KLACHTENLIJN TIJDENS Politie doet I het weer KONTJE Weinig vertragingen voor luchtreizigers Slechte heroïne mogelijk oorzaak dood verslaafden inval bij Heli’s Angels BAARS VERHUIZEN ZÓNDAGSIUJDERS GINGEN '..TUNNELTJE KIJKEN” ÏDANSLËS! GRAND PRIX ZANDVOORT ruimte die op het circuit is gevestigd. Het is niet de I nolina mof movrecaliilro het woord is aan... vandaag: Nu en dan regen Umuider Courant I agenda pagina A Belangrijke doorbraak op kernfusie-gebied Strandverwachting Dollar op laagtepunt I I I I l I I Weer in buitenland BAD EN STRAND MODE v.a, mt 36 t/m 52 WINKELCENTRUM CRONJÉ 52, Haarlem-N., tel. 252329. I \99 I -I J I 52 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 (ADVERTENTIE) Lodewijk XIV: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 240 pagina s 2 2,3 (Van onze redactie buitenland) JJ JJ Elke zondag soiréé Aanvang 8 uur 9 10 11,12,13,14,15,17 NEW YORK. Amerikaanse geleerden van de universiteit van Princeton in de Amerikaanse staat New Jersey, zijn erin geslaagd een doorbraak tot stand te brengen op het gebied van kernfusie. De doorbraak wordt daarom zo belangrijk genoemd omdat die het begin kan vormen van het verkrijgen van een veilige en praktisch onuitputte- 'ijke bron van energie. Het nieuws over de resultaten aan de universi teit van Princeton werd meegedeeld door een hoge functionaris van het ’Amerikaanse ministerie van Energie. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk Nieuws 4, 5, 7 Kunst 9 Radio en televlsle/strlps Beurs Sport Umuider Courant (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Onuitputtelijke energiebron komt dichterbij Njord-ploeg in België. Weersverwachting van het KNMI (Van onze redactie binnenland) rreir (ADVERTENTIE) in. K- Volgens professor Braams is men de beno digde opsluittijd nauw genaderd. Professor dr. C. M. Braams van de Stich ting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM) en deskundige op het ge bied van kernfusie, zei vanmorgen „aange naam verrast” te zijn door het bericht uit de Verenigde Staten. De hooleraar noem de het een zeer belangrijke stap vooruit, al was het bereiken van de voor kernfusie noodzakelijke 60 miljoen gradengrens, niet de beslissende doorbraak. Een ander probleem bij kernfusie is namelijk de zo geheten opsluittijd, tijdens welke men de enorme energie moet zien vast te houden. VELSEN. De plaats in de oostelijke buis van de Velsertunnel, waar vrijdagochtend bij een Op het toilet van de bioscoop Cineac op het Damrak vond de poltie zaterdagavond het stoffelijk overschot van een 36-jarige man uit Kloosterburen. Volgens een woordvoerder is de Amster- Twee Duitsers, een 19-jarig meisje en haar 21-jarige vriend uit Duisburg, werden zaterdagmorgen dood in hun kamer aan getroffen door een andere Duitser, die samen met hen de kamer bewoonde. damse politie nogal geschrokken van drie doden in één weekeinde. „Het ging de laatste tijd zo goed in de binnenstad”, aldus de zegsman, die een zeer slechte soort heroïne als uiteindelijke doodsoor zaak heel goed mogelijk acht. ZAND VOORT. Zondag 27 augustus en de beide daaraan voorafgaande dagen is er in Zand- voort een speciaal telefoonnummer (4111) be schikbaar om klachten te deponeren over geluids hinder die op het circuit wordt veroorzaakt. Over dertien dagen kent het Nederlandse autosportsei- zoen zijn hoogtepunt in het verrijden van de Grand Prix voor formule I renwagens. Vrijdag en zaterdag daarvoor zijn de trainingsdagen voor deze race. In het bijzonder inwoners van Zand- voort-Noord