Sceptische VVD accepteerde jonge socialistische wethouder Ijzeren giraffe geveld Verdiensten R. van Wetter met onderscheiding beloond Uk rs 11 ra" 9 99 nt F? i» gg Waarderende woorden tijdens afscheidsreceptie Kritiek Links n f 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 AUGUSTUS ZATERDAG 1 2 de weg over het sluiseiland. (Van één onzer verslaggevers) Als het nieuwe college van Vel sen op 5 september wordt geïn stalleerd betekent dat voor Har ry Scheepers het begin van een tweede ambtsperiode als we thouder. De nu 31-jarige socialist heeft er dan een periode van ruim twee jaar opzitten. In april 1976 mocht hij deplaats innemen van drs. M. Roessingh die er de voorkeur aan gaf zichaan het onderwijs te wijden in Lelystad. Scheeper nam voor die gelegen heid afscheid van het onderwijs. Ruim veertien maanden had hij voor de klas gestaan. Het we thouderschap maakte ook een einde aan de illusie om de studie politikologie aan de universiteit van Amsterdam af te maken. „Ik hoop toch dat ik nog eens de gelegenheid krijg die studie af te maken. Ik had nog één jaar te gaan”, vertelt hij zonder schroom. Een beetje onthullend voegt hij er in één adem aan toe: „Wiegel heeft dat ook gestudeerd en het ook niet afgemaakt. Maar ik geloof dat ik verder was!” te; (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het ongeval dat gisterochtend in de oostelijke buis van de Velsertunnel het leven kostte aan vijf mensen heeft het verkeer rond het tunnelcircuit een paar uur volkomen ontwricht. Toen de omvang van het ongeluk bekend was werd op belangrijke knooppun ten van aanvoerwegen het verkeer omgeleid. Dit droeg er in belan grijke mate toe bij dat de gemeentepolitie van Velsen, geassisteerd door collega’s uit omliggende gemeenten en van de Verkeersgroep uit Driebergen, de zaak in beweging wisten te houden. Tijdens de blussingswerkzaamheden van de brand die op de gecompliceerde aanrijding volgde werd ook het verkeer door de westelijke tunnelbuis Harry Scheeper mag als enige ij- van eigen” portefeuille behouden aandag 27-29; eg 177, Velsen- tg 11.00 4) 14.301 imdam) Verkeer ontwricht door concert Midge- Zondag blokkade in tunnelbuis uur uur behalve aterdag us irons Isevaart Jansen. [concert aid. Ge- middag enduin- ag geo- vallen- idweer IJmui- Over de oorzaak van de knelpunten die geleid hebben tot taakverzwaring van het bestuur en het ambtelijk apparaat heeft Scheeper een duidelijke mening. „Ja, ik geloof dat het een kwestie is van hoe besteed je je tijd. Dat speelde in het college net zo goed als in de fractie en het terie vol voetangels en klemmen, zei hij zinspelend op het project Velseroord waar Van Wetter destijds eveneens nauw bij betrokken was. „Een karwei vol tegensla gen waar in Velsen-Noord lering uit ge trokken is bij de renovatie van het zoge noemde PEN-dorp", zei hij. Tijdens de drukbezochte afscheidsre ceptie werd ook het woord gevoerd na mens de Woningstichting Velsen, het per soneel van de dienst voor Volkshuisves ting en de heer Boerrigter die Van Wetter daar opvolgt. ambtelijk apparaat. In de fractie verga derden we wel veel maar vergaten ge woon de socialistische beginselen te ver werken in het politieke beleid op de lan gere termijn. Te vaak was je bezig met ad hoe problemen. In het college hebben we nu één keer per drie weken een vergadering over lange termijnzaken zoals Kennemer- raad, Voorhaven en Velserbroekpolder. Het college heeft een traditie van sociaal bestuur. Er wordt niet solistisch opgetre den. Daarom is het ook niet juist één