WAARSCHIJNLIJK” DUITSER SIERT BRUINS Chinese leider in Executie van minimum gedaald tot FRANKRIJK GAAT NIET IN OP AMERIKAANS VERZOEK van bomaanslag PLO beschuldigt Israel en VS Palestijnen uitgesteld Filbinger opgevolgd door Spaeth Kansen voor Da Costa I Roemenië aangekomen Ha FBI intimideerde Meer mensen met plutonium besmet in Engeland getuigen moord op Luther King” donderdag OFFICIEEL VRIENDSCHAPSBEZOEK Dominicaanse Toch levering computer aan Tass voor Olympische Spelen Samenkomst Republiek heeft nieuwe president Sprinkhanen hoogwaardig voedsel Gevlucht 3 BINNEN" EN BUITENLAND 2 1 7 AUGUSTUS 1978 9 9 re les Likt irel den OOK VERZET VAN COMMUNISTEN echt irt -> oep (Van onze redactie buitenland) HAMM. De Nederlandse oor logsmisdadiger Siert Bruins heeft zeer waarschijnlijk de Duitse na tionaliteit en kan op die grond niet aan Nederland worden uitgele verd. Tot die uitspraak kwam gis teren de rechtbank van Hamm in de Westduitse deelstaat Nord rhein-Westfalen. De voorlopige hechtenis naar aanleiding van het Nederlandse uitleveringsverzoek is opgeheven, maar Bruins blijft wel in de ge vangenis. De rechtbank in Hamm besloot namelijk tot preventieve hechtenis in afwachting van een Westduits arrestatiebevel. - F 1 1 Duitse rechtbank levert oorlogsmisdadiger met uit Volgens de rechtbank is het niet alleen ai (Van onze correspondent in Frankrijk, Rudolph Bakker) I Doel van de aanslag was, volgens het Palestijnse orgaan, verwarring en chaos te >eroorzaken binnen de „Palestijnse revo lutie”. Hierbij hadden de twee geheime diensten gebruik gemaakt van de huidige conflicten tussen de PLO en het door Irak (esteunde militante Palestijnse Bevrij- üngsfront. Tot dusver zijn uit het verwoeste ge bouw 150 lijken geborgen. De autoriteiten houden echter rekening met de mogelijk heid dat er nog meer doden zijn gevallen. Balaguer, die bij de presidentsverkiezin gen verrassend werd verslagen door de 67- jarige Guzman, kwam samen met hem naar het Congresgebouw voor de installa tie van het nieuwe staatshoofd. Tegelijk werd Jacobo Majluta beëdigd als vice- president voor de komende vier jaar. Het was de eerste maal in de geschiede nis van de Caraïbische Republiek, dat een aftredend staatshoofd op vreedzame wijze de macht overdroeg aan een oppositiekan didaat. Onder de buitenlandse vertegenwoordi gers, die voor de plechtigheid naar Santo Domingo waren gekomen, bevond zich de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance. Spaeth werd met 42 tegen 27 stem men gekozen door het bestuur van de DCU in Baden-Württemberg en de christen-democratische parlementa riërs van de deelstaat. Spaeth werd verkozen boven Man fred Romme, de burgemeester van Stuttgart, die ook kandidaat stond. Rommel is de zoon van de bekende maarschalk uit de Tweede Wereldoor log. m Groningen bij verstek ter dood veroor deeld wegens moord op twee joodse onder duikers en andere misdadfen. Hij was aan het eind van de oorlog naar Duitsland gevlucht en woonde onder de naam Sieg fried Bruns in het Westduitse Hagen. Bruins reisde verschillende malen naar Nederland. Zijn ware identiteit kwam aan het licht toen zijn zoon met een Westduitse huwde. Bruins dreef in Hagen een klein houtverwerkingsbedrijf dat tuinhekken produceerde. De omzetting van de voorlopige hechte nis in een preventieve hechtenis geeft de rechtbank in Hamm de gelegenheid de Bruins ten laste gelegde misdrijven nader te onderzoeken. Oorlogsmisdrijven van Westduitse staatsburgers, waar dan ook begaan, verjaren in de Bondsrepubliek niet, zoals met gewone misdrijven het ge val is, na 15 jaar PARUS. De Franse regering zal niet ingaan op het verzoek van de Amerikaanse regering om geen computer aan het Sovjet- agentschap Tass te leveren ten bate van de Olympische Spelen in Moskou in 1980. Hoewel de weigering nog niet officieel is, twijfelt niemand eraan of de Franse regering zal politiek en handel van elkaar willen blijven scheiden. President Carter had de door de Russen bestelde computer geweigerd in verband met de zware straffen die Sovjet-rechters kortgeleden tegen Russi sche dissidenten hadden uitgesproken. de door Nobre da Costa te vormen regering samen