UCI wil WK commerciëler Deelnemers Proftour Plan voor aanpakken schaakboycot Belangstelling voor Zoetemelk sportpunticT] I F ft LI CONFLICT BEHEERSTE EERSTE ETAPPE VAN PROFTOUR F h mJ WK wielrennen 13 SPORT AUGUSTUS 19 7 8 1 r i kW door Peter Heerkens Peter Post al rond met De Muer fondsen ioteerd Roy Schuiten heeft nieuw succes hard nodig (Van onze speciale verslaggever) mder lieren idelin- :n wij 372,00 4,20 ijk of iebels itratie ■rdam in het .vacht- r een dstes Giro >mati- telex Het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond heeft Ileana losof aangetrokken als trainster van de na tionale selectie ritmische gymnastiek. De 36-jarige Roemeense volgt haar landgenote Marianne Christiansen op. gulden Alan Kennedy van Newcastle United overgenomen. Joop Zoetemelk zal samen met Roy Schuiten een koppel vormen in de Trofee Baracchi, een tijdrit over 100 kilometer. Zoetemelk eindigde vorig jaar samen met Freddy Maertens als tweede. Lomme Driessens keert volgend jaar terug in de wielersport. Hij wordt manager bij de Belgische ploeg, waar van Ton Vissers ploegleider is. Dries sens heeft in het verleden onder ande re Fausto Coppi, Rik van Looy, Eddy Merckx en Freddy Maertens onder zijn hoede gehad. Sheila Young, voormalig wereld kampioene sprint bij het wielrennen en schaatsen, is begeleidster van de 21 leden tellende Amerikaanse ploeg, die deelneemt aan de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan. Sparta is op zoek naar een nieuwe centrumpspits, nu de Engelsman Stu art Parker door een rugblessure voor tenminste drie maanden is uitgescha keld. Het bestuur van de Rotterdamse club staat in principe niet onwelwil lend tegenover het verzoek van trai ner Petescu om een nieuwe speler aan te trekken. De internationale wielerfederatie heeft Tsjecho-Slowakije aangewezen als organisator van de wereldkampi oenschappen wielrennen in 1981. Jacqueline Selker (Tion) heeft het jeugdrecord op de 100 meter horden gebracht op 14.55 seconden. De gebroeders Vollebregt zijn in Tallin tweemaal eerste geworden tij dens wedstrijden in de Flying Dutch- manklasse. (Van onze sportredactie) STOCKHOLM. De Zweedse schaak bond is van plan de komende wereldkam pioenschappen schaken voor landenteams in Argentinië te boycotten. De schaakolympiade was eigenlijk in eer ste instantie deze zomer gepland, maar werd verplaatst naar oktober. De Zweden vragen de schaakbonden in andere landen hun voorbeeld te volgen. Dit schriftelijke verzoek is ondertekend door 25 van de meest vooraanstaande schakers in Zwe den, onder wie de internationaal bekende Christet Niklasson. Het bestuur van de schaakbond meent dat de in Argentinië gehouden wereldkam pioenschappen voetbal het duidelijke be wijs hebben geleverd dat sport voor pro pagandadoeleinden misbruikt kan wor den. Gevreesd wordt dat de schaakkampi oenschappen de junta opnieuw de kans geven propaganda te maken. Daarom wordt een uitgebreide boycot noodzakelijk geacht. Nederland neemt met onder meer Tim- man, Sosonko, Donner en Ree aan de schaakolympiade deel. volle toeren. Alleen moest het publiek het bij de openingstijdrit ook stellen zonder Fedor den Hertog. De in Franse dienst laim, sn. Zeshonderd Italiaanse profvoet ballers zijn dit seizoen werkeloos door inkrimping van de selecties van de verenigingen. Jos Hermens zal deze week (vrij dag) in Brussel een 5000 meter lopen. Vrijwel de gehele wereldtop (Rono, Liquori en Cheruyot) is daarbij aan wezig. Aanvankelijk zou Hermens ook deelnemen