MOE MAAR VOLDAAN r Commissie stemt in met nieuwe afvalregeling Beverwijk s ig Chauffeur rijdt brandende oplegger uit Velsertunnel Veel bekijks bij oefening brandweer ra 01 '1 p it CAO-onderhandelaar De Horn trekt zich terug Inbraak in Santpoort Huisvuil voortaan naar Zaanstad Grote opkomst op openingsdag Politie pakt twee man wegens vernieling Particulier plaatst propaangastank voor eigen gebruik Bedrijfsongeval bij Hoogovens „Jongensgrap” brengt verkeer in gevaar *4» 4 AUGUSTUS 19 7 8 D I N S D A G 1 5 VELSEN-IJMUIDEN Schroom Doorwrocht Ml (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Het loopt spaak met de staalproduktie bij Hoog ovens. Elke onderlinge samenhang in de reorganisatie ontbreekt. Dat zie je bijvoorbeeld heel duidelijk in de walserijen waar de verschillen de schakels in het produktieproces nier meer op elkaar aansluiten. Het gevolg is dat het bedrijf onvoldoende kan inspelen op de markt die weer wat meer afzetmogelijkheden lijkt te bieden. Wij hebben indertijd voor deze situatie gewaarschuwd. Maar er werd door de directie nauwelijks naar ons geluisterd. Het is zuur om nu dan toch gelijk te moeten krijgen”. brengt produktie in gevaar MR. R. DE HORN a Het lopen met de zevenmijlslaarzen, dit onderdeel ging niet altijd even soepel. Het kwam herhaaldelijk voor (Van een onzer verslaggevers) t ge- onin- /olle- rd of lodig lucht- i zon- lenge- ig van egtui- uit de ol uit. lopen lur K Dit zegt mr. Rob de Horn die de afgelo pen vijf jaar de Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel (VHHP) heeft ver tegenwoordigd bij de CAO-besprekingen. Op dringend verzoek van de directie van het staalconcern trekt De Hora, die be drijfsjurist is bij Estel, zich deze maand terug als CAO-onderhandelaar. De lei ding van het bedrijf vindt het principieel ongewenst het overleg te voeren met ei gen werknemers. bijna acht kilometer. Het merendeel van de automobilisten kwam volgens een poli tiewoordvoerder „tunneltje kijken”, op het punt van de tunnelbuis waar vrijdag de ramp plaatsvond, daalde het tempo van de toch al langzaam rijdende file nog verder en bekeken de inzittenden de schroeiplek ken op de tunnelwand. De ramp in de tunnel trok ook in het weekeinde veel kijkers, hierdoor zijn zaterdag en zondag ook diverse aanrijdingen gebeurd in de tunnel. Persoonlijke ongelukken bleven echter uit, het bleef bij blikschade. Vandaar dat De Horn instemt met zijn vervanging door een beroepsonderhande laar. Het betekent dat hij al zijn tijd weer kan besteden aan allerlei juridische aange legenheden van het concern. „Ik heb het CAO-overleg steeds met plezier gevoerd. Het was een machtige ervaring, maar nu is het welletjes. Vooral de afgelopen tijd viel het bestuurderswerk moeilijk te combine ren met de normale bezigheden. De oor zaak hiervan was de herstructurering die om nog meer vergaderingen vroeg dan gewoonlijk”. wel eens betaald kunnen zetten in zijn baan”. Toch wel met enige verbittering blikt De Horn terug op de laatste twaalf maanden waarin de reorganisatieplannen van Hoog ovens centraal stonden. Plannen, waarop de VHHP van de directie een verklaring waarin af gezien werd van ontslagen. Vol gens De Horn zijn die plannen oprecht geweest. „Daar ga ik althans van uit. Ik veronderstel geen kwade trouw. Het zou immoreel zijn met ontslagen te dreigen, enkel en alleen om een reorganisatie er door te krijgen. Met het intrekken van het ontslagplan zou je de tegenpartij het ge voel kunnen geven dat deze scoort. Maar als dat de manier zou zijn om andere ingrijpende ideeën door te drukken, bevin den we ons wel onderaan het hellend vlak”. Alle commissieleden beschouwden deze oplossing als een goed alternatief voor het Afvalverwerkingsbedrijf IJmond, dat zo als bekend, een groot fiasco is geworden. