In 1980 zeker Uitspraak binnen zes weken verwacht tweeduizend hartoperaties BI Italiaans bezoek Tweede kwartaal Unilever beter dan in vorig jaar Berekening Centraal Bureau voor de Statistiek G en dan dit noq S Vlaszak moet plastic soortgenoot vervangen ve 0] BE in z Uit cijfers multinational blijkt: Experiment opnieuw gepresenteerd Ni i F* 2 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG AUGUSTUS 1 5 19 7 8 DU Zigeuners geweigerd (Van onze Haagse redactie) Geen visa (Van Dodelijk ongeval Aardgas aangeboord (Van onze redactie ecnonomie) Vreemde records Hertrouwen Economie DEN HAAG. De afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te heeft gisteren de zaken aange houden van twaalf illegaal in ons land verblijvende Marokkanen die niet konden bewijzen dat ze sinds 1974 al in ons land waren. Daarom kwamen ze ook niet in aanmerking voor een verblijfs vergunning volgens de zogenaam de regularisatiemaatregel. ROTTERDAM. In het tweede kwartaal van dit jaar waren de verkopen van Unilever in geldswaarde uitgedrukt zeven procent hoger dan in het tweede kwartaal vorig jaar: 10.828 miljoen tegen 10.132 miljoen. Van deze stijging was vier procent het gevolg van een toeneming naar hoeveelheden. In het eerste halfjaar van dit jaar was de stijging in geldswaarde vijf procent 20.806 miljoen tegen 19.818 miljoen) en in volume bijna twee procent ten opzichte van dezelfde periode in 1977. Een en ander blijkt uit gisteren door Unilever bekendgemaakte cijfers. Demonstraties Vluchteling neergeschoten Persvrijheid JE sche nen tinge vries tuss» Carr Huizen ingestort Uitdrukkelijk verzoek NAVO-oefening Rehabilitatie Presentiegeld Toelichting w (V Raad van State houdt zaken illegale Marokkanen aan I s I wethouder. (het \x/€er| (Van onze redactie binnenland) geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN (Van onze redactie binnenland) 31 0 1 6Ü In het tweede kwartaal van 1978 steeg de winst per aandeel van 20 in Unilever N.V. met vijf procent van 6,16 tot 6,48. De winst van Unilever, toekomend aan de houders van het gewone kapitaal, ging in het tweede kwartaal met hetzelfde percen tage omhoog van 343 miljoen tot 361 miljoen. In het eerste halfjaar daalde deze winst met een procent van 560 miljoen tot 556 miljoen. Hierdoor was de winst per aandeel van/ 20 in het eerste halfjaar Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Mid- dagtemperaturen omstreeks 19 graden. 13 13 14 13 13 13 14 14 16 14 10 21 17 15 18 0 11 9 0 9 8 15 11 13 11 21 17 17 8 18 14 11 15 6 10 8 19 18 19 23 20 0.2 0.2 0 2 0 0.2 0 0 o o 17 0 0 0 2 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 14 0 0 0 0 0 nister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken opdragen alle reportages over te leggen die met de Marokkanenzaak te ma ken hebben, ook die in code. Eerder had mr. Van Emde Boas namens de staatssecretaris betoogd dat de Neder landse ambassade in Marokko in totaal slechts twee rapportages aan Den Haag had gestuurd. Volgens mr. Van Benne- kom, die een aantal Marokkanen vertegen woordigde, waren er nog meer stukken. De Raad van State zal op „zeer korte termijn” beslissen of de nieuwe aspecten die Amnesty heeft aangedragen over het vervolgingsrisico dat de Marokkanen lo pen bij terugkeer in hun land, in de over wegingen zal worden opgenomen. Ook de economische recessie in de eer ste helft van de jaren zeventig kan van invloed zijn geweest. Voor zover de achteruitgang van de hu- welijkskansen is veroorzaakt door het te ruglopen van de gedwongen huwelijken, is hij natuurlijk maar tijdelijk, daar bij het teruglopen van de gedwongen huwelijken geen sprake is van huwelijksafstel, maar slechts van uitstel. In 1970 werden per 1000 niet-gehuwde vrouwen van 22 tot 30 jaar Buiten het gebouw demonstreerden te gelijkertijd enkele tientallen anderen met spandoeken en borden tegen het beleid van het ministerie van Justitie in de kwes tie van de Marokkanen. Het afgelopen weekeinde probeerden