OEGANDESE MILJOENENORDERS NAAR ZWEDEN EN DENEMARKEN Bosbrand BESLISSING NA CAMP DA VID in Benidorm honderden doden Toch vergadering van olieministers in Oost-Berlijn PROTECTIONISME IS NADELIG VOOR ONTWIKKELING HANDEL REDDINGSOPERA TIE verhevigt watertekort Egyptische partijen Overstromingen in India eisen Nazi-misdadiger veroordeeld Fusie van Goede hoop op ruil Sjaranski BEKENDMAKING PRESIDENT OPANGÜ: erd visa Kleerscheuren eval oord NIET OPEC, MAAR OAPEC ords ilitatie stad, het 'duizend end aan rd. Vijf den, die bewind nedische Internationale Monetaire Fonds: ij heid /ia heb- chrifte- ie pers- aarmee rkomen reid na- militai- 'ening jestort dichtbe- ;ort. Tien leven. In e Egypti- nstorting •veer 200 in Cairo (van on^j^a^y^a^^dinaYië’ Handeisdeiegaties vorstelijk ontvangen Hi 2 3 AUGUSTUS 19 7 8 D I N S D A G 1 5 (Van BINNEN- EN BUITENLAND loten (Van onze redactie buitenland) BENIDORM. Een zware bos brand ten zuidwesten van de Spaanse badplaats Benidorm kan in de komende weken fataal wor den voor de drinkwatervoorzie ning in dit vooral bij Nederlan ders zeer populaire vakantieoord. Het watertekort bestaat al sinds juni, nadat er in de afgelopen twee jaar in Benidorm geen regen van betekenis was gevallen. In sommige hotels en appartemen ten wordt nog maar twee a drie van de 24 uur water geleverd. I igeld onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëli sche regering heeft besloten plan nen voor vestiging van nederzet tingen in bezette gebieden te be vriezen tot na de topconferentie tussen Carter, Sadat en Begin in Camp David op 5 september. s Dat besluit werd genomen na overleg tussen premier Begin, vi ce-premier Jadin, minister van Buitenlandse Zaken Dajan, mi nister van Defensie Weizman en minister van Landbouw Sharon. Sharon is voorzitter van de minis teriële commissie voor nederzet tingen. lijk te maken of humaan te doen uitzien. Sven Klang, een Zweedse directeur die nieuwe nederzettingen 7 Staatsgreep in lappij an de aoord. ’ebied myon. onge- >r dag isteren vorden staan est- en mspoli- solda- omge- iat een r zagen een li- lombo record verbe- record ian. De rkelijk en 47 s van larba- t. Een hem r was ter J. ;n bij uwar- )men. Volgens de delegatie is Amin zich ervan bewust geworden dat de kritische ogen van de wereld op Oeganda zijn gericht en probeert hij alles om het zo humaan moge- Kongo wordt geregeerd door een mili tair comité, dat vorig jaar de macht over nam, nadat de marxistische president Ma rien Ngouabi op 18 maart was vermoord. In Brazzaville, de hoofdstad van de marxistische volksrepubliek, was het gis teren rustig. Volgens berichten uit het aan- Hij is door de noodzaak van handel met het buitenland hiertoe gedwongen. Achter de beslissing om de hele zaak in de ijskast te stoppen is overigens grote spoed gezet, uit angst dat president Carter de nederzettingenpolitiek zou veroordelen, zoals hij zondagavond al had laten dóór schemeren. De discussie over de vijf nederzettingen op de Westoever, die zondag voor grote opschudding zorgden, wordt eveneens uit gesteld tot na Camp David. Jadin, die premier Begin vervangt tijdens diens va kantie, had oorspronkelijk de zaak aan hangig gemaakt op de kabinetszitting van aanstaande zondag, maar het werd niet raadzaam geacht om zo kort voor Camp David deze controversiële zaak aan de orde te stellen, te meer niet daar waar schijnlijk een meerderheid van de rege ring vóór de nederzettingen is. Daarom volgde nu een typisch Israëlisch besluit: besluiten om niet te besluiten. grenzende Zaïre werden reizigers aan de grens grondiger onderzocht dan normaal. Op last van de president gaat de viering van de Onafhankelijkheidsdag, vandaag, niet door. Het leger en leden van de veilig heidsdienst kregen opdracht binnen hun. kazernes te blijven. President Yhombi Opango zei, dat be kend was waar de huurlingen en de mili taire vliegtuigen zich bevonden, die de aanval op Brazzaville hadden moeten uit voeren. „Met steun vanuit westelijke en Afrikaanse hoofdsteden”. Het staatshoofd gaf geen nadere bijzonderheden. Wel noemde hij als samenzweerders vier