President Senghor van Senegal: Haven wordt nieuw internationaal probleem Kapepwe concurrent Kaoenda bij Zambiaanse verkiezingen VOOR WALVISBAAI?” Tikje raadselachtig tafereel BO NE L^lhuiliscbc te „IS HET WAARD TE STERVEN r OcGklH 5 Anamibie ZAMBIA ANGOLA Grootfontein ZUIDWEST- BOTSWANA Lüderitz REP. ZUID-AFRIKA Kaapstad j/Valvisbaai: WINDHOEK AFRÏKA/ A. Voormalige in ongenade gevallen vice-president Spoorweg D I I op ■Q Inst. 0 km 600 Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pik Botha, zich het recht voorbehouden om met een toekomstige onafhankelijke regering van Namibië te onder handelen. Botha wees echter ook opnieuw op de verklaring van mi nister-president Vorster, die op 28 juli 1978 heeft gezegd: „Wal visbaai is Zuidafrikaans grondge bied en geen beslissing van de Veiligheidsraad of enige andere instantie kan Zuid-Afrika daar van beroven”. (ZUID-AFRIKA) Ze Cc Sa De heeft Gc re: uit Dt da pk (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) KHARTOEM. De Senegale se president Leopold Senghor geldt in Afrika als gematigd of, zo men wil, pro-westers, rechts. In een zwart continent, waar het „westen” steeds minder populair wordt, schrikt Senghor er niet Voor terug openlijk zijn aanhan kelijkheid te belijden aan wes terse opvattingen over de demo cratie. Zelfs met Zuid-Afrika, bol werk van de apartheid en (in vele Afrikaanse ogen) westers steun punt in Afrika, wil Senghor de dialoog niet verbreken. In een gesprek dat wij met hem had den, zet Senghor zijn standpun ten duidelijk uiteen. (Van onze redacteur jn Zuid-Afrika) JOHANNESBURG. Zuidafrikaanse regering toch besloten om door te gaan met de voorbereiding van een vreed zame regeling voor Namibië. Over de Walvisbaai echter blijft de 83.77!' j4- Leopold Sedat Senghor ■ir Simon Kapepwe INL. El Het gaat om een soort tropisch Delfzijl, gelegen aan de rand van de Namib-woes- tijn. Een diepzeehaven met een rijtje kra nen, een werf, enkele loods- en zeesleepbo- ten en een reeks stinkende visconservenf a- brieken. Geen aantrekkelijk oord, dit Wal visbaai. De gehele enclave is ongeveer 1200 vierkante kilometer groot, heeft ongeveer 5000 blanke inwoners, biedt werk aan 13.000 zwarte arbeiders en enkele duizen den kleurlingen. Maar Walvisbaai is tussen Lobito in Angola en Kaapstad op Kaap de Goede Hoop de enige haven van belang aan de Atlantische Oceaan. Het is de vijfde belangrijkste haven bin nen het tot nog toe door Zuidafrikaanse troepen beheerste grondgebied. Honderd- dertig komen per maand in Walvisbaai aan, ook vrachtschepen en vissersboten uit de communistische landen. Voor de kust van Namibië liggen namelijk uiterst belangrijke en vruchtbare visvangstgebie- den. In handen van een Zuid-Afrika vijan dig gezinde regering zou Walvisbaai zeker een pistool op Pretoria’s borst gericht kun nen worden. Na het einde van de Eerste Wereldoorlog werd de administratie van de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika door de volkenbond aan Zuid-Afrika overgedra gen. Gemakshalve besloot de Zuidafri kaanse regering later om Walvisbaai - dat, zoals uitdrukkelijk in de Volkenbond werd beklemtoond, niet tot het mandaatsgebied behoorde - administratief bij Zuidwest- Afrika te voegen. Van de zijde van de Volkenbond werd dit besluit zelfs onrecht matig genoemd. In 1977 plaatste de Zuid afrikaanse regering Walvisbaai opnieuw rechtstreeks onder administratie van de Kaapprovincie. De Verenigde Progressieve Partij was geen lang leven beschoren, want Kaoenda verbood die partij en het Kapepwe arreste ren. Kapepwe werd kort daarna weer vrij gelaten, hij vertrok naar zijn thuisland Chinsali, in het noorden van Zambia. Kapepwe verklaarde gisteren op zijn