VERDRAG DOOR SOVJET-UNIE FEL GEHEKELD oden door regenval Polio in Canada Nederlandse journalist Z-Afrika opgepakt in Aardbeving in VERZET VAN VICE-PREMIER JADIN Europa wordt Californië nachtmerrie afgeranseld Eenvoud bij begrafenis paus Paulus overheersend Veertig doden bij busongeluk onder controle Nazi’s in VS 1 -1 NA BETALEN BOETE VRIJGELATEN Ki I th rtw gJH I 7 fc-3 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 14 AUGUSTUS 1 9 7 8 rles ting ting iwen Val Ton inker mken adeur Het gebeuren werd rechtstreeks door de Japanse televisie uitge zonden. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) (Van onze redactie buitenland) PEKING. Na zes jaar van moeizame onderhandelingen heb ben Japan en China zaterdaga vond officieel vrede gesloten en een verdrag van vrede en vriend schap getekend. Het verdrag is de laatste stap op weg naar een volle dige normalisering van de betrek kingen tussen beide landen. De ondertekening vond plaats in de Grote Zaal van het Volk in Pe king. Voor de volksrepubliek on dertekende minister van Buiten landse Zaken Hwang Hwa, voor Japan collega Soenao Sonoda. ROME. Ondanks de kleurige uniformen, de sjerpen en ereteke nen van de diplomaten,, generaals ministers en staatshoofden, die zaterdag de begrafenis van paus Paulus VI bijwoonden, was de overheersende indruk die de plechtigheid naliet er een van strenge soberheid. De houten kist, op de grond in plaats van op een hoge katafalk, niet bedekt door een rouwkleed en niet bekroond met de tiaar, de drievoudige paus- kroon, maar met een evangelie boek, het waren evenveel tekenen van de eenvoud die paus Paulus tijdens zijn leven betrachtte en uitdrukkelijk voor zijn begrafenis had gewenst. - I j AM Japan en China sluiten vrede it De groep kardinalen tijdens de begrafenis van paus Paulus. Veel doden na explosie flat in Beiroet (Van onze redactie buitenland) Alsof er nooit een flatgebouw heeft gestaan. Dit was wat er overbleef na de bomontploffing, die tenminste 87 mensen het leven kostte. Israel gaat weer bouwen i een inge- n het isdag drie imen •n 45 i een deze ische an de keert i had WENEN (DPA). Een studiegroep voor internationale analyses in We nen heeft ten aanzien van Europa's toekomst een schrikbeeld geschil derd om duidelijk te maken, wat er gebeurt als er niets gebeurt”. Als de Europeaan in de komende honderd jaar zijn zeden en gewoonten niet wezenlijk wijzigt, aldus de studie groep, wordt Europa een nachtmer rie. Ongeveer 45 procent van de bevol king in de leeftijdsgroepen tussen de 20 en 75 jaar valt ten offer aan het verkeer, elke burger drinkt vier liter wijn per week, 85 procent der huwe lijkspartners scheidt minstens één keer en ongeveer vijftien procent der Europeanen pleegt zelfmoord. Volgens de voorspelling van de stu diegroep worden alle vrouwen inge schakeld in het arbeidsproces, zijn alle Europeanen academicus tegen het jaar 2075 en verdient men per jaar per hoofd ruim 200.000 gulden. Een woordvoerder van de studie groep zei dat de bedoeling van het onderzoek is, aan te tonen wat er gebeurt als er niets gedaan wordt en ongewenste ontwikkelingen niet bij tijds worden gecorrigeerd. 1275 delin- an de <orea Dit is ninis- met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie- PLO. PLO en PLF hebben een paar weken geleden nog bloedige gevechten met el- BEIROET. Het is nog steeds niet duidelijk welke groepering de aanslag op haar geweten heeft, die zaterdagnacht in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te minste 87 mensen het leven kostte. Ge vreesd wordt echter dat het dodental de 200 zal overschrijden. Zes gevallen van polio in Canada zijn officieel bevestigd. De epidemie is uitge broken onder mensen die om religieuze redenen tegen