1 a JapanAustralië vervelend honklxiKx/eek Heerenduinen houdt toernooi JONGE WATERPOLOTEAM WON Stootslagen I I I I vanderpol Telstar versloeg IJsselmeervogels CAPI-LAJX Honkbalweek voor Australië studiereis Westbroek eerste I Druk in de weer aan’t Gardameer. I Perfekt van kleur bijCapi-Liix. 7 ll' airconditioning w. Politiek Eer s. JONGE Japan 15 DINSDAG 1 5 AUGUSTUS 19 7 8 SPORT 14 1 t, 2 t K Voor 12.95 haalt u ’m bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. Capi-Lux haalt uit uw vakantie- negatieven wat erin zit. En maakt erde mooiste kleurenfoto’s van die u maar kunt krijgen. Op elk gangbaar formaat. .Voor een redelijke prijs. lag, door Jan van der Nat en Peter van den Boom v 1 Haarlem: Winkelcentrum Schalkwijk, Grote Houtstraat 3a. fa M Trainen voor nationale t met itade- team onbekend begrip it met straat straat steyn- steyn- ■A De Australische manager DA VID WENT: pas drie keer internationaal contact. lenne- M-tna- CUBA MIST (Van onze atletiekmedewerker) JUISTE VORM (ADVERTENTIES) A (ADVERTENTIE) 7 orn 26 0801 man, Wim Brandse, Arthur Maaswinkel, Siebe Huizinga, Rob Hak en René Maas ingeschreven. Het Nederlandse waterpoloteam heeft in West-Berlijn een trainingsontmoeting ter voorbereiding op de wereldkampioen- Het C- en D-toernooi begint op 19 augus tus om 12.00 uur. De finales worden op zaterdag 26 augustus gehouden. raat an -aat tde venw. boven traat zicht- I ZAND VOORT. Het mysterie dat Australië heette is gedeeltelijk opge lost. Het onbekendste van de vijf aan de Tiende Haarlemse Honkbalweek deelnemende landen, speelde gisteren zijn eerste wedstrijd buiten Azië. Zo'n drieduizend toeschouwers waren ge tuige van de 14-2 nederlaag van de „Aussies” tegen het sterke Japan. Het lijkt een normale uitslag tegen de ploeg, die tot de favorieten behoort van het 25ste wereldkampioenschap eind deze maand in Italië. In het Aus tralische kamp overheerste echter toch de teleurstelling. Manager David Went geeft het later in zijn appartement van het Zandvoort- se hotel, waar alle ploegen met uitzon dering van Nederland zijn onderge bracht, grif toe. „Maar we mogen na tuurlijk niet vergeten dat we hebben gespeeld tegen één van de sterkste amateurteams ter wereld. Wij kunnen natuurlijk nooit op tegen een ploeg, die elke dag een paar uur traint”. Trainen met het hele team is voor Australië een onbekend begrip. Het land is te groot en de nationale federa tie heeft te weinig geld om aan een vorm van centrale training te denken. David Went: „De eerste keer dat we samen trainden was hier, toen we net in Nederland waren. De meeste jongens kenden elkaar niet. De topploegen in Australië ontmoeten elkaar maar .één maal per jaar. Dat is tijdens de serie om het landskampioenschap”. Gebrek aan contact heeft het land ook internationaal gezien. David Went is sinds 1973 manager van de nationale ploeg en de trip naar Haarlem en straks naar Italië is de derde reis, die hij meemaakt. 100.000 gulden) en dan moet er weer twee jaar worden gespaard voor we weer eens een reisje kunnen maken. De federaties van de diverse staten moeten dat geld bijeen brengen. Een heel klein deel komt van de regering”. Ook Gossé v.d. Velde wist niet tot een grote prestatie te komen. Kwam hij bij het kogelslingeren dit jaar al tot 38.22 meter, nu moest hij het doen met 30.90 metêr. y_ 2 tuiden 6 (Van onze sportredactie) IJMIJIDEN. De tennisvereniging „De Heerenduinen” houdt vanaf zaterdag 19 augustus een open C- en D-toemooi op het tennispark aan de Heerenduinweg in IJ- muiden. Door het groot