zo’n 150 demonstranten staatssecretaris mevroüw mr. Haars van Justitie nog eens te wijzen op het onredelijke van de beslis sing om de groep van 77 Marokkanen uit te wijzen. De demonstratieve fietstocht naar het huis van de' staatssecretaris leverde echter niets op, omdat mevrouw Haars niet thuis was. Hoewel de demonstranten de staatsse cretaris niet thuis vonden, wisten ze toch hun petitie kwijt te raken. Ze overhandig den deze aan de burgemeester van Breu- kelen, de heer J. D. Kettwich Verschuur, die de demonstranten beloofde de petitie aan mevrouw Haars te zullen geven. In de petitie vraagt het „Utrechts Solida- riteiscomité voor de Marokkanen” de staatssecretaris alsnog verblijfsvergun ningen aan de groep van 182 „Kerk-Ma- rokkanen” te geven. „U bent de enige persoon die de macht en het recht heeft verblijfsvergunningen te verlenen, onge acht het oordeel van de Raad van State”, aldus de petitie. ongeveer een op duizend) dan de vrouwen (minder dan een op de tweeduizend). Volgens de actievoerders wordt in Ne derland er op ongeveer achtduizend hecta re grond vlas verbouwd. Eén hectare le vert volgens Alle Hens 2500 kilo vlasvezel op, terwijl voor een vlaszak ongeveer zes tig gram nodig is. „De vlasteelt is boven dien een stimulans voor de noordelijke (agrarische) provincies, terwijl het vlas bovendien een ideaal wisselgewas is voor de aardappelteelt”. De kans van hertrouwen is voor ge scheiden mannen en vrouwen groter dan voor weduwen en weduwnaars. Na 1961/’65 zijn voor vrijwel alle leeftij den beneden 60 jaar zowel bij weduwen als bij weduwnaars de hertrouwkansen ver minderd, een ontwikkeling die zich na 1970 in versneld tempo voordoet. Ook de her trouwkansen van gescheiden personen be neden de 50 jaar zijn achteruitgegaan. van een waterafstotend middel was aan de vlaszakken een vochtaantrekkend middel toegevoegd. Het gevolg was dat de vlaszak geen uren in de regen kon staan. De fout is nu hersteld. De grootste daling van de hertrouwkan sen heeft zich voorgedaan bij weduwen, wat in verband kan worden gebracht met de verbetering van de sociale positie van de weduwen. Voor deze groep geldt bij voorbeeld, dat in de leeftijdsfase tussen circa 30 en 40 jaar in 1971/’75 de uiteindelij ke hertrouwkans nog niet de helft is van die, welke in 1948/’49 werd waargenomen. Vier Noorse journalisten die hun minis ter van Visserij Jens Evens wilden verge zellen bij zijn besprekingen in Moskou over de visrechten in de Barentsz Zee, hebben geen visum gekregen. Volgens de Russische autoriteiten was dit een gevolg van gebrek aan hotelruimte. Een advocaat uit de hoofdstad Colombo in Sri Lanka heeft een nieuw wereldrecord gevestigd: 61 uur watertrappen, een verbe tering met negen uur van het oude record dat op naam stond van een Amerikaan. De advocaat had al een ander opmerkelijk record op zijn naam staan: 12 uur en 47 minuten balanceren op één voet. Bijna de gehele bevolking, 95 percent, van de dorpen Ommelanderwijk en Zuid- wending in de gemeente Veendam heeft zich uitgesproken tegen de komst van een grote groep zigeuners naar Veendam. Gis teren is een enquête onder de stemgerech tigde bevolking van de twee dorpen gehou den. De uitslag is aan burgemeester R. G. Boekhoven van Veendam aangeboden. De gemeente heeft plannen geopenbaard een groep van 50 zigeuners toe te laten. Don derdag zal in Veendam een hoorzitting over de eventuele komst van de zigeuners worden gehouden. Een Oostduitse vluchteling is gisteren waarschijnlijk het slachtoffer geworden van de automatische wapens die staan opgesteld langs de grens tussen West- en Oost-Duitsland. De Westduitse grenspoli tie meldde gisteren dat Oostduitse solda ten in de buurt van Winningstedt de omge ving afzochten met zoeklichten nadat een van de wapens had geschoten. Later zagen de politie-functionarissen dat er een li chaam werd weggedragen. De heer Mellema kwam ter hoogte van Idaard met zijn auto op nog onverklaarba re wijze op de