Londen wil kardinalen in zekerheid Samen in de film na overname Chrysler Koperuitvoer Peru praktisch gestaakt Vrede Nu richt Johnson beloofde niet tussenbeide te komen monument op VS WISTEN VAN INVASIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE - Formatiepoging lijkt al bijna mislukt Slachting van zeehonden in minderheid Zuid-Afrika Conservatieve 2 China wil praten met Geen verlies oliemaatschappijen arbeidsplaatsen Mijnwerkers staken voor collega’s llh ZATERDAG 12 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 19 7 8 tosten jking die ge- rtafwij- Ier hun ingeren percent t bij de onder- ment visie isma igen illen ioen (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. Eind november 1970 vaardigde Paulus VI een decreet uit dat de woede opwekte van enkele Romeinse kardinalen. Ter wijl de paus in het vliegtuig stapte dat hem naar Azië en Australië zou brengen, gaf kardinaal Alfre do Ottaviani een opgewonden in terview aan een Romeins week blad waarin hij protesteerde te gen het verbod aan kardinalen ouder dan 80 jaar, deel te nemen aan de volgende pauskeuze. ondst <ker” Voor de eerste keer filmt de acteur Peter Sellers samen met zijn vrouw Lynne Frederick. De foto is genomen in het Weense Schön brunn paleis, waar opnamen worden gemaakt van De Gevangene van Zenda. Het paar is sinds 19 februari van het vorig jaar getrouwd. ILM f 1 V Geen socialistische steun voor Portugese premier (Van onze redactie buitenland) Mlynar die net als Dubcek na de inva sie naar Moskou werd overgebracht, zei verder, dat Brezjnjev hen had verteld, dat de Sovjet-Unie bereid waren tot een nieuwe wereldoorlog wanneer de Russi- -weten- linen Jenkins, algemeen secretaris van de Asso- ijkt de s nood- ubsidi- ns land lekend, or deze n opge- Neder- ernati- ioorge-- 'ijdele. hier en daar tot grote verontwaardiging srdwij- geleid. De kritiek komt er vaak hierop neer rorden dat Peugeot en de Amerikaanse Chrysler ie van nu mooi weer gaan spelen met Brits belas- punten tinggeld. Van de zijde van de vakbonden waren de reacties gemengd. Een leider, John Carty, rei voorzichtig optimistisch te zijn dat de werkgelegenheid bij Chrysler behouden kan blijven. Anders gestemd was Clive beslist is land lening ;en. In jk uit- e vast- de tv- -seling ningin voor rhute- o-Sla- t Rein lis uit >even, rerard pioen* tot en ie- en lemen De Britten stellen zich duidelijk voor zichtiger op dan de autoriteiten in Frank rijk. Het Franse ministerie van Industrie verklaarde de overneming van Chrysler, waarbij Simca weer in Franse handen komt, te begroeten. Ook de Europese Com missie liet zich vandaag in eerste instantie positief uit over samensmelting. In Lon den denkt men zeker nog een week nodig te hebben voordat er een officieel stand punt kan worden ingenomen. De hele affaire heeft in Groot-Brittannië drijf Peugeot-Citroen. In Londen wordt nog druk gestudeerd op de plannen van Peugeot. De Britse minister van Indu strie, Eric Varley, heeft de bij de zaak betrokken vakbondsleiders uitgenodigd m maandag bij hem van gedachten te wisselen over Chrysler U.K. ciatie van Technisch Wetenschappelijk en Leidinggevend Personeel (ASTMS). Jen kins liet weten een klacht te hebben inge diend bij de Europese Commissie. De overneming van Chrysler zou in strijd zijn met de bepalingen omtrent de vrije con currentie die in het Verdrag van Rome zijn LONDEN (Reuter). De Britse rege ring wil zekerheid hebben dat er geen irbeidsplaatsen verloren gaan als gevolg van de overneming van de Britse tak van (Van onze redacteur in Portugal Jan Halkes) LISSABON. De Portugese socialisti sche partij zal op geen enkele manier deel nemen aan de nieuwe regering van pre mier ir. Nobre da Costa. Mario Soares Van de kant van de regering in Londen werd er gisteren nogmaals op gewezen, dat de regering haar goedkeuring aan de over neming kan onthouden. Het gevolg