Bob Tadema toont Bali als flonkerende parel Fotoboek Zuiderzee mist zelfkritiek Toneelschuur gaat dit seizoen tienjarig bestaan vieren Daisne: onvermoeibaar en bezeten 1 wl Oamlote evenementen /XL b Onbevangenheid Magisch-realistisch auteur laat omvangrijk en verschillend oeuvre na Ballet opnieuw voor tournee naar Amerika David Copperfield, opnieuw lezen en weer opnieuw. zaterdag 19 augustus 1978 Tien-jaar-grappen Geen museumtoneel I I I I Het Nederlands Blazersensemble is 9 8 KUNST 19 7 8 AUGUSTUS ZATE R D A G 1 2 J SCHRIJFSTER GING WEER TERUG NAAR GEBOORTELAND 6 door Ko van Leeuwen CEES STRAUS Haarlems Dagblad: W1 I* De wegens de weersomstandigheden uit gestelde voorstelling van het Nederlands Blazersensemble van 25 juni 1978 vindt nu plaats op zaterdag 19 augustus 1978. Ook met een plaatsbewijs van 25 juni 1978 kunt u de voor stelling van zaterdag 19 augustus 1978 bijwonen. IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) 217 ling De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 10,3 7 RH zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Cl J l jUv Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd HAARLEM. De Toneel schuur gaat het komende seizoen aandacht besteden aan het tienja rig bestaan van dit theater. Reden om een aantal feestelijke grappen te bedenken; ook een reden om te bezinnen. Daarom wordt er bin nen de Toneelschuur momenteel aan een beleidsplan gewerkt dat dit seizoen zal verschijnen. Bezin ning over datgene wat de Schuur nu precies doet, heeft intern sterk de mening doen postvatten dat er in Haarlem artistiek gezien plaats R is voor een derde theater. Dat zou lleen middentheater moeten wor- den, bedoeld voor voorstellingen I fdie zowel buiten het kader van de I ^Stadsschouwburg als van de To- neelschuur vallen. 1 O 1 bibliotheek Haarlem rijp voor middentheater CEES STRAUS JOHAN DAISNE Aanvang 14.30 I if een plaats voor zo’n middentheater heb- len bedacht, zover is het nog lang niet. Het ;aat meer om de principe-gedachte. Er ijn nu steeds meer groepen die voor een heater als de Toneelschuur te groot ge worden zijn. Denk aan Baal, aan De Appel in aan Centrum, ook aan Hauser Orkater if aan verscheidene bewegingsgroepen. Ulemaal gezelschappen die voorstellingen iroduceren die helemaal gemaakt zijn wor de open speelruimte, zoals bij ons, naar waarvoor een groter publiek interes- ;e toont. Groepen ook, die het experimen- ele stadium voorbij zijn. Voorstellingen lie duidelijk niet gemaakt zijn voor het ijsttoneel, zodat ook de Schouwburg niet n aanmerking komt.” Frans Lommerse vindt ook dat een thea- er als de Toneelschuur bij de realisering 'an een middentheater weer meer ruimte noet krijgen om nieuwe ontwikkelingen linnen te halen. Lommerse: „Nu moeten re een keuze doen uit een enorm aanbod, linnen die programmering kunnen-we iaardoor geen duidelijke lijn aanbrengen, enminste niet zoals we dat zouden willen. We krijgen hier al het materiaal van de leven soortgelijke theaters uit Amsterdam ai daarnaast ook de kleine zaalprodukties ran de landelijke repertoiregezelschap- len. Verder hebben we vorig seizoen ook il geconstateerd dat er bij het publiek een teeds meer groeiende< behoefte aan thea- er is. Er is een duidelijke verandering 'ekomen in het uitgaanspatroon van de Haarlemmer. Meer en meer mensen gaan haar het theater, terwijl het bezoek enkele jaren geleden nog terugliep. Ik geloof ze- ter dat dat ook komt door de verbouwing ran de Toneelschuur. Daaruit blijkt dan iat meer mogelijkheden ook meer publiek trekken. Daarom ook lijkt mij dat midden- theater voor het Haarlemse toneelleven een onontkoombare zaak. Haarlem is er rijp voor. Het Toneelschuurpubliek heeft zich ver breed”, zo stelt Lommerse vast. was van een theaterkeuze. De angst dat de mensen niet zouden komen, die we in het begin na de verbouwing wel hadden, bleek ongegrond. Dat is ook het