Veel kritiek CDA-bestuur vraagt regering om opheldering over abortus Dodental Beiroet tot 200 gestegen Koot en Bie en Bette Midler van miljoenen c Ook in ons land studie Iran blijft naar effect IJmuider Courant Ziekteverzuim van nitnet King vreesde moordaanslag tweede kwartaal gelijk gebleven Gespannen situatie in Victor Sylvester dansleraar Bingo-spel in beslag genomen in Barneveld Gisteren weinig vertragingen in luchtverkeer Bouwcentrum op onderhoud huis Edisons ’78 voor Damiaté Pers Huisvesting inrichtingen vaak onaanvaard baar c O] vanURK Uw Kunstgebit zit de gehele dag Geen Amerikaans geld voor Vietnam ‘3 Minister bevestigt fraude met volmachten Palestijnen sluiten de rijen In Frankrijk overleden Opvolger Abernathy: Pai eigi H’»eu*e .ctten 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS DINSDAG 1 5 D 1 (Van onze parlementsredactie) 1 pre DEN HAAG. Het CDA-be stuur wil van de regering ophelde ring over berichten dat het kabi net vergevorderd zou zijn met de voorbereidingen voor een nieuwe, soepele abortuswetgeving. Het be stuur heeft hiertoe besloten tij dens een vergadering in Utrecht. Het CDA wil met spoed weten hoever de plannen gevorderd zijn en hoe de nieuwe regeling eruit gaat zien. Volgende week zal het CDA-fractiebestuur verder ver gaderen over deze zaak. I UTRECHT. „Vaak onaanvaardbaar” noemt de hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid de huisvesting in psychiatrische ziekenhuizen. In het jaarverslag 1975/1976 constateert de inspectie, dat de accommodatie vaak zo is verouderd, dat aan de moderne eisen voor huisvesting, niet meer kan worden voldaan. 2.795.- 5.925.- axaorf mooel "1,110- M Atexand?^W£.V^- 4-630.- Vleugels ter waarde van voor Bösendorfer* 11,100.- 18.900.- i i Syriërs zich op dit moment fel verzetten. BETTE MIDLER ■tr B (ADVERTENTIE) STEINWAY SONS 0,70 145,- Onlangs werd bekend dat de ministers De Ruiter (Justitie) en Ginjaar (Volkshuis- DEN HAAG (ANP). Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft bevestigd dat tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen, die plaatsvonden op 31 mei, knoeie rijen met volmachten hebben plaatsge vonden. Hr Victor Sylvester dansend met lady Docker in 1955. Victor Sylvester heeft miljoenen in de wereld op de muziek van zijn orkest laten en leren dansen. Dat gebeurde behalve op ontelbare grammofoonplaten ook via ra dio- en televisie-uitzendingen, waarin Syl vester zelf als dansleraar optrad. Hij had zelf in 1922 het wereldkampioenschap stijldansen behaald. Met zijn vrouw Doro thy opende hij daarop een dansschool in Londen. Sylvester heeft in de loop van zijn lange carrière steeds vastgehouden aan zijn mu ziekstijl in strikt danstempo. Hij maakte vooral naam met zijn „quick, quick, slow” als inleiding op zijn programma voor de BBC. Zijn muziek werd vaak eentonig genoemd, maar er werd graag en veel op gedanst. Weinig bekend is het feit dat Victor Sylvester zich in zijn jeugd eens bijzonder heldhaftig heeft betoond. Sylvester, zoon van een predikant uit de Londense wijk Wembly, kon als vrijwilliger dienst nemen in de Eerste Wereldoorlog door zich ouder voor te doen dan hij was. Zeventien jaar oud en een jaar voor de wapenstilstand van Versailles ontving hij wegens betoon de moed een Italiaanse onderscheiding. Terug in Engeland begon hij zijn loopbaan in een Londens warenhuis waar hij in de cafetaria eenzame dames als danspartner moest begeleiden. (Van onze kunstredactie) LE LAVANDOU. De bekende Britse orkestleider Victor Sylvester is gister morgen plotseling overleden. Sylvester kwam terug van een zwempartijtje in de Middellandse Zee nabij zijn woning in het Franse havenstadje Le Lavandou toen hij op het strand bezweek, kennelijk na een hartaanval. WASHINGTON (Reuter). De opvol ger van de nu tien jaar geleden doodge schoten dominee Martin Luther King, do minee Ralph Abernathy, heeft tegen een commissie van onderzoek van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden gezegd, dat dominee