gevoelens JAPAN STELDE TEGEN CUBA honkbalweek KANDIDATUUR VOOR EINDZEGE K OORLOG” TUSSEN POST EN KUIPER Honkbalcijfers Stootslagen J Gemengde MM E HhRM mm iioxWoSi:/ Kim Herstel Strand Tevreden Ontkenning rak HÉ MAA NPAG 1 4 19 7 8 A U G U S T U S door Jan van der Nat en Peter van den Boom jes Urbanus op de heuvel met 2-1. Dit huzarenstukje werd nu met Nol Beenders als uitblinkende pitcher herhaald. Het tweede duel werd uitgevochten door de honkbalgiganten Cuba en Japan. De Aziaten versloegen de heersende wereldkampioen met spre kende cijfers 8-2. Snel I MAANDAG 14 Al HAARLEM. De tiende Haarlemse Honkbal week is voor Nederland uitstekend begonnen. De nationale formatie klopte de ploeg van Zuid-Korea, na een uitstekende en spannende partij honkbal, met 5-4. Twee jaar geleden toen de Zuidkoreanen ook in Haarlem speelden, won Nederland met Char- o 1 w SP0R1EF ï5- fondsen b oteerd aim, ant! H (Van onze sportredactie) Oranje herhaalde stunt 19.00 1,00a 371,50 Er mogen natuurlijk geen verregaande msequenties worden verbonden aan het trste succes van de Oranjeboys. Er mag eker niet worden gesteld dat Zuid-Korea traks in Italië zo maar een tegenstander i, waarvan gewonnen kan worden. Ten- lotte geniet de Myers-ploeg hier de steun nn het publiek, dat 's avonds geen tweede ivoriet koos. Wat dat betreft wordt het oor Cuba, Japan en Zuid-Korea knokken m de gunst van de toeschouwers. NIJMEGEN. Het is oorlog tussen Peter Post en Hennie Kuiper. I chef d’équipe van TI Raleigh is zó kwaad, dat hij geweigerd heeft om Kuiper alsnog op te nemen in de ploeg die vandaag in Nijmegen start in de Prof- tour Nederland. De breuk tussen Post en de onfortuinlijke Tour-crack vindt zijn oorzaak in het (mogelijk) vertrek van Kuiper naar een andere ploeg. Peter Post verdenkt Kuiper ervan dat hij reeds een contract bij Peugeot heeft getekend. Dat er njfet name in Frank tijk belangstelling bestaat voor de èx- wereldkamploen. vertelde Hennie Kui per zijn ploegleider reeds geruime tijd geleden. Afgesproken werd toen dat er eerst nog een gesprek tussen belden zou plaatsvinden alvorens een eventue le transfer een feit zou worden Dat gesprek heeft nog niet plaatsgevonden. „Wij zijn stomverbaasd dat Peter Post zó reageert", aldus Ine Kuiper, de echtgenote van de gisteren voor cute tractuele (criterium) verplichtingen in Frankrijk vertoevende renner. „Bijna drie jaar heeft er tussen Peter en mijn Hoever Cuba het achterste van de tong bij de wedstrijd heeft laten zien kan men zich slechts afvragen. Wellicht zullen de resterende duels hier een antwoord op kunnen geven. Tegen Japan heeft Cuba in het Pim Mulierstadion zich in ieder geval niet doen kennen als de grote favoriet voor de wereldtitel 1978. Zoals verwacht verscheen tegen de Zuidkoreanen Kinheim werper Nol Been- ders, die dit jaar in de competitie zijn officieuze titel als beste pitcher van Neder land bij voortduring waarmaakte, voor Oranje op de heuvel. Beenders startte niet erg gelukkig. Op de vijfde bal, die hij op de openingsslagman van Zuid-Korea Jae Bak Kim wierp, sloeg deze een homerun. De tweede man op de slaglijst van de tegen stander Tai Woong Bae kwam ineens op het tweede honk doordat Beenders de door hemzelf gefielde bal volkomen ver keerd op eerste honkman Boudewijn Maat aangooide. Bae werd binnengeslagen door Hyi Jo Jang de derde Zuidkoreaanse slag man. Zo stond Nederland al direkt met 0-2 achter en waren de vooruitzichten op een eventuele overwinning bijzonder somber. Het zou nog slechter worden. In de vierde inning werd Nol Beenders opnieuw flink geraakt. H Kwon Kim ramde de bal voor twee honken weg. Hij kon scoren op een aangooifout van derde