zou echter kunnen zijn, dat de Amerikaanse moedermaatschappij alsnog besluit de fa brieken in Engeland te sluiten. heeft dit gisteren na afloop van een ge sprek van anderhalf uur met de minister- president-formateur meegedeeld. De soci alistische partij sluit echter nog niet uit dat zij eventueel het programma van de rege ring zal ondersteunen vanuit het parle ment. Maar dan moet dat programma wel in hoofdzaken overeenkomen met het be leid van de regering-Soares, die twee we ken geleden ten val kwam. De steun van de socialistische partij is doorslaggevend voor het nieuw te vormen kabinet. De socialisten hebben tot nog toe echter hardnekkig geweigerd tegemoet te komen aan de wensen van de christen democraten waardoor Nobre da Costa zijn formatiepoging al bijna mislukt ziet. De tegenstrijdige standpunten van de socialis- WENEN. De VS wisten niet alleen van te voren van de op handen zijnde invasie van de Warschau-Pact-troepen in Tsjecho-Slowakije in 1968, maar de Russische partijleider Brezjnjev kreeg ook persoonlijk van de toenmalige Ame rikaanse president Johnson te horen, dat de Verenigde Staten de invasie, die een einde maakte aan de „Praagse len te”, niet zouden proberen tegen te hou den. Dit heeft Zdenek Mlynar, een van de ondertekenaars van het Tsjechoslo waakse manifest Charta 77, in een inter view met het Oostenrijkse dagblad Die Presse verklaard. Mlynar was ten tijde van partijleider Dubcek een invloedrijk partijlid in Tsjecho-Slowakije. Hij ver liet zijn land vorig jaar. ten en de communisten aan de ene kant en de christen-democraten en liberale soci- aal-democraten aan de andere, laten No bre da Costa slechts ruimte voor een za kenkabinet. De formatie-opdracht sluit een zakenkabinet niet uit, maar Nobre da Costa lijkt daar zelf weinig voor te voelen. „Mijn regering zal een actief beleid voe ren want het land kan het zich niet veroor loven al te lang op leningen te teren”, aldus Nobre da Costa. Het is dan ook niet uitge sloten dat hij zijn formatie-opdracht terug zal geven als hij zich niet vooraf kan verzekeren van de steun van een meerder heid in het parlement. Na het bekend wor den van het standpunt van de socialisten bleken de liberale sociaal-democraten die tot nog toe in de oppositie zaten de kant van Nobre da Costa te kiezen. Zij In het boek, dat Mlynar aan het schrij ven is en dat binnenkort uitkomt, be schrijft de Tsjechoslowaak gedetailleerd over wat er zich afspeelde op het hoofd kwartier van de Tsjechoslowaakse com- „Wie zal zich om jullie nu druk ma ken”, zo had Brezjnjev de Praagse her vormers gevraagd op de bijeenkomst van 26 augustus in het Kremlin: „Nie mand. Er komt geen oorlog. Kameraad Tito en kameraad Ceausescu zullen wel een toespraak houden, net als kameraad Berlinguer (Leider Italiaanse communis ten). Maar als wij op West-Europa ver trouwden, dan moest kameraad Brezjn jev toch wel even kwijt, dat de commu nistische beweging in West-Europa al 50 jaar geleden haar belangrijkheid had verloren”, aldus Mlynar. zeiden hem alle medewerking toe, zonder echter formele coalities met andere partij en te sluiten. De christen-democraten zegden gisteren hun steun ook toe, maar christen- en soci aal-democraten samen vormen nog geen meerderheid. De kans dat de communis ten de regering van Nobre da Costa gaan steunen, leek gistermiddag erg klein. De socialisten blijken halsstarrig vast te houden aan het standpunt, dat zij aan het begin van de crisis innamen. Volgens hen zou alleen een socialistische minderheids regering een oplossing bieden, in afwach ting van vervroegde verkiezingen. Ook wat betreft de problemen van de landher vorming en de nationale gezondheidszorg weigeren de socialisten water in de wijn te doen. Het gaat er blijkbaar om president Eanes nu te doen voelen, dat er niet langs de socialistische standpunten kan worden heengegaan. LIMA (Reuter). Nu