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe regeling op 1 oktober van kracht wordt. Met de gemeente Zaanstad is een tarief overeengekomen van 37,50 per ton afval. bedrag gemoeid van 35.000,-, hetgeen bij de leden geen enkel bezwaar opleverde. Zonder enige discussie werd het plan aanvaard om een studie te laten verrichten naar de mogelijkheden van kabeltelevisie. Hiervoor zal een extern adviesbureau wor den ingeschakeld. De kosten van het on derzoek worden geraamd op 25 mille. VELSEN. Maandag is bij afwezigheid van de bewoners ingebroken in een huis aan de Velserbroekstraat in Santpoort. De dader is op het balkon aan de achterzijde van het huis geklommen en is via de open slaande slaapkamerdeuren het huis bin nengedrongen. Vervolgens heeft hij het huis doorzocht en via de Voordeur verla ten. De bewoners misten 425 gulden, dat bedrag was weggenomen uit een bergmeu bel. De inbraak moet gepleegd zijn tussen 9 uur ’s morgens en 5 uur ’s middags. VELSEN. De pplitie heeft vannacht twee mannen ingesloten wegens vernieling en vandalisme. Het zijn een 17-jarige en 19- jarige kermismedewerker uit Dordrecht, die betrapt werden bij het ingooien van een ruit van het meubelmagazijn De Rui ter in de Geleenstraat aan de achterzijde van het Marktplein. De mannen zullen nog verhoord worden. Volgens de politie be staat er mogelijk verband tussen deze ver nieling en de vernielde ruiten in het afgelo pen weekend. VELSEN. Twee jongens hebben giste ren het verkeer op de Pontweg in Velsen- Noord in gevaar gebracht door het uitha len van een ondoordachte grap. Op de rijbaan lag een kinderfietsje, daarnaast lag iets dat voor de voorbijrijdende auto mobilist in een flits op een kind leek. Diverse automobilisten stopten daarom vrij plotseling om hulp te verlenen, waar door zij het achter hen rijdende verkeer in moeilijkheden brachten. Bij nader onder zoek bleek het „kind” een paar pakken, die met kinderkleren waren aangekleed. Op dat moment zagen omstanders twee jon gens lachend wegrennen, niemand slaagde erin hen te pakken. De politie is nog op zoek naar de jongens. IJMUIDEN. De 41-jarige Hoogovens- werknemer G. Scancarello uit Wijk aan Zee is zondagavond gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in de buitenhaven 3 van het bedrijf. Hij is met kneuzingen in de nierstreek opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk. De heer Scanca rello, die eerste stuwer is in de haven, werd tijdens het lossen van plakken staal vanuit een schip op een treinwagon door een plak staal geraakt en van de wagon geduwd. >rten, met p af. kt tot -Bra- neter vcen- jn de hand »u\y, een acht eden t een jlosie >erop ;ellin- stoe- ngen veel I zijn Veel ;t ei- at te usies ia de op de SS® In de vergadering van gisteren kwam ook de beveiliging van de oversteekplaats aan de Heerenduinweg ter hoogte van het zwembad, aan de orde. De commissie boog zich over het genoegzaam bekende voor stel om een tijdelijke verkeerslichtenin- stallatie aan te brengen. Daarmee is een VELSEN. De raadscommissie voor financiën heeft gisteravond van harte in gestemd met het voornemen tot opheffing van het Centraal afvalverwerkingsbe drijf IJmond. Ook het plan om een nieuwe gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de gemeente Zaanstad werd toege juicht. Die regeling houdt in dat de ge- zowel de ondernemingsraad als de vakve renigingen weinig of geen invloed hebben gehad. „De directie zegt respect te hebben voor het standpunt van de werknemers, maar tegelijkertijd veegt zij er de vloer mee aan. Het is droef dat de reactie van de ondernemingsraad op de plannen terzijde is geschoven. En ook ons commentaar, dat heel doorwrocht was, heeft weinig weer klank gevonden. Dan moet je wel even wat wegslikken”. Temeer daar De Horn ervan overtuigd is dat de positie van de onderneming be paald niet is verbeterd door het directiebe leid. Het produktievermogen van het IJ- muidense bedrijf is door de reorganisatie dermate aangetast dat slechts met kunst en vliegwerk aan de iets toenemende vraag naar staal kan worden voldaan. „Af en toe dreigt een situatie waarin Hoogo vens wel kan verkopen maar niet kan produceren. Daarin schuilt het gevaar dat het bedrijf orders aan zijn neus voorbij moet laten gaan”. Ook met de presentatie van de plannen toont De Horn zich ongelukkig. Hij meent dat de voorstellen, zeker waar het ging om duizend gedwongen ontslagen, onrijp wa ren. „Er is onnodige onrust gezaaid. Vele honderden werknemers hebben maanden lang in onzekerheid verkeerd. Voor som migen