KERMIS OP MARKTPLEIN in de vishal films in de ijmond Bor niet naar De States Jeugdboek Monique Thijssen goed voor „Gouden Griffel EUmTt 99 Man ontsnapt uit huis van bewaring kort ijmondnieuws don d e r d a g VELSENSE KINDERJURY EENSTEMMIG IJMUIDEN City Theater spoorwegovergang Kennemer Theater BEVERWIJK Bejaarde bromfietser ramt afsluitboom nieuwe acties voor viering clubjubileum Luxor Stadsschouwburg Bij „Breesaap” «I 19 7 8 AUGUSTUS IJMOND 1 7 I di.’?. ber Geen spreekuur. De Velsense wethou der van openbare werken en volkshuisves- ting J. W. Meijer houdt op maandag 21 augustus geen spreekuur. Het IJmuidense City Theater komt deze week met „Saturday Night Fever” een film die vooral bij het jeugdige bioscoop publiek inslaat als een bom zonder dat de kwaliteit daar eigenlijk aanleiding toe geeft. Tony Manero is als de dansseur John Travolta hoofdpersoon in het wat bloedeloze verhaaltje. De zaterdagen in plaatselijke discobars zijn voor hem en een vaste vriendenkring lichtpuntjes in de eentonigheid van geestloos winkelwerk en het burgerlijke sfeertje thuis. Dans is een vlucht uit de werkelijkheid voor John die weldra ene Stephanie als vaste danspart ner tegenover zich krijgt. Samen doen ze een greep naar de hoofdprijs van een danswedstrijd die voor hen in een over winning eindigt. Een forse geldprijs en nieuwe perspectieven voor een een geza menlijke toekomst worden hun deel. „Sa turday Night Fever” is filmisch al evemin een kwaliteitsprodukt te noemen. In City zijn op donderdag, vrijdag en zaterdag twee voorstellingen van de film (zeven uur en half tien). Voor zondag zijn de aanvan gstijden vier uur, zeven uur en half tien ’s avonds. Voor zondagmiddag heeft City De CPNB (Vereniging Collectieve Pro paganda voor het Nederlandse Boek) kent jaarlijks gouden en zilveren griffels toe aan auteurs van jeugdboeken. Hiervoor wordt een jury van grafici, schrijvers, il lustrators en mensen uit de uitgeverswe reld samengesteld. Degenen die in Velsen betrokken zijn bij de lectuurvoorziening aan de jeugd vinden die jaarlijkse beoor delingen nogal dubieus om de puur zake lijke befadering en het feit dat het lezers publiek zelf - de jeugd dus - daarbij buiten spel staat. De schrijfster Els Pelgrom valt dit jaar bij de landelijke jurering in de prijzen (gouden griffel) met haar boek „De kinde ren van het achtste woud”. Miep Diek- mann kan als tweede op een gouden griffel Met de uitverkiezing van Monique Thijs- sen heeft de Velsense jeugd nogal tegen draads een eigen auteur op een voetstukje gezet. De pas verschenen jeugdboeken van Els Pelgrom en Miep Diekmann stonden ook op de beoordelingslijst van de Velsen se kinderjury. „Wiele Wiele Wap” van Miep Diekmann eindigde als tweede en Els Pel- groms „beste boek” van het jaar kwam in Velsen helemaal niet in het stuk voor. Het zoveelste bewijs dat de jeugd zelf voor het eindoordeel „goed” en „vlot leesbaar” ge heel eigen maatstaven hanteert. In de kin derjury zaten kinderen tussen elf en veer tien jaar. Monique Thijssen komt op de slotdag van De Kinderboekenweek 1978 naar Velsen voor het in ontvangst nemen van de Gouden Griffel. Met het jeugdige lezerspubliek van de Openbare Biblio theek Velsen wordt daar een kort gesprek aan vastgeknoopt. Over boeken natuur lijk. Uit de lezers van de vier Velsense biblio- theekfilialen (IJmuiden-West, Velsen-Noord, Santpoort en de Centrale aan de Willemsbeekweg) werden vier ju ry’s van elk een tiental kinderen samen gesteld, voor een „alternatieve beoorde ling” van vorig jaar verschenen kinder boeken. Hetzelfde systeem als bij de „vol wassen” jurering waarvoor eveneens uit gaven van het voorafgaande jaar ter lezing op tafel komen. Er was een lijst met twin tig titels waarvan al heel gauw een twaalf tal afviel. Acht boeken gingen mee naar huis. Na lezing volgde beoordeling in de jury groep aan de hand van een puntensy steem voor uiterlijk (druk, illustraties) en de kwaliteiten van het verhaal. VELSEN-NOORD. De Voetbalvere niging Breesaap (VVB) bereidt zich inten sief voor op het 50-jarig clubjubileum dat op 1 april van het volgend jaar wordt gevierd. Een in juni gehouden rommel markt bracht 2300,- in het laatje bij de jubileumcommissie die met de voorberei ding van de festiviteiten is belast. In september is opnieuw een rommelmarkt voor hetzelfde doel te verwachten. WB gaat met tien zondagelftallen deel nemen aan de komende KNVB-competitie