zeggen veel hinder te ondervinden van het lawaai dat deze auto’s gedurende de driedaagse produceren. Voor het eerst heeft het Zandvoortse college van burgemeester en wethouders nu besloten een spe ciale klaaglijn in te stellen. Twee ambtenaren van de gemeente zullen dit nummer bemannen in een bedoeling met deze menselijke telefoonbeantwoor- ders in discussie te treden. Klagers over het cir- cuitlawaai moeten hun naam, adres, telefoonnum mer en tijdstip van de hinder opgeven. Het Zandvoortse college hoopt op deze manier een duidelijker beeld te krijgen van de aard en de omvang van de klachten. Op die manier kunnen ook de afspraken beter gecontroleerd worden die de gemeente met de circuitexploitant CENAV heeft gemaakt. Eind juni is in de Zandvoortse Prix-driedaagse is (02507-14111. De twee ambtena ren bezetten dat nummer van 9.30 tot 18.30 uur. De directe aanleiding voor de inval vormde de zware mishandeling van een 32- jarige Bloemendaler in de nacht van vrij dag op zaterdag. Deze werd door vijf Heli’s Angels in elkaar geslagen omdat hij niet snel genoeg zijn voor ’t Anker geparkeerde auto verwijderde. DEN HAAG (DPA, Reuter). Evenals vrijdag en zaterdag heeft het luchtver keer in Europa gisteren maar in geringe mate hinder ondervonden van de stipt heidsactie van de Franse luchtverkeers leiders. Vertragingen van betekenis wer den gisteren tegen de avond, slechts ge meld van de Britse luchthavens en op de vluchten van en naar het Spaanse vakan tieoord Majorca. Fronten van de oceaan krijgen wat meer direct toegang tot het vasteland van West-Europa. Matig tot slecht, lijde lijk wat regen, weinig opklaringen, mati ge z.w.wind. Temperatuur: 17 18 graden. Zeewater: 18 graden. Vooruit zichten: door iets te grote depressie- activiteiten onbestendig aan het strand. Ik zou eerder heel Europa kun nen verzoenen dan twee vrou wen. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie houdt rekening met de mogelijkheid dat de dood van drie heroïneverslaafden in het afgelopen weekeinde te wijten is aan het gebruik van een heroïne van zeer slechte kwaliteit. Zeker is dat nog niet. Vandaag zal sectie worden verricht op het lichaam van de drie slachtoffers. „Kijk, zó doen we dat", lijkt Ben Richardson te zeggen, nadat hij voor Nederland het winnende punt heeft ge scoord in de wedstrijd tegen Zuid-Ko- rea. Een uitstekend begin van de Ne derlandse formatie op de eerste dag van de Haarlemse Honkbalweek. Alles hier over op de eerste pagina van onze bijlage Sportief. Elders in deze bijlage: Pagina 2: Loek Sanders en Elly Ves- sies leggen beslag op de nationale ten nistitels. Grote Prijs van Oostenrijk ge teisterd door slecht weer. Pagina 3: In de herensoftbalcompeti- tie verraste SC Haarlem tegen Terras vogels. Pagina 4: Voorwaarts geen graadme ter voor mogelijkheden Telstar. Pagina 5: Goede resultaten van Veel bewolking met nu en dan regen. Matige, aan de kust later af en toe krachtige, wind tussen zuidwest en west. Minimumtemperaturen ongeveer 13 graden. Maximumtemperaturen om streeks 19 graden. Foundation Lingerie Speciaalzaak (ADVERTENTIE) Een groot Westduits reisbureau meldde gistermiddag dat 8000 Westduitsers op Marjorca vastzaten omdat de Franse ver keersleiders toen toestellen van dat eiland weigerden af te handelen. Op de luchtha ven van Palma zei men dat sommige vluchten werden vertraagd tot zes uur, maar dat andere vrijwel op tijd konden vertrekken. De Britse luchthavens meldden vertra gingen tot twaalf uur voor vluchten naar het Middellandse Zeegebied. Met