Kapepwes partij had veel leden, die vooral te vinden waren onder de mijnwer kers in de zogenaamde kopergordel, waar Zambia’s belangrijke grondstoffen te vin den zijn. persconferentie in de mijnstad Ndola dat de socialistische politiek van Zambia een mislukking is geworden en dat het land op de rand van een economisch bankroet staat. „Wij moeten deze natie opnieuw opbou wen”, zei hij, eraan toevoegend dat „het kapitalisme moet worden gebruikt om het socialisme te bereiken.” IJ1 ge za da sti de Zijn aankondiging kwam in Zambia als een volslagen verrassing. In een toespraak zei Kapepwe die, nadat hij uit de rege ringspartij (Verenigde Nationale Onaf- hankelijkheidspartij), een eigen partij, de Verenigde Progressieve partij, oprichtte dat hij als hij tot president wordt gekozen, de grenzen met Rhodesië zal openen. Volgei geniet Mi va Hi ne en kii re Gi in tir zie da opl op 1 a' za ee ui R Dat is weliswaar duidelijke taal, maar dat neemt niet weg dat van nu af aan Walsvisbaai een nieuw internationaal pro bleem gaat worden, dat de wereld de vol gende jaren zal bezighouden. Er zijn nu al stemmen in Zuid-Afrika, die vragen - zoals indertijd bij het begin van de Tweede Wereldoorlog met de stad Danzig: „Is het de moeite waard te sterven voor Walvis baai?” wi bi; dii 70 re 13 di va gi< as m; O< R w< zo ge ap da au w; r Dag- Aanv Aanm BEDR Zuidwest-Afrika. Kapitein Dyere ging in Walvisbaai aan land en verklaarde op 12 maart 1878 de handelsnederzetting, het gebied en de haven van Walvisbaai tot Engels grondgebied. De voor de kust lig gende onbewoonde Penquin-eilanden wer den eveneens Engels. Senghor: „Wij kunnen geen Panafri- kaans leger vormen, omdat Afrika ver deeld is in verschihende ideologisch-poli- tieke blokken. Er zijn drie verschillende blokken in Afrika. Het eerste is het socia- listisch-marxistische blok, dat ongeveer twaalf tot dertien leden telt. Dan de groep die, laten we zeggen, zichzelf soci- aal-democratisch noemen. Dat zijn nog eens zo ongeveer vijftien landen. Dan de liberalen en dan de zuive re dictaturen, die ideologisch niet gebon den zijn. Een Panafrikaans leger zal ze ker niet in staat zijn deze tegenstellingen te overbruggen". Ook niet met behulp van buiten landse machten? Senghor: „Neen, ook dan niet, omdat elk gebied andere eisen stelt aan de de fensiepolitiek”. Nu hebt u zelf gezegd dat het com munisme de harten van de Afrikanen niet kan veroveren. Intussen blijkt ech ter dat Russen en Cubanen zich, stevig hebben genesteld in bepaalde gedeelten van Afrika. Kan men deze krachten nog tegenhouden? Senghor: „Wel, wat is communisme? Dat is een interpretatie van de boeken van Marx en Engels. Ik heb daar zelf genoeg over geschreven. Bij Marx vindt u een bepaalde waarheid, die op het Duitsland en Midden-Europa van het midden der vorige eeuw van toepassing was". „Maar wat wij in Afrika beleven, dat is niet meer de leer van Marx en Engels, dat is leninisme. En Lenin heeft wederom het Marxisme voor Rusland geïnterpreteerd. Het belangrijkste principe van het leni nisme is de dictatuur van het proletari aat. Maar dat is in onze ogen het regime van een minderheid over dë meerder heid. Wij proberen democraten te zijn en daarom wijzen wij dit totalitaire wereld beeld af”. „Bovendien hebben wij niet de ene koloniale macht van ons afgeschud om ons dan aan een andere te onderwer pen”. Sommige staatshoofden in Afrika zien dat anders. Senghor: „Dat kan zijn, maar ik ben niet zeker of dat wat zij zeggen ook hun (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De voormalige Zambiaanse vice-president Simon Kapep we zal bij de komende verkiezingen zich kandidaat stellen voor het president schap. Kapepwe, die in