol, dat waren een maand- lang onze gesprekspartners op voetbal- gebied. We vonden het de gewoonste zaak van de wereld als Krol naar Ren- wanneer op Zandvoort de formu le 1-races om de Grote Prijs van Nederland worden verreden. stellingen, die in verband met tentoonstellingen vragen wan neer de wedstrijden om de Euro pa Cup worden gespeeld. Maar dat is een zaak die wij niet in de hand hebben. Die data worden vastgesteld door de UEFA". Het is elke keer weer passen en meten voor Jan Huijbregts. Niet alleen dient hij de competitie voor de ere- en eerste divisie vast te stellen, ook heeft hij de opera tionele leiding over de wedstrij denreeks om de KNVB-beker, die tussen de competitiewedstrij den door afgewerkt moet wor den. Voorts heeft hij rekening te houden met de wedstrijden van het Nederlands elftal en Jong Oranje. „We spelen het komende seizoen zeven wedstrijden met het Nederlands elftal. Vijf in de voorronde om het Europees kampioenschap en twee vriend schappelijke duels". Er is dezer dagen nogal wat kritiek geleverd op de beslissing het Nederlands elftal slechts twee vriendschappelijke wed strijden te laten spelen. Met na me bondscoach Jan Zwartkruis is een voorstander van veel oe fenduels. De Amersfoortse oe fenmeester is van mening, dat het Nederlands elftal na het be halen van de zilveren medaille in Argentinië geëploiteerd dient te worden. Huijbregts: „Dat begrijp ik wel, maar er is domweg geen ruimte. Er is alleen een korte winterstop rond de Kerstdagen en de jaarwisseling. Maar ik kan me voorstellen, dat de spelers dan geen zin hebben een trip met Oranje te maken”. Hoewel het vaststellen van wedstrijden voor de competitie, de KNVB-beker en het Neder lands elftal het meeste werk om vat, heeft Huijbregts wel degelijk nog andere taken. Als secretaris van de sectie betaald voetbal maakt hij deel uit van het be stuur. Hij ontwerpt voorstellen, waarover het bestuur beslist en brengt ze vervolgens ten uitvoer. Huijbregts: „Sinds de secties be taald voetbal en amateurvoetbal sedert november 1974 financiële en reglementaire zelfstandigheid kennen, zijn de secretariaat- werkzaamheden in belangrijke leeretSfi heeft Johan Cruijff nu die typisch Ne- j derlandse toets aan het Spaanse voetbal J meegegeven? Laten we het er maar op houden dat I hij komt uit het buiten- I 1 ion! Pi zon 7 s-trisirl V c o a fc< t v- Wat ZOU het lotto- en totobedrijf zijn gen dan „de eerste gesprekken zijn fijn zonder de inbreng van de duizenden verlopen”. Ais alles meezit zouden de voetballers en hun supporters? Zon der de steun van de voetbalverenigin gen zou de nationale sporttotalisator wel op kunnen doeken, want de voet- zet zouden de afdelingen naar nieuwe balverenigingen brengen momenteel verenigingen kunnen zoeken die zich ruim 80 procent van de totale jaarlijk- voor de lotto en tot° willen inzetten en se inleg binnen. Zo n 3000 voetbalve- voorts kunnen de afdelingen op zoek remgingen in het land zetten zich in voor de formuliertjes met de dertien voetbal- of zes lottokruisjes. een goede voetballer nooit weg is, of hij nu een Nederlander of een buitenlander is. Alleen wordt het tijd dat we ophou den te denken: i land, dus dan zal hij wel heel goed kunnen voetballen. Want de rest van de wereld denkt al jarenlang: hij komt uit Nederland, dus dan zal hij wel een su- perbe totaalvoetballer zijn! Ik heb het ze J zelfs zien denken toen ze Van Agt uit het vliegtuig zagen stappen. Jan Huijbregts, ontwerper van vier competitieprogramma’s Soms bereiken Jan Huij bregts, secretaris van de sec tie betaald voetbal van de KNVB, de merkwaardigste verzoeken met betrekking tot het vaststellen van het compe- titieprogramma in de ere- en eerste divisie. Zo wil bijvoor beeld Volendam op een be paalde zondag geen wedstrijd spelen, omdat op die dag in het vissersdorp aan het Ijssel meer de kermis op volle toeren draait. En NAC wil op de eer ste competitiedag per se een thuiswedstrijd toebedacht krij gen Jan Huijbregts op 1 juli was hij 20 jaar in dienst van de KNVB probeert met die ver zoeken zoveel mogelijk reke ning te houden. „De meeste verzoeken hebben echter be trekking op het tegelijk thuis spelen van clubs uit een zelfde regio. Zo wil bijvoorbeeld AZ'67 geen thuiswedstrijden op dagen, dat Volendam thuis speelt. Hetzelfde geldt voor PSV en Eindhoven. En Volen dam wil weer niet gelijk spelen met Ajax. Voor Roda JC, FSC en MVV gelden dezelfde pro blemen. Ook Feyenoord en Sparta willen niet gelijkertijd thuis spelen en SVV en Excel sior willen alleen thuis spelen als Feyenoord een uitwedstrijd op het programma heeft staan". oord-Haarlem, Vitesse-G.A. «asles. FC VW-PSV ^c,. «etn* 24 september: >- -v ■W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27