Amerikanen vriéndelijk en gastvrij Juliana van Stolbergschool viert vijftigjarig bestaan s I 99 I l r IJMUIDEN A AR TON KOK OVER FIETSTOCHT DOOR AMERIKA: Natuur Tweedehands Spierpijn Kranten [)r It KRO-radio met kwis in paviljoen Zeezicht Verkoopstand van Rode Kruiszegels KIC-familiedag op 27 augustus Maximumsnelheid op Wenkebachstraat massaal overschreden AUGUSTUS VELSEN-IJMUIDEN DONDFRDAG 1 7 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Het motto van deze tocht is: „Alles wat je thuis laat is meegenomen”. Dat klopt ook wel, het is enorm belangrijk zo weinig moge lijk mee te slepen en wat je meeneemt moet zo licht mogelijk zijn. Mijn fiets weegt 17 kilo en ik had 12 kilo bagage bij me. Alle kampeerspullen lichtge wicht en een minimum aan kleding, wat je bij je hebt moet je onderweg dan maar een paar keer wassen. Ik zorgde er zelfs voor dat ik zo snel mogelijk van mijn kleine geld af was, dat scheelde ook weer in gewicht. Als ik naar huis belde deed ik dat ook altijd op „collect”-basis, zodat de persoon die opgebeld werd betaalde. Anders zou ik elke keer 10 dollar kwartjes nodig gehad hebben, dat is bijna niet te tillen”. IJmuidenaar Ton Kok is bruinverbrand terug uit Amerika. Twee maanden geleden, op 15 juni stapte hij op Schiphol op het vliegtuig via Toronto naar Portland aan de west kust, fietste 7000 kilometer naar Washington aan de oostkust en kwam 15 augustus weer terug op Schiphol. Vandaag stond hij weer voor het eerst sinds twee maanden achter de draaibank. A. VAN LEEUWEN B.V. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. „Het christelijk onderwijs heeft een toekomst. Er zullen altijd ouders zijn die hun kinderen willen opvoeden in de leer van Jezus Christus. Dat zie je al bij veel gezinnen waar thuis niets aan het geloof wordt gedaan, maar waarvan de kinderen toch bijzonder onderwijs volgen. Zo krijgen de leerlingen de gelegenheid het geloof te ervaren en een keuze te maken.” Hs i 4 !H H 4 ut 4 4 1 wf m i iw i 2 ai4 5 4 hi i «tl*» tiM i 4 O b Zo min mogelijk bagage, alles 3 (ADVERTENTIE) X~ ZATERDAG KIJKDAG TOYOTA DEALER 'koos orige pro- drie lie in j het leter aren Iwes- m en bme- iffen men, n de G. C. Teygeler, hoofd van de jubilerende Juliana van Stolbergschool in Santpoort is optimistisch over het voortbestaan van zijn school. Ondanks het teruglopende leerlingental verwacht hij dat het bijzon der onderwijs zijn positie zal handhaven. Ook hoopt hij dat de Juliana van Stol bergschool, die in september vijftig jaar bestaat, in de huidige vorm zal blijven voortbestaan. „Het zou droef zijn als kinderen niet meer de kans zouden krijgen het Woord van God te leren kennen. Het is onze opdracht als onderwijzers van een confes sionele school de kinderen tot Jezus te brengen. En dat is een taak die speciaal is weggelegd voor het bijzonder onderwijs. Bij de openbare scholen speelt het geloof in de Heer geen rol,” zegt Teygeler. Moeilijk vindt hij het om te vertellen waarin een christelijke school zich onder scheidt van een openbare. „Het is natuur lijk niet alleen bidden en bijbel lezen. Veel (Zie voor onze „First Class Occasions'’ de Groentjes rubriek V Hoofdonderwij zer G. C. Teygeler voor het schoolge bouw. „Wij gingen ook vaak naar de sherrif in zo'n plaatsje en vroegen dan waar wij konden slapen, meestal verwees hij ons dan naar de kerk, de brandweerkazerne of het stadsparkje. Een paar vroegen of zij een verslaggever langs mochten stu ren, op die manier zijn wij drie keer met foto en al in een Amerikaanse krant Na de oorlog bereikte de school een recordaantal leerlingen van circa driehon derd. Er werd zelfs les gegeven op de zolder van de ernaast gelegen Hervormde Kerk. Aan de