FIETS ONOOGLIJK TRAININGEN VERSTOORD Atletiekrecords in verloren interland Wereldrecords gewichtheffen JAHL WIERP DISCUS NAAR WERELDRECORD Avontuur bestaat nog. Proeft AËRODYNAMISCHE Karpov vroeg uitstel IT Ni I Wloro SI Zwitserse primeur op WK wielrennen GROTE PRIJS OOSTENRIJK LEEK OP KERMISATTRACTIE Nog zeven dames naar Praag o* WK wielrennen Bg 13 SPORT 19 7 8 AUGUSTUS M A A N D A G1 4 door Govert Wisse Afgevlagd Bleekemolen ir •i’ I 1 door Peter Heerkens ZELTWEG. Mario Andretti zal geen wereldkampioen in de formule 1 kunnen worden in de Grand Prix van Nederland die op 27 augustus op het circuit van Zandvoort wordt gehouden. Door een crash in de Grote Prijs van Oostenrijk voegde de Italo-Ame- rikaan geen enkel punt aan zijn totaal van 54 toe, waardoor hij de concurrentie en die bestaat nu alleen nog maar uit zijn stalge- noot Ronnie Petterson tot op negen punten zag naderen. Gelijmd Meer progressie •••«SR® Hoogtepunten WW M A Andretti kan wereldtitel in Zandvoort vergeten :r) ü- DAVID RIGERT: ’s wereld sterkste (ADVERTENTIE) Marlboro E S J F rt dat yreus jarige ijd op chou- nheid ie, die nning l Een n, die paard werd hon- ■echte serin 3 zijn n het ?lstar irpse 1, dat onair klas et een nuut, egem LAS VEGAS. De Sovjetrussische ge wichtheffen David Rigert heeft tijdens in ternationale wedstrijden in Las Vegas twee wereldrecords verbeterd. In de klas se boven 100 kilogram kwam de 31-jarige Rigert in het onderdeel trekken tot een totaal van 178,5 kg, een half kilogram meer dan het oude record van zijn landge noot Sergej Arakelov. Met 217,5 kg stoten bereikte Rigert een nieuw wereldrecord tweekamp van 395 kilogram. manoeuvre op het op sommige plaatsen natte circuit niet aan, waardoor de Lotus kopman in de vangrail belandde. Na hem volgden Scheckter, Piquet, Patrese, Reba- que, Stuck en Regazzoni. De bolides vlo gen als botsauto’s tegen de vangrails, als ware het een kermisattractie. De wedstrijdleiding zag ook in dat de race met de minuut gevaarlijker werd en liet de wedstrijd na acht ronden al afvlag gen. Op dat moment was de hele baan drijfnat. Besloten werd om de race op zijn minst een uur stop te zetten. Er moest weer gestart worden in de opstelling zoals die na zeven ronden was. In de stromende regen mochten de rijders na ruim een uur voor de tweede keer en nu met regenban- den, op pad. Wilma Hillen liep voor de eerste keer de 400 m horden beneden de 59 seconden. Achter de Belgische winnares Anne Mi chel (57.92) noteerde zij 58.48 seconden. Het oude record stond sedert 17 juni van dit jaar reeds op haar naam met 59.02 seconden. De tweede recordverbetering kwam tot stand op de 4x400 meter. Het kwartet Coby Körmeling, Truus van Amstel, Wil ma Hillen en Liliane Mandema (in deze volgorde is gelopen) liet na een enerveren de strijd tegen de Belgen 3.35,6 minuten afdrukken. De ploeg bleef daarmee 0,2 sec. beneden het uit 1972 daterende record van Marian Burggraaf, Hilde Kooy, Stans Brehm en Trudy Ruth op 5 juli in Parijs gevestigd. De Belgen waren op dit num mer met 3.34,2 minuten nog sneller, vooral dankzij startloopster Lea Alaers, die Coby Körmeling op een fikse achterstand zette. Door Truus van Aipstel en Wilma Hillen kon een groot deel van die achterstand worden ingelopen. Liliane Mandema had als slotloopster tegen de Belgische kampi oene Rosine Wallez echter geen kans. Tineke Kluft evenaarde na een snelle en regelmatige race op de 3000 m, waarbij zij ook nog veel kopwerk deed, het