linker weghelft terecht. Een tegemoetkomende vrachtauto kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer was op slag dood. De 37-jarige bouwkundig opzichter J. Mellema uit Leeuwarden is gisteren bij een verkeersohgeval op de weg Leeuwar- den-Heerenveen om het leven gekomen. De nieuwe machthebbers in Bolivia heb ben de journalisten in het land de (schrifte lijke) verzekering gegeven dat zij de pers vrijheid niet zullen beknotten. Daarmee werd een staking van 24 uur voorkomen die de journalisten hadden voorbereid na dat twee radioverslaggevers door militai ren in hun werk waren gehinderd. Ko tair c nam, rien In mar» teren Vol) bewus van d' probe Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI: zzo ZZO zzo z zo zzo z zzo z z nnw nnw nnw zzo w z ono windst. nnw w nw n z z zzo zzw nw nno zzo nw ozo ozo ono ozo verand zo windst. nno n zzw zzw o 24 22 21 36 28 33 20 24 20 25 28 7 26 21 25 25 25 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis STC gens I nieuw uit be Oegar soonli vorstt regeri daarn Di over ce-p Buit nistc min: Sha: terii tingi OC lijn gehe 63-ja geva logsi heid Unie Vo ADb ken van veer Wit-1 A\ gewi mog heef bek< ganf heef wac strui „S in d< het vroi W1 vrijl Russ rail gen een mev verti sche ran. h. bew. 1. bew 1. bew. on bew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew onbew. onbew. regen onbew. h. bew. onbew zw. bew onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist 1. bew. onbew zw. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. regen 1. bew. onbew. 1. bew onbew. onbew. geh bew. h. bew. zw. bew. onbew. 1. bew 1. bew. Twee oude flatgebouwen in een dichtbe woonde wijk van Cairo zijn ingestort. Tien mensen kwamen hierdoor om het leven. In de afgelopen maand kwamen in de Egypti sche hoofdstad 45 mensen door instorting van huizen om het leven. Ongeveer 200 woningen in krottenwijken staan in Cairo op instorten. DEN HAAG. Opnieuw zal worden geprobeerd de milieuvriendelijke vlasve- zelzak bij het publiek te introduceren. Vier jaar geleden mislukte een experi ment met de voorgestelde vervanger voor de veelgebruikte plastic zak en draagtas. In de stad Groningen zullen veel groen tewinkels vanaf 22 augustus vlaszakken verkopen als verpakking voor nieuwe aardappelen. De bedoeling is dat huis vrouwen de zakken daarna gebruiken als boodschappentas. In tegenstelling tot haar plastic soortge- In overeenstemming met deze ontwikke ling is de gemiddelde leeftijd van huwe lijkssluiting teruggelopen en wel voor mannen van 28,1 in 1948/’49 tot 25,1 in 1971/’75 en voor vrouwen van 25,5 tot 22,8 jaar. DEN HAAG. Ongeveer één op de acht mannen en één op de zestien vrouwen komt niet tot trouwen, zo blijkt uit bere keningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gebaseerd zijn op de in de periode 1971/’75 waargenomen verhou dingen inzake huwelijk en sterfte. Het precieze percentage van de pasgeboren jongens en meisjes, dat niet tot een huwe lijk zal komen is respectievelijk 11,8 en 6,71. DEN HAAG (ANP). Uiterlijk in 1980 zullen de gezamenlijke academische cen tra in Nederland tenminste 2000 open hartoperaties verrichten. Dat blijkt uit het interim-advies van de Begeleidings commissie Hartchirurgie Academische Ziekenhuizen, dat de Tweede Kamer ter kennisneming is aangeboden. Het eindad vies van deze commissie is het komend najaar te verwachten en zal dan zo spoe dig mogelijk naar de Kamer gaan. Van Rijckevorsel stelde tijdens het korte openbare deel van de zitting verder nadrukkelijk dat staatssecretaris me vrouw Haars bij het nemen van haar be slissing over de uitwijzing van de Marok kanen niet gebonden is aan de uitspraak van de Raad van State. „Ook al zou een toetsing van de beslis singen over de Marokkanen door de afde ling rechtspraak van de Raad van State op juridische gronden negatief uitvallen, dan nog heeft de staatssecretaris de vrijheid om een andere beslissing ten gunste van de Marokkanen te nemen”. De zitting