wethouder het wel en wee van een be paald onderwerp toe te schrijven. Het hele beleid berust op een in gezamenlijk overleg uitgestippeld beleid". Op het concept- beleidsprogram voor dekomende vier jaar zoals dat door Schiltmeijer ter discussie is gesteld was nog wat kritiek. De onderhandeling spartners vonden het te gedetailleerd en zelfs onvolledig. Was die kritiek juist? Harry Scheeper ontkent niet dat infor matie naar buiten de burger kan betrek ken bij het functioneren van het gehele gemeentelijke apparaat. „Waar we nog wel eens mee zitten", verklaart hij enigs zins verontschuldigend, „is, dat je soms niet weet wanneer het moment gunstig is om iets naar buiten te brengen. Ook in de relatie met de pers ervaar ik wel dat er problemen zijn. Het is geloof ik een goe de zaak om ook daarover van gedachten te wisselen. Als beleidszaken stagneren of niet overeenkomstig toezeggingen worden uitgewerkt dan ben ik de eerste om te zeggen dat de burger er recht opheeft te weten wat daarvan de oorzaak is. Ook dat is een standpunt dat wordt gedragen door het gehele college.” Waar is de plaats van Harry Scheeper binnen de partij? „Ik geloof”, reageert Scheeper la chend, „dat er wel partijen zijn waar zo’n plaatsbepaling sterker speelt dan bij ons”. Scheeper: „Nee, bepaald niet. Laat ik voorop stellen dat Schiltmeijer het als debuterend fractievoorzitter goed heeft gedaan. Kritiek krijg je altijd als je de aanzet geeft tot een discussie. Maar wat is er op tegen een gedetailleerd program op tafel te leggen? Schiltmeijer heeft zich plooibaar opgesteld en nooit gezegd „dit is mijn program, daar valt niet aan te tornen”. Hij heeft het juist mogelijk gemaakt zaken te schrappen of toe te voegen. Van die gelegenheid is dan ook ruimschoots gebruik gemaakt. Schilt- meijers afwijzende standpunt over de noodzaak van een 5e wethouder kun je met machtsdenken kwalificeren maar voor hetzelfde geld kun je dat ook zeg gen van het standpunt dat door de voor standers werd ingenomen. In vond de motieven van CDA, VVD en D’66 weinig imponerend”. van de tv-ontvangst in de omgeving. Dit leidde regelmatig tot een stroom van klachten. Van Gelder besloot tot het afbreken van de transportinstallatie omdat deze over bodig is geworden. Meer dan vroeger wordt het hout vervoerd per vrachtauto. De moderne wagens zijn uitgerust met een installatie voor het lossen van de hout- vracht. Aparte apparatuur op het terrein is dus niet langer nodig. Het gedeelte dat per schip wordt aangevoerd, wordt gelost met kranen die direct aan het Noordzee- kanaal staan opgesteld. Momenteel betrekt Van Gelder hout uit de Sowjet-Unie en Canada (per schip en Nederland en West-Duitsland per vracht auto aangevoerd.) De politie had tot laat in de avond de handen vol aan het verwerken van de aanhoudende verkeersstroom. Het vracht verkeer werd zo veel mogelijk over de ponten geleid. Een gedeelte van het perso nenvervoer maakte gebruik van de weste- van ambulancevervoerbedrijf Gebroeders Kloosterhuis. lijke tunnelbuis waar het verkeer in twee richtingen werd doorgeleid. De route over het sluiseiland, waar de hele middag inten sief gebruik van was gemaakt, werd in de loop van de avond ook rustiger. Het onge luk van gisteren is het ernstigste wat ooit in de Velsertunnel sinds de opening in 1957 heeft plaatsgevonden. en 21.30 13.30 u.: rdag 24 tshuis, i kera- itieken 14.00- n. 18e .00 en rdag en 50-20.30 af in ?rkdag iewijk- tandag 'ekrea- 30 uur Cen- werk- >445. ten en luiden. J-l 1830 dond. Burg. dteiten. uur. .30 uur .2+. den, za- Veer- g