ongenade viel bij president Kaoenda na een fikse ruzie, zal op de verkiezingen, die in september wor den gehouden, de enige rivaal zijn van Kaoenda De proclamatie werd op 14 december door de Engelse koningin Victoria geratifi ceerd en opgenomen in het zogenaamde „British Letters Patent”. Daarmee kreeg de gouverneur van de Kaapkolonie het recht om thans officieel Walvisbaai bij zijn gebied te voegen. De Kaapregering diende daarvoor een wetsontwerp in dat op 25 juli 1884 door het parlement in Kaapstad werd aangenomen. Een maand later maakte de gouverneur de officiële procla matie bekend. Van dit ogenblik af was Walvisbaai een deel van de „kolonie van het Kaap der Goede Hoop”. Als zodanig werd de haven dan ook later deel van de Unie van Zuid-Afrika en uiteindelijk van de Zuidafrikaanse republiek. Zoals Zaire dus? Senghor: „Zaire is een bijzonder moei lijk probleem. Het is een land van twee miljoen vierkante kilometer en 250 ver schillenden stammen. Wij hebben in Se negal maar dertien stammen en al moei lijkheden genoeg". Was u dan tenminste beter door Frankrijk op de onafhankelijkheid voor bereid dan Zaire door België? Senghor: „In elk geval hebben de Fran sen een elite achter gelaten. Toen wij in 1960 onafhankelijk werden, hadden wij 200 universiteitsstudenten per jaar. In Belgisch-Congo waren dat er drie of vier”. Hoe stelt u zich de oplossing van het probleem-Rhodesië voor? Senghor: „In het Rhodesische vraag stuk heeft de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid (OAE) steeds het Patriottisch Front gesteund. Wij Senegalezen zijn de mocraten. Wij zijn dus in elk geval voor vrije verkiezingen. En vele Afrikaanse vrienden hebben dezelfde opvattingen. Wij menen dat de Swapo in Namibië en het Patriottisch Front in Rhodesië aan een vreedzame oplossing moeten mee werken. Als wij de vreedzame oplossing niet steunen, komt er een Angolese oplossing. Dat wil zeggen: de Sowjets en de Cuba nen zullen ingrijpen en een regime van „petit bourgeois” zal in Salisbury de macht overnemen, zonder door de bevol king gedragen te worden”. Hoe krijgt u Moegabe en Nkomo aan één tafel met de andere nationalisti sche leiders? Senghor: „Dat is de taak van de OAE. In het manifest van Loesaka heeft de OAE vastgelegd dat de blanken in Zuide lijk Afrika dezelfde rechten hebben, maar ook dezelfde plichten als de zwar ten. Natuurlijk is dat niet zo eenvoudig in de praktijk uit te voeren, maar in zo’n geval moeten, zoals bijvoorbeeld bij de Namibië-oplossing, de westelijke landen druk uitoefenen. Er zijn voldoende mo gelijkheden”. En als de interne oplossing voortij dig in elkaar stort? Senghor: „Dan rest alleen nog de burgeroorlog en de Russisch-Cubaanse interventie”. eigen opvattingen weergeeft. Ik herhaal dit: het communisme is in tegenspraak met onze eigen Afrikaanse levensopvat- tijgen en ik sluit daarbij de Arabieren in”. Maar het socialisme heeft ook in Afrika een reeks van uitstekende den kers op de been gebracht. Ik noem maar Kwame Nkroema, Julius Nyerere. Senghor: „Ach ja, Nyerere. Op de eer ste plaats is hij geen communist, op zijn hoogst een socialist en hij is bovendien nog een man die in het Westen wordt bewonderd. Hij is het troetelkind van de Westeuropeanen, zeker van de Scandina- viërs. Hij predikt onafhankelijkheid en haalt Russen en Chinezen het land bin nen. Ach, laten we ophouden over Nyere re”. Maar hoe kan men de Cubanen te genhouden? U heeft die vraag nog niet beantwoord. Senghor: „De Oosteuropeanen en Cu banen willen Afrika politiek en materieel domineren. Zij willen Afrika’s rijkdom men. Daartoe gebruiken zij elk passend middel. Wanneer de meerderheid van de Afrikanen dat begint te begrijpen, heb ben de