was dat een ondraaglijke spanning, hetgeen de directie zich beter had moeten realiseren”. versterken. Een drukmiddel om de belan gen van de leden goed te behartigen”. Het hoger personeel heeft voor een plaatsje aan de onderhandelingstafel moe ten vechten. De verhouding tot de Indus triebonden van het FNV was in het begin ronduit vijandig. De scherpe kantjes zijn er inmiddels vanaf gesleten. Maar nog altijd spreekt FNV-leider Henk Krul heel schamper over het „herenbondje” als hij de VHHP bedoelt. De Horn kan erom lachen. „Het is. niet erg om zo gekwalifi ceerd te worden. Het is net als de Geuzen die ook werden uitgescholden terwijl zij ’t helemaal maakten. We worden uitgetet terd voor rechts en conservatief. Doch ik weet dat er in ons bestuur meer linkse dan rechtse mensen zitten. En wat de leden betreft, dat is een uiterst gemeleerd gezel schap”. VELSEN. Moe maar voldaan, dat was zo’n beetje het gevoel dat bij alle betrokkenen bij de openingsdag van de Speliade overheerste. Ruim 400 kinderen hielden op het kamp terrein van het landgoed Beeckestijn ongeveer dertig leiders en leidsters de hele dag bezig met het in goede banen leiden van hun bijna niet te temmen dadendrang. Dat beeld overheerste vooral in de middag tijdens de diverse speurtochten op het landgoed; hollende kinderen die gespannen achter elke boom keken of zij ergens een spoor konden ontdekken terwijl de leiders wanhopig probeerden de groepjes bij elkaar te houden. De Speliade werd ’s morgens om elf uur geopend door wethouder Scheeper, die na een korte toespraak de speciale vlag hees terwijl de kinderen allemaal uit vole borst Speliade hupsakee, kom erbij en doe daar mee” yellden. Vervolgens werden de kinderen verdeeld in drie leeftijdsgroepen 6-7 jaar, 8-9 jaar en 10 jaar en ouder en begonnen zij zelf met behulp van de leiding de voorbereidingen te treffen voor de evenemen ten die ’s middags gehouden werden. Voor de kleinsten werden er ’s morgens allerlei spelletjes georganiseerd in de sprookjessfeer, terwijl ze ’s middags een grote speurtocht hielden. Er moest een toverfluit gezocht worden die was gestolen door een heks. In het bos waren allemaal muzieknoten opgehangen die naar de bergplaats leidden, bij een aantal noten moesten bovendien opdrachten uitgevoerd worden zoals hét lopen met zevenmijlslaarzen en een kabouterrace. De middelste leeftijdsgroep bracht de dag door als piraten en zeemeerminnen. Zij gingen ’s middags op zoek naar een schat die is achtergelaten vanuit de oertijd van het landgoed Beec kestijn en moesten daarbij ook talrijke hindernissen overwin nen. Voor de oudste kinderen was er een tocht door de tijd gearrangeerd, die begon bij de holbewoners van de oertijd (8000 jaar voor Christus) en eindigde bij de raket naar de maan. Onderweg maakten zij kennis met ondermeer de Vikin gen, Karei de Grote, de Middeleeuwen en Napoleon. Ook bij deze reis door de tijd moesten zij in de diverse stadia een aantal opdrachten uitvoeren. Om vijf uur was er barbecue voor iedereen, alle voorberei dingen hiervoor werden tijdens de speurtochten door een aantal achtergebleven mensen van de leiding uitgevoerd zodat de kinderen na hun terugkomst niet te lang hoefden te wachten. De dag werd besloten met een kampvuur, waarbij de kinderen liederen zongen en dingen voordroegen die zij 's morgens met hun leiders hadden ingestudeerd. Ook de satépen die iedereen kreeg met worstjes en stukjes vlees om zelf in het kampvuur te braden viel in goede aarde. Om half acht was het feest echt voorbij en gingen de kinderen naar huis, moegespeeld maar gelukkig. De laatste twee weken van hun grote vakantie zijn ingegaan, maandag werd bewezen dat zij zich geenszins hoeven te vervelen. dat de coördinatie even zoek was, zodat de voorste man het linkerbeen wilde verzetten terwijl de achterste dacht dat het rechterbeen aan de beurt was. Op zulke momenten maakten de deelnemers ook de gekste capriolen om op de been te blijven. B-B--B- meente Velsen, samen met Beverwijk en J Heemskerk, het huisvuil voortaan zal af- voeren naar de verbrandingsinstallatie van Zaanstad. raeli- eegd. ;nwel itieke luiten r niet chris- nslag j alli- it sa- »n de tten. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een brandweeroefe- ning aan de Munnikenweg, waar twee slooppanden voor in brand waren gesto ken, trok gisteravond erg veel belangstel ling. Rond kwart over zes werden de pandjes aangestoken. Op het moment dat de vlam men uit het dak dreigden te slaan, werd de brandweer gewaarschuwd. De brand weerlieden zorgden er voor, dat het vuur snel werd geblust. In verband met instor tingsgevaar werden de nog overeindstaan- de muren van de zwartgeblakerde huisjes omgetrokken. Om half tien werd de oefe ning afgesloten en ging het weer richting kazerne. De bouwval aan de Munniken weg zal vandaag door openbare werken worden opgeruimd. VELSEN. Maandagmiddag rond vier uur merkte een chauffeur van een truck met oplegger van de Kijkgrijp dat zijn oplegger, geladen met verpakkingsmate riaal, in brand stond. De combinatie reed op dat moment in de oostbuis van de Velsertunnel. De chauffeur zag kans de combinatie uit de tunnel te rijden, waarna hij zijn truck het wrakkenterrein aan de noordkant opreed en de oplegger loskop pelde. Vervolgens alarmeerde hij de brandweer, die het vuur in korte tijd kon blussen. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. De politie van Velsen heeft maandag avond tot half negen voor filebeveiliging moeten zorgen bij de Velsertunnel. Rond zeven uur stonden op beide rijkswegen vanuit zuidelijke richting zelfs files van ■ü- Brandweerlieden bij de oplegger op het wrakkenterrein aan de noordkant van de tunnel kort nadat de brand geblust is. Reorganisatie bij Hoogovens De verijdeling van dé plannen be schouwt de VHHP-bestuurder als een overwinning van zijn vereniging. In het heetst van de onderhandelingsstrijd eiste Het is bij Hoogovens traditie dat de werknemersorganisaties zich aan de on derhandelingstafel laten vertegenwoordi gen door professionele bondsbestuurders, die geen verdere binding hebben met de onderneming. De Horn heeft wel begrip voor deze werkwijze. „Immers, de directie zou een onderhandelaar in zijn functie als werknemer op het matje kunnen roepen. Want als hij goed zit te onderhandelen, dan is hij lastig. En dat zou de werkgever hem ir De kabouterrace; een soort estafette-race tussen twee ploegen. Van elke ploeg moet een lid aangekleed worden als kabouter, de andere leden moeten beurtelings de kleren, snorren en baarden halen die circa twintig meter verderop liggen. Wie het eerst klaar is is de winnaar. VELSEN. DE heer W. Goebert te Velsen-Zuid wil bij zijn woning aan de Zijkanaal B-weg een propaangastank van 1500 liter inhoud plaatsen. Voor de hier voor benodigde hinderwetvergunning loopt een aanvraag bij de gemeente Vël- sen. Tegen,verstrekking van de vergunning kan 30 augustus ’s morgens om tien uur mondeling bezwaar worden ingebracht. Een tweede aanvraag die op genoemde datum wordt afgehandeld is de vestiging van een siersmederij aan de IJmuidense Kanaalstraat door de Firma Dammers Van der Bos. Tot half september bestaat de mogelijkheid schriftelijk tegen ver strekking van de hinderwetvergunningen bezwaar aan te tekenen. Alleen bezwaar schriften van Velsenaren die op de hoorzit ting zijn verschenen worden in behande ling genomen. n het I KLM, n era- i stip- srslei- >eliep r. Het lucht eren. De Horn heeft zich in de achterliggende jaren vooral geijverd voor de instelling van een aparte CAO voor het hoger perso neel. Dit streven kwam met name voort uit de nivelleringsdrang die zich bij Hoogo vens in 1973 manifesteerde. Uit angst voor overheersing door de Industriebonden, die getalsmatig veel sterker zijn, besloot ook het hoger personeel zich te verenigen. Aanvankelijk met enige schroom, want deze categorie werknemers is niet gewend te denken in termen van macht en strijd. De leden spreken liever over hun vereni ging, dan over hun vakbond. En bij de gedachte aan een stakingskas, krijgt men de rillingen. Toch is het naar de mening van De Horn noodzakelijk dat ook zijn organisatie beschikt over stakings- geld. „Het is een machtsmiddel dat je achter de hand houdt, om je positie te DÉËLNËMERTJES SPELIADE ra

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5