King wist dat er een moord aanslag op hem werd beraamd. Volgens ds Abernathy was de moord aanslag op King overigens niet het werk van één man, de hiervoor veroordeelde James Earl Ray, maar is er sprake geweest van een samenzwering. „Ik geloof vast dat het een politieke moord was. Ik geloof, dat het een samenzwering betrof, een poging de Amerikaanse droom te doden, de ver vulling van de droom van blanken en zwarten”, aldus Abernathy voor de com missie. Morgen wordt de tot 99 jaar gevangenis straf veroordeelde Ray door de commissie verhoord. Ook hij heeft eerder gesugge reerd dat er andere „schuldigen” in deze zaak zijn. In september beginnen hoorzittingen over de moord op president Kennedy in 1963. Ook in dit geval wil het Huis van Afgevaardigden onderzoeken of er waar heid schuilt in de aanhoudende berichten over een samenzwering die tot de moord op de Arfierikaanse president leidde. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De enige opvallende prijswinnaars bij het toekennen van de Edisons populaire muziek 1978 zijn het duo Koot en Bie en de Amerikaanse enter- tainer-zangeres Bette Midler. Beiden kre gen dit jaar de onderscheiding in de zoge naamde „extra”-categorie; Koot en Bies album Hengstenbal viel in de prijzen in de sector Nederlandse herkomst. Bette Midlers Live at last in de sector buiten landse herkomst. den opnamen van Abba, Gerry Rafferty, Elvis Costello, Woody Herman, Emmylou Harris, Billy Joel, Quincy Jones en Kate Bush eveneens bekroond met het toeken nen van een Edison. De jury die dit jaar de prijzen verdeelde bestond uit Meta de Vries, Jim van Al phen, Henk van Gelder, Ruud Kuyper en Jan Maarten de Winter. Criteria bij het toekennen zijn artistiek niveau, de pro- duktie en de presentatie. BEIROET. Het dodental als gevolg van de bomaanslag op een negen verdie pingen hoog flatgebouw zaterdag in Bei roet, is tot ongeveer 200 gestegen. Een gelijk aantal is gewond. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) benoemde een commissie die moet onderzoeken wie de aanslag heeft ge pleegd. Aan speculaties waagde zij zich echter niet uit vrees dat het interne con flict zal escaleren. Welingelichte kringen in Beiroet menen echter dat de vete binnen de PLO en pro-Iraakse radicalen, zoals het Palestijnse Bevrijdingsfront (PLF) in een beslissend stadium was gekomen. De vete tussen volgelingen van PLO- leider Arafat en radicalen, die zich door Irak gesteund weten, heeft geleid tot vuur gevechten op Iraakse vestigingen in steden als Parijs en Karatsji. Irak steunt extremistische Palestijnse splintergroeperingen zoals het zoge naamde verwerpingsfront en de organisa tie van Abu Nidal in hun verzet tegen de veel meer gematigde bovenstroom binnen de overkoepelende Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO onder leiding van Arafats Al Fatah. Gisteravond trok het PLF eerdere be schuldigingen aan het adres van Fatah in en besloten de verschillende rivaliserende Palestijnse groeperingen elkhar niet te gaan beschuldigen van de explosie. Er werd een overkoepelende commissie inge steld om de oorzaak van de ramp te onder zoeken, dit alles in een poging om te voor komen dat de gebeurtenissen in de wijk Fakhami aanleiding zouden gaan vormen voor Inter-Palestijnse gevechten en onder linge wraakacties. Deze nieuwe Palestijnse solidariteit had een reden; niet alleen het pro-Iraakse PLF BARNEVELD (ANP). In de gemeente Barneveld wachten talrijke vakantiebe- drijven in spanning af hoe de rechter zal reageren op een actie van de gemeentepo litie van Barneveld, die op een camping in Voorthuizen bingo-attributen in beslag heeft genomen. De eigenaar van de camping kreeg te horen dat het kansspel te commercieel en daardoor ontoelaatbaar was geworden. Hem werd verzocht een punt te zetten achter de bingo-avonden. Op advies van de Kamer van Koophandel werd de avond toch gehouden terwijl de politie daarvan in kennis werd gesteld. Het bingospel werd toen in beslag genomen. Het besluit van het Huis was op nieuw een gevoelige nederlaag voor president Carter die de bijdrage aan de lening zeer had aanbevolen en de afgevaardigden erop had gewezen, dat een veto de buitenlandse politiek van de VS zal beperken. Volgens een woordvoerder van de lucht haven Schiphol zijn in de nacht van zon dag op gisteren zes vliegtuigen binnenge komen met een gemiddelde vertraging van twee uur en twintig minuten. De vliegtui gen voerden alle retourvluchten vanuit de Spaanse bestemmingen naar Schiphol uit. De grootste vertraging beliep de afgelopen nacht ruim vier uur. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning H< werl der! gen die ond< vooi zou werl Wan is hi Europa's grootste «mport- en enportspeciallst in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie Sternrnen/onderhoud door geheel Nederland Rechtstreeks van importeur Estonia, Alexander Irmbach, Tchaika, öechner, Cherny, Rich. Weber. Vert, van o.a.. Steinway, Pfeiffer, Broadwood, Ed. Seiler. WASHINGTON (AP). Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren geweigerd geld be schikbaar te stellen voor een interna tionale geldlening aan Vietnam. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De onderhoudstoe- stand van betrekkelijk nieuwe woningen laat veel te wensen over. In zeer veel woningen die nog geen tien jaar oud zijn is het houtwerk al aan het rotten. Veel doe-het-zelf-werkzaamheden aan het ei gen huis blijken met slecht resultaat te zijn verricht. Dit zijn enkele conclusies van het Rotterdamse Bouwcentrum na de keuring van meer dan 100 woningen op de technische staat. Het Bouwcentrum is medio maart ge start met het keuren van bestaande wonin gen. Voor 475 gulden wordt het huis volle dig doorgelicht en wordt gerapporteerd of de woning veel of weinig onderhoud nodig heeft. Naar aanleiding van keuringsrapporten, waaruit bleek dat er teveel mis was met een woning, zagen mensen van de koop af. De keuringen zijn voorlopig beperkt tot de regio Zuid-Holland, de regio West-Bra- bant en een straal van circa 25 kilometer rond de stad Groningen. Hét Bouwcen trum zal mogelijk op zeer korte termijn de keuringen in het gehele land ter hand nemen. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije TEHERAN(AFPZDPA). Na de heftige onlusten van de afgelopen weken die on der meer leidden tot de staat van beleg in vier steden in Iran, is de sfeer in het land nerveus en gespannen. Het leger is in staat van alarm gebleven en in Isfahan waar zich de bloedigste onlusten van de afgelo pen weken hebben afgespeeld, trokken de daar heengezonden troepen zich welis waar uit de straten terug, maar bleef de staat van beleg gehandhaafd. Waarnemers in de hoofdstad Teheran zien in de huidige golf van geweld de zwaarste krachtproef tussen de sjah en de oppositie, sinds de sjah 37 jaar geleden aan de macht kwam. De zich steeds tegen het bewind richten de onlusten beginnen over het algemeen in moskeeën. Reactionaire moslemgroepe- ringen verzetten zich hevig tegen de door de sjah voorgestelde moderniseringen. VE uur i met oplej riaal op d Velst corn! hij z: noon peldt bran bluss niets De avon moet zever vanu OVI zie de gei we vo< nai mc D pén Hoo teg« Op het drij teru ding ongi gen (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. In Nederland wordt al jaren onderzocht in welke mate de chemi sche stof nitriet, die onder meer gebruikt wordt voor de conservering van levens middelen, gevaarlijk is voor de volksge zondheid. In de Verenigde Staten is uit een onderzoek gebleken dat nitriet kan ker kan verwekken bij dieren en waar schijnlijk ook bij de mens. Bij het toekennen van de overige Edi sons vielen nauwelijks verrassingen te no teren. Nederlandse artiesten, die op 28 september de grammofoonplatenonder scheiding krijgen uitgereikt uit handen van de minister van CRM, mevrouw T. Gardeniers, zijn Peter Koelewijn, Tol Hansse, Maggie MacNeal, Jan Akkerman, Wietèke van Dort, Gruppo Sportivo en de volledige bezetting van de musical Fox trot. In