Nederlaag tegen Japan viel groter uit dan nodig was honkbalweek Feest tastte vorm Cuba aan succesvol s TEMPO TEAM-SHELL f- PLICHTMATIG DUEL Marinho lonkt naar Europa ne- Stootslagen Pieters Twaalfde zege Jan van Wijk Top moet nog komen fTTffwnri s en -HEMELS Sauna’s en zwembaden Een sprookje van 46.319 lichtjes: FLUMINENSE TREKPLEISTER Fijn dat Den Haag en Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. p.j. van ouwerkerk l! II SH IU "703-TOERNOOI” Madurodam bij avond Cijfers Zeven innings C4 O 17 SPORT 19 7 8 AUGUSTUS 16 WOENSDAG 1 6 14 149, B.V. door Jan van der Nat en Peter van den Boom Maak ’t u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS ^öööoö FOUTEN HOREMAN er type lodellen BESLISTEN DUEL maat) ook za- sruimte. ■Cr Eerste honkman Boudewijn Maat: schitterend solo-dubbelspel. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze wielermedewerker) J AD HEESBEEN irst) adkoop- •land. aravan- bij ons. O Japanners zijn op het sportveld vriende lijke mensen. Als zij winnen zeggen ze tegen de tegenstander: „Wij hebben van daag geluk gehad. Volgende keer wint u”. De Nederlanders zijn met woorden wel licht wat minder wellevend, maar tijdens de wedstrijd zijn ze wel gul met weggeven. Van runs bijvoorbeeld. In de eerste inning kon Japan al scoren door een weggevertje (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor Francesco Ma rinho wordt het Amsterdam-703-toer- nooi, dat dit weekeinde in het Olym pisch Stadion wordt afgewerkt, meer dan een klassiek voetbalgebeuren. De 25-jarige speler van het Braziliaanse Fluminense wil van de gelegenheid ge bruik maken om op dit sterk bezette toernooi, waaraan verder nog wordt deelgenomen door Ajax, Anderlecht en de winnaar van vorig jaar AZ ’67, zijn kwaliteiten nadrukkelijk etaleren. Bezoekt onze showroom of vraag documentatie aan HAARLEM. Plichtmatig deelden de spelers van de Cubaanse honkbalploeg handtekeningen uit aan iedereen die daar prijs op stelde. Toch worden zij niet zo fel nagejaagd, als verwacht zou mogen wor den van een wereldkampioen. De oorzaak ligt voor de hand: Cuba stelt in de Tiende Haarlemse Honkbalweek teleur. De logi sche en simpele overwinning van gister middag kon natuurlijk de nederlagen te gen Japen en Zuid-Korea niet uitwissen. van pitcher Martin Ronnenbergh die een streep van catcher Paul Smit naar het tweede honk onderbrak en daarna gooide op het derde honk met de bedoeling om Kobayashi te stuiten. Helaas gooide Ron nenbergh hoog over Harm Horeman heen waarop Kobayashi vriendelijk lachend 1-0 voor Japan kon laten aantekenen. In de vijfde inning kwam Japan op 2-0, door een run die voor de volle honderd procent te danken was aan Harm Horeman. Naar de reden van Coutinho’s besluit om hem niet mee te nemen, kan Marinho slechts gissen. „Ik heet een moeilijke jongen te zijn, omdat ik graag af en toe eens naar een bar of een discotheek ga. Coutinho was daar pertinent op tegen. Zijn ideeën over discipline zijn ronduit belachelijk. Ik denk echter dat het te maken heeft met het feit dat hij kapitein is geweest in het leger”. Coutinho, die door de teleurstellende resultaten in de voorronden tegen Zwe den (1-1) en Spanje (0-0) onder curatele kwam te. staan van de militaire junta van zijn land, c.q. de Braziliaanse voetbalfe- deratie, heeft inmiddels zijn ontslag aan geboden gekregen. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. Marinho’s voorkeur gaat uit naar Zagallo, die ook al coach was van de ploeg die in Duitsland Cuba zag Australië, zoals dat heet, nau welijks staan. In zeven innings walsten de Cubanen over Australië heen, 12-2. Het grote overwicht kwam pas in de vierde inning tot uiting. Tot dan had Australië het vrij goed kunnen bijbenen. De eerste run werd gescoord door Armando Capiro die door een fout van de midvelder Gary Coward, die een vang miste, op de honken kwam. Hij werd binnen geslagen door Pedro Rodriquez met een twee honkslag. In de tweede slagbeurt ramde de vervan gende slagman