in het district Haarlem. Daarnaast worden twee zaterdagteams voor de competitie geformeerd. Bor is het type hond waar KWISPEL- door met het nodige respekt graag „U” tegen zegt. Niet zozeer vanwege de re putatie dan wel vanwege het voorko men. Een stevige uit de kluiten gewas sen jongen. Een hond zonder poespas. Een gespierde bast op vier gelijksoorti ge baanders. Een eerlijke open snuit en een staart als een banier op de achter steven. Bor is niet de hond die zich meteen „geeft”. Wat argwanend observeert hij de knapen van de pers (wie niet?!). Maar de wandeling draagt er toe bij dat het ijs snel smelt. Bor belandde in het asiel doordat het gezin waarvan hij deel uitmaakte ver huisde naar Amerika. Het meenemen van deze blaffer stuitte op onvoorko menlijke bezwaren. Na zes jaar lief en leed met dezelfde huisgenoten te heb ben gedeeld was het voor beide partijen toch wel even zwaar om afscheid te nemen. Als Bor zijn argwaan ten aan zien van zijn wandelgenoten heeft laten varen toont hij veel belangstelling voor KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woens dag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. Voor de tweede maal in Beverwijk „On kruid vergaat niet” van Louis de Funès. Robert Forster en Fiona Lewis knokken er lustig op los in de avonturenfilm „De Stuntmannen” en van zondag- tot en met woensdagavond rolt „Easy Rider” met Pe ter Fonda en Jack Nicholson over het scherm. &SSS& voelen. De halsband kan af. Bor blijft zitten op het zonovergoten gazon en komt direkt als KWISPELdoor zijn naam roept. Voor andere soortgenoten toont deze zwarte krachtpatser want dat is hij zonder meer weinig belangstelling. Bor is een jongen die van wanten weet. Die stevig aan de halsband gaat zonder dat je nu meteen kunt zeggen dat hij loopt te scheuren. Een sterke hond. Niet om op pad te gaan met een onder maatse kleuter. Wel een hond voor een baas die tegen een stootje kan. Hoewel Bor niet raszuiver is valt het op dat het dier veel van de goede hoedanigheden van zijn rasgenoten heeft behouden. Zoals reeds opgemerkt gehoorzaam. Van origine afgericht om te rapporte ren. Een zwaar maar lenig lijf dat be hangen is met een dergelijke veelzijdig- heidsjas; geschikt voor elk klimaat. Moest KWISPELdoor verleden week met enige spijt konstateren dat Debbie de bastaardteef nog asiel-ig was. Het doet deugd er nu kennis van te kunnen geven dat er toch een belangstellende familie voor het dier is komen opdagen. Uit Beverwijk. Ook Britta, de Duitse Herder van verleden week, gaf geen problemen. Belandde in een gezin met kinderen in IJmuiden waar ze zich me teen bijzonder thuis voelde. Eindelijk in Beverwijk: „Saturday Night Fever met superdanser John Travolta, de gevierde jongen in de plaatselijke disco theek, op het hoogtepunt van zijn roem. Een keer per week - na zes dagen noeste arbeid in een verfwinkel - poetst hij zich op en bereidt zich voor op de zogenaamde zaterdagavondkoorts. WWW rekenen voor het kinderboek „Wiele Wiele Wap.” ,2, J. tus 9, 36, 11, zan de ma 50; De bromfietser verklaarde achteraf de roodwitte spoorbaanafsluiting niet tijdig opgemerkt te hebben. De klap kwam zo hard aan dat zijn tweewieler en de afsluit boom schade opliepen. HAARLEM. Uit het Haarlemse huis van bewaring is dinsdagmiddag een 22- jarige man uit Dordrecht ontsnapt. Hij zat. op verdenking van enkele inbraken in Dordrecht, in preventieve hechtenis. De man wist te ontsnappen op het moment dat hij met enkele andere gedetineerden naar de keuken ging om brood te halen. Op de binnenplaats van het huis van bewa ring afdeling 1 klom hij over een 3,5 meter hoge muur en vluchtte via de aangrenzen de tuin naar de Papentorenvest. Een po ging van een bewaker hem te grijpen, mislukte. Van de man ontbreekt nog elk spoor. „De terugkeer van de zeven gladiatoren” op het programma staan. De jaarlijkse kermis op het Marktplein is er weer. Morgen om twee uur begint alles te draaien, om twaalf uur ’s nachts sluiten alle exploitanten hun nering. De kermis blijft tot en met volgende week zaterdag, alleen op zondag is hij gesloten. Op zaterdag en donderdag gaat de kermis eerder open, al om tien uur 's morgens. „De kneukels van de Makkeheide” gaat over vier klasgenootjes die hun te strenge schoolmeester eens op zijn nummer willen zetten. Voor een afstraffing wordt een ingenieus plan bedacht. De uitvoering le vert nogal wat problemen op. Buiten