de sector buitenlandse herkomst wer- had kantoren in het opgeblazen gebouiy, maar Fatah zelf ook en vlakbij lag een Fatah-parkeerplaats voor zware vracht wagens, die door de explosie totaal werden vernield. Dit laatste gaf voedsel aan een nieuwe theorie, namelijk dat de explosie het werk was van „provocateurs”, die erop uit waren de inter-Palestijnse tegenstellin gen aan te wakkeren. VE Velsj Zijka 1500 voor loopt sen. Teê kan 1 monc Een datur van Kana Van i de rr strek, bezw: schril ting ling j SCHIPHOL (ANP). Evenals in het afgelopen weekeinde hebben KLM, Martinair en Transavia gisteren geen ern stige hinder ondervonden van de stip theidsacties van de Franse verkeerslei ders. Aan het einde van de middag beliep de grootste vertraging anderhalf uur. Het betrof een Martinair DC-9, die een vlucht naar het Portugese Faro moest uitvoeren. vesting) denken in de richting van het wettelijk toestaan van zwangerschapsaf breking. Hierbij zou een vrouw een week moeten wachten tussen de aanvraag en de behandeling. Verwacht wordt dat het kabinet zich binnenkort over de voorstellen van de bei de bewindsliedën zal buigen. Binnen de ministerraad zou een grote meerderheid de voorstellen steunen. Ook minister-pre sident Van Agt, die een eerdere regeling van PvdA en WD afwees, schijnt zich nu bij de meerderheid neer te willen leggen. Binnen het CDA bestaat vooral van de kant van de (vroegere) KVP- en CHU- kamerleden nogal wat verzet tegen elke vorm van abortus provocatus. Het betreft hier naar het zich laat aanzien een minder heid onder de christen-democratische volksvertegenwoordigers. Van de kant van de ARP bestaan nauwelijks bezwaren tegen de voorstellen die onder verantwoor delijkheid van hun partijgenoot De Ruiter ontwikkeld worden. KOOT EN BIE Deze cijfers liggen op dezelfde hoogte als die van de twee voorafgaande jaren (1976 9,0 percent en 1977 9,1 percent voor mannen en 1976 11,3 percent en 1977 11,2 percent voor vrouwen). De gemiddelde verzuimduur per geval bedroeg 18,5 ka lenderdagen voor mannen en 14,4 voor vrouwen. Samen met het hoge verzuim in het eerste kwartaal, waarin een griepepidemie viel, resulteert dit over het eerste halfjaar van 1978 in pen verzuimpercentage van 10,2 voor mannen en 12,7 voor vrouwen. Ten opzichte van de eerste helft van 1977 betekent dit een stijging van 0,6 percent voor mannen en 1,0 percent voor vrouwen, terwijl ook het aantal verzuimgevallen per 100 werknemers toenam en wel voor zowel mannen als voor vrouwen met 12 tot 111 respectievelijk 167. De gemiddelde ver zuimduur was iets lager, namelijk 16,9 dagen voor mannen en 13,9 dagen voor vrouwen, wat een verschil te zien geeft van 0,8 respectievelijk 0,7 kalenderdagen per geval. DEN HAAG (ANP). Het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Neder lands Instituut voor Preventieve Genees kunde TNO hebben over het tweede kwartaal van 1978 een ziekteverzuimper centage voor mannen van 9,2 en voor vrouwen van 11,3 geconstateerd. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 ;/215,- losse nummers buitenland per kwartaal PLO-woordvoerders zeggen dat Israëli sche agenten de aanslag hebben gepleegd. Voor deze veronderstelling is evenwel geen enkel bewijs. Westerse diplomatieke bronnen in de Libanese hoofdstad sluiten in dit verband de mogelijkheid echter niet uit dat Libanezen, behorend tot de chris- ten-rechtse militia’s achter de aanslag gezeten hebben. De christen-rechtse alli antie werkt politiek en militair hecht sa men met Israel, een zaak waartegen de Syriërs zich op dit moment fel verzetten, j Ruth’.ulani WpsIbisiiiqpI 42. tel 3H35(10 Dagelijks gi'ciprijd van 9 1 30 uur. Vrijdag koopavond van 19 21 uur BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De plaatsvervangend-directeur van de Keuringsdienst van Waren in Enschede, drs. J. W. Haken, vertelde dat de stof in ons land maar in zeer geringe mate wordt gebruikt als conserveringsmiddel.Het wordt in de verhouding van een paar delen op een miljoen