gevolg van het aanbod dat we hebben. Van het totaalaan- bod uit de hoofdstad en uit het land treffen we en ik geloof dat ik me dan beschei den uitdruk een heel redelijke neerslag in Haarlem aan. Maar waar het op neer komt is, dat politiek Haarlem niet mag denken: de Toneelschuur is verbouwd, nu zijn we er. Die verbouwing is dat blijkt nu zonneklaar duidelijk een start ge weest. We zijn bezig met levend theater, niet met museumtoneel.” Ook in het nieuwe seizoen gaat de To neelschuur door met het „podiumaanbod” zoals dat er in de afgelopen seizoenen was. Bij zijn romandebuut „De trap van steen en wolken” (1942) betitelt hij zijn werk als „fantastisch-realistisch”. Later in de twee de druk van dit werk, omschrijft hij zijn levensgevoel als een „magisch realisme” een kunstuiting waarin de dagelijksè, voor ieder waarneembare realiteit als het ware doorzichtig wordt en zich als een andere, tweede, wezenlijker werkelijkheid ont hult: die van het bovenzinnelijke. Voor Johan Daisne was „de” inspiratie bron: jeugd, het kind-zijn, de onvertroebe- le ervaring van het leven en de dingen des levens. Jeugd, dat betekende voor hem verwondering, vrijheid en vooral onbevan genheid. In verband met het tienjarig bestaan komt er een aantal „tien-jaar-grappen”. Frans Lommerse: „Het is de bedoeling dat iedereen die hier is begonnen iets komt doen. Verscheidene groepen hebben hun medewerking al toegezegd. Wanneer dat allemaal precies gaat gebeuren is nu nog niet bekend. Dat hangt ook af van de andere verplichtingen die de groepen heb ben. Het Onafhankelijk Toneel wil het dadaprogramma weer terugbrengen, met de originele bezetting. Peter en Adriaan komen en Peter Faber gaat ook een solo- programma maken. De Appel, Kiss, Baal, afhankelijk van hun speelplan, komen ze allemaal iets speciaals in de Schuur doen.” Tegen het einde van het komende sei zoen zal er in de Toneelschuur ook een symposium worden gehouden over tien jaar theaterontwikkeling. Dat symposium, met lezingen en een forum, zal worden begeleid door een tentoonstelling boven in het Schuurgebouw. Er zal ook een boekje verschijnen. De Toneelschuur zal, naast de gewone programmering, ook het lunchtheater weer voortzetten. Lommerse: „De belang stelling daarvoor is het vorig seizoen met sprongen gegroeid, veel meer dan we ver wacht hadden. Onze bedoeling is nu, dat een groep die bij ons ’s avonds in serie staat ook iets in het lunchtheater gaat doen. In hoeverre dat te verwezenlijken is, hangt vanzelfsprekend ook erg van zo’n gezelschap af.” De Schuur gaat ook meer doen met vroege avondvoorstellingen voor de jeugd vanaf 9 jaar. Voorstellingen die dan om 19 uur beginnen. Bij een aantal andere pro- dukties bijvoorbeeld bij Mata Hari, waarmee Centrum komt en bij De Getem de Feeks van De Appel wil de Toneel schuur een soort aankleding om de voor stelling heen verzorgen. Frans Lommerse: „Ik zou me kunnen voorstellen een andere voorstelling, bijvoorbeeld kleinkunst of een liedjesprogramma tegelijk in een an dere zaal. Sonnetten bij Shakespeare bij voorbeeld. Het nieuwe seizoen in de Toneelschuur begint ook met een première van een nieu we groep. De groep Hooker, met Louise Robben en Jan Wegter, bijt op 26 augustus de spits af met de opvoering van Kooien, twee eenakters van Lewis John Carlino. Nieuw zijn ook langer geplande series. Zo blijft de eerste voorstelling van Centrum „En nou ik” na de première vier weken achtereen in Haarlem. Het lunchtheater- programma begint op 20 september, even eens met een nieuwe groep, Het Wespen theater, die de eenakter Retourné gaat opvoeren. Johan Daisne schreef ook honderden verzen, die opvallen door de lenigheid waarmee hij zijn thema verwerkt tot een gedicht. Hij was een „gelegenheidsdich ter”, de ervaring van elke dag leverde de motieven. Poëzie die hemelen bestormt of zich in afgronden stort heeft hij nooit geschreven. Zijn beelden