aan een wedstrijd in Zürich, maar hij laat deze schieten om zich optimaal voor te bereiden op de loop in Brussel. sers kracht niet eerder in zijn portemonnee dan in zijn benen had gezeten. Schuiten nu: „Onzin. Pure onzin”. In de Grand Prix des Nations verspeelde Schuiten zijn reputatie aan Freddy Maertens en ook de Trofeo Baracchi bracht hem geen winst. Een eerste grote poging om de schade te herstellen eindigde vorig jaar in het ziekenhuis van San Cristobal, waarin Schuiten terechtkwam na een trainingsongeluk voor de wereldkampioenschappen in Venezuela. Een ge broken sleutelbeen, een schouderbladbreuk en een ernsti ge handblessure kostte hem twee maanden rust. Ingrij pende consequenties voor zijn werk op de winterbanen had dat niet, maar tóch merkte Roy Schuiten via zijn bankrekening een gemis aan belangrijke uitslagen. Schuiten: „Wanneer de grote prestaties lang uitblijven, dan zakt op een gegeven moment je prijs, dat is logisch. Ik kreeg afgelopen winter voldoende contracten, maar de hoogte van de contracten verschilde duidelijk met daar voor. Het is dan ook bijzonder belangrijk voor me om hier wereldkampioen te worden”. In zijn inspanning om dat doel te bereiken geniet Roy Schuiten o.a. de steun van zijn Italiaanse sponsor, die ploegleider Chiappano, de vaste arts van de ploeg Cavelli en masseur Davo speciaal voor hem naar München diri geerde. Wat dat betreft rust op Schuiten niet alleen de taak zijn eigen imago op te poetsen, maar ook dat van zijn Italiaanse werkgever, die hem voor dit en volgend seizoen inlijfde als één van de belangrijkste reclamemakers. Schuiten: „We kwamen overeen dat ik gedurende het voorseizoen mijn gang mocht gaan in de kleinere meer- daagsen plus de tijdritten en dat daarna vanaf de wereld kampioenschappen mijn programma vrij is voor de be langrijkste wedstrijden. Dat wil vooral zeggen: in de tijdritten van Baracchi, Lugano, Castrocaro en de Grand Prix. Voor mij begint het seizoen dus eigenlijk nu pas goed, maar dat was vroeger niet anders. Ik ben een coureur van de najaarswedstrijden, wat financieel ge zien een nadeel is. Wanneer je het voorseizoen een belan grijke uitslag maakt kun je daar de hele zomer van profiteren door goede contracten in de criteriums, maar die kermiskoersen zijn afgelopen wanneer ze voor mijn interessant zouden kunnen zijn”. Zodoende kreeg Roy Schuiten in de criteriums die hij de afgelopen weken reed niet het hoogste startgeld, ook al won hij overigens enkele wedstrijden. Die lagen echter te ver buiten de directe interessesfeer: twee koersen in Italië en een in Noorwegen. „Plus”, aldus Schuiten, die zich enigszins miskend voelt omdat die resultaten de grote publiciteit niet haalden in Nederland, „de tijdrit in de Driedaagse Ruota d’Oro”. Deze uitslagen overziende, concludeert Schuiten zelf over zijn aanloop naar het wereldtoernooi op de baan: „Niet veel gewonnen, maar over het algemeen goed gere den en dat is geruststellend”. Door de verplichtingen van en bij zijn Italiaanse spon sor, werkte Roy Schuiten een totaal ander voorbereidings programma af dan hij in voorgaande jaren gewend was. Schuiten: „De grootste drukte zat er voor onze ploeg na eind mei, na de Ronde van Italië, al op, wat voor een programma zoals ik dat graag afwerk gunstig uitkomt. Ik kon lekker herstellen en me op het Nederlands kampioen schap richten. Daar hield ik me meer mee bezig dan de laatste jaren, omdat ik me niet wilde laten verrassen door Herman Ponsteen die als tegenstander