inenting zijn. Sinds vorige week hebben zich in Canada 52.000 men sen laten inenten met het oog op de epide mie. LOS ANGELES (Reuter). In Santa Barbara aan de kust van Californië, sprongen gisteren gas- en waterleidingen, werden huizen beschadigd en ontstonden verspreide branden als gevolg van een aardbeving. JOHANNESBURG De Nederlandse journalist Willem Offenberg, die als cor respondent voor het NRC-Handelsblad en de NOS in Zuidelijk Afrika werkt, is gistermorgen door de Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie in een zwarte woonwijk bij Port Elizabeth gearresteerd. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika Karl Breyer) compromis-tekst luidt als volgt: „Beide staten streven niet naar hegemonie in het Aziatische gebied van de Stille Oceaan of in welk ander deel van de wereld ook en ze wijzen pogingen van andere staten of groe pen van staten af, hegemonie op te bou wen”. Inmiddels heeft het Russische persbu reau Tass fel op de totstandkoming van het verdrag gereageerd. „Het verdrag, dat tegen de Sovjet-Unie is gericht, betekent een capitulatie van Japan voor Peking”, aldus het persbureau. Japan, zo zei Tass „week voor het dictaat van Peking „door het verdrag te tekenen dat in overeenstemming is met China’s agressieve aspiraties in Zuidoost-Azië. Volgens het Russische persbureau poogt Japan de anti-hegemonie-clausule te baga telliseren, maar dat „de illusies over de mogelijkheid het gevaarlijke karakter van de Peking-versie van het verdrag te ver zwakken, van het begin af aan zijn ge doemd te mislukken”. Tegen die beslissing, zo zegt de regeringsverklaring, heeft vice- premier Jadin beroep aangetekend en aangekondigd de zaak bij het voltallige kabinet aan de orde te zullen stellen. Jadin, die premier Begin vervangt (met vakantie), had eerder op de dag bekendgemaakt dat er geen regeringsbesluit was genomen over het oprichten van nieuwe nederzettingen. De verwarring begon toen de Israëlische staatsradio gistermid dag uitvoerig bericht had over de plannen om vijf nieuwe nederzettingen te vestigen. De censuur had iedere vorm van publikatie tot nu toe verboden, omdat alles wat in de ministeriële commissie voor veiligheidszaken besloten wordt, per definitie staatsgeheim is. Dit staatsgeheim Was snel uitgelekt, zozeer zelfs dat de Vrede Nu-beweging zaterdag op de Westoever een demonstratie hield tegen de nieuwe nederzettingsplannen, waarvan zij geacht wer den niet op de hoogte te zijn. Gisteren besloot de censuur het geheim prijs te geven en er ontstond geweldige consternatie en verlegenheid, omdat het lijkt dat zo kort voor de topconferentie in Washington, Israel demonstratief nieuwe nederzettingen op de Westoever gaat bouwen. Jadin trachtte de zaak te redden door te verklaren dat de zijn huis mag verlaten om naar de kerk te gaan. Offenberg werd naar het dichtstbijzijn de politiebureau gebracht en daar ruim een uur ondervraagd naar zijn verbindin gen met de zwarte revolutionaire bewegin- MANILLA (Reuter). Bij grondver schuivingen als gevolg van hevige regen val, zijn in het noorden van de Filippijnen in het weekeinde 32 personen om het leven gekomen. Tien personen zitten opgesloten in een mijnschacht in de noordwestelijke stad San Marcelino. In Manilla waadden de mensen op weg naar hun werk door het water dat in de straten stond. Ter hoogte van het zuidwestelijke eiland Palawan drijft een vissersboot hulpeloos op ruwe zee rond. Aan boord bevinden zich 24 opvarenden. rand (ongeveer 75 gulden) voor het binnen gaan van een zwarte woonbuurt zonder vergunning, hadden betaald, werden zij weer vrijgelaten. De organisatie van buitenlandse journa listen in Johannesburg, waarvan ook Of fenberg lid is, zal een officieel protest tegen