Irissenstraat werden houten noodlokalen geplaatst. Ex-onderwijzeres E. Willems heeft die grote toevloed van leerlingen meegemaakt. De oorzaak hier- Ton Kok heeft de tocht niet alleen gereden, maar met een groepje van vier man. „Er waren wel mensen die alleen reden, maar dat waren er heel weinig. Meestal kleine groepjes van drie of vier man. De totale groep bestond uit 34 men sen, bij aankomst in Portland werd die gesplitst in twee ongeveer even grote groepen. Een groep ging direct richting Washington, de andere groep waar ik ook in zat fietste eerst nog een paar honderd kilometer langs de kust. De mensen die ongeveer hetzelfde tempo fietsen zoeken elkaar dan vanzelf op, ik kwam daardoor al de eerste dag in gezel schap van een 23-jarige verpleger uit Bussum en een 27-jarige automonteur uit Amsterdam. In de andere groep zat nog een 56-jarige eigenaar van een paar her enmodezaken die ik tijdens de lezing in Zutphen heb leren kennen, die heeft on derweg op ons gewacht, zodat we op de zevende dag al met zijn vieren waren. gekomen. Er zijn trouwens wel meer voorbeelden van hun belangstelling”, vervolgt Ton Kok, „zo waren wij een keer in een dorp en vroegen of wij ergens iets konden drinken. Dat kon niet, er was nergens een café of iets dergelijks. Er kwamen twee kleine meisjes op ons af die ons vroegen waar wij vandaan kwa men. Toen wij antwoorde dat wij uit Holland kwamen vroegen zij ons of wij naar de school wilden komen om daar over. Holland te vertellen. In die school bleek het te gaan om een stel meisjes dat tijdens hun vakantie kookles kreeg, Wij hebben daar over Holland verteld en later meegekookt en gegeten”. Van spier- en zadelpijn heeft Ton Kok totaal geen last gehad, alleen de fiets moest een paar keer gerepareerd wor den. Niets ernstigs overigens, alleen wat kleine dingen. Ton Kok: „In Amerika zijn geen fietspaden, je rijdt gewoon aan de zijkant van de gewone wegen. Daar ligt echter nog wel eens wat rotzooi, lekke banden dus. Ik heb er in totaal ongeveer tien gehad, dat valt nog mee. Met die groep hebben we de hele tocht verder gereden. Alleen bergop bij echt stijle passen bleven wij niet bij elkaar, dan moet je je eigen tempo rijden anders forceer je de boel. Op de top wachtte de snelste dan tot iedereen er weer was en gingen wij gezamenlijk weer verder”. De fietstocht is zo uitgezet dat je de hele weg door de natuur rijdt. Grote steden worden gemeden, pas als je bijna op de helft van het traject bent zijn de Rocky Mountains achter de rug. Dan volgen de woestijn in Colorado, vervol gens de Ozark Mountains en tenslotte het laatste vrij vlakke deel naar de oostkust, de hele tocht gaat over het platteland. Zolang je op de officiële route blijft kij ken de Amerikanen er niet meer zo gek van op als ze fietsers voorbij zien komen. spaken moeten vernieuwen. Een van ons vieren had meer pech, die reed door een plas water. Tenminste, dat dacht hij, dat bleek een volgelopen kuil te zijn. Zijn wiel was werkelijk helemaal plat, daar hebben wij een nieuw wiel voor moeten kopen. Ook al wordt er in Amerika nau welijks gefietst, je kunt er toch vrij ge makkelijk aan onderdelen komen, elke supermarkt heeft ze. Maar niemand van ons heeft spierpijn gehad, dat viel reuze mee. Het is misschien ook meer dan het lijkt, 7000 kilometer. Je fietst maar 135 kilometer per dag en we hebben veel gerust, ’s Avonds negen uur naar bed en ’s morgens zes uur op”. van was de verwoesting van IJmuiden, die velen naar Santpoort had gedreven. Me vrouw Willems weet nog dat ze voor een klas stond van maar liefst 56 kinderen. Een grote groep die maar moeilijk in toom te houden was. Alles ging trouwens ge brekkig. Er was nauwelijks