al een week staken ongeveer 35.000 van de 70.000 Peruaanse mijnwerkers. De grootste kopermijnen zijn op één na lamgelegd en het land heeft al een gedeeltelijk beroep moeten doen op overmacht aangezien het zijn klanten niet voldoende koper, zilver, lood en zink kan leveren. De stakende mijnwerkers eisen onder meer, dat ongeveer 400 van hun na een eerdere staking ontslagen collega's weer in dienst worden genomen. Maandag breidde de toen drie dagen oude staking zich uit toen het administra tieve personeel van de Amerikaanse Sou thern Peru Copper Corporation uit solida riteit met hun stakende „ondergrondse” collega’s het werk voor één dag neerleg den. Frank Archibald, de directeur van Southern Peru, had daarvoor al opge merkt er niet over te denken om de 120 ontslagen mijnwerkers en metaalarbei ders van zijn Toquepala-mijn en de smel- terij in Ilo weer in dienst te nemen. Ook van de zijde van de regering is weinig respons gekomen op de eisen. De president van Peru, Francisco Morales Bermudez, heeft tot nu toe alleen een rege ringsverklaring uitgegeven waarin de sta king onwettig werd genoemd. De minister van Economische Zaken, Javier Silva Rue- de Praagse politieke top werd toen al snel een „onderhandelingsbijeenkomst” genoemd. Mlynar beschrijft ook, dat Brezjnjev op een gegeven ogenblik nauwelijks zijn tranen kan bedwingen als hij zegt zeer teleurgesteld te zijn in zijn „sasja” Dub cek, die altijd een „goede kameraad” was geweest. De Tsjechoslowaakse president Svobo da, die eveneens in het Kremlin was, waarschuwde de Praagse politici, dat als zij met de Russen niet tot een vergelijk zouden komen, er een bloedbad zou ont staan. Daarom tekenden de Tsjechoslo- waken op Dubcek na een verklaring waarin „instemming” werd betuigd met de „tijdelijke aanwezigheid” van de inva- sietroepen. Dubcek die tijdens zijn verblijf in Mos kou bijna was bezweken aan een zenu- winstorting bleef echter weigeren. „La ten ze maar met me doen wat ze willen”, zou hij hebben gezegd. Maar nadat hij, volgens Mlynar, was volgespoten met kalmerende middelen, plaatste ook hij zijn handtekening. WASHINGTON (Reuter). Vier Ameri kaanse oliemaatschappijen zijn door Chi na uitgenodigd om te praten over het op sporen en oppompen van olievelden voor de Chinese kust. China zou verder de deskundigheid wil len kopen in de VS, Frankrijk en Japan voor kolenwinning, bankwezen, compu ters en kunstmest. Het is de bedoeling dat binnen vijf jaar 27.500 zeehonden worden afgemaakt. De aanleiding tot de slachtpartij is de schade die de 900.000 leden tellende zeehondenko lonie rond de Kaap aanricht aan de vis stand. De visserij vormt ter plaatse een belangrijke bron van inkomsten. Hoewel een Zuidafrikaanse vereniging voor natuurbehoud de actie heeft goedge keurd, is er op veel plaatsen in de wereld heftig verzet gerezen. Dit richt zich niet in de laatste plaats op de wijze waarop de ingehuurde firma het werk uitvoert. De zeehonden wordt met een knuppel de her sens ingeslagen. Een van de prominenten die zich tegen de slachting verzet, is de Franse actrice Brigitte Bardot. Zij protesteerde in het verleden ook heftig tegen de jacht op zee hondenbont door Canadese pelsjagers. De firma hoopt tussen nu en november 5000 zeehonden te doden. te, deed een beroep op de stakers weer aan het werk te gaan omdat een belangrijk deel van de economie wordt geschaad. jur voor land in n van de periode Ier snel den. De aaide in tot 40,9 ielgiëen werktijd KAAP DE GOEDE HOOP (AFP). In de wateren rond de Zuidafrikaanse Kaap de Goede Hoop is gisteren een begin ge maakt met het doden van zeehonden. e Ne- rs ge- onge- 21.728 onge- 18.258 De nederzetting Shilo, waar de demon stratie plaatsvond, ligt halverwege Na bloes en Ramallah. Een van de organisato ren van de actie, Amos Arielli, zei dat er werd gedemonstreerd omdat „de regering besloten heeft nog vijf