nieuw voor me was”. Die concentratie leidde tot twee keer toe tot de uitste kende tijd van 6.06, waaruit Roy Schuiten de hoop kon putten dat er een goede kans van slagen is op het wereldkampioenschap. De belangrijkste tegenstanders met wie hij in München zal moeten afrekenen: Gregor Braun (de titelverdediger), Knut Knudsen (de laatste drie jaren achtereenvolgens 2e, 3e, 2e) en Daniel Gisiger (vorig jaar bronzen-medaillewinnaar bij de amateurs). NIJMEGEN (ANP). Deze week heeft Peter Post een gesprek met Joop Zoete melk over de opvolging van Hennie Kui per als kopman voor de grote etappe- wedstrijden. Kuiper kwam tijdens de Ronde van Frankrijk al tot een akkoord met de Franse ploeg van Maurice de Muer. Zoetemelk staat het hoogst op het verlanglijstje van Post. „Ik werk het liefst met renners uit eigen land. Ik denk dat Zoetemelk wel oren heeft naar mijn voorstellen, vooral omdat de toekomst van de wielersport in Nederland er gewel dig uitziet”. Bedoeling is, dat het jaarlijkse titeltoer- nooi als compleet pakket wordt verkocht, wat als belangrijkste financiële voordeel heeft, dat een organiserend land geen af koopsom meer is verschuldigd aan de UCI. Op dit moment schommelt dat be drag wat een nationale bond aan de inter nationale federatie moet betalen rond de 300.000. Het in München geopperde plan onder vond nogal wat weerstanden in het kamp van de conservatieven. Bovendien zijn bij de uitwerking van het voorstel bezwaren te verwachten van Oostblok-afgevaardig- den voor wie een dergelijke binding tussen sport en commercie in eigen land ondenk baar is. Op het UCI-congres waar dit voorstel werd aangehouden (er komt een studie commissie), kreeg Nederland een nieuwe vertegenwoordiger in de profsectie FICP. Een lid van de Stichting Bevordering Be roepswielersport (SBB), Hein Verbruggen, werd na stemming onder vier kandidaten voor drie zetels gekozen, waarmee de KNWU een opvolger had voor de terugge treden oud-voorzitter mr. J. van Ballegoij- en de Jong. s een 8500 loofd- ruim 111,00 53,00f 151,00 1,36 170,00 39,70 8,00a 91,00 28,10 56,00 104,50 46,00 57,80 50,50 77,50 36,00 55,10 138,50e 100,10 96,00 37,20 116,00 70,20 134,00 64,10 46,50 39.40 54,00 75,00 39,00e 35,70 605,00 53,50e 69,50 50,00 48,00 74,00 128,00a 42,30 47,10 130.50 61,00 46,00 3,75b 68,00 152,50 67,40 102,00e 186,00 65,00 56,60 127,50 51,50 26,40 137,00 66,60 101,50 58,50 37,00 143,00 93,00 58,80 58,50 182,50 37,00 87,10e 103,50 59,00 60,80 49,50 43,60 270,00 168,00 130,00 350,00 rische ten rsen. •r dit n euvel aan. I i dag- (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN. Binnen de internationa le wielerorganisatie (UCI) leven plannen om de wereldkampioenschappen com merciëler aan te pakken en uit te besteden aan een reclamebureau. Zoetemelk toonde zich bij de start van de Profronde van Nederland wel geïnte resseerd in een gesprek met Post. „Voor het wereldkampioenschap beslis ik voor welke ploeg ik volgend jaar rijd. Misschien blijf ik wel bij mijn eigen ploeg, want beide sponsors gaan door. Of ik dat inderdaad doe, hangt af van de kwaliteit van de knechten”. Van verschillende kanten werd er gesug gereerd dat Post ook interesse zou hebben in de Belg Pollentier, die wegens fraude op de dopingcontrole uit de Ronde van Frankrijk werd gezet en op het ogenblik een schorsing van twee maanden uitzit. Post: „Ik heb Pollentier geen enkel aanbod gedaan. Ik weet nergens van. Zoetemelk staat voorop. Komt Joop niet over, dan geloof ik, dat ik