honkman Harm Horeman, waardoor Woo Youl Kim zelfs op het tweede honk verzeilde. De volgende Zuidkoreaan op de slaglijst Bo Sung Chun sloeg de vierde run voor zijn ploeg binnen, 0-4. Nederland leek geklopt. De ploeg had aan slag tot dan weinig laten zien. In de vierde gelijkmakende inning wer den de eerste tekenen van herstel zicht baar. Ben Richardson sloeg met al twee nullen op het scorebord een infieldhit waarna Boudewijn Maat eveneens een honkslag realiseerde. Met twee honken bezet kwam Louis Ja cobs aan slag. De Antilliaan, die als ver vangende slagman in de ploeg was opge nomen, sloeg in de competitie dit jaar in totaal elf homeruns. Het was duidelijk, dat het publiek in het Pim Mulierstadion op dat speciale moment een „homer” van hem verwachtte. Het lukte Jacobs niet aan die wens te voldoen. Hij swingde dat de stukken eraf vlogen, maar kon uiteindelijk met drie slag naar de dugout. In de zeven de inning kwam Jacobs opnieuw aan slag en toen maakte hij zijn reputatie als hitter wel waar. Op de tweede Zuidkoreaanse pitcher Nam Ho Yoo - de eerste, Dong Won Choi, was na zes innings vervangen, omdat hij last van een pijnlijke arm begon te krijgen - sloeg hij de bal ovei het hek, 1-4. De sfeer was ineens weer in het stadion terug. Het publiek, dat voelde dat er meer inzat begon zich te roeren en dat werkte inspirerend op de spelers van Oranje. Harm Horeman was goed voor een honk De vijftienjarige Marcel Keesoom, die tijdens de Honkbalweek met grote regel maat muziek en reclameboodschappen het publiek inslingert, heeft een wel heel bij zondere band met het traditioneel gebeu ren. De jeugdige disq-jockey van het Pim Muller Stadion werd geboren op de eerste dag van de eerste Honkbalweek in 1963. Voor de Australische ploeg is hét ver blijf in Zandvoort een aardige verrassing. Naar verluidt hebben de heren zich koste lijk vermaakt. Met verrekijkers werd het Zandvoortse strand afgespeurd. Doel van die handelingen: de vaak aantrekkelijke dames, die in Zandvoort aanmerkelijk schaarser gekleed gaan dan op de Austra lische stranden. m •8 ilsche ten rsen. r dit n euvel aan. In Nederland mag dan Jansen of De Jong een zeer vaak voorkomende naam zijn, het is niets in vergelijking met Zuid- Korea. In de honkbalploeg lopen maar liefst zeven jongens, die naar de naam Kim luisteren. Daarom hier even de voorna men: Jae Bak, Bong Yong, H Kwon, Woo Youl, Shi Jin, H Hwan en Joon Han. De manager heet Eung Yong Kim en de voor zitter van de Koreaanse bond Jong Nak Kim. Het publiek heeft niet lang hoeven te wachten op de eerste home run van het toernooi. Na precies één minuut en veer tien seconden verdween de bal voor de eerste maal over het hek. Jae Bak Kim (één van de zeven. was de slagman, Nol Beenders de pitcher. ra 9 U Coach Ernie Myers was tevreden over de prestatie die zijn team had geleverd. Ook toen Nederland met 4-0 achterstond had hij de hoop op een overwinning niet opge- niaii een vrijwel harmonieuze samen werking bestaan Dwt hij Hennie plotse ling dwarsboomt door hem niet te laten starten in de Prof tour. komt hard over” 64,20 43,00 39,40 55,00 75,80 39,00b 36,00 630,00 56,00d 71,30 51,50 47,70 74,50 131,00 42,20 47,10 132,00 63,00 47,00 3,75b 68,00 153,50 68,50 105,50e 190,00 66,00 57,60 128,80 52,00 26,30 141,00 67,00 101,00 60,00 37,80 142,00 93.00 62,90 56,20 188.50 38,70 89.50 106.00 61,00 62,60e 51,40 46,00 270.00 510,00 175,00 130,50 355,00 111,00 55.0W 152,10 1,37 174,00 40,20 7,90b 91,504 28,40 S57.10 105.00 46,10 59,00 51,50d 79,00 36,50 55,10 144.00e 100,10 101,00 37,50 118,00 71,70 139,00 HAARLEM. De openingsdag van de Tiende Haarlemse Honkbalweek zal bij de 12.000 