personen die vroeger veroordeeld zijn, maar die gratie hadden gekregen van wij len president Marien Ngouabi. Dit viertal is een voormalig voorzitter van de Nationale Vergadering, Dieudonné Miakassissa, de oud-minlster van Binnen landse Zaken Felix Mouzabakani, een ge wezen vriend van ex-president Fulbert Youlou, die 15 jaar geleden werd afgezet, Bernard Kolela, en een Kongolese zaken man Matsiona Fina. Deze vier bevinden zich al onder arrest. Volgens de president mogen zij niet re kenen op clementie. „Er kan geen pardon, geen officieel proces zijn voor deze onver beterlijke mannen”, aldus Yhombi Opan go. De omvang van het complot en de ernst van de oogmerken van de samenzweer ders dwongen hem „onverwijld een zeker aantal maatregelen te treffen”. Ook hier over gaf de president geen bijzonderhe den. Wel werd bekend dat de bevolking binnen de diverse districten moest blijven. ook in Oeganda was, vertelde desgevraagd dat Oeganda Zweedse en Deense know how zeer goed kan gebruiken en dat -nu ook gaat krijgen. „Zelf heb ik al diverse firma’s aan de lijn gehad die maar al te graag aan Oeganda willen verkopen en dat NEW DELHI (Reuter). In Noord-In- dia zijn ongeveer 250 mensen omgekomen door overstromingen als gevolg van de zwaarste moessons van deze eeuw. Het water vormt een bedreiging voor zes mil joen mensen in 15.000 dorpen. Dit hebben Indiase persbureaus gemeld. WASHINGTON (ANP). De geïndustrialiseerde landen heb ben vorig jaar en begin dit jaar vaker stappen genomen om hun eigen industrie en handel te beschermen. Dit groeiende protecti onisme, dat overigens ook bij een aantal ontwikkelingslanden is waargenomen, heeft nadelig gewerkt op de evenwichtige ont wikkeling van de internationale handel, zo schrijft het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) in zijn jaarlijkse rapport over wisselkoersen. In de Europese Gemeenschap, de Verenigde Staten en Canada werden over het algemeen meer protectionistische maatregelen genomen dan elders. Deze ontwikkelingen zijn vooral nadelig geweest voor die ontwikkelingslanden, die de groei van hun economie probeerden te onderhouden door meer nadruk te leggen op de export van niet traditionele produkten. Het IMF wijst op het grote belang van een succesvolle afsluiting van de internationale onderhandelingen over de afschaffing en-of vermindering van invoerrechten en andere handelsbelemmerin- gen die in Genève worden gehouden en bekend staan ais de „Tokio-ronde”. nu ook gaan doen. Het woningprobleem in Oeganda gaat men bijvoorbeeld voor een groot gedeelte oplossen door het importe ren van duizenden zomerhuisjes van het Zweedse bedrijf Tropicscale in Stock holm. Begin vorige week meldde een Saoe- disch Dagblad dat de olieministers van de dertien leden tellende OPEC op 19 septem ber in Taif zouden vergaderen over een mogelijke verhoging van de olieprijs. Dit bericht werd later door de OPEC tegenge sproken, maar zorgde op de internationale wisselmarkten wel voor extra druk op de dollar De betaling ervan wordt gegarandeerd via kredietbrieven bij een grote bank in Engeland, aldus Sven Klang. Klang en de andere leden van de delegaties hoeden zich ervoor iets negatiefs te verklaren over De Arab Petroleum Maritime Transport Company heeft vorig jaar een bedrijfsver lies geleden van 4,4 miljoen dollar. In mei van dit jaar besloten de OAPEC-ministers de steun aan het bedrijf voort te zetten. De maatschappij heeft de beschikking over acht olietankers met een gezamenlijk draagvermogen van 2,1 miljoen ton. De woordvoerder van de OAPEC merk te op daf het betreffende dagblad de twee organisaties mogelijk met elkaar heeft verward. Binnen een jaar krijgt het bedrijf ook nog twee schepen geleverd voor het trans port van aardgas. Een bijzondere commis sie heeft een aantal voorstellen gedaan inzake de verdere steunmaatregelen. Deze voorstellen zullen in Taif aan de orde komen. het schrikbewind van de dictator in Oe ganda. Op de vraag of Oeganda werkelijk ge noeg buitenlandse valuta heeft om alle transacties en importen te betalen, ver wees directeur Klang naar het systeem