te werken en uit de aankondi ging van een grote tegen Da Costa gerichte betoging in het weekeinde. Het communistische blad „O Diario” schreef dat de regering, die Nobre da Cos ta wil vormen, niets anders is dan een vermomde coalitie van rechtse groepe ringen en stemde daarom in met de oproep van de socialisten op korte termijn voorbereidingen te treffen voor nieuwe verkiezingen. Socialisten en communis ten hebben samen de meer derheid in het parlement en kunnen dus elke rege ring laten struikelen. Toch gaat Nobre da Cos ta door met zijn plan van- Franse president de Gaullistenleider Chirac zij aan zij met communistenleider Marchais. De mannen werken op verschillende af delingen in het centrum. Deze bekendma king van het ministerie van Defensie komt een dag nadat aan het licht kwam, dat drie vrouwen in de wasserij van het centrum zwaar „besmet” waren met het radioactie ve plutonium. De wasserij is inmiddels gesloten en de drie vrouwen, die volgens het ministerie geen schade aan hun gezondheid hebben opgelopen, zijn naar veiliger afdelingen overgeplaatst. De negen mannen worden in afwachting van verder onderzoek niet verder bloot gesteld aan contact met radio-actieve stof fen. nd/U- >t be- iljoen 'elfde st be- Ijoen. e het eelne- BEIROET (AFP/DPA). Het officiële Uad van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO), „Falastin al Saoura”, heeft gisteren de geheime diensten van Israel m de Verenigde Staten er van beschul- tigd, dat zij de bomaanslag hebben ge pleegd waarbij zaterdagnacht een ge bouw met enkele Palestijnse kantoren in Beiroet werd verwoest. LISSABON (UPI). De laatste hoop van kabinets formateur Nobre da Costa op een politiek akkoord in Portugal is gisteren ver vlogen, toen de communis ten zich openlijk achter de socialisten schaarden, in hun verzet tegen het stre ven van de man, die door president Eanes is aange wezen om een nieuwe rege ring te vormen. Dit samengaan van com munisten en socialisten zal ongetwijfeld leiden tot een snelle val van de nieuwe regering onder Nobre da Costa en het uitschrijven van nieuwe algemene ver kiezingen. Het verzet van de com munisten bleek uit de wei gering van het Communis tische Vakverbond om met Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag wilde geen com mentaar geven op de uitspraak van de rechtbank in Hamm. Als reden werd opge geven dat de Nederlandse autoriteiten nog niet officieel van de beslissing van de Westduitse rechter in kennis waren ge bracht. Ook de officier van justitie in Gro ningen die zich met de zaak-Bruins bezig houdt wilde niets zeggen over de beslissing van de rechtbank in Hamm. LONDEN (AP). In het onderzoekcen trum voor kernwapens in de Engelse plaats Aldermaston zijn nog negen geval len opgespoord van mensen met een over dosis aan plutonium in het lichaam. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. Tien jaar geleden, op 4 april 1968, werd ds. Martin Luther King jr. in Memphis, in de Amerikaanse staat Tennessee, doodgeschoten. Een jaar later werd ene James Earl Ray opgepakt op beschuldiging King te hebben vermoord en kort daarop tot 99 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Kort na zijn veroordeling tekende Ray beroep aan tegen het vonnis en trok hij zijn bekentenis in. 1 ;nen üme nge- n de gene rden 'enis rond ank. cht ort :an ler- len aar ’,69 SANTO DOMINGO (UPI). Antonio Guzman is gisteren beëdigd als president van de Dominicaanse Republiek. Hiermee is een eind gekomen aan het bewind van Joaquin Balaguer, die krachtig gesteund werd door de strijdkrachten. Bruins werd in 1949 door de rechtbank en ‘re ras ch »ns mt an lat eb- gen dat 'es- isie nd, len- ige- 000 sen dat i of zet- der Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag officieel bekendgemaakt dat het ver zoek tot niet’-leveren van de computer uit Washington was ontvan gen. Ook de regeringen van Groot-Brittannië, de Bondsrepubliek en Japan hebben een dergelijk verzoek ontvangen. Mr. Schenkenberg van Mierop zei echter bij de opstelling van het verzoek aan West- Duitsland om Bruins uit te leveren - begin juli - dat de man statenloos is. „Hij heeft zijn Nederlanderschap verloren toen