Compromis over opheffing wapenembargo tegen Turkije Collega’s tegen collega’s vijf jaar verbannen ROND EEUWWISSELING 600 MILJOEN MENSEN NOG IN ABSOLUTE ARMOEDE Alexander Podrabinek I ONDERZOEK NAAR DOOD ZWARTE GEVANGENEN Lid van Helsinki-groep Rapport van Wereldbank: Tegenpaus gekroond Arabisch meisje krijgt 8 jaar in Israel Druk op Israel moet Camp David tot succes maken Rhodesische mijnwerkers door politie doodgeschoten Overleg China en Vietnam afgebroken Sombrero 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 1 6 A U G U S T U S 19 7 8 i Onderzoek ie uk llllllllll J ort i ver 1 I I Vrije verkeer Toegang ne rij- itie Fi de lap jdt. itie en- dat ien zan Fi- ijk- oet ak- art- i de al- fge- >g” and, i ge- n de >uter rden lenst van zette elijk >uter egen n (Van onze correspondent in de Sovjet-Unie, Coen Corver) MOSKOU. De Russische dissident Alexander Podrabinek is gisteren wegens „belastering van de Sovjet-staat” veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse verbanning. De „belastering” door Podrabinek bestond uit het feit, dat hij een document heeft samengesteld, waarin hij probeert aan te tonen dat in diverse psychiatrische inrichtingen in de Sovjet-Unie misbruik wordt gemaakt van de medische wetenschap bij de (soms gedwongen) behandeling van politieke oppositionelen, ofte wel „dissidenten”. Het proces van Podrabinek duurde een dag en vond plaats in Elektrostal. SALISBURY (UPI/AFP). De Rhodesische politie heeft giste ren vier zwarte mijnwerkers ge dood en vijf verwond bij een ac tie tegen een groep van driedui zend stakende arbeiders van de Mangoela-kopermijn, 130 kilome ter ten noorden van Salisbury. Een politiewoordvoerder in de Rhodesische hoofdstad zei dat de politie gedwongen was het vuur te openen, toen de stakers twee poli tiemannen overweldigden en de groep introkken. De mijnwerkers hebben begin deze week het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor betere betaling. Van de vijf gewonden zijn er vol gens de woordvoerder vier ernstig aan toe. Een politieman raakte licht gewond. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Rechtse extremisten zijn opnieuw actief in Zuid-Afrika. Twee benzinebom men werden gisteren gegooid naar de auto van de directeur van het Christelijk Instituut, ds. Bey ers-Naudé, die een fel tegenstan der is van het Vorster-regime. Beyers-Naudé bleef ongedeerd. §üw Keurslager 100 gram Rechtse terroristen actief in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse politie zal een onder- (ADVERTENTIE) A i :ater- i wit of zwart zijn". Vaststaat dat de politie er tot nog toe niet in is geslaagd om ook maar één van de daders op te sporen. ir, te i con- an de ijs nu anse Jer- ;oed- nile- :hter onal ■er 1 me ter- tale cht- cht- ofs. uwe een Enkele dagen geleden vuurde een onbe kende schutter in Durban een schot af op Op het huis van mevrouw Helen Joseph, de eerste vrouw in Zuid-Afrika die huisar rest kreeg opgelegd, werd in de vroege ochtenduren een schot afgevuurd. Zowel mevrouw Joseph als ds. Beyers-Naudé wa ren de laatste tijd herhaaldelijk doelwit van intimidaties en bedreigingen. In maart van dit jaar werd mevr. Joseph per tele foon met de dood bedreigd. China beschuldigt Vietnam ervan de Chinezen in het land te verdrijven. Viet nam zegt dat de uittocht op touw werd gezet door Chinese agenten. China sloot vorige maand zijn grens, met als gevolg dat duizenden Chinese vluchte lingen er strandden. Vietnam telt rond 160.000 burgers van Chinese afkomst. nigde Staten en de Noord- atlantische-Verdragsorga- nisatie (NAVO) is. De Senaat en het Huis van Afgevaardigden had den zich al uitgesproken voor beëindiging van het embargo, zij het dat het Huis had gesteld dat de president alleen onder be paalde voorwaarden dat besluit zou mogen nemen. Op het ogenblik geldt de absolute ar- moede-grens, die de Wereldbank hanteert, voor 800 miljoen mensen. Het sombere cijfer voor het jaar 2000 laat wel enige verbetering zien als de voorspelde groei van de bevolking van de