nationale record van de Spartaan-atlete Joke van Gerven (sinds 9 juli 1977 in Sittard) met 9.05,6 minuten. De overwinning moest zij echter laten aan Bernadette van Roy, die op 300 m voor de finish van haar wegs printte en met 9.03,4 minuten een nieuw Belgisch record liep. In het spoor van deze groten bereikte de Limburgse Carla Beurskens met 9.12,4 mi nuten als vierde de eindstreep en verdien- De totale équipe voor Praag bestaat nu uit twaalf dames en veertien heren. Samen vormen zij de grootste afvaardiging die Nederland ooit naar een Europees toer nooi heeft gestuurd. Van de vakgroeptrai- ners zijn aangewezen Hans Keizer, Wil fried Geeroms, Servee Wijsen, Bob Bover- man en Piet van Gerwen. Als chef d’équi- pe treedt op de secretaris van de sectie wedstrijdsport, de Limburger Wim van der Sluys uit Limbricht. De 800 m was trouwens het enige indivi duele loopnummer dat de Oranje-équipe op haar naam bracht. Een grote achter stand op de Belgen bleef het team echter bespaard, omdat alle technische nummers in een Nederlandse overwinning eindig den. Toch was er juist op die werp- en spring- nummers weinig vreugde te beleven. De reeds voor Praag geselecteerde Lida Berk hout (DEM) haalde bij het speerwerpen met 54,54 m niet eens de limiet (55,00 m), terwijl Elly van Beusekom (AV Castricum) met een beste worp van 48,08 m haar laatste kans op Praag praktisch verspeel de. Mirjam van Laar (Achilles-Top) heeft ook de juiste vorm nog niet te pakken. Het bleef opnieuw bij 1,80 m hoog. Drie pogin gen over 1,83 m mislukten, waardoor zij voorlopig nog verre van de limiet (1,85 m) is verwijderd. Discuskampioene Bea Wiar- da (Horror) had slechts één worp boven de 50 meter. Met 51,90 m werd zij door record- houdster Ria Stalman (53,28 m) geklopt. de daarmee een ticket voor Praag. In twee jaar tijds schroefde zij haar beste prestatie met meer dan 25 sec. omlaag, want in 1976 was haar beste resultaat nog 9.38,1 minu ten. Volgens dat systeem heeft de Neder landse ploeg vandaag buiten de vrije training geen eigen tijd. Het voorberei dingsschema raakte nog verder in de war, toen het zondag na vele warme uren in München uitgerekend tijdens de voor de KNWU vastgestelde trai ningsperiode begon te regenen. De meeste renners zaten daardoor niet lan ger dan drie kwartier op de baan. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN. Na het ophefmakende aërodynamische kostuum, heeft thans de aërodynamische fiets zijn intrede gedaan in de wielersport. Het is een door de stuurstand en kleur (zwart) onooglijk ve hikel, dat officieel geïntroduceerd wordt op de woensdag in München beginnende wereldkampioenschappen. Net als bij de aërodynamische kostuums komt de stunt uit Zwitserland, maar via interne trou bles tussen de initiatiefnemers van de bouw zijn er voor dit wereldtoernooi ook twee exemplaren in het Westduitse kamp terechtgekomen. ons had. Dat zou naar mijn mening best gekund en ook gemoeten hebben”. Dat de Zwitsers het niet deden, is alles zins verklaarbaar, want ze hielden zich keurig aan alle voorgeschreven maten en afmetingen èn: de reglementen behelsen geen enkele voorwaarde omtrent plaat sing en vorm van het stuur. De heer Fabri: „Op dat punt werd inderdaad correct ge handeld. Het reglement laat iedereen vrij om het stuur te plaatsen zoals hij wil. Nadere inspectie achtten de UCI-officials evenwel noodzakelijk uit veiligheids overwegingen, omdat de uit metaal ge maakte bevestigingspunten van de vitale