geslo- u.: „De r”, 16 j. k, Wil- ir. ten t.m. luksbuis werd het verkeer achterwaarts naar buiten geloodst. Toen die weg vrij was ook van die kant de hulpverlening op gang komen. Het kostte de Velsense brandweer onder leiding van zijn onder- commandant B. Hendrik ruim een uur om de barricade van fel brandende wrakken te bedwingen. Het alles verterende vuur en de sterke rookontwikkeling vormden een angstig schouwspel dat werd gecomple teerd door ontploffende benzinetanks en voortdurend exploderende coca-colafles- jes waarmee één van de vrachtwagens was geladen. Om tien minuten over één kon het sein „brand meester” worden gegeven en kon De verkeersdrukte dreigde ven een cha otisch karakter te krijgen toen het verkeer door het ongeluk tot stilstand kwam en de aanvoer bleef doorgaan. Dat gebeurde een paar minuten nadat vanuit de tunnel poli tie en brandweer waren gealarmeerd. Door de westelijke buis voor het verkeer af te sluiten slaagde men er in de plaats van de ramp in de oostelijke buis snel te bereiken. Vanaf de noordkant kon de brandweer al binnen een paar minuten het vuur te lijf gaan. Aanvankelijk werd hin der ondervonden van de sterke rookont wikkeling. Door de ventilatie van de tun nelbuis op te voeren werd dat euvel snel verholpen. Aan de zuidkant van de onge- aandag jod. v. las en 10-15.00 Kerk- iooI De wijk, en, ma. n, voor ag t.m. rkloos- g Wer- ■ir Harry Scheeper stelling van de portefeuilles zat. Als je gaat praten over overbelasting van de wethouderstaak dan moet je dat eerst recht trekken. In grote lijnen is dat nu gebeurd. Ik geloof dat het zelfs nog iets evenwichtiger had gekund. Maar ik denk dat het college nog in de loop van dit jaar uit de knelpunten komt. In de loop van 1979 kun je dan ook geleidelijk de knel punten uit het ambtelijk apparaat oplos sen. Als de zaak omstreeks 1980 nog niet goed zou functioneren dan zou ik zonder meer instemmen met de benoeming van een 5e wethouder. Maar dan doe ik dat gemotiveerd”. De heer Van Wetter krijgt de versierse len bij de hoge onderscheiding door loco- burgemeester Witte opgespeld. Bij het CDA? Scheeper: „Bijvoorbeeld.Wat zou je denken van twee mannen als Boersma en Van Agt? „maar goed, als ik eerlijk ben geloof ik dat ik in mijn eigen gelede ren duidelijk links van het midden sta. Ik heb ook geleerd rekening te houden met andere strukturen. Een aantal lieden van DS’70 zou bijvoorbeeld echt bij ons moe ten terugkomen”. Nog iets te zeggen tot het kiezersvolk? „Ach nee. Wat ik zou willen zeggen hoop ik tot uitdrukking te kunnen bren gen in mijn werk!” ambtelijke ruggesteun door Van Wetter gedurende de twee jaar van zijn wethou derschap. „U was als adviseur een stabiele factor in het gemeentelijke bestuursappa» raat”, stelde hij vast. De leeftijdsgrens 65 jaar betekent voor de heer Van Wetter in tweeërlei opzicht een breuk met zijn amb telijke bestaan. Ook als directeur van de Woningstichting Velsen houdt hij het voor gezien. Wethouder Meijer noemde buiten de twee directeursfuncties nog een scala van activiteiten waarmee Van Wetter zijn sporen in Velsen dubbel en dwars ver diend heeft. De heer Meijer besloot zijn afscheidsspeech met verwijzing naar Van Wetters renovatie-activiteiten (lidmaat schap renovatiecommissie en rehabilita- tiecommissie voor Oud-IJmuiden. Een ma- i. tevens kok”, 16 t”, 16 j. onvoy”, ton”, 16 .Pinkel- j”, 16 j. „Satur- e onver- De wisseling van wethouderszetel werd destijds niet door iedereen met blijdschap begroet. Met name de WD toonde de nodige scepsis over