aantal inschrij vingen (534) heeft de wedstrijdleiding het aantal te spelen partijen moeten beper ken. In het herenenkelspel in de C-klasse zijn J. Tromp en J. Bernardus de geplaatste spelers, in het damesenkel J. Smolders en L. Warren, in het herendubbel Duyn-Duyn en Dijkman-Berren en in het damesdubbel Smolders-Van Leeuwen. De wedstrijdlei ding heeft Smolders-De Vilder en Beeren- Blesgraaf geplaatst in het gemengd dub belspel. In het D-toernooi worden S. A. Tiersma, R. van Randwijk, J. Akkerdaas en J. Vink gezien als de favorieten voor de eindzege. In het damesenkel verdedigt Esther Koen- ders haar titel. Geplaatst in de D-klasse zijn: Akkerdaas-Bakkum en Van Rand- wijk-Wiers (herendubbel) en Bannink-Pe- risutti en Schavenmaker-Beliën (dames dubbel). Op zondag 20 augustus wordt evenals vorig jaar een klein B-toernooi gehouden. De wedstrijden worden gespeeld, tussen 10.00 en 17.00 uur. Tot nog toe zijn voor dit B-toernooi Hans Schmidt, Hans Brugge- De Haarlemse atletiekjeugd kwam zon dag op de kunststofbaan van Papendal weer bijzonder sterk voor de dag. Op de 100 meter JB werd Mario Westbroek (Haarlem) eerste met een tijd van 10.9 seconden. Verder kwam Raymond Hoef man (Haarlem) bij het hink-stap-springen JB tot een knappe 12.45 meter, goed voor een tweede plaats. Mireille Stadwijk (At- modes) bewees haar kracht weer eens bij het kogelstoten MC, waarbij zij met 12.86 meter ruimschoots eerste werd. Ook het speerwerpen MB leverde haar een gouden medaille op. Met een verste afstand van 32.26 meter gaf zij de overige meisjes het nakijken. Op de 80 meter kwam zij via een sterke serietijd van 10.7 seconden in de finale tot 11.0 (6e). Claudia du Pon (Atmodes) en Elsbeth Kuyper (Atmodes) brachten op de 600 me ter scherpe tijden op de klokken. Na res pectievelijk 1.48.9 en 1.50.4 seconden pas seerden zij de finish. Overige uitslagen: 100 meter JB: Ray mond Hoefman (Haarlem) 12.0, Richard Kruithof (Haarlem) 12.4, 80 meter JD: Dennis Kruithof (Haarlem) 11.4; hoog: 1.45. MC: Marit Guldemond (Atmodes) kogel 9.48, speer 22.14, 80 meter 11.0. ALPHEN A/D RIJN. Op de bijzonder slechte atletiekaccommodatie in Alphen a/d Rijn werden bet afgelopen weekeinde vrije wedstrijden gehouden. Slechts twee Haarlematleten waagden zich in de strijd. Evert van Ravensberg liep de Engelse mijl zonder noemenswaardige tegenstand in een matige tijd van 4.21.5 seconden. idustrie) 141 IN roven- t Vel- IWlllTH Jaffa ran .g/ffl bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 ■til Op de tweede speeldag van de Honkbal week is het totaal aantal homeruns opge voerd tot tien. De drie van de eerste dag werden gisteren gevolgd door twee bij Japan-Australië en vijf bij Cuba-Zuid-Ko- rea. De Cubaan Capiro is op dit moment de homerun-koning. Hij sloeg de bal twee keer het stadion uit. De Australische honkbalfederatie heeft in totaal 30.000 leden. Het land heeft 14 miljoen inwoners. Evenveel dus als Neder land, dat echter veel minder actieve spe lers heeft: ruim 10.000. Ernie Myers, de Nederlandse coach, is tijdens de wedstrijden van de tegenstan ders druk in de weer met een stopwatch. Hij klokt het aantal seconden dat de wer per gebruikt voor zijn pitch en de reactie snelheid van de velders bij aangooien op het eerste honk. Op de perstribune is het bij tijd en wijle zeer druk. Men krijgt de indruk dat zo langzamerhand iedereen over een paarse perskaart beschikt. Daardoor ontstond er ook een korte woordenwisseling tussen één van die „journalisten” en een ander, die door de eerste werd verweten de spel