Mededeling zorgt even voor opleving FNV verontwaardigd over Douwe Egberts Sneeuwstorm in delen VS Politiemannen Witkar weer in gevaar in Z.-Afrika van moord verdacht In Nicaragua 20 bommen ontploft Labour ligt voor Plannen voor nieuw centrum hartchirurgie Nederlandse Geen ontleden vrouw krijgt zeven maanden meer op lagere school (i Damiate Pers CAPI-WX FRANK bentmede ikihttirlijk beter! 5 bekend gemaakt IJmuider Courant CNV somber over bouwprogramma Tegemoetkomingen in studiekosten Perfekt van kleur bijCapi-Lux. Elvis herdacht IJ Autotelefoon gaat mobilofoon vervangen IN GRIEKENLAND: Voorstel commissie: Kamervragen over Marokkanen-dossier DE BONTKOLLEKTIE 78/79 KOMPLEET 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1 7 DONDERDAG AUGUSTUS 19 7 8 D C (Van onze redactie economie) c 1 r l v E v r c c c E t t LONDEN. Op de Europese wisselmarkten heeft de Ameri kaanse dollar gisteren wat steun gekregen, na de bekendmaking van het Witte Huis, dat de Ameri kaanse president Carter zich ern stige zorgen maakt over de voort durende waardevermindering van de dollar en deskundigen heeft uitgenodigd voorstellen in te dienen om daar iets tegen te doen. mei keus uil meer tien 1000 bont mantels en met 10% zomerkortlng J n I Zorgen in Witte Huis om verval dollar (ADVERTENTIE) 0,70 145,- Voor Amsterdam kwam het bericht uit Washington te laat om nog van invloed te kunnen zijn op het koersverloop. In Lon den trad een duidelijk herstel in na het ontvangen van de mededeling, al waren de slotkoersen uiteindelijk toch weer lager dan die van dinsdag. In Zürich bleef de dollar iets boven het peil van de dag daarvoor terwijl in New York na de berichten vanuit het Witte Huis een sterke vraag ontstond naar de dollar. Het herstel was echter van korte duur, want al snel begon de handel zich af te vragen welke betekenis de verklaringen van Carter hebben. Buiten de Verenigde Staten zijn deskun digen over het algemeen van mening, dat alleen de Amerikaanse monetaire autori teiten een einde kunnen maken aan het voortdurend afglijden van de dollar. De Japanse minister van Buitenlandse Econo mische Zaken, Oesjiba, wees er dinsdag UTRECHT (ANP). De voedingsbonden FNV hebben de directie van Douwe Egberts er gisteren van beschuldigd, dat ze al bezig is de eerste fase van de reorganisatie in de sigarensector uit te voeren, terwijl het overleg met de vakbonden over de reorganisatieplannen nog moet beginnen. Dat zou „langs slinkse en achterbak se weg” gebeuren, waarbij „pressie op individuele werknemers niet wordt geschuwd”. Nu blijkt volgens de voedingsbonden waarop dit optimisme van de directie ge baseerd is geweest: „In Veenendaal wor den werknemers aanlokkelijke aanbiedin gen gedaan voor werk elders. In de koffie branderij in Utrecht worden vacatures opengehouden om overplaatsing zo soepel mogelijk te doen verlopen. Informeel heeft Douwe Egberts al aan het gewestelijk ar beidsbureau in Veenendaal laten weten dat er afvloeiingen en overplaatsingen op stapel staan. Bovendien is het personeel al aangekondigd dat rond 1 september de twee ploegendienst wordt omgezet in één dagdienst”. Een opgeprikte kennisgeving deelt mee dat het station Oudebrugsteeg, tot voor kort het enig overgebleven reisdoel, „uit de roulatie is genomen” in verband met tech nische moeilijkheden, die de invoering van Het grote voordeel van autotelefoon bo ven bestaande systemen voor mobiele tele communicatie als semafoon, mobilofoon en portofoon is dat de telefoon een volledig automatisch systeem is. Het betekent, dat de verbindingen tot stand kunnen worden gebracht zonder de tussenkomst van een telefoniste. Voorlopig zal het autotelefoonnet een capaciteit van zesduizend aansluitingen