zijn eerder van een ontwapende charme dan van een over rompelende „nieuwheid”. Het hele boek maakt trouwens de indruk snel in elkaar te zijn gezet voor de goedwillende toerist die zich in een. opwelling laat verleiden zijn liefde voor de IJsselmeerstadjes materieel te be vestigen. Op de nostalgiegolf die onver mijdelijk ook over het Ijsselmeer gaat, wordt op wel bijzonder goedkope ma nier ingehaakt. Degenen die zich inzet ten voor het unieke karakter van het Ijsselmeer - althans datgene wat er nog van over is - en zij die dat streven Hoe het ooit is geweest kan je gewaar worden in het fotoboek „Zuiderzee” dat is uitgegeven door Hollandia te Baarn. Een kort verhaal, als introduc tie op wat er rond dit water is gebeurd, gaat vooraf aan een reeks vaak unieke beelden bijeengebracht door drs. G. R. Kruissink, oud-directeur van het vooral voor zijn oude schepen zo belangwek kende Zuiderzeemuseum in Enkhui- zen. Uit het archief van dit museum komen veel foto’s die in dit boek zijn gebruikt. Zonder op de kwaliteit van het beeld materiaal af te dingen kan gezegd wor den dat het hier om een ietwat onnozel werkje gaat. De teksten bij de foto’s (zowel in de drie vreemde talen als in het Nederlands) zijn uitgesproken on benullig en tonen onderling nauwelijks enige verwantschap. Met als gevolg dat het boekje als los zand aan elkaar hangt. Nog niet zo lang geleden heb ik in deze krant een uitgebreid artikel ge wijd aan de Dickensbiografie van Wolf Mankowitz. Bij het lezen van die bio grafie valt de treffende gelijkenis op met David Copperfield en dat is niet toevallig. Dickens is aan de geschiede nis van David begonnen na het afbre ken van zijn autobiografie. David Cop perfield kwam daarvoor in de plaats, niet als surrogaat, maar als redmiddel dat hem vrijheid van schrijven ver schafte. Immers, wat de auteur ook in David Copperfield beschreef kon nooit rechtstreeks op hemzelf van toepassing worden geacht, ook al was het dat wel. Een intelligente uitvlucht van de grote Engelse auteur die in elk geval een der prachtigste boeken heeft opgeleverd welke ooit verschenen zijn. David Copperfield is het ten volle waard opnieuw gelezen te worden en bij elke herlezing treden nieuwe boei ende facetten naar voren. Wie het boek voor de eerste maal gelezen heeft dient dan ook te beseffen dat dit slechts een begin is. Plaatse hij het niet op een onbereikbare plek in de boekenkast. K. v. L. De nieuwe Spectrum-uitgave (vertaling André Noordhoeki verscheen in een goedko pe pocket-editie 9,50) maar tegelijk fraai gebonden in de Klassieken-reeks voor de verkoopprijs van 49,50. Het doel van een voorwoord is u aan te moedigen een boek te gaan lezen. Een nawoord is bedoeld u aan te moe digen het boek opnieuw te lezen en opnieuw, en weer opnieuw. Zo begint het nawoord in de nieuwe uitgave van Charles Dickens meest intrigerende boek David Copperfield zoals dat on langs verschenen is bij Het Spectrum. steunen verdienen een beter bewijs in handen te krijgen. Net als de rest van Indonesië overi gens is Bali bijzonder rijk aan kinde ren. Bob Tadema vertelt over hun op voeding en de manier waarop ze door hun ouders worden behandeld, in haar ogen een bijzonder goede wijze. Dit kleine meisje dat de rijstoogst van het land naar de kampong brengt, kan daar in ieder geval van getuigen. „Dat is beslist zo. Heel duidelijk kiest het ■ubliek nu ook voor een bepaalde voor stelling, terwijl er vroeger alleen sprake uit te drukken. („Met inktvlek geboren” is ook de titel van een bundel essays). Het gehele werk van Johan Daisne staat in het teken van het magisch-realisme, dat de wereld en het leven wil uitbeelden als een onverbreekbare eenheid van werke lijkheid en droom, die tevens een boven zinnelijke dimensie bezit. Het magisch- realisme heeft vooral opgang gemaakt in Vlaanderen (onder andere Hubert Lam- po). Voor Johan Daisne is magisch