Antonio Munoz de bal over het hek, 2-0. In de derde inning bleek, dat de Cubaan se pitchers niet op dreef zijn, want de Australiërs konden tot scoren komen. Op Santana, die Oliva al na twee innings had vervangen, sloeg Graham Ward, de korte In de gelijkmakende slagbeurt sloeg Ben Richardson, met één man uit een twee honkslag gevolgd door een prachtige klap van Boudewijn Maat die eerder zijn klasse toonde in een schitterend solo-dubbelspe, waardoor Richardson op drie kon komen. Het leverde echter allemaal geen runs op. Ook in de achtste slagbeurt kwam Neder land in scoringspositie. Pinchrunner Ar nold Smith werd op een verre honkslag van Paul Smit door coach Hamilton Ri chardson vanaf één ineens doorgestuurd naar de thuisplaat. Gewaagd maar het risico mocht gelopen worden. Fantastisch aangooien maakte dat Smit enkele deci meters te kort kwam. De eer werd voor Nederland gered in de laatste slagbeurt. Ben Richardson sloeg een prachtige home run, 4-1Nederland was ten onder gegaan, maar met ere. En zonder de fouten in het begin van het duel had Oranje met een nog rooskleuriger resultaat uit de bus kunnen komen. stop, een schitterende twee honkslag. De volgende slagman Galloway kreeg vier wijd, evenals Gary Coward. De honken waren derhalve vol en er was nog geen enkele Australiër uit. Een honkslag van David Mund bracht het eerste punt bin nen, waarna ook Kevin Greatrex zijn run binnensloeg, 2-2. Dat werd de Cubanen te gek. In de gelijkmakende inning gingen zij er stevig tegen aan, maar de pitching van Australië faalde bij voortduring, waardoor er nau welijks klappen konden vallen. Tony Mil ler gooide in een inning liefst vier maal vier wijd. Alleen Casanova kon een honks lag realiseren. In totaal kwamen er acht spelers aan slag, maar meer dan twee punten leverde het Cuba niet op. De vierde slagbeurt bracht de definitieve beslissing. Miller kreeg na een vier wijd van drie achtereenvolgende slagmensen evenzove- le honkslagen om zijn oren en werd afge zet ten gunste van Warwick Dooland. Op de eerste bal die hij wierp sloeg Pedro Rodriquez de bal het veld uit, zodat de nieuwe werper zich een beter binnen- HAARLEM. Peter Pieters uit Zwa nenburg is erg succesvol bij de nieuwelin gen. In de Ronde van Berlicum wist hij het tot zijn elfde zege van dit seizoen te bren gen. In de massale eindsprint van zo’n dertig man sterk peloton bleef hij met bijna drie lengtes velschil ruimschoots aan de winnende hand. De Haarlemmer Huub de Vries wist het in de Ronde van Berlicum tot een overwin ning bij de junioren te brengen. Samen met een andere renner had hij het tot een grootse voorsprong van bijna een halve minuut gebracht. honkbalnaties is, hoeft geen verwonde ring te wekken. Op het eiland van Fidel Castro zijn ongeveer een half miljoen in woners actief in de honkbalsport. En waar kwantiteit is, komt natuurlijk de kwaliteit vanzelf. komst had kunnen wensen. Rodriquez had twee man aan boord en in totaal waren er in die voor Australië zo desastreuze inning al vijf man over de thuisplaat gekomen. Dooland kreeg nog een homerun te ver werken en wel van Antonio Munoz, die zijn tweede „homer” in het duel sloeg, 10-2. Ook Pedro Rodriquez ramde de bal nog een keer over de heining in de zesde inning, waarmee hij het kunststukje van Munoz evenaarde, 11-2. De vijfde Cubaan se homerun in de zevende inning van de knuppel van Pedro Medina bracht de stand op 12-2, waarmee de marge van 10 runs verschil was bereikt en de wedstrijd kon worden gestopt. Coach Ernie Myers van Nederland meent, dat de Australiërs over een redelijk goede ploeg beschikken, maar dat Oranje een goede kans heeft de (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND. In een voor weinig toeschouwers gespeeld softbalduel hebben Tempo Team HHC en Shell nauwelijks voor enige opwinding kunnen zorgen. Plichtmatig speelden beide formaties zich naar het einde van een wedstrijd, die HHC de 8-0 zege opleverde. ploeg van het vijfde continent te ver slaan. Aanvankelijk was Jan van Wijk in zijn eentje ontsnapt, kreeg later gezelschap van De Jong uit Breda en loste deze metge zel weer in de laatste ronde. Onbedreigd snelde de kleine Haarlemmer daarna win nend over de eindstreep. Zijn stadgenoot Frans v. d. Klis kwam in Dussen op de derde plaats bij de junioren en de ook al uit Haarlem afkomstige Dick Schouten ging er bij de amateurs als zevende door de finish. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De succesvolle Haarlem se wielrenner Jan van Wijk bracht het in de Ronde van Dussen tot zijn twaalfde overwinning van dit seizoen bij de nieu welingen. Hij kwam door zijn aanval lende manier van rijden ook in het bezit van de leidersprijs. ren nogmaals diepe bressen in de Amster damse defensie, die via drie runs de eind stand op 8-0 bepaalden. Voor vanavond staan op het programma de duels: BMZ EDO-Terrasvogels en Ca pac WK-Nelissen DSS. Tempo Team HHC Fredy van Offeren Shell Karin Bionda PROVINCIALEWEG 204 ZAANDAM TEL. 075 162069 in Medina, waar we vrij eenvoudig kampi oen werden van Midden-Amerika. We wonnen alle elf de wedstrijden en sloegen 45 homeruns. Toen we thuiskwamen be gon het „Festival of the Youth” en heeft iedereen op het eiland, de honkballers niet uitgezonderd fiësta gevierd”. Juan Ealo is er echter zeker van dat Cuba zich zal herstellen. „Ik geloof dat we in topvorm zijn, wanneer we naar Italië vertrekken. Maar of we zomaar voor de tiende keer wereldkampioen worden, weet ik niet. Wat ik hier tot nu toe heb gezien van Japan en Zuid-Korea is erg goed. Daarnaast zullen we het natuurlijk ook tegen de USA en Nicaragua moeilijk krij gen”. Over de andere deelnemers aan de Honkbalweek zegt hij: „Ik vind dat Neder land sterk vooruit is gegaan. In vergelij- I king met vier jaar geleden is vooral het pitchen en het veldwerk beter geworden. Over Australië kan ik moeilijk een oordeel vellen. De ploeg speelt niet slecht, maar heeft veel te weinig internationale erva ring. Het zou voor die ploeg goed zijn een keer mee te spelen in een toernooi in Zuid- Amerika”. Japan heb ik nog nooit zo sterk meegemaakt. Het was de eerste keer dat wij van hen verloren en Zuid-Korea heeft altijd al sterke pitchers gehad. In vergelij king met de ploeg, die op het WK in Colum bia speelde, is er niet veel veranderd”. Dat Cuba één van de toonaangevende Over de reden laat Francesco Marinho geen enkele twijfel bestaan. „Ik heb het wel gezien in Brazilië”, zo laat hij weten. „Er wordt bij ons vrijwel uitsluitend nog defensief en behoudend gespeeld. Mijn voorkeur gaat meer uit naar aanvallend voetbal. Ik geloof dat ik, gezien mijn speelstijl, niet erg veel moeite zal hebben om me in het buitenland aan te passen”. Francesco Marinho, die anderhalf jaar geleden door de club uit Rio de Janeiro werd gecontracteerd benadrukt, dat hij graag in Europa zou willen spelen. „Er zijn al contacten geweest met een paar clubs, onder meer in Nederland en Frankrijk, maar tot een akkoord is het nooit gekomen”. Marinho was evenals Luis Perreira en Paola Cesar een van de spelers uit Brazi lië die niet in de nationale selectie was opgenomen voor de wereldkampioen schappen in Argentinië. Een opmerkelij ke zaak, omdat de Braziliaan tijdens de WK in Duitsland, vier jaar geleden, een van de uitblinkers was in de nationale equipe. De oorzaak voor zijn afwezigheid in Argentinië schrijft Marinho toe aan coach Claudio Coutinho. Marinho: „Cou tinho heeft mij vorig jaar wel voor de WK uitgenodigd, maar ondanks het feit dat ik wel ’n aantal oefenwedstrijden heb mee gemaakt, heeft hij mij later zonder uit leg uit de selectie gelaten. Voor mij was het dan ook een grote teleurstelling dat ik de WK in Argentinië niet heb kunnen meemaken”. 