name op de luchthaven van Glasgow zou men pro blemen hebben. Van vrijwel alle overige luchthavens in Europa kwam echter de melding dat ook gisteren het luchtverkeer „verrassend nor maal” verliep. Ook op de grote Parijse luchthavens Orly en Charles de Gaulle kwamen nagenoeg geen problemen voor. Hier en daar werd verondersteld dat de Franse verkeersleiders hun actie minder stipt hielden dan twee weken geleden toen het luchtverkeer een chaos werd. Zeker is echter dat de maatschappijen beter waren voorbereid. Veel vluchten waren afgelast doordat men grotere vliegtuigen gebruikte die meer passagiers konden vervoeren. Andere vluchten werden omgeleid bui ten het gebied van de Franse luchtver keersleiding om en van weer andere vluch ten waren de tijden van vertrek gewijzigd terwijl een aantal luchthavens, die ge- woonlijk ’s nachts voor luchtverkeer ge sloten zijn, open gebleven. Voorlopig komt woensdagochtend weer een einde aan de actie van de verkeerslei ders. Niet zeker is of zij ook het volgende weekeinde hun actie vervolgen. Overigens zal het daarna nog vele jaren duren, aldus prof. Braams, voordat fusie reactoren aan woningen en bedrijven energie kunnen gaan leveren. Naar zijn verwachting zal het succes aan de universiteit van Princeton mogelijk ge volgen kunnen hebben voor het tijdstip waarop kernfusie als energieleverancier produktief kan worden. De programma’s die hiervoor zijn opgesteld, gaan uit van de produktie van een demonstratiereactor rond de eeuwwisseling. Mogelijk dat dit nu met een paar jaar kan worden vervroegd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft zondagmiddag een inval gedaan in jongerencentrum ’t Anker aan de Park- laan, waar de Haarlemse Heli’s Angels verblijven. Bij de inval werden vijf perso nen aangehouden. Er werden vuurwa pens, patronen en twee speelautomaten in beslag genomen. verstrekken. Met de herstelwerkzaamheden zal zo snel mogelijk worden begonnen. Bij kernfusie is er sprake van het samensmelten van lichte atomen (zo als zwaar waterstof, deuterium, lithi um en helium) tot een zwaardere kern. Door dit fusieproces komt ener gie vrij, echter vrijwel geen radioac tief afval. Bij kernsplijting laat men een zware kern in twee middelzware kernen uiteenvallen. Dit procédé zorgt ook voor de levering van ener gie, maar tevens komen er grote hoe veelheden er radioactief afval vrij. Grijpensteinweg 4 - Tel. 245566-246424 Na 19 uur: 342911 Uw verhuizing wordt met zorg uitgevoerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave Verwarmde bergplaats voor inboedels in aparte containers. De geleerden in Princeton gebruikten een kleine proefreactor waarin deuterium (ook wel zwaar water of zware waterstof genoemd) voor eentiende seconde op een temperatuur van 60 miljoen graden celsius werd gebracht. De brandstof voor de fusie van deuterium is in de oceanen vrijwel onbeperkt aanwezig, terwijl de kosten van winning daarvan te verwaarlozen zijn. De kernreactoren zoals die nu worden ge bruikt, zijn gebaseerd op splijting waarbij veel radioactief afval vrijkomt, waarvan de opslag enorme problemen oplevert die nog steeds niet allemaal zijn opgelost. Een fusiereactor produceert slechts eenmil- joenste van het afval van een splijtingsre actor Moeder Rost geeft haar jong een kontje bij de eerste wankele pogin gen die dit baby-nijlpaard in de Wil- helmina-dierentuin in Stuttgart deed. Het kind is een paar dagen oud. AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar vanmorgen verder omlaaggegaan. Na een