regels niet te kennén. Gehoord op de perstribune in het begin van de wedstrijd tussen Cuba en Zuid- Korea, toen het niet goed ging met de Cubanen: „Weet jij het nummer van Bob Sullivan?” Het programma voor vanavond en mor gen ziet er als volgt uit: vanavond 20.00 u. JapanNederland. Morgen 14.00 u. Aus traliëKorea en 20.00 u. NederlandCu ba. Op de tweede dag van de Europese kampioen schappen honkbal voor junioren heeft het Ne derlands jeugdteam België verpletterd met 23-2 in zeven innings. De zuiderburen maakten in Oosterhout een erg zwakke indruk. De Neder landse junioren konden zich naar hartelust uitle ven aan het slaghout en rolden de Belgen zonder tot een homerun te komen op. In de tweede wedstrijd won Italië, met Neder land favoriet voor de Europese titel, met 12-2 van Zweden, dat zondag een nederlaag met 2-9 tegen Nederland had geïncasseerd. Went: „Het enige toernooi, waaraan wij normaal meedoen, is het kampioen schap van Azië. Dan spelen we tegen Japan, Zuid-Korea, de Filippijnen en Taiwan. De laatste keren is het toernooi echter niet doorgegaan, omdat er voort durend problemen zijn op politiek ge bied”. Tijdens het toernooi om het Aziati sche kampioenschap eindigde Austra lië in 1971 als zesde en laatste (Went: DEN HAAG. Drie speelsters van 't Gooi zijn opgenomen in de selectie van het Nederlandse dames waterpoloteam, dat demonstratiewedstrijden speelt bij het wereldkampioenschap in West-Ber lijn. De dames spelen daar hun eerste wedstrijd op dinsdag 22 augustus tegen West-Duitsland. DSZ, HZC/De Robben en KZC zijn met twee speelsters in de Neder landse selectie vertegenwoordigd. kwamen en vergaderingen op de heuvel tot de laatste innings een weinig verheffen de vertoning al moet worden gezegd, dat er af en toe van fantastische staaltjes honk bal viel te genieten. De vijf homeruns die werden geproduceerd, waren alleen al de gang naar het Pim Mullier Stadion waard. Zuid-Korea nam in de eerste inning de leiding door Jae Bak Kim, die rond kon komen na een fout van de Cubaanse korte stop Pedro Jova, een gestolen honk en uiteindelijk een fraaie honkslag van Bong Yun Kim, 1-0. Cuba kwam gelijk in de derde slagbeurt met een slag over het hek van Capiro. Het bleef homerun-weer, want V ELSEN. Telstar heeft gisteravond de oefenwedstrijd in Spakenburg tegen IJsselmeervogels met 0-1 gewonnen. Paul Stam zorgde al in de eerste minuut voor de winnende treffer. Het duel tegen IJs selmeervogels was het laatste in de reeks van oefenwedstrijden, waarin Telstar on geslagen bleef. De equipe van Martin van Vianen had de gehele wedstrijd een veldoverwicht, maar wist dit na het doelpunt van Stam niet verder tot uitdrukking te brengen. Rogier Krone was nog het dichtst bij een treffer met zijn schot tegen de lat. Telstar speelde voor rust met een voorhoede, bestaande uit Akersloot, Stam en Van Toor. In de tweede helft werden zij vervangen door Buma, Meijer en Massa. Telstar heeft Gerard Staats voor eén jaar verhuurd aan SC Amersfoort. EDO speelt vanavond om 19.15 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen Vites se '22. Oorspronkelijk stond dit duel voor donderdagavond op het programma, maar in verband met de bekerwedstrijd FSC- EDO is EDO-Vitesse’22 vervroegd. Het duel tussen Zuid-Korea en Cuba werd er een van de lange adem. De in de honkbalkringen zo populaire kreet „take your time” werd uitgebreid in praktijk gebracht. Beide partijen namen voor alles ruim de tijd, waardoor het tempo zakte tot minder dan drie innings per uur. Al met al werd het door alle