hij in dienst trad van de Waffen-SS. Daarmee kreeg hij echter niet automatisch de Duit se nationaliteit”, aldus de Groningse offi cier van justitie. Mocht Bruins toch Duit ser zijn, dan moet hij die nationaliteit op een valse naam hebben verkregen. In Parijs is men bovendien nog maar twee maanden verwijderd van een samenkomst van de „grote commissie voor Frans- Russische samenwerking” die alle bestaande vormen van samen werking onder de loep zal nemen en er bovendien op uit is nieuwe vormen van samenwerking te vinden. De commissie zal extra actief worden voor het geval de Sovjets inderdaad Frankrijk om de levering van de computer zullen vragen. De bevestiging van dit verzoek is er overigens nog niet. Terwijl de Amerikaans-Russische relatie met de dag verder verzuurt, gaat het Frankrijk van De Gaulle en van president Giscard er nog altijd prat op zijn verhoudingen tot dit land uitstekend geregeld te hebben. Afgelopen maandag nog stak het Russische partijorgaan Pravda de loftrompet over deze samen werking, die als „voorbeeldig” werd beschreven. Verder stelde de Pravda dat „de Frans-Russische samenwerking een belangrijke rol had gespeeld in de ontspanning op het Europese continent”. De Fransen hebben des te minder behoefte op het Amerikaanse verzoek in te gaan, omdat ze de politieke inititiatieven van president Carter met verbazing en achterdocht gadeslaan. „Waar om geen computer van 4 miljoen voor Tass en wel bijvoorbeeld voor 144 miljoen dollar olieboorinstallaties aan de Sovjets gele verd, zoals vorige week nog gebeurde?”, zo vragen de Franse autoriteiten zich af. Zij willen hun handelsrelaties met Oost- Europa niet op de tocht zetten voor een president die soms politiek en zaken doen door elkaar haalt. Deze week hoort een commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden getuigen die bij de moord en de procesvoe ring rondom Ray betrokken zijn geweest. Gisteren werd de advocaat van Ray, Mark Lane, gehoord. In een door hemzelf recent geschreven artikel, dat deze week door het weekblad Nieuwe Revu wordt gepubliceerd, be schuldigt Lane de Amerikaanse justitie, FBI en politieautoriteiten van de staat Tennessee van leugens, intimidatie van getuigen, ontvoering, mishandeling en an dere vormen van wetsverkrachting. Volgens Lane hebben de politieagenten in samenwerking met de FBI geprobeerd de enige getuige die, zo beweert de advo caat, de moordenaar van King heeft ge zien, mevrouw Grace Walden, ertoe te pressen Ray positief te herkennen als de man die zij na de moord op King heeft zien weglopen met een geweer in de hand. Mevrouw Walden weigerde dit, ook nadat de autoriteiten haar 250.000 gulden, zijnde beloning voor het opsporen van de moor denaar van King, boden. Ook na de arrestatie van James Earl Ray bleek mevrouw Walden niet bereid hem aan te wijzen als de moordenaar en bleef zij erbij dat de man en vermoedelijk de moordenaar die zij had gezien, er heel anders uitzag. Volgens Mark Lane hebben de autoritei ten daarop de vrouw laten overbrengen naar een psychiatrische inrichting, waar haar medicijnen werden toegediend, be doeld om de geestesvermogens aan te tas ten. Tijdens de rechtszitting kwam de FBI met een andere „kroongetuige”, die vol gens de advocaat in Nieuwe Revu een notoire alcoholist is en tijdens de moord aanslag op King zijn roes lag uit te slapen. In ruil voor een paar weken vrij drinken en de belofte dat de politie de andere kant zou opkijken als hij dronken in het open baar werd aangetroffen, zou deze getuige, Charles Q. Stephens, bereid zijn geweest Ray als de moordenaar van Martin Luther King jr. aan te wijzen. James Earl Ray, zo is het relaas van zijn advocaat, is door marteling tot zijn beken tenis gedwongen. De ramen van zijn cel waren afgedekt met stalen platen, scherp schijnende lampen die dag en nacht ble ven branden waren er in geïnstalleerd, microfoontjes luisterden naar zijn bewe gingen en twee videocamera’s bespiedden dag en nacht zijn gedrag. Drie ploegen politiemensen hielden hun gevangene dag en nacht in de gaten. Ray werd, zo zegt Lane, acht maanden onder deze condities vastgehouden. Hij kreeg ernstige uitslag over zijn