toegevoegd aan enkele kaassoorten en gefermenteerde (en rauwe) worstsoorten. Slagers mogen nitriet dat een „zwaar vergif” is niet in huis hebben. Enkele exportbedrijven hebben het wel maar dan achter slot en grendel en er is maar één man die de sleutel heeft. „Het is daarom uitgesloten dat er vergissingen gemaakt kunnen worden”, aldus drs. Ha ken. Naar zijn mening is er geen aanleiding om het gebruik in Nederland te verbieden. In de VS heeft het technologisch instituut van Massachusets drie jaar gewerkt aan een onderzoek over nitriet op verzoek van het federale bureau voor voedings- en ge neesmiddelen. Nadere gegevens over het rapport van het instituut zijn hier nog niet bekendgemaakt. Evenmin dus de mate waarin het gevaar voor kanker aanwezig is. M4T.. 2.595.- bechnerh,88i™3*^oJ4.940.- wsr- 5.200.- Op vragen van het WD-Eerste-Kamer- lid mevrouw Van Somereri-Dówner heeft de minister geantwoord dat uit onderzoe ken niet is gebleken dat er volmachten zijn gekocht of verkocht. Wel zijn in Sittard valselijk verzoekschriften gemaakt om te kunnen stemmen bij volmacht. In verband hiermee worden twee mensen verdacht van valsheid in geschrifte. Het onderzoek duurt overigens nog voort. Minister Wiegel is het met mevrouw Van Someren eens dat bij herziening van de kieswet de nodige aandacht moet worden besteed aan het stemmen bij volmacht om herhaling te voorkomen. De bewindsman wil dat de gemeenten bij de volgende verkiezingen extra de aan dacht vestigen op wat wel en wat niet mag bij het stemmen per volmacht. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid wees er overigens op, dat door het kabinet in februari een grootscheeps bouwprogramma is aange- kondigd, dat in eerste instantie voorziet in vervanging van 6000 „verouderde” be dden. In de jaren 1970-1975 is het aantal opne mingen als gevolg van alcoholverslaving sterk gestegen. Bij de mannen bedroeg die stijging 123 procent en bij de vrouwen 178 procent. Het aantal onvrijwillige opnemin gen steeg bij de mannen met 33 en bij de vrouwen met 34 procent. Bij andere drugs steeg het aantal vrijwillige opnemingen bij mannen met 174 procent en bij vrouwen met 34 procent. Bij onvrijwillige opnerryn- gen waren de percentages respectievelijk 146 en elf procent. Het aantal zelfmoorden is in de jaren ’70- ’75 eveneens toegenomen: van 10,4 per 100.000 inwoners van 15 jaar en ouder naar 13,1 in 1975. Het aantal zelfmoorden onder vrouwen stijgt meer dan onder mannen, namelijk met respectievelijk 32 procent en 21 procent van 1965 tot 1975. In 1975 bedroeg het aantal zelfmoorden onder vrouwen 10,2 per 100.000 en het aantal zelfmoorden onder mannen 16,0 per 100.000. Het aantal zelfmoorden onder mannen van 15-24 jaar nam in de jaren 1960-74 met 165 procent toe. In die periode nam het aantal zelfmoorden onder vrou wen van 35-44 jaar met 140 procent toe en onder vrouwen van 25-34 jaar zelfs met 99 procent. (ADVERTENTIE) stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentoflx-poeder op de gebitsplaat en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en drogisterijen. Een andere tegenslag voor de presi dent was, dat het Huis ook het buiten lands hulpprogramma met twee pro cent verminderde. Tevens werd een voorstel aangenomen waardoor indi recte hulp aan Cuba onmogelijk wordt gemaakt. Yamaha* luw».- 8.345.- Steinway&Sons ao^zs.-16.900.- 12H.. 2.795.- •ESTONIA(meuw)3MM,-21.940.- uw- 5.325.- Rich. WEBER (nw) SAM.- 4.095.- Petrof* *,W. 2.975.* BECHNER(nieuw) SJWr- 4.095.- I Yamaha (nieuw) 3.145.- I Aug. Förster* MW- 3.175.- I Steinway&Sons* 1K3M.-12.900.- TCHAI KAinw)<IMSr- 5.650.- Heagele*fceeo.- 5.495.-^ Blüthner* 16.900.- Pleyel* 2i.seo-16.400.- Grotrian StemweglMM;-13.900.- BECHNER (nw) Iim.. 11.400.- Bechstein* 2i4oe.- 14.900.- Ibach* tun.-15.900.- Keus uit meer dan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 gld, in staat van nieuw Keus uit meer dan 500 piano's. Occasion piano's vanaf 1000 gld.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4