lesmateriaal voorhanden, ’s Maandags kreeg ze twee VELSEN. De KRO-radio komt vrij dag met de kwis „Zeker weten” naar pavil joen Zeezicht aan de Seinpostweg. Het radioprogramma wordt rechtstreeks uit gezonden, bij mooi weer zal de kwis op het terras gehouden worden. De uitzending is van twaalf tot drie uur. In de kwis zal ook een deelnemer uit Velsen meedoen. Hij moet vragen beantwoorden over artikelen die de afgelopen dagen in de plaatselijke kranten hebben gestaan. Bovendien wordt een postzegelvelletje uitgegeven met de tekst „Voor hulp altijd, overal, iedereen”. Tenslotte brengt het Ro de Kruis een bijzonder passepartout in omloop, dat zeker de belangstelling van filatelisten zal hebben. Het verkoopstalletje in het postkantoor, dat dagelijks is geopend van negen tot een uur, wordt bemand door medewerksters van het Rode Kruis en door leden van de Unie van Vrijwilligers. UMUIDEN. In een speciaal kraam pje in het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat zijn in de periode van dins dag 22 augustus tot en met vrijdag 1 september de nieuwe Rode Kruispostze gels verkrijgbaar. Het gaat om een serie van drie zegels met een toeslag. De op brengst is bestemd voor het werk van het Rode Kruis. e or- wau- ;nos- svige eden ikten ver- dden ;aan- Wat Tom Kok het meest is opgevallen zijn de enorme verschillen tussen Europa en Amerika, zowel wat betreft natuur als levensstijl. Ton Kok: „Je kijkt je ogen uit, je kan daar zomaar in een cafetaria een geweer of pistool kopen. Maar vooral de natuur is prachtig, zeker als je uit het vlakke Holland komt. Vooral het westen, de Rocky Mountains, waren schitterend. Ook om te fietsen, de moeilijkheidsgraad viel reuze mee. Wat dat betreft waren de Ozark Mountains veel moeilijkei, dat was vijf dagen afzien. Maar in principe kan iedereen die gezond is de tocht ma ken met een klein beetje training. Dan heb je een schitterende vakantie”. Elk jaar komen er duizenden langs uit alle landen. Zodra je van de route afwijkt kan je echter in gebieden komen waarin geen jaren een fietser is gezien, dat baart dan wel opzien. Ton Kok: „Die mensen vroegen ons waar we vandaan kwamen en wat we deden. Toen we dat vertelden keken zij ons totaal verbijsterd aan. Dat was volstrekt nieuw voor ze, dat er men sen waren die van de ene naar de andere kust fietsten. Maar we werden overal wel hartelijk ontvangen, de mensen wilden graag met ons praten. Je komt ook in de gekste dingen terecht; een reünie van ex- dienstplichtigen in een café. Wij kwamen daar binnen om wat te drinken, toen zij hoorden wat wij deden moesten wij mee feesten”. VELSEN-NOORD. De gemeentepoli tie van Velsen heeft woensdagmiddag tussen elf en één uur bij een radercontrole op de zuidelijke rijbaan van de Wenke bachstraat 91 bonnen uitgeschreven we gens snelheidsovertredingen. De controle werd gehouden op het weggedeelte tussen de Rijk de Waalweg en de kruising Breed band weg, waarvoor een maximumsnel heid van 50 kilometer geldt. De meeste overtreders reden met een snelheio van tussen de 87 en de 95 kilometer, de hoog ste snelheid die werd gemeten was 110 kilometer. Nu de belemmeringen voor de uitvoe ring van het Plan Gildenspoor hier zijn weggenomen lappen veel automobilisten de snelheidsbeperking aan hun laars. De weg is hier vierbaans wat een uitnodiging blijkt voor gas op de plank. n juli •rong >n 43 cent. Wijkermeerweg 39 - Beverwijk Telef. 