3-2-0-0-0-3-x =8 6-2-0-2 0-0-0-0-0-0-0=0 0-3-10-5 HAARLEM. Nederland heeft tegen het sterke Japan in de tiende Haarlemse Honkbalweek een uitstekende indruk ge maakt, maar dolf wel met 4-1 het onder spit. Het was een verdiende nederlaag, die echter door een aantal veldfouten te hoog uitviel. Oranje had, wanneer op beslissen de momenten Ronnenbergh en Horeman niet hadden gefaald, met een nog beter resultaat uit de bus kunnen komen. Het duel dat Nederland en de vertegenwoor digers van het land van de rijzende zon uitvochten was voor het publiek bijzon der aantrekkelijk en dat was na de vrij vervelende pot in de middaguren tussen Cuba en Australië een hele verademing. Cuba klopte de Australiërs op weinig inspirerende wijze met 12-2 in zeven in nings. De wereldkampioenen boekten hiermee na twee nederlagen op rij tegen respectievelijk Japan en Zuid-Korea de eerste winst. Zonder de licht geblesseerde José Hey man heeft het Amsterdamse Shell tegen koploper HHC bepaald niet de indruk ge wekt enig vertrouwen in de afloop van het duel te hebben. Met name in aanvallend opzicht lieten de gasten het volledig afwe ten. Geen enkele hit en slechts vier honk- loopsters, waarvan twee op HHC-fouten, bereikten de kussens zonder overigens maar één moment gevaarlijk te kunnen worden. De thuisclub daarentegen liet weinig twijfel over haar bedoelingen bestaan. Al in de eerste de beste slagbeurt haalden Betty Veenstra en Yvonne Serné fel uit, terwijl Elly Nijhuis en Fredy van Offeren dankzij Amsterdamse medewerking de honken bereikten. Toen honkslagen van Els Spee en Betty Veenstra in de tweede inning de score tot 5-0 opvoerden, was de strijd in feite gestreden. Mede door een fraaie vang van Boukje Kalf kon Shell daarna tot aan de zesde inning stand hou den. Op de valreep sloegen Conny Broere, Els Spee, Betty Veenstra en Fredy van Offe- Voor winnende werpster Freddy van Offeren betekende de overwinning tevens een no-run zege. Juan Ealo, één van de weinige Engels sprekende Cubanen, die zich aanvankelijk voorstelt als hoofdcoach, maar later slechts materiaalverzorger blijkt te zijn, zegt over die negatieve verrassing: „Dit is één van de beste toernooien, die wij de laatste jaren hebben gespeeld. De wereld kampioenschappen uitgezonderd. Vier jaar geleden hebben we hier ook gespeeld. Toen wonnen we vrij gemakkelijk, omdat er voornamelijk Amerikaanse teams mee deden. Nu ligt de zaak toch wel even anders. Japan en Zuid-Korea zijn erg ster ke ploegen”. Juan Ealo, die al zeer lang meeloopt bij de nationale ploeg, is ervan overtuigd dat Cuba zich voor honderd procent heeft ingezet. Een verklaring voor het wat min dere spel zoekt hij veel eerder in de enor me feesten, die Cuba net achter de rug heeft. Ealo: „Wij hebben kort geleden gespeeld van de jeugdspelers in de leeftijd van 16 tot 18 jaar uit Amsterdam en omgeving. Het Amsterdam-703-toernooi wordt vrijdagavond om 19.06 uur geopend met de wedstrijd AZ '67-Anderlecht, die zal worden geleid door scheidsrechter Jan Beek. Om 21.00 uur staat Ajax-Flumi- nense op het programma. De arbiter van dit treffen is Hennie Weerink. Zondagavond wordt om 18.00 uur onder leiding van Jan Keizer de verliezersronde afgewerkt. De finale is om 20.00 uur. Scheidsrechter is dan Ger rit Berrevoets. Eerst kon Kikuchi op het eerste honk komen toen Horeman een door Boudewijn Maat onmogelijk goed te verwerken bal losliet. Waarna de Japanner thuiskwam doordat Harm Horeman nog eens de bal volkomen foutief op Boudewijn Maat aan gooide. Ronnenbergh was op de heuvel inmid dels al enige malen behoorlijk in moeilijk heden geraakt zonder overigens geheel in te storten. In de vierde inning al moest hij na twee maal drie slag aan de Japanners drie maal vier wijd toestaan, waarvan niet werd geprofiteerd. Bij het begin van de zesde inning werd Ronnenbergh, nadat hij de Japanner Murakami hard op het lijf had geraakt vervangen door de Hagenaar Bart Volenrijk, die het niet slecht deed. Goto, de pinchrunner voor Murakami, scoorde 3-0 en het werd 4-0 voor Japan toen in de zevende slagbeurt Ochiai de bal over het hek sloeg. Nederlang begon in dat stadium van de strijd warm te lopen. Cuba: 1126011 12, Australië: 0020000 2. Werpers: Tony Miller (3 inn) 