met de kredietbrieven in Londen. De Deense en Zweedse leveranciers krijgen pas geld als de goederen zijn geleverd. Volgens Klang trekt de economie in Oe ganda aan. Zo zouden grote hoeveelheden koffie worden verkocht aan onder andere de Verenigde Staten. Bovendien is met bui tenlandse hulp begonnen aan de verdere exploratie van de rijkdom aan bodem schatten die het land heeft. onder alle omstandigheden van voorzien. l. In de deelstaat Oettar Pradesj lopen Varanasi en Allahabad gevaar. De inwo ners moeten zich voorbereiden op evacua tie op korte termijn. Ruim 1.000 schepen worden gereedgehouden voor hulpverle- ning. De meeste slachtoffers vielen door breu ken in dammen aan de oevers van-de sterk gezwollen rivier de Ganges, of door het bezwijken van lemen hutten. Achtendertig districten in Oettar Pra desj met een oppervlakte van ruim 1,6 miljoen ha. stonden onder water na de zware regenval. Ook in de aangrenzende deelstaten Bihar, Haryana en Poenjab had men veel last van overstromingen. In New Delhi viel sedert juni 62 centimeter water. linis- erge- skou Zee, is de evolg cent, 'uid- leeft i een Gis- ~ech- ■hou- R. G. i. De 1 een Don ating iners Marine iefening an. Het nds het ngeveer litsland, gde Sta- Als oorzaak van het groeiende protectionisme wijst het Fonds aan „het teleurstellend langzame herstel van de wereldeconomie, samen met een voortdurend grote werkloosheid”. Verder is er verband met de verviervoudiging van de olieprijs op de wereld markt in 1973, die in de jaren daarna heeft geleid tot moeilijkhe den op de betalingsbalans van ettelijke landen. Deze landen probeerden uit de problemen te komen door de grenzen min of meer te sluiten voor invoer uit andere landen. Bezorgd is het IMF dan ook over het stijgende aantal landen dat te kampen heeft met tekorten op de lopende rekening. Protectionisme komt in vele gedaanten naar voren. Industrie landen maken vaak gebruik van beperkingen van de invoer en van strafheffingen (vaak onder beschuldiging van dumping). Ook worden tussen landen steeds meer overeenkomsten geslo ten die in de protectionistische sfeer liggen en die zich onttrekken aan de internationale handelsbeperkingen. Veel van deze maatre gelen zijn gericht tegen of brengen schade toe aan het vrije verkeer van goederen. Vooral de handel tossen de EG, de Vere nigde Staten en Japan verloopt niet zonder moeilijkheden. STOCKHOLM/KOPENHAGEN. Vol gens berichten in de Deense en Zweedse nieuwsmedia hebben handeisdeiegaties uit beide landen een bezoek gebracht aan Oeganda. Ze werden door Idi Amin per soonlijk ontvangen en twee weken lang vorstelijk behandeld ais gasten van de regering. Met miljoenenorders is men daarna weer naar Scandinavië afgereisd. De bosbrand is zaterdagmiddag uitge broken. Hij woedt voorbij de dichtsbijzijn- de bergketen en lijkt tot dusver geen be dreiging te vormen voor de badplaatsen aan de Middellandse-Zeekust. Doordat de heersende wind vanuit het land waait, komt het vuur echter wel dichterbij. Vanaf hooggelegen punten in de stad zijn sinds gisteravond geweldig grote vlammen aan de andere kant van de berg kammen duidelijk zichtbaar, op een vier tal enkele tientallen kilometers uiteenlig gende plaatsen. Al het beschikbare materi eel, met inbegrip van vliegtuigen, is ingezet om het vuur te bestrijden. Terwijl de duizenden toeristen het ge brek aan water over het algemeen gelaten aanvaarden, komt de bevolking van Beni dorm, de omliggende dorpen Biajollosa en Alfas del Pi alsmede het ten zuiden van Alicante gelegen Alcoy dagelijks in verzet. Met demonstratieve optochten wordt in het bijzonder het stadsbestuur van Beni dorm verweten dat in de afgelopen jaren is nagelaten de nodige maatregelen te tref fen om de jaarlijks gestaag groeiende be volking water le De stadsbestuurders hebben tot dusver echter geen enkele aankondiging gedaan om in de toestand enige verbetering aan te brengen. In Alcoy, dat een watervoorzie ning heeft die afgestemd heet te zijn op de omvang van de zomerbevolking, werden de verwijten ontkend en kreeg de Guardia Civil opdracht de demonstranten uiteen