onderdelen gelijmd zijn. Maar de rijders waren nog niet weg of het hield op met regenen. De situatie werd toen heel onoverzichtelijk, omdat de een na de ander de pits opzocht om slicks te monteren. Lauda, die in de eerste heat al van de 12e naar de 5e positie was opge klommen, naderde koploper Petterson langzaam maar zeker. In de 29e ronde echter kon ook de Oostenrijker, die be kend staat als een uitgekiende coureur, een klap met de vangrail niet meer ontwij ken. Met een gebroken ophanging meldde de regerende wereldkampioen zich in de pits. Het zeer nationaal denkende Oosten rijkse publiek reageerde de teleurstelling van Lauda’s uitvallen af door al na drie kwart van de race huiswaarts te gaan. Ronnie Petterson zag de crash van Lau da en het opgeven van Reutemann welge vallig aan en reed met grote voorsprong (steeds schommelend rond de 40 seconden) op Depailler en Villeneuve regelrecht op zijn tweede en Lotus’ zevende zege van dit seizoen af. Bovendien is Lotus door de overwinning in Oostenrijk op gelijke hoog te gekomen met Ferrari, wat betreft het aantal Grand-Prixzeges ooit behaald. De situatie ziet er nu voor Colin Chap- De uit kunststof vervaardigde baanfiets (kosten: ongeveer 7000) is tijdens de eer ste trainingen begroet met reacties van verrassing en verbazing, niet alleen bij de deelnemers, maar vooral ook bij de offici als, die het produkt aan een stevige keu ring gaan onderwerpen. Intussen is het echter zeer de vraag of de Zwitsers wel zo’n intensief gebruik zullen maken van hun idee. Er ontstond namelijk een controverse tussen de constructeur en de bij het experiment nauw betrokken Zwitserse trainer Oscar Plattner, uit welk voor de buitenwacht nog niet geheel duide lijk meningsverschil de Westduitse bond met twee gelijke fietsen te voorschijn kwam. Een zeer geprikkelde Plattner: „Ik weet absoluut nog niet wat we met die fietsen zullen doen. Daar kan ik geen zin nig woord over zeggen. Vaststaat in elk geval dat de Zwitserse Daniel Gissinger ermee zal rijden, omdat hij voor technische adviezen bijzonder be trokken was bij de ontwikkeling van deze fiets. De voormalige Nederlandse wereld kampioen op de achtervolging Roy Schui ten, een van Gissinger’s tegenstanders: „Mij krijgt hij niet nerveus met die gekke fiets. Hij bekijkt het maar; ik geloof er niet in”. De Duitse bondscoach Karl Link zet in elk geval zijn via de achterdeur verworven twee fietsen in, wanneer de UCI die ten minste goedkeurt. Link: „Wie er op gaan rijden, weet ik nog niet. Dat hangt af van de trainingstijden in de komende dagen”. dikko- ens de .•Idtitel se Ya- lanche iuzuki- ardoor >ereik- rint- nnen print eden loble atste 1. Li- het goed mgte ;aan. man, de teammanager van Lotus, erg ple zierig uit. Maar de overwinning van Petter son geeft zonder enige twijfel ook enige frictie binnen het team. Petterson, die al meermalen heeft laten zien niet onder te doen voor Mario Andretti, heeft steeds genoegen moeten nemen met een „knech tenrol”. De Zweed heeft een niet-aanvals- verdrag met Andretti mocht de Ameri kaan eerste liggen, dan zou Petterson hem niet attaqueren gesloten, maar het zou niemand verbazen als Petterson nu met nog vier races (Zandvoort, Monza, Mos port en Watkins Glen) voor de boeg zijn eigen plan trekt Dat de wereldkampioen 1978 in de rijen van Lotus gezocht moet worden staat als een paal boven water. Petterson, die de Grote Prijs van Oostenrijk glansrijk won, staat op zijn beurt 23 punten voor