de arrestatie indienen. Willem Of fenberg heeft intussen blijkbaar ook moei lijkheden met de verlenging van zijn zoge naamd „re-entry visum”, dat binnenkort verlengd moet worden. In kringen van de buitenlandse journalistenorganisatie be schouwt men deze problemen als een on derdeel van een campagne om journalis ten het leven in Zuid-Afrika moeilijk te maken. Zo is bijvoorbeeld de Duitse cor respondent van het blad „Der Spiegel” al bijna een jaar lang niet meer officieel als journalist geaccrediteerd, hetgeen bete kent dat hij nergens officieel als corres pondent kan optreden. TORONTO (Reuter). De Canadese medische autoriteiten hebben zaterdag verklaard, dat de polio-epidemie in Cana da tot staan is gebracht. Desondanks heb ben artsen twee nieuwe gevallen van kin derverlamming gemeld. kaar geleverd in Noord-Libanon, waarbij tenminste 20 mensen werden gedood. Voor de explosie in het flatgebouw was, zo schatten experts, 250 kilo hoogwaardige springstof gebruikt. Van de flat is niets meer over dan alleen wat brokstukken. Het Palestijnse Bevrijdingsfront zei in een eerste reactie, dat de verantwoordelijk heid voor de aanslag lag bij vijandelijke elementen in de Palestijnse beweging, maar verklaarde later dat het geen enkele Palestijnse vleugel een dergelijk misdadig optreden in de schoenen wilde schuiven. De PLO maakte onmiddellijk na de aan slag bekend, dat er een commissie was benoemd die het incident moet onderzoe ken. Palestijnse leiders lieten gisteravond doorschemeren, dat Israel wordt verdacht de aanslag te hebben gepleegd. Offenberg was samen met een blanke collega van de „Daily Dispatch” en een zwarte student op weg naar 'de kerk in New Brighton, waar hij een afspraak had met een leider van de zwarte bewustzijns beweging Barney Pityana. Pityana is een vriend van Steve Biko en werd eveneens verleden jaar in augustus gearresteerd. Hij zat tot enkele dagen geleden in de gevangenis en kreeg na zijn vrijlating di rect een zgn. „banning order” opgelegd. Voor Pityana betekent het dat hij alleen (Van onze redacteur in Israel Jaap van Wesel) JERUZALEM. Een Israëlische regeringswoordvoerder heeft gisteravond in een officiële verklaring bevestigd dat de ministeriële commissie voor veiligheidszaken op 28 juni beslo ten heeft vijf para-militaire nederzettingen te vestigen in de Jordaanvallei, op de bezette westelijke Jordaanoever. gen in Zuid-Afrika. Zijn papieren en noti ties werden nauwkeurig onderzocht. Het verhoor werd geleid door luitenant Wil kens, die ook in de Biko-affaire een rol speelde. Nacjat Offenberg en de beide an dere journalisten die trouwens niet on dervraagd werden een boete van dertig 'eel ge- ig van eer bij mens, erd on- sft nog nitriet is zeer dt door jntwik- iddelen de Ver- s en vis erdam P. C. in een at van ak zijn itoffer vol- ikort m er oon- tem- twee jf en j een Voorzover de politie wist is er één ge wonde door het instorten van een dak. De aarbeving was van matige intensiteit met zwaartepunt in de Stille Oceaan, vijf zeemijlen ten zuiden van Santa Barbara. De stad ligt op 160 kilometer ten noord westen van Los Angeles. Californië beleeft regelmatig aardbevin gen. De laatste grote had in 1971 plaats in Los Angeles, toen voor 500 miljoen dollar schade werd aangericht. ssadeur ing van ambas- s gevol- eest. Hij ibo ver- Rotter- rdag op apt die, diep in iezelfde bilisten 'er band erd be- i bekeu- lan hun o totaal Ook typerend voor zijn stijl was het feit dat de ceremonie buiten op het plein plaatsvond, zoals hij alle plechtigheden van zijn pontificaat buiten had verricht, omdat de basiliek niet groot genoeg meer was voor de steeds talrijker menigten die toestroomden om hem te zien en te horen en die hij ondanks zijn zwakker wordende