hele lichaam, kon niet meer sla pen en kreeg neusbloedingen. Ook zou de FBI hebben gedreigd zijn broers en vader op te pakken. Toen zou Ray zijn bezweken en zijn bekentenis hebben getekend. Volgens de advocaat heeft de FBI ook tevoren geweten dat er een aanslag op King op til was. Kort voordat King werd doodgeschoten, haalde de FBI de elektro nische apparatuur weg waarmee hij werd afgeluisterd en zijn gangen werden nage gaan. Kort voor de aanslag ook werden de veiligheidsagenten van de politie van Memphis, die King moesten beschermen, teruggetrokken. De politieofficier die over deze agenten de leiding had, werd naar huis gestuurd. De dienstdoende zwarte brandweerlieden die aanwezig waren aan de overkant van waaruit een paar uur later King zou worden gedood, werden naar andere posten gestuurd en vijf minu ten voordat het dodelijke schot viel, wer den dienstdoende politieauto’s uit het be trokken gebied weggehouden, aldus Mark Lane in het weekblad. Bovendien zou de FBI, die toen nog onder leiding stond van J. Edgar Hoover, een man die King zou hebben gehaat, ervoor hebben gezorgd dat King in Mem phis niet logeerde in het Holiday Inn Hotel, dat veel veiliger was, maar in het Lorraine- hotel, dat „even veilig is als een open schietbaan”, zoals Lane schrijft. Aan het eind van zijn artikel eist Mark Lane een openbaar proces. Want: „De waarheid, als we die ooit te weten zullen komen, kan alleen maar worden vastges teld wanneer de Amerikanen zullen eisen dat James Earl Ray in een openbaar pro ces zal worden vervolgd vanwege de moord op dr. Martin Luther King”. Het bezoek valt tevens op een tijdstip van toenemende spanning tussen de Rus sen en de Chinezen, vooral in Azië, waar China en Japan zaterdag een vriend schapsverdrag tekenden dat volgens de Sovjets uitgesproken anti-Moskou is. Het is de tweede buitenlandse reis van Hoea, sedert hij wijlen Mao. Tsje-toeng STUTTGART (DPA). De onlangs afgetreden premier van de Westduit se deelstaat Baden-Württemberg. Hans Filbinger, wordt opgevolgd door Lothar Spaeth, die op het mo ment nog minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat is. Nobre da Costa, een 55- jarige technocraat, kreeg het verzoek een regering te vormen toen de politieke partijen er niet in slaagden met elkaar tot overeen stemming te komen. JOHANNESBURG (Reuter). Vol gens professor H. Hepburn en dr. G. Mitchell, beiden verbonden aan de faculteit van fysiologie van de Univer- siteit van Witwatersrand in Zuid-Afri ka, vormen sprinkhanen een zeer pro- teïne-rijk voedsel, dat als het ware zo uit de lucht geplukt kan worden. De drie miljoen sprinkhanen per hec tare, waaruit zwermen doorgaans be staan, vertegenwoordigen volgens bei de geleerden ongeveer 65.000 ton ge concentreerde, door de lucht aange voerde, proteïne. In 1968 werden 150.000 liter insek- tendodend middel gebruikt om sprink hanen in het noorden van Afrika uit te roeien. Dat geld had volgens Hepburn en Mitchell beter besteed kunnen wor den aan het vangen van de dieren voor voedsel. Een recente zwerm sprinkhanen in Oost-Afrika bedekte 1.300 vierkante ki lometer land. NICOSIA (UPI). Het Hooggerechts hof op Cyprus heeft opdracht gegeven tot uitstel van de executie van twee Palestij nen, die veroordeeld werden wegens moord op de Egyptische uitgever Yoessef •Cr James Earl Ray (rechts) tn overleg met zijn advocaat Mark Lane, vlak voor zijn verklaring tegenover een onderzoekscommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, waarin hij ontkende de moord op Martin Luther King gepleegd te heb ben. ventu- e aan- „Er is ;en be- irbare ■n: het m Be de zou geven Finan- at vol- ;nalen de ac- rissen ervol- opvolgde. In mei bezocht hij Noord-Korea. Het is het eerste Europese bezoek van een Chinese communistische partijleider se dert voorzitter Mao in 1957 naar Moskou ging. Roemenië is de beste bondgenoot van Peking in Europa sedert Albanië China de rug toekeerde vanwege de groeiende ban den met landen, die minder streng-com- munistisch zijn. Het bezoek wordt ook aangemerkt als een antwoord op dat van Ceausescu in 1971 en eerder dit jaar aan China. inctio- ini als a. Hij hoort vin en t krij- 'igens. ing