2-5-6-1, Dooland (3 inn) 2-0-5-0, Oliva (2 inn)2-2-3-0, Santana (5 inn)3- 0-4-1. Homeruns: Antonio Munoz 2x solo, Pedro Ro driquez 2x, een solo en één met twee man, Pedro Medina, solo. Alle homeruns werden door Cuba nen gescoord. Japan: 10001 1 1 Ox 4, Nederland: 0 0 0 0 0 0 0 0 1=1. Werpers: Martin Ronnenberg (5 inn) 5-7- 3-3, Bart Volkerijk (3 inn) 3-0-3-0, Osamu Fuku- ma (9 inn) 8-0-9-0. Homeruns: Hiromitsu Ochiai, solo, Japan. Ben Richardson, solo, Nederland. De stand: Japan 3-6, Nederland 2-2, Zuid- Korea 2-2, Cuba 3-2, Australië 2-0. Na de derde dag voeren drie Cubanen het klassement van de homeruns aan. Aangewezen slagman Antonie Munoz sloeg er tot nu toe drie, Pedro Rodriguez en Armando Capiro ieder twee. Elf man staan op één, hetgeen het totaal op 18 brengt. Hoewel er tijdens de Honkbalweek in feite sprake is van een serie interlands, worden er geen volksliederen gespeeld. Eén toeschouwer was het daarmee duide lijk niet eens. Hij nam zijn trompet mee en speelde vlak voor Nederland-Japan solo het Wilhelmus. Gistermiddag deelde de speaker mee, dat het niet langer was toegestaan om op de tribunes bier te verkopen. Het werd altijd oogluikend toegestaan, maar een klacht noopte de afdeling bijzondere wet ten van de politie tot die maatregel, ’s A- vonds echter knepen de heren agenten alweer een oogje dicht. Tijdens Australië-Cuba werd een illega le broodjesverkoper door de politie van de tribune gehaald Het liep allemaal met een sisser af. De man moest zijn handel tijde lijk inleveren, maar mocht het na de wed strijd weer ophalen. Het programma voor vanavond en mor gen is: vanavond Nederland-Cuba en mor gen: 14.00 uur Korea-Japan en 20.00 uur Australië-Nederland. als vierde eindigde. „Hij is een super- trainer”, zo licht hij tenslotte toe. Een van de „grote” afwezigen tijdens het Amsterdam-toernooi, dat dit jaar voor de vierde achtereenvolgende keer wordt gehouden, is Roberto Rivelino, de spelbepaler en aanvoerder van Flumi nense. Rivelino, die in Argentinië door een blessure nauwelijks in actie kwam, heeft een contract getekent bij een club in Saoedi-Arabië en heeft Fluminense inmiddels verlaten. Wel van de partij is WK-ganger Nazareth Filho Edinho. Bij Ajax, de eerste tegenstander van Fluminense in dit toernooi, bestaat nog onzekerheid over het meespelen van Ruud Krol, die nog niet geheel fit is. AZ zal het in ieder geval zonder Hugo Ho venkamp en de nieuwe aankoop Kurt Welzl moeten doen. Beiden sukkelen met blessures. Bij Anderlecht is alleen het optreden van doelman Nico de Bree on zeker. De Bree is nog herstellende van een auto-ongeluk. De publieke belangstelling voor het toernooi loopt volgens organisator Jack van Zanten naar wens. „We moeten over beide speelavonden in elk geval 60.000 bezoekers hebben om quitte te spelen”, aldus Van Zanten, die gistermiddag op een persbijeenkomst aankondigde dat er voor volgend jaar wordt gedacht aan een andere opzet van het toernooi. Bij een eventueel batig saldo zal een deel worden besteed voor de opvang en begeleiding Madurodam bij avond. Wandelen langs schilderachtige grachtjes, straten en pleinen. Kijken naarde beroemde gebrandschilderde ramen van de St. Jan. Genieten van een sprookjesachtig schouwspel bij het schijnsel van ruim 46.000 lichtjes. Madurodam bj avond: Een onvergetelijke afsluiting van een gezellig dagje zonnen, kijken en winkelen in Den Haag en Scheveningen. TIPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT Woensdag 16 aug.: 13.00 uur: ZANDBOUWWEDSTRIJDEN op het strand Elke donderdag: ANTIEKMARKT op het Lange Voorhout van 09.00-21.00 uur en koopavond. Tip voor het hele gezin: Een bezoekje aan het MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS, daar steekt iedereen wat van op! Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. J ...en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. Francesco Marinho: „Ik heb het wel ge zien in Brazilië” b. L:: A /W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17