communisten geen kans meer”. En wat kan het Westen daarbij doen? Senghor: „Het Westen spreekt voortdu rend zichzelf tegen. Het spreekt van de onafhankelijkheid van Afrika, maar kijkt toe hoe het Oosten deze onafhanke lijkheid stuk maakt. Als dat nog lang zo doorgaat, zal het Westen zeker in Afrika verliezen”. U denkt dus aan westelijke inter ventie? Maar betekent dit ook steun voor mannen als Moboetoe? Senghor: „Natuurlijk is Moboetoe geen democraat in onze zin. Maar kijk eens naar al die progressieve staten, die zijn toch allemaal veel repressiever, zoals Tanzania, Mozambique, Angola”. Maar niet zo corrupt? Senghor: „Wat weet u eigenlijk van corruptie? Kijk eens naar Brazzaville. De gehele Congo is failliet. Of kijk eens naar al die Westafrikaanse Frans-sprekende landen die ik ken. De marxistische staten aldaar zijn allemaal economisch kapot”. „Natuurlijk ben ik, ondanks Soweto, nog steeds voorstander van gesprekken met Zuid-Afrika. Als wij verder bloed vergieten willen verhinderen, dan moe ten wij met elkaar blijven spreken. De liberale krachten in Zuid-Afrika worden met de dag sterker. Dat is onze grote kans. De blanken in Zuid-Afrika moeten eerst de realiteiten leren kennen. Dat is de sleutel tot het probleem”. Senghor is van mening, dat de proble men in Afrika moeten worden gezien in het licht van de tegenstellingen tussen Oost en West. „Ik geloof dat de derde wereldoorlog al is begonnen. Ik wil daar mee zeggen dat de conflicten van deze tijd het vervolg zijn van de Tweede We reldoorlog. Ziet u, in de Tweede Werel doorlog stond vrijheid tegenover dicta tuur. Zo is het nog steeds. Nu staat het Westen tegenover het communisme, de westelijke democratieën tegenover de oostelijke dictatuur. De botsingen in Af rika zijn slechts het logisch gevolg van andere conflicten. Een in alle conflicten in Afrika - zoals in de Sahara, in de Ogaden of in Shaba-Zaire - staat het Westen of een van zijn vrienden tegeno ver het Oosten”. Hoe staat u tegenover de oprichting van een Panafrikaanse vredesmacht? Aan de juridische positie van de haven bestaat dus geen twijfel. Men moet zich echter afvragen wat de waarde is van grenzen, die zoals ook elders in Afrika door de koloniale mogendheden willekeu rig en soms tegen de wil van de bevolking werden getrokken. Geografisch en etnisch behoort Walvisbaai bij Namibië. In Zuid afrikaanse kringen wordt intussen van een overgangsregeling gepraat: Walvisbaai wordt een internationale vrijhaven, waar van Namibië zonder voorwaarden gebruik kan maken. Als de toekomstige ontwikke ling van de nieuwe staat verder vreedzaam verloopt - hetgeen nog af te wachten is - zou dit niet eens de slechtste oplossing kunnen zijn. Sommige werknemers van het San Die go Wild Animal Park in Califomië bewe ren dat deze vier ton zware olifant wil laten zien dat hij zijn oppasser effectief tegen een luchtaanval kan beschermen. Anderen verdenken de man onder het dier Vast staat dat de Duitsers, die tegen het einde van de vorige eeuw Namibië (Zuid west-Afrika) voor een stel geweren en goudstukken van de inheemse hoofdman nen kochten, nooit in het bezit waren van Walvisbaai. De Engelsen, die in die tijd de Kaapkolonie onder hun controle hadden, zagen de Duitse indringers als een bedrei ging en stelden alles in het werk om zelfs een „voet tussen de deur” te krijgen. Zij stuurden kapitein Richard Dyere met het Engelse oorlogsschip „Industry” naar ervan, een doodgewone stuntman te zijn. Nog anderen zeggen echter dat de man een onlangs omgeschoolde automonteur is, die zijn nieuwe baan nog niet helemaal van de oude weet te scheiden. „Communisme is niets voor Afrika

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6