op Reutemann en Lauda, de énige twee die de Lotusrijders nog hadden kunnen bedrei gen. Juist Nikki Lauda wilde de Grand Prix op de Österreichring aangrijpen om op Andretti in te lopen, maar in de door 90.000 toeschouwers bezochte chaotische race moest de thuisrijder ook voortijdig de pits in na een crash. Donkere wolken pakten zich al voor de start samen boven het dal waarin het snel le en gevaarlijke circuit ligt. De rijders vertrokken allen op slicks (droogweerban- den) maar al in de eerste ronde begon het boven een gedeelte van het circuit te rege nen. Dat maakte het asfalt spiegelglad. Mario Andretti was het eerste slachtoffer van de snel verslechterende situatie. In derde positie liggend wilde hij nog in de eerste ronde Carlos Reutemann passeren. De droogweerbanden konden de scherpe Op de 800 meter kon Olga Comman deur (Suomi) nog niet imponeren. Welis waar knabbelde zij weer 0,3 sec. van haar beste jaarprestatie af, maar haar 2.04,5 minuten kon in de ogen van de keuzenhe ren voor Praag nog geen genade vinden. De komende week zal zij meer progressie moeten tonen om alsnog voor uitzending in aanmerking te komen. De race werd gewonnen door Elly van Hulst (Leonidas) in 2.03,6 minuten, nadat onder haar lei ding de eerste 400 m waren afgelegd in 58,6 seconden. Toen zij het kopwerk wil de overlaten aan Olga Commandeur, bleek die niet meer in staat het zware karwei over te nemen en dus trok ze er maar alleen tussen uit. Het meest opzienbarende aan het model is de constructie van het stuur, dat niet vastzit aan een pen, maar rechtstreeks op de kroon van de vork. Bovendien staat het stuur net andersom, waardoor de beugels het effect krijgen van hoorns. Door die constructie verandert er hoegenaamd niets aan de houding van het lichaam en ook het gewicht van de fiets wijkt nauwe lijks af van de orthodoxe modellen. „Het is de vorm waarom het gaat”, zegt Karl Link, de nieuwe trainer van de Westduitsers. Wat dat uiterlijk betreft: het kunststof- frame heeft ovalen buizen die van voren lichtrond lopen en achter spits eindigen. Dat idee is niet nieuw. In de jaren ’20 werd met een zelfde soort types geëxperimen teerd, wat ook geldt voor het materiaal. Twee jaar geleden bijv, waagde de prof- sprinter John Nicholson zich op een aan geboden fiets, waarvan de basis uit plastic bestond, welke vinding hij na een proef van korte duur resoluut afwees. De huidige versie van een „snelle” fiets, uitgevoerd door een Zwitserde technicus, zal de komende dagen aan inspectie wor den onderworpen door de technische com missie van de internationale wielerfedera tie (UCI), welke autoriteiten zich in Mün chen nogal overrompeld toonden. Jos Fa bri, een van de drie officials die de keuring moeten uitvoeren: „Ik begrijp best dat men zo’n vinding zo lang mogelijk geheim wil houden, maar aan de andere kant vind ik het toch vreemd dat men over zo’n belangrijke zaak tevoren geen overleg met [enaar) Winn. 0. Niet el Har- jper, 3. ,30 trio osa (A. o d’As- 70 1,50 r Pride i/ier, 3. 80 1,90 9 m: 1. 