Vel sen werkten dit jaar enkele tientallen an dere Noordhollandse bibliotheken met kinderjury’s voor de aanwijzing van „het beste jeugdboek van 1978”. Gehoopt wordt dat het oordeel van de jeugd ooit nog eens bij de landelijke beoordeling door volwassenen gewicht in de schaal legt. Woede slaat voor Cruchot snel in genegen heid om. Daarmee is de gelukkige afloop binnen handbereik. Van „De gendarme op vrijersvoeten” zijn zondag twee voorstel lingen waarmee de zondagmiddagfilm in de Stadsschouwburg vervalt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het jeugdboek „De kneu kels van de Makkeheide” van Monique 1 Thijssen is door een jury van Velsense kiqderen bekroond als het beste in 1977 verschenen jeugdboek. De in België woonachtige schrijfster kan hiervoor in de komende kinderboekenweek (11-21 oktbber) in Velsen een „Gouden Griffel” in ontvangst komen nemen na een beoor deling die als tegenhanger bedoeld was van de landelijke jurering waar uitslui tend volwassenen bij te pas komen. NAAM: Bor LEEFTIJD: 6 jaar RAS'; Bastaard-Labrador Retriever SOORT: Man PRIJS: 60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 Met de kwalificatie „leuk” of „reuze- spannend” kon niet worden volstaan. In gesprekken met de bibliotheekleiding moest duidelijk uitkomen waarom bepaal de titels bij de lezer zo goed in de smaak vielen. Daarnaast luidde een vraag: Hoe stel jij je na lezing de schrijver of schrijf ster voor en zit in het verhaal ook een „boodschap” Vervat? Een allereerste aan zet dus voor literatuurbeoordeling die iets verder kijkt dan het bibliotheekboek op tafel. VELSEN. Met vleeswonden aan bei de handen en flink overstuur moest een 82-jarige IJmuidenaar zich woensdag on der doktersbehandeling stellen na een on geluk bij de spoorwegovergang aan de Groeneweg in IJmuiden-Oost. Met zijn bromfiets reed de bejaarde man pardoes tegen de afsluitboom aan de westkant die neergelaten was voor een naderende trein. Tony Manero als het dansfenomeen John Travolta in de film „Saturday Night Fever” die met ingang van deze week ook in „Luxor" te Beverwijk draait. Louis de Funes steelt als de amoureuze politieman Cruchot de show in de film „De gendarme op vrijersvoeten” die deze week in de IJmuidense Stadsschouwburg draait. Tijdens een verkeerspatrouille zit hij een dure personenauto met vrouwelij ke bemanning „op de huid” na een reeks verkeersovertredingen. De bestuurster, ene Josepha, ontkomt. Cruchot draait zelf bijna de bak in voor verkeersfouten tij dens de wilde rit omdat hij zijn identiteits papieren niet bij zich heeft. Als hij Jose- pha’s wagen tenslotte pal voor het politie bureau geparkeerd ziet staan stijgt zijn woede tot het kookpunt. De bestuurster is de weduwe van een vroegere superieur. IJMUIDEN. AAN DE DINSDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 310 kg. tong; 1 kist tarbot en griet; 15 kisten diver sen PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg.: grote en grootmiddel tong 19,01; kleinmid del tong 13,60; tong één 10,79; tong twee 8,10. Per 40 kg.: tarbot 432-279; horsma kreel 67; bot 34. DE BESOMMINGEN WA REN: IJM 18 ƒ3.900.00. Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 1610 kg. tong; 32 kisten tarbot en griet; 93 kisten kabeljauw; 54 kisten wij ting; 96 kisten schol; 39 kisten schar; 7 kisten makreel en 67 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg.: tarbot 14,49-13,60; grote tong 20,97-18,79; groot middel tong 19,16-17,17; kleinmiddel tong 15,51-14,17; tong één 11,09-10,21; tong twee 8,00-7,42. Per 40 kg.: tarbot 450-242; griet 272-188; kabeljauw vier 164-142; kabeljauw vijf 108-76; schol drie 120-108; schol vier 74- 56; wijting drie 77-66; makreel twee 70-62; schar 77-63; rode poon één 224; rode poon twee en drie 124-88; hammen met kop 140-88; horsmakreel 74; bot 36-29; poon tjes 37-30. De besommingen waren: KW 117 8.300,-; UK 18 5.200,-; UK 48 5.500,-; UK 234 ƒ2.000,-; VD 18 ƒ5.900,-; VD 19 ƒ9.200,-; IJM 18 1.100. ü- „De kneukels van de Makkeheide” hier getoond in de IJmuidense Jeugd- en Tienerbibliotheek aan de Willemsbeekweg. L *’T' Naarmate de wandeling vordert lijkt alles wat groeit en bloeit langs ’s Hee- ren wegen. Op een daartoe door hem zelf geschikte plek wordt stevig geplast. Dat lucht op. Bor gaat op verzoek op zijn gespierde billen. Geeft, aanvanke lijk wat schuchter, een poot. ’V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7