Kindermeubilair moet van stevige MODERNE SUDDERPAN makelij zijn w bedden in een bank Informatie Genoeg kleur in bloembak h AARDIGE OPLOSSING VOOR LOGÉS \W o O o? I I mr? i TE VEEL CLEANER SCHADELIJK Bi z I Houtverbinding Lijmen Tekening op maat JU MONTAGE Bedbank '7 Fr rWWOI fj tafel «8». I .il .sroftT™ 5 BODEM DOORSN TAFEL KRUK TAFEL /I MATERIAAL VURENHOUT breedte 150 mm dikte 21 mm 2x buitenmaat 204x84cm 1x buitenmaat 200x80cm 2x 1x 2x54<54 1x5060 2x 84x54 1x 80x50 84x84 80x80 8 rWT Kleine kinderen stellen eigen eisen aan hun meubilair. Junior zal bijvoorbeeld in tót vuur van het spel stoelen bij elkaar slepen om er een trein van te maken. Met tóhulp van een omgekeerde tafel wordt een hut gebouwd. Of het kind schuift ermee door het vertrek omdat de tafel plotseling in een boot is veranderd. Dat alles ia- 't dat kleutermeubelen aan speciale voorwaarden moeten voldoen. Er wordt met name veel gevraagd van de constructie. Vaders, die dan ook van stevig materiaal zelf een tafel, bankje of stoel voor hun zoon willen maken, moeten «armee terdege rekening houden. -'I Zi ,z»l BED BANK DOORSNEDE BED 15 TAFEL 9^. matras 10cm]| -b V' fïii UO° ST-119 nlll —Tlliiï rechthoekige vorm getekend op een vel tekenpapier. Dit laatste zal te klein zijn voor de maat 1000 millimeter, en daarom plakt men twee vellen aaneen. Nu tekent men een driehoek van 30 cm x 1 meter, knipt deze uit en vouwt daarna de verkre gen strook papier in vieren, namelijk eerst overdwars en daarna nog eens dubbel. Nu kan men op het kwart gedeelte dat men voor zich heeft, de boog uitzetten en uitknippen. Wanneer het papier wordt opengevouwen, is de juiste of bijna juiste vorm die in het hout uitgezaagd moet worden, bereikt. Deze methode lijkt wat omslachtig, maar men heeft nu meteen de boog die voor het stoeltje gebruikt wordt. Doe-het-zelf-zaken of au toshops verkopen voor dit doel heel praktische sponsen, die eveneens op de slang kunnen worden bevestigd. wetse gerechten houdt, een speciale „sudderpan” in de handel. In deze „slowcooker” kunnen gerechten in hun eigen sappen gaar worden, zodat maar heel weinig water nodig is. Vitaminen, mineralen en de natuurlijke smaak blij ven volledig behouden. De ingrediën ten worden in de pan gedaan en men stelt de gewenste kooktijd en tempera tuur in door een digitale programma- klok. Het stroomverbruik van dit appa raat is uiteraard bijzonder laag. De pan schakelt zichzelf na het ver strijken van de kooktermijn weer uit. Er is een uitneembare binnenpan, be kleed met een antibak-laag. Bijgele verd wordt een receptenboek voor het maken van sausen, soepen, voorgerech ten, vlees, groenten, vis en dergelijke. De pan kost 179. Inlichtingen: Tefal Nederland B.V., Generatorstraat 6, Veenendaal. li Het woord „houtverbinding” is voor de amateur-meubelmaker vaak een schrik beeld. Toch moet men hiervan iets weten. Moderne keukens bezitten alle appa raten die snel en efficiënt koken moge lijk maken. Wat vaak ontbreekt, is een warmtebron om voedsel dat lang moet sudderen, te bereiden. Daar schijnt de techniek niet meer in te voorzien. Haché, zelfgetrokken soep, rijst en andere gerechten die een lange kook tijd op een heel laag vuurtje vergen, kunnen moeilijk klaargemaakt worden op de waakvlam van het aardgaskom foor. Die geeft vaak nog te veel hitte, zodat van langzaam pruttelen niets te rechtkomt. Op elektrische kookplaten ontbreekt die mogelijkheid ook mees tal. In de eigentijdse open keuken, past ook niet meer grootmoeders walmende petroleumstelletje, waarop eertijds al les heel geduldig kon „trekken”. Er is echter, voor wie van die ouder- o De achterwand van het kastje wordt van hardboard