opening op ƒ2,1280 (een nieuw historisch laagtepunt) rekte de koers tijdelijk tot 2,1220, waarna omstreeks half elf ƒ2,1245 werd gedaan. Volgens wisselmakelaars droeg de handel ren druk karakter. (ADVERTENTIES) BEZORGKLACHTEN: ihaandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoortr023 - 31 90 53 Noord- en Mldden-Scandlnavlë, Finland: Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat regen. Middagtemperatu- ren 10 tot 16 graden. Zuld-Scandlnavlë: Vrij veel bewol king met vooral in de berggebieden nu en dan regen Maxima 13 tot 17 graden maar aan de zuidoostzijde van de Noor se bergen plaatselijk tot 22 graden bij enkele opklaringen. Do Britse eilanden, Benelux, Noordwest-Franridjk, Noord-West- dultsland en Denemarken: Wisselval lig en koel met van tijd tot tijd regen, maar ook af en toe zon. Maxima van 15 graden in Schotland tot 21 graden in het zuidoosten van het genoemde gebied. Noord-Weet-Spanle, Midden- en Zuldwest-Frankrijk, Midden en ZuM- Duttaiand: Een periode met veel zon welke zich van Noordwest-Spanje oost waarts naar Zuid-Duitsland zal verplaat sen, gevolgd door meer bewolking met plaatselijk een bui. Middagtemperaturen tussen 23 graden aan zee tot 29 graden plaatselijk in het binnenland. De rost van Spanje, vakantiestra- kan rond da Middellandse Zee, Grie kenland: Overwegend zonnig en warm, temperaturen meest rond 28 graden, maar vooral in het binnenland van Spanje plaatselijk tot 35 graden. Alpengebied, Balkan exclusief Griekenland: Flinke zonnige perioden, op enkele plaatsen een bui. Maxima tussen 22 en 28 graden in het laagland. Canariache eilanden: Aanhoudende noordoost passaat met aan de noordzij den van deze eilanden wolkenvelden. Maxima van rond 25 graden aan de noordkusten tot 30 graden aan de zuid kusten. A s. dinsdag is BIK Laat u dan inschrijven. Het is mogelijk elke avond van 7-9 uur Zijlweg 49, Tel. 326906, Haarlem. Het gevolg van dit gedrag was een groeiende I opstopping die zelfs enige kleine aanrijdingen met geringe schade tot gevolg had. De gemeentepolitie WMF verkeersongeluk vijf personen om het leven kwa- I men, heeft gedurende het weekend nogal wat publiek getrokken. Met name zondagmiddag was het aantal automobilisten ter plekke groter dan i normaal op dat tijdstip. Op de plaats waar zwart geblakerde tunnelwanden en noodverlichting de I plaats markeerden waar de ramp zich had vol trokken, verminderden veel automobilisten hun snelheid en bleven sommige weggebruikers zelfs stilstaan. gemeenteraad uitgebreid gediscussieerd over de circuithinder. Dat gebeurde aan de hand van een rapport dat het college had laten opstellen naar aanleiding van schriftelijke klachten van het Anti- Circuit Komité. Het speciale klachtennummer tijdens de Grand van Velsen constateerde zelf dat er weggebruikers waren die nadat zij de oostelijke buis van de tunnel j waren doorgereden, langs de kortst mogelijke weg weer terugreden in de richting van waar zij waren gekomen. De heer H. C. Heuvelink, hoofd van de dienstk- ring Haarlem van Rijkswaterstaat, liet hedenmor- gen weten dat een eerste onderzoek naar de schade I aan de tunnelwand lijkt mee te vallen. „De wanden zullen moeten worden gereinigd en gepleisterd. De bekabeling van verlichting, signalering en luid- sprekers is gedeeltelijk verbrand en moet worden vernieuwd. Ook de plafondisolatie zal opnieuw worden aangebracht. Over het bedrag dat met deze schade gemoeid is kon de heer Heuvelink nog geen nadere informatie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1