toeschouwers, die gistermiddag en - wond de ontmoetingen Nederland-Zuid- Korea en Cuba-Japan bijwoonden, een ge voel van opwinding, maar ook een gevoel van teleurstelling hebben achtergelaten. Opwinding door de heerlijke partij van 's middags; teleurstelling door de avond- nedstrijd. Niet ten onrechte had een deel van het publiek een andere bestemming gekozen voor de zondagmiddag. Tenslotte stond er ’s avonds een, op papier, verruk kelijke hoofdschotel te wachten. Vooral lij die het zeer smakelijke voorgerecht misten, zullen met dat gevoel van teleur stelling huiswaarts zijn gekeerd. Maar het is natuurlijk nog veel te vroeg m te oordelen. Er volgen nog negen da gen en met name de Cubanen zullen nog vel iets anders laten zien dan zij gisteren {eden. Tenslotte zijn zij de wereldkampi oen en zijn het dus min of meer aan hun stand verplicht het toernooi te winnen. Aan de andere kant zullen de vier tegen standers van Nederland de „Week” ge bruiken als training voor het WK, dat over minder dan twee weken in Italië begint. En dat is natuurlijk logisch. De sfeer in Cuba, Japan en Korea is heel anders dan It Europa en Australië zal er weer hele naal in moeten komen, omdat het seizoen {aar reeds maanden geleden afliep. Gelukkig zal Nederland aan die trend liet meedoen. Ernie Myers is Amerikaan n heeft dus de heilige wil alles te willen innen wat er te winnen is. Vandaar ook at hij Nol Beenders, die zoals bekend iet mee gaat naar het WK, op de heuvel osteerde. Een voorzichtige conclusie na de eerste lag zou kunnen zijn, dat Japan met die er gaat strijken. Want wat de jongens van lippon lieten zien was af en toe van grote 4’30 ilasse. Maar het publiek wond zich er niet .nateZoos over op, omdat er voor een echte topper nu eenmaal twee goede ploegen «odip zijn. Het woord is aan Cuba. slag maar sneuvelde tesamen met Henny Jenken na een prachtig dubbelspel van de Zuidkoreanen. Voor de Aziaten bleek dit slechts uitstel van executie. In de achtste slagbeurt kre gen zij een flinke klap te incasseren. Ar nold Smith, die de falende Don Wedman als eerste slagman had vervangen, mocht met vier wijd naar het eerste honk. Derde honkman Bo Sung Chun verkeek zich ver volgens volledig op een bal van Paul Smit. Een honkslag van Charles Urbanus deed de honken vollopen. Een fout van de Zuid koreaanse korte stop Jae Bak Kim, die een slag van Ben Richardson verkeerd ver werkte, bracht zowel Arnold Smith als Paul Smit over de thuisplaat, (3-4). Hierna ging Boudewijn Maat uit, maar op zijn klap kwam wel' Charles Urbanus binnen (4-4). Nederland kwam op 5-4 voorsprong door een prachtige honkslag van Louis Jacobs, waarop Ben Richardson kon sco ren. De derde Koreaanse pitcher, die na de klap van Urbanus was ingezet kon de wedstrijd voor zijn ploeg niet meer red den. Nol Beenders gaf de tegenstanders geen kans meer om te scoren. Terecht werd hij na afloop van het duel uitgebreid door zijn ploeggenoten gefeli citeerd met zijn prestatie. Zelf tekende Beenders bij zijn succesvolle optreden het volgende aan: „Ik heb in een wedstrijd altijd wel een zwakke inning. Vandaag was het voor mij vooral in het begin erg moeilijk, omdat ik veel problemen had met de beoordeling van mijn worpen door de Australische scheidsrechter Davis. Die man gaf al mijn sliders aan de buitenkant wijd. Ik moest toen bij wijze van spreken recht over de plaat gaan gooien, wat die Koreaanse slagmensen duidelijk op prijs stelden. Ik denk dat Davis in totaal wel zo’n dertig worpen van mij fout heeft aangegeven”. Het spectaculaire begin van KoreaCuba. Rey Anglada bereikt het tweede honk. De bal is onderweg naar de handschoen van Chigeki Saito. 