krijgen, waarbij volgens de PTT de over loop van het thans in gebruik zijnde sy steem kan worden opgevangen en nieuwe aansluitingen in ruime mate mogelijk zul len zijn. UTRECHT (ANP). Als de sombere prognose uitkomt dat er dit jaar 10.000 woningen minder gebouwd worden dan de geraamde 106.000 dan is dat een ramp voor de bouw. Een dergelijke achterstand in het woningbouwprogramma is niet eenvoudig in te halen. De achterstand zal met name onaanvaardbare gevolgen heb ben in de woningwet- en premiehuur/ koop-sector. Daardoor worden de laagste inkomensgroepen het meest gedupeerd. een „nieuw systeem” noodzaken. In de loop van september, aldus de kennisge ving, zullen de mankementen zijn verhol pen. In februari van dit jaar wist de Coöpera tieve Vereniging Witkar haar 4000 leden te bewegen tot een reddingsactie, waarbij 70.000 gulden werd ingezameld. Dit blijkt nu niet genoeg geweest te zijn. Volgens een medewerker van de vereni ging Maarten Buyink, is de kans om ooit nog tot een rendabele exploitatie te komen heel klein geworden. „Daarvoor moet 2,25 miljoen gulden op tafel komen en het zou irreëel zijn daarop nu nog te rekenen”, zo verklaarde hij desgevraagd. Hij zei toch te hopen het bedrag bij elkaar te krijgen. „We zijn van plan aan te kloppen bij de Europese Commissie, die een prijsvraag heeft uitgeschreven ter on dersteuning van nieuwe ideeën op het ge bied van zuinig alternatief vervoer”, aldus Buyink. Het witkar-project, dat in 1968 door provo "Luud Schimmelpenninck werd ge lanceerd en in 1975 officieel van start ging, heeft tot nu toe naar schatting een miljoen gulden gekost. De capaciteit bereikte een hoogtepunt in 1976, toen enige weken lang gelijktijdig vier stations open waren. DEN HAAG (ANP). Burgemeester Merkx van Breda heeft de besturen van de Bredase ziekenhuizen „De Klokken- berg” en „St. Laurens” voorgesteld samen te gaan onder één bestuur, onder de ver antwoordelijkheid waarvan een hartchi- rurgisch centrum tot stand kan worden gebracht. akkoord te gaan met Carters energieplan- nen, die er op zijn gericht het energiever bruik in Amerika af te remmen, waardoor de VS minder olieaankopen hoeven te doen. De voornaamste oorzaken van het gerin ge vertrouwen in de dollar zijn het enorme tekort op de Amerikaanse handelsbalans (voornamelijk veroorzaakt door de olie aankopen), de mogelijkheid dat de dollar als rekeneenheid voor olie zal worden ver vangen door een zogeheten oliedollar en de vooruitzichten op een nieuwe prijsver hoging van de olie. Waarnemers menen dat de Amerikaanse president en het Congres voldoende mid delen hebben om een einde te maken aan de koersdaling, maar dat de politieke wil ontbreekt. Er is weinig optimisme, ook na Carters verklaring. De Amerikaanse pre sident heeft al vaker meegedeeld de val van de dollar zorgwekkend te vinden, zon der dat die mededeling door besluiten werd gevolgd. De zaak betreft de 22-jarige timmerman Paulos Cane, die vlak voor zijn overlijden tegen een rechter-commissaris heeft ge zegd, dat hij door de politie was geslagen. De Rand Daily Mail schreef vandaag dat, naar aanleiding van deze zaak drie politiemannen uit Hluhluwe twee blan ken en een neger in staat van beschuldi ging zijn gesteld. Volgens de krant heeft de procureur- generaal van de provincie Natal, Cecil Rees, gezegd dat het drietal nog vandaag zal worden voorgeleid. Hun zal ook het toebrengen van lichamelijk letsel ten laste worden gelegd. Drie weken geleden zijn in de Oranje Vrijstaat zes politiemannen en twee bur gers formeel beschuldigd van moord op een zwarte bewaker, die acht dagen na zijn aanhouding op beschuldiging van inbraak in een ziekenhuis overleed. In Port Elizabeth duurt het onderzoek