gemaakt. Het in elkaar zetten van de meubelen gaat met kitlijm. Men bestrijkt beide te lijmen delen, laat deze enigszins drogen en drukt daarna de delen in elkaar. Voorzichtig met de houten ha mer intikken. Wie geen houten hamer heeft, legt een stukje hout onder een gewo ne hamer. Het klemmen van de werkstukken gaat, bij het ontbreken van lijmklemmen (of serrejoints) op een heel huiselijke manier, namelijk met pannen water, met stenen of stapels boeken. Daarvoor worden de werkstukken op de kant gelegd en men stapelt dan de verzwaring erop. Deze ma nier van werken is zeer effectief en geeft uitstekende resultaten, mits het geheel 24 uur goed kan drogen. De afwerking kan, zoals gezegd, met lakken, vernissen of verven gaan. In het laatste geval houdt men deze volgorde aan: schuren, grondverven, plamuren, weer schuren, nog eens grondverven, weer schuren, opnieuw in de grondverf, dan een keer schuren en tenslotte aflakken. Bank, kruk en tafeltjes zijn allemaal opgebouwd uit drie afzonderlijke houten raamwerken. Twee van gelijke grootte, maar de middelste is net iets kleiner. Hier door past deze in het onderste raamwerk, terwijl we het bovenste deel er overheen kunnen zetten. De doorsnedetekening van het bed zal de tekst ongetwijfeld verduide lijken. Daarop is ook te zien dat voor de onderste matras slechts 6 cm ruimte be schikbaar is en bovendien dat dit bed op zijn kop ligt en dus voor gebruik omge keerd zal moeten worden. Als materiaal is vurehout het meest ge schikt. Gebruikt moeten worden planken van 150 mm breedte en 21 mm dik. De buitenmaten van de raamwerken zijn voor de verschillende meubelstukken op de te kening aangegeven. Ieder onderdeel be staat uit twee raamwerken van gelijke afmetingen en één raamwerk, het middel ste, dat precies de materiaaldikte kleiner is. Voor de bedbodems kunnen dezelfde planken worden gebruikt, hoewel natuur lijk met minder mooi hout volstaan kan worden. De planken worden met een on derlinge afstand van 1 cm opgelegd op een houten richel van 2 cm in het vierkant, die tegen de binnenzijde van het bed wordt vormt een gezellige zithoek voor op zolder of in een hobby- of tv-kamer. Bovendien is er in de tafels en in de kruk opbergruimte voor dekens, kussens, enz. Foto 2 toont twee bedden gereed voor de nacht. Het derde bed is niet te voorschijn gehaald, dit bevindt zich nog onder het linkerbed op de foto. Overigens is er in dit laatste bed slechts plaats voor een matras van 6 cm. dikte. De twee andere bedden hebben matrassen van 10 cm. dik. Op ’de tekening is te zien hoe bedden, krukje en tafels zijn opgebouwd. De essen tiële maten voor de verschillende onderde len zijn aangegeven. Het idee is heel een voudig, hetgeen er zeker toe bijdraagt dat het resultaat er zo leuk uitziet. Maar belangrijker is nog dat het daarom zo gemakkelijk zelf te maken is. De houten onderdelen kunnen desgewenst op maat gekocht worden en dan hoeft ook de wei nig ervaren doe-het-zelver niet terug te schrikken voor het in elkaar zetten. De montage gaat heel eenvoudig met hout- schroeven en lijm, de veel ingewikkelder vingerlasverbindingen, die toch wel enige vakkennis vereisen, kunnen bij dit karwei rustig achterwege blijven. De boog voor de kast moet groter zijn, maar kan werkend met een papieren mal, als bij de stoel en tafel, op dezelfde wijze verkregen worden. Degenen die tegen het zelf-zagen van de bogen opzien, laten de opgetekende omtrekken bij een doe-het- zelf-zaak of bij een timmerman met een machinale lintzaag uitzagen. De beide zijstukken worden eerst in de I Van belang is dat men degelijk materi- laal kiest, bij voorkeur meubelplaat. Dat •bestaat uit een binnenlaag