gezondheid nooit heeft willen teleurstel len. Het was het indrukwekkend einde van een man, die in zijn leven grote macht heeft uitgeoefend, maar die in de eerste plaats een geestelijk leider heeft willen zijn en dat tot na zijn dood heeft willen uitdrukken. In dat opzicht althans kwam het pausschap van Paulus VI overeen met de sociologische „taakomschrijving” die de Amerikaanse priester-socioloog An drew Greeley gistermorgen op een druk bezochte persconferentie in Rome toelicht te. Maar verder leek Greeley’s beschrij ving van de ideale paus eerder op een negatief portret van paus Paulus, al ont kende hij dat dit zijn bedoeling was. Ook een ongelovige socioloog, zo meen de hij, zou bij de taakomschrijving van een godsdienstig leider slechts kijken naar de efficiëntie waarmee hij de godsdienstige dimensie tot uitdrukking weet te brengen. Daarom doet het er niet toe of de nieuwe paus een curiekardinaal is of niet, of hij wel of geen Italiaan is, wel of geen intellec tueel, wel of geen goed bestuurder. Het komt er niet op aan of hij een diplomaat is of een herder, of hij uit de Eerste, Tweede of Derde Wereld komt, of hij progressief is of gematigd en wat voor positie hij in neemt ten aanzien van de politieke proble men waarmee de wereld worstelt. Kortom, Greeley veegde alle discussies die dezer dagen in Rome worden gevoerd van tafel en vatte op wetenschappelijke gronden het pausportret samen in dé naar tandpasta zwemende slagzin: „Holiness with a smile”, heiligheid met een glimlach. Vooral ook door de nadruk die hij legde op de noodzaak dat deze vrolijke heiligheid ook overtuigend op de televisie moest overkomen, leek zijn betoog eerder afkom stig uit een reclamebureau dan uit de studeerkamer van een socioloog. Serieuzer is de open brief van een groep theologen rondom het internationale tijd schrift Concilium, onder wie Edward Schillebeeckx, Hans Kng, Yves Congar en anderen. Zij vragen de kardinalen aller eerst te zoeken naar een man die openstaat voor de wereld, die geestelijke leiding kan geven met gezag, maar zonder autoritair te zijn, een echte zieleherder, die zijn macht weet te delen met zijn broeders in het bisschopsambt, bereid om van rooms-ka- tholieke zijde alle hinderpalen uit de weg te ruimen die de eenheid van alle christelij ke kerken in de weg staan, en tenslotte een authentiek christen: „Hij hoeft geen heili ge te zijn en geen genie, maar wel een christen in de ware zin des woords, een die zich in zijn denken, spreken en handelen laat leiden door het evangelie als doorslag gevende norm”. „Als katholieken”, zo schrijven de theo logen, „doen wij een beroep op de kardina len om de best mogelijke kandidaat te kiezen, ongeacht zijn nationaliteit. Zij be slissen over de toekomst van de katholieke kerk”. Van dit laatste zijn de kardinalen zich ongetwijfeld bewust. De bijna twee weken die zij zich gunnen voordat zij zich terugtrekken in het conclaaf om de opvol ger van paus Paulus aan te wijzen, beste den zij aan drukke onderlinge besprekin gen die intussen, ver van alle indiscrete ogen en oren, al begonnen zijn. De speculaties waar de Romeinse kran ten zich in deze dagen aan overgeven, zijn daarvan zeker niet de neerslag. Hierin komt de Argentijns-Italiaanse kardinaal Eduardo Pironio steeds sterker naar vo ren, terwijl de aanvankelijk vaak genoem de Sebastiano Baggio al sinds dagen op vallend afwezig blijft. Maar misschien is dat een voordeel, als althans de Romeinen gelijk hebben, die uit hun eeuwenlange ervaring de overtuiging putten dat de kar dinaal die al als paus wordt gedoodverfd voor hij het conclaaf ingaat, weinig kans heeft ook inderdaad gekozen te worden. ■F 1 NAIROBI (Reuter). Bij een busonge luk in het noorden van Oeganda