in irt. Ui- eterig, l vaak eten- 7ere- heeft ische as in ;n de tader twee a: de el SebaL Het was het vierde uitstel. Her- •ogle- i-uni- st in een echt het oor- erm het ader n te Zoals elk van de aangesproken landen zijn reden zal hebben het verzoek van de hand te wijzen, heeft Frankrijk zijn eigen overwe gingen. Een van die redenen zal zijn dat de Franse president er bijzonder op moet letten geen voedsel te geven aan de achterdocht dat hij bezig zou zijn het land steeds verder onder Amerikaanse invloed te brengen, en aan de beschuldiging dat hij de hier zo hoog geschatte „nationale onafhankelijkheid” zou „uitverkopen” ten bate van internationale verbondenheid. Op dit front vindt de daag een begin te maken met de vorming van een kabinet, dat het land moet regeren tot er nieuwe ver kiezingen gehouden kun nen worden. Gisteren ont ving hij vertegenwoordi gers van werkgevers en vakbonden. Hij besprak zijn plannen met hen en vroeg hun steun. De verte genwoordigers van de werkgeversorganisaties gaven hem die, maar de leiders van het grote, door de communisten beheerste, vakverbond gingen niet op zijn verzoek in. BOEKAREST (AFP/UPI). De Chine se communistische partijleider, Hoea Kwo-feng, is gisterochtend voor een offi cieel vriendschapsbezoek op uitnodiging van de Roemeense leider, Nicolae Ceausescu, in Boekarest aangekomen. Zijn reis, die hem ook zal voeren naar Joegoslavië en Iran, valt samen met de tiende verjaardag van de Warschau Pact- landen in Tsjecho-Slowakije (21 augustus) en kenmerkt de symbolische entree van China als een communistisch alternatief in Oosteuropese zaken. ■nzee open 121 1449 WeFT» meer r: 51 De opdracht tot het uitstellen van de executie, van 22 augustus tot 30 septem ber, werd gegeven, nadat de advocaat van beide Palestijnen het Hof had meegedeeld, dat de president van Cyprus, Spyros Ky- prianou, „voldoende tijd” behoort te heb ben om het verzoek om gratie te bestude ren. De president is op het ogenblik met vakantie in Griekenland en wordt niet voor zondag twee dagen voor de datum van executie terugverwacht. De Palestijnen Samis Mohammed Khadar (28) en Zayad Hoessein el Ali (26)zouden dinsdag worden opgehangen wegens de moord op 18 februari op E(_ Sebai, een vriend en vertrouweling van president Sadat. Hij werd doodgeschoten in het Hiltonhotel, waar hij voorzitter was van een Afrikaans-Aziatische solidariteits- eonferentie. De moord leidde tot de strijd, de volgen de dag, op het vliegveld van Larnaca, waarbij 16 Egyptische commando’s sneu velden, die gezonden waren om een door de Palestijnen overmeesterd vliegtuig te ontzetten. niet uit te sluiten, maar zelfs zeer waar schijnlijk dat Bruins als SS’er door het zogenaamde „Dekret von dem Führer” van 19 mei 1943 de Duitse nationaliteit heeft gekregen. Bruins werd op 4 juli in Hagen gearresteerd op Nederlands ver zoek. Geruime tijd na zijn aanhouding vroeg het ministerie van Justitie in Den Haag om zijn uitlevering. Op welke gronden een Westduits arres tatiebevel tegen Bruins zal worden uitge vaardigd, was gisteravond in Bonn nog niet bekend. Het werd niet onmogelijk geacht dat er nog een andere zaak tegen Bruins loopt dan wat hem vanuit Neder land ten laste wordt gelegd. Waarschijnlij ker is echter dat de rechtbank tot preven tieve hechtenis besloot op bevel van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken „Het bezoek van voorzitter Hoea aan Roemenië zal de vriendschappelijke be trekkingen en samenwerking tussen Chi na en Roemenië bevorderen”, aldus het officiële Chinese persbureau Nieuw Chi na. Verwacht wordt dat enkele overeenkom sten zullen worden getekend, waaronder één over de vorming van een gemengde commissie voor economische samenwer king tussen China en Roemenië. Hoea werd op het vliegveld begroet door Ceausescu. Honderden Roemenen zwaai den met Chinese en Roemeense vlaggetjes en riepen „Hoea Kwo-feng, Ceausescu”. Bij het stationsgebouw hingen portretten van beide staatslieden en leuzen over „broederlijke vriendschap”. .ar» De Chinese communistisch leider Hoea Kuo-Feng met zijn Roemeense gastheer Nicolae Ceaucescu.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3