liever doorga met de romp van de ploeg van dit jaar. Met Johan van de Velde en Henk Lubberding heb ik jonge talentrijke renners, die zich in de toekomst in het grote rondenwerk gaan ontwikke len”. Post weet zich als manager-ploegleider voor het komende seizoen al verzekerd van de diensten van Jan Raas, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Johan van de Velde, Cees Priem, Piet van Katwijk, André Gevers, Aad van den Hoek, de Westduitser Klaus-Peter Thaler en de Bel gen Paul Wellens en Wilfried Wesemael. De Belg José de Cauwer vertrekt met Kuiper naar Frankrijk. Gerben Karstens (36) stopt met het grote werk op de weg. Of Jan Huisjes en de Belg Frank de Gent kunnen blijven hangt af van de overige uitbreiding van de ploeg. A ROY SCHUITEN: marktwaarde opvijzelen tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen in West-Duitsland. geloofde niet in het bod dat hij had gekre gen van Peugeot. Dus ‘heb ik hem aangera den nog eens terug te gaan naar Frankrijk en alles rustigste overwegen. Als hij dat had gedaan zou hij naar mij komen”. Dat laatste is volgens Post niet meer gebeurd. Een tegenbod is er dan ook niet gedaan door Kuipers huidige werkgever. Post noemt het gedrag van Kuipers echt genote, die ontkende dat er een overeen komst is, kinderachtig. Volgens hem wordt er nu uitsluitend nog geheimzinnig gedaan omdat volgens het UCI-reglement renners die een contract hebben niet voor 1 okto ber een verbintenis met een andere werk gever mogen aangaan. „Maar dat”, zegt Post, „is natuurlijk ook een papieren regle ment”. Hennie Kuiper was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Piet Liebregts, manager van de proftour en begeleider van de Nederlandse ploeg naar het wereldkampioenschap, vertelde: „Ik heb zondagavond contact gehad met leden van de sportcommissie en er is beslo ten Hennie Kuiper een eerlijke kans te geven. Hij bereidt zich voor in wedstrijden in België. Het is de bedoeling dat sport- commissielid Arj aan de Schipper of ik hem daar twee dagen gaan observeren”. Liebregts hecht overigens veel waarde aan de mening van Kuiper zelf. „Ik heb ver trouwen in Kuipers eerlijkheid. Als hij zegt dat hij fit is, is hij dat ook eri kan hij mee”. Maar ook zonder Kuiper draaide het profwielercircus in Nijmegen gisteren op rijdende Den Hertog keerde gisteren uit Brest terug met een ontstoken achilles pees. „Ik moest minstens een week rust houden”, liet hij weten. In de proloog over de 1200 meter snelde de 30-jarige Walter Planckaert van de ploeg van Eddy Merckx naar het oranje leiderstricot. Hij was 0,3 seconde sneller dan Jan Raas, die vandaag in de groene trui start. De Zeeuw verscheen overigens niet op de huldiging. Terwijl de ceremonie proto- colaire in volle gang was kluifde hij al rustig aan een kippepoot. „Ik tweede”, reageerde Raas verrast, „daar wist ik niks van. Ik had toch net zo goed derde of vierde kunnen worden. Ik verwachtte na melijk dat er nog wel wat mensen over mijn tijd heen zouden gaan”. Aad van den Hoek won gisteravond een criterium, dat niet meetelde voor het alge meen klassement. De coureur uit de ploeg van Peter Post sprong al na zeven kilome ter weg uit het compacte peloton en had op de eindstreep nog zes seconden over. De sprint van het peloton werd gewonnen door Scheuneman. Het was Van den Hoeks vierde overwinning van dit seizoen. De uitslag van de proloog van de ronde van Nederland, een tijdrit van 1200 meter in Nijme gen luidt: 1. Walter Plankaert (Bel)Merckx) 1.28.78, 2. Jan Raas (Ned-Post) 1.29.03, 3. Daniel Willems (Bel-Jossart) 1.29.13, 4. Jos Gijsemans (Bel-Vis- ser) 1.29.21, 5. Henk Lubberding (Ned-Post) 1.29.26, 6. Dietrich Thurau (Wdl-Jossart) 1.29.66, 7. Aad van den Hoek (Ned-Post) 1.30.11, 8. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 1.30.23, 9. Gerrie van Gerwen (Ned-Harings) 1.30.24, 10. Frans van Looy (Bel-Willekens) 1.30.30, 11. Guido van Cal- ster (Bel-Merckx) 1.30.60, 12. Johan van de Velde (Ned-Post) 1.30.61, 13. Piet van Katwijk (Ned- Post) 1.30.61, 14. Johan van de Meer (Ned-Koop- mans) 1.30.79, 15. Ad Prinsen (Ned-Koopmans) 1-30.82. Uitslag criterium (telt niqt mee voor algemeen klassement): 1. Aad van den Hoek (Ned) 80 km in 1.47.45, 2. Bert Scheuneman (Ned) op 6 sec., 3. Piet van Katwijk (Ned) z.t., 4. Guido van Calster (Bel) z.t., 5. Leo van Vliet (Ned) z.t., 8. Rudie Colman (Bel) z.t., 9. Fons van Katwijk (Ned) z.t., 10. Willy Plankaert (Bel) z.t. en vervolgens het J gehele peloton in dezelfde tijd als Scheuneman. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. De afwezigen bij de Prof tour Nederland zorgden gisteren, tijdens de proloog van de nationale etappekoers voor be roepsrenners, voor meer gespreksstof dan de matadoren op de fiets. Met name het niet-starten van Hennie Kuiper was een onderwerp waarover druk werd gespeculeerd. De Ossendrechter kwam zaterdag in Kamerik aan het vertrek van een criterium en bleek geen hinder meer te ondervinden van zijn fatale val op de Col du Granier in de Tour de France, waarbij hij zijn sleutelbeen brak. MÜNCHEN. In de beroepswielersport bestaat de mogelijkheid om een minder goed seizoen zonder al te grote financiële gevolgen te overleven. Organisatoren van wedstrijden laten namelijk een behoorlijke gelegen heid om te teren op oude roem niet gauw voorbijgaan, tuk als ze zijn op reclamevoering met grote uitslagen ook al moet daar op de affiches „ex" voor gedrukt worden. Maar ooit komt er vanzelfsprekend een eind aan de bereidheid om kampioenssalarissen uit te betalen, zodat nieuw klinkend succes voor de aan de sukkel geraakte vedetten uiterste voorwaarde wordt. En op dat kruispunt bevindt zich Roy Schuiten, die deze week tijdens de wereldkampioenschappen achtervolging een 'glansrol moet vervullen om helemaal terug te komen op de plaats waar hij in 1975 stond. Schuiten bezat toen (na het wereldtoernooi in Luik) twee regenboogtruien (de eerste veroverd in Montreal het jaar daarvoor) plus twee internationaal hoog aangeschre ven eerste plaatsen in tijdritten: de Trofeo Baracchi en de Grand Prix des Nations. Daarna ging het langzaam maar duidelijk mis met zijn prestatiecurve. In 1976 eindigde hij tijdens de WK in Italië achter de grote nationale favoriet Francesco Moser, waarbij zich de vraag opwierp of Mo- Looy (Bel), 26. Tony Hou- brechts (Bel), 27. Eric Jacques (Bel), 28. Willy Govaerts (Bel), 29. Rudy Colman (Bel), 30. Leo Schurgers (Bel), Ludwig Wijnants (Bel), 32. Ge rard Schonbacher (Oos). Ploegleider: L. Wil- lekens. C en A: 33. Walter Planckaert (Bel), 34. Ed dy Schepers (Bel), 35. Guido v. Calster (Bel), 36. Willy Planckaert (Bel), 37. Etienne de Beule (Bel), 38. Robert Mint- kiewicz (Fra), 39. Etienne van der Heist (Bel), 40. Frank van Impe (Bel). Ploegleider: Eddy Merckx. Miko: 41. Joop Zoete melk (Ned), 42. Leo van Vliet (Ned), 43. Barry Ho ban (GBr), 44. Ghristan Levavasseur (Fra), 45. Alain Meslet (Fra), 46. Bernard Vallet (Fra), 47. Robert Alban (Fra), 48. Patrick Busolini (Fra). Ploegleider: L. Caput. Lejeune: 50. Theo Smit (Ned), 51. Jonathan Boy er (VSt), 52. Patrie Friou (Fra), 53. Jean-Louis Gauthier (Fra), 54. Joel IJsboerke: 1. Dietrich Thurau (WD1), 2. Rudy Pevenage (Bel), 3. Walter Godefroot (Bel), 4. André Dierickx (Bel), 5. Ludo Peeters (Bel), 6. Gerry Verlinden (Bel), 7. Guido van Sweevelt (Bel),8. Daniel Willems (Bel). Ploegleider: W. Jossart. Zoppas: 9. Miel Gijse mans (Bel), 10. Jos Gijse mans (Bel), 11. Maurice Perry (Bel), 12. Pierre Sonnet (Bel), 13. Jean Claude Rogge (Bel), 14. Tino Tabak (Ned), 15. Ben Koken (Ned), 16. Ed dy Peels (Bel). Ploeglei der: Ton Visser. Zeepcentrale: 17. Ferdi van den Haute (Bel), 18. Herman van Springel (Bel), 19. Carlos Cuyle (Bel), 20 André Delcroix (Bel), 21. Jos Schipper (Ned), 22. Martin Havik (Ned), 23. Fons van Kat wijk (Ned), 24. Jan van Katwijk (Ned). Ploeglei der: R. de Loof. Miniflat: 25. Frans van A WALTER PLANCKAERT op weg naar de eindzege in de eerste etappe van de Prof tour door Nederland. o Da- 0.90 10 372,500 Algemeen was na dat wonderbaarlijke herstel dan ook de verwachting dat ploeg leider Peter Post zijn paradepaardje voor de rittenkoers op zou stellen voor de prof- tour. Het zou de laatste mogelijkheid bete kenen op een gedegen voorbereiding op het wereldkampioenschap op de Nürburg- j ring. Kuiper kreeg die kans echter niet, j Terwijl hijzelf in het buitenland rondjes Liverpool heeft voor 1,5 miljoen draaide om de broodnodige wedstrijdkilo- j meters op te doen spuwde zijn vrouw Ine vuur tegen iedereen die het maar wilde horen. Peter Post die na de Ronde van Enge land het ploegleiderswerk in de proftour overliet aan zijn assistent Jules de Wever maakte geen geheim van de reden van zijn beslissing. „Kuiper is rond met Peugeot. Dat heeft hij mezelf gezegd. Hij is vorige week tot een mondeling akkoord gekomen en dat is voor mij meer waard dan een handtekening. Nu dat vaststaat, ga ik geen andere jongen uit de ploeg laten”. Post zegt ervan overtuigd te zijn dat Ine Kuiper de kwade genius is achter het ver trek van de Nederlandse wonderrenner naar de Franse formatie van Maurice de Muer. „Hennie zelf is helemaal niet zo”, betoogde Post. „Hij zou veel liever bij Raleigh zijn gebleven. Maar kennelijk heeft hij na lang beraad met zijn vrouw besloten toch mondeling akkoord té gaan”. Onder die omstandigheden wil Post verder niet meer met Kuiper praten. Een goed gesprek over het wisselen van ploeg is er volgens de Amstelveense sport directeur trouwens toch nooit geweest. „Ik „Kuiper is Gallopin (Fra), 55. Yvon Bouleau (Fra), 56. Jean Michel Guérinel (Fra). Ploegleider: H. Anglade. TI/Raleigh: 57. Jan Raas (Ned), 58. Gerrie Knetemann (Ned), 59. Henk Lubberding (Ned), 60. Aad van den Hoek (Ned), 61. Johan van de Velde (Ned), 62. Cees Priem (Ned), 63. Piet van Katwijk (Ned), 64. Paul Wellens (Bel). Ploeglei der: P. Post. Bode: 65. Bert Scheu neman (Ned), 66. Gerry Mak (Ned), 67. Roelof Groen (Ned), 68. Ad Prinsen (Ned), 69. Wil fried Reybroeck (Bel), 70. Fridolin Keiler (Zwi), 71. Co Moritz (Ned), 72. Jo han v.d. Meer (Ned). Ploegleider: H. Koop- mans. Jet Star: 73. Hans Lan- gerijs (Ned), 74. Jan Kre kels (Ned), 75. Adrie van Houwelingen (Ned), 76. Ko Hoogendoorn (Ned), 77. Wim de Ruiter (Ned), 78. Gerrie van Gerwen (Ned), 79. Jürgen Kraft (WD1), 80. Don Allan (Aus) (gastrenner). Ploegleider: H. Harings. NIJMEGEN. De aan dé Prof tour Nederland deelnemende wielren ners zijn:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13