van latjes of ■lokjes hout, waartegen aan beide zijden ■en fineerlaag gelijmd wordt. Deze fineer- lant is nogal dik en kan uit verschillende loutsoorten bestaan. Beukenhout is hier leer geschikt voor. Men kan dit lakken of Lernissen. Desgewenst laat het zich pro- kleemloos in een vrolijke kleur schilderen, ■leze kwaliteit kan als massief hout ver werkt worden. I Spaanplaat is niet aan te bevelen. Dit Materiaal heeft als nadeel dat de hoeken ■fbrokkelen. Bovendien kan men er moei- Rjk in steken of schaven. Afgezaagde stuk ken meubelplaat kunnen aan de randen look gefineerd worden, maar nodig is dat Iniet Er zal nauwelijks gevaar bestaan dat de kinderen splinters in de vingers krijgen. i De vormen kan men er zelf aan geven met een figuurzaag, waarin een grof de- coupeerzaagje is geplaatst. Of men doet dit met een schrobzaag. Handig is het berken met een machinale decoupeerzaag die op de elektrische boortol past. Met dit gereedschap is uitzagen een kwestie van enkele minuten. De tekening laat zien hoe het tafeltje gemaakt kan worden. geschroefd. Dit hoeft uiteraard alleen aan de lengtezijden te gebeuren. De tafeltjes en de kruk worden op de zelfde manier opgebouwd als dë bedbank, maar omdat, ze niet uiteen hoeven te wor den genomen, kunnen de drie raamwer ken rustig aan elkaar worden geschroefd. Voor bodem en deksel wordt met vuren, gefineerd meubelplaat van 20 mm dik ge bruikt. Net als bij de bedbodems worden deze platen opgelegd op een houten richel natuurlijk rondom tegen de binnenzijde worden geschroefd. De bodem wordt vast geschroefd op een paar cm van de vloer, maar het deksel wordt los in het raamwerk gelegd, zodat de bovenkant net iets verzon ken ligt. Een rond vingergat in de meubel plaat maakt het gemakkelijk uitlichten van het deksel mogelijk. Door het deksel aan de ene zijde licht (gelijk de planken) en aan de andere zijde donker (in contrast hiermee) te beitsen, kan men het uiterlijk variëren. Het deksel van de kruk wordt met de bovenzijde 2 cm. onder de rand aange bracht. Leggen we er nu een kussen in van 4 cm. dik schuimplastic, dan ligt de top op precies dezelfde hoogte als de matras van de bedbank (zie foto 1). Bij voorkeur wast men de auto op een plaats uit de felle zonneschijn. Doet men dit niet, dan ontstaan vlekken en stre pen, die moeilijk weer te verwijderen blijken, om dat het vocht te snel op droogt. Bij de bumpers en aan de onderkant van de auto mag men wel een sterke waterstraal ge bruiken, zodat het opge hoopte vuil makkelijk verdwijnt. Het reinigen ^Oo 7,0 Autobezitters die week aan week hun wagen wassen en daarbij te ro yaal met zeep en sham poo werken, bewijzen die auto daarmee beslist geen goede dienst! Want als die lak te veelvuldig met cleaning in aanra king komt, wordt die van lieverlee weggepolijst en verschijnt zelfs het blan ke metaal. Dit is vooral merkbaar wanneer men produkten gebruikt die zowel cleaner als was be vatten. Zo’n behandeling hoeft men de auto dan ook maar enkele malen per jaar te geven. Voor het overige is gewoon schoon water al genoeg. Stof dat met een droge doek of stoffer wordt weggehaald, zal krassen in de lak achterlaten. Wie de wagen eerst goed nat maakt, ondervangt dat probleem. Monteer op de water slang eens een oude dou chekop, zodat een fijn verdeelde waterstraal op de auto komt, die een flinke hoeveelheid stof wegspoelt. Na het goed nat maken kan de spons pas worden gebruikt. wil men een solide, lang bruikbaar werk stuk kunnen maken. Bij alle drie de onderdelen is de „inlaat” toegepast, dat wil zeggen dat het hout tot op de helft van de houtdikte in het andere houtdeel wordt ingelaten. De inlaat wordt met