te jagen. Veel ernstiger is de toestand in Beni dorm, dat op een eigen bevolking van 95.000, in de wintermaanden zo’n 150.000 en op het ogenblijk zo’n 250.000 mensen huisvest. De grootste groepen worden er gevormd door Nederlanders en Duitsers, maar ook bij duizenden Scandinaviërs, Britten, Fransen, Italianen, Portugezen en Madrilenen is Benidorm zeer in trek. Hotels en appartementen zijn hier de laatste jaren als paddestoelen zeer hoog uit de grond geschoten en in het bijzonder voor de nieuwste gebouwen is de water voorziening een probleem van grote om vang. Veelal is de apparatuur voor de interne waterverspreiding gebaseerd op de plan nen die het gemeentebestuur in het verle den heeft aangekondigd om te voorzien in grootschalig watergebruik. De verwezen lijking van die plannen is echter sterk achtergebleven bij de stijgende vraag. Het gevolg is dat in de nieuwbouw de hoogste verdiepingen dikwijls praktisch geen water kunnen krijgen, de warmwa tervoorzieningen niet functioneren en dat de bij bijna elk gebouw behorende zwem baden bij gebrek aan water als voetbal veld worden gebruikt. Vaak beschikken de nieuwe gebouwen niet over voldoende ei gen waterreservoirs, zodat de beheerders van die gebouwen door het staken van de watertoevoer evenzeer worden verrast als de bewoners. Bovendien is het water van zeer slechte kwaliteit. Aan het drinkwater wordt enigs zins gereinigd zeewater toegevoegd. Dit brakke gemeentewater is eigenlijk alleen geschikt voor de afwas, voor consumptie en voor het wassen van kleding en licha men is het niet goed bruikbaar. De oudere gebouwen beschikken veelal wel over eigen reservoirs, meestal op eigen terrein. Sommige hebben bovendien reser voirs in het dorp Altea, dat wat landin waarts ligt, of eigen leidingen laten slaan tot soms zeventig meter diep. Hierdoor zijn zij niet geheel afhankelijk van het gemeentewater en kunnen de rant soenering zelf per 24 uur vaststellen. De rantsoenering varieert van twee tot acht tien uur per dag. De bosbrand heeft de beheerders met reservoirs in Altea voor nieuwe verrassingen geplaatst, omdat zo veel mogelijk water beschikbaar moet ko men om de brand te blussen. Zondagnacht bleken plotseling de tank wagens, die ’s avonds en ’s nachts door de straten van Benidorm rijden om apparte menten en hotels van water te voorzien, een bezwaar voor de bestrating van Beni dorm. De politie van Benidorm hield een groot aantal wagens aan, gaf de chauf feurs een boete en liet het water terugbren gen naar Altea. Behalve Sharon is ook vice-premier Ja din niet zonder kleerscheuren uit de strijd gekomen. Jadin beschuldigt Sharon Irvan dat hij met de uitvoering van plannen is begonnen. „Sharon heeft een beslissing van de hele regering hier afgewacht, hoe wel hij wist dat ik had aangekondigd op 28 juni, de dag van het besluit, de zaak bij het voltallige kabinet aan de orde te stel len”, aldus Jadin. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Er is goede hoop dat de vrijlating van de tot 13 jaar veroordeelde Russische dissident Anatoli Sjaranski in rui) voor een of meer in het Westen gevan gen gehouden Russische spionnen binnen een maand haar beslag krijgt. Dit zegt mevrouw Aviva Rubi, medewerkster en vertrouwelinge van het bekende Israëli sche parlementslid Samuel Flatto-Sha ron. CAIRO (Reuter). De Egyptische „Ara bische Socialistische Partij” die in de regering zit, heeft gisteren aangekondigd een fusie aan te zullen gaan met de nieu we politieke partij van president Sadat. In een verklaring, die is gepubliceerd in de kranten van Cairo, werd meegedeeld dat het besluit hiertoe was genomen tij dens een vergadering, zondagavond, van het politiek bureau van de partij. De nieuwe partij van Sadat, de Nationa le Democratische Partij, kwam gistera vond voor het eerst bijeen. Verleden maand had president Sadat verklaard een eigen partij te zullen gaan vormen. KOEWEIT (ANP). De met Oliezaken belaste ministers van negen landen die zijn verenigd in de Organisatie van Ara bische Olieproducerende Landen (OA PEC) komen op 19 september in de Saoe- dische stad Taif