vertragende akties van pitchers die nauwelijks aan werpen toe- Een goed idee, dat smaakt! Zachte jonge jenever van De Stoocker.is jenever van 'n puike kwaliteit. Dubbel gestookt en gebotteld in een karakteristieke literfles. Vbl en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. oenschap komen er zo’n drie tot zesdui zend toeschouwers per wedstrijd”. Honkbal is in Australië al een zeer oude sport. In 1856 werd de eerste wedstrijd gespeeld en in de vorige eeuw haalde ene Joseph Quinn de Ameri kaanse Major League. Op dit moment zijn er twee spelers in de States. Elliot en Nelson spelen beiden in de lagere teams van de Cincinnati Reds. Went zou graag een paar spelers voor een poosje naar Amerika sturen om daar het een en ander op te steken. „Maar”, verzucht hij, „daar is geen geld voor. De trip naar Europa kost ons zo’n 40.000 Australische dollars (ruim Voor Australië is de Honkbalweek en het WK min of meer een studiereis, want zoals hier weinig of niets bekend was van Australië, wist men daar nau welijks iets vak Europa. Toch wist Went meer van Nederland dan ander som. En dat heeft hij dan te danken aan een goede bekende van de Neder landse honkballers: Bill Archie. Hae Chang Lee sloeg Korea in de gelijk makende slagbeurt weer op winst (2-1). Capiro produceerde zijn tweede homer in zijn volgende beurt, waarna Hyo Chang in de zesde inning alleen een ererondje mocht lopen, 3-2 voor Korea. Toen de vervangende slagman Munoz voor Cuba de derde homerun van zijn hout liet komen (3-3) zag het er uit dat het op verlengen zou uitdraaien. In de gelijk makende slagbeurt werd het bijzonder spannend. Korea kreeg II Kwon Kim op de honken, hij werd verder gebracht door een opofferingsslag waarna hij zelf niet zonder geluk het derde honk stal. Met vereende krachten en psy chische intimidatie van de Zuidkoreanen kon Cuba scoren voorkomen. Echter het was uitstel van executie. In de voorlaatste slagbeurt sloeg Zuid Korea toe. Hae Chang Lee begon met een honkslag ge volgd door een klap goed voor twee kus sens van Jae Bak Kim. Lee scoorde het vierde punt en Hyo Chang bracht met een harde klap Jae Bak Kim binnen. Ook Bae kwam nog over de thuisplaat zodat Zuid- Korea met 6-3 aan de laatste inning van Cuba kon beginnen. De fungerende we reldkampioen spartelde in de laatste slag beurt nog wat tegen maar moest na drie uur en 15 minuten spelen het hoofd in de schoot leggen. Na Japan had nu ook het veel zwakker te achten Zuid-Korea de hou der van de wereldtitel verslagen. Cuba krijgt nog een kans op revanche zowel tegen Japan als Korea. De honkbalweek is nog maar net begonnen. Er staan nog veel spannende duels te wachten. pitcher en een honkslag van Geoff Hunter, 7-2. Een stand die gezien het resultaat van wereldkampioen Cuba, dat met 8-2 van Japan had verloren, er best wezen mocht. Maar de laatste twee produktieve innings van de Japanners bedierven deze mooie score voor Australië. Alle Japanse slag mensen kwamen in die slotfase nog aan slag. In totaal werden er nog zeven runs gerealiseerd. De Japanners wonnen dus met 14-2 na een wedstrijd waarop het begrip „spel van kat en muis” van toepas sing was. Eerst speelden de Japanners wat met hun tegenstanders om ze pas in de slotfase, toen het eigenlijk al veel te lang had geduurd, de genadeklap te geven. Cijfers: Australië 0-0-0-0-1-0-1-0-02 Japan 0-0-2-2-0-3-0-4-3=14 Werpers: Michell (3 inn) 2-3-4-2, Surplice (22/s inn) 2-4-441, Ramsden (l2/3 inn) 0-4-2-0, Wonnacott (l2/a inn) 1-4-2-1, Kida (7 inn) 7-0-5-1, Manabe (1 inn) 1- 1-0-0- Toki (1 inn) 0-0-1-0. Homeruns: Kikuchi met één man, Seki, solo, beiden Japan. Dean Towill, solo, Australië. Cijfers: Zuid-Korea l-0-l-0-0-l-0-3-x=6 Cuba 0-0-l-0-l-0-l-0-0=3 Werpers: Shi Jim Kim (6‘/3 inn) 3-3-5-1, Dong Won Choi (22/s inn) 5-1-4-0, Rogelio Garcia (7 inn), Braudilio Vincent (1 inn) 1-0-1-0-. Homeruns: Armando Capiro 2x beide solo, Antonio Munoz, solo, beiden Cuba. Hae Chang Lee, S9I0, Hyo Jo Chang, solo, beiden Zuid-Korea. De selectie ziet er als volgt uit: Ank van Beek, Rita Heemskerk en Marja van Strij- land (alles ’t Gooi), Nel Dekker en Carla Kamerbeek (beiden DSZ), Brigitte Hui sdier en Marjolein Renshoff (beiden HZC/De Robben), Elly Spijker en Marijke Zwart (beiden KZC), Marga Bisschop-Van Feggelen (de IJssel) en Ria Roos (ZPB/Uni- co). De trainer is Bart Bongers, chef d’é- quipe Thea de Wit. Maar het was een run en de Australische eer was gered, 4-1. Surplice begon hierop te sukkelen en op zijn werpen werden er in de zesde inning drie Japanse runs ge scoord. John Ramsden mocht het ondank bare karwei op de heuvel komen overne men. Niet lang want al gauw gooide hij twee maal vier wijd achtereen gevolgd door een honkslag. Brian Wonnacott werd geroepen om de ondankbare taak af te maken. Juist in de slotfase vonden de Japanners hun slagkracht terug. De Aus traliërs hadden in de zevende beurt nog kans gezien een tweede run te veroveren. Kevin Greatrex kon thuis komen na een eigen honkslag, een fout van de Japanse begin van de slagbeurt ook over de heining ramde mocht Mitchel gaan uitrusten in de dugout. Zijn opvolger Robert Surplice be gon met vier wijd voor Murikami hetgeen uiteindelijk Japan op 4-0 voorsprong deed komen. In de vijfde slagbeurt kon hij de Aziaten van scoren afhouden. Dean Towill pikte er in die inning een zwakke bal van pitcher Kida uit en sloeg een homerun, waarbij de bal de bovenkant van het hek scheerde. schappen, die deze week in West-Berlijn beginnen, met winst afgesloten. Nederland zegevierde met 5-3 over Canada. De Nederlandse Magda Slot is bij de Europese jeugd waterskikampioenschap- pen, die in het Finse Jyvaeskylae zijn gehouden, als tweede geëindigd. De titel was voor de Engelse Philippa Roberts. In het landenklassement legde Nederland be slag op de derde plaats. Bij de jongens werd de Fransman Pierre Carnin Euro pees kampioen. De uitslagen zijn: meisjes tot 18 jaar: 1. Philippa Roberts (Eng) 2771,30 puntén, 2. Magda Slot (Ned) 1831,08, 3. Maria Lampl (Oos) 1585,64. Landenklassement: 1. Groot-Brittannië 8121,37, 2. Frankrijk 7709,68, 3. Nederland 5594,59. Meisjes tot 16 jaar: 1. Natalia Roemiansjeva (Sov) 2747,81, 2. Lydie Herbert (Fra) 2533,44. Jongens tot 18 jaar: 1. Pierre Carnin (Fra) 2978,02, 2. Mario Savoini (Ita) 2766,26. Jongens tot 16 jaar: 1. Simon Roberts (Eng) 2456,41, 2. Ricky Jarvis (Eng) 2231,96. Bijna drie uur duurde de strijd tussen de honkballende grootmacht Japan en Australië. Over het geheel genomen wa ren het, ondanks de vele runs die er ui teindelijk dan toch nog op het scorebord verschenen, vervelende uren. De Japanners maakten er niet zoals te- iïiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin HAARLEM. De tweede dag van de tiende Haarlemse Honkbalweek bracht een 14-2 overwinning van Japan op Australië en een knappe 6-3 overwinning van Zuid-Korea op wereldkampioen Cuba. Nederland had een rustdag. De Zuidkoreanen revancheerden zich met deze zege op het 5-4 verlies tegen Nederland. Cuba heeft nu, aangezien eerder met 8-2 van Japan werd verloren in het toernooi in Haarlem twee nederlagen