4.00.9 Winn restart: 1. Mak- rvik, 3. pp 3,80 II 2040 1.24.6, nn 7,70 kampi- Wage- i Spen- o 42,30.. I m: 1.1 .27.3, 2. .80 3,20 Brian Ecclestone, de grote man van de FOCA (Formule One Constructors Asso ciation heeft dit weekeinde meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de organisatoren van de Grand Prix van Oos tenrijk zijn eisen voor volgend jaar voor te leggen. De Brabhammanager eist in de eerstvolgende jaren een forse verhoging van de startgelden van de teams die bij de FOCA staan ingeschreven. Oostenrijk moest de FOCA dit jaar 8,5 ton betalen om de Grand-Prixrijders aan de start te krijgen. Ecclestone wil in 1979 950.000 gul den, in 1980 1,2 miljoen en in 1981 1,4 miljoen gulden. De Oostenrijkers zijn daar nogal van geschrokken en willen deze bedragen vooralsnog niet betalen. De FOCA op haar beurt heeft gedreigd óf zelf de Grand Prix op de österreichring te organiseren (de baanraces worden afgekocht met een be drag dat in orde van grootte van 150.000 gulden ligt)’of de wedstrijd in het vervolg op een circuit nabij Salzburg te laten hou den. Een uiterste troefkaart van Ecclesto ne, die er wel van houdt om mensen het mes op de keel te zetten. Het circuit van Zandvoort heeft nog een contract van een jaar met de FOCA, daarna zal ook de Nederlandse Grand Pix door Ecclestone onder handen worden genomen. Volgens de reglementen van het we reldkampioenschap mag een speler drie keer om uitstel vragen tijdens de eerste 24 partijen en één keer tijdens de acht daaropvolgende partijen. De speler is BAGUIO (AFP). De twaalfde partij uit de schaaktweekamp om de wereldti tel tussen Karpov en Kortsnoi, die zater dag in Baguio op de Filippijnen zou worden gehouden, is op verzoek van titelverdediger Karpov uitgesteld. Flo rencio Campomanes, de organisator van de tweekamp, verklaarde tegenover de pers dat de delegatie van Karpov ruim vijf uur voor het begin van de partij hoofdarbiter Lothar Schmid telefonisch liet weten dat „Karpov zaterdag wilde rusten”. team bestaande uit Johan na Klier, Carla Boden- dorff, Monika Hamann en Marlies Oelsner tot 42,52 seconden. Het viertal bleef daarmee slechts tweehon derdste seconde van het wereldrecord verwijderd. Johanna Klier, de olym pisch kampioene van Mon treal, bewees opnieuw dat zij voor Praag als de grote favoriete op de 100 meter horden moet worden ge zien: 12,64 seconden. Bij het hoogspringen da mes verbeterden twee atle tes het Westduitse record. Brigitte Holzapfel en Ulri- ke Meyfarth, de olympisch kampioene van München, sprongen beiden over 1,95 meter. Boven de Westduit se meisjes staan alleen we- reldrecordhoudster Sara Simeoni uit Italië met 2,01 m en Rosemarie Acker mann (OD1) met 2,00 meter. „Belachelijk”, aldus de KNWU- bondscoach Frans Mahn. „We hebben nog gesuggereerd om die tijd van twee uur terug te brengen tot anderhalf uur, zodat we allemaal elke dag zouden kun nen rijden, maar daar wilde men niet aan”. niet verplicht een reden op te geven, op voorwaarden dat het verzoek tot verda ging uiterlijk vijf uur voor de aanvang van de partij ingediend wordt. Karpov heeft zich sinds zijn nederlaag van donderdag in de elfde zitting van de buitenwereld afgesloten. De eerstvolgen de partij wordt morgen gespeeld. Karpov speelt dan met wit. Inmiddels is ook de Argentijnse groot meester Oscar Panno in Baguio gearri veerd. In naam als verslaggever van de krant „Clarin” uit Buenos Aires, maar op de Filippijnen ziet men in hem een „ver se” secondant van Kortsnoi, die de uitda ger samen met de Engelse grootmeester Keene en Stean terzijde zal staan in de voorbereidingen op de komende partij en. Ook de driedaagse West duitse atletiekkampioen- schappen in het Mungers- dorf-stadion in Keulen hebben enkele voortreffe lijke prestaties opgele verd. De twee hoogtepun ten waren de finale van de 400 meter horden heren en het hoogspringen bij de da mes. De 20-jarige Harald Schmid