voort in de zaak van de 22-jarige Lungile Tabalaza, die uit een hooggelegen verdie ping van het hoofdcommissariaat van poli tie zou zijn gevallen. In hetzelfde gebouw werd indertijd Steve Biko ondervraagd, kort voor zijn dood. De politie is later vrijgesproken van schuld aan Biko's dood. De affaire Tabalaza heeft geleid tot een „zuivering” in Port Elizabeth. De man aan de top, kolonel Pieter Goosen, werd over geplaatst en twee andere officieren van politie zijn ondergebracht bij de recher che. DEN HAAG (ANP). Van systemati sche zinsontleding en woordbenoeming het zogenaamde rede- en taalkundige ontleden zou in de lagere school geen sprake moeten zijn. Het taalonderwijs kan veel effectiever zijn als de vrijkomen de tijd aan spreken, schrijven, lezen en luisteren zou worden besteed. Tot deze conclusie komt de adviescommissie voor de leerplanontwikkeling moedertaalon derwijs in een advies aan minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen. in de CHICAGO (UPI). Delen van het Ame rikaanse middenwesten zijn getroffen door zwaar onweer en sneeuwstormen, hartje zomer, woedden in delen van de Rocky Mountains. per maand per kwartaal per post per jaar per post MANAGUA (UPI). In de stad Mata- galpa in het Middenamerikaanse Nicara gua zijn vandaag twintig bommen ont ploft bij studentendemonstraties die ge richt waren tegen het regime-Somoza. Gisteren ontploften in de hoofdstad Ma nagua 50 bommen. DEN HAAG (ANP). De 24-jarige me vrouw Barbara de Jong-Hoogeveen, die begin juli na een ongeval in een Griekse cel belandde, is gisteren tot een gevange nisstraf van zeven maanden veroordeeld. Een straf, die voor vierduizend gulden kon worden „afgekocht”, zodat zij thans weer op vrije voeten is. Vanmiddag om streeks vijf uur zal zij per vliegtuig op Schiphol aankomen. De voedingsbonden FNV hebben de in druk, dat Douwe Egberts de bonden met deze „malafide praktijken” voor voldon gen feiten wil plaatsen. Zij vinden, dat in alle vestigingen de bestaande situatie moet worden gehandhaafd totdat het overleg met de bonden behoorlijk is afgerond. „De werknemers- moeten zich niet laten verlei den tot welke onberaden stap dan ook”. Het eerste gesprek tussen directie en bon den is op 22 augustus. AMSTELVEEN (ANP). In de nabije toekomst zal de „autotelefoon” de mobilo foon gaan vervangen. De PTT, die deze autotelefoon in januari 1979 hoopt te kun nen invoeren, zal op de Firato, die van 1 tot en met 10 september in het RAI-com- plex in Amsterdam wordt gehouden, de nieuwe installatie demonstreren. De maximale bedragen zijn: 330 voor lager beroepsonderwijs, lavo en mavo; ƒ420 voor havo, atheneum, gymnasium, meao, mspo, mhno, middelbaar nautisch onderwijs, middelbaar technisch onder wijs (exclusief het eerste leerjaar van de mts) en middelbaar middenstandsonder- wijs; 720 voor het eerste leerjaar mts, de opleiding tot sportleider en de opleiding verpleegkundige. Voor thuiswonende leerlingen kan aan deze bedragen een vergoeding voor de reiskosten toegevoegd worden indien de woonplaats van de leerling meer dan acht kilometer van de school verwijderd is. In dat geval wordt 33 per kilometer per jaar vergoed tot een maximum van 990. Amsterdam Van Baerlestraat 84. tel 020-711042 JOHANNESBURG (Reuter). Drie Zuidafrikaanse politiemannen zijn be schuldigd van moord op een zwarte arres tant, zo is vandaag in Johannesburg be kendgemaakt. Blijkens het Gallup-onderzoek verkoos 43,5 procent van de Britten die vorige week werden gepolst de Tories en 6 pro cent de liberale partij. Een soortgelijk opinie-onderzoek in juli gaf de conservatieve partij een voorsprong van 2 procent op Labour - 45 tegen 43 procent - met de liberalen op 8,5 procent. LONDEN (Reuter). Volgens een opi nie-onderzoek van de Londense Daily Te legraph van vandaag, ligt de Labourpar- tij momenteel 4 procent voor op de con servatieve oppositie en geniet nu de voor keur van 47,5 procent van het kiezers korps. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Si zulli van het ond erve Capi-Lux haalt uit uw vakantie- negatieven wat erin zit. En maakt erde mooiste kleurenfoto’s van die u maar kunt krijgen. Op elk gangbaar formaat. Voor een redelijke prijs. V E c s BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18,30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 42-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ei z< g' e< vi g' fi g' •tr ir P' hi p: v: s< je g' w k g' k w n g' si h d h S c< b z; d b g: Demonstranten in Managua staken een portret in brand van de gewezen politie chef Alesio Gutierrez, die beschuldigd werd van martelpraktijken. In Matagalpa, 131 kilometer van Managua, werden de huizen van drie regeringsmedewerkers vernield door bomaanslagen. nog op, dat de VS wel degelijk over de mogelijkheden beschikken een einde te maken aan de koersdaling. Suggesties op dat punt zijn het lenen van grote bedragen in andere landen om dollars op te kopen op wisselmarkten. Ook zou het Ameri kaanse Congres meer bereid moeten zijn Mevrouw De Jong uit Reeuwijk, die be gin juli met haar man een vakantiereis met een „lelijk eendje” door Griekenland maakte, raakte bij een verkeersongeval betrokken. Toen zij de auto bestuurde op het schiereiland Chalkidiki kwam opeens een 71-jarige man van achter een autobus de weg op. Een botsing was onvermijde lijk. De man overleed. Mevrouw De Jong is daarop aangehou den en eerst twee dagen op het politiebu reau van Nea Moudania vastgehouden. Haar echtgenoot heeft daarop de ANWB ingeschakeld. Meteen zijn door de juridi sche afdeling van de bond de nodige stap pen ondernomen. Een Griekse advocaat werd ingeschakeld. Deze heeft hoger be roep aangetekend. Sinds de moord op dagbladuitgever en oppositieleider Pedro Joauin Chamorro op 10 januari van dit jaar, is het zeer onrustig in Nicaragua. In het advies wordt voorgesteld de selec tieve toetsing van de kennis der grammati ca aan het eind van de lagere school te beëindigen. Omdat de zinsontleding en de woordbenoeming al heel lang een struikel blok vormen bij een goede overgang van de lagere naar de middelbare school, wil de commissie dat de minister het advies gelijk doorstuurt naar de lagere scholen, de daarop aansluitende scholen voor voortgezet onderwijs, pedagogische aca demies en schoolbegeleidingsdiensten, als mede het Centraal Instituut voor Toetsont wikkeling (CITO). De besturen van beide ziekenhuizen heb ben gisteren desgevraagd meegedeeld het voorstel van de burgemeester te zullen bestuderen. Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid moet dit samengaan goedkeu ren. Zij zal zich hierbij laten adviseren door de „Begeleidingscommissie Hartchi rurgie Nederland”. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging is tevreden over het voorstel van de burgemeester, aldus een mededeling van gisteren. De vereniging houdt vast aan haar eer der gestelde eis dat in het belang van de patiënten de in het centrum werkzame chirurgen minimaal twee tot drie jaar werkzaam zijn geweest als hartchirurg. Het hoofdbestuur betwijfelt of aan deze eis tegemoet zal worden gekomen. Het hoopt dat de namen van de chirurgen vooraf bekend worden gemaakt. Op de berg Holmes in het nationale park Yellowstone viel 31 centimeter sneeuw en sneeuw lag ook in het nationale park Gla cier in Montana. In de bergen van West Wyoming werd ook sneeuw verwacht. De sneeuw in de Rocky Mountains dwong zomerkampeerders hun tenten af te