nederzettingen op te richten, juist op een moment dat er zo’n belangrijke ontwikkeling is als de Ameri- taans-Israelisch-Egyptische topconferen tie. r zijn nbes- ?wor- ten in zan 7 af te lieuw n. De Enge- sche invloed in Oost-Europa in gevaar zou komen. Maar, zo had de Russische partijleider daaraan toegevoegd, de door Johnson gegeven garanties maakten dui delijk dat het gevaar voor een Derde Wereldoorlog niet bestond. dit jaar e West- s in be- 121 gas- ■uurwa- 5 steek- igheids- >p bijna •aten en oorwer- zoor de iond. In g geno- bestem- munistische partij, vlak nadat de legers van vijf lidstaten van het Warschau-Pact het land waren binnengetrokken. Vijf uur lang, aldus Mlynar, werden Dubcek en elf andere léden van het par- tijpresidium bij elkaar gehouden door Russische parachutisten die machinege weren gericht hielden op het hoofd van de politici. Daarna werden Dubcek en nog drie anderen weggeleid door bur gers. Zes dagen later werd ook Mlynar op transport gezet naar het Kremlin in Mos kou. Dubcek en zijn medestanders waren er van overtuigd, dat ze allemaal door de Russen zouden worden doodgeschoten. „Ik weet dat ze allemaal al afscheid had den genomen van het leven”, aldus Mly nar. Het weliswaar passieve maar massale verzet van de Tsjechoslowaken, veroor zaakte echter een crisisstemming in Mos kou. Daardoor ook, zouden de Russen er van af hebben gezien Dubcek en de zij nen te laten berechten en ter dood te laten veroordelen. Het overbrengen van n Bond ces aan- van de bannen beledi- federale aangele- icht bui- TEL AVIV (UDI). Duizenden aanhan- (ers van de Israëlische beweging Vrede Nu hebben gisteren bij de poort van een joodse nederzetting op de bezette weste lijke oever van de Jordaan, gedemon streerd tegen het beleid van de regering Begin. De demonstranten plaatsten een beeldhouwwerk dat de vrede symboli seert bij de poort van de nederzetting. Het beeldhouwwerk stelt een duivenpaar voor dat nestelt op lange stalen staven. Ottaviani, toen 80 jaar oud, was het oppermachtige hoofd geweest van het Hei lig Officie vanwaar hij uit naam van het rechte geloof met straffe hand alle nieuw lichters in het gareel had weten te houden. Met de hervorming van deze instelling had hij zijn macht al grotendeels verloren, met het nieuwe decreet werd hij helemaal naar de marge van het kerkelijk leven verwe zen, en met hem enkele anderen, die in het Romeinse bestuursapparaat grote macht hadden uitgeoefend. Acht jaar later hebben oude curiekardi nalen als Ottaviani, Confalonieri en Pa rente de paus overleefd, die hen niettemin dé pös hëar het coneldflf-Wèeft afgesnèdën, waar zij anders een versterking hadden gevormd van het conservatieve blok. Dit is nu duidelijk in de mindébheid, mddrf^ffl zeker een eigen kandidaat naar voren brengen, die zij in staat achten de Kerk om te buigen in de door hen gewenste richting. Algemeen wordt aangenomen dat zij hun hoop hebben gesteld op kardinaal Pericle Felici, voorzitter van de commissie voor de hervorming van het kerkelijk recht. Met zijn juridische instelling en zijn hardnek kige pogingen om de Kerk in het keurslijf van een algemene grondwet te dwingen, heeft hij grote weerstanden opgeroepen bij het wereldepiscopaat. Volgens velen is dit de reden waarom de kardinaalscommissie (die wordt voorgeze ten door kardinaal Confalonieri, als deken van het kardinaalscollege) deze periode van het „voorconclaaf” zo lang mogelijk heeft gemaakt: het conclaaf begint op 25 augustus, op een na de laatste dag die paus Paulus hiervoor had toegestaan. Van de andere kant geeft de langere duur van het voorconclaaf ook de vooruitstrevende groep onder de kiesmannen van de nieuwe paus de gelegenheid zich te beraden op een gemeenschappelijke kandidaat, die nog niet duidelijk naar voren is gekomen. Terwijl de voorbereidingen voor de be grafenis van vandaag voortgingen en de veiligheidsmaatregelen