375,00 Kuipers echtgenote ontkent ten stel ligste dat er een contract bij Peugeot of elders getekend is. „Post zei zaterdagavond, enkele uren nadat Hennie in Kamerik zijn heroptreden had gedaan, dat we alles nu maar zelf moeten uitzoeken. Nou, dat zullen we zeker doen”, aldus Ine Kuiper. Ofschoon hij dooi- het niet kunnen starten in de Proftour Nederland tsep. belangrijk stuk van de voorbereiding op het WK mist, heeft Hennie Kuiper neg steeds het plan om 27 augustus op de Nurbui-gring van de partij te Hij neemt de komende weken aan zo veel mogelijk kenni-skoersen deel, Kui per heeft van Piet Liebi-egts, chef die- quipe van de WK-ploeg, de toezegging gekregen dat hij persoonlijk mag bepa- len of hij op de Nurburgrlng start Peter Pest was glslerawnd iiiet: v<)<ïr commentaar bereikbaar. Nederland: 00000014X 5, Zuid-Korea: 2 0 0200000=4, werpers: Nol Beenders (9 inn) 9-0- 7-2, Dong Won Choi (6 inn) 5-1-3-0, Nam Ho Yoo (1'173) 0-1-3-1. Chui Soon Park (2/3 inn) 1-0-1-1. Homeruns: Jae Bak Kim, solo (Zuid-Korea) Louis Jacobs, solo, (Nederland). Japan: 2 0 3 1 1 1 0 X 8. Cuba 100010000 2. Werpers: Yanamota (41/3 inn) 2-0-5-1, Fukuma (42/3 inn) 6-1-2-0, Romero (21/3 inn)2-2-2-2, Santa na (2 inn) 1-2-4-1, Pino (32/3 inn) 6-1-2-0. Homeruns: Saito, solo (Japan). fel geven. Myers: „Zolang het nog maar 4-0 is, kan er nog van alles gebeuren. Eén goede inning en je zit weer op rozen. Vandaag is dat ook gebleken. Wij hadden geluk dat de Zuid-Koreanen op beslissende momenteh een veldfout maakten. Eigenlijk kunnen die fouten’ de spelers nauwelijks worden aangerekend. Het infield is namelijk zo hard en hobbelig, dat de bal de meest onverwachte sprongen maakt. Verder vond ik het merkwaardig, dat Zuid-Korea, nadat de tweede werper faalde, als vervan ger een zeer jonge werper inzette. Deze was volgens mij niet tegen de druk van dat moment opgewassen, waardoor wij het beslissende punt konden scoren”. Het door honkballend Nederland met veel verwachting tegemoet geziene duel tussen wereldkampioen Cuba en Japan heeft niet volledig gebracht wat men er van verwachtte. Natuurlijk werd er uitste kend honkbal gespeeld maar door het feit, dat Japan zich veruit superieur toonde, ontbrak er een belangrijke dimensie: spanning. Cuba begon in de eerste slagbeurt zeer fanatiek Anglada sloeg de eerste de beste bal die op hem geworpen werd al tegen het hek, waarna Capiro hem thuissloeg, 0-1. Japan nam in de gelijkmakende slagbeurt een 2-1 voorsprong, waaraan naast een schitterende twee honkslag van Kikuchi twee veldfouten ten grondslag lagen. In de derde inning kwam de Cubaanse pitcher Romero pas goed in moeilijkheden. Na twee maal vier wijd, een geraakte werper en een wilde worp mocht hij vertrekken, maar het leverde Japan wel drie runs op, 5-1. Ook zijn vervanger Santana maakte 'geen sterke indruk. Na vier honkslagen tegen in twee innings plus nog eens twee maal vier wijd kon hij inpakken en wegwe zen. Japan leidde toen met 7-2. Siato sloeg in de zesde inning voor Japan nog een homerun waarmee hij de einduitslag van 8-2 op het scorebord bracht. Wanneer Cuba in de komende week geen sterkere pitchers laat opdraven, dan zal de ploeg Japan niet van de eindzege van de tiende Haarlemse honkbalweek kunnen afhouden. Burgemeester Reehorst van Haarlem gooit de traditionele bal vanaf de tribune. Gerard Voogd, voorzitter van het organisatiecomité wijst waar de bal heen moet: de handschoen van de niet zichtbare Hans Augustinus. Jae Bak Kim wordt uitbundig gefeliciteerd door zijn ploeggenoten, nadat hij al in de eerste slagbeurt een home-run heeft geslagen. HENNIE KUIPER I SB PETER POST

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11