ontwikkelingslan den (van 2,1 miljard mensen nu tot 3,5 miljard in 2000) in aanmerking wordt ge nomen. Het idee voor een „World Development Report” dateert al van de economische topconferentie, die vorig jaar in Londen de kunstdocent Harold Strachan. De kogel miste de docent op slechts enkele centime ters. De bedreigingen en intimidaties die bekend staan als tegenstanders van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Generaal J. F. Engelbrecht, hoofd van de veiligheidspolitie in de Witwatersrand (omgeving Johannesburg), verklaarde gis- een inval op Cyprus had gedaan en daarbij gebruik had gemaakt van wapens die het van de VS had ver kregen. Podrabinek zou de hulp geweigerd hebben van zijn Sovjet-advocaat Sjoelman en zou in plaats van hem assistentie hebben ge vraagd van een Britse verdediger, hetgeen werd geweigerd. Het stadje Elektrostal ligt in een gebied dat gesloten is voor buitenlanders, van wie dan ook niemand het proces kon bij wo nen. Volgens vrienden van de veroordeel de mochten alleen de vader en de stiefmoe der van Podrabinek het gerechtsgebouw binnen. Vrienden en sympathisanten wer den op een afstand gehouden door politie functionarissen in uniform en in burger. werd gehouden. Het rapport zou voor in dustrie- en ontwikkelingslanden als lei draad kunnen dienen bij het te volgen ontwikkelingsbeleid tot het jaar 2000. Het rapport onderstreept de grote rol die het vrije verkeer van goederen de afgelo pen 25 jaar heeft gespeeld bij de economi sche groei van de Derde Wereld. En aange- Podrabinek werkte nauw samen met de zogeheten Helsinki-groep, waarvan de le den nagaan in hoeverre de Sovjet-autori- teiten zich houden aan afspraken en belof ten die in ’75 in Helsinki werden onderte kend tijdens de slotzitting van de confe rentie over veiligheid en samenwerking in Europa. Het document van Podrabinek is in het Westen uitgegeven door Amnesty Interna tional. Het was een van de stukken waarop vorig jaar in Honoloeloe, tijdens het we reldcongres van psychiaters, de Sovjet unie ervan beschuldigd werd misbruik te Het steeds meer hanteren van handels- belemmeringen zal als gevolg van de we derzijdse afhankelijkheid op den duur ook in het nadeel van de industrielanden gaan werken. In 197^ exporteerden de industrie landen gezamenlijk voor 250 miljard gul den aan goederen naar de Derde Wereld. Dat is eenvierde van hun totale export waarde in dat jaar. Op het ogenblik voeren de Verenigde Staten 34 procent van alle exportprodukten uit naar ontwikkelings landen. Japan is zelfs voor 45 procent aangewezen op de Derde-Wereldmarkt Als de Derde Wereld in toenemende mate wordt gehinderd bij de afzet van haar produkt bestaat de kans dat er „vergel dingsacties” uitgevoerd zullen worden. Die zig-zag-politiek van Sadat ging de Amerikanen de keel uithangen. Sadat was dan ook hard op weg de goodwill die hij het afgelopen halfjaar zorgvuldig in Ame rika heeft opgebouwd, weer te verspelen. Maar aan Sadat wordt nu weer de kans geboden om als vredesengel, met pijp in de mond, naar Washington te komen. Daarvoor is in eerste instantie opnieuw een ommezwaai van 180 graden nodig. Sadat had plechtig beloofd niet meer met Begin te zullen praten, zolang deze zijn politiek niet veranderde. Hij wilde eigen lijk helemaal geen Israeli's meer zien voor dat Israel erin toestemt alle bezette gebie den op te geven. Sadat heeft dat echter handig opgevangen. Allereerst zegt hij pu bliekelijk dat hij bij zijn vriend Carter op bezoek gaat - Sadat spreekt niet over Be gin. Zelfs is nergens met zoveel woorden gezegd dat Sadat en Begin elkaar persoon lijk zullen ontmoeten. Aangezien Amerika nu „full-partner” is bij de onderhandelin- gen, een actieve rol waar Egypte de laatste weken op heeft aangedrongen, kan presi dent Sadat ook op politieke winst wijzen. Ten slotte heeft ook president Carter het grootste belang bij de topconferentie. Car ters populariteit heeft in Amerika een ab soluut minimum bereikt, zozeer zelfs dat achter zijn herverkiezing vraagtekens worden