bevestigde op de horden zijn favoriete posi tie voor de Europese kam pioenschappen in Praag. De Westduitser verbeterde het nationale record tot 48,43 seconden. Schmid schaarde zich daarmee aan de kop van de Europese seizoenranglijst en klom op de wereldrang lijst aller tijden naar de vierde plaats achter wereld recordhouder Edwin Mo ses (47,45) en de oud-olym- pisch kampioen van 1972, John Akii-bua (47,82) en David Hemery (Eng), die in 1968 in de Olympische fi nale van Mexico-stad 48,12 seconden Uep; een tijd die nog steeds als Europees re cord staat. Overigens bete kenden de tijden van Akii- bua en Hemery destijds wereldrecords. Sneller dan Schmid was dit jaar alleen Edwin Moses met een tijd van 48,20 seconden. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN. De voorbereidingen van de Nederlandse baanploeg op de komende wereldkampioenschappen wielrennen verlopen niet naar wens. De organisatie in München ontwikkel de een poulesysteem, waarbij zes lan den per groep gedurende twee uur de baan voor training mogen gebruiken. Vanwege het aantal deelnemende na ties valt er in de voorbereidingsperio de om beurten gedurende één dag een hele groep uit. De ATS-wagens konden zich niet kwali ficeren voor de race op de österreichring en dat zal Michael Bleekemolen geen deugd doen. De Haarlemmer test dinsdag op het circuit van Zandvoort de tweede ATS-wagen, maar de bolide was van alle in Oostenrijk aanwezige wagens veruit de langzaamste. Mocht Bleekemolen na de test toch tevreden zijn over de ATS-wa gen (een model van vorig jaar dat niet verder ontwikkeld is) dan zal hij er mee starten in de Nederlandse Grand Prix. Ab Zoals gebruikelijk vóór grote kampioenschappen gebruikten de Oostduitsers de wedstrijden in Dresden om de concurrentie te im poneren. Marlies Oelsner, de wereldrecordhoudster op de 100 meter met 10,88 seconden, kwam voor de tweede maal in haar carriè re beneden de elektronisch gemeten 11 seconden. Zij zegevierde in 10,94 secon den. Marlies Oelsner is de enige loopster, die onder deze grens is gekomen. Dankzij Marlies Oelsner, die later ook de 200 meter >n 22,38 seconden op haar ®am bracht, kwam het Oostduitse 4 x 100-meter- (Van onze sportredactie) SITTARD. Twee recordverbeteringen en één evenaring tijdens de krap verloren atletiekinterland voor dames en meisjes tegen België (248,5-246,5) in Sittard, zijn voor de KNA( aanleiding geweest de ploeg voor de Europese kampioenschappen in Praag uit te breiden met nog zeven dames. Het zijn: Wilma Hillen (TION) op de 400 m horden, Tineke Kluft (THOR) en Carla Beurskens (Festina) op de 3000 m, Els Stolk (Sagitta) op de vijfkamp en een 4 x 400 m-ploeg, waarbij ter plaatse een keuze zal worden gemaakt uit de reeds geselecteerden Elly Henzen (Olympia ’48) en Wilma Hillen (TION) en Truus van Amstel (Olympia ’48), Coby Körmeling (Daventria) en Liliane Mandema (Olympia ’48). Mario Andretti verlaat ontgoocheld de baan, nadat hij zojuist door een crash - een van de vele tijdens de strijd om de Grote Prijs van Oostenrijk - heeft moeten opgeven. DRESDEN. De Oost duitse atlete Evelyn Jahl leeft zaterdag in Dresden het wereldrecord discus werpen verbeterd en ge bracht op 70 meter en 72 centimeter. Het oude we reldrecord was in handen van Faina Melnik uit de Sovjet Unie met 70.50 me ter, gevestigd op 24 april 1976 in Sotsji (Sov). Faina Melnik brak het wereldre cord discuswerpen elf keer. ra

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13