02510-25391/20396 park w en Gla- West t. tains :n af >r de i opi- y Te- rpar- t con- voor- ïzers- Zijn interesse voor deze fietstocht werd gewekt door een advertentie in de kranten, waarin gegadigden werden uit genodigd naar een lezing in Zutphen te komen. De tocht kon alleen gerealiseerd worden als er een minimum van 25 deel nemers was, dit in verband met een gereduceerd tarief voor de reis. De fiet stocht dwars door Amerika werd voor het eerst georganiseerd in 1976, als on derdeel van de „bicentennial”, het twee honderdjarig bestaan van de Verenigde Staten, en sindsdien wegens groot suc ces geprolongeerd. Toen er voldoende belangstelling bleek te bestaan was het zaak een gezondheidsverklaring van de dokter te krijgen en toestemming van de baas om twee maanden op vakantie te gaan en kon het feest beginnen. belangr ijker is de praktische betekenis van de bijbel. Wat doe je met de verhalen die erin staan? Zijn ’t alleen maar span nende avonturen uit de historie of hebben ze meer waarde? Het gaat om de moraal van de bijbelse verhalen. De christeljke filosofie proberen wij te verkondigen door Gods Woord te projecteren op de heden daagse maatschappij.” Het initiatief tot de oprichting van de Juliana van Stolbergschool werd in de twintiger jaren genomen door de heren A. Markerink en A. Eikelenboom. Zij verza melden de 73 benodigde handtekeningen en togen ermee naar het stadhuis. Toch duurde het drie jaar voordat de school in 1928 in gebruik kon worden genomen. De tegenstanders van het bijzonder onderwijs waren verantwoordelijk voor die trage gang van zaken. De school begon met 45 leerlingen. Ge staag groeide dit aantal totdat de oorlog het lesgeven onmogelijk maakte. Het toen dorp of een klein stadje aan iemand vroegen of er hier in de buurt een gele genheid was om te overnachten dat we bij die mensen thuis werden uitgenodigd. De Amerikanen waren ontzettend vrien delijk en heel belangstellend, ze wilden alles weten”. krijtjes en daar moest ze de hele week mee doen. En de kinderen moesten minstens twee weken schrijven met één kroontjes pen. „Maar de waardering voor wat we hadden, was veel groter dan nu. Tegen woordig is er veel te veel. Te nonchalant wordt er omgesprongen met de spullen. Met geld wordt gesmeten.” De gewijzigde gezagsverhoudingen bin nen de school vindt zij wel een verbetering. „Vroeger was het schoolhoofd een auto craat, die respect afdwong. Zeker als on derwijzeres had je niets in te brengen. Omdat je vrouw was moest je lesgeven in de lagere klassen. Na schooltijd gaf je handwerkles, zonder daarvoor maar enige vergoeding te ontvangen,” vertelt me vrouw Willems. In de zestiger jaren kon het nog gebeu ren dat de onderwijzeres een van haar pupillen naar het schoolhoofd stuurde om erachter te komen wat de bestemming was van het schoolreisje. Zelf durfde ze ’t niet te vragen. Pas de afgelopen tien jaar is die struc tuur drastisch veranderd. Het huidige schoolhoofd Teygeler meent dat het schoolleven valt of staat met overleg en medezeggenschap. Wekelijks vergaderen de zes leerkrachten van de school en be spreken bij die gelegenheid alle kwesties. Ook de oudercommissie en het schoolbe stuur worden nauwer betrokken bij het wel en wee van de school. De Juliana van Stolbergschool is nog altijd gehuisvest in het vijftig jaar oude gebouw aan de Frans Netscherlaan. Ópge trokken in een vooroorlogse stijl, doet het complex enigszins somber en kil aan. Tey geler noemt het echter een „gezellig en knus bouwsel”. Volgens hem voelen de kinderen zich er echt thuis. Een renovatie die deze zomermaanden wordt uitgevoerd, moet ervoor zorgen dat aan die huiselijk heid nog wat meer gestalte wordt gegeven. In verband met het jubileum van de school is een groot feest georganiseerd, dat wordt gehouden op vrijdag 15 september en zaterdag 16 september. De festiviteiten worden voorbereid door onder meer me vrouw M. van den Heuvel, secretaresse van het schoolbestuur. Zij vertelt dat ge zorgd is