geplaatst. Bovendien staan dit jaar Congres-verkiezingen voor de deur. ;hzelf op de FTR) leiten teeds >men, voor rzoek iogin- Het wapenembargo werd ruim drie jaar geleden af- gekondigd, nadat Turkije In een terugblik op de afgelopen 25 jaar constateert de Wereldbank dat de bereikte ontwikkeling in deze periode de verwachte (en gehoopte) ontwikkeling op vrijwel elk gebied heeft overtroffen. Toch leeft nog eenderde van de bevolking in de Derde Wereld of 800 miljoen mensen in absolute armoede. De ontwikkelingshulp moet zich vooral richten op een snelle economische groei van de ontwikkelingslanden en het uit de weg ruimen van de meest schrijnen de armoede. Het rapport pleit niet alleen voor een vrijere wereldhandel maar zou ook graag zien dat ontwikkelingslanden een betere toegang kregen tot de particuliere kapi taalmarkten in de industrielanden Verder blijft de officiële ontwikkelingshulp een van de belangrijkste instrumenten om de toestand in de armste landen te verbete ren. Deze hulp zal toenemen van 38 mil jard gulden in 1975 tot 115 miljard gulden in 1985, zo voorspelt de bank. Het relatief bescheiden doel voor de armste landen kan alleen worden bereikt als de drie economisch sterkste landen ter wereld (de Verenigde Staten, Japan en West-Duitsland) hun uitgaven voor ont wikkelingshulp „aanzienlijk” vergroten. De landen hebben zich hierover al positief uitgelaten maar het wachten is nog op daden, zo merkt de bank op. JERUZALEM (UPI). De 16-jarige Arabische Immen El-Khatib is gisteren in Jeruzalem door een militair Hof veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht jaar wegens haar aandeel in een poging tot een bomaanslag tegen de Hebreeuwse universiteit in maart van dit jaar. De aanslag mislukte doordat de explo- sieven, die het terrein van de universiteit' waren binnengesmokkeld, eerder ontplof ten dan het plan was. Door de ontploffing raakte het meisje ernstig verminkt en ver loor haar vriend, samen met wie zij de springstoffen door de wacht had gesmok keld, het leven. an ek ns iet 76 ijf ril ng ee ro- let daan ende 3 eer- sma) ■eede Ij oen ï'oka- jaar irden van latie itie- rap- van Het het ssen esty i dit heel ont keen nen. gens :t. ie je an an ie, n- in in de ig- Het enige wat Carter daarom moet verze keren, is een slagen van de conferentie op het presidentiële buitenverblijf Camp Da vid. Maar het is uitermate moeilijk voor de Amerikaanse regering om juist vlak voor de Congresverkiezingen effectief druk op Israel uit te oefenen, waardoor veel sena toren de steun van hun joodse kiezers zouden kunnen verliezen. Het allerdringendst is een verlenging van het Sinaï-akkoord van 1975, dat in oktober afloopt. Als dat akkoord niet ver lengd wordt, dreigt er een gevaarlijke cri sis tussen Israel en Egypte, in de Sinaï al in oktober. Bovendien ligt er nog steeds de mogelijkheid op tafel dat Egypte de stad El Arish terugkrijgt, de districtshoofdstad van de Sinaï. Misschien dan niet als gebaar van goede wil, zoals Sadat eerder had gevraagd en zoals Begin nogal bot had geweigerd, maar op een andere manier bekleed. Israel heeft geen overwegende bezwaren om het civiele bestuur van El Arish op te geven. Egypte kan het terug krijgen van El Arish als een politiek succes verkopen aan het toenemende aantal ciri- tici van Sadat in eigen land, en Carter kan zijn image ermee opvijzelen. Via een akkoord over El Arish, hoe be perkt ook van aard, kan president Carter de topconferentie in Camp David altijd als een succes verkopen. Een succes voor hemzelf, voor het voortbestaan van Sadats vredesinitiatief en tenslotte ook een adem pauze voor Sadat, die met iets tastbaars thuis kan komen. teren, dat de politie geen bewijzen heeft dat de acties worden uitgevoerd door rechtse extremisten. Op de vraag of de politie zoekt naar rechtse terroristen, zei de generaal dat gezocht wordt naar men sen die verantwoordelijk zijn voor deze aanvallen. Hot doet er niet toe of zijn groen, geel, zoek beginnen naar de dood van een zwar te gevangene op het