breken en bergpassen werden door de sneeuw afgesloten. In Colorado redde een bergploeg drie leden van een kerkelijke organisatie die in een sneeuwstorm waren gestrand bij het Snowmassmeer. Daar is 15 centimeter sneeuw gevallen. De kampeerders waren niet voorbereid op vriesweer. In een aantal gemeenten in het zuidwes ten van Michigan blies wind bomen om en verstoorde de stroomvoorziening. Wisconsin werd getroffen door twee or kanen. In delen van de districten Milwau kee, Ozaukee, Washington, Racine, Kenos ha en Waukesha veroorzaakten hevige windstoten omvangrijke schade en deden ook hier de stroom uitvallen. In het district McHenry in Illinois rukten twee orkanen het dak van een huis, ver nielden een schuur en silo en ontwortelden bomen en telegraafpalen op een groot aan tal plaatsen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal ii. Dat stelt de hout- en bouwbond CNV in een brief aan het CDA-kamerlid mr. J. N. Scholten. Scholten heeft aangekondigd dat hij na het kamerreces woningbouwmi- nister Beelaerts van Blokland aan de tand zal voelen over de uiterst sombere ramin gen van diens ministerie wat betreft het woningbouwprogramma voor dit jaar. De CNV-bouwbond komt op grond van de thans beschikbare gegevens tot dezelf de sombere conclusie als het ministerie. Er worden dit jaar ongeveer 10.000 woningen minder gebouwd. De bouwbond CNV wijt de malaise in de woningbouw niet alleen aan het feit dat de gemeenten onvoldoende bouwplannen hebben en dus onvoldoende bouwvergun ningen vragen in „Den Haag”. Ook de stichtingskostenln de sociale woningbouw spelen een rol bij de vertragingen in het woningbouwprogramma. G. Julia is op zijn leerl: der o Ook bergi bests voor „H meer van opdr. sione breni wegg Bij d in de Mo waar schei lijk r DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren de hoogte van de tegemoetko mingen in de studiekosten voor het schooljaar 1978/1979 bekendgemaakt. Het uitgangspunt voor de berekening van de tegemoetkoming is de financiële draagkracht van de ouders. (ADVERTENTIE) Ik op m’n paard in de Dordogne. Douwe Egberts heeft vorige week aange kondigd, dat het personeelsbestand van zijn sigarenfabrieken „Panter” in Veenen daal en „SmU en Ten Hove” in Kampen in de periode van 1 september 1978 tot 31 december 1980 met 217 man zal worden teruggebracht tot 153. De voedingsbonden voelden zich door dit bericht voor het blok gezet en bovendien betwijfelden ze, of de inkrimping zonder gedwongen ontslagen kan worden verwezenlijkt, zoals de direc tie aanneemt. AMSTERDAM (ANP). Voor de zo veelste maal is het Amsterdamse^witkar- project in gevaar. Witkar-leden die zich voor een ritje aan het station-Elands- gracht vervoegen, kunnen sinds maandag alleen nog een blokje om rijden. Haarlem: Winkelcentrum Schalkwijk, Grote Houtstraat 3a. Haarlem Hilversum Barteljorisstraat 5.. Winkelcentrum Hilvertshof, tel 023-320425 tel 035-47326 J DEN HAAG (ANP). Volgens het PvdA-Kamerlid mevrouw Haas-Berger heeft staatssecretaris Haars (Justitie) een selectie toegepast in de toezending van stukken over de zaak van de kerk-Marok- kanen aan de Raad van State. Het socialistische Kamerlid heeft de staatssecretaris gevraagd waarom niet on gevraagd en alle rapportages aan de Raad van State werden gezonden. Ook wil het kamerlid weten op grond van welke rege ling een selectie werd gemaakt van wat wel en wat niet werd doorgezonden. Huilend staat deze vrouw met een witte roos in haar hand bij het graf van Elvis Presley, die een jaar geleden is overleden. Tien duizenden hebben de afgelopen da gen het graf van de zanger Memphis, in Amerikaanse staat Tennessee, bezocht. (ADVERTENTIE) F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4