van gisteren werd gedeeltelijk achter gesloten deuren gehouden om een vertegenwoordiger van Amnesty Interna tional te horen. Dit gebeurde op uitdrukke lijk verzoek van de verdediging en van de getuige. Staatsraad Van Rijckevorsel bepaalde na afloop dat de relevante delen van het verslag van de bespreking met de verte genwoordiger van Amnesty International zullen worden toegestuurd aan staatsse cretaris mevrouw Haars. Die kan zich er dan tegen verweren. Tevens zal de afdeling rechtspraak mi- Eenheden van de Koninklijke Marine zullen van 4 tot 19 september een oefening houden in de Atlantische Oceaan. Het wordt de grootste manoeuvre sinds het bestaan van de NAVO. Er doen ongeveer 11.000 mariniers mee uit West-Duitsland, Engeland, Nederland en de Verenigde Sta ten. Het bestuur van Ho Tsji Minh-stad, het vroegere Saigon, heeft twaalfduizend prostituees en meer dan tienduizend aan drugs verslaafden gerehabiliteerd. Vijf duizend prostituees en verslaafden, die slachtoffers van het voormalige bewind worden genoemd, krijgen nog medisch? hulp en „leren een beroep". De percentages van de pasgeborenen, die geen kans op een huwelijk hebben, zijn na de tweede wereldoorlog voortdurend gedaald, tot zij in de periode 1966/1970 een niveau van 8,2 procent (ongeveer één op de twaalf) voor de jongens en van 5,3 procent (ongeveer één op de negentien) voor de meisjes hadden bereikt. In de jaren zeventig is in deze ontwikkeling een ommekeer gekomen en zijn de huwelijks- kansen, zowel van jongens als van meisjes, duidelijk achteruitgegaan. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.25 uur onder 21.00 uur Maan op 19.31 uur onder 03.51 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 10.27 uur en 22.55 uur Hoogwater 02.18 uur en 14.55 uur Het Italiaanse opleidingsschip „Ameri go Vespucci’’ is gistermorgen de Amster damse haven binnengelopen. Het schip blijft een paar dagen in de hoofdstad voor een routinebezoek. Weer in binnen- en buitenland Hoewel het officieel verboden is om in het gebouw van de Raad van State te demonstreren, slaagde een aantal met de Marokkanen sympathiserende Nederlan ders er toch in om dat verbod te ontduiken. Onder hun jassen hadden zij op hun over hemden de letters opgespeld die samen het woord „regularisatie” vormden. Tijdens de zitting deden ze hun jassen open, zodat het woord voor de leden van de Raad van State zichtbaar werd. De uitspraak van de Raad van State die binnen zes weken verwacht wordt is van groot belang voor de groep van 182 Marokkanen, waarvan een deel sinds ge ruime tijd in de Amsterdamse kerk De Duif acties voert tegen de dreigende uit wijzing. Staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie ^iad vorige week besloten dat de groep in afwachting van de uitspraak van de Raad van State niet ons land zou wor den uitgezet. „De betrokken Marokkanen kunnen dus rustig de kerk in Amsterdam verlaten”, aldus Staatsraad mr. Van Rijc kevorsel. nog 38,2 gedwongen huwelijken geteld; in 1975 waren het er nog maar 12,8. Het meest wordt er volgens de „tafels” van 1971/’75 door mannen van 24 en door vrouwen van 22 jaar getrouwd. Vlak na de Tweede Wereldoorlog, in de periode 1948/’49, trouwden de meeste mannen op 29-jarige en de meeste vrouwen op 26- jarige leeftijd. Het PvdA-Kamerlid Veilenga heeft mi nister Wiegel van Binnenlandse Zaken ge vraagd maatregelen te nemen tegen de forse verhoging van het presentiegeld voor de leden van het bestuur van het stadsge west Den Bosch. De jaarwedde, die vorig jaar ongeveer tweeduizend gulden be droeg, werd onlangs opgetrokken tot bijna 17,5 duizend gulden. Het Kamerlid vraagt zich af, of de verhoging wel in overeen stemming is met het door het kabinet voorgestane matigingsbeleid. Veilenga wijst erop dat de dagelijkse bestuurders reeds „een redelijk te achten” salaris ver- De achteruitgang is voor een deel toe te schrijven aan het sterke teruglopen van het aantal gedwongen huwelijken en voor een ander deel aan veranderde houdingen tegenover huwelijk en gezin, waardoor het traditionele huwelijk en gezin minder in trek zijn geraakt en er soms eerst dan wordt getrouwd als een kind wordt ge wenst. 