de over dracht van de portefeuille Onderwijs, Cultuur- en Jeugdzaken aan de nog be trekkelijk jeudige Scheeper. Bij de for matie van het college voor de periode van de komende vier jaar hebben de libera len hun argwaan laten varen. Met de leiders van de overige fracties was men het er zonder meer over eens dat Scheep er uitstekend had gefunctioneerd. Men kon instemmen met het voorstel van de PvdA om Scheeper de portefeuille die hij ruim twee jaar had beheerd te laten behouden. In dat opzicht is Scheeper toch nog een uitzondering in het nieuwe college waar de formatie voor twee van zijn collega’s een nieuwe portefeuille in petto had. Eer wisseling die overigens mede werd ver oorzaakt door het vertrek van wethouder Van der Werff en de komst van diens plaatsvervanger Bijl. Aan de portefeuille van Scheeper is bovendien het hoofdstuk „Welzijn” toegevoegd. Zelf zegt hij daarover. „Wij vonden dat er een onlogische verdeling in de samen- Wethoudef J. W. Meijer van volkshuis vesting en openbare werken prees in zijn afscheidsspeech Van Wetters veelzijdig heid en plooibaarheid, eigenschappen die hem juist als directeur volkshuisvesting prima van pas kwamen. Enkele voorvalle tjes tijdens het spreekuur van de scheiden de functionaris (zeer huiselijke adviezen, burenruzies die gesust moesten worden) haalde hij daarbij als voorbeeld aan. Wet houder Meijer dankte vervolgens voor de n 9.00- dag 9- •rojekt n-dorp onstel- VELSEN. Ing. R. van Wetter kreeg vrijdagmiddag de koninklijke onder scheiding Ridder in de Orde van Oranje- Nassau toegekend bij zijn afscheid als directeur van de ge meentelijke dienst voor Volkshuisves ting. Loco-burge- meester Th. C. Witte speldde hem de ver sierselen bij deze onderscheiding op tijdens een scheidsreceptie de Burgerzaal van het Velsense stad huis. Op het haventerrein van Van Gelder Papier in Velsen-Noord is gisteren een grote houttransportinstallatie gesloopt. Dit gebeurde door de firma Koster uit Beverwijk. Met een kraanwagen werd de kolossale giek van de installatie in strop pen gehangen, waarna de onderzijde werd losgebrand van de steunpunten. En zo werd de „ijzeren giraffe” van Velsen-Noord op vreedzame wijze neerge haald. Omwonenden hebben in het verleden steeds veel last ondervonden van de in stallatie, die gebruikt werd om boomstam metjes tot dertig meter hoogte op te stape len. Het neerploffen van de houtblokken veroorzaakte nogal wat herrie bij de buurtbewoners. Bezwaarlijk was ook dat de „houtstapelaar” zorgde voor storingen Sant- 0-12.00 De heer Witte gaf in een begeleidende toespraak uiting aan zijn waardering voor R. van Wetter als mens en als func tionaris met on schatbare verdien sten voor Velsen sinds zijn komst naar die gemeente in 1949. Bekwaam heden op het techni sche vlak werden gecombineerd met kend in de smaak", persoonlijk kwali- verklaarde Witte na teiten. „Uw manier een terugblik op van optreden viel bij diens boeiende en uw medewerkers in rijkgeschakeerde Velsen altijd uitste- carrière in Velsen. Oen Ufcvcttt Terwijl in de westelijke tunnelbuis het verkeer zich in twee richtingen perst wordt in de oostelijke buis gewerkt aan de opruiming van de catastrofale botsing die vijf mensenlevens eiste. Van de zijde van het publiek was over belangstelling niet te klagen. een begin worden gemaakt met het opma ken van de droeve balans van slachtoffers die dit ongeluk had gevergd. Ook hierbij werd eendrachtig samenge werkt door politie, kantoniers van Rijks «-*1 .asss!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5