rondom het Vati- caan werden verscherpt, kwamen ook gis teren duizenden mensen naar de Sint-Pie- ter om een laatste groet aan de overleden paus te brengen. Het lichaam ligt nog opgebaard voor het hoofdaltaar, op een eenvoudige verhoging en niet op de pom peuze katafalk die bij vroegere gelegenhe den werd gebruikt. Deze was door paus Paulus in zijn laatste wil uitdrukkelijk afgewezen, zoals hij ook aanwijzingen gaf voor een zo eenvoudig mogelijke begrafe nis. Dit aspect ging hem kennelijk zeer ter harte: in het testament uit 1965 dat giste ren werd bekend gemaakt, spreekt hij er uitvoerig over en hij komt er nog tweemaal op terug, in aanvullingen uit 1972 en 1973. „Ik zou in echte aarde begraven willen worden, met een eenvoudig grafteken dat de plaats aanwijst en waarom om christe lijk medeleven wordt gevraagd. Ik wil geen monument”. Zoals de paus bij zijn leven het ingewikkelde Romeinse ceremo nieel zo veel mogelijk had vereenvoudigd en van de Vaticaanse „legerkorpsen” al leen de Zwitserse garde had gehandhaafd, wilde hij ook bij zijn dood als „een gewoon christenmens” behandeld worden. Het neemt niet weg dat uit de hele wereld officiële regeringsdelegaties naar Rome zijn gekomen om aan de plechtigheid deel te nemen en dat de toeloop van belangstel lenden zo groot wordt geacht, dat de rouw dienst buiten de basiliek op het Sint-Pie- tersplein zal worden gehouden. Over zijn persoonlijke bezittingen kon de paus kort zijn: „Ik ben van plan arm te sterven en zo iedere kwestie ter zake te vereenvoudigen”. Alles wat hij bij zijn dood bezit gaat naar de Heilige Stoel, voor de rest mogen zijn familieleden en vrien den een aandenken zoeken onder zijn per soonlijke bezittingen zoals boeken en reli gieuze voorwerpen, en dienen zij ervoor te zorgen dat ook de armen hun aandeel krijgen. Het is de laatste wil van een een voudig en vroom mens, zoals paus Paulus onder al zijn macht is gebleven. Chrysler door het Franse automobielbe- vindt outine. m het lisato*. 'ij ding werkt' genomen, itie van Donderdag heeft de Peruaanse Nationa le Federatie van Mijnwerkers en metaalar beiders besloten de staking voort te zetten en het bevel van de regering om gisteren weer aan het werk te gaan naast zich neer te leggen. Vrijwel alle grote en middelgro te kopermijnen liggen stil, met uitzonde ring van de grootste mijn, Cuajone. Het erts van deze mijn kan echter niet worden verwerkt aangezien de smelterij en raffi naderij in Il<? ook is lamgelegd. to lïrkir* De stakende arbeiders eisen niet alleen dat hun ontslagen collega’s weer in dienst worden genomen maar willen ook een loonsverhoging. Verder eisen zij de intrek king van een decreet van de regering, dat twee jaar geleden werd uitgevaardigd, en waarin de noodtoestand werd afgekon- digd voor de mijnbouw. Dat houdt in de praktijk in dat stakingen verboden zijn. „Daarom hebben wij besloten een monu ment voor de vrede op te richten op de Plek die de (Israëlische) hardnekkigheid en onverzoenlijkheid symboliseert”. De Israëlische regering heeft geweigerd te berichten over de nieuwe nederzettin gen te bevestigen of tegen te spreken. De betonnen voet van het beeldhouw werk is overigens dankzij de medewerking van de kolonisten van Shilo tot stand geko men. Enkele dagen terug namelijk is het voetstuk gestort, waarbij de kolonisten werd verteld, dat het om een voetstuk van een radiomast ging. De kolonisten waren daarop zo vriendelijk mee te helpen met het storten. „Feitelijk hebben dus ook zij de vrede een handje geholpen”, aldus Tu markin. Kardinaal Alfrink is gistermiddag ook naar Rome vertrokken om de begrafenis van paus Paulus en het conclaaf bij te wonen. Op de foto: de kardinaal in ge sprek met kardinaal Rosales van Cebu (links) en kardinaal Sin van Manilla, die eveneens op weg waren naar Rome. ■fe,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3