beruchte Robben eiland. Het dagblad „Rand Daily Mail" meldde, dat vorige week woensdag de 21- jarige Johannes Matsobane in gevangen schap was overleden. Matsobane moest een straf van acht jaar uitzitten wegens sabotage. Hij was net overgebracht van een psychiatrische inrichting naar het Robben-eiland. Volgens een medisch on derzoek is hij niet door een natuurlijke oorzaak overleden. A Alexander Podrabinek maken van deze wetenschap bij de behan deling van dissidenten. Eerder dit jaar werd Podrabinek door functionarissen van de geheime politie KGB onder druk gezet om te getuigen tegen de leider van de Moskouse Helsinki- groep, Joeri Orlov. Hij werd met een pro ces gedreigd wanneer hij niet zou willen meewerken. De 25-jarige verpleger wei gerde echter en werd daarop in mei gear resteerd aan de vooravond van het proces tegen Orlov. Volgens waarnemers is de veroordeling van Podrabinek onderdeel van een cam pagne van de Sovjet-autoriteiten om een einde te maken aan de georganiseerde dissidentenbeweging. Maar er is ook een groeiende bezorgdheid in Jeruzalem over de rol die Amerika zal gaan spelen in Camp David. Het is geen geheim dat Amerika veel dichter bij het Egyptische standpunt staat - ontruiming van bijna alle bezette gebieden in ruil voor vrede -, dan bij dat van Israel, zonder dat de Amerikaanse regering tot nu toe zijn politiek aan Israel heeft opgedrongen. Een eerste teken aan de wand voor pre mier Begin was de conferentie in Alexan- drië tussen president Sadat en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, waar Vance tegemoet kwam aan de Egyptische eis dat Amerika „een volwaar dige gesprekspartner” zal zijn bij de on- derhandelingen. Niet langer een bemidde lingsrol dus, maar partij. En uit Washing ton komen signalen die erop wijzen dat Carter compromis-ideeën gaat voorleggen als Sadat en Begin het niet eens kunnen worden. Om Israel en zijn vrienden in Amerika niet direct op de kast te jagen, wordt niet van een Amerikaans vredesplan gespro ken, maar dat is mogelijk slechts een woordenspel. Israel kan de komende we ken toenemende Amerikaanse druk ver wachten bij het voorbereiden van de con ferentie, met name om toe te stemmen in een Egyptisch-Israelische intentieverkla ring voor het Palestijnse vraagstuk, die moet bepalen dat Israel in principe bereid is gebied af te staan op de westelijke Jordaanoever. Begin heeft tot nu toe hardnekkig gewei gerd het „vieze” woord „terugtrekken” uit te spreken met betrekking tot de westelij ke Jordaanoever. Vandaar dat de Israeli's helemaal niet zo gelukkig zijn met de top conferentie als het die kant op zou gaan. De tevredenen zitten eerder in het Ame rikaanse en Egyptische kamp, ieder om eigen redenen. President Sadat heeft de afgelopen weken een aantal ernstige fou ten gemaakt, die hem in Amerika een slechte pers hebben bezorgd. De ene dag wel, de andere dag niet onderhandelen. Volgens de tekst waaro ver leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardig den overeenstemming be reikten, kan het embargo worden opgeheven, zodra president Carter het Con gres de verzekering geeft dat Turkije te goeder trouw streeft naar een re geling van het vraagstuk- Cyprus en dat hervatting van de volledige militaire samenwerking met Turkije in het belang van de Vere- De gemengde congrescom missie heeft aan deze laat ste versie de voorkeur ge geven boven de opvatting van de Senaat dat het em bargo zonder mèer zou moeten worden opgeheven. zien een onbelemmerde toegang tot de markten van de rijke landen ook in de toekomst een beslissende voorwaarde is voor het verzekeren van voldoende groei, ziet de Wereldbank het groeiende protecti onisme als een van de grootste gevaren vooi' het ontwikkelingsproces. Die waarschuwing is een voorbereiding van de Amerikaanse publieke opinie dat heftige druk op Israel wellicht hoogst noodzakelijk is om een mislukking van de onderhandelingen te voorkomen. Iedereen in Israel is enthousiast over de komende topconferentie. Oppositie en re gering hebben eensgezind een lofzang uit gesproken over dit initiatief van president Carter en de herkansing van de vrede. (Van onze correspondent in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De topconferentie in Camp David op 5 september móet een succes worden. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft al een uiterst somber beeld geschilderd van wat er allemaal kan gebeuren als de conferen tie tussen Carter, Begin en Sadat zou mislukken: een einde van Sadats vredes initiatief, stijging van de olieprijs, het loslaten van de dollar als betaalmiddel voor olie door de olielanden en zelfs een mogelijk olie-embargo. HONGKONG (Reuter). China en Vietnam hebben gisteren in Hanoi het overleg over de kwestie van de uittocht van de etnische Chinezen in Vietnam naar China afgebroken, zo heeft het Vietname se persbureau bekendgemaakt, zonder daarbij enige indicatie te geven wanneer het overleg zou kunnen worden hervat. In Port Elisabeth is voorts door de poli tierechter een onderzoek geopend naar de doodsoorzaak van de 20-jarige Lungile Ta- balaza, een gedetineerde die vorige maand overleden is in de kantoren van de veilig heidspolitie. De laatste twee jaar zijn onge veer 24 politieke gevangenen in politiebe- waring doodgegaan, terwijl minstens 337 andere zwarte gevangenen in de afgelopen drie jaar in Zuidafrikaanse gevangenissen zijn gestorven. Turkije noemde de com- promis-regeling beter dan de vorige, al bevatte de nieuwe versie toch nog eni ge tegenstrijdigheden en „negatieve punten”. Dit laatste zou de oplossing van het Cyprische vraag stuk en een stabiele ont wikkeling van de Turks- Amerikaanse betrekkin gen kunnen bemoeilijken, aldus een verklaring van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken, zon der dat de bezwaren tegen het compromis werden toe gelicht. WASHINGTON (ANP). Omstreeks de eeuwwisseling zullen nog steeds 600 miljoen mensen in absolute armoede le ven. Dat betekent dat deze mensen niet genoeg te eten hebben, geen kans hebben op een voldoende medische verzorging of op een toereikende opleiding. Dit staat in een rapport over de ontwik keling van de wereld, dat de Wereldbank gisteren in Washington publiceerde. MADRID (AFP). De Spanjaard Clemente Rodriguez is gisteren in Se villa tot „paus” gekroond, onder de naam Gregorius de zeventiende. Ze ventig „bisschoppen”, tientallen „priesters” en 25 „nonnen” van de „Congregatie van het Heilige Gelaat”, waarvan de nieuwe „paus” de stichter is, woonden de plechtigheid bij, die plaatsvond in een woning Rodriguez is in 1976 door Rome in de ban gedaan. Vorige week verklaar de hij dat hij pas in functie zou treden als hij een hemelse boodschap zou ontvangen. Na zijn kroning zei hij, dat de we reld zeer binnenkort „buitengewone en wonderlijke dingen” zou beleven. Gelovigen die een niet in het Latijn opgedragen mis bijwonen, dreigde hij met „santies”, tot excommunicatie toe. Rodriguez, die in 1976 door een au- to-ongeluk blind werd, is zijn religieu ze loopbaan in de kerstnacht van 1975 begonnen. Hij werd „priester” en la ter tot „bisschep” gewijd door de zelf geëxcommuniceerde aartsbisschop van Hue in Vietnam, Ngo Dinh Tuc, een broer van de gewezen Zuidvietna- mese president Ngo Dinh Diem. A Stakende brandweerlieden schreeuwden hun werkwillige collega ’s in de kazerne toe in het Amerikaanse Memphis, terwijl troepen van de Nationale Garde van de staat Tennessee de ingang bewaken. De brandweerlieden van Memphis staken sinds maandag, in navolging van het politiekorps in de stad, dat vorige week het werk neerlegde. waarom zou u t met minder doen WASHINGTON (Reu ter). Een commissie uit de twee Huizen van het Amerikaanse Congres is het gisteren eens gewor den over een compromis over opheffing van het Amerikaanse wapenem bargo tegen Turkije. Introduktie- Een nieuwe special van uw Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacreme. Opwindend lekker! Eenvoudige bereiding: 2x4 minuten in de koekepan of op de barbecue.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3