21 21 20 18 22 19 21 18 21 22 18 28 26 23 28 23 23 25 14 23 19 eveneens een procent lager, te weten 9,98 tegen 10,05. De huwelijkskansen van zowel mannen als vrouwen worden na een zekere leeftijd, die tussen de 20 en 25 jaar ligt, voortdu rend kleiner, maar verdwijnen nooit hele maal, althans volgens de berekeningen van het CBS, die tot de 75-jarige leeftijd lopen. Op die leeftijd hebben de mannen een, grotere kans van trouwen (namelijk r Minister Gardeniers van CRM beant woordt hiermee schriftelijke vragen van het VVD-Tweede-Kamerlid mevrouw E. G. Verkerk-Terpstra over open hartchi rurgie naar aanleiding van het vertrek van de hartchirurg dr. Kolff naar Amerika. Mevrouw Verkerk vroeg zich af of door zijn vertrek bij het Academisch Zieken huis in Leiden (AZL) de 400 open hartope raties daar per jaar nog wel worden ge haald. De bewindsvrouwe stelt het liberale Ka merlid gerust met de mededeling dat het AZL in staat is binnen afzienbare tijd de opengevallen plaats van dr. Kolff weer op te vullen. Tot die tijd staan het onderzoek en de opleiding in de specialisatie van dr. Kolff wel stil, aldus de CRM-minister. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 10. Minimum temperaturen 12 graden. Maximum temperatuur omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een 1.241 miljoen. Inclusief het aandeel in de KI! riteit de m fistei Joacl dienen, hetzij als burgemeester hetzij als spras x.-jgiste: taire huur i ffl l ÜS noot is de vlasvezelzak geheel verteerbaar in de natuur. Bovendien, zo zeggen leden van de actiegroep Alle Hens uit het Noord- hollandse Laren, is de vlaszak veel sterker dan de plastic zak. „Een vlaszak scheurt niet en is poreus”, aldus Alle Hens die de actie in Groningen begeleidt. De actie is een initiatief van twee jonge aardappelhandelaren uit het Groningse Uithuizermeeden. Ze hebben een voorraad van ruim vierduizend vlaszakken laten maken. Dat de vlaszak in 1973 in Nijmegen als vuilniszak mislukte is volgens Alle Hens te wijten aan een technische fout. In plaats Eén op de acht mannen trouwt niet De Amerikaanse oliemaatschappij Texaco heeft voor de oostkust van de Verenigde Staten aardgas aangeboord. Het gaat om de eerste vondst in een gebied dat bekend staat als de Baltimore Canyon. Uit proefnemingen is gebleken dat onge veer 210.000 kubieke meter gas per dag kan produceren. In een toelichting op de gang van zaken bij Unilever in het tweede kwartaal van 1978 in de verschillende geografische ge bieden meldt de Raad van Bestuur dat de stijging in de verkopen naar hoeveelheden zich ook in Europa heeft voorgedaan. De marges op artikelen voor huishoude lijk gebruik konden enigszins worden ver beterd. De resultaten van de bedrijven op het gebied van margarine, wasmiddelen en diepvriesartikelen waren hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1977. Ondanks ongunstige weersomstandig heden droegen hogere verkopen van con- sumptie-ijs hiertoe bij. De markt-omstan- digheden voor de industriële produktgroe- pen bleven echter moeilijk en de resulta ten waren lager dan in 1977. De bedrijfswinst van Unilever in het tweede kwartaal van 1978 is ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1977 gestegen met elf procent van 699 miljoen tot 778 miljoen en in het eerste halfjaar met twee procent van 1.213 miljoen tot 1 X 1 04 1 w» 114 T*54-»1 iioiaf in do winst van geassocieerde maatschappijen en minderheidsdeelnemingen (en na af- i trek van rentelasten) bedroeg de winst j voor belastingen in het tweede kwartaal van 1978 810 miljoen (tweede kwartaal 1977 716 miljoen en in het eerste halfjaar van 1978 1.292 miljoen (overeenkomsti ge periode 1977 1.257 mln.). «J c C 0) ■c- d-ai u. •£o ÏS £3?

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2