een beitel gemaakt. Men legt daartoe het deel dat in het andere moet komen op de juiste plaats neer en trekt de houtdikte precies om. Dit laatste is zeer belangrijk! De meeste fouten worden namelijk ge maakt doordat men geen rekening houdt met de dikte die een potloodlijn heeft. Steekt men daarna in het hóut op die potloodlijn, dan zal achteraf blijken dat het gestoken gat of die inlaat twee keer die potlooddikte te veel heeft en dat daardoor het houtdeel „rammelt” en dus geen dienst doet. Daarom kan beter met een mes of scherpe punt de om trek op het hout ge krast worden dan dat dit met een potlood gebeurt. Bij het steken zorgt men dat de beitel zo geplaatst is, dat de kras nog juist zichtbaar blijft. Neemt men dan het hout weg, dan kan het gebeuren dat het gat iets te klein is, maar dat is te verhelpen. Wanneer het te wijd zou zijn, kan dat niet meer. bi/p /at> ZO””” Speciaal met feestdagen en in de vakan te blijkt duidelijk hoe fijn het is om een aar extra bedden achter de hand te heb- 6n voor als er logés in huis zijn. Een omplete logeerkamer is natuurlijk ideaal, laar wie kan daar in huis een kamer voor tijmaken? De meeste gezinnen in wonin- 8n van normale grootte niet. En eigenlijk is het ook niet nodig. Het OU toch jammer zijn een hele kamer in te ichten als logeerkamer, terwijl deze lechts een beperkt aantal nachten per ter wordt gebruikt. Het andere uiterste is Muurlijk logés te laten overnachten op tehtbedden en in slaapzakken. Heel goed Hogelijk en zelfs wel gezellig, maar toch H erg comfortabel. Een goede matras op stevige ondergrond, maar vrij van de raak koude) vloer, komt een ieders nacht pot zeker ten goede. 0p bijgaande foto’s is een erg aardige peeroplossing te zien. Deze bestaat uit pi bedbank, waaruit maar liefst drie een- ksoonsbedden zijn te halen. Foto 1 laat f bedden in opgestapelde toestand zien, «halve de bank ziet men nog een kruk en grote en een kleine tafel. Het geheel 1 KISTJE iw Mi Zomertijd brengt voor tuinliefhebbers gelegenheid van het buitengebeuren te genieten. Zelfs in de nazomer is de border nog vol geuren en kleuren. Flatbewoners daarentegen moeten het meestal vroeger stellen met bloembakken op het balkon, die na de bloei snel leegraken. Dat kan voorkomen worden door een tijdige inplanting met nazomer-gewassen. Wie op elfhoog tuiniert, hoeft niet, na het hoogzeizoen, meteen bloemloos achter te blijven. Er zijn bijvoorbeeld in augustus vooreen zacht prijsje al potchrysanten te koop die voldoende fleur aan de bloembak kunnen geven. Erica met rode bloempjes in september is ook geschikt voor beplanting in de bak. Lage temperaturen in de winter verdraagt dit plantje niet. Vergeet ook sierkoolsoorten niet. In allerlei kleuren zijn die te koop. Ze stellen heel weinig eisen aan de grondsoort en blijven maandenlang heel decoratief. Wie enkele diepe bakken op het balkon heeft, kan er ook groen blijvende heesters in zetten. De aanschafprijs is vanzelfsprekend hoger dan voor een serie zomerbloei- ers. Juist in de korter wordende dagen is wat groen dichtbij huis echter welkom. 1 0 van de wielen lukt beter als aan het water wat pa raffine is toegevoegd. Wel zal er op gelet moe ten worden dat men hier mee niet op de lak morst. In sommige poetsmid delen zijn siliconen ver werkt. Dat is uitstekend voor de laklaag, maar ge bruik de spons of zeem daarna niet meer voor de ruiten. Dat geeft een hin derijke waas op het glas. Na de wasbeurt moeten vooral richels bij raam lijsten en sierstrippen grondig worden ge droogd en behandeld met een roestwerend middel. Vergeet daarbij ook de koplampen niet. L s y

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15