geleden. De conclusie lijkt gewettigd, dat de Cubanen niet in die vorm steken, die nodig is om voor de zoveelste maal het wereldkampioenschap te continueren. Wellicht draaien de Cubanen de toekomstige tegenstanders met de nederlagen geleden in de Haarlemse honkbalweek een rad voor de ogen om niet als de grote favoriet over enkele weken in Italië bij de strijd om de wereldtitel van start te gaan. Misschien ook vechten de Cubanen tegen het vormverlies en zullen zij alles op alles zetten om in de komende week de bakens te verzetten en nog met enkele klinkende overwinningen uit de bus te komen. Gezien de wijze waarop de Cubanen de nederlagen tot nu verwerkten zij waren zeer teleurgesteld over de eigen resultaten zal de iaatste veronderstelling wel de juiste zijn. „We hadden toen erg veel problemen met ziekte, de kleding raakte zoek, enz.”). In 1973 ging het veel beter. Er werd zelfs gewonner van Japan en Zuid-Korea en een derde plaats was de beloning. Went: „Je moet echter niet te veel waarde hechten aan zo'n zege op Ja pan. Dat laatste toernooi werd gehou den in Seoul (de hoofdstad van Zuid- Korea/red.) en voor Japan kwam het, in verband met de betrekkingen met Zuid-Korea, beter uit een wat minder sterk team te sturen”. Het is voor Australië niet eenvoudig om andere internationale contacten te leggen. De competitie draait in de Aus tralische zomer (topmaanden januari en februari). De ploeg, die hier in Haar lem is, heeft dan ook de laatste zes maanden nauwelijks een bal gezien. Went: „Er wordt soms wel in de win ter gespeeld, maar dan hebben we veel concurrentie van het Australian Rules Football (een harde vorm van rugby). In de zomer trekt daarentegen het cric ket weer meer publiek. Maar honkbal wordt populairder en de belangstelling voor cricket neemt iets af. Tijdens de wedstrijden om het nationale kampi- gen Cuba een sprankelende pot honkbal van, maar werkten het karwei plichtmatig af. De Australiërs deden hun best, maar schoten kwaliteit tekort om er wat van te kunnen maken. De Aziaten hadden er be ter aangedaan de wedstrijd in zeven in nings uit te maken. Op de een of andere manier wilde het met het slaggeweld niet lukken. De Japanse hitters kwamen pas los in de laatste twee innings. Het publiek kon er niet meer zo warm voor lopen. Er werd trouwens door de ruim drieduizend toeschouwers tijdens het gehele duel op merkelijk weinig met het vertoonde spel meegeleefd. Slechts enkele malen sloeg de vlam in de tribune, wanneer er van iets bijzonders te genieten viel. Eerste honk- scheidsrechter Hans Corpeleyn was er drie maal de oorzaak van dat de massa opveerde en dat gebeurde dan na evenzo- vele beoordelingsfouten van hem. Corpe leyn had beslist zijn dag niet. Of de Austra lische pitchers hun dag wel hadden valt niet te zeggen, omdat er in Europa nu eenmaal'weinig van het honkbal op het vijfde continent bekend is. Zeker is dat werper Ray Mitchel die als eerste voor de leeuwen werd geworpen kans zag om de eerste twee innings de Japanners op nul te houden. In de derde slagbeurt ging Mitchel voor de bijl. De eerste slagman Kawabe mocht met vier wijd naar het eerste honk, waarna Kikuchi de bal ver het veld uit sloeg. Toen het in de vierde inning 3-0 voor Japan werd toen Seki de bal direct na het yuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiim rf- ARMANDO CAPIRO was gisteren de grote man bij de Cubanen. Zijn home runs (op de foto wordt hij gefeliciteerd na de eerste) konden de ploeg niet redden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15