zijn zater dag veertig inzittenden, voor het meren deel kinderen, om het leven gekomen. Radio-Oeganda zei dat het voertuig met meer dan honderd passagiers in een rivier was gestort. Zaterdagavond had men ze ventien lijken geborgen. m een s voor len. In I Joegen or J. J. Speel- gingen dozijn en een ie looft jt geld- verlos- [earst, i jaar mbio- trou- deeld. orden erlaat. moet iwen”, ïtricia ikkige laarde 1 ia een lorma- I De aanslag vond plaats in een acht ver diepingen tellend flatgebouw waarin on der meer het militaire opperbevel van het pro-Iraakse Palestijnse Bevrijdingsfront (PLF) was gehuisvest. Het flatgebouw stortte in een uur nadat het PLF een driedaagse conferentie had beëindigd over de vraag hoe zich op te stellen in de vete op bezette Jordaanoever regering niets besloten heeft. Hij ging ervan uit dat een regerings besluit niet definitief is, zolang er een beroep hangende is. Daarop werd Sharon, voorzitter van de ministeriële commissie voor veiligheidszaken; razend. De informatie van de radio was van hem afkomstig en de indruk werd gewekt dat hij, Sharon, op eigen gezag nederzettingen aan het stichten was, een beschuldi ging die begin januari ook al was geuit, toen alweer vlak voor het begin van vredesonderhandelingen, bulldozers aan het werk gingen, in de Sinaï, onder aanvoering van Sharon. Bovendien argumenteerde Sharon dat Jadin zijn beroepsmoge lijkheid verspeeld had, omdat hij de zaak niet binnen twee weken aan de orde heeft gesteld, de termijn die voor dat soort zaken geldt. Hoe het ook zij: het kwaad is geschied. Opnieuw heeft Israel de verdenking op zich geladen, dat het opzettelijk de vredesbespre kingen wil torpederen voordat zij begonnen zijn. Dat deze beslissing op 28 juni is genomen een argument van de voorstander van deze nederzettingen doet natuurlijk niet terzake. De vraag is waarom de censuur juist nu dat „staatsge heim” moest prijsgeven, terwijl toch een kind kon nagaan wat de gevolgen daarvan zouden zijn. Het beroep van Jadin zal waarschijnlijk in de regering geen kans maken. Dan staat er nog een beroepsmogelijkheid open bij de Knessetcommissie voor defensie en buitenlandse zaken, maar ook daar heeft de regeringspartij Likoed een meerderheid. Het enige waar Jadin en diegenen die de zaak nog willen redden op kunnen hopen, is dat de regering de zaak zal uitstellen tot na de topconferentie in Camp David. Het belang, dat de Chinezen aan het verdrag hechten werd zaterdagavond ge symboliseerd door de aanwezigheid tij dens het tekenen van de Chinese partijlei der Hwa Kwo-feng en de eerste vice-pre mier Teng Hsiao-ping. De Chinees-Japanse onderhandelingen kwamen na een impasse van drie jaar op 21 juli van dit jaar weer op gang. De moeilijkheden ontstonden vooral over de zogeheten anti-hegemonie-clausule die China onvoorwaardelijk in het verdrag opgenomen wilde zien. Peking wilde een bepaling, dat overheersing door een derde land in Azië zou worden veroordeeld. De bepaling richtte zich vooral tegen de Sov jet-Unie. Japan stelde met het oog op de relaties met Moskou, een andere clausile voor, waarin met name zou staan, dat de bepaling niet was gericht tegen een be paald land. Het resultaat is nu een verdrag bestaan de uit een pre-ambule en vijf artikelen. De KANSAS CITY (UPI). Een groep mensen is gisteravond binnengedrongen in een plaatselijk country-and-western ra diostation en heeft twee leden van de Plaatselijke nazipartij afgeranseld die voor de microfoon werden geïnterviewd. In welke mate de twee nazi’s gewond werden is niet bekend, maar ze moesten in elk geval naar een ziekenhuis worden ge bracht. Volgens de politie werd in de studio schade aangericht. r Wt W WK T

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3