voor een zeer gevarieerd program ma waaraan zowel leerlingen als de ouders en de leerkrachten deelnemen. De viering begint woensdagavond 13 september om acht uur met een lezing van drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Unie School en Evangelie. Hij zal spreken over de herkenbaarheid van het christelijk on derwijs. Vrijdag 14 september treedt voor de kinderen het Haarlemse poppentheater La Condola op. Om 11 uur ’s morgens voeren de leerlingen zelf een musical op. Zaterdag 15 september is er een optocht van de fanfare Wilhelmina met de kinde ren die verkleed zullen meelopen. Tenslot te is er ’s middags een ontvangst van oud- leerlingen en leerkrachten. Ton Kok: „Ik ben natuurlijk wel een enthousiaste fietser, al doe ik het nog niet zo lang. Ik heb altijd brommer en motor gereden, toen ik zestien was ben ik nog eens met een opgevoerd brommertje op vakantie naar Spanje geweest. Twee jaar geleden heb ik een tweedehands sport- fietsje gekocht, het fietsen is me echter zo goed bevallen dat ik bijna geen motor meer rij, die staat nu eigenlijk te roesten in de schuur. Bovendien wilde ik al een paar jaar naar Amerika, dus ik kon mijn hobby en mijn vakantie op deze manier prima combineren. Wat me ook wel be viel was de manier waarop het georgani seerd is; het vervoer van jezelf, je fiets en je bagage wordt verzorgd zodat je daar geep omkijken naar hebt en alleen de vijf ■A De 26-jarige IJ muidenaar Ton Kok met de sport- fiets waarmee hij in twee maanden 7000 kilometer af legde, dwars door Amerika. eerste dagen krijg je een begeleider mee. Daarna moet je alles helemaal zelf doen, dus zelf voor eten, drinken en onderdak zorgen en weer op tijd in Washington zijn voor het vliegtuig naar huis”. De hele vakantie heeft hem ongeveer 4500 gulden gekost, waarvan 2000 gulden voor de reis van en naar Amerika. Ton Kok: „Het eten in Amerika is betrekke lijk goedkoop, die kosten vallen daar ontzettend mee. En overnachten is er geen enkel probleem, daarvoor hoef je echt geen hotels op te zoeken. Ik had een tentje bij me, en campings zijn er genoeg. Toen de tocht voor het eerst werd gere den waren er overal langs de route „bike- ins”, daar zijn er nog een aantal van over. Die kosten ook heel weinig geld. Maar het gebeurde heel vaak dat als wij in een VELSEN-NOORD. De sportvereni ging KIC in Velsen-Noord organiseert zon dag 27 augustus de traditionele familiedag voor de afdeling voetbal en handbal. De organisatie is in handen van de jeugdcom missie. De dag staat in het teken van de sport. Er worden zevenkampen gehouden voor se nioren, vijfkampen voor de jeugd en vier kampen voor dames. Deze sportieve eve nementen hebben plaats op sportpark Rooswijk. Voor we weg gingen heb ik twee nieuwe buitenbanden op mijn fiets gezet, en ik heb er twéé meegenomen. Die heb ik wel nodig gehad, op één paar red je het echt niet. Verder heb ik nog een paar keer wat •XW'- malige schoolhoofd J. Winter werd ge schorst omdat hij in de klas had gebeden voor de Joden. Dit werd verraden door een jongetje wiens vader lid was van de NSB. Enige tijd later vorderden de Duitsers het schoolgebouw voor de legering van een groep soldaten. In de buurt herinnert men zich nog dat op het schoolplein enkele Diatse soldaten door landgenoten werden gefusilleerd omdat ze hadden gelachen om een brallende redevoering van Hitler. tl- De twee allereerste klassen van de Juliana van Stolbergschool. Links het toenmalige schoolhoofd J. Verkruyssen en rechts tussen de leerlingen juffrouw N. Kater. is een goede toekomst weggelegd wat je thuis laat is meegenomen” t i M „Voor het christelijk onderwijs S ur ir

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5