realisme niet een stijlvorm, noch een compositiewij- ze, maar een levensgevoel, waarvoor men als lezer ontvankelijk is of niet. Het is een innerlijk-ervaren zekerheid, dat „de din gen niet zijn wat ze schijnen te zijn”, het weten van een werkelijkheid die in en achter de „op het eerste gezicht” waar neembare realiteit verborgen ligt. „Niets is zoals het schijnt”. AMSTERDAM (ANP). Het Nationale Ballet gaat deze maand voor de tweede maal dit jaar naar de Verenigde Staten, waar in drie steden in totaal 21 voorstel lingen worden gegeven. Met Rudolf Nure- jev ais gast wordt van 14 tot 20 augustus gedanst in St. Louis, van 22 tot 27 augus tus in Chicago en van 29 augustus tot 3 september in San Francisco. Bob Tadema-Sporry is het type van de ouderwets-ideale journalist. Ze heeft een onbegrensde nieuwsgierig heid en kan met een intense betrokken heid over de meest uiteenlopende on derwerpen schrijven. Ze heeft een bij zonder vlotte pen waardoor ze een breed publiek bereikt. Ze legt vaak een band tussen wat zich ogenschijnlijk als het nieuwste van het nieuwste voordoet en dat wat zich in het verle den manifesteerde wat onverwacht tot een beter inzicht kan leiden. Ze heeft veel interesse voor de politiek, maar ook voor het gewone leven van alledag voor zover dat niet politiek gekleurd is voor cultuur en historie maar ook voor de natuur. Al die elementen dui ken steeds weer op in haar publicaties die ook regelmatig in deze krant ver schijnen. bereid het naadje van de kous te laten zien. Soms gaat dat op een al te populaire wijze maar voor wie bepaalde facetten verder wil uitdiepen zijn er meer gespe cialiseerde boeken. Voor wie er naar verlangt dit eiland te bezoeken of wie er al is geweest en zijn vakantie opnieuw wil beleven, is dit een uitstekend infor matief boek waarbij de schrijfster zich van haar meest onderlegde kant laat zien. Bob Tadema laat een flinkerende parel zien waar ze het juiste licht over laat schijnen. Het geheim van zijn onvermoeibaar, haast bezeten literaire werkzaamheid heeft hij zelf eens als volgt omschreven: hij is „met een inktvlek geboren, zoekt dus zijn ziel in alle mogelijke vormen op papier Nieuw is dit seizoen de gedachte aan the- maweken. Over het seizoen verspreid komt er een aantal themablokken, zoals een week cabaret, muziektheater, mime en beweging, moderne dans en ook een com binatie van beeldende kunst met theater. Telkens wordt er een volle week aan zo’n thema besteed. „Zuiderzee” van drs. G. R. Kruissink, uit gegeven door Hollandia BV' Baarn (2e, her ziene druk) kost 19,75 gulden. Aansluitend aan deze tournee zal de artistiek leider van Het Nationale Ballet, Rudi van Dantzig, twee lezingen annex dansdemonstraties geven in Honoloeloe (Hawai). Als dansers werken aan de de monstraties mee Valerie Valentine en Wa de Walthall. Het afgelopen seizoen trok Het Nationa le Ballet voor het eerst sinds zijn oprich ting gemiddeld meer dan 1000 bezoekers per voorstelling. In totaal bezochten 158.847 mensen de 150 binnen- en buiten landse voorstellingen. De lezer zal haar grote sympathie voor Egypte kennen dat ze na de Twee de Wereldoorlog meer dan vijfentwin tig keer bezocht en waarover ze in Operatie Farao’s schreef. Misschien minder bekend is het feit dat Bob Tade ma is geboren en getogen in het voor malige Nederlandsch Oost-Indië dat ze welhaast beter kent als de Arabische wereld. Eén parel heeft ze nu uit de groene gordel van smaragd losgemaakt om er een bijzonder licht op te laten schijnen: „Betoverend Bali”. - Alle factoren die dit kleine stukje Indonesië zo aantrekkelijk maken, worden in deze uitgave van Fibula-Van Dishoeck te Haarlem uit de doeken gedaan: de overweldigende natuur, de mensen, de verfijnde cultuur waartoe natuurlijk ook de dansen en de mas kers behoren. Bob Tadema en haar man Auke die als gebruikelijk weer voor de (uitste kende) illustraties zorgde, kijken