bijeen om te vergaderen over mogelijkheden voor voortzetting van de steun aan de OAPEC-tankermaat- schappij Arab Petroleum Maritime Transport Company. Dit heeft een woord voerder van de OAPEC gisteren meege deeld. Kongo verijdeld KINSJASA (Reuter). Kongolese auto riteiten hebben een samenzwering tegen de militaire regering verijdeld, aldus is gisteren bekendgemaakt door president Joachim Yhombi Opango in een radiotoe spraak in Brazzaville. De staatsgreep had gisteren plaats moeten vinden. De mili taire leiders hadden na een invasie door huurlingen vermoord moeten worden. de Russen zich begonnen te realiseren dat zij voor de vrijlating van Sjaransi een hogere prijs konden vragen”, zegt ze. „Een principe-overeenkomst over Sjaranski was vorig jaar al bereikt in het kader van een uitwisseling van gevangenen tussen Oost en West. Deze overeenkomst hield in dat hij zou worden uitgewisseld tegen Mi ron Marcus, die in Mozambique gevangen zat en de Amerikaan Robert Thompson, die in Oost-Berlijn een gevangenisstraf van dertien jaar wegens spionage uitzat. Mevrouw Rubi benadrukt dat de uitwis- selingsonderhandelingen een privé-aange- legenheid zijn van Flatto-Sharon en dat hij op geen enkele manier door de Israëlische regering financieel wordt gesteund. „De heer Flatto-Sharon heeft geen hinder van bureaucratie”, aldus mevrouw Rubi. „Hij hoeft zijn beslissingen niet voor te leggen aan commissies en hij heeft geen financië le problemen. Hij is volkomen onafhanke lijk”. In Moskou onderhandelde mevrouw Rubi met een „autoriteit van de Sovjet- Russische regering” over de zaak Sjarans ki en over die van andere dissidenten. De stroom Russische emigranten, die via Wenen naar het Westen komt gaan intus sen onverminderd door. Op weg naar Tel Aviv kwam het afgelopen weekeinde Is rael Zalmason in de Oostenrijkse hoofd stad aan. Hij is een van degenen, die voor de rechtbank in Leningrad veroordeeld werd tot acht jaar gevangenisstraf wegens een poging tot kaping van een vliegtuig waarmee hij met zijn gezin en andere familieleden naar Israel wilde vluchten. Maar ook binnen Jadins eigen partij DASH, is 'niet iedereen ervan overtuigd dat Jadin vrijuit gaat: heeft hij werkelijk niet van Sharons plannen geweten, terwijl het land gonsde van de geruchten die vanwege de censuur niet bevestigd moch ten worden? Nieuw voedsel derhalve voor de ontelbare twisten binnen DASH, eens gepresenteerd als een hervormingspartij. Aviva Rubi is negen dagen in Moskou geweest om te onderhandelen over een mogelijke uitwisseling van Sjaranski en heeft ook een bezoek gebracht aan de bekende Oostduitse advocaat dr. Wolf gang Vogel, die uitstekende contacten heeft in het Oosten en Westen. In Wenen wacht mevrouw Rubi nu op verdere in structies. „Sjaranski zou al vrij geweest zijn als er in de wereld niet zo geweldig protest tegen het proces was opgestoken”, aldus me vrouw Rubi. „Het protest was zo heftig dat Voorlopig nog geen ft mi en ge en de ivoor ïdsge- vorig n be- t bijna /raagt ereen- abinet llenga jrders is ver- zij als ri- Een Nederlandse auto zweeft hier onder een door de ANWB gecharterde helikopter tijdens een „reddingsoperatie” gisteren in het dal van Vergeletto in Zwitserland, waar de wegen door het noodweer van de afgelopen week volkomen onbegaanbaar zijn. In totaal werden vier auto’s uit het dal gelicht en naar een punt gebracht, vanwaar de thuisreis begonnen kon worden. Voor zover bekend is het voor de eerste maal dat de ANWB een helikopter gebruikt om gestrande auto’s verder te helpen. OOST-BERLIJN (AFP). In Oost-Ber lijn is gisteren een voormalig lid van de geheime dienst van Hitlers Wehrmacht, de 63-jarige Hubert Paland, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens oor logsmisdaden en misdaden tegen de mens heid, in de jaren 1941 tot 1944 in de Sovjet unie begaan. Volgens het Oostduitse persbureau ADN had Paland bekend, dat hij betrok ken was geweest bij het uit de weg ruimen van 165 Russen, van wie hij er zelf onge veer 30 had gedood. Dit was gebeurd in Wit-Rusland.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3