in dit boek gelukkig verder dan de gemiddel de toerist die vaak blijft steken in een oppervlakkige kennismaking met dit eiland die niet verder gaat dan strand- vermaak en hanengevecht. Juist voor hem is dit boek zo interessant. Allerlei gebruiken en hun achtergronden die voor velen onbekend blijven worden op een goed leesbare manier verklaard. Of het nu over góden en demonen gaat, de relatie van man en vrouw en ouders- kind of over de godsdiensten en de tempelfeesten, de schrijfster is steeds A Toneelschuur-coördinator Frans Lommerse temidden van „zijn” balie-informanten Karen Thissen (rechts) en Suzanne van der Westen. „Betoverend Bali, uitgegeven door Fibu- la-Van Dishoeck in Haarlem kost tot 1 okto ber van dit jaar 24,50 gulden. Daarna wordt de prijs 32,50 gulden. De teleurgang van het IJsselmeer levert steeds vaker alarmerende be richten op. Wie zijn oor te luisteren legt bij de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer kan ze allemaal horen: hoe zinloos het is de Markerwaard in te polderen, hoe smerig straks het overgebleven deel van het meer zal worden waaruit ons drinkwater wordt gehaald, de geluidsoverlast van een eventuele luchthaven in diezelfde Markerwaard, de horizonvervuiling (wie, Amsterdam uitvarend, achterom kijkt naar het woud van spannings- masten weet wat daarmee wordt be doeld), de druk van (watertoerisme op de kleine stadjes aan de boorden van het meer. Het IJsselmeer is in gevaar en het is de hoogste tijd om de stellin gen te betrekken opdat er strijd kan worden gevoerd voor het behoud van al wat goed is. In de eerste werken van Daisne „Trap van steen en wolken” en „De man die zijn haar kort liet knippen” (1948) speelt het „verhaal” zich duidelijk af op twee ni veaus: dat van de realiteit en dat van „de droom”, dat van „steen” en van „wolken”. De trap, die van het aardse steen naar de bovenaardse wolken voert is de ervaring van het bovenzinnelijke. Deze beide ni veaus stonden niet als twee gescheiden werkelijkheden los van elkaar: „Wij kun nen niet dromen zonder werkelijkheid als substantie en wij kunnen niet leven zonder droom als licht en kleur om die stof”. In zijn latere werken, „Lago Maggiore” (1957) en „De neusvleugel der muze” (1959) vallen die beide niveaus niet alleen ten dele sa men, maar worden de diverse werkelijkhe den samengevoegd. De voortdurende overgangen tussen realiteit en droom vol trekken zich haast ongemerkt in het ver haal. HAARLEM. „Niets is zoals het schijnt”: dat was het grondthema, de kern van zijn levensbeschouwing en van het werk van de deze week overleden Vlaamse schrijver Johan Daisne. De in 1912 gebo ren Johan Daisne, pseudoniem van Her man Thiery, heeft een zeer omvangrijk en verschillend oeuvre nagelaten. Hij schreef zijn romans, dichtbundels, toneel stukken en essays over film, vooral tussen 1935 en 1967. De laatste jaren was hij niet meer tot produceren in staat. Toneelschuurcoördinator Frans Lom- nerse: „Het is een mening die we alleen log maar intern hebben geventileerd, naar we zullen die met het beleidsplan lenbaar gaan maken aan de gemeente laarlem. Het is niet zo, dat we een gebouw Het 5 werkelijke-onwerkelijke was het ook dat hem aantrok in de film. Hij was een „bioscopiumsnuiver” (de titel van een bundel met essays over de film). Daisne heeft veel te danken aan de film, die hij als de levendste van alle kunstvormen be schouwde. Het Nederlands Blazersensemble omvat een dozijn blazers, dat de laatste jaren geregeld heeft bewezen zowel de klassieken als de modernen in de muziek uit te kunnen voe ren op een hoogstaand peil. In het Open luchttheater staat de muziekliefhebbers een romantisch programma te wachten, dat de ouverture uit de Barbier van Sevilla van Rossini, hoogtepunten uit de opera Don Giovanni van Mozart en de Serenade opus 44 van Dvorak omvat

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9